Aliexpress- all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

daramo
Posts: 430
Joined: 22/06/2013 18:57

#5851 Re: Aliexpress- all about

Post by daramo »

Imaju posla na svaku pošiljku zalijepiti tn i naplatiti 1,8KM da se slučajno ne "zagubi" dvije ulice dalje nakon što je došla s drugog kraja svijeta.
User avatar
nagibSA
Posts: 903
Joined: 19/10/2017 01:21

#5852 Re: Aliexpress- all about

Post by nagibSA »

Narucio android multimediju za auto i sada pise ' Partially shipped'. Sta je u pitanju, jel imao neko iskustva? Da li nemaju na stanju, pa nesto muljaju, parcijalno salju...
Optime
Posts: 21
Joined: 06/03/2022 21:27

#5853 Re: Aliexpress- all about

Post by Optime »

Nikad nisam narucivao nesto sa navedene stranice, sa Ebay-a jesam par puta i placao postarinu 1.80KM.
E sada, sestra nesto hoce sa Aliexpressa(vise stvari) i to kosta po par marki, shipping free. Ali navodno neka njena poznanica je isto bila nesto narucila pa je postarinu platila 6KM kod nas. Pitanje je sljedece, u cemu je fora i da li cu ja za svaki paket i svaku tu narudzbu placati od 6-10KM? Jer ako cu ja za sve posebno placati od 6-10KM da joj kazem da moze sve to zaboraviti odmah sve
User avatar
Nastasia
Posts: 3472
Joined: 12/01/2018 13:44

#5854 Re: Aliexpress- all about

Post by Nastasia »

Optime wrote: 03/05/2024 18:49 Nikad nisam narucivao nesto sa navedene stranice, sa Ebay-a jesam par puta i placao postarinu 1.80KM.
E sada, sestra nesto hoce sa Aliexpressa(vise stvari) i to kosta po par marki, shipping free. Ali navodno neka njena poznanica je isto bila nesto narucila pa je postarinu platila 6KM kod nas. Pitanje je sljedece, u cemu je fora i da li cu ja za svaki paket i svaku tu narudzbu placati od 6-10KM? Jer ako cu ja za sve posebno placati od 6-10KM da joj kazem da moze sve to zaboraviti odmah sve
Narucujem puno sa alija I po paketu je 1.8
Optime
Posts: 21
Joined: 06/03/2022 21:27

#5855 Re: Aliexpress- all about

Post by Optime »

Nastasia wrote: 03/05/2024 18:59
Optime wrote: 03/05/2024 18:49 Nikad nisam narucivao nesto sa navedene stranice, sa Ebay-a jesam par puta i placao postarinu 1.80KM.
E sada, sestra nesto hoce sa Aliexpressa(vise stvari) i to kosta po par marki, shipping free. Ali navodno neka njena poznanica je isto bila nesto narucila pa je postarinu platila 6KM kod nas. Pitanje je sljedece, u cemu je fora i da li cu ja za svaki paket i svaku tu narudzbu placati od 6-10KM? Jer ako cu ja za sve posebno placati od 6-10KM da joj kazem da moze sve to zaboraviti odmah sve
Narucujem puno sa alija I po paketu je 1.8
U cemu je onda fora sto je platila 6KM ta djevojka. Jer nisam lud da za svaku stvar ako dodje posebno,a sigurno hoce, da placam po 6-10KM, a ne 1.80 kao sto sam placao sa Ebay-a ili Wisha...pa vise bi platio nasu BiH postarinu nego sto kosta sama stvar..
musliman_normala
Posts: 57
Joined: 29/04/2015 11:20

#5856 Re: Aliexpress- all about

Post by musliman_normala »

Ne paniči. Tih 6 KM je za veće pakete, što je carina morala otvarati, mene je to samo jednom do sada zadesilo.
daramo
Posts: 430
Joined: 22/06/2013 18:57

#5857 Re: Aliexpress- all about

Post by daramo »

