Altruizam

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#1 Altruizam

Post by Nomad123 »

Da li zaista postoje altruisti, poznajete li nekog ?
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2 Re: Altruizam

Post by HAVANA »

Poznajem dosta ali jedna forumasica mi je bila i ostala pojam toga.Lejlatab.Ne znam ni kako ni zasto ali od prvog momenta i upoznavanja.Zraci dobro iz nje.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#3 Re: Altruizam

Post by triconja »

Cekaj ba malo, zar postoji nesto tako? Po mom vidjenju svijeta tako nesto ne bi smjelo postojati :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#4 Re: Altruizam

Post by MarlboroGold »

Altruizam, po pravilu, sam po sebi ne postoji i nije prirodan, jer čovjek po prirodi nije altruista. Eventualno bih mogao izdvojiti ljubav majke prema djetetu, ali i to nije bez granica.
Postoje ljudi koji su jednostavno ovisni od pomaganja drugima i tu se treba postaviti pitanje zašto to rade. Opet se time ego hrani, jer dobija nagradu u vidu emocija.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5 Re: Altruizam

Post by ExNihilo »

MarlboroGold wrote:Altruizam, po pravilu, sam po sebi ne postoji i nije prirodan, jer čovjek po prirodi nije altruista. Eventualno bih mogao izdvojiti ljubav majke prema djetetu, ali i to nije bez granica.
Postoje ljudi koji su jednostavno ovisni od pomaganja drugima i tu se treba postaviti pitanje zašto to rade. Opet se time ego hrani, jer dobija nagradu u vidu emocija.
Postoji urođeni altruizam.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#6 Re: Altruizam

Post by Bloo »

ExNihilo wrote:
MarlboroGold wrote:Altruizam, po pravilu, sam po sebi ne postoji i nije prirodan, jer čovjek po prirodi nije altruista. Eventualno bih mogao izdvojiti ljubav majke prema djetetu, ali i to nije bez granica.
Postoje ljudi koji su jednostavno ovisni od pomaganja drugima i tu se treba postaviti pitanje zašto to rade. Opet se time ego hrani, jer dobija nagradu u vidu emocija.
Postoji urođeni altruizam.
ŠTa je to?

Sorry guys, što ulijećem.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#7 Re: Altruizam

Post by ExNihilo »

Bloo wrote:
ExNihilo wrote:
MarlboroGold wrote:Altruizam, po pravilu, sam po sebi ne postoji i nije prirodan, jer čovjek po prirodi nije altruista. Eventualno bih mogao izdvojiti ljubav majke prema djetetu, ali i to nije bez granica.
Postoje ljudi koji su jednostavno ovisni od pomaganja drugima i tu se treba postaviti pitanje zašto to rade. Opet se time ego hrani, jer dobija nagradu u vidu emocija.
Postoji urođeni altruizam.
ŠTa je to?

Sorry guys, što ulijećem.
Pisao sam neki dan primjer vampirskih šišmiša. To je urođeni altruizam. Nalazimo ga i kod čovjeka i mnogi ga smatraju osnovom moralnosti. Drugim riječima, urođeni altruizam je pokazatelj da moral nije čisto društveni konstrukt.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#8 Re: Altruizam

Post by Bloo »

ExNihilo wrote:
MarlboroGold wrote:Altruizam, po pravilu, sam po sebi ne postoji i nije prirodan, jer čovjek po prirodi nije altruista. Eventualno bih mogao izdvojiti ljubav majke prema djetetu, ali i to nije bez granica.
Postoje ljudi koji su jednostavno ovisni od pomaganja drugima i tu se treba postaviti pitanje zašto to rade. Opet se time ego hrani, jer dobija nagradu u vidu emocija.

Pisao sam neki dan primjer vampirskih šišmiša. To je urođeni altruizam. Nalazimo ga i kod čovjeka i mnogi ga smatraju osnovom moralnosti. Drugim riječima, urođeni altruizam je pokazatelj da moral nije čisto društveni konstrukt.
[/quote]

Ok, razumijem. Sjećam se i primjera.
Mada ovako pogledaj u kakvom su kontrastu vaši stavovi.
Kod Zlata ne postoji, niti je prirodan.
Ti tvrdiš da postoji urođeni, te da je prisutan i kod nekih viših sisavaca, te tom logikom postoji i kod nas uzevši u obzir da nismo operisani u potpunosti od "životinjskog" svijeta.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#9 Re: Altruizam

Post by ExNihilo »

Znam, zato sam i citirao Zlatka.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10 Re: Altruizam

Post by Bloo »

A ja cekam dokaze i primjere za obje tvrdnje :lol: ili pak ovo spada u domen subjektivnog iskustva i dozivljaja.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#11 Re: Altruizam

