Amerika na putu ka osvajanju Svjetskog Prvenstva 2010

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

El_comadante
Posts: 7947
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#26

Post by El_comadante »

Ja sam čuo da za reprezentaciju SAD nemože igrati niko ko nema Englesko prezime. Da ima jako puno igrača boljih od onih u reprezentaciji a neigraju zbog prezimena. To mi je pričo jaran iz Amreike sad koliko je to istina neznam. :? :-?
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#27

Post by mostarac »

ko odredjuje koje je englesko prezime ili ne? U svakom slucaju neko te je slagao. Sastav USA u utakmici protiv Danske 18.01.2004. godine

United States - Jonny Walker, Chris Albright (Frankie Hejduk 79), Eddie Pope (captain), Nick Garcia, Bobby Convey, Steve Ralston (Chris Klein 62), Richard Mulrooney (Kerry Zavagnin 71), Chris Armas (John Wolyniec 88), DaMarcus Beasley, Ante Razov (Josh Wolff 62), Landon Donovan.
User avatar
ahmed&nedzad
Posts: 858
Joined: 03/06/2006 00:54

#28

Post by ahmed&nedzad »

mostarac wrote:ko odredjuje koje je englesko prezime ili ne? U svakom slucaju neko te je slagao. Sastav USA u utakmici protiv Danske 18.01.2004. godine

United States - JoHnny Walker, Chris Albright (Frankie Hejduk 79), Eddie Pope (captain), Nick Garcia, Bobby Convey, Steve Ralston (Chris Klein 62), Richard Mulrooney (Kerry Zavagnin 71), Chris Armas (John Wolyniec 88), DaMarcus Beasley, Ante Razov (Josh Wolff 62), Landon Donovan.
Ovaj igra kod nas na bajramskom turniru svake godine. :D


Što se tiče USA-e, mogli bi komotno osvojiti prvenstvo 2010. ili 2014., pogotovo ako ga oni organizuju. Imali su i na ranijim solidne ekipe, a imaju najbolje moguće uslove, kao i veliki broj doseljenika kojima je fudbal u krvi. Kad su Japan i Koreja mogli 2002. onako iznenaditi, zašto nebi Amerika mogla osvojiti? :roll:
Majstorinho
Posts: 1307
Joined: 12/04/2007 00:37
Location: Sarajevo, republika BiH

#29

Post by Majstorinho »

Nosferatu wrote:Kao prvo Majstorino - ti si bolan, jedna mala nezivljena spodoba koja veze nema ni sa sportom ni sa zivotom (pa ti mislis da je uspjeh nekog isprovocirati - ja tebi pisem, prvenstveno ovo - da naucis nesto, a to je da iz te prdekane jedinog kojeg mozes ponizavati je samo sebe - a nikako druge, narucito kad predstave nemas - o Americi kao zemlji i sportu u njoj). Sto vrijeme prolazi - to ce Brazil, Italija i Njemacka - biti sve vise sijene onoga sto su bile. Oni ni danas - nisu upola sile kojima su bile. Ali je problem u nama - sto smo mi bili sila, sad smo gomila pusikarana, nista sica koja ne moze da stvori 5 igraca. Mi u Bosni - ne mozemo stvoriti 5 igraca, po generaciji. Bosna je s Brazilom igrala u Manausu 1:1, ponistili nam gol. Cuvali Ronalda stoperi iz premijer lige. I uspjeli. Ameriku nije Svjetski prvak - pobjedio u Njemackoj. Kakav je to prvak svjeta - koji nije pobjedio najvecu zemlju po stanovnistvu, koja je bila na takmicenju? Nije bilo Kine, nije bilo Indije. Onda je Amerika - najmnogobrojnija zemlja - i igrala je 1:1 s Italijom, s igracem manje, tacnije s 9 igraca, 2 iskljcuena, jedan zbog 2 zuta kartona radi 2 prekrsaja od kojih nijedan nije bio za zutog kartona - dakle - siljenje sudije megaproporcija. Ko tu utakmicu nije vidjeo - propustio je da vidi koja su govna Talijani. Amerikanci nisu znal staviti gol u mrezu, Bruce je ubacivao igrace u sredinu terena mjesto da je uveo Eddy Johnsona, jednog centarfora Kansas City Wisardsa, koji stvarno dobro igra za poimanje lige u kojoj igra, tj. MLS.