6KM je carinski pregled pošiljke u obliku paketa, veće pošiljke.
1,8KM naplate pošte za praćenje pošiljke, težinom i volumenom manje pošiljke koje nisu registrirana pošta i koje ne idu na carinski pregled.
User avatar
Nastasia
Posts: 3472
Joined: 12/01/2018 13:44

#5858 Re: Aliexpress- all about

Post by Nastasia »

Optime wrote: 03/05/2024 22:00
Nastasia wrote: 03/05/2024 18:59
Optime wrote: 03/05/2024 18:49 Nikad nisam narucivao nesto sa navedene stranice, sa Ebay-a jesam par puta i placao postarinu 1.80KM.
E sada, sestra nesto hoce sa Aliexpressa(vise stvari) i to kosta po par marki, shipping free. Ali navodno neka njena poznanica je isto bila nesto narucila pa je postarinu platila 6KM kod nas. Pitanje je sljedece, u cemu je fora i da li cu ja za svaki paket i svaku tu narudzbu placati od 6-10KM? Jer ako cu ja za sve posebno placati od 6-10KM da joj kazem da moze sve to zaboraviti odmah sve
Narucujem puno sa alija I po paketu je 1.8
U cemu je onda fora sto je platila 6KM ta djevojka. Jer nisam lud da za svaku stvar ako dodje posebno,a sigurno hoce, da placam po 6-10KM, a ne 1.80 kao sto sam placao sa Ebay-a ili Wisha...pa vise bi platio nasu BiH postarinu nego sto kosta sama stvar..
Vjerovatno je bio tezak paket.
Na Aliju treba birati sta naruciti.
Npr, isplati se naruciti sitne stvari koje kod nas nisu bas dostupne, iz moje, zenske perspektive, mali difuzer za zrak, za ured, kod nas ga ni nema, mozes uzet samo ozbiljan difuzer, 6KM, lagan + 3KM postarine=isplati se.

Na Aliju prostirka za ljubimce 15KM, ali kod nas u radnji 30KM. Medjutim, teska je, pa je 15+3 Alijeve postarine, jer skoro uvijek na takve super isplative vece komade imas postarinu +7 nase jer ce ga otvarat = 25KM I jos rizikujes da ti ne dodje, da ne dodje Ono sto si narucio, ili ako dodje cekaces 3-4 sedmice.

Pazljivo citat dimenzije, znaju mini proizvode slikat kao full size, recimo cetkice za sminku pribor za sudje, itd.
AdzijaFace
Posts: 244
Joined: 13/06/2021 12:42

#5859 Re: Aliexpress- all about

Post by AdzijaFace »

Optime wrote: 03/05/2024 22:00 . Jer nisam lud da za svaku stvar ako dodje posebno,a sigurno hoce, da placam po 6-10KM
Ako ne zeslis biti lud, nauci pravila, uslove, obaveze i prava.

Koliko sam ja upoznat, postoje 2 ili tri tipa posiljki. Ja znam za dva i to, pismo i paket.

Pismo - vecina nas odmah pomisli na kovertu i a4 papir unutra. Ipak, kinezi sve deklarisu kao pismo, pa ti i mobitel dodje kao pismo i onda se tako kod nas i tretira - 3.5KM carinski pregled.

Paket - onaj ko ispravno deklarise (EU, USA etc) ce na osnovu tezine i dimenzija staviti tacnu oznaku, nece skrtariti ko kinezi. Na ovaj iznos se placa veca cijena carinskog pregleda, od 5 do 9KM (ne sjecam se na osnovu cega se odredjuje, pise na stranici poste).

Prema tome, to je razlog zasto se nekada plati vise, nekada manje, odnosno zavisi od deklaracije koja je u 90% slucajeva u korist kineza i "korist" primaoca, a na stetu poste.
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2889
Joined: 03/03/2011 09:12

#5860 Re: Aliexpress- all about

Post by AhmetShabo »

zadnje tri posiljke postar mi ne donosi zuri papiric na adresu
zivim trenutno na visnjiku

naravno odnem u postu, kazu vraceno je to odakle je poslano

Sta raditi?
Niti me telefonski obavijeste nit ista
Do prije mjesec i po sve je uredno islo, dobihem zuti papir,odem u postu preuzmem paket
User avatar
canvra888
Posts: 4505
Joined: 09/07/2021 15:03

