Alkoholizam, problemi i tako to

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#251 Re: Alkoholizam, problemi i tako to

Post by problemnatravunu »

User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#252 Re: Konzumiranje alkohola (lokanje)

Post by stakasa »

berenice wrote:
stakasa wrote:
berenice wrote:Da, u tim sam godinama. 37. Imam sve. Odnos s mužem je super - dok ne cugnem. Onda dolazi do promjene ličnosti. Užas. Naravno da i njemu ponestaje sabura. Uzgred budi rečeno, sve ja stižem kao - i posao i drugi studij i porodicu - ali ponestaje mi zraka - umorna stalno.
E jebemu misha. Valjda ces smoci snage. A nije lako. Jednom sam pricao na ovu temu sa tada bivsim alkoholicarem, kaze ne postoje izljeceni, samo zaljeceni alkoholicari. Tada nije pio nekih pet sest godina. Eno ga opet pije. Naletila zivotna kriza, sasadio se prvi put i nastavio. Sretno barenice!
Ajoj tebe, tako je, sta ces! Sve to traje tako dugo... naravno da ne postoje izlijeceni - ne u ovom svijetu - na svakom koraku ti je alkohol - a ako ti je nekada pomagao, tvoje tijelo i mozak se toga sjeca... znas kako, nakon duge veze, sto bi i onaj Balasevic rekao: "lijepe slike zamjenjuju ruzne", tako nekako funkcionise ovisnost. Sta god da se ruzno desilo, a sto je potpomognuto alkoholom, izbise se, jer je jace ono sto je ubilo bilo kakvu vrstu bola nekad prije. Tako to ide. Koliko god mi mislili da smo gazde svog zivota - moramo isto tako biti svjesni toga da se neke stvari desavaju (vecina) bili mi tu ili ne... a energija putujeeee

Sto se mene tice - ja mogu da ne pijem - do prve pogodne prilike. Ko razumije - razumije. Ko ne - hvala Bogu sto ne razumije. Moj cilj je nauciti zivjeti bez ikakvih pomocnih sredstava. Bez pomocnih tockova voziti bicikl.

Hvala, staksa!
Volim iskrene ljude i nadam se da ce ti i forumske rasprave pomoci da nades mehanizme koji ce ti borbu sa tim porokom uciniti laksom. Sve najbolje legendo
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#253 Re: Konzumiranje alkohola (lokanje)

Post by stakasa »

Ommadawn wrote:
stakasa wrote:
berenice wrote:Da, u tim sam godinama. 37. Imam sve. Odnos s mužem je super - dok ne cugnem. Onda dolazi do promjene ličnosti. Užas. Naravno da i njemu ponestaje sabura. Uzgred budi rečeno, sve ja stižem kao - i posao i drugi studij i porodicu - ali ponestaje mi zraka - umorna stalno.
E jebemu misha. Valjda ces smoci snage. A nije lako. Jednom sam pricao na ovu temu sa tada bivsim alkoholicarem, kaze ne postoje izljeceni, samo zaljeceni alkoholicari. Tada nije pio nekih pet sest godina. Eno ga opet pije. Naletila zivotna kriza, sasadio se prvi put i nastavio. Sretno barenice!
Moja mati imala rodicu koja se udala za jednog alkoholicara. Taj je svojevremeno znao popiti za noc cijelu svoju platu plus pola zenine. Zivjeli su jako tesko, djeca su to trpila a ona je prodavala i stvari iz kuce da bi sastavili kraj s krajem.
Na kraju on ode u ljeciliste za alkoholicare. Jedan dan ode ona sa djecom da ga posjeti i ponese mu nesto hrane i novine da cita.
Kada ih je on tako sve vidio, rasplakao se i rekao joj "Od danas ili cu piti a biti sam ili ne piti nikako vise". I presjekao.
I 30 godina vec tako. Imao je on svoje muke, nije da nije ali izborio se. A i zivot se poboljsao. Na malo prije rata su otisli da zive u inostranstvo, djecu iskolovali, cim su navrsili 18 godina i polozili vozacku on je svakom kupio auto i to pravo skupo, zeni je gledao da ispuni svaku zelju, nije dao da kap kise njoj na glavu padne - covjek za primjer. Oni koji ga nisu poznavali od prije su ga hvalili kao porodicnog covjeka, uzornog oca i muza i niko nije vjerovao da je taj znao da se napije kao kreten, dodje krvave glave kuci i jos izbaci familiju napolje da cuce negdje cijelu noc i docekaju jutro.
Ali rano bi otisao sa svih slavlja, kada vec ljudi pocnu da se opijaju jer kako kaze - sve ga to podsjeca na njegove mracne periode ali i abstinencija je tu. Nije da on ne bi zveknuo jednu pivu sa merakom ali poslije jedne ce nastupiti dzehenem.
Njemu svaka cast ali ovi ljudi su u manjini. Svi mi mislimo da smo ovog soja ali u stvarnom zivotu snage za ovakve presjeke imaju rjetki
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#254 Re: Konzumiranje alkohola (lokanje)

