ALTA Centar

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
sarajevsko_pivo
Posts: 3455
Joined: 27/07/2009 16:22

#2201 Re: ALTA Centar

Post by sarajevsko_pivo »

Image
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#2202 Re: ALTA Centar

Post by chuchumbamayumbe »

Ovo ono "ko pred smrt"?!

8-)
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#2203 Re: ALTA Centar

Post by StupskaBitanga »

al butik pimky :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
black
Posts: 17149
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#2204 Re: ALTA Centar

Post by black »

ma nema tu nidje snizenja samo navlakusha :mrgreen:
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#2205 Re: ALTA Centar

Post by manki »

Jao majko brandova. Osim Vapiana, New Yorkera i Office Shoesa sve znj.
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#2206 Re: ALTA Centar

Post by A_I_ »

missko wrote:Mozda se fulilo malo, sa nabavnom i fabrickom cijenom. Fabrika ne drzi butike ona prodaje fransize isto kao i McD. Znaci jednu fabriku cipela sa, radom i sirovinama za iste, cipele kostaju npr 50 km, fabriku mozda jednokratno te cipele kostaju i 5 km ali kad uracunaju odrzavanje masina, poreze, struju, marketing, izgradnju postrojenja i modernizaciju, radnike na bolovanju, kazne razne i sta ja znam sta jos mislim da sve to utice na cijenu, i ne isplati im se prodati to bas zabadava. E sad vlasnik neke fransize ima isto svoje troskove tako da cipela u rukama kupca ima svoju cijenu i to je trzisna cijena, a nabavna cijena je po meni relativna.
Varas se - u tih 5$ ukljuceno je sve sto si pobrojao, s tim da u gro slucajeva 'bolovanje' je misaona imenica u tim sweat shoppovima.
Baudelaire
Posts: 4772
Joined: 13/04/2011 20:40

#2207 Re: ALTA Centar

Post by Baudelaire »

Postoje dodatni troškovi ljudi moji. Transport, carine, tarifa ova, tarifa ona, porezi, ima svega tu. Naravno, uzimaju oni dosta para, međutim, nije baš da za 5 dolara proizvedu, a za 330 prodaju.
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#2208 Re: ALTA Centar

Post by A_I_ »

Baudelaire wrote:Postoje dodatni troškovi ljudi moji. Transport, carine, tarifa ova, tarifa ona, porezi, ima svega tu. Naravno, uzimaju oni dosta para, međutim, nije baš da za 5 dolara proizvedu, a za 330 prodaju.
Te od 330 proizvedu za 50 a ove sto proizvedu za 5$ uvijek na zapadu prodaju za vise od 100$ (na snizenjima za "samo" 50-70$)

Dakle obicno za 20 x napumpaju cijenu vecinom na osnovu toga, kako vec neko rece, koliko su kupci spremni kehnuti.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#2209 Re: ALTA Centar

Post by alibaba_i_30_godina »

kojeime wrote:
NeyDan wrote: Ne bih bas bio tako siguran da proizvodjaci malo zaradjuju ... oni to sve proizvode na veliko, njemu mozda to sve ne izadje ni $ 5 ... a znamo da se sve zivo sada proizvodi u Kini ili se sirovine uvoze iz Kine.
Maloprodajna cijena se ne formira po tome koliko zaista kosta neki proizvod (dakle materijal, rad, energija, administracija, troskovi razvoja i dizajna, transporta, zarade, poreza, itd) vec se istrazuje trziste i predvidja koliko bi kupci bili spremni da plate taj prozivod. I uvijek je stvarna cijena proizvoda visestruko niza od sume koju su kupci spremni da plate za taj proizvod. Tako da ni proizvodjac ni trgovac nikada nisu na gubitku, dok god se proizvod prodaje. Gubi se jedino kada se proizvod ne kupuje. Govorim naravno o velikim kompanijama i masovnoj proizvodnji. U malim manufakturama je drugacije, tu je cijena proizvodnje po jedinici proizvoda veca nego u masovnoj proizvodnji.
Ne bih se slozio sa tobom. Politika cijena i njihovo odredjivanje je jako opsirna tema, sama po sebi, postoji mnogo faktora koji utjecu na istu, ne samo trziste i predvidjanja koja si ti naveo.

Da ne bih previse ulazio u OT, ovdje cu stati!

