američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#51 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by mO k3 »

CikCikCikPogodi wrote: 29/01/2021 16:23
mO k3 wrote: 29/01/2021 16:18 Vratio sam se iz banovica :)
zadnja 3 dana da budem iskren kroz redit zaradio sam lijepu svotu sa malo kapitala .... kupovao sam samo amc i gamestop
mislim da ce kurc kod gamestop ponovo da padne i postavio sam order kod 160 euro
Gevo Inc ce biti dobra dionica, ako se ispostave realno suskanja da ce Bidenova administracija pocet sa ulaganjima u takozvane obnovljive izvore energije, i naravno davanje ugovora. Ali izgleda da su vec jedan od 1.5 milijardi dolara sklopili.
hvala stavio sam na watchlistu
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#53 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Login7777 »

https://www.zerohedge.com/markets/games ... 48-million
GameStop Squeeze Was Helped By 34 Year Old YouTubing CFA Who Turned $50,000 Into $48 Million
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#55 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Haris.ba »

mO k3 wrote: 29/01/2021 16:18 Vratio sam se iz banovica :)
zadnja 3 dana da budem iskren kroz redit zaradio sam lijepu svotu sa malo kapitala .... kupovao sam samo amc i gamestop
mislim da ce kurc kod gamestop ponovo da padne i postavio sam order kod 160 euro
Nisi u BiH?
Ajatolah_ wrote: 28/01/2021 19:40 Bilo je već diskusije na ovu temu po forumu, uglavnom fizičko lice s prebivalištem u Federaciji Bosne i Hercegovine po zakonu ne može kupovati po inostranim tržištima, osim preko licenciranog posrednika registrovanog u FBiH. Mislim da to ovdje nudi jedino Raiffeisen, ali su preskupi za sitnu buraniju.
Nije to samo BiH. Razne države to rješavaju putem poreznih propisa. Pa ti se ne isplati trgovati jer nemaš poreznih odbitaka, ili porez pojede dobitak.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#56 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by pinkman »

Haris.ba wrote: 29/01/2021 20:21
mO k3 wrote: 29/01/2021 16:18 Vratio sam se iz banovica :)
zadnja 3 dana da budem iskren kroz redit zaradio sam lijepu svotu sa malo kapitala .... kupovao sam samo amc i gamestop
mislim da ce kurc kod gamestop ponovo da padne i postavio sam order kod 160 euro
Nisi u BiH?
Ajatolah_ wrote: 28/01/2021 19:40 Bilo je već diskusije na ovu temu po forumu, uglavnom fizičko lice s prebivalištem u Federaciji Bosne i Hercegovine po zakonu ne može kupovati po inostranim tržištima, osim preko licenciranog posrednika registrovanog u FBiH. Mislim da to ovdje nudi jedino Raiffeisen, ali su preskupi za sitnu buraniju.
Nije to samo BiH. Razne države to rješavaju putem poreznih propisa. Pa ti se ne isplati trgovati jer nemaš poreznih odbitaka, ili porez pojede dobitak.
Pa dobro, moras platiti porez na dohodak.

A sto se tice FBIH, fizicka lica samo preko RBA. Osim ako neko nema vise novaca pa otvori firmu u inostranstvu pa onda preko firme ili tako nesto.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#57 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Haris.ba »

pinkman wrote: 29/01/2021 20:31 Pa dobro, moras platiti porez na dohodak.
Pitanje je na šta plaćaš porez na dohodak. Šta ako na nekoj dionici imaš gubitak 80, a drugu si kupio za 80 i zaradio 100. Znači, profit 20, ali generalno si u minusu. A država dođe i kaže, ne zanima me gubitak, već plati dobit na 20. Ili, gluho bilo na 100 - što me ne bi čudilo od naše porezne. Legla stoja na račun. Plati na stoju. :mrgreen:
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#58 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by CikCikCikPogodi »

mO k3 wrote: 29/01/2021 16:25
CikCikCikPogodi wrote: 29/01/2021 16:23
mO k3 wrote: 29/01/2021 16:18 Vratio sam se iz banovica :)
zadnja 3 dana da budem iskren kroz redit zaradio sam lijepu svotu sa malo kapitala .... kupovao sam samo amc i gamestop
mislim da ce kurc kod gamestop ponovo da padne i postavio sam order kod 160 euro
Gevo Inc ce biti dobra dionica, ako se ispostave realno suskanja da ce Bidenova administracija pocet sa ulaganjima u takozvane obnovljive izvore energije, i naravno davanje ugovora. Ali izgleda da su vec jedan od 1.5 milijardi dolara sklopili.
hvala stavio sam na watchlistu
Njihova administracija poznaje Bidena, cak je mislim i obilazio njihovo postrojenje. Jos malo sam procacko, razvijaju sa Boeingom avion koji moze na biokerozin da leti, ili vec postojece da adaptiraju.
Jos treba gledati kompanije koje se bave rudarenjem ugljem, ako bude velkih ulaganja u solarnu energiju, treba im velika kolicina ugalja u proizvodnji
solarnih panela.
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#59 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by CikCikCikPogodi »

