Altruizam

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#51 Re: Altruizam

Post by hadzinicasa »

ExNihilo wrote:To su sve dobra pitanja, a upravo razlike u odgovorima i definicijama razlikuje etičke pravce jedne od drugih. :D
a kaman. nemoj biti Will (Hunting) - mene interesira misljenje pojedinca, to mi ponudi, a ne definicije sadrzane u etickim pravcima koje mogu procitati u bilo kojoj knjizi ili na internetu, a za koje mi ziva osoba ne treba.

ne zivim pak u zabludi da se licno autenticno misljenje ipak ne moze podvesti pod odredjeni eticki pravac ili skolu, i da nije sve ipak vec napisano, no ipak volim vjerovati da interpretacije, vlastita povezivanja, kombinatorike i ino stvaraju vecu vrijednost od pukog etiketiranja, klasificiranja i dec it, nemamo sta vise razgovarati.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#52 Re: Altruizam

Post by Bloo »

hadzinicasa wrote:
ExNihilo wrote:To su sve dobra pitanja, a upravo razlike u odgovorima i definicijama razlikuje etičke pravce jedne od drugih. :D
a kaman. nemoj biti Will (Hunting) - mene interesira misljenje pojedinca, to mi ponudi, a ne definicije sadrzane u etickim pravcima koje mogu procitati u bilo kojoj knjizi ili na internetu, a za koje mi ziva osoba ne treba.

ne zivim pak u zabludi da se licno autenticno misljenje ipak ne moze podvesti pod odredjeni eticki pravac ili skolu, i da nije sve ipak vec napisano, no ipak volim vjerovati da interpretacije, vlastita povezivanja, kombinatorike i ino stvaraju vecu vrijednost od pukog etiketiranja, klasificiranja i dec it, nemamo sta vise razgovarati.
Iako nije meni upućeno, samo kratko da se ubacim, nekulturno kao i obično.

Neko možda ne želi da otvoreno iskaže mišljenje po postavljenim pitanjima, da ne bi bio klasificiran unutar nekog etičkog pravca, koji je možda percipiran negativno.


*nemoj me tući*
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#53 Re: Altruizam

Post by hadzinicasa »

Bloo wrote:
hadzinicasa wrote:
ExNihilo wrote:To su sve dobra pitanja, a upravo razlike u odgovorima i definicijama razlikuje etičke pravce jedne od drugih. :D
a kaman. nemoj biti Will (Hunting) - mene interesira misljenje pojedinca, to mi ponudi, a ne definicije sadrzane u etickim pravcima koje mogu procitati u bilo kojoj knjizi ili na internetu, a za koje mi ziva osoba ne treba.

ne zivim pak u zabludi da se licno autenticno misljenje ipak ne moze podvesti pod odredjeni eticki pravac ili skolu, i da nije sve ipak vec napisano, no ipak volim vjerovati da interpretacije, vlastita povezivanja, kombinatorike i ino stvaraju vecu vrijednost od pukog etiketiranja, klasificiranja i dec it, nemamo sta vise razgovarati.
Iako nije meni upućeno, samo kratko da se ubacim, nekulturno kao i obično.

Neko možda ne želi da otvoreno iskaže mišljenje po postavljenim pitanjima, da ne bi bio klasificiran unutar nekog etičkog pravca, koji je možda percipiran negativno.


*nemoj me tući*
ti polazis od premise koju Nihilo vjecito izbjegava u svojim forumskim upisima (bez kvacice) :)
Ne moram se ja deklarisati da bih izrazila svoja promisljanja ili razgovarala na temu. kako ja, tako i svi drugi sugovornici. preferiram licno takvu komunikaciju, osim naravno ako neko nema potrebu da izrazi svoj stav, sto takodjer postujem, iako ne smatram nuznim za kvalitetnu diskusiju. recimo iz ovoga sto sam ja napisala, a dotakla sam se i u prethodnom i u ovom postu nekoliko razlicitih tema - ti ne mozes zakljuciti kojem pravcu ja naginjem ili pod koje ucenje bi me podvela.

