Alimentacija

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
wickerman
Posts: 1680
Joined: 23/05/2010 21:57
Location: Dobrinja

#1 Alimentacija

Post by wickerman »

Vidim nema slicne teme, pa mozemo ovdje dolaziti do zajednickih rijesenja po ovom pravnom pitanju.
Situacija je slijedeca:
-Brak je sporazumno raskinut izmedju supruznika koji su imali jedno dijete;
-Visina alimentacije je odredjena xxx ( ne znam ni ja tacno);
- Muz ne placa alimentaciju od prvog dana.
Koji je pravni lijek?
Da li se ovdje pokrece samo izvrsni postupak?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#2 Re: Alimentacija

Post by muminovic »

Da ne placas troskove izvrsnog, a pored toga vjerovatno ne znas ni da li ima imovine, dostavi pravosnaznu presudu tuzilastvu i napisi da je ne izvrsava, tuzilastvo onda mora da zastupa tvoje interese besplatno.

Mislim da u BiH u praksi jos nijedan sud nikad nije izrekao kaznu zatvora, ali morat ce, jer je regulisano zakonom: (uglavnom su uslovne osude)

Krivicni zakon FBiH

Član 223.
Izbjegavanje izdržavanja

(1) Ko izbjegava davanje izdržavanja za osobu koju je na osnovu izvršne sudske odluke ili izvršne nagodbe sklopljene pred drugim nadležnim organom dužan izdržavati,
kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.

(2) Pri izricanju uvjetne osude sud može učinitelju odrediti obavezu urednog plaćanja izdržavanja te podmirenja dospjelih obaveza.

(3) Ako je učinitelj krivičnog djela iz stava 1. ovog člana ispunio svoju obavezu do okončanja glavnog pretresa,
može se osloboditi kazne.
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#3 Re: Alimentacija

Post by Hemera »

ustaješ sa izvršenjem na presudu kojom je dosuđeno jel koliko se plaća,sa tim da da moraš vještaka izvesti da utvrdi tačnu sumu sa kamatom na sve to što nije plaćao dosad

kad bude rješenje gotovo tj. izvršno onda se to dostavi tamo gdje prima platu
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#4 Re: Alimentacija

Post by Drinski »

Pored savjeta kolege Muminovica, pokreni i izvrsni postupak.
User avatar
wickerman
Posts: 1680
Joined: 23/05/2010 21:57
Location: Dobrinja

#5 Re: Alimentacija

Post by wickerman »

Hvala vam sve trojici. Malo sam googlao, pa jeli istina da ako otac nnije u radnom odnosui da placa 100KM alimentacije?
To je ko minimalna alimentacija.
Koliko sam vidio, kod nas nema neki dio zakona recimo porodicnog koji se bavi samo pitanjem alimentacije, imaju meni se cini neke odredbe.
Pa me zanima jel to sve ili ima jos neki zakon?
Recimo za KZ nisam znao da sadrzi clanove o izdrzavanju.
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#6 Re: Alimentacija

Post by antonija »

To nisu tacne informacije, pogledaj Porodicni zakon FBIH

Član 235.

(1) U postupku za izdržavanje sud će utvrditi ukupan iznos sredstava potrebnih za izdržavanje.

(2) Prilikom utvrđivanja potreba osobe koja zahtijeva izdržavanje, sud će uzeti u obzir njeno
imovno stanje, sposobnost za rad, mogućnost zaposlenja, zdravstveno stanje i druge okolnosti od
kojih zavisi ocjena njenih potreba.

(3) Prilikom utvrđivanja mogućnosti osobe koja je dužna davati izdržavanje, sud će uzeti u
obzir sva njena primanja i stvarne mogućnosti da stiče povećanu zaradu, kao i njene vlastite potrebe
i zakonske obaveze izdržavanja.


(4) Federalni ministar rada i socijalne politike objavit će jednom godišnje, najkasnije do 1. marta
tekuće godine, podatke o prosječnim potrebama osobe koja zahtijeva izdržavanje, s obzirom na
troškove života
, koje će sud uzeti u obzir u postupku za izdržavanje.