Post by Ommadawn »

stakasa wrote: Njemu svaka cast ali ovi ljudi su u manjini. Svi mi mislimo da smo ovog soja ali u stvarnom zivotu snage za ovakve presjeke imaju rjetki
Jebeno je to, nije da nije. Ali kad covjek jednom presjece pa se u pocetku uspije izboriti sa najgorim mukama kasnije se drugacije postavi prema stvarima.
Ali imati muda ko ova @berenice pa to ispricati ovako javno - to nemaju mnogi.
Ja joj zbog toga drzim palceve.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#255 Re: Alkoholizam, problemi i tako to

Post by JThomas »

Bellomo wrote:http://i67.klix.com/2638th4.jpg

10 ovih vatrenih i počinje upoznavanje novih vještina i sposobnosti. Kao neki slučaj prikrivene ličnosti. :lol: :lol: Nekima se raduju dame i djevojke, nekim raja itd. :izet: :evil: 3-4 puta sedmično i život je lijep. Ne kontam kako neko od tako lijepe stvari sebi pravi problem i bude problem. :? :?
Daj meni i daj svima.
sve je problem kad previše voliš. apsolutno sve, pa tako i cuga. ne kaže se džaba da ko pije umjereno može piti koliko hoće...
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#256 Re: Konzumiranje alkohola (lokanje)

Post by mali_balon »

Ommadawn wrote:
stakasa wrote: Njemu svaka cast ali ovi ljudi su u manjini. Svi mi mislimo da smo ovog soja ali u stvarnom zivotu snage za ovakve presjeke imaju rjetki
Jebeno je to, nije da nije. Ali kad covjek jednom presjece pa se u pocetku uspije izboriti sa najgorim mukama kasnije se drugacije postavi prema stvarima.
Ali imati muda ko ova @berenice pa to ispricati ovako javno - to nemaju mnogi.
Ja joj zbog toga drzim palceve.
Priznati sam sebi da imas problem je vec pola bitke dobijeno
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#257 Re: Alkoholizam, problemi i tako to

Post by kiligonzales »

Nije zdravo nije ni pametno. Direktni uzrocnik 7 vrsta raka, a indirektni ko zna jos koliko.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#258 Re: Alkoholizam, problemi i tako to

Post by stakasa »

kiligonzales wrote:Nije zdravo nije ni pametno. Direktni uzrocnik 7 vrsta raka, a indirektni ko zna jos koliko.
Sumnjam da je secer ista korisniji... Nije tema valja li ili ne valja. Otvorila zena srce, bori se sa nemani, zna ona da je nezdravo bolje i od mene i od tebe
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#259 Re: Alkoholizam, problemi i tako to

Post by Ommadawn »

stakasa wrote:
kiligonzales wrote:Nije zdravo nije ni pametno. Direktni uzrocnik 7 vrsta raka, a indirektni ko zna jos koliko.
Sumnjam da je secer ista korisniji... Nije tema valja li ili ne valja. Otvorila zena srce, bori se sa nemani, zna ona da je nezdravo bolje i od mene i od tebe
Secer je puno gori.
Ali sa tim ja problema nemam :) Bar ne direktno...
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#260 Re: Alkoholizam, problemi i tako to

Post by kiligonzales »

stakasa wrote:
kiligonzales wrote:Nije zdravo nije ni pametno. Direktni uzrocnik 7 vrsta raka, a indirektni ko zna jos koliko.
Sumnjam da je secer ista korisniji... Nije tema valja li ili ne valja. Otvorila zena srce, bori se sa nemani, zna ona da je nezdravo bolje i od mene i od tebe
aha, nista onda da joj pozelim srecu da se izbori s nemani sto prije
User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#261 Re: Alkoholizam, problemi i tako to

Post by berenice »

