Američki raketni štit na Balkanu

Bourne

#1 Američki raketni štit na Balkanu

Post by Bourne » 28/08/2009 10:50

Američki raketni štit seli na Balkan
28.08.2009.

Sjedinjene Države odustale su od postavljanja proturaketnog štita u Poljskoj i Češkoj, objavio je danas poljski dnevnik Gazeta Wyborcza, navodeći dužnosnike i lobiste u SAD-u.

U sklopu projekta vrijednog više milijardi dolara namijenjenog obrani od mogućih napada iz Irana i drugih neprijateljskih zemalja trebalo je biti raspoređeno 10 presretača projektila u Poljskoj te radarska baza u Češkoj. Međutim, plan je naišao na snažan otpor ruskih čelnika.

Lobist za postavljanje štita Riki Ellison tvrdi da Washington sada razmatra mogućnost da se projekt preseli na brodove te u baze u Izraelu, Turskoj i na Balkanu. List, međutim, ne precizira o kojoj zemlji na Balkanu je riječ.

"Signali koje šalju generali iz Pentagona apsolutno su jasni: vlada SAD-a traži druga rješenja za proturaketni štit uz baze u Poljskoj i Češkoj", rekao je Ellison.

Lobist tvrdi da je Američki predsjednik Barack Obama odustao od Češke i Poljske kako bi izbjegla sukobe s Moskvom.

"Obamini ljudi vjeruju da se mnogi problemi u svijetu mogu lakše riješiti zajedno s Moskvom... to je pitanje prioriteta", izjavio je za list.

Prema AFP-u američka administracija u posljednje vrijeme ispituje reakcije Kongresa na napuštanje planova za postavljanje štita u Poljskoj i Češkoj.
Ha zanimljivo pravo gdje ce Ameri postaviti taj stit na Balkanu :?: mozda i u BiH :D

Black swan

#2 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by Black swan » 28/08/2009 10:53

dajem im zemlju od 3 dunuma u vojkovicima pod koncesiju :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Vlajko

#3 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by Vlajko » 28/08/2009 11:17

ajde u sto maraka da ce da bude na Kosovu pod broj jedan ,a verovatno i u Albaniji ili Turskoj, mozda Hrvatskoj(oni po nekad vole da se ponude ). Za Kosovo sam siguran to im je idealno u sivoj zoni , mutno, podeljeno, imaju bazu ,
,infrastrukturu, mogu da rade sta hoce teritorija je van svakog zakona. Meni se ovo sto rade Ameri uopste nesvidja ..... BITNO JE SAMO DA RUSI I AMERI NE ZARATE NA BALKANU, tj da Balkan ne bude poligon za isprobavanje raznih raketnih sistema.

dallton

#4 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by dallton » 28/08/2009 15:12

komi wrote:dajem im zemlju od 3 dunuma u vojkovicima pod koncesiju :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
hoces koncesiju naplacivati po ispaljenoj raketi ili predjenom kilometru od vojkovica do rusije?

dallton

#5 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by dallton » 28/08/2009 15:23

Vlajko wrote:ajde u sto maraka da ce da bude na Kosovu pod broj jedan ,a verovatno i u Albaniji ili Turskoj, mozda Hrvatskoj(oni po nekad vole da se ponude ). Za Kosovo sam siguran to im je idealno u sivoj zoni , mutno, podeljeno, imaju bazu ,
,infrastrukturu, mogu da rade sta hoce teritorija je van svakog zakona. Meni se ovo sto rade Ameri uopste nesvidja ..... BITNO JE SAMO DA RUSI I AMERI NE ZARATE NA BALKANU, tj da Balkan ne bude poligon za isprobavanje raznih raketnih sistema.
pa sta se sad vlajko zalis zar nije srbija odlucia da bude ruski saveznik bez obzira na cijenu

Vlajko

#6 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by Vlajko » 28/08/2009 16:22

dallton wrote:
Vlajko wrote:ajde u sto maraka da ce da bude na Kosovu pod broj jedan ,a verovatno i u Albaniji ili Turskoj, mozda Hrvatskoj(oni po nekad vole da se ponude ). Za Kosovo sam siguran to im je idealno u sivoj zoni , mutno, podeljeno, imaju bazu ,
pa sta se sad vlajko zalis zar nije srbija odlucia da bude ruski saveznik bez obzira na cijenu
:lol: ne bas po svaku cenu ,ali mislim da ovde Ameri nece pitati nikog cak ni Ruse. Zamisli neku veliku krizu ili rat u kome supermoderni raketni sistem pada u ruke siptarima ili Srbiji ,ili da stave u Hrvatsku pa grupa naoruzanih vehabija upadne i preuzme im to , poceli bi ljudi da se iseljavaju sa Evropskog kontinenta odmah :run: u svakom slucaju.