To je objavljeno 2006 godine, i odluceno je da taj iznos bude 30% prosjecne plate u FBiH za prethodnu godinu.

Izracunas sada je prosjecna cca 830 KM, 30% = 250,00 KM

Ali moguca su i odstupanja, a gore je navedeno sta sud radi (sta uzima u obzir).
majmunzirafa
Posts: 11
Joined: 14/06/2014 17:39

#7 Re: Alimentacija

Post by majmunzirafa »

Zanima me sljedeće: Vodim sudski spor sa ocem povodom alimentacije, student sam. Njemu je dosudjeno sa mi od 2011.godine uplacuje 250KM, međutim nije nikada uplatio nijednu. Sada smo na sudu zbog krivicnog djela, zanemarivanje izdržavanja. Uskoro nam je treci pretres , angažovao je advokata da se oslobodi pod svaku cijenu.
Da li on može da se oslobodi obaveze, iako je izdržavao brata kojem je mama uplaćivala svaki mjesec alimentaciju (minimalnu jer ne radi, ni danas, a ja sam kod mame, koja mene uzdržava)? Postoji li mogućnost povrata u prijašnje stanje, da meni sa 250 smanji na 50 mjesecnu alimentaciju poslije 4 godine nakon sto je donesena presuda?
Uostalom postoji li ijedan način , ijedna rupa u zakonu da se on oslobodi, osim uslova datim u KZ u clanu 223. , a to je isplata svih dugovanja i redovno placanje do okoncanja gl.pretresa?

Unaprijed hvala!
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#8 Re: Alimentacija

Post by vješalica »

što niste izvršili presudu ako je donešena? jel pravosnažna?
trebate angažovati vještaka da sve obračuna sa kamatama i tako se otplaćuje mjesečno
imaš pravo dok si na redovnom studiju do 26 godina najduže primati alimentaciju
senci-071
Posts: 312
Joined: 06/08/2011 22:40

#9 Re: Alimentacija

Post by senci-071 »

Zanima me slijedece.
Imam problema u braku,i hocu zajedno da sa suprugom pokrenem procedura o razvodu braka.Ona trazi da njoj pripadnu dijeca.Sin ima 16 godina ,a curica 10.Ona radni kod privatnika,i ja sam zaposlen.Znaci obadvoje imamo primanja.Sad me zanima ako dijeca fakat prihvate da zive snjom,koliko bi morao placati alimentacije.? Sta recimo ako jedno dijete pristane da bude kod nje,a drugo bude kod mene.? Sta ako meni pripadnu obadvoje dijece.Jel se alimentacija placa do 18 godine,il dok traje skolovanje.?
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#10 Re: Alimentacija

Post by holowey »

senci-071 wrote:Zanima me slijedece.
Imam problema u braku,i hocu zajedno da sa suprugom pokrenem procedura o razvodu braka.Ona trazi da njoj pripadnu dijeca.Sin ima 16 godina ,a curica 10.Ona radni kod privatnika,i ja sam zaposlen.Znaci obadvoje imamo primanja.Sad me zanima ako dijeca fakat prihvate da zive snjom,koliko bi morao placati alimentacije.? Sta recimo ako jedno dijete pristane da bude kod nje,a drugo bude kod mene.? Sta ako meni pripadnu obadvoje dijece.Jel se alimentacija placa do 18 godine,il dok traje skolovanje.?
:-)
koliko ces dugo biti otac toj djeci, do 18. godine, dok traje skolovanje, ili dok si ziv?
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#11 Re: Alimentacija

Post by Innovation »

holowey wrote:
senci-071 wrote:Zanima me slijedece.
Imam problema u braku,i hocu zajedno da sa suprugom pokrenem procedura o razvodu braka.Ona trazi da njoj pripadnu dijeca.Sin ima 16 godina ,a curica 10.Ona radni kod privatnika,i ja sam zaposlen.Znaci obadvoje imamo primanja.Sad me zanima ako dijeca fakat prihvate da zive snjom,koliko bi morao placati alimentacije.? Sta recimo ako jedno dijete pristane da bude kod nje,a drugo bude kod mene.? Sta ako meni pripadnu obadvoje dijece.Jel se alimentacija placa do 18 godine,il dok traje skolovanje.?
:-)
koliko ces dugo biti otac toj djeci, do 18. godine, dok traje skolovanje, ili dok si ziv?
:thumbup:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#12 Re: Alimentacija

