Aluminijska ili drvena stolarija???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Incub
Posts: 706
Joined: 16/04/2007 15:44

#1 Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by Incub »

POzdrav forumu,
Gradnja kuce je u toku pa sam u nedoumici dali da se odlucim za drvenu ili aluminijsku stolariju.
Imate li neka iskustva u vezi ovoga,ima li nekih velikih razlika.
Vecina prozora bi imala luk gore iznad tako da bi se drvena teze i pravila.
Preferiram drvenu ali me odvracaju :bude loseg kvaliteta,nakon par godina moras mjenjati itd...
Poz
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#2 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by slavkoimamodilera »

Koristi pretrazivac, imas 2 ili 3 teme na forumu o ovome...
lamarab
Posts: 48
Joined: 17/07/2008 21:28

#3 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by lamarab »

Oba materijala su kvalitetna, jer su to prirodni materijali, imaju jako dobra mehahicka svojstva, jako dobru trajnost, sto se tice drveta, ono moze da traje jednako dugo kao aluminij, bitna mu je zavrsna obrada, npr, ulja i slicno. Aluminij za takvu obradu kakvu pominjes-lukovi iznad vrata i slicno to je uzasno skupo, tako da je moj prijedlog da to radis od drveta, ako bas zelis taj lucni dio u staklu. Lucni dio se moze odraditi i sa ispunom od gipsa siporekca opeke, a da opet zadrzis konture na fasadi. Posto mi je to struka moram reci da su ljudi ljubitelji tog stila, ali on bas nije ono sto zovemo savremenom arhitekturom, ali moze u prostoru da djeluje jako ljupko, i da daje fasadi odredjenu toplinu.

Drvo je dobro zato sto se ponasa kao preciscivac zraka, dopusta da zrak komunicira iz unutrasnjeg prema vanjskom prostoru, i obratno, sto je jako pozeljno i zdravo, i na kraju ima najlčjepsi miris koji moze da ima stolarija...

sretno sa gradnjom
Incub
Posts: 706
Joined: 16/04/2007 15:44

#4 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by Incub »

Lamarab hvala na savjetima,
Izgleda da je odluka bas biti za drvenu stolariju,vec sam ranije cuo za tu negativnost kod aluminijske stolarije jer se osjeca "pritisak kao vakum" kako ljudi opisuju.
Ovaj dio o cirkulaciji zraka kod drvene stolarije mi je veliki plus.
Isto tako imamo sve bolji izbor lakova i farbi tako da se drvo moze fino zastititi.
Poz
mmostar
Posts: 518
Joined: 14/01/2009 13:51

#5 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by mmostar »

Incub wrote:POzdrav forumu,
Gradnja kuce je u toku pa sam u nedoumici dali da se odlucim za drvenu ili aluminijsku stolariju.
Imate li neka iskustva u vezi ovoga,ima li nekih velikih razlika.
Vecina prozora bi imala luk gore iznad tako da bi se drvena teze i pravila.
Preferiram drvenu ali me odvracaju :bude loseg kvaliteta,nakon par godina moras mjenjati itd...
Poz
AL stolarija se na zapadu masovno izbacuje iz upotrebe(navodno zbog nekakvog lošeg uticaja po zdravlje).Drvo je drvo,u svakom slučaju mnogo bolje.
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#6 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by slavkoimamodilera »

mmostar wrote:AL stolarija se na zapadu masovno izbacuje iz upotrebe(navodno zbog nekakvog lošeg uticaja po zdravlje).Drvo je drvo,u svakom slučaju mnogo bolje.
1. Ne postoji AL stolarija, samo AL bravarija
2. To se odnosi na PVC, a ne na AL
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#7 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by zijancer »

bez ikakve dileme. drvo
termicki mostovi nisu dobro rijeseni kod aluminija (mislim, jesu, ali ne ovdje gdje mi postojimo)
drvo nece raditi u slucaju da je zasticeno na ispravan nacin, i tada je skoro pa vjecno .. :P
mmostar
Posts: 518
Joined: 14/01/2009 13:51

#8 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by mmostar »

slavkoimamodilera wrote:
mmostar wrote:AL stolarija se na zapadu masovno izbacuje iz upotrebe(navodno zbog nekakvog lošeg uticaja po zdravlje).Drvo je drvo,u svakom slučaju mnogo bolje.
1. Ne postoji AL stolarija, samo AL bravarija
2. To se odnosi na PVC, a ne na AL
U pravu si ,mislio sam na pvc
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#9 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by tetakk »

