"Alija, nemoj bolan pričati nebuloze"

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
senad23

Post by senad23 » 19/02/2007 18:33

Image

Ponedeljak, 19. februar 2007. 13:42

Član Akademije nauka i umetnosti Bosne i Hercegovine, filozof Muhamed Filipović izjavio je da je Muslimanima bilo mnogo bolje dok su živeli u Jugoslaviji.

U intervjuu banjalučkom nedeljniku "Pravda", Filipović je rekao da Muslimanima nikad nije smetala Jugoslavija jer je ona imala institucije preko kojih su pripadnici tog naroda mogli da artikulišu vlastiti interes. "Osim toga, u delovima Srbije i Crne Gore žive naši sunarodnici s kojima moramo da održavamo veze. Potpuno je besmisleno da bilo ko, pa i Muslimani, žive sami za sebe", rekao je Filipović.

Po njegovom mišljenju, rat u bivšoj SFRJ bio bi sprečen da nisu intervenisali stranci, koji su silno želeli da rasture Srbiju i Jugoslaviju.

"Došao je Voren Cimerman (tadašnji ministar inostranih poslova SAD) i držao huškačke govore protiv Srba i (Slobodana) Miloševića. Rekao sam mu da će nezavisnost BiH značiti rat i pitao hoće li nas Vašington podržati, na šta je on rekao da hoće, ali ne oružjem već aspirinima i ćebadima, dok mi ginemo!", naglasio je akademik.

Filipović je ustvrdio da se sa mišljenjem američkog šefa diplomatije nije mogao složiti i predložio Aliji Izetbegoviću pregovore sa Srbima, koji su bili blizu realizacije (srpsku stranu je predstavljao pokojni Nikola Koljević), ali je Izetbegović odlučio da popusti Cimermanu.

"Tada sam na televiziji rekao da će biti rata, i da će on biti veoma krvav, da bi sutradan Alija izišao pred narod i izjavio da 'gradjani BiH mogu spavati mirno i da ja pričam nebuloze", rekao je on, dodajući da je tada nazvao Izetbegovića i odbrusio mu: "Nemoj, bolan davati takve nebulozne izjave. Ko ti je rekao da je za rat potrebno dvoje, za rat je potreban samo jedan idiot, pa ti sad izaberi"!

(MONDO)

:-)

prleitihi

Post by prleitihi » 19/02/2007 18:39

zar se filipovići još uvijek smiju javiti?..sad će tarik lobotomija haverić u akciju.. :oops: :D

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 19/02/2007 19:33

velikosrpska propaganda ponovo jase :D

forUMASH

Post by forUMASH » 19/02/2007 19:40

.....povrijedjena sujeta jednog akademika cije misljenje nije uvazeno od strane jednog obicnog pravnika..... :D

nineac

Post by nineac » 19/02/2007 19:44

forUMASH wrote:.....povrijedjena sujeta jednog akademika cije misljenje nije uvazeno od strane jednog obicnog pravnika..... :D
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Dobar!

Bosanac_21

Post by Bosanac_21 » 19/02/2007 19:44

Ovo je suvisno :-) Sta sad imamo od toga? Niko nece ni repom mahnuti za tim strancima koji su zahuskali. Kad je Bosna razarana i njeni gradjani kad su ginuli svi su gledali, a od pomoci znamo i sami sta smo dobili :roll:
Strumfici su bili tu kad je trebalo oci zavaravati, kad je doslo do genocida ni traga ni glasa od njih.
Ove izjave su bezvezne da se pricaju 2007, Muslimanima nije smetala Juga, al' ko ih je pitao ista. Smetala je Juga sto nije nosila ime Velika Srbija :x

Murat Sabanovic

Post by Murat Sabanovic » 19/02/2007 19:45

ja samo znam da je dedo vazio da mino spavamo i da rata nece biti.
mi ga poslusali ,mirno spavali ,a cheto budan i naoruzan do zuba iz sna nas budi.
ostalo i sami znamo

