AMERIKA

Post Reply
Pklat4
Posts: 197
Joined: 08/11/2016 19:34

#10851 Re: AMERIKA

Post by Pklat4 »

Je li se ovo malo smanjila prednost Trumpa po anketama :skoljka:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45308
Joined: 29/12/2005 01:20

#10852 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

ultima_palabra wrote: 02/04/2024 21:10
jeza u ledja wrote: 02/04/2024 06:11 Zovime te ludim, ali ja mislim da je od danas Florida u opticaju za Bidena.
Kolika je vjerovatnoca da ce nesto vezano za abortus biti na listicu u novembru?

Nekako mi je drago da su oni tamo dobili Handmaid’s Tale u stvarnom zivotu.
Juce je njihov Vrhovni Sud odobrio da referendum o abortusu bude na listicu u novembur na Floridi. Zato ovo i pisem.
To ce pogurati ogroman broj dodatnih ljudi na izbore dole i povecati Bidenove sanse.

Mislim da je pitanje da li ce nesto u vezi abortusa biti na listicu u nekoj drzavi mozda i najveca stvar koja bi mogla pogurati Dem glasove.

Od ostalih drzava koje su bitne za federalne izbore, a koje bi mogle imati ovo pitanje na listicima tu su Arizona i Nevada. U objema drzavama se trenutno prikupljaju popisi.
Takodje i Montana (gdje Dem senator Tester brani poziciju).

Dodatno, mozda (ali vjerovatno ne) ce ovo pitanje biti i u PA i WI, ali tamo ce kroz legislativu ili sud vjerovatno moci progurati ovo, pa se ni nece naci na referendumu (sto je ironicno jer su pobjede Demokrata tamo prosle godine mozda smanjile prednost Bidenu jer ovog pitanja nece biti na listicu).
Rob_Atl
Posts: 5335
Joined: 27/12/2010 06:09
Location: Atlanta

#10853 Re: AMERIKA

Post by Rob_Atl »

Biden mora dobiti Penslivaniju, Michigen i Wisconsin ili Arizonu da bi bio preCjednik ponovo. Trenutno ankete u Penslivaniju su 45-45, Wisconsin 46-45 za Trumpa i Michigen 47-45 za Trumpa. Ako bi Trumpu dali Arizonu, Georgiju i Nevadu (sve je izgubio prosli put, ali trenutno vodi u anketama 4+) stanje bi bilo 268-235, 270 treba za pobjedu. Dakle odlucit ce ove 3 drzave koje Biden mora dobiti.Kontam ovi iz Michigana sto su bojkotovali Bidena ce doci sebi pa ce ipak glasati za njega ako ne boga mi tesko onda. Ove 2 ostale sve zavisi hoce li se raja odazvati, sto vise raje izadje bolje za Bidena.

Florida je trenutno Trumpova drzava, pogotovo sto je i latinose ove iz Miamia prisvojio sebi, Biden ima mozda 0.1posto sanse ako i toliko :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45308
Joined: 29/12/2005 01:20

#10854 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Rob_Atl wrote: 03/04/2024 00:02 Biden mora dobiti Penslivaniju, Michigen i Wisconsin ili Arizonu da bi bio preCjednik ponovo. Trenutno ankete u Penslivaniju su 45-45, Wisconsin 46-45 za Trumpa i Michigen 47-45 za Trumpa. Ako bi Trumpu dali Arizonu, Georgiju i Nevadu (sve je izgubio prosli put, ali trenutno vodi u anketama 4+) stanje bi bilo 268-235, 270 treba za pobjedu. Dakle odlucit ce ove 3 drzave koje Biden mora dobiti.Kontam ovi iz Michigana sto su bojkotovali Bidena ce doci sebi pa ce ipak glasati za njega ako ne boga mi tesko onda. Ove 2 ostale sve zavisi hoce li se raja odazvati, sto vise raje izadje bolje za Bidena.