dallton

#7 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by dallton » 28/08/2009 16:43

Vlajko wrote:
dallton wrote:
:lol: ne bas po svaku cenu ,ali mislim da ovde Ameri nece pitati nikog cak ni Ruse. Zamisli neku veliku krizu ili rat u kome supermoderni raketni sistem pada u ruke siptarima ili Srbiji ,ili da stave u Hrvatsku pa grupa naoruzanih vehabija upadne i preuzme im to , poceli bi ljudi da se iseljavaju sa Evropskog kontinenta odmah :run: u svakom slucaju.
pa ne da nece pitati ruse, nego to i rade radi njih da se ne lazemo ....ma ja te raketne sisteme vec divim u hrvatskoj ili albaniji

Vitezanin

#8 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by Vitezanin » 28/08/2009 16:50

opa, `ajmo, ud`rite opet po nama, pa kad za 50 godina rusi i ameri zarate, evo bombica nama.

Vitezanin

#9 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by Vitezanin » 28/08/2009 16:51

,infrastrukturu, mogu da rade sta hoce teritorija je van svakog zakona. Meni se ovo sto rade Ameri uopste nesvidja ..... B
ITNO JE SAMO DA RUSI I AMERI NE ZARATE NA BALKANU, tj da Balkan ne bude poligon za isprobavanje raznih raketnih sistema.
ja već vidim taj poligon. :D

dallton

#10 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by dallton » 28/08/2009 16:52

Vitezanin wrote:
,infrastrukturu, mogu da rade sta hoce teritorija je van svakog zakona. Meni se ovo sto rade Ameri uopste nesvidja ..... B
ITNO JE SAMO DA RUSI I AMERI NE ZARATE NA BALKANU, tj da Balkan ne bude poligon za isprobavanje raznih raketnih sistema.
ja već vidim taj poligon. :D
ne moras ga traziti daleko, vjezbe vec pocela, septembar kraj banja luke, visinske pripreme i zagrijavanje

Vlajko

#11 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by Vlajko » 28/08/2009 16:57

za nasih zivota potucice se Ameri i Ruje sa svim oruzjem sto imaju, prvo konvencionalno pa onda ono drugo. Sad se samo postrojavaju i zauzimaju tj overavaju pozicije. Ja sam ubedjen da ce rata Ameri (i NATO???? ili deo NATOa??) i Rusa biti sigurno. Ne znam kakva ce situacija biti na Balkanu ,ali sumnjam da ce biti lepo.

and

#12 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by and » 28/08/2009 17:06

Vlajko wrote:za nasih zivota potucice se Ameri i Ruje sa svim oruzjem sto imaju, prvo konvencionalno pa onda ono drugo. Sad se samo postrojavaju i zauzimaju tj overavaju pozicije. Ja sam ubedjen da ce rata Ameri (i NATO???? ili deo NATOa??) i Rusa biti sigurno. Ne znam kakva ce situacija biti na Balkanu ,ali sumnjam da ce biti lepo.
mi ćemo im slati humanitarnu i održavati primirje :mrgreen:

pustopoljina

#13 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by pustopoljina » 28/08/2009 17:10

joj,ja fakat odoh cuvati sume amazona ili spasavati orke.
ovdje se vise ne mere izdurat'.

Lincoln-Burrows

#14 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by Lincoln-Burrows » 28/08/2009 17:13

Taj štit ne donosi nikome ništa dobro, to je utrka u naoružanju velikih preko leđa malih,
zato moramo biti protiv štita na ovim prostorima, bolje bi bilo da se provede potpuna demilitarizacija

dallton

#15 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by dallton » 28/08/2009 17:32

Lincoln-Burrows wrote:Taj štit ne donosi nikome ništa dobro, to je utrka u naoružanju velikih preko leđa malih,
zato moramo biti protiv štita na ovim prostorima, bolje bi bilo da se provede potpuna demilitarizacija
ti se demilitarizuj slobodno, nas ostale nece vise nece nijedan nato razoruzat...

