Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post Reply
User avatar
BHCluster
Posts: 23408
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1676 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by BHCluster »

General War wrote:
madner wrote: Jos jednom, vlast nije smjenjena. Vlada je dala ostavku zbog pritiska.
I ne nije prvi put, SFRJ nije imala izbore tako da je narod upravo kroz bunt i proteste jedino i mogao izraziti negodovanje. 1968 u Beogradu, 1971 u Zagrebu itd...

Ne znam da li je bilo i Srba sa Kosova i Crne Gore, vjerovatno da je jeste, ali glavne snage su ipak bili lokalni Srbi. Izbori su to pokazali, nije Slobo oborio ni jednu vlast osim Kosovske gdje nije imao podrsku populacije.
Dogadjaji 1988 jesu bili uzrok za ono sto se poslje desilo ali nikako nisu bili vezani. Slovenija se pripremala godinu dana za rat, imala je plan A, B i C za svaki slucaj odgovora, gdje bi vodili gerilski rat i ko bi vodio te formacije. Nisu poceli dok nisu obezbjedili protivoklopna sredstva, sa zadnjom posiljkom tek ulaze u konfrontaciju sa saveznim organima. Hrvatska je blokirala kasarne JNA dok u njima nije bilo dovoljno ljudi da odvuku sve tenkove koji su unutra, tako su dosli do 95% svog teskog naoruzanja. Dakle obje republike su bile svjesne da nezavisnost znaci konfrontaciju sa JNA, obje republike su poduzele korake da budu sto spremniji. BiH nije, jer je Alija svima govorio da bi u ratu najebali pa da se shodno tome moramo dogovoriti sa Srbima. Imas svjedocanstva iz 1991 gdje to jasno i glasno kaze.

Makedonija ima 2% Srba, ima jedna opstina gdje ih je vise od 20%. Ako nije proslo mirno u Hrvatskoj koja je imala 3x manje Srba od BiH, ko se mogao nadati da ce ovdje?

Alija sigurno nije, 1991 je dao tacne presjeke situacije. Samo nije bio dosljedan, niti je kocio niti ubrzao.

Da sumiram, presao si sa AP ZB na AB revoluciju, bez da si iste povezao. Jos uvijek nisi u stanju srociti jedan argument koji samostalno stoji. Sta bi se po tebi desilo za SRBiH da je bila protiv nezavisnosti na referendumu i zasto?
Jedan malecni detaljcic je izmakao u ovome sto su srbi se uhvatili puske je:
-Gubitak konstitutivnosti u hrvatskoj+lijepa sjecanja i podsjecanja iz perioda NDH tokom priprema za rat.
Konacno...
Image
Chuckle Brothers!
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1677 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by Maraschino »

General War wrote: Jedan malecni detaljcic je izmakao u ovome sto su srbi se uhvatili puske je:
-Gubitak konstitutivnosti u hrvatskoj+lijepa sjecanja i podsjecanja iz perioda NDH tokom priprema za rat.
haj sada smisli sto se uhvatise puske u bosni i preventivno u '92.god. pobise 30.000 civila.

ne moras ni A napisati, stvarali su veliku srbiju po svaku cijenu.(pitaj plavsicku koliko bi zrtvovala tudje djece za tu ideju)
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#1678 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by LBVIEW »

Maraschino wrote:
General War wrote: Jedan malecni detaljcic je izmakao u ovome sto su srbi se uhvatili puske je:
-Gubitak konstitutivnosti u hrvatskoj+lijepa sjecanja i podsjecanja iz perioda NDH tokom priprema za rat.
haj sada smisli sto se uhvatise puske u bosni i preventivno u '92.god. pobise 30.000 civila.

ne moras ni A napisati, stvarali su veliku srbiju po svaku cijenu.(pitaj plavsicku koliko bi zrtvovala tudje djece za tu ideju)
Pa jebi ga, kod njih se argumenti prilagodjavaju situaciji.
Sto se ove famozne odluke o brisanju konstitutivnosti tice, ista je donesena pola godine nakon pocetka "balvan" revolucije.
A i pripreme za rat, tj. dijeljenje oruzja Srbima, su izvrsene prije formiranja ZNG i hapsenja Spegelja.
Valjda ne trebam spominjati kako su u "RSK", onako preventivno u presudjenom UZP, napravili "etnicko" ciscenje na samom pocetku rata.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1679 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by General War »