Florida je trenutno Trumpova drzava, pogotovo sto je i latinose ove iz Miamia prisvojio sebi, Biden ima mozda 0.1posto sanse ako i toliko :D
Svi izbori koji su imali veze sa abortusom su ubjedljivo pobijedili u korist liberala, cak i u najcrvenijim drzavama. Neki dan u Alabami. U Kansasu. Ohiju, itd.
Ne znaci naravno da bi svi glasali za Bidena, ali ovo pitanje je ogroman plus za bilo koga sa D ispred imena na izborima jer evo vec dvije godine nakon obaranja Roe gledamo nevjerovatne rezultate bilo gdje gdje se ovo pitanje postavlja.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45308
Joined: 29/12/2005 01:20

#10855 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Pklat4 wrote: 02/04/2024 23:26 Je li se ovo malo smanjila prednost Trumpa po anketama :skoljka:
Bila je na preko 4 prije dva mjeseca. Sad je na 1. Od 5 zadnjih anketa u njih 3 vodi Biden, a jedna je bare-bare.
MMM1977
Posts: 4622
Joined: 15/07/2009 12:56

#10856 Re: AMERIKA

Post by MMM1977 »

Jel' se ja dobro sjećam da je FL bila demokratska, da su tek od Trumpa pobjedili republikanci? I da li se toliko situacija okrenula da Demokrati nemaju realne šanse? Zašto Latinosi podržavaju Republikance ako se zna koliko su ovi protiv imigracije? Stara narodna, neka sam ja došao a druge ko jebe? :D
Osmi Socrates
Posts: 8130
Joined: 19/10/2020 15:33

#10857 Re: AMERIKA

Post by Osmi Socrates »

Problem imigracije u Ameriku je daleko komplikovaniji nego što se predstavlja, pa tako i simplifikovana objašnjenja ne mogu dati preciznu ocjenu čitave situacije.

Prije svega, radi se o ilegalnoj migraciji. Naravno da je i prije ovog danas bilo ilegalne migracije, ali ni sigurnosna slika svijeta (i američkog komšiluka) nije kao prije. Tako da ne iznenađuje da se nekadašnji (pa čak i ilegalni) imigranti danas protive ilegalnoj imigraciji. Protivi se i dosta crnaca, recimo.

Što se tiče stranaka, Republikanci koriste zapaljiviji vokabular oko imigracije jer im to politički odgovara, a demokrate su djelimično pogubljene čak i što se vokabulara tiče. Recimo, Bidena s lijeva (NGO) napadoše što je u State of the Union govoru imigranta nazvao "illegal". I on mora trpjeti i smirivati svakakve budaletine da bi zadržao balans u stranci i oko stranke.

Međutim, stranačke (i NGO) budaleštine po strani, Amerika treba žestoku imigracionu reformu. Republikanci odugovlače sada sa početkom te reforme jer misle da treba njihov predsjednik (Trump, ako pobjedi) to rješiti. Demokrati isto koriste trenutnu situaciju, jer mogu to odugovlačenje iskoristiti za mobilizaciju svojih glasača. Ono što treba naglasiti je da se stranački ratovi oko ovog pretjerano prenaglašavaju. Nekad iz neznanja a nekad iz političkog pragmatizma.

Ironija je, recimo, da je Obama deportirao više ilegalnih imigranata nego bilo koji predsjednik u istoriji Amerike. Ne zato što je on bio više anti-imigracijski raspoložen, nego zato što je za razliku od, recimo, Trumpa, imao jasan program koga treba deportirati i organizirao je administraciju shodno tome. Trump je samo budalesao na Twitteru i nije ništa radio. I da je ostao predsjednik osam godina ne bi imao nikakav koherentniji imigracioni program.

