Altruizam

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#26 Re: Altruizam

Post by Bloo »

ExNihilo wrote:
Bloo wrote:Eh, da se ljudi hoće navući na altruizam kao drogu, ekstatični osjećaj koji nastupa kada učinimo nešto plemenito i dobro, pa da se sebično natječemo ko će više dobra učiniti kao u nekoj potrazi za dobrim tripom...
Ništa to. Prema Kantu - to i nije dobro djelo. :D
:lol:

I da svi budemo kao u nekom ludackom stripu, gdje prisiljavas ljude da puste da se nad njima.izvrsi dobro djelo, jer se ti treses kao narkoman :mrgreen:
I otimas zenama kese sa namirnicama i prebacis i nju preko ramena da se ne gega umorna od posla, te otrcis do njene kuce.dok ona zapomaze i zove policiju. :mrgreen:
Altruisticni Superhik.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21574
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#27 Re: Altruizam

Post by MarlboroGold »

Bloo wrote:Eh, da se ljudi hoće navući na altruizam kao drogu, ekstatični osjećaj koji nastupa kada učinimo nešto plemenito i dobro, pa da se sebično natječemo ko će više dobra učiniti kao u nekoj potrazi za dobrim tripom...
:lol:
User avatar
medvjed23
Posts: 26821
Joined: 16/07/2010 13:49

#28 Re: Altruizam

Post by medvjed23 »

željeti i činiti dobro drugima ne očekujući nagradu = nepatvoreni altruizam

željeti i činiti dobro drugima radi laskanja okoline = u najboljem slučaju taština, u najgorem licemjerje

željeti i činiti dobro drugima, nadajući se raju.. ovo ne znam gdje bih svrstao.. nije nužno kvarno, al nije baš ni paradigma nesebičnosti..
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#29 Re: Altruizam

Post by Bloo »

medvjed23 wrote:željeti i činiti dobro drugima ne očekujući nagradu = nepatvoreni altruizam

željeti i činiti dobro drugima radi laskanja okoline = u najboljem slučaju taština, u najgorem licemjerje

željeti i činiti dobro drugima, nadajući se raju.. ovo ne znam gdje bih svrstao.. nije nužno kvarno, al nije baš ni paradigma nesebičnosti..
I zeljeti i ciniti dobro jer se ja poslije toga osjecam.bolje =?
User avatar
medvjed23
Posts: 26821
Joined: 16/07/2010 13:49

#30 Re: Altruizam

Post by medvjed23 »

još jedan upitnik :D sebični motiv je prisutan ali ne u mjeri koja graniči sa hinjalukom :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#31 Re: Altruizam

Post by Bloo »

medvjed23 wrote:još jedan upitnik :D sebični motiv je prisutan ali ne u mjeri koja graniči sa hinjalukom :D
Ma.i da ima hinjaluka...pomazimo jedni drugimA :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#32 Re: Altruizam

Post by Bloo »

Z sa kvacicom :facepalm:
User avatar
medvjed23
Posts: 26821
Joined: 16/07/2010 13:49

#33 Re: Altruizam

Post by medvjed23 »

a ja taman kreno da.. :D
Bloo wrote:
medvjed23 wrote:još jedan upitnik :D sebični motiv je prisutan ali ne u mjeri koja graniči sa hinjalukom :D
Ma.i da ima hinjaluka...pomazimo jedni drugimA :mrgreen:
rizična igra.. može roditi očekivanje da ti je hinja spremna pomoći i u 4 oka, bez šanse da iko sazna.. a znamo gdje očekivanja vode :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21574
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#34 Re: Altruizam

Post by MarlboroGold »

Ih ti ode sad na optimizam :D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#35 Re: Altruizam

Post by hadzinicasa »

ExNihilo wrote:
Bloo wrote:Eh, da se ljudi hoće navući na altruizam kao drogu, ekstatični osjećaj koji nastupa kada učinimo nešto plemenito i dobro, pa da se sebično natječemo ko će više dobra učiniti kao u nekoj potrazi za dobrim tripom...
Ništa to. Prema Kantu - to i nije dobro djelo. :D
nije dobro djelo ako ti imas osjecaj zadovoljstva ili srece nakon cinjenja istog?
ili samo ako je tvoje zadovoljstvo vece od onoga kome cinis dobro djelo?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#36 Re: Altruizam

Post by ExNihilo »

hadzinicasa wrote:
ExNihilo wrote:
Bloo wrote:Eh, da se ljudi hoće navući na altruizam kao drogu, ekstatični osjećaj koji nastupa kada učinimo nešto plemenito i dobro, pa da se sebično natječemo ko će više dobra učiniti kao u nekoj potrazi za dobrim tripom...
Ništa to. Prema Kantu - to i nije dobro djelo. :D
nije dobro djelo ako ti imas osjecaj zadovoljstva ili srece nakon cinjenja istog?
ili samo ako je tvoje zadovoljstvo vece od onoga kome cinis dobro djelo?
Ako dobro djelo činiš iz ma kakvih utilitarnih razloga. Dakle, prema Kantu, kategorički imperativ je narušen ako dobro djelo činiš s ciljem koristi makar ta korist bila feelsgoodman osjećaj koji često prati dobro djelo. Međutim, ako dobro djelo ne činiš zbog radi feelsgoodman, niti iz drugih utilitarnih razloga, ali ga svejedno prati feelsgood - tada kategorički imperativ nije narušen.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#37 Re: Altruizam