Bosanac_21

Post by Bosanac_21 » 19/02/2007 19:52

Sta bi bilo da je dedo rekao: "Rata ce biti, nemojte mirno spavati" ?
Tad bi proglasili Muslimane kao teroriste ili genocidni narod, jer tadasnji predsjednik je bio Musliman koji bi pozivao za rat.
Zeznuta je ta politika bila, rijec te ukopa preko noci :x

forUMASH

Post by forUMASH » 19/02/2007 19:58

Bosanac_21 wrote:Sta bi bilo da je dedo rekao: "Rata ce biti, nemojte mirno spavati" ?
Tad bi proglasili Muslimane kao teroriste ili genocidni narod, jer tadasnji predsjednik je bio Musliman koji bi pozivao za rat.

....koje si ti vijesti gledao.....u vijestima koje sam ja gledao, sve gore nabrojano se desilo jos '92. ....... pusti suplju vezano za takticku prirodu izjave......

ps - eto Jastreba :D

Murat Sabanovic

Post by Murat Sabanovic » 19/02/2007 20:14

Bosanac_21 wrote:Sta bi bilo da je dedo rekao: "Rata ce biti, nemojte mirno spavati" ?

nebi mirno spav'o.docek'o bih spreman rat a ne goloruk.
meni bi draze bilo da nas nazivaju genocidan narod ,nego sto nas danas izjednacavaju sa argesorom.

shuriken

Post by shuriken » 19/02/2007 20:43

waren zimmerman je bio ambasador
ministar vanjskih poslova je bio james baker
kako mu ista vjerovati
kad pise takve netacnosti

ko zna cega se on sve sjeca
mozda je i titu rekao da rusi most

domi

Post by domi » 19/02/2007 20:53

Puna mi je naka stvar svakojakih akademika.

Bosanac_21

Post by Bosanac_21 » 19/02/2007 23:20

Murat Sabanovic wrote:

nebi mirno spav'o.docek'o bih spreman rat a ne goloruk.
meni bi draze bilo da nas nazivaju genocidan narod ,nego sto nas danas izjednacavaju sa argesorom.

ebi ga, kad se zapucalo u Hrvatskoj i kad smo sami vidjeli na sta su tamo spremni bili, zar smo mislili da ce kod nas drugcije proci?
Bili bi mi goloruki i tako al uvijek bi se neko naso od izdajica poput Abdica koji je poslao slepere prazne municije da se brani Bosanska Krajina.
Nije ni dedo za sve kriv, samim referendumom smo mogli vidjeti ko vuce i ko ima podrsku JNA :x
To sto nas izjednjacavaju danas je omalovazavanje opstanka i odbrane Bosne i Hercegovine, nismo nista drugo ni ocekivali. Za to sve smo mi krivi sto dopustamo, krenimo od prvih nasih politicara koji ne bendaju ni borca, ni sehida, ni ovog ni onog.

Bosanac_21

Post by Bosanac_21 » 19/02/2007 23:26

forUMASH wrote:

....koje si ti vijesti gledao.....u vijestima koje sam ja gledao, sve gore nabrojano se desilo jos '92. ....... pusti suplju vezano za takticku prirodu izjave......

ps - eto Jastreba :D

To gore (podebljano) se odnosilo na svijet. Podrzali su i priznali nezavisnu Bosnu i Hercegovinu ali da je bila Alijina rijec javno za rat, sta bi se tek tada sve izrodilo o nama. Od tog istog svijeta smo dobili embargo tj. embargo na odbranu tj. pomoc genocida nad nama samima. Vremena kad nismo imali ni kuma ni druga, a i danas koje imamo kumove i drugove vise na labavim baglamama :roll:

Avax_

Post by Avax_ » 19/02/2007 23:28

Nije ni Alija mogao sve znati.Bio je civilna vlast, morao je paziti sta prica. Nije Alija imao ni tenkove ni municiju pa da se busa u prsa i prica mi ce mo ovo ili ono...
Teska su to vremena bila, neznas ni ko pije ni ko placa.
Morali smo se boriti protiv dva agresora i njihova tri unutrasnja pomagaca, a mi saka golorukog naroda u sredini svega toga...
Dobro smo uopste opstali!