Biden će ako pobjedi morati djelovati kao i Obama. Možda i oštrije. U međuvremenu, ni ovo sad mu nije loša situacija jer neće do izbora gubiti glasove od bleeding hearts liberala koji bi ukinuli svaku granicu za bilo koga da ikako mogu. Naravno, sve ovo može i eskalirati do izbora.
Rob_Atl
Posts: 5335
Joined: 27/12/2010 06:09
Location: Atlanta

#10858 Re: AMERIKA

Post by Rob_Atl »

MMM1977 wrote: 03/04/2024 01:10 Jel' se ja dobro sjećam da je FL bila demokratska, da su tek od Trumpa pobjedili republikanci? I da li se toliko situacija okrenula da Demokrati nemaju realne šanse? Zašto Latinosi podržavaju Republikance ako se zna koliko su ovi protiv imigracije? Stara narodna, neka sam ja došao a druge ko jebe? :D
Pa i nije bas, zadnjih godina Bush je pobjedio 2 puta, Obama 2 puta i sad Trump 2 puta. Najveci problem za demokrate na floridi je sto su Kubanci i ovi iz Venecuele digli ruke od njih jer je Trump rekao da demokrate zele socializam, a jel oni su pobjegli od toga :D . A te dvije nacije cine najvecu populaciju latinosa na floridi. Plus dosta republikanaca zadnjih godina je "pobjeglo" sa sjevera i doselilo se na floridu, zato ne vidim da mogu uzeti, pogotovo Biden, jebi ga oznacili su ga kao senilnog i dzaba, mozda neko opet sa karizmom kao sto je Obama bio da bi mogao uzeti, ali kandidati kao Biden i Hilary vise nemaju nikakve sanse da uzmu floridu.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45308
Joined: 29/12/2005 01:20

#10859 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Rob_Atl wrote: 03/04/2024 14:17
MMM1977 wrote: 03/04/2024 01:10 Jel' se ja dobro sjećam da je FL bila demokratska, da su tek od Trumpa pobjedili republikanci? I da li se toliko situacija okrenula da Demokrati nemaju realne šanse? Zašto Latinosi podržavaju Republikance ako se zna koliko su ovi protiv imigracije? Stara narodna, neka sam ja došao a druge ko jebe? :D
Pa i nije bas, zadnjih godina Bush je pobjedio 2 puta, Obama 2 puta i sad Trump 2 puta. Najveci problem za demokrate na floridi je sto su Kubanci i ovi iz Venecuele digli ruke od njih jer je Trump rekao da demokrate zele socializam, a jel oni su pobjegli od toga :D . A te dvije nacije cine najvecu populaciju latinosa na floridi. Plus dosta republikanaca zadnjih godina je "pobjeglo" sa sjevera i doselilo se na floridu, zato ne vidim da mogu uzeti, pogotovo Biden, jebi ga oznacili su ga kao senilnog i dzaba, mozda neko opet sa karizmom kao sto je Obama bio da bi mogao uzeti, ali kandidati kao Biden i Hilary vise nemaju nikakve sanse da uzmu floridu.
Razlika na Floridi prije 4 godine je bila 3.36%, sto je npr manje nego u Georgiji ili Arizoni 2016-e u korist Trumpa. Georgiji i Arizoni u kojima je naravno pobijedio Biden 2020-e. Naravno da Demokrate na Floridi imaju sanse.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55725
Joined: 15/12/2008 16:53

#10860 Re: AMERIKA

Post by ultima_palabra »

jeza u ledja wrote: 03/04/2024 20:33
Rob_Atl wrote: 03/04/2024 14:17
MMM1977 wrote: 03/04/2024 01:10 Jel' se ja dobro sjećam da je FL bila demokratska, da su tek od Trumpa pobjedili republikanci? I da li se toliko situacija okrenula da Demokrati nemaju realne šanse? Zašto Latinosi podržavaju Republikance ako se zna koliko su ovi protiv imigracije? Stara narodna, neka sam ja došao a druge ko jebe? :D
Pa i nije bas, zadnjih godina Bush je pobjedio 2 puta, Obama 2 puta i sad Trump 2 puta. Najveci problem za demokrate na floridi je sto su Kubanci i ovi iz Venecuele digli ruke od njih jer je Trump rekao da demokrate zele socializam, a jel oni su pobjegli od toga :D . A te dvije nacije cine najvecu populaciju latinosa na floridi. Plus dosta republikanaca zadnjih godina je "pobjeglo" sa sjevera i doselilo se na floridu, zato ne vidim da mogu uzeti, pogotovo Biden, jebi ga oznacili su ga kao senilnog i dzaba, mozda neko opet sa karizmom kao sto je Obama bio da bi mogao uzeti, ali kandidati kao Biden i Hilary vise nemaju nikakve sanse da uzmu floridu.
Razlika na Floridi prije 4 godine je bila 3.36%, sto je npr manje nego u Georgiji ili Arizoni 2016-e u korist Trumpa. Naravno da Demokrate dole imaju sanse.
Ali bila je i ona pobjeda DeSantisa od 20+% nedavno. Da li je to slabost D kandidata ili su neke vece demografske promjene (selidba starohana u vecem broju kao posljedica Covida)? Ne znam postoje li pouzdani podaci.
User avatar
geralt
Posts: 5204
Joined: 14/09/2017 12:45