Post by ExNihilo »

Pa...primjer su šišmiši. :zoka:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#12 Re: Altruizam

Post by Bloo »

ExNihilo wrote:Pa...primjer su šišmiši. :zoka:
:zoka:
Ok, odnosi se na citav razred onda sisara? K.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#13 Re: Altruizam

Post by MarlboroGold »

ExNihilo wrote: Pisao sam neki dan primjer vampirskih šišmiša. To je urođeni altruizam. Nalazimo ga i kod čovjeka i mnogi ga smatraju osnovom moralnosti. Drugim riječima, urođeni altruizam je pokazatelj da moral nije čisto društveni konstrukt.
Ne znam šta bih rekao. Opet tvrdim da ima veze sa egoizmom.
Recimo primjer osobe koja sebe maksimalno daje ne očekujući ništa zauzvrat. Razlog je najčešće da bi mogla mirno spavati jer je učinila nešto lijepo, a to je nagrada koju sam spomenuo.
Ako kod ljudi postoji urođeni altruizam, onda sam mišljenja da je on najizraženiji kada sebe još nismo ni svjesni, tj. dok smo bebe. Potražiću malo na tu temu.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#14 Re: Altruizam

Post by Bloo »

MarlboroGold wrote:
ExNihilo wrote: Pisao sam neki dan primjer vampirskih šišmiša. To je urođeni altruizam. Nalazimo ga i kod čovjeka i mnogi ga smatraju osnovom moralnosti. Drugim riječima, urođeni altruizam je pokazatelj da moral nije čisto društveni konstrukt.
Ne znam šta bih rekao. Opet tvrdim da ima veze sa egoizmom.
Recimo primjer osobe koja sebe maksimalno daje ne očekujući ništa zauzvrat. Razlog je najčešće da bi mogla mirno spavati jer je učinila nešto lijepo, a to je nagrada koju sam spomenuo.
Ako kod ljudi postoji urođeni altruizam, onda sam mišljenja da je on najizraženiji kada sebe još nismo ni svjesni, tj. dok smo bebe. Potražiću malo na tu temu.
Pa i ako ne učini ništa (ni dobro ni loše) svejedno može mirno spavati? Ili je pak muči što nije učinila nešto dobro jer je tjerana nekim moralnim imperativom u sebi koji očito ne može da ignoriše nikako?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#15 Re: Altruizam

Post by ExNihilo »

Treba razlikovati filozofsko-religijski koncept altruizma od biološkog.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#16 Re: Altruizam

Post by MarlboroGold »

Bloo wrote:
MarlboroGold wrote:
ExNihilo wrote: Pisao sam neki dan primjer vampirskih šišmiša. To je urođeni altruizam. Nalazimo ga i kod čovjeka i mnogi ga smatraju osnovom moralnosti. Drugim riječima, urođeni altruizam je pokazatelj da moral nije čisto društveni konstrukt.
Ne znam šta bih rekao. Opet tvrdim da ima veze sa egoizmom.
Recimo primjer osobe koja sebe maksimalno daje ne očekujući ništa zauzvrat. Razlog je najčešće da bi mogla mirno spavati jer je učinila nešto lijepo, a to je nagrada koju sam spomenuo.
Ako kod ljudi postoji urođeni altruizam, onda sam mišljenja da je on najizraženiji kada sebe još nismo ni svjesni, tj. dok smo bebe. Potražiću malo na tu temu.
Pa i ako ne učini ništa (ni dobro ni loše) svejedno može mirno spavati? Ili je pak muči što nije učinila nešto dobro jer je tjerana nekim moralnim imperativom u sebi koji očito ne može da ignoriše nikako?
To drugo.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#17 Re: Altruizam

Post by Bloo »

MarlboroGold wrote:
Bloo wrote: Pa i ako ne učini ništa (ni dobro ni loše) svejedno može mirno spavati? Ili je pak muči što nije učinila nešto dobro jer je tjerana nekim moralnim imperativom u sebi koji očito ne može da ignoriše nikako?
To drugo.
To nije normalno i sumnjam da je sveprisutno. Više je neka psihopatija u pitanju.
User avatar
medvjed23
Posts: 26811
Joined: 16/07/2010 13:49

#18 Re: Altruizam

Post by medvjed23 »

Nomad123 wrote:Da li zaista postoje altruisti, poznajete li nekog ?
postoje i poznajem pokojeg.. jasno, sve što čovjek radi, radi da udovolji svojim željama i u tom smislu, svi smo egoisti.. no, na taj ili sličan način, sve se da obezvrijediti..
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#19 Re: Altruizam

Post by Gojeni H »

