Americki Vatrogasci u opkoljenom Sarajevu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

TheMule
Been thanked: 1 time

Re: Americki Vatrogasci u opkoljenom Sarajevu

Post by TheMule » 29/11/2009 15:21

Ne znam zasto bi Jordan dosho is Amerike da se izlaze opasnosti, samo da bi ukro donirana kola. Visi mi smrdi na to da je ovaj Jusufbegovic kriv, a i zadrzo gorivo za prodaju.

amrica

Post by amrica » 29/11/2009 15:41

Samo ukucaj u google mesuda j. pa ces dobiti veliki broj clanaka vezanih za njegov lik i (ne)djelo, dobrim dijelom iz crne hronike, jednom je pijan divljao po Grbavici i ispred OHR+a se derao da je on Bin Laden ili slicno :lol:
Inace, otjerali su ga vatrogasci jer im je bilo njegovog jednovlasca preko glave. Nije imao cak ni pravnika u brigadi, bio je bog i batina, sa dobrim zaledjem u kantonalnim vlastima, bla bla bla...

Uglavnom, covjek sa egom vecim od Triglava, a sposobnosti... kao i obicno, obrnuto proporcionalne.

TheMule
Been thanked: 1 time

Post by TheMule » 29/11/2009 16:05

Ne znam nista niti sam ikad cuo za njih do sad. Ono bi mogo biti Buca Potok, gore negdje na brdu. Imas Jordanovu sliku na wikipeidie kod clanka Siege of Sarajevo

amrica

Post by amrica » 29/11/2009 16:11

A sad meni tu nesto nije jasno, koliko se sjecam Kenan Slinic, komandant PVB Sarajevo je bio ziv 94. i bio je glavni. Mesud je tad bio njegov pomocnik ili slicno... Kako je on mogao ici pregovarati sa Amerima pored Slinica?

I jos, ne sjecam se Amera u PVB, sjecam se Francuza, ali Ameri.... mozda sam ih promasila, ali u mahali se sve u ratu znalo.

Chmoljo
Forum administrator
Has thanked: 7 times
Been thanked: 46 times

Post by Chmoljo » 29/11/2009 16:17

Panza wrote:
amrica wrote:Samo ukucaj u google mesuda j. pa ces dobiti veliki broj clanaka vezanih za njegov lik i (ne)djelo, dobrim dijelom iz crne hronike, jednom je pijan divljao po Grbavici i ispred OHR+a se derao da je on Bin Laden ili slicno :lol:
Inace, otjerali su ga vatrogasci jer im je bilo njegovog jednovlasca preko glave. Nije imao cak ni pravnika u brigadi, bio je bog i batina, sa dobrim zaledjem u kantonalnim vlastima, bla bla bla...

Uglavnom, covjek sa egom vecim od Triglava, a sposobnosti... kao i obicno, obrnuto proporcionalne.

Nije mi namjera da putem ove teme diskreditujemo tog Mesuda i iznosimo price o njegovom privatnom zivotu.
Ako moze , fokusirajte se na te americke vatrogasce.
Dali neko zna koliko su dugo ostali, koliko su stvarno pomogli, sjecal se njih.

Zelim da skupim sto vise podataka o njima, da se zna malo vise o strancima koji su nam pomagali u ratu.

meni u sjećanje urezalo ime Adolfa koji je poginuo na Stupu kao snajperista. spominje ga rahmetli Saudin (Pospanko) u svojoj knjizi, ali o tom čovjeku izgleda malo ko zna.

samo je napisao da je ostao u jednoj kući iako su se naši povukli. pritom je ubio nekoliko njihovih vojnika da bi i sam bio pokošen pragom kad su ga skontali.

KadSeMrtviProbudimo

Post by KadSeMrtviProbudimo » 29/11/2009 16:36

amrica wrote:A sad meni tu nesto nije jasno, koliko se sjecam Kenan Slinic, komandant PVB Sarajevo je bio ziv 94. i bio je glavni. Mesud je tad bio njegov pomocnik ili slicno... Kako je on mogao ici pregovarati sa Amerima pored Slinica?
I jos, ne sjecam se Amera u PVB, sjecam se Francuza, ali Ameri.... mozda sam ih promasila, ali u mahali se sve u ratu znalo.