BHCluster wrote:
General War wrote:
madner wrote: Jos jednom, vlast nije smjenjena. Vlada je dala ostavku zbog pritiska.
I ne nije prvi put, SFRJ nije imala izbore tako da je narod upravo kroz bunt i proteste jedino i mogao izraziti negodovanje. 1968 u Beogradu, 1971 u Zagrebu itd...

Ne znam da li je bilo i Srba sa Kosova i Crne Gore, vjerovatno da je jeste, ali glavne snage su ipak bili lokalni Srbi. Izbori su to pokazali, nije Slobo oborio ni jednu vlast osim Kosovske gdje nije imao podrsku populacije.
Dogadjaji 1988 jesu bili uzrok za ono sto se poslje desilo ali nikako nisu bili vezani. Slovenija se pripremala godinu dana za rat, imala je plan A, B i C za svaki slucaj odgovora, gdje bi vodili gerilski rat i ko bi vodio te formacije. Nisu poceli dok nisu obezbjedili protivoklopna sredstva, sa zadnjom posiljkom tek ulaze u konfrontaciju sa saveznim organima. Hrvatska je blokirala kasarne JNA dok u njima nije bilo dovoljno ljudi da odvuku sve tenkove koji su unutra, tako su dosli do 95% svog teskog naoruzanja. Dakle obje republike su bile svjesne da nezavisnost znaci konfrontaciju sa JNA, obje republike su poduzele korake da budu sto spremniji. BiH nije, jer je Alija svima govorio da bi u ratu najebali pa da se shodno tome moramo dogovoriti sa Srbima. Imas svjedocanstva iz 1991 gdje to jasno i glasno kaze.

Makedonija ima 2% Srba, ima jedna opstina gdje ih je vise od 20%. Ako nije proslo mirno u Hrvatskoj koja je imala 3x manje Srba od BiH, ko se mogao nadati da ce ovdje?

Alija sigurno nije, 1991 je dao tacne presjeke situacije. Samo nije bio dosljedan, niti je kocio niti ubrzao.

Da sumiram, presao si sa AP ZB na AB revoluciju, bez da si iste povezao. Jos uvijek nisi u stanju srociti jedan argument koji samostalno stoji. Sta bi se po tebi desilo za SRBiH da je bila protiv nezavisnosti na referendumu i zasto?
Jedan malecni detaljcic je izmakao u ovome sto su srbi se uhvatili puske je:
-Gubitak konstitutivnosti u hrvatskoj+lijepa sjecanja i podsjecanja iz perioda NDH tokom priprema za rat.
Konacno...
Image
Chuckle Brothers!
Tako je, sve si otkrio :D

Image
User avatar
BHCluster
Posts: 23408
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1680 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by BHCluster »

Kao sto sam vec napisao Chuckle Brothers, to me to you. :lol:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1681 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by General War »

Maraschino wrote:
General War wrote: Jedan malecni detaljcic je izmakao u ovome sto su srbi se uhvatili puske je:
-Gubitak konstitutivnosti u hrvatskoj+lijepa sjecanja i podsjecanja iz perioda NDH tokom priprema za rat.
haj sada smisli sto se uhvatise puske u bosni i preventivno u '92.god. pobise 30.000 civila.

ne moras ni A napisati, stvarali su veliku srbiju po svaku cijenu.(pitaj plavsicku koliko bi zrtvovala tudje djece za tu ideju)
... najlakse se praviti mutav, onda se pitaj zasto je ovo ovako onda?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1682 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by Maraschino »

General War wrote:
Maraschino wrote:
General War wrote: Jedan malecni detaljcic je izmakao u ovome sto su srbi se uhvatili puske je:
-Gubitak konstitutivnosti u hrvatskoj+lijepa sjecanja i podsjecanja iz perioda NDH tokom priprema za rat.
haj sada smisli sto se uhvatise puske u bosni i preventivno u '92.god. pobise 30.000 civila.