Post by vješalica »

senci-071 wrote:Zanima me slijedece.
Imam problema u braku,i hocu zajedno da sa suprugom pokrenem procedura o razvodu braka.Ona trazi da njoj pripadnu dijeca.Sin ima 16 godina ,a curica 10.Ona radni kod privatnika,i ja sam zaposlen.Znaci obadvoje imamo primanja.Sad me zanima ako dijeca fakat prihvate da zive snjom,koliko bi morao placati alimentacije.? Sta recimo ako jedno dijete pristane da bude kod nje,a drugo bude kod mene.? Sta ako meni pripadnu obadvoje dijece.Jel se alimentacija placa do 18 godine,il dok traje skolovanje.?
zavisi od potreba koliko će te postotak zakačiti niko ti ovdje ne može precizno reći,nego koliko sud donese odluku
a što se tiče godina najduže do 25-te godine života po porodičnom zakonu fbih dok je na redovnom školovanju
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#13 Re: Alimentacija

Post by hrle1976 »

senci-071 wrote:Zanima me slijedece.
Imam problema u braku,i hocu zajedno da sa suprugom pokrenem procedura o razvodu braka.Ona trazi da njoj pripadnu dijeca.Sin ima 16 godina ,a curica 10.Ona radni kod privatnika,i ja sam zaposlen.Znaci obadvoje imamo primanja.Sad me zanima ako dijeca fakat prihvate da zive snjom,koliko bi morao placati alimentacije.? Sta recimo ako jedno dijete pristane da bude kod nje,a drugo bude kod mene.? Sta ako meni pripadnu obadvoje dijece.Jel se alimentacija placa do 18 godine,il dok traje skolovanje.?

To sa djecom je u BiH tako smjesno, da jednostavno je tesko uzeti ozbiljno. Kao prvo vi obadvoje imate starateljstvo, a pitanje je samo kod koga ce djeca biti a kod koga ce ici u posjetu. E sad u BiH a i regionu, mozda u HR i SLO zbog EU se podosta razlikuje, to cuvanje pripada majci po defoltu. Tu da izvines izjavu djetea ne benda sud 2%. Vec moras biti u stanju dokazati ekstreme kod majke da bi dobio pravo na cuvanje. Najbolje da se vas dvoje dogovorite. Sto se tice alimentacije, ono je do 18 godine a do 25 bi trebala drzava a posto je u qurcu ono se nalaze da onaj ko ih ne cuva i to krije ako se skoluju, mada i to skolovanje je upitno, jer kad primjerice zavrsis neku srednju vec si sa papirom u ruci, sve dalje je izbor itd. Jedno od djece je skoro 18 tako da dok vi se po sudu izganjate on ce napuniti tih 18. I on zapravo vise tu nema sta da trazi odnosno ima svoje ja. Sto isto znaci da ako misli da si sta duzan za skolovanje, on mora sam da vodi postupak protiv tebe. Ti najbolje znas u kakvom si odnosu. Ako ti budes onaj koga ce posjecivati (najvjerovatnije ta ce to samo vaziti za najmladje) ti nisi obavezan to ispuniti. Obavezan si placati ali ni to "nisi" ako zivis vani, jer interes svake drzave je da zadrzi novac kod sebe pa te nece previse forsirati.
senci-071
Posts: 312
Joined: 06/08/2011 22:40

#14 Re: Alimentacija

Post by senci-071 »

...
Last edited by senci-071 on 11/08/2016 08:50, edited 1 time in total.
senci-071
Posts: 312
Joined: 06/08/2011 22:40

#15 Re: Alimentacija

Post by senci-071 »