mozda sam zaista pogrijesila pa napisala misljenje pojedinca umjesto promisljanje pojedinca sto bi bolje iskazalo ono sto sam htjela reci.

elem, ovo sto si ti napisala stoji pak - da onaj ko iskaze svoj stav rizikuje etiketiranje, predrasude i sl. ali isto tako ljudi misle da deklarisuci se o odredjenom pitanju sticu autoritet da o tome govore ili si jasno oduzimaju to pravo - cini mi se da sam kod tebe negdje procitala "ja nemam djecu, pa nisam kompetentna (parafraziram), ali..." uopce ne smatram licno, to ispravnim iako mogu shvatiti where does it come from.

ja veze nemam nominalno koji je koji pravac, uzece me lopatom svaki srednjoskolac (davno je bilo vrijeme filozofije, logike, etike i inih predmeta), jer Imam pogresno spojene zice u glavi koje informacije kao sto su imena ne pamte kao vecina (dalo mi na drugoj strani u brojevima), pa opet ne mislim da ne mogu ragovarati ili filozofirati o etici.

so, opleti.

EDIT: Imam ruznu naviku da nakucam post i ne procitam prije nego postavim, nego onako izlijem. vidim sad da je prethodni post izasao malo... hm :evil:

ono sto sam mislila reci jeste: kombinatorike i ino stvaraju vecu vrijednost od pukog etiketiranja, klasificiranja "i dec it, nemamo sta vise razgovarati" - misleci, evo to je ovaj pravac, ono je onaj pravac, eto ti tu i cao.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#54 Re: Altruizam

Post by Connaisseur Karlin »

a sto je problem biti sebican altruista :D

bitno je pomoci , a motivi mogu biti rzliciti, meni to ne smeta , ne razumijem, zasto je to nekome vazno :-) :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#55 Re: Altruizam

Post by Bloo »

hadzinicasa wrote: ja veze nemam nominalno koji je koji pravac, uzece me lopatom svaki srednjoskolac (davno je bilo vrijeme filozofije, logike, etike i inih predmeta), jer Imam pogresno spojene zice u glavi koje informacije kao sto su imena ne pamte kao vecina (dalo mi na drugoj strani u brojevima), pa opet ne mislim da ne mogu ragovarati ili filozofirati o etici.

so, opleti.
Mislim da to nije nikada ni spomenuto, niti dovođeno u pitanje. Onda bismo bili osuđeni da učestvujemo samo na temama o kojima imamo iscrpno znanje.
Da se jednostavnije izrazim, ako neko odgovarajući na tvoja pitanja (promišljanje) otkrije i dio svojih moralnih načela i etike (naravno pod ovim ne mislim da sada neko nabaci na sebe personu koja piše isključivo kroz kruto usvojeni moralni stav ili filozofiju kao neki na pamet naučeni stih, ali više kao eho koji se odražava u generalnoj diskusiji) pišući ovdje javno i otvoreno, a isti se očito mogu klasificirati kao potpuno ili djelomično na primjer objektivistički/ayn randovski,individualistički...onda riskira da bude klasificiran (ne nužno od tebe, već od posmatrača/čitatelja), te brendiran kao takav i takav od onih koji pate od klasifickacija i guranja u kutije, a možda je i sam svjestan/svjesna da takva moralna načela i etike nisu baš najpopularniji i najprihvaćeniji u društvu.


Razumijem šta ti želiš, ali isto tako razumijem i ako neko neće na PF Filozofija možda da otvoreno iznosi promišljanja čak i temama na kojima se ne traži da se neko deklariše kao simpatizer neke filozofije.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21492
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#56 Re: Altruizam

Post by MarlboroGold »

Connaisseur Karlin wrote:a sto je problem biti sebican altruista :D

bitno je pomoci , a motivi mogu biti rzliciti, meni to ne smeta , ne razumijem, zasto je to nekome vazno :-) :lol:
ooo neko uskrsnuo :D

nije nikakav problem, ali to onda ima sve manje veze sa altruizmom
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#57 Re: Altruizam

Post by Connaisseur Karlin »

