Altruizam

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Pandakonda
Posts: 4379
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#101 Re: Altruizam

Post by Pandakonda »

U grobu se okreće :-)

Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50411
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#102 Re: Altruizam

Post by Bloo »

hadzinicasa wrote:
Bloo wrote:
Mislim da to nije nikada ni spomenuto, niti dovođeno u pitanje. Onda bismo bili osuđeni da učestvujemo samo na temama o kojima imamo iscrpno znanje.
Da se jednostavnije izrazim, ako neko odgovarajući na tvoja pitanja (promišljanje) otkrije i dio svojih moralnih načela i etike (naravno pod ovim ne mislim da sada neko nabaci na sebe personu koja piše isključivo kroz kruto usvojeni moralni stav ili filozofiju kao neki na pamet naučeni stih, ali više kao eho koji se odražava u generalnoj diskusiji) pišući ovdje javno i otvoreno, a isti se očito mogu klasificirati kao potpuno ili djelomično na primjer objektivistički/ayn randovski,individualistički...onda riskira da bude klasificiran (ne nužno od tebe, već od posmatrača/čitatelja), te brendiran kao takav i takav od onih koji pate od klasifickacija i guranja u kutije, a možda je i sam svjestan/svjesna da takva moralna načela i etike nisu baš najpopularniji i najprihvaćeniji u društvu.


Razumijem šta ti želiš, ali isto tako razumijem i ako neko neće na PF Filozofija možda da otvoreno iznosi promišljanja čak i temama na kojima se ne traži da se neko deklariše kao simpatizer neke filozofije.
Ja ne htjedoh namjerno muckati u ovo, mada vidim da se doticemo i te teme, pitanje samodefiniranja pojedinca ili mogucnosti definitanja jedan nke samo u odnosu na nesto. Ili - da li smo to sto jesmo samoodredjenjem ili nas drustvo (u ovom slucaju forum) odredjuje onako kako nas vidi.

Mogla bi se povuci nategnuta paralela s altruizmom:
Da li je dobro djelo ono sto ja vidim kao takvo i radim iz meni poznatih moriva, ili jer onaj kome je ucinjeno smatra to dobrim djelom? (Vidi pod: the beaty is in the eye of beholder)
Dugo sam razmišljala o tvom pitanju pokušavajući da izađem izvan okvira hipotetičkih imperativa. Teško pitanje, a da se ne posmatra kroz prizmu kantovskog urođenog dobrog i kvalifikacija.
Hipotetski moralni sistemi tom logikom se ne mogu uzimati kao osnova za osudu tuđih djela (a na osnovu njihovog moralnog sistema) jer je subjektivno osnova njihovih imperativa.
Neko djeluje na osnovu dužnosti, ali to ne mora biti moralno ispravan put (npr. ubistvo), ali opet ako ne izbacimo u potpunosti Kanta iz ove jednačine, nisu posljedice ono što čini djela dobrim ili lošim već motivi agenta.
Ako bih na prvi dio tvog pitanja odgovorila potvrdno, onda se može desiti situacija da onaj kome je učinjeno to dobro djelo isto ne posmatra kao takvo, nego čak i da ga doživi ili iskusi kao loše.
Možda jedino da se posmatra kroz prizmu konsekvencijalizma – ali da se i agent i onaj koji trpi radnju prethodno slože da će posljedica biti pozitivna za onog ko je primalac dobrog djela.
Ovo je jedino što mi je palo na pamet, a da ne pišem nadugo i naširoko o Kammu, a da je donekle „praktično“ i „primjenjivo“, ali naravno podrazumijeva komunikaciju između agenta i primatelja.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50411
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#103 Re: Altruizam

Post by Bloo »

Pandakonda wrote:U grobu se okreće :-)
Pa...anarhija!!!! :mrgreen:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8230
Joined: 25/05/2013 23:49

#104 Re: Altruizam

Post by apsidejzi »

MarlboroGold wrote:
ExNihilo wrote: Pisao sam neki dan primjer vampirskih šišmiša. To je urođeni altruizam. Nalazimo ga i kod čovjeka i mnogi ga smatraju osnovom moralnosti. Drugim riječima, urođeni altruizam je pokazatelj da moral nije čisto društveni konstrukt.
Ne znam šta bih rekao. Opet tvrdim da ima veze sa egoizmom.
Recimo primjer osobe koja sebe maksimalno daje ne očekujući ništa zauzvrat. Razlog je najčešće da bi mogla mirno spavati jer je učinila nešto lijepo, a to je nagrada koju sam spomenuo.
Ako kod ljudi postoji urođeni altruizam, onda sam mišljenja da je on najizraženiji kada sebe još nismo ni svjesni, tj. dok smo bebe. Potražiću malo na tu temu.
Lijep osjecaj nakon dobrog djela je posljedica istog a ne motiv za isti.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8230
Joined: 25/05/2013 23:49

#105 Re: Altruizam

Post by apsidejzi »

Bloo wrote:
medvjed23 wrote:željeti i činiti dobro drugima ne očekujući nagradu = nepatvoreni altruizam

željeti i činiti dobro drugima radi laskanja okoline = u najboljem slučaju taština, u najgorem licemjerje

željeti i činiti dobro drugima, nadajući se raju.. ovo ne znam gdje bih svrstao.. nije nužno kvarno, al nije baš ni paradigma nesebičnosti..
I zeljeti i ciniti dobro jer se ja poslije toga osjecam.bolje =?
Ja se obicno osjecam gore :D

Al fakat, tek kad uradis nesto dobro i vidis kako ta osoba reaguje (kroz neko vrijeme) onda skontas da si samo iskoristen i izmanipulisan.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8230
Joined: 25/05/2013 23:49

#106 Re: Altruizam

Post by apsidejzi »

medvjed23 wrote: ergo, licemjerni altruizam među ljudima koji se poznaju dugoročno pravi više štete nego koristi..
Ti pricas o manipulaciji.
User avatar
medvjed23
Posts: 26809
Joined: 16/07/2010 13:49

#107 Re: Altruizam

Post by medvjed23 »

to su haman sinonimi.. lažni altruizam se obično ostvaruje kroz manipulaciju ljudima, poigravanje njihovim emocijama i očekivanjima i sl.
Post Reply