#10861 Re: AMERIKA

Post by geralt »

Rob_Atl wrote: 03/04/2024 14:17
MMM1977 wrote: 03/04/2024 01:10 Jel' se ja dobro sjećam da je FL bila demokratska, da su tek od Trumpa pobjedili republikanci? I da li se toliko situacija okrenula da Demokrati nemaju realne šanse? Zašto Latinosi podržavaju Republikance ako se zna koliko su ovi protiv imigracije? Stara narodna, neka sam ja došao a druge ko jebe? :D
Pa i nije bas, zadnjih godina Bush je pobjedio 2 puta, Obama 2 puta i sad Trump 2 puta. Najveci problem za demokrate na floridi je sto su Kubanci i ovi iz Venecuele digli ruke od njih jer je Trump rekao da demokrate zele socializam, a jel oni su pobjegli od toga :D . A te dvije nacije cine najvecu populaciju latinosa na floridi. Plus dosta republikanaca zadnjih godina je "pobjeglo" sa sjevera i doselilo se na floridu, zato ne vidim da mogu uzeti, pogotovo Biden, jebi ga oznacili su ga kao senilnog i dzaba, mozda neko opet sa karizmom kao sto je Obama bio da bi mogao uzeti, ali kandidati kao Biden i Hilary vise nemaju nikakve sanse da uzmu floridu.
Covid je tamo skupo kostao demokrate, jer Florida zivi od turizma i zatvaranja su je pogodila vise nego ostale drzave. De Santis je to iskoristio da privremeno postane veoma popularan i da odvuce dosta glasaca na stranu republikanaca.

Floridjani prema politicarima inace imaju stav "ne's ti meni nista zabranjivati", sto je republikancima islo u korist kada su aktuelne teme bile Covid i nosenje oruzja, ali sada su aktuelne teme abortus i legalizacija marihuane, gdje je javno misljenje na strani demokrata.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45308
Joined: 29/12/2005 01:20

#10862 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Ja mislim da ne postoji ni jedna drzava u Americi gdje ban abortusa na 6 sedmica (kao sto imaju recimo u Floridi od neki dan ili u Texasu) ima podrsku vecine. Bez obzira sto se u liberalnim medijima toliko trubi o abortusu, ja mislim da se i dalje podcjenjuje vaznost ovog pitanja za glasace, pogotovo naravno zene. To kad krenu peticije i pozivi na drustvenim mrezama, whatsuppima kurcima palcima, to pokrece ogroman broj dodatnih zena da se pojave na biralistima. Smatram da su toliko velike brojke u pitanju da imaju jacinu da pomjere kazaljku i na Floridi dovoljno da se preokrene rezultat.