:kiss:
kiligonzales wrote:Nije zdravo nije ni pametno. Direktni uzrocnik 7 vrsta raka, a indirektni ko zna jos koliko.
Nije zdravo na određen način. Nije ni pametno, ako nije zdravo, jelte?! Nisam neki faktor, samo sam bila iskrena. Voljela bih kad bi jednostavno ljudi prestali srat', vratili se svojim korijenima i bili oni.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#262 Re: Alkoholizam, problemi i tako to

Post by kiligonzales »

berenice wrote::kiss:
kiligonzales wrote:Nije zdravo nije ni pametno. Direktni uzrocnik 7 vrsta raka, a indirektni ko zna jos koliko.
Nije zdravo na određen način. Nije ni pametno, ako nije zdravo, jelte?! Nisam neki faktor, samo sam bila iskrena. Voljela bih kad bi jednostavno ljudi prestali srat', vratili se svojim korijenima i bili oni.
A sruckati ljudi mogu vazda :D
User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#263 Re: Alkoholizam, problemi i tako to

Post by berenice »

Tek vidjeh da te cmačem u ovom postu iznad - nije namjerno :lol:
Pa naravno - ko može sebi dopustiti da serucka, neka ga... ja sam mislila isključivo na sebe - ja npr. neću moći.
User avatar
petunija
Posts: 3039
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#264 Re: Alkoholizam, problemi i tako to

Post by petunija »

@berenice pridružujem se željama da se što prije izboriš sa problemom i slažem se sa postom koji kaže, da je konstatacija problema i želja da se riješi isti, pola puta do uspjeha. Moja preporuka bi ti bila da se pokušaš fokusirati na nešto što voliš (sport, hobi ili šta već), da se okupiraš bilo čime kako bi manje razmišljala o vraćanju na staro
Ako će te utješiti, iz svog iskustva, familija osobe koja pije jako zamrzi alkohol, pa ako ništa bar znaš da tvoja dječica neće imati isti problem.
sumirprimus
Posts: 81625
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#265 Re: Alkoholizam, problemi i tako to

Post by sumirprimus »

nema problema, alkohol i to,
dobro ponekad. :D
User avatar
Rockefeller
Posts: 7320
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#266 Re: Alkoholizam, problemi i tako to

Post by Rockefeller »

Prest´o, ima tri godine i jace.

Lijepo se osjecam.

:mrgreen:
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#267 Re: Alkoholizam, problemi i tako to

Post by kiligonzales »

berenice wrote:Tek vidjeh da te cmačem u ovom postu iznad - nije namjerno :lol:
Pa naravno - ko može sebi dopustiti da serucka, neka ga... ja sam mislila isključivo na sebe - ja npr. neću moći.
ljubi ljubi glavu ne gubi :lol:

nemoj onda :D
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#268 Re: Alkoholizam, problemi i tako to

Post by anonimni clan »

Tek sad vidjeh temu ....sad pratim ...a napisacu stogod na temu kad budem imao vremena .....utakmica sad
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#269 Re: Konzumiranje alkohola (lokanje)

Post by triconja »

mali_balon wrote:
Ommadawn wrote:
stakasa wrote: Njemu svaka cast ali ovi ljudi su u manjini. Svi mi mislimo da smo ovog soja ali u stvarnom zivotu snage za ovakve presjeke imaju rjetki
Jebeno je to, nije da nije. Ali kad covjek jednom presjece pa se u pocetku uspije izboriti sa najgorim mukama kasnije se drugacije postavi prema stvarima.
Ali imati muda ko ova @berenice pa to ispricati ovako javno - to nemaju mnogi.
Ja joj zbog toga drzim palceve.
Priznati sam sebi da imas problem je vec pola bitke dobijeno
Priznati sam sebi da imas problem je prvi korak od jedno 10ak koraka i ne bih se bas slozio da je pola bitke. Ako si ikad pusio pa se falio da mozes prestat kad god hoces znas o cemu mislim.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#270 Re: Konzumiranje alkohola (lokanje)

Post by mali_balon »

triconja wrote:
mali_balon wrote:
Priznati sam sebi da imas problem je vec pola bitke dobijeno
Priznati sam sebi da imas problem je prvi korak od jedno 10ak koraka i ne bih se bas slozio da je pola bitke. Ako si ikad pusio pa se falio da mozes prestat kad god hoces znas o cemu mislim.
Pusio 20 godina, jedan dan reko da necu vise i evo nekih 5 6 godina ne pusim.....sto se alkohola tice, problem alkoholizma direktno okusio na svojoj kozi tako da znam o cemu pricam.....znam kako funkcionise sistem, drustvo i porodica kada je alkoholizam u pitanju,......tako da priznati sam sebi da imas problem i da si sam za to kriv je fakat pola bitke a neki korak od nekoliko koraka.....
User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#271 Re: Alkoholizam, problemi i tako to