Post by Bloo »

ExNihilo wrote:
hadzinicasa wrote:
ExNihilo wrote:
Ništa to. Prema Kantu - to i nije dobro djelo. :D
nije dobro djelo ako ti imas osjecaj zadovoljstva ili srece nakon cinjenja istog?
ili samo ako je tvoje zadovoljstvo vece od onoga kome cinis dobro djelo?
Ako dobro djelo činiš iz ma kakvih utilitarnih razloga. Dakle, prema Kantu, kategorički imperativ je narušen ako dobro djelo činiš s ciljem koristi makar ta korist bila feelsgoodman osjećaj koji često prati dobro djelo. Međutim, ako dobro djelo ne činiš zbog radi feelsgoodman, niti iz drugih utilitarnih razloga, ali ga svejedno prati feelsgood - tada kategorički imperativ nije narušen.
Yep.
Preteče me u odgovoru.

Postojanje ovakvog altruizma u većem broju kao principa "rada"bi zaista značilo da smo evoluirali kao vrsta na način da smo stvarno postali slobodna i razumna bića.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21574
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#38 Re: Altruizam

Post by MarlboroGold »

Kad se sve stavi na vagu, imam osjećaj da smo krenuli u nazad zbog sve većeg gubitka moralnog kompasa... nekako je i sve manje empatije i sve više otuđenja u svim poljima.
Možda je to samo do mene...
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#39 Re: Altruizam

Post by hadzinicasa »

ExNihilo wrote:
hadzinicasa wrote:
ExNihilo wrote:
Ništa to. Prema Kantu - to i nije dobro djelo. :D
nije dobro djelo ako ti imas osjecaj zadovoljstva ili srece nakon cinjenja istog?
ili samo ako je tvoje zadovoljstvo vece od onoga kome cinis dobro djelo?
Ako dobro djelo činiš iz ma kakvih utilitarnih razloga. Dakle, prema Kantu, kategorički imperativ je narušen ako dobro djelo činiš s ciljem koristi makar ta korist bila feelsgoodman osjećaj koji često prati dobro djelo. Međutim, ako dobro djelo ne činiš zbog radi feelsgoodman, niti iz drugih utilitarnih razloga, ali ga svejedno prati feelsgood - tada kategorički imperativ nije narušen.
hm - sta se podrazumijeva pod utilitarnim razlozima?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#40 Re: Altruizam

Post by Bloo »

Ali da se ne zajebavamo, kakvi altruizmi u ovom momentu :D? Mi ovdje diskutujemo o nijansama, postojanju apriornih principa poštivanja moralnih zakona, intencioznih feelsgood djela...a u realnosti? Počevši od samih sebe.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21574
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#41 Re: Altruizam

Post by MarlboroGold »

Samo znam da je tvoja pura od srca... feelsgood i ti i ja. Win win :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#42 Re: Altruizam

Post by ExNihilo »

@humrašica

U širem smislu, bilo kakva korist. Tipa, upustiš se u filantropiju radi poreskih olakšica. Prema Kantu to je no-no. U užem smislu, utilitarizam kao grana filozofije prema kojoj je etički ispravno ono što rezultira najvećom korisnošću za najveći broj ljudi. Obviously, Kant ih nije gotivio.

Kad smo već Kanta, zanimljivo je koliko je njegov moralni framework u određenim trenucima sličan islamskom konceptu nijjeta s očiglednom razlikom u izvoru moralnih poimanja. Oba frameworka odbacuju konsekvencijalističku interpretaciju etike i stavljaju naglasak na namjeru.

Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#43 Re: Altruizam

Post by Bloo »

MarlboroGold wrote:Samo znam da je tvoja pura od srca... feelsgood i ti i ja. Win win :D
Vidiš to je utilitarizam. Ja te hranim purom u nadi da će tvojim varenjem pure se postići najveća moguća dobit za najveći broj žena u tvom kantonu :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#44 Re: Altruizam

Post by Bloo »

ExNihilo wrote:@humrašica

U širem smislu, bilo kakva korist. Tipa, upustiš se u filantropiju radi poreskih olakšica. Prema Kantu to je no-no. U užem smislu, utilitarizam kao grana filozofije prema kojoj je etički ispravno ono što rezultira najvećom korisnošću za najveći broj ljudi. Obviously, Kant ih nije gotivio.