MarlboroGold wrote:
Connaisseur Karlin wrote:a sto je problem biti sebican altruista :D

bitno je pomoci , a motivi mogu biti rzliciti, meni to ne smeta , ne razumijem, zasto je to nekome vazno :-) :lol:
ooo neko uskrsnuo :D

nije nikakav problem, ali to onda ima sve manje veze sa altruizmom
evo jos skidam prasinu iz rudnika Banovici :D

ma previse filozofirate, zivota mi :lol: pomognes i to je dovoljno da povezem sa altruizmom :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21492
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#58 Re: Altruizam

Post by MarlboroGold »

Ja sam odabrao etiku vrlina. Deontolisti su partibrejkeri, a utilitaristi (konsekvencionalisti) su previše brutalni i ne biraju sredstva za ostvarivanje ciljeva i onoga što je korisno za globalno društvo.
User avatar
medvjed23
Posts: 26699
Joined: 16/07/2010 13:49

#59 Re: Altruizam

Post by medvjed23 »

pa jeste problem ako odnose sa ljudima gradiš na lažima, doduše, ponajprije za te ljude, a za tebe kako kad
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21492
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#60 Re: Altruizam

Post by MarlboroGold »

medvjed23 wrote:pa jeste problem ako odnose sa ljudima gradiš na lažima, doduše, ponajprije za te ljude, a za tebe kako kad
Pretpostavljam da si mislio na moj komentar. Druga strana to ne mora znati :razz:
User avatar
medvjed23
Posts: 26699
Joined: 16/07/2010 13:49

#61 Re: Altruizam

Post by medvjed23 »

karlin upita šta je problem, al i ti si se nadovezao
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#62 Re: Altruizam

Post by Bloo »

Ja sam mizantrop.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#63 Re: Altruizam

Post by Connaisseur Karlin »

MarlboroGold wrote:
medvjed23 wrote:pa jeste problem ako odnose sa ljudima gradiš na lažima, doduše, ponajprije za te ljude, a za tebe kako kad
Pretpostavljam da si mislio na moj komentar. Druga strana to ne mora znati :razz:
et'rijesen problem, ne mora nitko znati zasto je netko dobio pomoc :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#64 Re: Altruizam

Post by Connaisseur Karlin »

Bloo wrote:Ja sam mizantrop.
ma ne valja ti to moja Bloo :kiss:

takvi smo, kakvi smo, a nikakvi smo :D

ima i dobrih ljudi , samo treba imati srece biti okruzen takvim osobama :-D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#65 Re: Altruizam

Post by triconja »

Bloo wrote:Ja sam mizantrop.
:lol: :lol: :lol:

:thumbup:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#66 Re: Altruizam

Post by triconja »

Connaisseur Karlin wrote:
Bloo wrote:Ja sam mizantrop.
ma ne valja ti to moja Bloo :kiss:

takvi smo, kakvi smo, a nikakvi smo :D

ima i dobrih ljudi , samo treba imati srece biti okruzen takvim osobama :-D
Ja kad naidjem na nekog ko ce nesto uraditi sto ne bi trebo uraditi za moje dobro nekako se dobro razmislim i priupitam se sto ti ljudi rade to sto rade. I sutradan sve zaboravim :lol:
John Cleese
Posts: 36665
Joined: 25/05/2010 18:30

#67 Re: Altruizam

Post by John Cleese »

Bloo wrote:Ja sam mizantrop.
I ja sam, pa se ne hvalim :|
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#68 Re: Altruizam

Post by Gojeni H »

MarlboroGold wrote: Zato što je, po mom shvatanju, altruizam, a koji se odnosi na nesebičnost, ipak poprimio i neke boje sebičnosti kojih često nismo ni svjesni, tako da onaj klasični altruizam za mene ne postoji. To može da bude i zdrava sebičnost - ne mora biti nužno loša, odnosno negativna.
Možemo se kretati ka onom pravom kakav je i zamišljen da bude, ali se nikako ili teško može dostići.