MarlboroGold wrote:
ExNihilo wrote: Pisao sam neki dan primjer vampirskih šišmiša. To je urođeni altruizam. Nalazimo ga i kod čovjeka i mnogi ga smatraju osnovom moralnosti. Drugim riječima, urođeni altruizam je pokazatelj da moral nije čisto društveni konstrukt.
Ne znam šta bih rekao. Opet tvrdim da ima veze sa egoizmom.
Recimo primjer osobe koja sebe maksimalno daje ne očekujući ništa zauzvrat. Razlog je najčešće da bi mogla mirno spavati jer je učinila nešto lijepo, a to je nagrada koju sam spomenuo.
Ako kod ljudi postoji urođeni altruizam, onda sam mišljenja da je on najizraženiji kada sebe još nismo ni svjesni, tj. dok smo bebe. Potražiću malo na tu temu.
Ali, zasto bi to trebalo uopste biti bitno?
Pomazes drugima, ne hvalis se, negdje duboko u sebi se nadas spasu u Dzenetu, Raju, ili Valhali, ili se jednostavno osjecas bolje.
Zasto bi egoizam, ako se uopste tako moze nazvati, trebao biti bitan?
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#20 Re: Altruizam

Post by MarlboroGold »

Gojeni H wrote: Ali, zasto bi to trebalo uopste biti bitno?
Pomazes drugima, ne hvalis se, negdje duboko u sebi se nadas spasu u Dzenetu, Raju, ili Valhali, ili se jednostavno osjecas bolje.
Zasto bi egoizam, ako se uopste tako moze nazvati, trebao biti bitan?
Zato što je, po mom shvatanju, altruizam, a koji se odnosi na nesebičnost, ipak poprimio i neke boje sebičnosti kojih često nismo ni svjesni, tako da onaj klasični altruizam za mene ne postoji. To može da bude i zdrava sebičnost - ne mora biti nužno loša, odnosno negativna.
Možemo se kretati ka onom pravom kakav je i zamišljen da bude, ali se nikako ili teško može dostići.

Naravno, ovdje govorim o ljudima. Ima interesantnih članaka i studija o onome što je Nihil spominjao...
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#21 Re: Altruizam

Post by hadzinicasa »

pa pitanje je namjere (svjesne) ili poriva (nesvjesnog) koji dovode do cinjenja nekog (dobrog)djela, te da li namjera ili poriv diskvalificiraju ili pak podebljavaju odredjeno djelo i njegove efekte.
John Cleese
Posts: 37175
Joined: 25/05/2010 18:30

#22 Re: Altruizam

Post by John Cleese »

hadzinicasa wrote:pa pitanje je namjere (svjesne) ili poriva (nesvjesnog) koji dovode do cinjenja nekog (dobrog)djela, te da li namjera ili poriv diskvalificiraju ili pak podebljavaju odredjeno djelo i njegove efekte.
"L'enfer est plein de bonnes volontés ou désirs." (Bernard iz Klervoa, po zanimanju svetac) :|
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#23 Re: Altruizam

Post by hadzinicasa »

John Cleese wrote:
hadzinicasa wrote:pa pitanje je namjere (svjesne) ili poriva (nesvjesnog) koji dovode do cinjenja nekog (dobrog)djela, te da li namjera ili poriv diskvalificiraju ili pak podebljavaju odredjeno djelo i njegove efekte.
"L'enfer est plein de bonnes volontés ou désirs." (Bernard iz Klervoa, po zanimanju svetac) :|

pa da. racuna li se, ili hajde da ne ulazimo u racunice, da li je vazno djelo kao takvo, njegove posljedice i efekat ili die u kompletu s namjerom ili nijetom. zar je vazno, ako pomognes nekome i to zaista ima nekog efekta zasto si to uradio. i da li je to ipak altruizam ali iz ugla onoga ko je primio pomoc, ili gledamo samo iznutra, polazimo od sebe?
onda ulazimo u dalja filozofska pitanja kao sto su, ponisatavaju li dobra djela losa (vidi pod: ubio je covjeka, ali je izgradio sirotiste i zbrinuo 200 djece) i sl.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#24 Re: Altruizam

Post by Bloo »

Eh, da se ljudi hoće navući na altruizam kao drogu, ekstatični osjećaj koji nastupa kada učinimo nešto plemenito i dobro, pa da se sebično natječemo ko će više dobra učiniti kao u nekoj potrazi za dobrim tripom...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#25 Re: Altruizam

Post by ExNihilo »

Bloo wrote:Eh, da se ljudi hoće navući na altruizam kao drogu, ekstatični osjećaj koji nastupa kada učinimo nešto plemenito i dobro, pa da se sebično natječemo ko će više dobra učiniti kao u nekoj potrazi za dobrim tripom...
Ništa to. Prema Kantu - to i nije dobro djelo. :D
Post Reply