Kad smo već Kanta, zanimljivo je koliko je njegov moralni framework u određenim trenucima sličan islamskom konceptu nijjeta s očiglednom razlikom u izvoru moralnih poimanja. Oba frameworka odbacuju konsekvencijalističku interpretaciju etike i stavljaju naglasak na namjeru.
Jbg, slijeđenje utilitarizma kao personalnog koda i npr. politički utilitarizam ne moraju biti nužno loši, mada ne moramo sada sve kontrastirati sa Kantijanizmom :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21574
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#45 Re: Altruizam

Post by MarlboroGold »

Bloo wrote:
MarlboroGold wrote:Samo znam da je tvoja pura od srca... feelsgood i ti i ja. Win win :D
Vidiš to je utilitarizam. Ja te hranim purom u nadi da će tvojim varenjem pure se postići najveća moguća dobit za najveći broj žena u tvom kantonu :D
A to što su obrazi sve veći? :oops:
User avatar
medvjed23
Posts: 26821
Joined: 16/07/2010 13:49

#46 Re: Altruizam

Post by medvjed23 »

MarlboroGold wrote:Ih ti ode sad na optimizam :D
pu, pu, gluho i daleko bilo.. na vakat povukoh ručnu..
Bloo wrote:Ali da se ne zajebavamo, kakvi altruizmi u ovom momentu :D? Mi ovdje diskutujemo o nijansama, postojanju apriornih principa poštivanja moralnih zakona, intencioznih feelsgood djela...a u realnosti? Počevši od samih sebe.
trik pitanje :D ko šuti, nije altruist, ko se pohvali, jeste sujetan :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#47 Re: Altruizam

Post by Bloo »

MarlboroGold wrote:
Bloo wrote:
MarlboroGold wrote:Samo znam da je tvoja pura od srca... feelsgood i ti i ja. Win win :D
Vidiš to je utilitarizam. Ja te hranim purom u nadi da će tvojim varenjem pure se postići najveća moguća dobit za najveći broj žena u tvom kantonu :D
A to što su obrazi sve veći? :oops:
:lol:

To znači da u najvećoj mogućoj mjeri iskorištavaš i apsorbiraš hranjive sastojke pure :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#48 Re: Altruizam

Post by Bloo »

medvjed23 wrote:
Bloo wrote:Ali da se ne zajebavamo, kakvi altruizmi u ovom momentu :D? Mi ovdje diskutujemo o nijansama, postojanju apriornih principa poštivanja moralnih zakona, intencioznih feelsgood djela...a u realnosti? Počevši od samih sebe.
trik pitanje :D ko šuti, nije altruist, ko se pohvali, jeste sujetan :D

:mrgreen:
busted!
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#49 Re: Altruizam

Post by hadzinicasa »

ExNihilo wrote:@humrašica

U širem smislu, bilo kakva korist. Tipa, upustiš se u filantropiju radi poreskih olakšica. Prema Kantu to je no-no. U užem smislu, utilitarizam kao grana filozofije prema kojoj je etički ispravno ono što rezultira najvećom korisnošću za najveći broj ljudi. Obviously, Kant ih nije gotivio.

Kad smo već Kanta, zanimljivo je koliko je njegov moralni framework u određenim trenucima sličan islamskom konceptu nijjeta s očiglednom razlikom u izvoru moralnih poimanja. Oba frameworka odbacuju konsekvencijalističku interpretaciju etike i stavljaju naglasak na namjeru.

Image
ja sam kratke pameti, odnosno selektivne, principe umijem razaznati i nauceno primjeniti, vazno mi je razumjeti, a nomenklatura mi je slaba strana. mene zanima, kad vec pricamo sada samo i iskljucivo o namjeri, dakle, kao sto rekoh, okrenuti smo sebi polazimo od nas, iznutra, od motiva, da definiramo podrazumijevamo li svi isto kad govorimo o utilitarnim razlozima, da bi mogli onda iznositi ovakve kvalifikacije, eventualno ako nam se razumijevanja poklapaju.
pod definiciji utilitarizma kakvu ja znam spada u filozofskom smislu "greater good" kao visi njegov stepen. po tom shvatanju (koje se odmice od izvodne definicije utilitarizma Koje je tvorac.... da ne guglam sad, nemam pojma ime - a koja kaze koliko se sjecam da je utilitizam licna korist ili zadovoljstvo umanjena za patnju ili nezadovoljstvo drugoga, a Koje proistice iz cinjenja nekog djela), ako smo misljenja da cenjenje dobrih djela cini svijet boljim mjestom pa onda i cinimo ta dobra djela iz tog poriva ili ubjedjenja i to je onda iz koristi odnosno to nije dobro djelo.

postavlja se, potpuno hipoteticki a mozda i ne, pitanje onda sta je dobro djelo i koji su to razlozi iz kojih bi neko mogao uciniti neko djelo, a da se ono smatra dobrim? i da li se svaki razlog koji mi u svojim preverznim umovima mozemo smisliti mozda podvesti zapravo pod utilitarizam - iz emocije, nagona, percepcije, dedukcije, ubjedjenja i cega sve ne.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#50 Re: Altruizam

Post by ExNihilo »

To su sve dobra pitanja, a upravo razlike u odgovorima i definicijama razlikuje etičke pravce jedne od drugih. :D
Post Reply