ALTA Centar

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#1 "Alta" novi shoping centar u Sarajevu

Post by zzzzz »

Sarajevo

Počela izgradnja šoping centra "Alta"

Meklheni: Ovo je najveća američka investicija u BiH

Za dvadesetak mjeseci imat ćemo najljepši i najmoderniji trgovinski centar u ovom dijelu Evrope, kaže Sosnovski


Američki ambasador u BiH Daglas Meklheni (Douglas McElhaney) jučer je u prisustvu brojnih zvanica položio kamen-temeljac budućeg šoping centra "Alta" na Marindvoru u Sarajevu.
Centar na 23.000 kvadratnih metara gradi "Triland Development", grupa u kojoj su četiri sarajevske kompanije u američkom vlasništvu.
Prema riječima ambasadora Meklhenija, centar "Alta" je do sada najveća američka investicija u BiH.
- "Alta" neće biti nešto američko, već će omogućiti američkim biznismenima da daju značajan doprinos bh. ekonomiji - kaže Meklheni.
Direktor "Triland Developmenta" Taj Sosnovski (Tie Sosnowski) govorio je o planovima kompanije koja će, kako je rekao, u naredne tri godine uposliti stotine građevinskih radnika i otvoriti 360 novih radnih mjesta.
- Danas počinjemo gradnju "Alte", a uskoro ćemo proslaviti početak radova na novom projektu, 300 metara od ovog mjesta. Obećavam da ćemo za dvadesetak mjeseci imati najljepši i najmoderniji trgovinski centar u ovom dijelu Evrope - naglasio je Sosnovski.

Ma. D.



Podrška razvoju grada

- Već smo izgradili objekt Koševska Hills i adaptirali zgradu Grčke ambasade, što je samo početak. U centar Sarajeva namjeravamo uložiti više od 70 miliona maraka, a posredno, kroz sedam miliona KM poreza godišnje, pomoći ćemo da grad postane još ljepši i da posao dobije što više ljudi - ističe Sosnovski.

___________________________________________________________________

Gdje je ovo na Marindvoru?? Ima li se gdje vidjeti plan kako ce to izgledati.
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#2 Re: "Alta" novi shoping centar u Sarajevu

Post by Bosanac_21 »

zzzzz wrote: Podrška razvoju grada

- Već smo izgradili objekt Koševska Hills i adaptirali zgradu Grčke ambasade, što je samo početak. U centar Sarajeva namjeravamo uložiti više od 70 miliona maraka, a posredno, kroz sedam miliona KM poreza godišnje, pomoći ćemo da grad postane još ljepši i da posao dobije što više ljudi - ističe Sosnovski.
Da se ovo ispostuje sto je rekao onda bi bilo hajra :D
User avatar
morti
Posts: 1594
Joined: 23/03/2004 18:08
Location: Republika Peyton

#3

Post by morti »

mislim da će to nići gdje je ona velika rupčaga pored historijsko-povijesnog muzeja bosne i h.

puf...taman preko puta svoje buduće ambasade...

gad bles amerika
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#4

Post by karanana »

Samo nekakvi shopping centri. Prostori se rentaju, otvaraju se prodavnice mobitela, turske odjece, kafici, poslovnice banaka, supermarketi i kladionice. Ovo ce da propadne kao Villa Park i mnoga druga mjesta. Kakav shopping centar. Dajte nesto da se proizvodi ili gdje se usluge pruzaju gdje ce lova dolaziti u BiH.
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#5

Post by zzzzz »

karanana wrote:Samo nekakvi shopping centri. Prostori se rentaju, otvaraju se prodavnice mobitela, turske odjece, kafici, poslovnice banaka, supermarketi i kladionice. Ovo ce da propadne kao Villa Park i mnoga druga mjesta. Kakav shopping centar. Dajte nesto da se proizvodi ili gdje se usluge pruzaju gdje ce lova dolaziti u BiH.
Sta ces, investitor bira u sta ce da ulozi svoje pare.

