alpsko mlijeko-pomoć

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
mala-i

alpsko mlijeko-pomoć

Post by mala-i » 03/02/2007 01:34

dragi moji potrebna mi je jedna mala usluga.ako se neko sjeća prije 4 godine nakon što je izbila ona afera s kloramfenikolom u alpskom mlijeku pojavili su se plakati i tv reklame s riletom i senom gdje su oni izgovarali nešto neviđeno glupo pa ako se neko malo bolje sjeća teksta, neka mi slobodno pomogne :D
da napomenem, za potrebe je seminarskog rada :-)

pitt

Post by pitt » 03/02/2007 07:25

little one......nema nista u univerzitetskoj biblioteci o seni i riletu (belaj) :D:D
al ima iz dana....

Bosanci po mjeri Slovenaca

Možda su slovenski graničari među najneljubaznijim u ovom dijelu kosmosa, možda su slovenski bankari među najbezobraznijim, a političari među najdrskijim kada je u pitanju odnos prema Bosancima ili njihovim parama izvučenim preko, recimo, štednje u Ljubljanskoj banci, ali Slovenci vole Bosance. One obične, dobre, pomalo primitivne i priglupe, kao iz viceva. Ili iz TV serija. Ili sa velikih plakata. One Bosance što na ljubav uzvraćaju pijući Alpsko mlijeko u kojem do sada još nisu pronađeni ni osiromašeni uran, ni kerozin, ni sarin, ali jeste, i to dva puta, chloramphenicol, antibiotik koji napada jetru, slezenu, koštanu srž i pluća.

Kada je postojala barem mala nada da će Azra Hadžiahmetović na trenutak zaboraviti tradicionalno dobre odnose BiH i Slovenije (mi njima pare, oni nama robu za koju mi opet damo pare i tako ukrug) i kada je potrošački um počeo prihvatati bihaćko ili tuzlansko mlijeko, alpinisti su se dosjetili kako da iskoriste novi primitivizam i nadograde ga svojim tržišnim interesom. Spojili su Vizu za budućnost, taj raspadajući TV proizvod namijenjen brisanju dostojanstva gledatelja, uzeli dva lika koja je kreirao Sulejman Kupusović, a nastavili raubovati Faruk i Duda Soloković, učinili ih gorim (ne puno, jer je nemoguće) nego što jesu u seriji, utrpali im karton alpskog i naučili ih rečenicama kakve i treba da izgovaraju Bosanci u vicevima (On: "Šta ti, Seno…"; Ona: "Ma, šta ja…?").

I tako su Minka Muftić i Mirvad Kurić - pardon, Sena i Rile (vjerovatno za honorar koji vrijedi kao 10 snimljenih epizoda i bijedan za ono šta su pristali učiniti od svog zanata), postali maskote naše gluposti i lica kampanje koja vrijeđa estetiku. Nakon što je protjerana etika. Trgovačka, potrošačka, ministarska i glumačka.

mala-i

Post by mala-i » 03/02/2007 12:59

@infra,pitt,danke!

i čudi me da univerzitetska nema podataka o seni i riletu :shock:
prosto nemoguće :D

flora.sa

Post by flora.sa » 03/02/2007 16:08

alpsko mlijeko nije radioaktivno, ono je samo malo radioaktivno :D

sjecam se izjave, ali ko je ovo izvalio? :roll:

pitt

Post by pitt » 03/02/2007 16:26

Da nije homer simpson :D:D I fakat sta bi na kraju cijele afere? :?

shuriken

Post by shuriken » 03/02/2007 16:45

pitt wrote:Da nije homer simpson :D:D I fakat sta bi na kraju cijele afere? :?

nista, nije nikad ni bilo nista.
seljak davao muznim kravama antibiotik
to se ne smije raditi
pa su slovenci to ustanovili u otkupnoj stanici
i mlijeko prolili
i cica-mica gotova je prica

bas me interesuje BH kontrola mlijeka vs. slovenacka kontrola mlijeka
da li bi to kod nas uopce ikad i otkrili

e da, i Luka Rajic sa hrvatskog trzista skroz izgurao Alpsko
a iz BH 70%

safran

Post by safran » 03/02/2007 17:43

Ne znam za prije 4 godine ali unazad dvije godine Alpsko mlijeko se proizvodi u Tuzli. Dakle, kakve slovenacke kontrole i referentne laboratorije na samom izvoru?

mala-i

Post by mala-i » 03/02/2007 17:44

pitt wrote:Da nije homer simpson :D:D I fakat sta bi na kraju cijele afere? :?

ponovilo se.6 mjeseci kasnije iscurilo u medije da je otkrivena cisterna mlijeka s kloramfenikolom, potom prerađena u sir a da se javnosti ništa nije reklo.navodno prilikom prerade sirutka spere kloramfenikol.fakat u siru nije ništa nađeno.
ali,lekciju očito nisu naučili pa s tim prvi izašli u javnost,izrazili žaljenje i slično :roll:
a seljaci liječili krave u samostalnoj režiji tim antibiotikom,jer im je bilo jeftinije nego da zovu veterinara..štedljiv narod :D

mala-i

Post by mala-i » 03/02/2007 17:45

safran wrote:Ne znam za prije 4 godine ali unazad dvije godine Alpsko mlijeko se proizvodi u Tuzli. Dakle, kakve slovenacke kontrole i referentne laboratorije na samom izvoru?

to se desilo 2002.

Post Reply