Spasili ih, bukvalno im osgurali dovoljno kapitala, da prezive pandemiju.
Image
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#60 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Login7777 »

Neko dugoročno u AMC kompaniji vidi oporavak. Niko ne bi ovo uradio da je kompanija krš. Plus sam AMC je razvodnio kapital i unio dosta keša prilikom ovog rasta cijene dionica.
Gamestop je druga priča.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#61 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Ajatolah_ »

Haris.ba wrote: 29/01/2021 20:38
pinkman wrote: 29/01/2021 20:31 Pa dobro, moras platiti porez na dohodak.
Pitanje je na šta plaćaš porez na dohodak. Šta ako na nekoj dionici imaš gubitak 80, a drugu si kupio za 80 i zaradio 100. Znači, profit 20, ali generalno si u minusu. A država dođe i kaže, ne zanima me gubitak, već plati dobit na 20. Ili, gluho bilo na 100 - što me ne bi čudilo od naše porezne. Legla stoja na račun. Plati na stoju. :mrgreen:
Na dividendu se kod nas ne plaća porez, a za kapitalnu dobit, iako se kao takva ne spominje pod tim imenom u zakonu, sam nekad davno dobio mišljenje da podliježe oporezivanju kao dohodak od imovinskih prava, odnosno 10% razlike kupovne i prodajne cijene.
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#62 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Login7777 »

Nema poreza na kapitalnu dobit kod nas.
U novom nacrtu zakona ima. Nije još usvojen. Bogzna kad će.
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#63 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by CikCikCikPogodi »

Login7777 wrote: 30/01/2021 10:39 Neko dugoročno u AMC kompaniji vidi oporavak. Niko ne bi ovo uradio da je kompanija krš. Plus sam AMC je razvodnio kapital i unio dosta keša prilikom ovog rasta cijene dionica.
Gamestop je druga priča.
Ovi iz GameStopa sute, ovi iz AMC su barem javili da ce emitovati jos dionica u Ponedjeljak, cak im je i drago ovo sve sto se desilo.
....
Sinoc cam naletio na kompaniju Blue Sphere Corporation, isto proizvode biogoriva, vjerujem da ce rasti visoko u narednom periodu.
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#64 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by CikCikCikPogodi »

British American Tobacco pravi svoju vakcinu, izgleda da je vec ima samo je na testiranju, koje je pocelo krajem godine. Sobzirom da sadasnjoj administraciji u Americi gori pod guzovima zbog obecanja od 100 miliona vakcinisanih. Mozda cemo vidjeti nekog ulaganja od drzave da se sto prije sredi i baci u proizvodnju.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#65 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by konoplja »

CikCikCikPogodi wrote: 30/01/2021 11:35
Login7777 wrote: 30/01/2021 10:39 Neko dugoročno u AMC kompaniji vidi oporavak. Niko ne bi ovo uradio da je kompanija krš. Plus sam AMC je razvodnio kapital i unio dosta keša prilikom ovog rasta cijene dionica.
Gamestop je druga priča.
Ovi iz GameStopa sute, ovi iz AMC su barem javili da ce emitovati jos dionica u Ponedjeljak, cak im je i drago ovo sve sto se desilo.
....
Sinoc cam naletio na kompaniju Blue Sphere Corporation, isto proizvode biogoriva, vjerujem da ce rasti visoko u narednom periodu.
Istek fiskalne godine je Gamestopu. Vjerovatno su pod gag orderom. Prvi februara im pocinje nova, onda ocekuj vijesti. Bit ce zanimljivo.
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#66 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by CikCikCikPogodi »

konoplja wrote: 30/01/2021 13:23
CikCikCikPogodi wrote: 30/01/2021 11:35
Login7777 wrote: 30/01/2021 10:39 Neko dugoročno u AMC kompaniji vidi oporavak. Niko ne bi ovo uradio da je kompanija krš. Plus sam AMC je razvodnio kapital i unio dosta keša prilikom ovog rasta cijene dionica.
Gamestop je druga priča.
Ovi iz GameStopa sute, ovi iz AMC su barem javili da ce emitovati jos dionica u Ponedjeljak, cak im je i drago ovo sve sto se desilo.
....
Sinoc cam naletio na kompaniju Blue Sphere Corporation, isto proizvode biogoriva, vjerujem da ce rasti visoko u narednom periodu.
Istek fiskalne godine je Gamestopu. Vjerovatno su pod gag orderom. Prvi februara im pocinje nova, onda ocekuj vijesti. Bit ce zanimljivo.
E bas ce biti zanimljivo sta ce desiti. Vidim da im ljudi umjesto dionica kupuje giftcard od $200 masovno. Ne znam kako im to može pomoc u povećanju dobiti. Cini mi se da kupuje i ove ekskluzivne proizvode sto se samo mogu naci na njihovoj stranici.
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#67 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Login7777 »