Kontam, sta ce poslovnih centara biti u Sarajevu i kome sve to na ovako mali grad. BBI gradi na Skenderiji, oni Arapi ce graditi na mjestu starog Magrosa i sad i ovi na Marindvoru...da ne nabrajam ostale
Last edited by zzzzz on 26/04/2007 23:48, edited 2 times in total.
User avatar
morti
Posts: 1594
Joined: 23/03/2004 18:08
Location: Republika Peyton

#6

Post by morti »

karanana wrote:Samo nekakvi shopping centri. Prostori se rentaju, otvaraju se prodavnice mobitela, turske odjece, kafici, poslovnice banaka, supermarketi i kladionice. Ovo ce da propadne kao Villa Park i mnoga druga mjesta. Kakav shopping centar. Dajte nesto da se proizvodi ili gdje se usluge pruzaju gdje ce lova dolaziti u BiH.
nema toga...možda kad zvanično postanemo 51. država Velike Amerike...ali do tad lupaj glavom od zid(prije toga štekni kantu na istu, da odzvanja)...
silence_is_sexy
Posts: 508
Joined: 01/10/2002 00:00
Location: Sarajevo

#7

Post by silence_is_sexy »

morti wrote:mislim da će to nići gdje je ona velika rupčaga pored historijsko-povijesnog muzeja bosne i h.

puf...taman preko puta svoje buduće ambasade...

gad bles amerika

mislim da je ta lokacija pored muzeja rezervisana za "importane" centar... tj. najnoviju teleopticovu investiciju.

a ovaj americki mall se gradi na cosku na samom marijin dvoru - izmedju unitica i holiday inn-a...
User avatar
morti
Posts: 1594
Joined: 23/03/2004 18:08
Location: Republika Peyton

#8

Post by morti »

silence_is_sexy wrote:
morti wrote:mislim da će to nići gdje je ona velika rupčaga pored historijsko-povijesnog muzeja bosne i h.

puf...taman preko puta svoje buduće ambasade...

gad bles amerika

mislim da je ta lokacija pored muzeja rezervisana za "importane" centar... tj. najnoviju teleopticovu investiciju.

a ovaj americki mall se gradi na cosku na samom marijin dvoru - izmedju unitica i holiday inn-a...
:shock: kako misliš IZMEĐU...
jel uz ulicu zmaja od bosne ili onu što se kači na nju, što ide iz pravca stanice?
User avatar
RIZVA
Posts: 20762
Joined: 18/03/2007 15:18
Location: Sarajevo

#9

Post by RIZVA »

odmah ispod mome i uzeira vec je ogradzeno ogradom
User avatar
van Basten
Posts: 7534
Joined: 21/09/2006 02:59

#10

Post by van Basten »

Naravno, ameri nisu mogli pričekati jedan dan da polože taj famozni kamen temeljac, nego su to morali uraditi na dan žalosti u Kantonu. Naravno, naši vlastodršci nisu na to ni skrenuli pažnju, nego su im opet klepnuli ušima i presjekli vrpcu.
Naravno, kad oni izgrade taj centar neki njihov biznismen će postati još bogatiji, a naš narod još siromašniji.
Naravno, upravo jedan takav tržni centar je nešto što nedostaje ovom gradu, nema se nigdje kupiti farmerki a kamoli šta ozbiljnije
ins
Posts: 2710
Joined: 12/05/2005 10:50

#11

Post by ins »

van Basten wrote:
Naravno, kad oni izgrade taj centar neki njihov biznismen će postati još bogatiji, a naš narod još siromašniji.
Interesantno...
Prvo, molim te objasni kako ce to "narod postati jos siromasniji"?
Ko je narod? Jesam li ja narod? Ja sam siguran da cu ja do kraja izgradnje ovog centra imati barem 20% vecu platu, i jos cvaknuti par dobrih honorarcica? Kako cu ja biti siromasniji?
Ili sam mozda ja oligarh?