#5861 Re: Aliexpress- all about

Post by canvra888 »

AhmetShabo wrote: 06/05/2024 16:16 zadnje tri posiljke postar mi ne donosi zuri papiric na adresu
zivim trenutno na visnjiku

naravno odnem u postu, kazu vraceno je to odakle je poslano

Sta raditi?
Niti me telefonski obavijeste nit ista
Do prije mjesec i po sve je uredno islo, dobihem zuti papir,odem u postu preuzmem paket
Uputiti pisanu žalbu šefu poslovnice pošte koja je nadležna za tebe. Imao sličan problem i rješeno je na isti način.

Možeš prethodno i nazvati istu poslovnicu da utvrdiš do koga je tačno problem, poštara ili nalogodavca.
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2889
Joined: 03/03/2011 09:12

#5862 Re: Aliexpress- all about

Post by AhmetShabo »

canvra888 wrote: 06/05/2024 16:28
AhmetShabo wrote: 06/05/2024 16:16 zadnje tri posiljke postar mi ne donosi zuri papiric na adresu
zivim trenutno na visnjiku

naravno odnem u postu, kazu vraceno je to odakle je poslano

Sta raditi?
Niti me telefonski obavijeste nit ista
Do prije mjesec i po sve je uredno islo, dobihem zuti papir,odem u postu preuzmem paket
Uputiti pisanu žalbu šefu poslovnice pošte koja je nadležna za tebe. Imao sličan problem i rješeno je na isti način.

Možeš prethodno i nazvati istu poslovnicu da utvrdiš do koga je tačno problem, poštara ili nalogodavca.
jel mislis na postu na visnjiku?
User avatar
canvra888
Posts: 4505
Joined: 09/07/2021 15:03

#5863 Re: Aliexpress- all about

Post by canvra888 »

AhmetShabo wrote: 06/05/2024 16:35
canvra888 wrote: 06/05/2024 16:28
AhmetShabo wrote: 06/05/2024 16:16 zadnje tri posiljke postar mi ne donosi zuri papiric na adresu
zivim trenutno na visnjiku

naravno odnem u postu, kazu vraceno je to odakle je poslano

Sta raditi?
Niti me telefonski obavijeste nit ista
Do prije mjesec i po sve je uredno islo, dobihem zuti papir,odem u postu preuzmem paket
Uputiti pisanu žalbu šefu poslovnice pošte koja je nadležna za tebe. Imao sličan problem i rješeno je na isti način.

Možeš prethodno i nazvati istu poslovnicu da utvrdiš do koga je tačno problem, poštara ili nalogodavca.
jel mislis na postu na visnjiku?
Ako pitaš za adresu gdje uputiti žalbu, da, pošta na Višnjiku jer su oni nadležni za tvoje područje.
AdzijaFace
Posts: 244
Joined: 13/06/2021 12:42

#5864 Re: Aliexpress- all about

Post by AdzijaFace »

Nista u lokalnu postu, samo u glavnu, ime, prezime, broj posiljke eventualno i datumi https://www.posta.ba/contact/

Eto ovo je jace i od poziva, a ima istu jacinu kao da predas na protokolu poste pisanim putem.
canvra888 wrote: 06/05/2024 16:38 , da, pošta na Višnjiku jer su oni nadležni za tvoje područje.
Ne, salje se na glavnu centralu, kako bi oni bili upoznati. Mislis da ce posta Visnjik informisati glavne i nadredjene? Hoce ali malo sutra.

Ovako na glavnu postu, onda trazi ocitanje od prijavljene poste.....i na kraju postar to vise nikada ne ponovi, jer ce ostati bez posla :)
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2889
Joined: 03/03/2011 09:12

#5865 Re: Aliexpress- all about

Post by AhmetShabo »

AdzijaFace wrote: 06/05/2024 16:38 Nista u lokalnu postu, samo u glavnu, ime, prezime, broj posiljke eventualno i datumi https://www.posta.ba/contact/

Eto ovo je jace i od poziva, a ima istu jacinu kao da predas na protokolu poste pisanim putem.
canvra888 wrote: 06/05/2024 16:38 , da, pošta na Višnjiku jer su oni nadležni za tvoje područje.
Ne, salje se na glavnu centralu, kako bi oni bili upoznati. Mislis da ce posta Visnjik informisati glavne i nadredjene? Hoce ali malo sutra.

