američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#76 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Login7777 »

Te intervencije države su kenzijanizam.
Dominantan "pogled" danas u ekonomiji kapitalističkih društava. Prihvaćena je jača uloga države s ciljem ublažavanja posljedica kriza koje su ciklične u kapitalizmu. Onda dobiješ grupu ljudi povezanih sa političarima koji to obilato koriste.
Drugi pristup u kapitalizmu je...jedeš govna? Pa bankrot. Nema spašavanja. To je bolnije za ukupnu ekonomiju ali i pravednije.
Ovo danas je jaranski kapitalizam, daleko od pravog, a vidim ide i u pravcu neke vrste fašizma, a to je državni korporatizam.

Ma kad pogledaš Kinu. To nije ništa drugo do državni korporatizam. Neka izvedenica musolinijeve ideje.
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#77 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Login7777 »

CikCikCikPogodi wrote: 31/01/2021 12:27
Login7777 wrote: 31/01/2021 11:32
Naked shorting is the form of short selling in which the seller doesn’t borrow the asset that he enters into a contract to sell, nor does he inquire whether such an asset can be borrowed or not, therefore it is a riskier proposition as compared to short selling because at the time of fulfillment of the contract, the asset might not be available and the contract might fail.
Ovo su fondovi za upravljanje rizikom radili.
Uđu u ugovor o prodaji dionice koju ne posjeduju niti su uopšte posudili.
Redditovci krenuli pokupovat sve što ima dionica, a ovi nemaju odakle da sad nađu dionicu prije isteka roka za povrat dionice ili moraju masno platit.
Ovako su hedge fondovi znali ukopat firmu koju hoće, a da nemaju ni dionice.
U biti brokerske kuce su fondovima dali vise dionica nego sto je u opticaju negdje oko 114% na pocetku sad se popelo na 140%, i to ce istrazivati regulatori, kako su ovi uspjeli dobiti vise dionica nego sto ih je u opticaju.
https://www.fool.com/investing/2021/01/ ... 100-heres/

Ovdje ima primjer kako.
Jedna ista dionica biva posuđena dva ili više puta. Oni u donjem nivou posudbe nemaju pojma da posuđuju već posuđenu dionici i imaš short to float preko 100%
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#79 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by CikCikCikPogodi »

Nesto suskaju oko srebra sad.

Industrias Peñoles :-?
Ci-Nick
Posts: 5069
Joined: 15/03/2015 17:38

#80 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Ci-Nick »

CikCikCikPogodi wrote: 01/02/2021 11:34 Nesto suskaju oko srebra sad.

Industrias Peñoles :-?
najviša cijena u zadnjih 8 godina 29,46 $ za uncu,.. al tu im se igra neće isplatiti.
Padishah
Posts: 42
Joined: 23/12/2009 09:28

#81 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Padishah »

shiljak wrote: 13/07/2020 22:59 Zanima me da li neko zna kako i gdje kupiti neku dionicu od neke američke firme (NASDAQ), mislim najviše na ove tipa facebook, microsoft, apple..
Dakle ne CFD, ETF, margin, nego dionicu :-D
Koliki je minimum za ulog, koliki su troškovi itd?

Pošto je iz BiH vrlo teško doći do pravih informacija, mislim da nam treba posebna tema!

Trenutno koje firme podržavaju:

Raiffeisen bank link
Eurobroker link

Image
Ako želiš platiti dionice putem neke banke u BiH, jedine opcije su Raiffeisen iz Sarajeva, te Eurobroker i Monet Broker iz Banja Luke. Ukoliko se želi direktno uplatiti nekom stranom brokeru, lokalne banke neće provesti takvu transakciju.

Brokerski troškovi ovise od berze na kojoj se trguje. Najčešće je najpovoljnija frankfurtska berza, a troškovi trgovanja su između 0,3% i 0,5%, ovisno o tome kako se ispregovara s brokerom.

Raiffeisen dodatno naplaćuje i skrbničke troškove u vidu procenta svakog mjeseca i ne nudi platformu za trgovanje (nalozi se šalju e-mailom).