Prijatelju,

kako ti zamisljas svijet u kojem zivis? I da li zivis uopste u njemu. Kakve to ti vrijednosti imas?
Jel ti zaista mislis da je pravilno misliti da bi neki izvjesni Tie Sosnowski trebao doci sa svojih 70 miliona KM, podijeliti "narodu" u Sarajevu da ne bi osiromasio i onda sav sretan otici kuci? :x

Tih 70.000.000 KM ce u BiH doci samo i iskljucivo zbog ovog posla i zbog profita, i da nema ovog posla i ocekivanog profita tih 70.000.000 KM nikada ne bi doslo u BiH!
NejlaH
Posts: 33
Joined: 02/02/2007 11:21

#12

Post by NejlaH »

Jeste gledali prilog na FTV dnevniku o polaganju kamena temeljca za taj shoping centar, Meklheni jedva lopatu uze u ruke, nesto malo zemlje polozi, jadna majko, a kad krsni Samir Silajdzic zagrabi ko seoska mrcina pa jos ga i fino zagladi ko pravi majstor :lol:
User avatar
texel
Posts: 530
Joined: 05/02/2004 00:00
Location: Šta ima u Bosni?

#13

Post by texel »

ma garant je to neki deal ambasadora i investitora.. ti meni, ja tebi i tako to.. :oops:
User avatar
Zavatoni
Posts: 1641
Joined: 06/07/2005 07:44
Location: Sarajevo

#14

Post by Zavatoni »

Amerikanci investiraju. Britanci investiraju. Arapi investiraju Rusi investiraju. Austrijanci investiraju...
Na M.Dvoru se stvara za nas u ovom trenutku nepojmljivo puno nekakvih poslovnih objekata - svojevrstan biznis prostor.
Bankarski sektor jak. Turizam u porastu. ITd.
Kao da se ostvaruju one price o Sarajevu gdje Arapi posluju sa Rusima, Britanci sa Rusima, Arapi sa Amerikancima.
Mozda je sve ovo malo preoptimisticno, ali zar se nikome ne cini ovo interesantnim i pozitivnim.
Ne vjerujem ja da je iko od ovih sto grade na M.Dvoru lud da baca pare. Meni licno nije jasno zasto ce sve to nama u ovom trenutku, ali mozda mi u ovom trenutku ne vidimo tu "siru sliku".
Istina je da je to sve globalizacija i za neku jacu drzavu ne bi bila najpozitivnija stvar, ali za nas u ovakvom stanju to je jedini spas. I lijek protiv nacionalizma, ako hocete.
sarayewo
Posts: 740
Joined: 08/07/2003 00:00

#15

Post by sarayewo »

ins wrote:
van Basten wrote:
Naravno, kad oni izgrade taj centar neki njihov biznismen će postati još bogatiji, a naš narod još siromašniji.
Interesantno...
Prvo, molim te objasni kako ce to "narod postati jos siromasniji"?
Ko je narod? Jesam li ja narod? Ja sam siguran da cu ja do kraja izgradnje ovog centra imati barem 20% vecu platu, i jos cvaknuti par dobrih honorarcica? Kako cu ja biti siromasniji?
Ili sam mozda ja oligarh?

Prijatelju,

kako ti zamisljas svijet u kojem zivis? I da li zivis uopste u njemu. Kakve to ti vrijednosti imas?
Jel ti zaista mislis da je pravilno misliti da bi neki izvjesni Tie Sosnowski trebao doci sa svojih 70 miliona KM, podijeliti "narodu" u Sarajevu da ne bi osiromasio i onda sav sretan otici kuci? :x

Tih 70.000.000 KM ce u BiH doci samo i iskljucivo zbog ovog posla i zbog profita, i da nema ovog posla i ocekivanog profita tih 70.000.000 KM nikada ne bi doslo u BiH!
Svaka cast majstore! Interesantno je da se kod nas na svaku investiciju gleda sa stavom "koji ce nam oni qrac ovdje?", a ne sa tim da je neko spreman uloziti velike pare (za nase uslove) u nas grad i nasu drzavu, pa makar to bio i jos jedan shopping centar.

Fora je sto ce neko slijedeci, kad vidi da se neki Amer usudio uvaliti se 70 miliona KM, skontati da nas region i nije toliko nesiguran i da se u njega moze investirati.

i kao sto Zavatoni u postu iznad rece, mozda sve to i nije optimalno, ali je korak naprijed od stanja u kom se trenutno nalazimo.
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#16

Post by luciferino »

Šta će meni novi shopping centar kad nemam para? Ma more biti najljepši na svijetu... :zzzz:
ins
Posts: 2710
Joined: 12/05/2005 10:50

#17

Post by ins »