Kao sto su neki vec napisali, veceras 'veliko' snizenje u ALTI, pa kome nije zahmetli, neka ode i provjeri jel' ima nesto za njega. Ja sam bio malo prije snizenja, ali nista posebno mi se nije svidjelo.
Baudelaire
Posts: 4772
Joined: 13/04/2011 20:40

#2210 Re: ALTA Centar

Post by Baudelaire »

Fakat je politika cijena jako opširna tema i nismo niko upoznati sa dovoljno detalja da bi mogli donositi neke zaključke.
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#2211 Re: ALTA Centar

Post by Šandor »

poznanik wrote:Altom, kao i svakom drugom firmom upravlja direktor, dok vlasnik ostvaruje pravo na promjenu direktora itd., te, na kraju obračunskog perioda, i na ostvarenu dobit, ako je ima.

Za neplaćene račune odgovorna je uprava - direktor prije svih, kao i svi ostali koji su zaduženi za naplatu potraživanja.

Da li su i svi korisnici poslovnih prostora u Alti izmirivali svoje obaveze prema toj Alti?
Uvaženi forumaš sigurno je zaposlen u državnom ili pak u nevladinom sektoru? :D

Tvoja tvrdnja može se primijeniti samo na državni sektor gdje osoba koja je na vodećoj poziciji može slobodno upravljati (po potrebi se i razmahati). Uz saglasnost vrha stranke.

U privatnom sektoru direktor je samo izvršilac. U osnovi, dotični se ne pita ni za šta. On ne odlučuje o kupovini gumice za grafitnu olovku. A kamo li o nečemu daleko ozbiljnijem.
Direktor izvršava tekuće obaveze. Vlasnik svakodnevno sve uredno provjerava. Pogotovo kad je riječ o finansijama. Ako donese neku odluku, prethodno se konsultovao s vlasnikom.
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#2212 Re: ALTA Centar

Post by sanaman »

Šandor wrote:
poznanik wrote:Altom, kao i svakom drugom firmom upravlja direktor, dok vlasnik ostvaruje pravo na promjenu direktora itd., te, na kraju obračunskog perioda, i na ostvarenu dobit, ako je ima.

Za neplaćene račune odgovorna je uprava - direktor prije svih, kao i svi ostali koji su zaduženi za naplatu potraživanja.

Da li su i svi korisnici poslovnih prostora u Alti izmirivali svoje obaveze prema toj Alti?
Uvaženi forumaš sigurno je zaposlen u državnom ili pak u nevladinom sektoru? :D

Tvoja tvrdnja može se primijeniti samo na državni sektor gdje osoba koja je na vodećoj poziciji može slobodno upravljati (po potrebi se i razmahati). Uz saglasnost vrha stranke.

U privatnom sektoru direktor je samo izvršilac. U osnovi, dotični se ne pita ni za šta. On ne odlučuje o kupovini gumice za grafitnu olovku. A kamo li o nečemu daleko ozbiljnijem.
Direktor izvršava tekuće obaveze. Vlasnik svakodnevno sve uredno provjerava. Pogotovo kad je riječ o finansijama. Ako donese neku odluku, prethodno se konsultovao s vlasnikom.
jesi ti siguran za ovo :D provjeri u nekim firmama sta jedan direktor moze da odluci...kupi, proda ili ces me ubijedit da za kupovinu grafitne olovke mora da pita upravni odbor ili mozda dionicare...ili je to bosanska ekonomija svakodnevno uplitanje u posao covjeku. ono zamisljam pregovara o kupovi i prodaji i na kraju kaze, ma ja al moram ja da pitam.

na kraju godine se sabere i oduzme, ako su brojke ok i ostvarei promet i dobit po planu ...sve stima, to je ono sto svakog vlasnika zanima, a ovaj nek kupuje tone olovaka ako su navedeni parametru dobri. Samo nek se lova mnozi :D
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#2213 Re: ALTA Centar

Post by Šandor »

sanaman wrote:jesi ti siguran za ovo :D provjeri u nekim firmama sta jedan direktor moze da odluci...kupi, proda ili ces me ubijedit da za kupovinu grafitne olovke mora da pita upravni odbor ili mozda dionicare...ili je to bosanska ekonomija svakodnevno uplitanje u posao covjeku. ono zamisljam pregovara o kupovi i prodaji i na kraju kaze, ma ja al moram ja da pitam.

na kraju godine se sabere i oduzme, ako su brojke ok i ostvarei promet i dobit po planu ...sve stima, to je ono sto svakog vlasnika zanima, a ovaj nek kupuje tone olovaka ako su navedeni parametru dobri. Samo nek se lova mnozi :D
Da nisam siguran ne bih se ni javio. Direktor koji je postavljen od strane vlasnika u našoj zemlji ima vrlo ograničenu moć odlučivanja.
Nešto je drukčije u inostranim kompanijama koje imaju svoje filijale u BiH. Ali i tada direktor mora slijediti upute s vrha i njegov rad se uredno provjerava.

