Americka viza

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
-LaNa-
Posts: 92
Joined: 05/09/2011 11:28
Location: Sarajevo

#1 Americka viza

Post by -LaNa- »

Pozdrav :)
zanima me da li je neko u skorije vrijeme vadio americku turisticku vizu? Naime, hjtela bih pocetkom iduce godine da idem u posjetu rodjacima koji su americki drzavljani po prvi put. Imam 23 godine, nisam student i nisam zaposlena. Od papira koje traze pod opisom kao stvari koje ce vas navesti da se vratite u BiH i dokazuju cvrste dokaze da zvite u BiH imala bih vlasnicki list stana koji posjedujem na svoje ime

bila bih zahvalna kada bi se neko javio ko ima iskustva sa ovim :9
unaprijed vam hvala :)
Nota
Posts: 175
Joined: 19/11/2012 20:57

#2 Re: Americka viza

Post by Nota »

aj tinks kaling de embasi on fone vil giv ju al ansvers

http://sarajevo.usembassy.gov/contact.html
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#3 Re: Americka viza

Post by miki27A »

-LaNa- wrote:Pozdrav :)
zanima me da li je neko u skorije vrijeme vadio americku turisticku vizu? Naime, hjtela bih pocetkom iduce godine da idem u posjetu rodjacima koji su americki drzavljani po prvi put. Imam 23 godine, nisam student i nisam zaposlena. Od papira koje traze pod opisom kao stvari koje ce vas navesti da se vratite u BiH i dokazuju cvrste dokaze da zvite u BiH imala bih vlasnicki list stana koji posjedujem na svoje ime

bila bih zahvalna kada bi se neko javio ko ima iskustva sa ovim :9
unaprijed vam hvala :)
Draga moja, a kako mislis da kupis kartu ako nisi zaposlena? Ko ce platiti smjestaj tvoj? Rodjaci?
Svaki konzul kad vidi ovo gore boldirano ce odmah zakljuciti da ti planiras i ostati u US. Niti studiras, niti imas posao (ikakav), imas stan koji ako ostanes u US mozes prodati... Nemoj dzaba davati pare za vizu koju neces dobiti.
User avatar
Erzsebet
Posts: 2157
Joined: 04/02/2009 18:31
Location: Amsterdam

#4 Re: Americka viza

Post by Erzsebet »

-LaNa- wrote:Pozdrav :)
zanima me da li je neko u skorije vrijeme vadio americku turisticku vizu? Naime, hjtela bih pocetkom iduce godine da idem u posjetu rodjacima koji su americki drzavljani po prvi put. Imam 23 godine, nisam student i nisam zaposlena. Od papira koje traze pod opisom kao stvari koje ce vas navesti da se vratite u BiH i dokazuju cvrste dokaze da zvite u BiH imala bih vlasnicki list stana koji posjedujem na svoje ime

bila bih zahvalna kada bi se neko javio ko ima iskustva sa ovim :9
unaprijed vam hvala :)
Zaboravi da ćeš dobiti vizu.
User avatar
luckylaka
Posts: 22518
Joined: 15/01/2010 06:28

#5 Re: Americka viza

Post by luckylaka »

-LaNa- wrote:Pozdrav :)
zanima me da li je neko u skorije vrijeme vadio americku turisticku vizu? Naime, hjtela bih pocetkom iduce godine da idem u posjetu rodjacima koji su americki drzavljani po prvi put. Imam 23 godine, nisam student i nisam zaposlena. Od papira koje traze pod opisom kao stvari koje ce vas navesti da se vratite u BiH i dokazuju cvrste dokaze da zvite u BiH imala bih vlasnicki list stana koji posjedujem na svoje ime

bila bih zahvalna kada bi se neko javio ko ima iskustva sa ovim :9
unaprijed vam hvala :)
Zavisi ko su ti rodzaci.Brat,sestra,otac,majka(oni dodju kao familija)vizu ces dobiti odmah,za ostalu familiju takodjer ces dobiti malo teze ali ces dobiti.Ovdje ces dobiti razlicite informacije pa zato nazovi ambasadu ili licno odes i raspitas se
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#6 Re: Americka viza

Post by jefferson »