Post by zavezata-vreca »

kultura cuganja se polako gubi u nasem narodu... sa ovim demokratskim promjenama sve nekakve hođe izbiše na površinu ... kazes nekom hajmo na rakijicu gledate ko tele ... kae jebo to hajmo na sisu i serbe ... mrsss ba ... zato sam kupio kazan i pecem sam ... fala allahu vecina mojih ahbaba o dalje gaji kulturu cuganja uz sabana i safeta ... zene spreme mezu i salatu i idu cuvat djecu.
Inok
Posts: 392
Joined: 27/01/2018 16:40

#272 Re: Alkoholizam, problemi i tako to

Post by Inok »

znao sam se olešit 3 puta na dan, zadnji put kad sam se olešio pogubio film. đe sam bio šta sam radio i od tada alkohol no no ima od toga 15 godina usput i cigare i kafu bacio, popije se koja piva, čašica viljemovke, viski, malo vina ali nikad više pripit nit pijan.
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#273 Re: Alkoholizam, problemi i tako to

Post by milojicabrzi »

Najveći problem kod poroka, je što se čovjek mora decidno i jasno obračunati sa svojom štetnom ovisnošću i po sistemu "no compromise", prestati sa konzumacijom ili upražnjavanjem.

Prije rata su ljudi često govorili-"bacio cigare", "bacio piće" itd. što govori o kvaliteti tog poteza, da se porok mršne iz svog života u tri lijepe materine, preko 7 mora i 7 gora, od sebe i svojih najbližih.

Najveći problem kod ljudi nastaje, kada pokušavaju da svom poroku "sjede u krilu" i da ga "pomire", sa svojom svakodnevnicom, da mu nađu "mjesta" u svakodnevnom životu, na način i u mjeri da im ne šteti previše, ali da mu naprave prostora,po sistemu, zapalit ću samo u kafu, popit ću samo vikendom i sl. jer od toga nema ništa.

90 % ljudi koji su ovisni o bilo čemu, znaju da je to pogrešno i dali bi "desnu ruku", samo da se riješe. Način je da se odredi datum i da se ide No compromis metodom, jer život bez nekog poroka, djeluje puno smisleniji.

Problem kod umjerenog alkoholizma, je taj što ljudi dođu u fazu da im je piva-dvije ili čašica-dvije apaurin metoda, ne da bi stigli u neko blaženo stanje ili se ubili k'o stoka, već samo da bi se osjećali ok i normalno, bez tenzija i stresa svakodnevnog života.

Međutim, od toga nema ništa i svi ovi koji zapale samo uz kafu, popiju samo vikendom, se brzo vrate.

Bio pušač strastveni, više sam volio cigaru nego ručak,pa evo već 20 godina, ni dima ni duhana i smatram to jednim od boljih poteza u svom životu.

Tako da, samo hrabro i no compromise :)
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#274 Re: Alkoholizam, problemi i tako to

Post by anonimni clan »

Najveci problem o cemu pises je sto smatras da je alkoholizam nesto sto bi ljudi trebali kao da pobijede jednom odlukom donesenom preko noci.
Alkoholizam je bolest a ne porok i tako ga treba i tretirati. Tek kad se to shvati onda se moze pricati o terapiji koja je neophodna da se ta bolest izlijeci.
Pominjes kako si bio strastveni pusac i eto vec 20 godina ne pusis. Bravo .... i ja sam isto tako prestao pusiti ...al pusenje u ovom kontekstu nema nista zajednicko sa alkoholizmom.
Alkoholizam je puno kompleksniji problem. I drustveno-socijalni ,zdravstveni a samim tim i dusevni ,,,,,primarna bolest koja za sobom vuce jako puno drugih bolesti ....... izaziva potpunu ovisnost sto sa pusenjem nije slucaj. Kod naseg svijeta se jako cesto veze za nedostatak "karaktera" ili volje i sve dok je tako ....nece se ozbiljno prilaziti lijecenju ili prevenciji.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#275 Re: Alkoholizam, problemi i tako to

Post by JThomas »

ne znam, rekao bih da malo potcjenjuješ pušenje što se tiče ovisnosti. ono nema ekvivalent pijanstva i svega što uz njega ide, to je svakako tačno. ali što se tiče ovisnosti...
Post Reply