Najbolja je kombinacija Alu-drvo prozori. Skuplja je, ali vrijedi.
Image
Ako se u mogucnosti pozeljno je trostruko izolacijsko staklo, jer se puno manje gubi toplota iz objekta.
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#10 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by melbaa »

ja bih ti preporucila drvenu (iz iskustva).
ja sam narucila u kontinentalu, kiseljak i mogu ih samo pohvaliti. kvalitetno napravljene a i presvucene su nekom bojom (pa ispade nesto kao plastificirano), elem sto fino izgledaju, dobro uradjene, a posto su bijele lako se odrzavaju.
a na moru sam narucila grilje kod njih i tu sam zadovoljen i izgledom a i kvalitetom.
Incub
Posts: 706
Joined: 16/04/2007 15:44

#12 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by Incub »

Raspitivao sam se malo i cujem da je cijena otrpilike 200KM po m2 drvene stolarije.
Kontaktirali su mi neke proizvodjace ali sad kazu da se cijena odreduje kad oni uzmu mjere na objektu. :shock:
Meni je potrebno oko 40m2 znate li neke cijene koje su bas friske??? :lol:
Pozdrav
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#13 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by slavkoimamodilera »

Ne odredjuje se cijena, vec konacna ponuda, jer ne mogu oni znati da li se radi o najobicnijem prozoru ili ima nekih dodatnih radova, komplikacija itd... racunaj da ti je okvirna (naglasavam okvirna) cijena u kontinentalu oko 240 KM/m2 prozora, a Ans Drive je tu negdje, mada je kvalitetom nesto ispod kontinentala, ali neces ni s njima pogrijesiti...

EDIT: naravno radi se o cijeni ugradjenog prozora sa svim okovima i potrosnim materijalom ;-)
vedrim i oblacim
Posts: 7
Joined: 01/05/2009 00:12

#14 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by vedrim i oblacim »

ma drzi se drveta, ja se zaletio pa uzeo alu vrata kad su tek doshla, preteska su pa stalno nesto spada, mehanizmi se kvare(oni za duzno zakljucvanje).sve to ljepo izgleda, al nije djaba drvo dvaput skuplje.
suspect_zero
Posts: 25845
Joined: 11/10/2008 21:45

#15 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by suspect_zero »

Prednost dajem drvenoj stolariji, nekako kuća izgleda toplije, pitomije..........jeste da moraš sa vremena na vrijeme raditi zaštitu.......ako je u pitanju poslovni objekat onda aluminijska
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#16 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by Vares City »

Ja imam drvenu,.....i zadovoljan skroz
Kupljena prije 5 god. u "STRONG" iz Zupce

Komsija ima alu,i on zadovoljan, made in "UGARAK" Visoko

E sad sta je kome bolje :-) ,ja nekako vise volim drvo,...
elcho71
Posts: 171
Joined: 25/02/2009 15:06

#17 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by elcho71 »

Imam na stanu bijelu Alu bravariju sa prekinutim tremickim mostom od 2003 godine i nikada se nista nije pokvarilo sve danas funkcionise i izgleda kao i 2003 god. Kada se dobro napravi i ugradi sve funkcionise za pet! Nema farbanja ,nema pucanja od sunca ,kise a izgleda slicno bilo kojem prozoru koji je bijel. Taj bijeli sloj koji je na aluminijumu se drzi odlicno ne zuti ne otpada. Sve u svemu ja sam prezadovoljan. Iznad mene 100 metara je Bogoslovija i na njoj su ugradjeni Alu prozori a znamo da popovi kupuju samo najbolje a svi prozori u prizemlju imaju lukove tako da ni to nije problem.
elcho71
Posts: 171
Joined: 25/02/2009 15:06

#18 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by elcho71 »

slavkoimamodilera wrote:
mmostar wrote:AL stolarija se na zapadu masovno izbacuje iz upotrebe(navodno zbog nekakvog lošeg uticaja po zdravlje).Drvo je drvo,u svakom slučaju mnogo bolje.
1. Ne postoji AL stolarija, samo AL bravarija
2. To se odnosi na PVC, a ne na AL
Tacno je da se na zapadu sve manje koristi PVC stolarija a tacan razlog neznam. Znam da mom prijatelju zaglave PVC balkonkka vrata kada ih sunce zagrije.
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#19 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by slavkoimamodilera »

elcho71 wrote:Tacno je da se na zapadu sve manje koristi PVC stolarija a tacan razlog neznam. Znam da mom prijatelju zaglave PVC balkonkka vrata kada ih sunce zagrije.
Navdno upravo zbog tih problema sa suncem, navodno se pojavljuju (a od cega se ne pojavljuju vise? :-? ) kancerogene tvari? Izgleda da dugotrajnim izlaganjem suncu, PVC koji se koristi za izradu prozora i vrata mijenja hemijsku strukturu i onda to nesto bla bla bla :run:
Aj znaj vise, mada je meni puno veci problem sa PVC prozorima sto pretjerano dobro "dihtuju", javljaju se problemi sa kondenzom u vlaznijim prostorima iz istog razloga i slicno ;-)
elcho71
Posts: 171
Joined: 25/02/2009 15:06