Čini mi se da je "Kalja" poginuo '92 ? Pod "nerazjašnjenim okolnostima"...

amrica

Post by amrica » 29/11/2009 16:40

KadSeMrtviProbudimo wrote:
amrica wrote:A sad meni tu nesto nije jasno, koliko se sjecam Kenan Slinic, komandant PVB Sarajevo je bio ziv 94. i bio je glavni. Mesud je tad bio njegov pomocnik ili slicno... Kako je on mogao ici pregovarati sa Amerima pored Slinica?

Ako mislis na ovog lika iz moje price, on je ubijen, pod jako razjasnjenim okolnostima, i cura koja ga je upucala je u zatvoru, negdje poslije rata, mislim?
92. nije sigurno, znam sta je radio i 92. i 93. a meni se cini i kasnije...

ROTOR 9

Post by ROTOR 9 » 29/11/2009 16:41

Ovi vatrogasci su bili u BucaPotoku kas e srusila kuca u koj su bila djeca.. jedno dijete je prezivjelo koliko znam.. ostala su poginula.. Taj amerikanac i jos njih jedno 5-6 dizali su komade betona znaci jedna covejk dize sto bi nasih vatrogasaca jedno 4-5 dizalo il nosilo.. Ti ljudi su giganti.. Zamisli kao je bilo gledat jednoj majci kako joj dijete strada u toj kuci.. a ona je bila 20 ak metara odatle.. uzas.. Koliko znam bilo je tu malo svadje izmedju amera i nasih.. nasi su htjeli rezati armaturu da bi jednostavno krenuli., dok su ameri jednostavno odmah pristupili sistemu poluge i dizalice.. dodouse cekala se UN dizalica.. tada nista vece nisam vio na tockovima..

KadSeMrtviProbudimo

Post by KadSeMrtviProbudimo » 29/11/2009 16:51

amrica wrote:

Ako mislis na ovog lika iz moje price, on je ubijen, pod jako razjasnjenim okolnostima, i cura koja ga je upucala je u zatvoru, negdje poslije rata, mislim?
92. nije sigurno, znam sta je radio i 92. i 93. a meni se cini i kasnije...

Rekoh - nisam siguran, čini mi se... Moje sjećanje ga dotiče do ljeta '92, dalje ne.

slim_shady

Post by slim_shady » 29/11/2009 16:55

Ko zna zbog kojih su razloga ti "americki heroji" uopste dosli ovamo.. Svaka cast ovim "americkim herojima", ali ja mislim da je to bila politika amerike da se jeftino dodje do tih nekih "bodova" Amerikanci su znali sta rade, i od cega ce imati koristi, to je sve bila politika amerike da se zamazu oci narodu.....

KadSeMrtviProbudimo

Post by KadSeMrtviProbudimo » 29/11/2009 17:14

slim_shady wrote:Ko zna zbog kojih su razloga ti "americki heroji" uopste dosli ovamo.. Svaka cast ovim "americkim herojima", ali ja mislim da je to bila politika amerike da se jeftino dodje do tih nekih "bodova" Amerikanci su znali sta rade, i od cega ce imati koristi, to je sve bila politika amerike da se zamazu oci narodu.....

...i prikupi što više podataka "s terena"

jefferson

Post by jefferson » 29/11/2009 17:17

slim_shady wrote:Ko zna zbog kojih su razloga ti "americki heroji" uopste dosli ovamo.. Svaka cast ovim "americkim herojima", ali ja mislim da je to bila politika amerike da se jeftino dodje do tih nekih "bodova" Amerikanci su znali sta rade, i od cega ce imati koristi, to je sve bila politika amerike da se zamazu oci narodu.....

Mi smo jednostavno nenadmasni kada su zavjere u pitanju!