Razumnog covjeka bi to natjeralo da zaradi pare pa da ode i on jedan dan u taj shopping centar. :x
Tako je covjek i presao put od majmuna do Billa Gatesa...
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#18

Post by luciferino »

ins wrote:Razumnog covjeka bi to natjeralo da zaradi pare pa da ode i on jedan dan u taj shopping centar. :x
Tako je covjek i presao put od majmuna do Billa Gatesa...
Bolje bi bilo da se grade fabrike. Ozbiljno sad, šta ovaj narod ima od silnih shopping centara?
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#19

Post by Svemirski_Jebach »

pa ne ulazu se pare da bi narod zaradjivao nego da donese profit investitoru...a korist za narod je posljedica investicija...

al koliko vi s"strucnjaci" znate o ekonomiji i razvoju...dobro nismo crkli od gladi...al nismo ni daleko. :roll: :roll:
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#20

Post by luciferino »

Svemirski_Jebach wrote:pa ne ulazu se pare da bi narod zaradjivao nego da donese profit investitoru...a korist za narod je posljedica investicija...

al koliko vi s"strucnjaci" znate o ekonomiji i razvoju...dobro nismo crkli od gladi...al nismo ni daleko. :roll: :roll:
Ne kontamo se baš najbolje.

Eto sada, živjeli svi shopping centri.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#21

Post by chuchumbamayumbe »

Svemirski_Jebach wrote:pa ne ulazu se pare da bi narod zaradjivao nego da donese profit investitoru...a korist za narod je posljedica investicija...
al koliko vi s"strucnjaci" znate o ekonomiji i razvoju...dobro nismo crkli od gladi...al nismo ni daleko. :roll: :roll:
Korist za narod bi bila kada bi to bile proizvodne investicije, tipa fabrika, najbolje fabrika tipa "masine, alati, znaci proizvodni programi"...a ne investicije tipa shopping centara, banaka...
Znaci, stvaranje kapitala a ne gomilanje istog.
User avatar
ja_sarajevo
Posts: 390
Joined: 25/05/2003 00:00
Location: Sarajevo

#22

Post by ja_sarajevo »

Image
mAAm
Posts: 65
Joined: 25/01/2007 19:54

#23

Post by mAAm »

Ma od kud nam novac, da obidjemo sve te silne shopping centre.
Unjustice
Posts: 175
Joined: 14/04/2007 01:14

#24

Post by Unjustice »

:D

Jaooooj komentara kao da ste dusmani ovom gradu? Cuj ti njima samo "argumenata" protiv?

M.D. ce biti poslovni centar i to je upravo ono sto Sarajevu treba. Sa investicijama dolaze investicije i meni je bas drago da Ameri ulazu.

Imam jednu "radosnu vijest" za vas koji pisete kao da ste najveci dusmani Sarajevu.

Ista firma, Triland, je u fazi pripreme za jos jednu investiciju i to vecu investiciju, takodjer na M.D.

Znam da vam je krivo sto se ne gradi u Beogradu, ali sta ce te.

Ameri se u Sarajevu trebaju da osjecaju kao u Coloradu i nadam se da se tako osjecaju, naravno sve treba da je u granicama onog sto mi zovemo zakona BiH.

Svima ostalima kojima je krivo, iselite se ne znam gdje ... recimo Srbiju.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#25

Post by _BosanaC »

Unjustice wrote::D

Jaooooj komentara kao da ste dusmani ovom gradu? Cuj ti njima samo "argumenata" protiv?

M.D. ce biti poslovni centar i to je upravo ono sto Sarajevu treba. Sa investicijama dolaze investicije i meni je bas drago da Ameri ulazu.

Imam jednu "radosnu vijest" za vas koji pisete kao da ste najveci dusmani Sarajevu.

Ista firma, Triland, je u fazi pripreme za jos jednu investiciju i to vecu investiciju, takodjer na M.D.

Znam da vam je krivo sto se ne gradi u Beogradu, ali sta ce te.

Ameri se u Sarajevu trebaju da osjecaju kao u Coloradu i nadam se da se tako osjecaju, naravno sve treba da je u granicama onog sto mi zovemo zakona BiH.

Svima ostalima kojima je krivo, iselite se ne znam gdje ... recimo Srbiju.
Na cemu si ti? :shock: :?
Post Reply