Interesuje me slijedece kod alimentacije..?
Ako se dva supruznika sloze da jedno i drugo ne placaju alimentaciju ,da li moze kasnije neko (od supruzmika)da se predomisli pa da ponovo zatrazi.? Ako moza kako da se zastitis,da li preko notara da se napravi neki ugovor, ili vec kako..? :?
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#16 Re: Alimentacija

Post by Euphoria »

.
Last edited by Euphoria on 28/06/2019 00:44, edited 1 time in total.
GVIP
Posts: 90
Joined: 01/03/2017 22:20

#17 Re: Alimentacija

Post by GVIP »

Miss Moonlight wrote:Mozda neko bude znao dati savjet :)
Podnijela sam prijedlog za izvrsenje presude u junu. Radi u drzavnoj firmi, sto je olaksavajuce.
Prijedlog prihvacen i poslat i meni i njemu. Onda dobijem poziv od suda da dostavim tačnu adresu jer on nije preuzeo. Dostavim, njemu ponovo posalju. To traje tri mjeseca, meni novac ne lijeze na račun.
Nakon drugog slanja, on ulozi prigovor na izvrsenje. Trazi da se ponisti odluka o izvršenju jer je njegova plata opterecena vise od polovine stambenim kreditom.
Ja od suda dobijem dopis da je on ulozio zalbu te kopiju njegove zalbe i platne liste.
Kad se prijavim online i otvorim svoj predmet, vidim da ima nova odluka sudije i da je dan nakon odluke samo meni poslat dopis.
Odluku sudija nije poslala ni meni ni njemu.
Ja sada ne znam da li ja nesto treba da reagujem i sta ce biti? Advokat mi kaze da zalba ne odlaze izvrsenje. To je sve bilo krajem oktobra, njemu je plata bila 7 novembra i uplaćena mu je sva, a alimentacija meni nije. Što znači nije bilo izvršenja zbog žalbe :?: Ne znam sta da radim?
Da li je sud donio Rješenje o izvršenju?
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#18 Re: Alimentacija

Post by Euphoria »

Bilo je riješenje o izvršenju. On se zalio na to riješenje. Meni poslali dopis da se on zalio. Na webu vidim novu odluku, nema novo riješenje, niti smo ga ijedno od nas dvoje dobili, ako to tako treba. Ovako stoji (naravno bez mog i sudijinog imena):

Dopis uz dostavu prigovora na izjašnjenje [SUDIJA, 30.10.2018]
.... dostava: JA ... slanje: 31.10.2018 ... prijem: 06.11.2018
Sudijina naredba [SUDIJA, 30.10.2018]
Ostalo [SUDIJA, 29.10.2018]

Ja ne znam trebam li sad šta ja pobijati tu žalbu njegovu ili ne?
GVIP
Posts: 90
Joined: 01/03/2017 22:20

#19 Re: Alimentacija

Post by GVIP »

Miss Moonlight wrote:Bilo je riješenje o izvršenju. On se zalio na to riješenje. Meni poslali dopis da se on zalio. Na webu vidim novu odluku, nema novo riješenje, niti smo ga ijedno od nas dvoje dobili, ako to tako treba. Ovako stoji (naravno bez mog i sudijinog imena):

Dopis uz dostavu prigovora na izjašnjenje [SUDIJA, 30.10.2018]
.... dostava: JA ... slanje: 31.10.2018 ... prijem: 06.11.2018
Sudijina naredba [SUDIJA, 30.10.2018]
Ostalo [SUDIJA, 29.10.2018]

Ja ne znam trebam li sad šta ja pobijati tu žalbu njegovu ili ne?
Ako sam dobro shvatio dobila si dopis u kojem te sud obavjestava da je izvršenik iznio prigovor na rješenje o izvršenju. U tom slučaju možes napisati podnesak tražioca izvršenja, tj. izjašnjenje na prigovor, a sud će svakako zakazati ročište povodom prigovora, što istina može potrajati od par mjeseci pa i godinu dana zavisno od mjesne nadležnosti suda u datom predmetu tj. obima posla.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#20 Re: Alimentacija

Post by Euphoria »