povremeni gost

Post by povremeni gost » 29/11/2009 17:31

Dakle,John Jordan je prvi put u sarajevo dosao novembra 1992, godine preko UNPROFOR-a.
Krajem januara pocetkom februara 1993, godine u Opkoljeno Sarajevo donosi 300 Novih Americkih Vatrogasnih uniformi izradjenih u to doba po najvisim standardima po NFPA (americka asocija vatrogasaca).
I nadalje john Jordan nastavlja pomagati vatrogascima u vidu, hrane, goriva i opreme.
Obzirom na pravila UNPROFORA morao je pomoci i vatrogascima Srpskog Sarajeva te im nakon skoro dvije godine donira 50ak starih i koristenih uniformi. Nakon toga gore pomenuti zlocinac Jusufovic ga naziva "Cetnickim pomagacem, simpatizerom agresora i slicno" sto nije pokolebalo niti Jordana niti njegove americke sponzore u nastavku pomoci Sarajlijama. I John Jordan je dobio Kljuc Grada Sarajeva, i postao pocasni gradjanin Sarajeva.
O njega se najvise okoristio zlocinac Jusufovic koji je vatrogastvo u sarajevu unazadio milion godina a doktorat je napisao na promasenij "Vatrogasnoj pusci" koju je preplatio a vatrogasce zavio u crno.
GOSPODIN JOHN JORDAN je jedan od zaista zasluznih prijatelja grada Sarajeva a posebno Vatrogasaca opkoljenog Sarajeva i njegovo ime zasluzuje da se pise zlatnim slovima u Ovom Gradu.
Na Video clipu u 2:51 minuti je pozar na bivsm Racunskom Centru Privredne Banke Sarajevo, gjde je Jordan obezbijedio kakavu takvu zastitu pomocu transportera UN-a te pomogao organizirati vodosnabdijevanje dok je Jusufovic trao svoju sekretaricu pod debelim jorganom u svojoj kancelariji.
Lijep pozdrav

jefferson

Post by jefferson » 29/11/2009 17:34

povremeni gost wrote:Dakle,John Jordan je prvi put u sarajevo dosao novembra 1992, godine preko UNPROFOR-a.
Krajem januara pocetkom februara 1993, godine u Opkoljeno Sarajevo donosi 300 Novih Americkih Vatrogasnih uniformi izradjenih u to doba po najvisim standardima po NFPA (americka asocija vatrogasaca).
I nadalje john Jordan nastavlja pomagati vatrogascima u vidu, hrane, goriva i opreme.
Obzirom na pravila UNPROFORA morao je pomoci i vatrogascima Srpskog Sarajeva te im nakon skoro dvije godine donira 50ak starih i koristenih uniformi. Nakon toga gore pomenuti zlocinac Jusufovic ga naziva "Cetnickim pomagacem, simpatizerom agresora i slicno" sto nije pokolebalo niti Jordana niti njegove americke sponzore u nastavku pomoci Sarajlijama. I John Jordan je dobio Kljuc Grada Sarajeva, i postao pocasni gradjanin Sarajeva.
O njega se najvise okoristio zlocinac Jusufovic koji je vatrogastvo u sarajevu unazadio milion godina a doktorat je napisao na promasenij "Vatrogasnoj pusci" koju je preplatio a vatrogasce zavio u crno.
GOSPODIN JOHN JORDAN je jedan od zaista zasluznih prijatelja grada Sarajeva a posebno Vatrogasaca opkoljenog Sarajeva i njegovo ime zasluzuje da se pise zlatnim slovima u Ovom Gradu.
Na Video clipu u 2:51 minuti je pozar na bivsm Racunskom Centru Privredne Banke Sarajevo, gjde je Jordan obezbijedio kakavu takvu zastitu pomocu transportera UN-a te pomogao organizirati vodosnabdijevanje dok je Jusufovic trao svoju sekretaricu pod debelim jorganom u svojoj kancelariji.
Lijep pozdrav

Mislim da ce se sad javiti njih 100 koji imaju 12 godina i koji ce na svaki nacin ovo pokusati da prikazu kao zavjeru Amerikanaca protiv bosnjaka! Kao sto su vec poceli ustvari!

ludilo konstantno

Post by ludilo konstantno » 29/11/2009 17:39

jefferson wrote:
povremeni gost wrote:Dakle,John Jordan je prvi put u sarajevo dosao novembra 1992, godine preko UNPROFOR-a.
Lijep pozdrav

Mislim da ce se sad javiti njih 100 koji imaju 12 godina i koji ce na svaki nacin ovo pokusati da prikazu kao zavjeru Amerikanaca protiv bosnjaka! Kao sto su vec poceli ustvari!

povremeni - vidim da si dobro upućen.
Jordan je imao stanicu na Č.Vili i učestvovao u dosta gašenja.
d ali mju je kamion bio bijeli - nesjećam se više - ostarilo se :)

povremeni gost

Post by povremeni gost » 29/11/2009 17:42

E ako ce traziti teoriju zavjere onda im je John Jordan los primjer, mnogi to mogu potvrdit. A sto se tice "Kalje" Kenana Slinica on je ubijen polovinom jula 1993 godine od svalerke na Alipasinom Polju. I pod Kaljinom komandom Vatrogasci su dobili Zlatnog Ljiljana za Hrabrost te im je Kongres vatrogasaca USA dodijelio priznanje da su NAJHRABRIJI VATROGASCI NA SVIJETU, koje nazalost Kalja nije mogao preuzeti. Preuzeo i dicio se dusmanin vatrogasaca Mesud Jusufovic. Amrice ako si bila u mahali gdje je Vaatrogasna na Skenderiji onda bi se sigurno morala sjetiti Jordana
Pozdrav

ludilo konstantno

Post by ludilo konstantno » 29/11/2009 17:43

Pokloni nam je i izolacione aparate. :) Bilo se malo teško navići na novu tehnologiju .... ali :)