U konkretnom slučaju, forumaš "poznanik" tvrdi da vlasnik ne snosi krivicu za neizmirivanje računa. Ovo je mogla izjaviti samo osoba koja nema dodira s bosanskom realnošću.

Razmisli malo, da ležiš na stotinama miliona, zar bi ikome dao odriješene ruke da upravlja tvojim sredstvima....a da ti nemaš uvid u transakcije makar na sedmičnoj osnovi? Postavio bi čovjeka "naslijepo" i čekao kraj godine da vidiš da li si pogriješio? Tako niko ne radi. A posebno ne u Bosni. Ali trebao bi ti neko ko bi umjesto tebe izvršavao tekuće obaveze. Da ti malo dahneš dušom. Jer ako si ozbiljniji poduzetnik ne možeš stići svugdje.
User avatar
Qler
Posts: 23582
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2214 Re: ALTA Centar

Post by Qler »

Ja sam radio u jednoj IT firmi, vidio sam svojim ocima, tastature koje su se prodavale po 15KM u nabavnoj cijeni su bili 2$.... Znaci kad dodju u Sarajevo, on plati 2$ komad... Toliko o tome, dodatnim troskovima. U ta 2$ je i fabrika i radnik i transport i osiguranje i sve..
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#2215 Re: ALTA Centar

Post by sanaman »

Šandor wrote:
sanaman wrote:jesi ti siguran za ovo :D provjeri u nekim firmama sta jedan direktor moze da odluci...kupi, proda ili ces me ubijedit da za kupovinu grafitne olovke mora da pita upravni odbor ili mozda dionicare...ili je to bosanska ekonomija svakodnevno uplitanje u posao covjeku. ono zamisljam pregovara o kupovi i prodaji i na kraju kaze, ma ja al moram ja da pitam.

na kraju godine se sabere i oduzme, ako su brojke ok i ostvarei promet i dobit po planu ...sve stima, to je ono sto svakog vlasnika zanima, a ovaj nek kupuje tone olovaka ako su navedeni parametru dobri. Samo nek se lova mnozi :D
Da nisam siguran ne bih se ni javio. Direktor koji je postavljen od strane vlasnika u našoj zemlji ima vrlo ograničenu moć odlučivanja.
Nešto je drukčije u inostranim kompanijama koje imaju svoje filijale u BiH. Ali i tada direktor mora slijediti upute s vrha i njegov rad se uredno provjerava.

U konkretnom slučaju, forumaš "poznanik" tvrdi da vlasnik ne snosi krivicu za neizmirivanje računa. Ovo je mogla izjaviti samo osoba koja nema dodira s bosanskom realnošću.

Razmisli malo, da ležiš na stotinama miliona, zar bi ikome dao odriješene ruke da upravlja tvojim sredstvima....a da ti nemaš uvid u transakcije makar na sedmičnoj osnovi? Postavio bi čovjeka "naslijepo" i čekao kraj godine da vidiš da li si pogriješio? Tako niko ne radi. A posebno ne u Bosni. Ali trebao bi ti neko ko bi umjesto tebe izvršavao tekuće obaveze. Da ti malo dahneš dušom. Jer ako si ozbiljniji poduzetnik ne možeš stići svugdje.
naravno, znam sta zelis reci i istina je uvijek na pola :D redovni izvjestaji, pracenje parametara i svega ostalog. nije niko lud da nekom da odrijesene ruke pa na kraju maksimalan gubitak...al cemo se sloziti da u se bih vlasnici kapitala cesto i previse mijesaju u svakodnevne poslove...ne strateske odluke i li neke velike odluke, vec bukvalno u svaku sitnicu. A ako je tako onda je taj takav diretor visak jer nije olaksanje vlasniku, a ako opet direktor sve pita ni onda nije olaksanje vec teret onda to moze i vlsanik sam raditi :D
Baudelaire
Posts: 4772
Joined: 13/04/2011 20:40

#2216 Re: ALTA Centar

Post by Baudelaire »

Generalno, nije samo kod nas teško napraviti ravnotežu, i vani je problem. Kod nas je to ipak više izraženo, pa su često rukovodstva firmi svezanih ruku da išta naprave bez miješanja gazde tj. vlasnika. Možeš samo moliti Boga da je vlasnik razuman, jer kad nije, ti si mu krivac za sve loše što se desi čak i kad si radio izričito po njegovim uputama.
User avatar
Reglan
Posts: 4839
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: bordo-bijeli

#2217 Re: ALTA Centar

Post by Reglan »

Imali jos onih duxa u waikikiju po 35 kermi da se opremi poslije bajrama. :D
User avatar
help_desk
Posts: 276
Joined: 11/12/2010 12:08

#2218 Re: ALTA Centar

Post by help_desk »

U Alti dobro radi LCW, NY, kafići, možda ComTrade, ostalo ne znam kako sastavlja kraj sa krajem. Koton ima solidnu robu, ali cijenama ne moze da konkurise LCW i NY.