Eurobroker i Monet Broker imaju ugovor sa Interactive Brokers (IB) tako da se trguje putem IB platforme i nema skrbničkih troškova. Postoji manja naknada za neaktivnost. Preduslov je da se uplaćuje putem Nove Banke. Banka će naplatiti dodatnu proviziju za transfer novca u inostranstvo.

Ukoliko se kupuju ETF-ovi koji prate američke indekse (npr. ETF koji prati NASDAQ ili S&P 500), radi američkih poreza treba kupovati njihove evropske kopije, idealno domicilne u Irskoj. Najjednostavniji način je da se željeni ETF potraži na stranici justetf.com gdje su izlistani isključivo evropski ETF-ovi.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#82 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by ExNihilo »

Kretenski, but still funny. :lol:

Image
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#83 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by shiljak »

Sad su počeli sa kripto dionicama, već imaju Tesla dionocie na nekim stranicama kao Binance. Ako kod nas nema poreza na dionice, a ako ova i slične stranice podržavaju BiH, znači da se konačno mogu kupiti. Ali nisam ništa probao tako da ne znam da li može ako si iz BiH i da li je nama to legalno, pa ako ima neki stručnjak...
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#84 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by shiljak »

ExNihilo wrote: 03/02/2021 10:04 Kretenski, but still funny. :lol:


Pročitaj post iznad :D
User avatar
l33t
Posts: 4325
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#85 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by l33t »

Zna li iko gdje se mogu kupiti dionice na OTCMKTS berzi?
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#86 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Horcrux »

shiljak wrote: 25/04/2021 23:02 Sad su počeli sa kripto dionicama, već imaju Tesla dionocie na nekim stranicama kao Binance. Ako kod nas nema poreza na dionice, a ako ova i slične stranice podržavaju BiH, znači da se konačno mogu kupiti. Ali nisam ništa probao tako da ne znam da li može ako si iz BiH i da li je nama to legalno, pa ako ima neki stručnjak...
:-) Treba bjezati od toga.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#87 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Diverse »

Vidis da se covjek zajebva
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#88 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by -Ekser- »

Ko hoće da trguje na IB, ali bez ograničenja, evo mu brokera. IB reseller je u pitanju.

https://www.mexem.com/
Last edited by -Ekser- on 13/06/2021 19:11, edited 1 time in total.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#89 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Diverse »

Da, ali ostaje isti problem - kako poslati i poslije vratiti pare? Kako mislis bez ogranicenja, kakvih?
ArthurMorgan
Posts: 2
Joined: 08/05/2021 11:41

#90 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by ArthurMorgan »

Zdravo raja,

Zanima me da li se iko od vas bavi investiranjem u strane dionice, ETFs i tako a da je iz BiH, jer bi imao dva pitanja...
1) kojeg online brokera preporucujete, a da je dostupan u BiH?
2) da li koristite neku nasu banku(Raiffeisen, UniCredit itd) ili neku online banku(Revolut, Transferwise itd) za prebacivanje para sa i na racun?

Svaki savjet je dobrodosao, pa bi volio da cujem vasa iskustva i prepreke.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#91 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Diverse »

ArthurMorgan wrote: 08/05/2021 11:56 Zdravo raja,

Zanima me da li se iko od vas bavi investiranjem u strane dionice, ETFs i tako a da je iz BiH, jer bi imao dva pitanja...
1) kojeg online brokera preporucujete, a da je dostupan u BiH?
2) da li koristite neku nasu banku(Raiffeisen, UniCredit itd) ili neku online banku(Revolut, Transferwise itd) za prebacivanje para sa i na racun?