Ali elem nejs. Amerika - nema ligu koja je dovoljno jaka. I nema nogomet na collegu. Na collegu se sklapaju zivotne alijanse sa sportom koji ces pratiti. Amerikanci koji su bili bilo gdje u svijetu gdje se igra nogomet na visokom nivou - cijene nogomet. Amerika je puna emigranata. 15% populacije su Lationsi. To je 45 miliona ljudi. Oni generalno - jesu zainteresovani za nogomet. U Chicagu samom - ima 800.000 Poljaka. Ti Poljaci npr. drze Chicago Fire, tim. Svojim suportom. Poljska dolazi - igrati u Chicagu - protiv drugih selekcija u svijetu, meni se cini da su s Meksikom igrali u Chicagu. Znaci - postoji broj ljudi ali problem njihov je - sto se ne nalaze i ne idenfiticiraju s reprezentacijom Americkom. S timom iz grada u kojem zive i nekako. Latinosima je npr. ispod nivoa da navijaju za Ameriku - kad igra 50% utakmica sa zemljama iz kojih su oni. To je kao kad bi neko iz Bosne bio, i Bosna igrala sa Amerikom a on navijao za Ameriku. Npr. pola ovih Bosnaca u svijetu - navija za neki lokalni tim, u nogometu. Neki su cak i firmama - koji ne primaju uglavnom strance u svoje redove. Ali - ne mogu reprezentativni fudbal pratiti, ne vide se u tome u zemlji u kojo su.

Nadalje Americki savez postoji od 1913 godine. Tih godina na stotine hiljada ljudi su dolazili iz Europe. Tad je Amerika imala svoju sansu i prokockala je, u sljedecih 40-50 godina jer ljudi su bili odsjeceni - predaleko od svih desavanja da bi mogao pratiti nesto. I u toj izolacji - prolaze decenije. Danas tako sta ne mora biti. U Chicagu imaju barovi koji se otvaraju u 6-7 ujutro - da bi ljudi dolazili gledati Premijer ligu - Englesku. Ali - to je mali broj ljudi svako od kojih ima svoju pricu odakle u nogometu. Neki su stranci, neki su zivjeli vani, neki su posjetili, neki su imali komsiju koji je igrao, necija kcerka trenira nogomet, neciji sin igra za srednju skolu pa to evoluira onda.

Sada je ABC i ESPN kupio prava na 7 godina da prenosi sve FIFI-ne utakmice, dakle - to su dvije glavne mreze moze se tako reci, u Americi, koje su kupile prava, i nogomet nije na njima mogao prije vidjeti. I MLS liga pocinje se prikazivati na jacim tv stanicama i slicno. Sve zavisi na kojem si lokalitetu, ali tu ima jos mnogo mnogo dok to ne bude finansijski stabilno, sve se gradi na entuzijazmu. I sto nogomet postaje vise globalni sport - to ce sve vise Amerika biti jaca. Jer sta je Americi stvoriti 20 igraca, i dovesti jos 10 podjeliti im pasose, i dati po $100.000 godisnje samo da igraju za Ameriku? Plus svaka pobjeda $10.000? Pa to je - smijesno. Ovo moze - 1 kapitalista da uradi. Samo 1 je dovoljan. Svaki profesionalni sporstki kolektiv - je vlasnistvo nekog lovatora koji je lovu - stvorio negdje drugdje. Pa jel prije nekoliko godina ManU prodan Amerikancu? I slicno.