#20 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by elcho71 »

slavkoimamodilera wrote:
elcho71 wrote:Tacno je da se na zapadu sve manje koristi PVC stolarija a tacan razlog neznam. Znam da mom prijatelju zaglave PVC balkonkka vrata kada ih sunce zagrije.
Navdno upravo zbog tih problema sa suncem, navodno se pojavljuju (a od cega se ne pojavljuju vise? :-? ) kancerogene tvari? Izgleda da dugotrajnim izlaganjem suncu, PVC koji se koristi za izradu prozora i vrata mijenja hemijsku strukturu i onda to nesto bla bla bla :run:
Aj znaj vise, mada je meni puno veci problem sa PVC prozorima sto pretjerano dobro "dihtuju", javljaju se problemi sa kondenzom u vlaznijim prostorima iz istog razloga i slicno ;-)
Ako je dobro napravljen svaki prozor pa to bio drveni,alu ili pvc treba da dobro dihtuje! Sto kod tebe rosi nebi znao. Ako se prostoriji npr kuha a slabo prozraci naravno da ce rositi.
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#21 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by slavkoimamodilera »

elcho71 wrote:Ako je dobro napravljen svaki prozor pa to bio drveni,alu ili pvc treba da dobro dihtuje! Sto kod tebe rosi nebi znao. Ako se prostoriji npr kuha a slabo prozraci naravno da ce rositi.
Naravno, ali PVC "predobro" dihtuje ;-) Sprjecava prirodnu izmjenu zraka koja se desava kroz drvene i alu prozore, to hocu da kazem. Meni ne rosi, kod mene su drveni prozori, sta me briga! :D
Incub
Posts: 706
Joined: 16/04/2007 15:44

#22 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by Incub »

Drvenu preferiram ali recimo odluka je pala taj dan ja odlazim i dogovaram stolariju.O kvaliteti znam samo suditi onako kako vidim.Vec sam pogledao kod par ljudi i dopada mi se kako ova firma radi.
Sta cu ja ako stolarija ne bude kvalitetna pa je za par godina moram mijenjati.Na starnu farbanje drvene stolarije,pucanje jer drvo mora da radi tokom vremena....
Sta mislite za ovu Alu moze li se taj issue sa vakumom rjesavati sa recimo par ventilatora u kuci.Zrak ce na taj nacin morati cirkulisati jer vidim da je to osnovna zamjerka Alu varijante.
Za 2-3 godine ce i za drvenu reci da su farbe kancerogene...
Joj ovo oko kuce tacno covjke da osjedi :shock:
User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#23 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

SAPLAST - Stup ALU/PVC najbolja stolarija!
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#24 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by slavkoimamodilera »

Incub wrote:Drvenu preferiram ali recimo odluka je pala taj dan ja odlazim i dogovaram stolariju.O kvaliteti znam samo suditi onako kako vidim.Vec sam pogledao kod par ljudi i dopada mi se kako ova firma radi.
Sta cu ja ako stolarija ne bude kvalitetna pa je za par godina moram mijenjati.Na starnu farbanje drvene stolarije,pucanje jer drvo mora da radi tokom vremena....
Sta mislite za ovu Alu moze li se taj issue sa vakumom rjesavati sa recimo par ventilatora u kuci.Zrak ce na taj nacin morati cirkulisati jer vidim da je to osnovna zamjerka Alu varijante.
Za 2-3 godine ce i za drvenu reci da su farbe kancerogene...
Joj ovo oko kuce tacno covjke da osjedi :shock:
Nemas taj problem sa ALU prozorima, vec sa PVC ;-) Kakvi ventilatori, kakvi bakraci, aluminij dise sasvim dovoljno, PVC ne... za drvo je nekad davno bilo da se mora farbati svakih nekoliko godina, danas su proizvodnja i zastita dovoljno uznapredovali da ne brines nista :thumbup:
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#25 Re: Aluminijska ili drvena stolarija???

Post by arman1 »

8. sekretar SKOJ-a wrote:SAPLAST - Stup ALU/PVC najbolja stolarija!
Respect.
Ja na kući mijenjam staru drvenu i naručio sam PVC kod njih. Em što je dobra roba i usluga je profesionalna.
Post Reply