Posto postoji sansa da ce abortus biti na listicu i u Arizoni i Nevadi, mislim da bi tamo gotovo zagarantovao pobjedu Bidena.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45308
Joined: 29/12/2005 01:20

#10863 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

ultima_palabra wrote: 03/04/2024 20:35
jeza u ledja wrote: 03/04/2024 20:33
Rob_Atl wrote: 03/04/2024 14:17

Pa i nije bas, zadnjih godina Bush je pobjedio 2 puta, Obama 2 puta i sad Trump 2 puta. Najveci problem za demokrate na floridi je sto su Kubanci i ovi iz Venecuele digli ruke od njih jer je Trump rekao da demokrate zele socializam, a jel oni su pobjegli od toga :D . A te dvije nacije cine najvecu populaciju latinosa na floridi. Plus dosta republikanaca zadnjih godina je "pobjeglo" sa sjevera i doselilo se na floridu, zato ne vidim da mogu uzeti, pogotovo Biden, jebi ga oznacili su ga kao senilnog i dzaba, mozda neko opet sa karizmom kao sto je Obama bio da bi mogao uzeti, ali kandidati kao Biden i Hilary vise nemaju nikakve sanse da uzmu floridu.
Razlika na Floridi prije 4 godine je bila 3.36%, sto je npr manje nego u Georgiji ili Arizoni 2016-e u korist Trumpa. Naravno da Demokrate dole imaju sanse.
Ali bila je i ona pobjeda DeSantisa od 20+% nedavno. Da li je to slabost D kandidata ili su neke vece demografske promjene (selidba starohana u vecem broju kao posljedica Covida)? Ne znam postoje li pouzdani podaci.
I u utrci za Senat je bila ogromna razlika, ovako nesto 15%. Rubio vs Val Demmings. Obje ove trke 2022-e.
Ja mislim da su bili slabi D kandidati. Charlie Crist je bio prije guverner Floride i to kao Republikanac ja mislim. Bio je jako nepopularan..

U trci za guvernera 2018 izmedju DeSantisa i Gilluma je bilo bare bare.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18341
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#10864 Re: AMERIKA

Post by GandalfSivi »

Ubio De Santis u Miamiju 11 boba razlike prije dvije godine. Tesko Florida, ali abortus bi mozda, mozda mogao promijeniti situaciju…
breba

#10865 Re: AMERIKA

Post by breba »

A Nebraska?

User avatar
jeza u ledja
Posts: 45308
Joined: 29/12/2005 01:20

#10866 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

breba wrote: 04/04/2024 00:21 A Nebraska?

Haha koje malverzacije :-) , to je zbog 1 bobe koju u jednom distriktu osvajaju Demokrate. Mislim u i oko Lincolna.
I ta jedna boba moze biti na kraju bitna.
User avatar
sinuhe
Posts: 11494
Joined: 03/06/2011 11:33

#10867 Re: AMERIKA

Post by sinuhe »

Na stranu sto Trump nece pobijediti, ali kako se dodje od najmannje popularnog predsjednika u istoriji do - u tijesnom vodstvu u kljucnim drzavama i stavice abortus na listic kako bi vise zena glasalo. :-)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45308
Joined: 29/12/2005 01:20

#10868 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

sinuhe wrote: 04/04/2024 06:09 Na stranu sto Trump nece pobijediti, ali kako se dodje od najmannje popularnog predsjednika u istoriji do - u tijesnom vodstvu u kljucnim drzavama i stavice abortus na listic kako bi vise zena glasalo. :-)
Tako sto je taj isti predsjednik postavio sudije koje su ukinule presedan star 50 godina.

Isto pitanje je vec bilo na raznim glasackim listicima u zadnjih godinu i po od kad su te sudije koje je postavio taj predsjednik ukinule taj presedan.

Isto pitanje ce biti na glasackim listicima u drzavama koje ni blizu nisu kljucne drzave, kao sto su New York i Maryland.

Ah cuj boze sacuvaj da sto vise zena glasa…
Osmi Socrates
Posts: 8130
Joined: 19/10/2020 15:33

#10869 Re: AMERIKA

Post by Osmi Socrates »

Ne odlučuje Biden kad će abortus na referendum u pojedinačnim državama.

Na Floridi je to dozvolio njihov Supreme Court, koji je republikanski.