-LaNa- wrote:Pozdrav :)
zanima me da li je neko u skorije vrijeme vadio americku turisticku vizu? Naime, hjtela bih pocetkom iduce godine da idem u posjetu rodjacima koji su americki drzavljani po prvi put. Imam 23 godine, nisam student i nisam zaposlena. Od papira koje traze pod opisom kao stvari koje ce vas navesti da se vratite u BiH i dokazuju cvrste dokaze da zvite u BiH imala bih vlasnicki list stana koji posjedujem na svoje ime

bila bih zahvalna kada bi se neko javio ko ima iskustva sa ovim :9
unaprijed vam hvala :)
Apliciraj, ponesi vlasnicki list i nek ti rodjaci ili ko te vec zove posalju pismo da te zovu u posjet na neko vrijeme.
Ali kako nisi zaposlena i nisi student, bit ce malo teze, ali ne i nemoguce.
Kiano
Posts: 6
Joined: 25/01/2013 01:54

#7 Re: Americka viza

Post by Kiano »

Pozdrav svima. Moze li "mala" pomoc? Isao sam vec jednom na razgovor za B2 vizu, dobio odbijenicu. Bavim se muzikom, imam dvoje maloljetne djece, ozenjen naravno. Od papira sam im dostavio garantno pismo, rodne listove, vjencani list, papir da vodim hor i da primam nadoknadu, racun u banci... Putujem sam, idem kod prijatelja na svadbu i ostajem 11 dana, vise i nemogu :) ... Ima li neko od Vas da mi kaze s kojim dokumentima bih im dao do znanja da cu se vratiti, s obzirom ako se i u medjuvremenu zaposlim i donesem im papir, pa i budem imao neku imovinu? Da li ce im biti nejasno odkud sad ti papiri, a nije bilo prvi put?
Oprostite ako smaram, neznam drugacije kako da se izrazim!
Hvala
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#8 Re: Americka viza

Post by melb26sa »

Kiano wrote:Pozdrav svima. Moze li "mala" pomoc? Isao sam vec jednom na razgovor za B2 vizu, dobio odbijenicu. Bavim se muzikom, imam dvoje maloljetne djece, ozenjen naravno. Od papira sam im dostavio garantno pismo, rodne listove, vjencani list, papir da vodim hor i da primam nadoknadu, racun u banci... Putujem sam, idem kod prijatelja na svadbu i ostajem 11 dana, vise i nemogu :) ... Ima li neko od Vas da mi kaze s kojim dokumentima bih im dao do znanja da cu se vratiti, s obzirom ako se i u medjuvremenu zaposlim i donesem im papir, pa i budem imao neku imovinu? Da li ce im biti nejasno odkud sad ti papiri, a nije bilo prvi put?
Oprostite ako smaram, neznam drugacije kako da se izrazim!
Hvala

Kad je to bilo vec jednom sa odbijenicom? Vidi, pravilo je da se ne ide na novi intervju ako u medjuvremenu nije bilo znacajnih promjena (posao, porodica, obaveze) jer ces opet dobiti odbijenicu. Ima ljudi odmah zakazu intervju za sedam dana kasnije - nista se nije promijenilo, oni izgledaju ocajni da dobiju vizu i ... nova odbijenica.
Ako ides sam na svadbu, napisi to u aplikaciji za vizu i stavi sve info koje imas - imena mladenaca, gdje ces boraviti, plan puta, kad se trebas vratiti na posao, ko ostaje u BiH - ponesi pismo poslodavca kad te ocekuju nazad.
Kiano
Posts: 6
Joined: 25/01/2013 01:54

#9 Re: Americka viza

Post by Kiano »

Odbijenicu sam dobio juce 28-og. Nisam pametan vise, popunio sa ja to sve kako treba. Moj problem je sto neznam kako da im dokazem da imam dogovorene svirke (bavim se muzikom) preko preko citave godine, po BiH i Evropi. Ja posjedujem interne ugovore sa poslodavcima, ali je problem sto tu nema pecata i sto nemam izvod ili potvrdu poreza, jer porez je njima sve. Imam i internet stranicu na kojoj pisu nastupi, moja kratka biografija, slike...
Ado-Mo
Posts: 4
Joined: 05/03/2013 14:17

#10 Re: Americka viza

Post by Ado-Mo »

Pozdrav!Mislio sam ici u Ameriku na poziv rodjaka koji je njihov drzavljanin,ima stalan posao i kucu an svoje ime.On bi mi sve te papire poslao.Ako je neko upucen dovoljno da mi kaze da li ikako imam sanse da dobijem vizu.Student sam,apsolvent.Jel postoji mogucnost da dobijem vizu??
Dead Man Walking
Posts: 6372
Joined: 28/05/2004 21:49

#11 Re: Americka viza

Post by Dead Man Walking »