pijem_i_derem

Post by pijem_i_derem » 20/02/2007 00:40

ovdje cim neko malo aliju spomene u negativnom kontekstu, odmah se tu iskupi dijaspora i pokoje dijete ratnog profitera iz bih i pocnu da pljuju u svakoga ko im dirne u njihovog sveca, aliju izetbegovica...ako cete se odvojiti malo od svojih bilo interesa ili dijssporskih zabluda o domovini bosni, poslat cu vam link na video gdje alija govori da se ne trebamo uopste brinuti da ce biti rata, te rukovanja sa ratnim zlocincima karadzicem i milosevicem od 90-tih pa do 95-te, al dobro vas to ne zanima tesko je skinuti njegovu sliku koja vam iznad glave stoji vec 15 godina i kojoj tako slijepo vjerujete...a posto niste sigurno RVI i bivsi borci sa prve linije onda mi i nije zao sto zivite u takvoj zabludi...uglavnom, po meni, ovo sto kaze akademik je samo potvrda onoga sto od ranije iko malo pametniji zna...jugoslavija je bila socijalisticki rezim, ameri i britanci su je uspjeli slomiti izazvavsi sukobe unutar nje pomocu figura alije, karadzica...nije njima bilo u interesu da neko iz juge ozivi titov pakt sa nehruom zemalja treceg svijeta...i ovo je svakako istina da su ameri podrgrijavali sukobe u jugi...a sad ce neko reci da su nam oni donijeli nezavisnost i demokraciju, hehe pa donijeli su je isto ko sto ce je donijeti i iraku ili afganistanu, neka nam je Bog na pomoci...i na kraju da kezm da ovim nisam rahemtli Aliju izjednacio kao covjeka sa karadzicem ili milosevicem, ovi su ratni zlocinci, dok je alija bio samo pogodan instrument stranaca, te kao takav po meni ne bi mogao ostati upamcen kao "oslobodilac svoga naroda".

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 20/02/2007 05:25

ovdje cim neko malo aliju spomene u negativnom kontekstu .......

.... dodje do reakcije jer se skoro po pravilu radi o neutemeljenoj kritici ideoloskih neistomisljenika. Izetbegovic nije bio u poziciji da proglasi rat. Bosnjaci nisu izabrali njega za svog predstavnika, nego Fikreta Abdica. Abdic bi nakon Izetbegovicevog proglasavanja rata podsjetio narod na rezultate izbora, te uz pomoc velikosrba preuzeo kontrolu nad vise Bosnjaka nego sto moze stati u radne pogone Agrokomerca. Svaki bi yutelovac medju Bosnjacima Izetbegovica sekundarisao kao ratnog huskaca, a ono jada sto bi ostalo uz Aliju, bi zavrsilo kao stanovnistvo Kozarca.

jugoslavija je bila socijalisticki rezim, ameri i britanci su je uspjeli slomiti izazvavsi sukobe unutar nje pomocu figura alije, karadzica

SFRJ je slomljena izlaskom Slovenije i Hrvatske iz zajednice, Karadzic je djelovao kao operativac Beograda, a Izetbegovic se tom stanju samo prilagodjavao. Optuzivanje Izetbegovica za raspad Jugoslavije je primjer otvorenog bezobrazluka, kojeg ti nevino nazivas "negativnim kontekstom".

Avax_

Post by Avax_ » 20/02/2007 05:46

@Jastreb35, argumentovano kao i uvijek!!

:thumbup:

Uz moj mali dodatak, mnogi su poslije rata poceli da pricaju svasta a za vrijeme bitke su bili donji..., sto tada nisu pametovali...?