ne moras ni A napisati, stvarali su veliku srbiju po svaku cijenu.(pitaj plavsicku koliko bi zrtvovala tudje djece za tu ideju)
... najlakse se praviti mutav, onda se pitaj zasto je ovo ovako onda?
cuj mutav, eto trebao bi razmisljati tvojom glavom i opravdavati progon i zlocine nad hrvatima promjenom ustava i zlocinima iz 2.s.r.

po tome svakog momenta bi neko mogao balvane na cestu i krenuti u zlocine iz osvete za neki period.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1683 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by General War »

BHCluster wrote:Kao sto sam vec napisao Chuckle Brothers, to me to you. :lol:
Ok, koji si ti od brace? :lol:
I sta ti je: "to mi to you"?? :mrgreen:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1684 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by General War »

Maraschino wrote:
General War wrote: ... najlakse se praviti mutav, onda se pitaj zasto je ovo ovako onda?
cuj mutav, eto trebao bi razmisljati tvojom glavom i opravdavati progon i zlocine nad hrvatima promjenom ustava i zlocinima iz 2.s.r.

po tome svakog momenta bi neko mogao balvane na cestu i krenuti u zlocine iz osvete za neki period.
Eto vidis, opet mutav i jos meni pripisujes ono sto sam radis...aj da ti dam hint:

Image
User avatar
BHCluster
Posts: 23408
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1685 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by BHCluster »

Maraschino wrote:
cuj mutav, eto trebao bi razmisljati tvojom glavom i opravdavati progon i zlocine nad hrvatima promjenom ustava i zlocinima iz 2.s.r.

po tome svakog momenta bi neko mogao balvane na cestu i krenuti u zlocine iz osvete za neki period.
Naravno vec su ih Chuckle Brothers opravdali. I ne zaboravi to oni preventivno rade.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1686 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by madner »

Ovaj iz direktne konfrontacije presao na rat niskog intenziteta, dobacuje nesto sa strane, bez da tvrdi da je napravio argumentaciju. FIno je adaptirati strategiju mogucnostima, jeste bilo malo ofirno.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1687 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by General War »

madner wrote:Ovaj iz direktne konfrontacije presao na rat niskog intenziteta, dobacuje nesto sa strane, bez da tvrdi da je napravio argumentaciju. FIno je adaptirati strategiju mogucnostima, jeste bilo malo ofirno.
...izvini jeli to meni nesto prebacijes ili onom dezurnom trolu?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1688 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by madner »

Ma ovom protestantu.

Sto si se nasao? :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1689 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by Maraschino »

General War wrote:
Maraschino wrote:
General War wrote: ... najlakse se praviti mutav, onda se pitaj zasto je ovo ovako onda?
cuj mutav, eto trebao bi razmisljati tvojom glavom i opravdavati progon i zlocine nad hrvatima promjenom ustava i zlocinima iz 2.s.r.

po tome svakog momenta bi neko mogao balvane na cestu i krenuti u zlocine iz osvete za neki period.
Eto vidis, opet mutav i jos meni pripisujes ono sto sam radis...aj da ti dam hint:

Image
cuj ti meni dajes hint a time opravdavas u tom momentu nicim izazvane zlocine(osim iz neke proslosti).
to je bio razlog i etnicki ociscenog podrinja pocetkom '92.god, razlog zasto se u krajini skupljali civili i odvodili na stratista...covjece to su 3 puta gori zlocinci od fashista.
User avatar
BHCluster
Posts: 23408
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1690 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by BHCluster »

madner wrote:Ma ovom protestantu.

Sto si se nasao? :D
Jel te toliko pogodilo srce moje napacheno? Kao pravi "Slobini pioniri". :lol:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1691 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by madner »

BHCluster wrote:
madner wrote:Ma ovom protestantu.

Sto si se nasao? :D
Jel te toliko pogodilo srce moje napacheno? Kao pravi "Slobini pioniri". :lol:
Sta bi me trebalo pogoditi?
Tvoje neznanje jeste frapantno, ali nista neobicno.