simpozijum delirijum

#16 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by simpozijum delirijum » 28/08/2009 17:35

pod Balkan spada i Albanija , Rumunija , Bugarska...to su pravi kandidati a i taj antiraketni stit je bacanje para , lafo' protiv primitivnih Iranskih i Sjeverno Korejskih raketa , ali je u stvari protiv Ruskih raketa ( koje Rusi imaju u hiljadama komada )
te je i neefikasan
smijurija je da ce desetak tih raketa koje nisu ni dokazane kao pouzdane ( od desetak test lansiranja samo pola je pogodilo mete) i to ce zaustaviti salvu od stotina projektila iz Rusije ili Kine?
hahaha!
Amerikanci samo zele da Rusija , te Iran i Sjeverna Koreja svoje raketne potencijale djelimicno usmjere na Evropu , i time rasterete USA antiraketnu odbranu , tipicna hladnoratovska igra
samo Rusi su otvoreno rekli da njihovi projektili te kompjuteri u bombarderima ce imati lokacije antiraketnoga stita , te drzave koje ga "ugoste" ce biti cak i preventivno napadnute u slucaju krize
pa ko voli nek izvoli da bude USA saveznik u tom sranju ! :x

dallton

#17 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by dallton » 28/08/2009 17:37

simpozijum delirijum wrote:pod Balkan spada i Albanija , Rumunija , Bugarska...to su pravi kandidati a i taj antiraketni stit je bacanje para , lafo' protiv primitivnih Iranskih i Sjeverno Korejskih raketa , ali je u stvari protiv Ruskih raketa ( koje Rusi imaju u hiljadama komada )
te je i neefikasan
smijurija je da ce desetak tih raketa koje nisu ni dokazane kao pouzdane ( od desetak test lansiranja samo pola je pogodilo mete) i to ce zaustaviti salvu od stotina projektila iz Rusije ili Kine?
hahaha!
Amerikanci samo zele da Rusija , te Iran i Sjeverna Koreja svoje raketne potencijale djelimicno usmjere na Evropu , i time rasterete USA antiraketnu odbranu , tipicna hladnoratovska igra
samo Rusi su otvoreno rekli da njihovi projektili te kompjuteri u bombarderima ce imati lokacije antiraketnoga stita , te drzave koje ga "ugoste" ce biti cak i preventivno napadnute u slucaju krize
al navalja gluposti

simpozijum delirijum

#18 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by simpozijum delirijum » 28/08/2009 17:50

dallton wrote:
simpozijum delirijum wrote:pod Balkan spada i Albanija , Rumunija , Bugarska...to su pravi kandidati a i taj antiraketni stit je bacanje para , lafo' protiv primitivnih Iranskih i Sjeverno Korejskih raketa , ali je u stvari protiv Ruskih raketa ( koje Rusi imaju u hiljadama komada )
te je i neefikasan
hahaha!
al navalja gluposti
sto gluposti ? :-) malo mi je mrsko da ti dam linkove ( surfaj sam malo po web-u)
imas par clanaka od samih americkih naucnika i vojnih experata koji se drze za stomak od smijeha kada neko spomene efikasnost te antiraketne tehnologije , na koje su USA porezni obveznici sprcali stotine milijardi dolara !
to cudo uopste ne radi ! :lol:
a ako mislis da ce te USA zastititi ako ugostis njihove raketne skalamerije ?
podsjeti se kako se provela Gruzija, lafo' veliki americki jaran , pa su im Ruski tenkovi prospartali kroz drzavu i razvalili ih ko dete zvecku :run:

dallton

#19 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by dallton » 28/08/2009 17:53

pa ne znam jarane ako ce biti novi hladni rat, onaj prosli je zavrsio pomicanjem granica rusija debelo unazad par hiljada kilometara i jos jedno 30 novih nezavisnih drzava, tako da....

simpozijum delirijum

#20 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by simpozijum delirijum » 28/08/2009 18:02

dallton wrote:pa ne znam jarane ako ce biti novi hladni rat, onaj prosli je zavrsio pomicanjem granica rusija debelo unazad par hiljada kilometara i jos jedno 30 novih nezavisnih drzava, tako da....
pa ne znam bas da li je tako i u slucaju BiH I Hrvatske na primjer , sjeti se u vrijeme Kosovske krize cije su trupe prve zauzele Pristinski aerodrom 1999?
bila je to Ruska jedinica SFORA koja je bila stacionirana u Bijeljini !
kazu da je granica hladnoratovska sada na Drini
na primjer ; Srbija trenutno skuplja lovu za obnovu svoje mlazne avijacije , i sta mislis ? ciju ce tehniku kupiti i cije ce instruktore pozvati ?