A onaj sto kaze -dijaspora i djeca profitera-, na dzenazi AI nisu bili profiteri vec obicni gradjani i sirotinja!!

ellah

Post by ellah » 20/02/2007 05:55

Aliji rahmetli svaka cast za sve sto je ucinio ne samo za muslimane nego za sve!
katolici sredje bosne pogotovo mu moraju ljubiti noge jer da nije bilo alije samljeveni bi bili 93-ce....
samo mu zamjerim dvoje: sto je skinuo sefera halilovica i sto je potpisao dayton....

sember

Post by sember » 20/02/2007 08:15

Navescu jedan primjer pa prosudite sami da li je sve do Alije.Nakon pada Bijeljine obreo sam se u Brckom.Brcaci su se ponasali lezerno i na moje upite
jesu li spremni za rat odgovor je bio,mi smo se podijelili (dogovorili)sa srbima.
Sta su se oni dogovorili to sada vise nije bitno, niti zelim doprinos brcaka u ratu
blatiti.Zelim navesti samo jedan primjer nasih gradova kako su se pasivno ponasali aIMALI SU VREMENA da se kako tako bolje pripreme.Otprilike cekali smo da svaka zajednica bude napadnuta pa tek tada pruzan je otpor,ili smo mislili mozda nas nece??

furlan
Has thanked: 1 time

Post by furlan » 20/02/2007 08:36

ellah
[b][samo mu zamjerim dvoje: sto je skinuo sefera halilovica i sto je potpisao dayton [/b]
SAMO??? :shock:

amrino

Post by amrino » 20/02/2007 09:03

Ja kontam sto juce kisa pada vazdan- pa cudo jedno da je proslo ovoliko vremena a da se nije malo pljuvalo po rahmetli predsjedniku... Cudo nas snijeg nije zatrpao...:oops:
Pozivam sve ljude koji postuju svog PRVOG I JEDINOG PREDSJEDNIKA da BOJKOTUJU ovu i slicne teme.
"Nikad ne bacaj bisere pred svinje...."

Kenny Rogers

Post by Kenny Rogers » 20/02/2007 09:26

Dodik izjavljuje da su mu Bošnjaci nudili dogovor o ustroju Bosne i Hercegovine bez Hrvata, sad ovaj članak. Još ćemo prema ovim izjavama i natpisima biti najbolji jarani po onom sistemu mir mir mir niko nije kriv (tipa kafanska tuča i idemo dalje zajedno piti).

Drugovi moji bliži se presuda za genocid i Srpska politika je po prvi put u zadnjih 150 godina u defanzivi i sav svet im se ruši pa i sami temelji Srpske države (Nezavisno Kosovo), trebaju im po svaku cijenu saveznici (čitaj make up) da nisu oni krivi za sve već jedan Alija koji je po njima pogrešno protumačio Srpske namjere, a da su oni fini i multietnički miroljubivi narod koji svima daju mogučnost da lijepo šive, kao da su oni ti koji nešto daju i koje se nešto pita.

A izbor 91 je bio: Bošnjaci narod bez države (bez žrtava u Velikoj Srbiji) ili Narod s državom (s žrtvama u multietničkoj državi Bosni i Hercegovini), što je jasno rečeno u govoru Radovana Karađića za parlametarnom govornicom, na što mu je Alija jasno rekao zašto Bošnjaci ali i ostali koji su izašli iz Juge neće sa Srbima u istoj državi.

Vodenjak

Post by Vodenjak » 20/02/2007 09:37

Jastreb35 wrote:
ovdje cim neko malo aliju spomene u negativnom kontekstu .......

.... dodje do reakcije jer se skoro po pravilu radi o neutemeljenoj kritici ideoloskih neistomisljenika. Izetbegovic nije bio u poziciji da proglasi rat. Bosnjaci nisu izabrali njega za svog predstavnika, nego Fikreta Abdica. Abdic bi nakon Izetbegovicevog proglasavanja rata podsjetio narod na rezultate izbora, te uz pomoc velikosrba preuzeo kontrolu nad vise Bosnjaka nego sto moze stati u radne pogone Agrokomerca. Svaki bi yutelovac medju Bosnjacima Izetbegovica sekundarisao kao ratnog huskaca, a ono jada sto bi ostalo uz Aliju, bi zavrsilo kao stanovnistvo Kozarca.