Treba biti precizan pa reći da je isti sud dozvolio i skoro potpunu zabranu abortusa na Floridi od strane zakonodavaca, dakle, odluka je, u nedostatku bolje riječi, dvosmislena. Na kraju će odlučiti glasači.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66360
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10870 Re: AMERIKA

Post by _BataZiv_0809 »

Koliko se puta desilo da porazeni kandidat na predsjednickim izborima bude opet kandidat i na narednim?
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55725
Joined: 15/12/2008 16:53

#10871 Re: AMERIKA

Post by ultima_palabra »

_BataZiv_0809 wrote: 05/04/2024 07:37 Koliko se puta desilo da porazeni kandidat na predsjednickim izborima bude opet kandidat i na narednim?
Obicaj u modernoj istoriji je da kandidat koji izgubi zavrsava karijeru jer je obiljezen kao luzer, bez obzira da li je predsjednik koji je izgubio reizbor ili samo pretendent. Ali zato Trump kaze da nije izgubio jer su izbori pokradeni, i sve pet :mrgreen:

Mislim da je 1956. Adlai Stevenson bio ponovo kandidat demokrata nakon sto je 1952. izgubio od Eisenhowera. I izgubio opet.

Grover Cleveland je jedini predsjednik koji je imao dva neuzastopna mandata.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66360
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10872 Re: AMERIKA

Post by _BataZiv_0809 »

ultima_palabra wrote: 05/04/2024 16:48
_BataZiv_0809 wrote: 05/04/2024 07:37 Koliko se puta desilo da porazeni kandidat na predsjednickim izborima bude opet kandidat i na narednim?
Obicaj u modernoj istoriji je da kandidat koji izgubi zavrsava karijeru jer je obiljezen kao luzer, bez obzira da li je predsjednik koji je izgubio reizbor ili samo pretendent. Ali zato Trump kaze da nije izgubio jer su izbori pokradeni, i sve pet :mrgreen:

Mislim da je 1956. Adlai Stevenson bio ponovo kandidat demokrata nakon sto je 1952. izgubio od Eisenhowera. I izgubio opet.

Grover Cleveland je jedini predsjednik koji je imao dva neuzastopna mandata.
Cini mi se da je i Nixon imao jednu neuspjesnu kandidaturu prije nego je postao predsjednik ali nije bilo zaredom.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55725
Joined: 15/12/2008 16:53

#10873 Re: AMERIKA

Post by ultima_palabra »

_BataZiv_0809 wrote: 05/04/2024 16:59
ultima_palabra wrote: 05/04/2024 16:48
_BataZiv_0809 wrote: 05/04/2024 07:37 Koliko se puta desilo da porazeni kandidat na predsjednickim izborima bude opet kandidat i na narednim?
Obicaj u modernoj istoriji je da kandidat koji izgubi zavrsava karijeru jer je obiljezen kao luzer, bez obzira da li je predsjednik koji je izgubio reizbor ili samo pretendent. Ali zato Trump kaze da nije izgubio jer su izbori pokradeni, i sve pet :mrgreen:

Mislim da je 1956. Adlai Stevenson bio ponovo kandidat demokrata nakon sto je 1952. izgubio od Eisenhowera. I izgubio opet.

Grover Cleveland je jedini predsjednik koji je imao dva neuzastopna mandata.
Cini mi se da je i Nixon imao jednu neuspjesnu kandidaturu prije nego je postao predsjednik ali nije bilo zaredom.
Dobro si, 1960. je Nixon izgubio od Kennedyja, ali je bilo dosta tijesno pa vjerovatno nije percipirano kao toliki neuspjeh. Cetiri godine kasnije Goldwater je pometen od Johnsona, pa su mu vjerovatno pod tim dojmom dali jos jednu sansu.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18341
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#10874 Re: AMERIKA

Post by GandalfSivi »

To je to, kraj. Gasi svjetla, kupi kablove…

User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11080
Joined: 15/01/2010 18:31

#10875 Re: AMERIKA

Post by Jack Be Nimble »

Znao sam da je Radovan kao prvo bio woke, pa onda Srbin!

Image

https://www.tabletmag.com/sections/hist ... vic-moment
Post Reply