Svaki savjet je dobrodosao, pa bi volio da cujem vasa iskustva i prepreke.
Pisano je vise puta Raiffeisen broker, Eurobroker i Monetabroker, preko stranih direktno ne mozes ulagati, bar ne prebacivanjem para sa svog racuna u BiH, jer ne daju. Tako da ti je odgovor na prvo pitanje - nema stranog brokera u kojeg mozes direktno ulagati legalno, samo na InteractiveBrokers preko Euro i Moneta. Mislim, IB ti dozvoljavaju da ulazes kao BiH drzavljanin, ali je, kao sto rekoh, problem poslatri pare, a pogotovo vratiti. E sad, ako vec imas pare na nekoj online stranoj banci kao sto je Transferwise ili Payoneer kao zaradu od nekog rada vani, tim putem moze, ja mislim. I dalje ostaje problem prebacivanja para nazad u zemlju, pravdanje izvora i sl. U svakom slucaju, za stani pani situaciju za poreskom, cuvaj sve papire, svaku transakciju evidentiraj, pa da se zna da si se bavio berzom, a ne nekim kriminalom. Pa koliko god to mozda bio ne dovoljno relevantna dokumentacija, opet bolje ista nego nista. Moja procjena je da ce poreska postajati, i vec postaje, sve fleksibilnija i obzirnija prema svakom radu online, bilo trgovanje, bilo privredjivanje, jer su sve svjesniji da je to buducnost i neminovnost, i da se moraju prilagodjavati. Pa evo, vec prihvataju izvode sa PayPala kao validan dokaz o porijeklu novca, sto on i jeste, a prije 5,6 godina nisu ni culi za PayPal.
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#92 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by -Ekser- »

Diverse wrote: 07/05/2021 18:57 Da, ali ostaje isti problem - kako poslati i poslije vratiti pare? Kako mislis bez ogranicenja, kakvih?
IB ima ograničenje u broju trgovanja, dok neamerički brokeri nemaju to pravilo.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#93 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Diverse »

-Ekser- wrote: 08/05/2021 16:39
Diverse wrote: 07/05/2021 18:57 Da, ali ostaje isti problem - kako poslati i poslije vratiti pare? Kako mislis bez ogranicenja, kakvih?
IB ima ograničenje u broju trgovanja, dok neamerički brokeri nemaju to pravilo.
Hvala,nisam to znao.
el_bake007
Posts: 794
Joined: 16/03/2017 15:26

#94 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by el_bake007 »

Diverse wrote: 08/05/2021 12:50
ArthurMorgan wrote: 08/05/2021 11:56 Zdravo raja,

Zanima me da li se iko od vas bavi investiranjem u strane dionice, ETFs i tako a da je iz BiH, jer bi imao dva pitanja...
1) kojeg online brokera preporucujete, a da je dostupan u BiH?
2) da li koristite neku nasu banku(Raiffeisen, UniCredit itd) ili neku online banku(Revolut, Transferwise itd) za prebacivanje para sa i na racun?

Svaki savjet je dobrodosao, pa bi volio da cujem vasa iskustva i prepreke.
Pisano je vise puta Raiffeisen broker, Eurobroker i Monetabroker, preko stranih direktno ne mozes ulagati, bar ne prebacivanjem para sa svog racuna u BiH, jer ne daju. Tako da ti je odgovor na prvo pitanje - nema stranog brokera u kojeg mozes direktno ulagati legalno, samo na InteractiveBrokers preko Euro i Moneta. Mislim, IB ti dozvoljavaju da ulazes kao BiH drzavljanin, ali je, kao sto rekoh, problem poslatri pare, a pogotovo vratiti. E sad, ako vec imas pare na nekoj online stranoj banci kao sto je Transferwise ili Payoneer kao zaradu od nekog rada vani, tim putem moze, ja mislim. I dalje ostaje problem prebacivanja para nazad u zemlju, pravdanje izvora i sl. U svakom slucaju, za stani pani situaciju za poreskom, cuvaj sve papire, svaku transakciju evidentiraj, pa da se zna da si se bavio berzom, a ne nekim kriminalom. Pa koliko god to mozda bio ne dovoljno relevantna dokumentacija, opet bolje ista nego nista. Moja procjena je da ce poreska postajati, i vec postaje, sve fleksibilnija i obzirnija prema svakom radu online, bilo trgovanje, bilo privredjivanje, jer su sve svjesniji da je to buducnost i neminovnost, i da se moraju prilagodjavati. Pa evo, vec prihvataju izvode sa PayPala kao validan dokaz o porijeklu novca, sto on i jeste, a prije 5,6 godina nisu ni culi za PayPal.