Dakle - stvari idu svojim tokom. Americi sto treba je jaca liga, koja ce stvoriti jace trenere i stratege, jer oni su jedini - koji ne idu nikuda. Igraci idu. Idu vani. Ali Amerika nema selektora koji je vodio tim npr. u Engleskoj 5 godina. Kad dodje takav covjek, onda ce i moci uciniti nesto. Uglavnom ogromni su neiskorisceni potencijali, ali ono sto je istina jest da Americke seljake neces nikad natjerati da prate nogomet, jer je to za njih previse pederast sport. Ima takav imidz u Americi, jednostavno - nogomet je nesto s cim se zene bave, i gdje vode mame djecu poslje skole - da se rekreiraju. Nije maccho, nije footbal, nije hokej, nije basket, nije NASCAR i nije baseball, koji ne trebas gledati 90% vremena kad si na stadionu provedes pricajuci, jeduci, pijuci, malo gledas, ljudi na baseball utakmice donose knjige citaju, s posla dodju rasprostru papire, novine, na laptopu nesto kucaju, pricaju na telefon, itd. Dakle - ne interesuje ih sport - u kojem moras sutati, sjediti, gledati, 45 minuta. Moze 5 minuta. Pa prekid. Pa 5 minuta pa prekid. Pa 10 minuta. Pa 30 minuta prekid. Pa ovo pa ono. Itd.

Postoje citave knjige i studiji napisani na temu zbog cega Amerika ne ucestvuje i nije zainteresirana za najpopularniji sport na svijetu. To je jako siroka i komplikovana tema, i niko nema jedan - ispravan odgovor. Cinjenica je samo - sto se tice nogometa - da u Americi je i bolje da ga ne shvata na nacin na koji je shvacen u svijetu. Jer bi ovdje bilo mrtvih ljudi. Jednostavno - puna je zemlja oruzija. A nogomet sa sobom donosi sve, od nasilja do podjele medju ljudima od nacionalnog do vjerskog i politickog identiteta. Zbog toga - nemoguce je zamisliti - da Amerikanci prihvate nesto izvana a da ga ne uzmu u svoje ruke i dorade malo. Sta god i kako god da je to, i koliko je to.
E ti mi sad pricas o fudbalu.Kakve to veze ima sto je Amerika uzela bod Italiji?Zbog toga sad trebaju bit prvak svijeta?Daj bogati,nemoj me nasmijavat,njima su Cesi ocitali lekciju u fudbalu,pokazali su im kako se igra fudbal.A to st okazes da ce Brazil,Italija,i Njemacka da izblijede,to ti je izjava koja apsolutno nema smisla.Pa pehar je uvijek rezervisan za tu veliku trojku.Ne znam,ja samo znam da je Italija prvak svijeta,ostalo me ne interesuje.Zasluzeno su uzeli titulu,zaustavili su zahuktalu Njemacku,i popeli se na tron.
P.S. Sa Brazilom nismo igrali 1-1,vec smo IZGUBILI 1-0.Toliko o tvom znanju.
El_comadante
Posts: 7947
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#30

Post by El_comadante »

mostarac wrote:ko odredjuje koje je englesko prezime ili ne? U svakom slucaju neko te je slagao. Sastav USA u utakmici protiv Danske 18.01.2004. godine

United States - Jonny Walker, Chris Albright (Frankie Hejduk 79), Eddie Pope (captain), Nick Garcia, Bobby Convey, Steve Ralston (Chris Klein 62), Richard Mulrooney (Kerry Zavagnin 71), Chris Armas (John Wolyniec 88), DaMarcus Beasley, Ante Razov (Josh Wolff 62), Landon Donovan.
Npr. kažu da je Arthuro Tores dobar igrač. A još sam čuo da sa ovih naših prostora nemogu igrati tipa Jovanović itd
Borej
Posts: 521
Joined: 31/03/2007 20:15