dallton

#21 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by dallton » 28/08/2009 18:06

simpozijum delirijum wrote:
dallton wrote:pa ne znam jarane ako ce biti novi hladni rat, onaj prosli je zavrsio pomicanjem granica rusija debelo unazad par hiljada kilometara i jos jedno 30 novih nezavisnih drzava, tako da....
pa ne znam bas da li je tako i u slucaju BiH I Hrvatske na primjer , sjeti se u vrijeme Kosovske krize cije su trupe prve zauzele Pristinski aerodrom 1999?
bila je to Ruska jedinica SFORA koja je bila stacionirana u Bijeljini !
kazu da je granica hladnoratovska sada na Drini
na primjer ; Srbija trenutno skuplja lovu za obnovu svoje mlazne avijacije , i sta mislis ? ciju ce tehniku kupiti i cije ce instruktore pozvati ?
pa dobro cije je kosovo sad, jel rusko ili srbijansko? i kakva hladnoratovska granica na drini, mani se jna vojnog razmisljanja...
pred ruskim ambasadama nema redova za useljenicke vize

zlajo

#22 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by zlajo » 28/08/2009 18:10

dallton wrote:
Vlajko wrote:
dallton wrote: pa sta se sad vlajko zalis zar nije srbija odlucia da bude ruski saveznik bez obzira na cijenu
pa ne da nece pitati ruse, nego to i rade radi njih da se ne lazemo ....ma ja te raketne sisteme vec divim u hrvatskoj ili albaniji
Od Hrvatske nema nista. U tom mozes biti siguran. Ameri vec godinama pokusavaju otvoriti ratnu luku kod Dubrovnika, i od kraja rata se vec suska, na kojoj lokaciji bi to trebali izvesti. Hrvatsko stanovnistvo je jako osjetljivo na to, i sumnjam da ce se igdje u Hrvatskoj graditi neka veca Nato baza ili luka. Ako mislis da Ameri to mogu progurati, varas se.
Sa druge strane, Kosovo i Albanija, su i te kako dobri saveznici sa USA-a, a svako novootvoreno radni mjesto za domace stanovnistvo je Bogom dato....

samo malo

#23 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by samo malo » 28/08/2009 18:11

Ja ne kontam cega se Amerikanci boje? ruska vojska nije ni sjena Crvene Armije, uostalom Rusi jos uvijek barataju kalasnjikovima a kauboji vec imaju puske za pucanje iza coska (preklopna cijev, ko video igrica, ciljas ga na monitoru smjestenom na pusci bez da moras proviriti i pogledati gdje se neprijatelj nalazi) imaju nekakve teleskopske puscetine za pucanje preko visokih zidova, sad su izumili municiju koja se ne ispaljuje barutnim punjenjem vec elektrotalasima sto izgleda stravicno, poredaju par hiljada metaka velikog kalibra u oruzje slicno visecjevnom bacacu raketa jedan iz adrugog i onda ih ispaljuju u vidu kise, kisa metaka... da ne govorim i avijaciji, artiljeriji, mornarici i drugim rodovima vojske.

Amerikancima danas na bojnom polju parirati mogu samo Marsovci.

Lincoln-Burrows

#24 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by Lincoln-Burrows » 28/08/2009 18:12

samo malo wrote:Ja ne kontam cega se Amerikanci boje? ruska vojska nije ni sjena Crvene Armije, uostalom Rusi jos uvijek barataju kalasnjikovima a kauboji vec imaju puske za pucanje iza coska (preklopna cijev, ko video igrica, ciljas ga na monitoru smjestenom na pusci bez da moras proviriti i pogledati gdje se neprijatelj nalazi) imaju nekakve teleskopske puscetine za pucanje preko visokih zidova, sad su izumili municiju koja se ne ispaljuje barutnim punjenjem vec elektrotalasima sto izgleda stravicno, poredaju par hiljada metaka velikog kalibra u oruzje slicno visecjevnom bacacu raketa jedan iz adrugog i onda ih ispaljuju u vidu kise, kisa metaka... da ne govorim i avijaciji, artiljeriji, mornarici i drugim rodovima vojske.

Takve je još pred 60 godina Hitler imao

dallton

#25 Re: Američki raketni štit na Balkanu

Post by dallton » 28/08/2009 18:14

samo malo wrote:Ja ne kontam cega se Amerikanci boje? ruska vojska nije ni sjena Crvene Armije, uostalom Rusi jos uvijek barataju kalasnjikovima a kauboji vec imaju puske za pucanje iza coska (preklopna cijev, ko video igrica, ciljas ga na monitoru smjestenom na pusci bez da moras proviriti i pogledati gdje se neprijatelj nalazi) imaju nekakve teleskopske puscetine za pucanje preko visokih zidova, sad su izumili municiju koja se ne ispaljuje barutnim punjenjem vec elektrotalasima sto izgleda stravicno, poredaju par hiljada metaka velikog kalibra u oruzje slicno visecjevnom bacacu raketa jedan iz adrugog i onda ih ispaljuju u vidu kise, kisa metaka... da ne govorim i avijaciji, artiljeriji, mornarici i drugim rodovima vojske.

i talibani u afganistanu i vijetnamci :lol:

Post Reply