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 29/11/2009 17:45

USA vatrogasna jedinica je imala svoj prostor (Ne znam namjenu) na CHWili u poslovnim prostorima ispod tri Vranicina nebodera. Na videu se vide izrešetana vrata tih prostora (Valjda su vozila bila unutra).
Ostalo, u vezi sa aktivnošću ovih vatrogasaca i svađom sa Jusufovićem, nisam upoznat.

U svakom slučaju, hvala USA vatrogascima, na svakoj pomoći i naročito na sppašavanju civila i djece.

Na videu se čuje glas spikera kako izgovara poražavajuću vijest kako su UN promijenili cilj svoje misije i pretvorili svoje akcije u akcije humanitarne pomoći.

Fransoa Miteranu, dabogda ti dijetetovog djeteta dijete....Neću dalje da pišem!

ludilo konstantno

Post by ludilo konstantno » 29/11/2009 17:46

Č-Villa se sigurno sjeća ovoga "dobrog mede" - Jordana

KadSeMrtviProbudimo

Post by KadSeMrtviProbudimo » 29/11/2009 17:46

jefferson wrote:

Pa čime potkrepljuješ tu svoju pretpostavku?

povremeni gost

Post by povremeni gost » 29/11/2009 17:48

Izolacioni bili SCOTT koji su zaista zvonili ko vekerica kad se isprazne.
A bio je i mali incident sa Cacinim kad je jedan cacin ukrao Jordanu pancir iz auta (koji je stajao ko ukras a ovaj ga morao imati po pravilima UN-a) o je bila tuca za gledati i opisati ko je bio zna sta pricam jordan je razoruzao 4 cacina vojnika koji su ga napali i povaljao

A jeste bio bijeli Magirus sa njuskom sad je u stanici Ilijas, BTW ni sadasnji komandant vatrogasne brigade nije puno bolji od Jusufovica, tako da su opet vatrogasci na pocetku bitke, jer se ovaj spletkaros utalio sa Jusufovicem da razbije vatrogasnu brigadu da slucajno sindikat nebi i njega smijenio jer ovajkuka kako mu Vlada kantona neda pare a prosle godine mu propadne (ostane neutroseno) 300.000km sto je cijena jednog novog manjeg auta. A i ove godine ce ista suma propasti.

The 51st State
Been thanked: 10 times

Post by The 51st State » 29/11/2009 17:49

Sjecam ih se iz rata, na livadi preko puta SSH- pocesto razbacivali ragbi loptu, medju njima sto posto cie bilo.

jefferson

Post by jefferson » 29/11/2009 17:50

jefferson wrote:

Pa čime potkrepljuješ tu svoju pretpostavku?

Na osnovu posta ispred tvog. Dobro je vise tih gluposti o spijunima i slicnim zavjerama!
Covjek je pomagao nasem narodu prakticno. Nije sjedio iz govornice i srao kako treba nesto uraditi nego uradio. otisao iz udobnosti svog doma i svojih beneficija kao vatrogasca u SAD i dosao u Sarajevo! Evo vidim, mi se slomismo trceci tako pomoci ljudima u Bagdadu ili Kabulu i Kandaharu!

ludilo konstantno

Post by ludilo konstantno » 29/11/2009 17:51

The 51st State wrote:Sjecam ih se iz rata, na livadi preko puta SSH- pocesto razbacivali ragbi loptu, medju njima sto posto cie bilo.

Ne znam da li je bilo CIA-a ali znam da su bili samnom na "Šibici kada nije bilo vode......

samo malo

Post by samo malo » 29/11/2009 17:57

Apsolutno, nisu trebali dolaziti, vec laganini daljinski u ruke i okrene kanal na NFL.

A sarajevcane ko jebe, bolje nisu ni zasluzili. Pa ja.

Jebo ljude koji ne cijene tudju pomoc, a svoju ne nude nikome.

Post Reply