A Importaneu da nije Sparkase banke davno bi propali.
Baudelaire
Posts: 4772
Joined: 13/04/2011 20:40

#2219 Re: ALTA Centar

Post by Baudelaire »

Hajde dobro, ali nije baš da mu mulci rade u prodavnici i da neće to sve vidjeti i žaliti se, tražiti svoj dio, na kraju dati i otkaz ako treba.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#2220 Re: ALTA Centar

Post by kojeime »

Baudelaire wrote:Hajde dobro, ali nije baš da mu mulci rade u prodavnici i da neće to sve vidjeti i žaliti se, tražiti svoj dio, na kraju dati i otkaz ako treba.
U ovoj zemlji ljudi strajkuju jer nisu dobili platu nekoliko mjeseci ili cak nekoliko godina, umjesto da daju otkaz nakon sto ne prime platu nakon mjesec ili dva kasnjenja. I jos posalju poslodavca na sud zbog neisplacivanja plate, neuplacivanja doprinosa itd. Hocu reci, ljudi se plase davati otkaze, pa cak i kada rade mjesecima bez plate. Iracionalno je, ne razumijem zasto su ljudi takvi, ali je tako.
Baudelaire
Posts: 4772
Joined: 13/04/2011 20:40

#2221 Re: ALTA Centar

Post by Baudelaire »

kojeime wrote:
Baudelaire wrote:Hajde dobro, ali nije baš da mu mulci rade u prodavnici i da neće to sve vidjeti i žaliti se, tražiti svoj dio, na kraju dati i otkaz ako treba.
U ovoj zemlji ljudi strajkuju jer nisu dobili platu nekoliko mjeseci ili cak nekoliko godina, umjesto da daju otkaz nakon sto ne prime platu nakon mjesec ili dva kasnjenja. I jos posalju poslodavca na sud zbog neisplacivanja plate, neuplacivanja doprinosa itd. Hocu reci, ljudi se plase davati otkaze, pa cak i kada rade mjesecima bez plate. Iracionalno je, ne razumijem zasto su ljudi takvi, ali je tako.
Onda naša zemlja i ne može biti predmet primjene bilo kakvih ekonomskih načela ili pravila, jer je jedna od osnovnih pretpostavki svih načela da se potrošači ili u ovom slučaju običan puk ponašaju racionalno. Kod nas to izgleda nije ispunjeno :D
norah
Posts: 127
Joined: 20/01/2008 14:53
Location: sarajevo

#2222 Re: ALTA Centar

Post by norah »

Svaka trgovina ima dnevni promet koji mora ispunjavati da bi uspjesno poslovala. Zato je osoblje u vecini radnji navalentno i dosadno jer moraju da nesto prodaju. Od prodaje im zavisi i plata.A tu istu krvavo zaradjuju, sa puno krivljenja kicme i neplacenih prekovremenih sati, radnih vikenda i praznika i sl.
User avatar
Truba
Posts: 81571
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2223 Re: ALTA Centar

Post by Truba »

baš tom dosadom otjeraju prave mušterije
Baudelaire
Posts: 4772
Joined: 13/04/2011 20:40

#2224 Re: ALTA Centar

Post by Baudelaire »

Black swan wrote:baš tom dosadom otjeraju prave mušterije
Ja se ne bih složio. Ako ja odlučim nešto da kupim, nema toga ko će me otjerati. Samo mrzim kad me gledaju kao Indijanca, kad dođem s dva - tri jarane, kao neće ovi garant ništa kupiti i ne ustaju. I ne odgovore na pozdrav. Eh tad neću pa makar. Jednom smo ušli u neku radnju u BBI centru, ne sjećam se tačno koju. Jedna radnica jede za pultom, druga sjedi. Ova što jede govori ovoj drugoj, haj molim te usluži momke. Kaže ona, ma kao da će nešto kupiti, kad dođu ovako u grupicama samo gledaju. A bilo nas četvorica, svi smo nešto htjeli uzeti. Doviđenja, prijatno i nikad više u tu radnju.
User avatar
Truba
Posts: 81571
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2225 Re: ALTA Centar

Post by Truba »

ja kad hoću nešto kupiti nigdje nikog
a kad neću eto ih 3 da smaraju
Post Reply