GVIP wrote:
Miss Moonlight wrote:Bilo je riješenje o izvršenju. On se zalio na to riješenje. Meni poslali dopis da se on zalio. Na webu vidim novu odluku, nema novo riješenje, niti smo ga ijedno od nas dvoje dobili, ako to tako treba. Ovako stoji (naravno bez mog i sudijinog imena):

Dopis uz dostavu prigovora na izjašnjenje [SUDIJA, 30.10.2018]
.... dostava: JA ... slanje: 31.10.2018 ... prijem: 06.11.2018
Sudijina naredba [SUDIJA, 30.10.2018]
Ostalo [SUDIJA, 29.10.2018]

Ja ne znam trebam li sad šta ja pobijati tu žalbu njegovu ili ne?
Ako sam dobro shvatio dobila si dopis u kojem te sud obavjestava da je izvršenik iznio prigovor na rješenje o izvršenju. U tom slučaju možes napisati podnesak tražioca izvršenja, tj. izjašnjenje na prigovor, a sud će svakako zakazati ročište povodom prigovora, što istina može potrajati od par mjeseci pa i godinu dana zavisno od mjesne nadležnosti suda u datom predmetu tj. obima posla.
Da li je to nužno ili će sudija donijeti odluku da odbije ili uvazi prigovor? Jer u prigovoru je njegov argument da vraća kredit za stan i neke rate za autodijelove, kao opterećena mu plata pa on ne moze davati alimentaiju. Svi su mi rekli da to ne pije vode i da ne moze zbog toga izbjeći alimentaiju. Logično mi je da sudija odgovori na njegovu žalbu i pošalje nam novo riješenje oboma?
User avatar
zgiba
Posts: 565
Joined: 05/09/2003 00:00

#21 Re: Alimentacija

Post by zgiba »

Prema Zakonu o izvrsnom postupku procenat opterecenosti plate zavisi od visine plate. Npr. ako je plata do 1.000 KM ukupne obustave (po svim osnovima: kredit, alimentacija i dr.) mogu biti do polovine plate. Ako je plata preko 1.000 KM ukupne obustave mogu biti do 2/3 iznosa koji prelazi 1.000 KM.

Npr plata 1.600 KM:
do 1.000 - obustava 500 KM
preko 1.000 (2/3 od 600 KM) - obustava 400 KM
ukupno obustave: 900 KM

Ako je tačno da je njegova plata opterecena preko navedenih iznosa sud moze traziti da promjenis predmet izvrsenja. Tada trebas umjesto plate ici na prodaju pokretnih (najbolje auto) ili nepokretnih stvari (stan, zemljiste i sl.).
GVIP
Posts: 90
Joined: 01/03/2017 22:20

#22 Re: Alimentacija

Post by GVIP »

Moze se prigovor i odbaciti.
Da li je ista uplatio? Da li tvrdi da placa u skladu sa svojim mogucnostim?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58369
Joined: 03/08/2010 19:04

#23 Re: Alimentacija

Post by kakavdanakneiskustvu »

sta ti advokat kaze na sve to?
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#24 Re: Alimentacija

Post by Euphoria »

GVIP wrote:Moze se prigovor i odbaciti.
Da li je ista uplatio? Da li tvrdi da placa u skladu sa svojim mogucnostim?
Nije nikada ništa, niti tvrdi. Parola je "imam kredit za stan, ne mogu plaćati alimentaiju, plata mi je preopterećenja".

Pitala sam advokata, ona kaže da bi sudija trebao tu žalbu odbiti jer aliment ima prednost nad kreditom. On bi onda trebao da nadje dodatni izvor prihoda ili proda stan, vrati kredit iplaća alimentaiju. On radi u dobroj firmi, oni bi odbijali aliment...a on neka vidi šta će sa kreditom za stan. Ali ovaj sudija ne reaguje, obavjestio me i šuti, mislim nidje veze....
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58369
Joined: 03/08/2010 19:04

#25 Re: Alimentacija

Post by kakavdanakneiskustvu »

jbg,mislim da bi interes djeteta trebao biti u prvom planu
Post Reply