Nemoj tako @Jastrebe... :-) :-)
Ja znam da mnogima godi kad ovako napises, ali ovo su samo bonboncici za oblizivanja prstiju maloj djeci i onima koji nece da odrastu... :oops:
Kao prvo, vrlo je tesko kritikovati Izetbegovica na osnovu ideoloskih razlika jer taj covjek ideologije naprosto nije ni imao.
Izuzimajuci religiju, koja bi s vodjenjem drzave trebala da ima koliko i ljubav prema kosarci ili svjetskim prvenstvom u pljuvanju u dalj, sav njegov ostali "ideoloski" rad svodio se na zalaganje da se pokaze merhametlijom s jedne i kobajagi pravednim babom s druge strane!
A narodu nije trebao babo, a jos manje merhametli insan!
Narodu je trebao vodja, pojam uz koji idu svi oni epiteti koje Izetbegovic nije posjedovao.

Bosnjaci-Muslimani su pocetkom 90-ih imali dovoljno alternativa. Izabrali su ono sto su izabrali i danas imaju ono sto im je ta alternativa dala.
Govoriti da bi svaka druga donijela samo gore rjesenje je podmetanje kukavicijeg jajeta. I to od strane onih koji su taj isti narod, goloruk i nepripremljen, uvukli u borbu za jedinstvenu i suverenu BiH, a nakon sto je narod debelo dobio po guzici, ostavili su ga razbacanog po tamo nekim entitetima, kantonima, prchijama...
Potpisali su kapitulaciju i podjelu BiH i danas su opet najvatreniji pobornici jedinstvene BiH.
Jebe lud zbunjenog!

Jastreb35 wrote:
jugoslavija je bila socijalisticki rezim, ameri i britanci su je uspjeli slomiti izazvavsi sukobe unutar nje pomocu figura alije, karadzica

SFRJ je slomljena izlaskom Slovenije i Hrvatske iz zajednice, Karadzic je djelovao kao operativac Beograda, a Izetbegovic se tom stanju samo prilagodjavao. Optuzivanje Izetbegovica za raspad Jugoslavije je primjer otvorenog bezobrazluka, kojeg ti nevino nazivas "negativnim kontekstom".

Izetbegovic nije srusio Jugoslaviju i tu se potpuno slazemo!
Ali isto tako nije uradio nista da bi je sacuvao...
Medjutim, s obzirom na njegove kvalitete kao politicara i drzavnika, bilo bi iluzorno i ocekivati da je on mogao da uradi bilo sta od pomenutog! :oops:

Pomirimo se jednom za sva vremena da su nas upravo onda kad nam je najvise trebalo, poveli politicari najnizeg moguceg kalibra.
Alija Izetbegovic je bio samo personifikacija istih! :oops:

radeljas

Post by radeljas » 20/02/2007 09:47

Kenny Rogers wrote:A izbor 91 je bio: Bošnjaci narod bez države (bez žrtava u Velikoj Srbiji) ili Narod s državom (s žrtvama u multietničkoj državi Bosni i Hercegovini), .

greska i u velikoj srbiji bi imali velike zrtve, prvo bi ratovali za tu veliku srbiju u hrvatskoj i kasnije na kosovu, a onda bi bilo totalno potcinjeni, otrpilike kao u bivsoj jugi kada je recimo u poslovodnom odboru unisa bilo 14 srba i jedan hrvat, a na univerzitetu dekan nikad nije bio bosnjak ...
a akademik i njegova naknadna pamet nisu vrijedni komentara. slijedece godine ce on vec pricati neku drugu pricu. svakim danom u svakom pogledu ga sve manje cijenim, ako sam ga ikad uopste i cijenio.

Post Reply