Dakle mogu se sa IB povlacit pare na Transferwise racune?
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#95 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Diverse »

https://ibkr.info/article/3441
Ne znam tacno, nisam radio sa Transferwise. A i inace nikakav odgovor ti nece pomoci, jer obicno vrse individualnu procjenu, od slucaja do slucaja, da li im je transakcija sumniva ili nije. zato ti je moj prijedlog da probas. Ulozi neku manju svotu, probaj. Probaj kompletan proces, funding i withdrawal mogucnosti, provizije za ulaganje i transfere itd. U principu vazi pravilo da na isti izvor sa kojeg si poslao pare na IB mozes i vratiti pare. Skoro 100% sam siguran da ti tu nece praviti probleme. Dakle ako moze sa Transferwise da se posalju pare na IB, moci ces ih i vratiti (osim ako Transferwise to ne dozvoljava, to moras da vidis sa njima). Da razjasnim, ja govorim iz iskustva sa drugim platformama a ne sa IB, ali kod svih njih su pravila ista. Takodje, clan foruma Ekser je spomenuo Mexem, koji je neki IB partner registrovan u Evropi, pa mozda ima drugacije regulative, pogodnije za nas, nisam siguran. Probacu ih i ja. Ja sam bio na Etoro i Trading 212, ali su nas izbacili, izbacili su mnoge drzave, i sada nisam u toku sa desavanjima. Sad sam na ovim lokalnim, ubise sa provizijama.
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#96 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by -Ekser- »

Trading 212, početkom ove godine, prestao je da prima nove klijente, usljed naglog porasta broja klijenata. U budućem nekom vremenu, nastaviće sa prijemom novih klijenata.

To je najvjerovatnije povezano sa velikim rastom cijena akcija Tesle, kao i akcija drugih velikih preduzeća, na američkoj berzi.

Kad je u pitanju Etoro, sve veći je broj nepodržanih zemalja.

Takođe, provjeriti Nextmarkets i JFD.
Last edited by -Ekser- on 13/06/2021 19:21, edited 4 times in total.
ucenik1234
Posts: 923
Joined: 06/11/2012 22:10

#97 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by ucenik1234 »

Koju stranicu/brokera preporucujete za forex i trgovanje dionicama iz BiH, sa dosta niskim min. deposit (kontam 200 $ ulozit)
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#98 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by Diverse »

-Ekser- wrote: 09/05/2021 12:13 Trading 212, početkom ove godine, prestao je da prima nove klijente, usljed naglog porasta broja klijenata. U budućem nekom vremenu, nastaviće sa prijemom novih klijenata.

To je najvjerovatnije povezano sa velikim rastom cijena akcija Tesle, kao i akcija drugih velikih preduzeća, na američkoj berzi.

Kad je u pitanju Etoro, sve veći je broj nepodržanih zemalja.

Takođe, provjeriti Nextmarkets i JFD.
Da, Etoro je gotov. JFD izgleda dobro i ozbiljno, i ima puno opcija za funding. Imas li iskustva sa njima mozda? Sad vidim da sam se i registrovao kod njih, ko zna kad, i zaboravio sam bio :)
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#99 Re: američke dionice, kupovina itd. (NASDAQ)

Post by -Ekser- »

Diverse wrote: 09/05/2021 16:48
-Ekser- wrote: 09/05/2021 12:13 Trading 212, početkom ove godine, prestao je da prima nove klijente, usljed naglog porasta broja klijenata. U budućem nekom vremenu, nastaviće sa prijemom novih klijenata.

To je najvjerovatnije povezano sa velikim rastom cijena akcija Tesle, kao i akcija drugih velikih preduzeća, na američkoj berzi.

Kad je u pitanju Etoro, sve veći je broj nepodržanih zemalja.

Takođe, provjeriti Nextmarkets i JFD.
Da, Etoro je gotov. JFD izgleda dobro i ozbiljno, i ima puno opcija za funding. Imas li iskustva sa njima mozda? Sad vidim da sam se i registrovao kod njih, ko zna kad, i zaboravio sam bio :)
I ja sam isto registrovao se kod njih. Nemam iskustva sa njima, osim kada je u pitanju otvaranje računa. U zadnji momenat prešao sam na Trading 212, zbog lakšeg snalaženja sa trgovanjem. Kasnije možda pređem na JFD. Kad sam tek bio čuo za JFD, raspitivao sam se da li prihvataju klijente iz BiH i odgovorili su mi da prihvataju. Ovo je jedan jako regulisan broker.
Last edited by -Ekser- on 13/06/2021 19:16, edited 1 time in total.
Post Reply