Image

Drugačiji pogled na GME.
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#68 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by CikCikCikPogodi »

Login7777 wrote: 30/01/2021 17:38 Image

Drugačiji pogled na GME.
Ali ovaj frajer ne uzima u obzir da ove obicne ljude boli briga sto ce izgubiti, jer su vjerovatno dosta toga izgubili tokom 2020.,a ono sto su dobivali je pomoc od drzave, jos da ne ulazimo ako medu ovim sa Reddita ima kompanije, koje nisu radile, a dobile stotine hiljlada ili milione pomoci od koje ne mogu nista da urade, jer ili ne rade, ili rade smanjenim kapacitetom, pa ne mogu ulagati taj novac.
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#69 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Login7777 »

Zavisi gdje je prag od "boli me briga koliko ću izgubit, ne prodajem"...do..."uh jebote koja lova ako sad prodam" pa proradi sebičnost kao kod svakog ljudskog bića.
User avatar
Edin H.
Posts: 47001
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#70 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Edin H. »

Britanska IG platforma zabranila nove aktivnosti od ponedeljka, znaci ide se se na ruku velikima

https://www.bbc.co.uk/news/business-55871381
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#71 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by ExNihilo »

Pa nije baš tako. Kada je 2007. došlo do meltdowna svima su bile krive osiguravajuće kuće i banke koje nisu zaustavile očigledan bubble. Sada kada trading platforme rade tačno to što ovi nisu, dakle štite investitore od njih samih, opet ne valja.

Damned if you do, damned if you don't.
Semir_leo
Posts: 14
Joined: 13/04/2008 23:33
Location: https://kalanchoe-succulent.com/
Contact:

#72 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Semir_leo »

WSB grupa je sa par miliona skocila na 7 miliona clanova skoro preko Noci. Nista ne sprijecava short selere da I oni pokusaju uticati na socialne medije, twiter, redit da promjene klimu, odvrate ljude od kupovine. Citao sam par postova tamo da vjeruju da imaju dosta takvih infiltrirano u grupe.

A desavalo se naravno, prije, sa tim fondovima da manipuliraju vijestima, pricaju sve najgore o Kompanijama cisto da formiraju cijenu kakva im odgovara.


BTW nemam pojma o trzistu dionica al su mi ova sadasnja desavanja pravo zanimljiva :)

Image
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#73 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Login7777 »

Naked shorting is the form of short selling in which the seller doesn’t borrow the asset that he enters into a contract to sell, nor does he inquire whether such an asset can be borrowed or not, therefore it is a riskier proposition as compared to short selling because at the time of fulfillment of the contract, the asset might not be available and the contract might fail.
Ovo su fondovi za upravljanje rizikom radili.
Uđu u ugovor o prodaji dionice koju ne posjeduju niti su uopšte posudili.
Redditovci krenuli pokupovat sve što ima dionica, a ovi nemaju odakle da sad nađu dionicu prije isteka roka za povrat dionice ili moraju masno platit.
Ovako su hedge fondovi znali ukopat firmu koju hoće, a da nemaju ni dionice.
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#74 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by drndalo »

Ukratko, jebo im ja mater gladnu!

I kazu sta fali americkom kapitaluzmu...? Nista. Zglajzaju tudje pare za tudje firme, ne bi li sebi obezbijedili bonuse. Kada glihnu kao npr. 2008 ili sada, onda im “drzava” nastampa par triliona $ da ne propadnu, ali te intervencije od “duboke drzave” nisu Socijalizam ili Komunizam, nego “slobodno trziste”... Aha, i onda je svizac zamotao cokoladu...

Najgore od svega je sto je vecini onih koji sanjaju o americkom snu, to sasvim legitimno. I ne zele “socijalizam” u svojoj kuci, osim kada trebaju cekovi pomoci da dodju da se ne bude gladno...
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#75 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by CikCikCikPogodi »

Login7777 wrote: 31/01/2021 11:32
Naked shorting is the form of short selling in which the seller doesn’t borrow the asset that he enters into a contract to sell, nor does he inquire whether such an asset can be borrowed or not, therefore it is a riskier proposition as compared to short selling because at the time of fulfillment of the contract, the asset might not be available and the contract might fail.
Ovo su fondovi za upravljanje rizikom radili.
Uđu u ugovor o prodaji dionice koju ne posjeduju niti su uopšte posudili.
Redditovci krenuli pokupovat sve što ima dionica, a ovi nemaju odakle da sad nađu dionicu prije isteka roka za povrat dionice ili moraju masno platit.
Ovako su hedge fondovi znali ukopat firmu koju hoće, a da nemaju ni dionice.
U biti brokerske kuce su fondovima dali vise dionica nego sto je u opticaju negdje oko 114% na pocetku sad se popelo na 140%, i to ce istrazivati regulatori, kako su ovi uspjeli dobiti vise dionica nego sto ih je u opticaju.
Post Reply