#31

Post by Borej »

ovo je preambiciozno cak i za ameriknce koji imaju sve osim fudbalske tradicije ...treba vremena za takvo sto....taj sport se mora podici na jedan visi nivo u samoj americi, moraju imati igraca u europi ali kvalitetnih igraca pa tek onda mogu ocekivat veci razultat....nisu pare presudne da bi se postalo svjetski prvak....olaksavjuca okolonost su emigranti koji znaju sta je fudbal....ali ipak mislim da to nece ici tako lako kako su zamislili....neko je spomeno grcku mislim da to nije isto.....u grkoj je fudabal najpoplarniji, redovni ucesnici eurposki takmicenja, uvijek imaju par dobrih igraca ali je ipak njihovo osvjanje te titule bilo i prilicno sretno....imaju solidno znanje ali su imali i srece....
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#32

Post by Ali_G »

Da bi se osvojilo prvenstvo, da bi se postala fudbalska sila, za to treba tradicija. Amerikanci to nemaju, s obzirom kakva su debilna nacija nece je ni imati.
Jedino da budu domacini i da im se maximalno nasteli grupa i krizanje pa da nesto pokusaju.
Majstorinho
Posts: 1307
Joined: 12/04/2007 00:37
Location: Sarajevo, republika BiH

#33

Post by Majstorinho »

Ma oni i fudbal...Nidje veze.
Bosanski_Amerikanac
Posts: 139
Joined: 30/04/2007 06:47
Location: New York

#34

Post by Bosanski_Amerikanac »

Iskreno gledajuci amerika ima minimalne sanse da bude svjetski sampion u narednih 20 godina. Jednostavno nogomet ovdje nije sport broj jedan, i ne pridodaje se velika paznja ovome sportu. Istina jeste da im je kvalitet domaceg natjecanja (MLS) naglo skocio, i bice jos igraca pored Realove zvijezde koje ce doci u USA.

Amerika je kvalitetom nedje uz Belgiju ako cemo koristiti jednu evropsku reprezentaciju. Amerika nikada nece biti jaca od Mexica (kojeg je dernula), Brazila, Argentine, Spanije, Njemacke, Engleske, Italije, Francuske, Portugala, Rusije, i Svedske. Iskreno gledajuci prije ce neka Africka drzava postati svjetski prvak.

Sto se MLS tice. Igraci ovdje jedva prezivljavaju. Strasno su lose placeni. Nekih 35% igraca ima super primanja a ostali su srednja zalost. Znam za slucaj gdje su njih petorica cimeri i nijedan od njih ne pravi preko 20.000 godisnje, a igraju u MLS i dvojica su standardni.

Jednostavno amerima ovaj sport jos nije zanimljiv. Dok je Baseball-a, NBA Lige, i NFL, i NHL, NASCAR i jos UFC amerima netreba nogomet. Cak ni box nece biti zanimljiv jos malo.


@ Majstorinho

Prosipas se po ovoj temi ko proljetna kisa. De svegati pusti ljude neka diskutuju a kolko mogu primjetiti jos nista pametno a ni vezano za temu nisi napisao.
Majstorinho
Posts: 1307
Joined: 12/04/2007 00:37
Location: Sarajevo, republika BiH

#35

Post by Majstorinho »

Bosanski_Amerikanac wrote:
@ Majstorinho

Prosipas se po ovoj temi ko proljetna kisa. De svegati pusti ljude neka diskutuju a kolko mogu primjetiti jos nista pametno a ni vezano za temu nisi napisao.
Ne vidis sebe kako se prosipas.Pa samo budale mogu vjerovat u neku Ameriku...Dajte ljudi,ova tema nema smisla.
Bosanski_Amerikanac
Posts: 139
Joined: 30/04/2007 06:47
Location: New York

#36

Post by Bosanski_Amerikanac »

Majstorinho wrote:
Bosanski_Amerikanac wrote:
@ Majstorinho

Prosipas se po ovoj temi ko proljetna kisa. De svegati pusti ljude neka diskutuju a kolko mogu primjetiti jos nista pametno a ni vezano za temu nisi napisao.
Ne vidis sebe kako se prosipas.Pa samo budale mogu vjerovat u neku Ameriku...Dajte ljudi,ova tema nema smisla.
Opet se prosipas.
De ohladi. Ili otvorio sebi temu gdje mozes spemovati i nabijati sebi komentare.
Post Reply