Ado-Mo wrote:Pozdrav!Mislio sam ici u Ameriku na poziv rodjaka koji je njihov drzavljanin,ima stalan posao i kucu an svoje ime.On bi mi sve te papire poslao.Ako je neko upucen dovoljno da mi kaze da li ikako imam sanse da dobijem vizu.Student sam,apsolvent.Jel postoji mogucnost da dobijem vizu??
Ima ako si student, ne bi trebalo biti problema.
Ado-Mo
Posts: 4
Joined: 05/03/2013 14:17

#12 Re: Americka viza

Post by Ado-Mo »

Dead Man Walking wrote:
Ado-Mo wrote:Pozdrav!Mislio sam ici u Ameriku na poziv rodjaka koji je njihov drzavljanin,ima stalan posao i kucu an svoje ime.On bi mi sve te papire poslao.Ako je neko upucen dovoljno da mi kaze da li ikako imam sanse da dobijem vizu.Student sam,apsolvent.Jel postoji mogucnost da dobijem vizu??
Ima ako si student, ne bi trebalo biti problema.
Znac,treba mi od faxa potvrda da sam redovan student.Jel neko prije uzimao,kad budem uzimao sa studentske jel mi treba za koju je svrhu potvrda ili samo da sam redovan.Jel neko prijevadio??
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#13 Re: Americka viza

Post by dedovic.almir »

Jel USA dala pogodnost BiH i sada odobrava vize na 10 godina ?
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#14 Re: Americka viza

Post by kica »

Građanima BiH američke vize 10 godina

Građani BiH će od ponedjeljka, 24. maja, za turistička i poslovna putovanja u SAD dobijati vize u trajanju od deset godina, odluka je State Departmenta donesena na osnovu preporuke Američke ambasade u Sarajevu.
Piše:
Veličina teksta: A A A

Ambasador SAD-a u BiH Charles English potvrdio je danas novinarima u Sarajevu da će na osnovu ovog odobrenja period važenja turističkih i poslovnih viza za građane BiH biti produžen s jedne na deset godina, što je maksimalan period koji se odobrava u svijetu.

Ambasador English je ocijenio kako će ovo produženje perioda validnosti američkih viza još više produbiti duboko prijateljstvo između građana BiH i SAD-a i osigurati veći broj putovanja Amerikanaca u BiH i Bosanaca i Hercegovaca u Ameriku.
On je još jednom je iskazao uvjerenje da su SAD iskreno posvećene ispunjavanju svojih obaveza i jačanju i produbljivanju veza između SAD-a i BiH.

Kako je pojašnjeno, proces apliciranja i kriteriji za dobivanje poslovnih i turističkih viza u trajanju od deset godina ostaju isti, a ove vize vrijede za više ulazaka u desetogodišnjem periodu. Sadašnje vize ostaju važeće dok ne isteknu.
Prilikom ulaska u zemlju, zvaničnici iz Ministarstva za domovinsku sigurnost donosit će odluku o tome koliko putnik može ostati u SAD-u, a u većini slučajeva se ne radi o periodu dužem od šest mjeseci.
Sit svega
Posts: 127
Joined: 22/11/2006 19:36

#15 Re: Americka viza

Post by Sit svega »

Ja sam dobio vizu na period od 10 godina još prošle godine u oktobru...
amer818
Posts: 3
Joined: 28/07/2014 21:34

#16 Re: Americka viza

Post by amer818 »

Pozz raja....jedno pitanje....Trebao bih kroz par dana podnijet zahtjev za turisticku vizu...idem kod rodjaka i njegove cure koji su drzavljani SAD...Poslat ce mi "invitation letter",od imovine imaju automobile i imaju stalno zaposlenje...Ja imam 17 godina i idem u srednju skolu,sta mi treba od papira i kakve su moje sanse da dobijanje vize? hvala unaprijed.. :)
asmirkole
Posts: 3
Joined: 18/07/2012 14:36

#17 Re: Americka viza

Post by asmirkole »

Pozdrav, kod mene je situacija malo specifična i interesuje me vaše mišljenje. Imam 38 godina, suprugu 34 i kćerku 11 godina. Želimo ići u posjetu rodbini u Americi (Suprugina tetka). Pozivaju nas, poslaće garantno pismo, tetak je biznismen (godišnji prihodi preko milion dolara). Ja sam stalno zaposlen već 11 godina, supruga nezaposlena... Imam 2 pitanja: 1. Da li će praviti problem što kćerka ide u školu pa bi eventualnim odlaskom u Ameriku izgubila mjesec ili više škole (da li je to ambasadu briga?) i 2. Da li kod uplaćivanja vize (160 dolara) treba uplatiti za sve tri vize i popuniti tri obrasca ds 160? Hvala unaprijed na odgovorima.
Post Reply