Naravno, ovdje govorim o ljudima. Ima interesantnih članaka i studija o onome što je Nihil spominjao...
Da nisi malo pekast? :D
Razumijem averziju prema tzv. altruizmu koji nije nista do pokazivanje i trazenje odobravanja u drustvu.

Ali ako to neko radi iz razloga zato sto vjeruje u neku nagradu na nekom drugom svijetu onda nema problema. Dobra stvar za zajednicu.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#69 Re: Altruizam

Post by Gojeni H »

medvjed23 wrote:željeti i činiti dobro drugima ne očekujući nagradu = nepatvoreni altruizam

željeti i činiti dobro drugima radi laskanja okoline = u najboljem slučaju taština, u najgorem licemjerje

željeti i činiti dobro drugima, nadajući se raju.. ovo ne znam gdje bih svrstao.. nije nužno kvarno, al nije baš ni paradigma nesebičnosti..
Meni efendija jednom rekao da dobrim djelima pravim sebi kucu u Dzenetu i ja se od tada navukao sto bi Bloo rekla k'o na heroin. Egoisticki how yes no.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#70 Re: Altruizam

Post by Connaisseur Karlin »

triconja wrote:
Connaisseur Karlin wrote: ma ne valja ti to moja Bloo :kiss:

takvi smo, kakvi smo, a nikakvi smo :D

ima i dobrih ljudi , samo treba imati srece biti okruzen takvim osobama :-D
Ja kad naidjem na nekog ko ce nesto uraditi sto ne bi trebo uraditi za moje dobro nekako se dobro razmislim i priupitam se sto ti ljudi rade to sto rade. I sutradan sve zaboravim :lol:
pa mozes pitati :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#71 Re: Altruizam

Post by Bloo »

Gojeni H wrote:
medvjed23 wrote:željeti i činiti dobro drugima ne očekujući nagradu = nepatvoreni altruizam

željeti i činiti dobro drugima radi laskanja okoline = u najboljem slučaju taština, u najgorem licemjerje

željeti i činiti dobro drugima, nadajući se raju.. ovo ne znam gdje bih svrstao.. nije nužno kvarno, al nije baš ni paradigma nesebičnosti..
Meni efendija jednom rekao da dobrim djelima pravim sebi kucu u Dzenetu i ja se od tada navukao sto bi Bloo rekla k'o na heroin. Egoisticki how yes no.
Dolazim u napast da postam one Smrkcove slike dvoraca, ali necu.... :mrgreen:

Koji god da je tvoj razlog, egoistican ili ne, religijski pogonjen ili ne, bitno je da se nesto dobro izrodi i manifestira i da neko to osjeti.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#72 Re: Altruizam

Post by Bloo »

John Cleese wrote:
Bloo wrote:Ja sam mizantrop.
I ja sam, pa se ne hvalim :|
:lol:
I svakog dana, u svakom pogledu...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#73 Re: Altruizam

Post by ExNihilo »

Bloo wrote:
Gojeni H wrote:
medvjed23 wrote:željeti i činiti dobro drugima ne očekujući nagradu = nepatvoreni altruizam

željeti i činiti dobro drugima radi laskanja okoline = u najboljem slučaju taština, u najgorem licemjerje

željeti i činiti dobro drugima, nadajući se raju.. ovo ne znam gdje bih svrstao.. nije nužno kvarno, al nije baš ni paradigma nesebičnosti..
Meni efendija jednom rekao da dobrim djelima pravim sebi kucu u Dzenetu i ja se od tada navukao sto bi Bloo rekla k'o na heroin. Egoisticki how yes no.
Dolazim u napast da postam one Smrkcove slike dvoraca, ali necu.... :mrgreen:

Koji god da je tvoj razlog, egoistican ili ne, religijski pogonjen ili ne, bitno je da se nesto dobro izrodi i manifestira i da neko to osjeti.
Pazi kriptoutilitariste. :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#74 Re: Altruizam

Post by Bloo »

Jeremy bi bio pozitivno ponosan :mrgreen:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#75 Re: Altruizam

Post by ExNihilo »

Balzamovao je glavu da inspirira takve kao ti. :|

Image
Post Reply