Mislim u redu imas malo problema sa pojmovima, hronologijom i implikacijama, ali daleko od toga da si najgori.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1692 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by General War »

madner wrote:Ma ovom protestantu.

Sto si se nasao? :D
'nako, bilo mi nedoreceno,pa rekoh da me nije prenjelo :D
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1693 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by General War »

Maraschino wrote:
General War wrote:
Image
cuj ti meni dajes hint a time opravdavas u tom momentu nicim izazvane zlocine(osim iz neke proslosti).
to je bio razlog i etnicki ociscenog podrinja pocetkom '92.god, razlog zasto se u krajini skupljali civili i odvodili na stratista...covjece to su 3 puta gori zlocinci od fashista.
...onda si se ti ukljucio u pracenje ovog rata otprilike ko i Alija...kad je zapucalo po sarajevu.
User avatar
BHCluster
Posts: 23408
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1694 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by BHCluster »

madner wrote:
Sta bi me trebalo pogoditi?
Tvoje neznanje jeste frapantno, ali nista neobicno.

Mislim u redu imas malo problema sa pojmovima, hronologijom i implikacijama, ali daleko od toga da si najgori.
Do mene je kolega duboko se izvinjavam za istup nisam trebao.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1695 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by Maraschino »

General War wrote: ...onda si se ti ukljucio u pracenje ovog rata otprilike ko i Alija...kad je zapucalo po sarajevu.
mnogo ranije djenerale, taman da ne dozivim sudbinu gore pobrojanih.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1696 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by General War »

Maraschino wrote:
General War wrote: ...onda si se ti ukljucio u pracenje ovog rata otprilike ko i Alija...kad je zapucalo po sarajevu.
mnogo ranije djenerale, taman da ne dozivim sudbinu gore pobrojanih.
A ha,vidim
"samo mrtvi vide kraj rata"
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#1697 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by LBVIEW »

Kao sto rekoh, argumenti se prilagodjavaju situaciji, pa je tako, jednom uzrok za i opravdanje srpskog divljanja 90-tih NDH, nakon toga "brisanje" iz Ustava, pa onda vezanje zastava, "stari svat", pa Referendum, Alijino odbijanje "historijskog" dogovora, da nisam sta izostavio drugovi salonci? :D Pri tom se, naravno, zaboravlja hronologija desavanja i srpska odgovornost za svo sranje na prostorima SFRJ, koja je naravno primarna. :oops: Srbi su htjeli oruzje i nove pobede jos 89-e na Gazimestanu, gdje im je "mesija" iz Pozarevca isto obecao, a nedugo nakon toga i ispunio obecanje, i tu je kraj price.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1698 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by Fudo387 »

Djeneral se do srzi raskrinkao, mada i nije bio neka posebna misterija.
Drug madner ne zna kud goni, jedan dan bi napadao na Split, drugi dan opkoljavao kasarne.
Strategija, pusti me da vrisnem.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1699 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by madner »

Ili jedno ili drugo, samo ne pusti ovih 1500 ljudi da izvuku oruzje na brda, da se ukopaju, spoje sa lokalnim Srbima, podjele njima ostalo, maznu oruzje TO, uspostave lanac komandovanja i naprave obruc prije prvog vlastitog poteza.

Ako je isao na dogovor, jer se bojao rata, onda pravac Split, niko kao mi i CG. Ako je isao na nezavisnost, onda iz kasarni ne smije izaci tesko oruzje do lokalnih Srba. To su bile drzavnicke opcije, oba puta bi bolje prosli. Uglavnom jer je tesko bilo gore proci.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1700 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by General War »

Fudo387 wrote:Djeneral se do srzi raskrinkao, mada i nije bio neka posebna misterija.
Drug madner ne zna kud goni, jedan dan bi napadao na Split, drugi dan opkoljavao kasarne.
Strategija, pusti me da vrisnem.
Dofu, BHCluster, LBVIEW... vjesto raskrinkavaju forumske nevjernike :D

Image
Post Reply