Ovako na glavnu postu, onda trazi ocitanje od prijavljene poste.....i na kraju postar to vise nikada ne ponovi, jer ce ostati bez posla :)
Hvala.
evo poslao sam
AdzijaFace
Posts: 244
Joined: 13/06/2021 12:42

#5866 Re: Aliexpress- all about

Post by AdzijaFace »

Javi nam povratne info :)

Vise puta ja, ili neko od mojih je koristio ovaj nacin i uvijek je bila reakcija, jer moraju. Ne moze biti ona "e nemoj njega on nam je od onog naseg mali...".
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15714
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#5867 Re: Aliexpress- all about

Post by problemnatravunu »

Nakon duuuuuuuugoo vremena mi se desilo da mi roba nije stigla sa Aliekspresa ,
bili neki USB-C kablovi i adapteri ,
i nikad ne dođoše , upravo istekao zadnji rok, pišem im žalbu...
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5698
Joined: 04/08/2020 19:22

#5868 Re: Aliexpress- all about

Post by -Chesterfield- »

AhmetShabo wrote: 06/05/2024 16:16 zadnje tri posiljke postar mi ne donosi zuri papiric na adresu
zivim trenutno na visnjiku

naravno odnem u postu, kazu vraceno je to odakle je poslano

Sta raditi?
Niti me telefonski obavijeste nit ista
Do prije mjesec i po sve je uredno islo, dobihem zuti papir,odem u postu preuzmem paket
Meni poštar donese kući. Nije mi nikada donio papirić pa da moram ići u poštu.
User avatar
Quaresma
Posts: 6730
Joined: 19/07/2010 16:37

#5869 Re: Aliexpress- all about

Post by Quaresma »

meni se jutros postar popeo u zgradi dostavio paket direktno na vrata. ja se iznenadio.
zippoo87
Posts: 15830
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5870 Re: Aliexpress- all about

Post by zippoo87 »

problemnatravunu wrote: 07/05/2024 06:36 Nakon duuuuuuuugoo vremena mi se desilo da mi roba nije stigla sa Aliekspresa ,
bili neki USB-C kablovi i adapteri ,
i nikad ne dođoše , upravo istekao zadnji rok, pišem im žalbu...
To je negdje zaglavilo...doci ce kroz 3-4-5 mjeseci 😁
Naravno,ako je istekao predvidjeni rok,mozes se zaliti i traziti refund ili ponovno slanje.
Meni sa alija sada sve dolazi...okvirni rok je nekih 45 dana.
Drug Clan
Posts: 750
Joined: 05/01/2020 20:32

#5871 Re: Aliexpress- all about

Post by Drug Clan »

U posljednje vrijeme malo šta da stigne s AliExpressa.

Image
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2889
Joined: 03/03/2011 09:12

#5872 Re: Aliexpress- all about

Post by AhmetShabo »

AdzijaFace wrote: 06/05/2024 17:16 Javi nam povratne info :)

Vise puta ja, ili neko od mojih je koristio ovaj nacin i uvijek je bila reakcija, jer moraju. Ne moze biti ona "e nemoj njega on nam je od onog naseg mali...".
evo da javim
Odgovorili su mi na mail
posto sam ja kao podstanar ovdje trenutno, a posiljku naznacio na svoje ime, jer mi je uposlenik na salteru rekao da tako mora, dakle ne smijem staviti ime gazdarice ciji je stan, onda je postar te posiljke vracao, sa pricom da nepoznata osoba zivi na toj lokaciji, i da se raspitivao u komsiluku, medjutim nikome ja nisam poznat

Eto to je njihovo objasnjenje
AdzijaFace
Posts: 244
Joined: 13/06/2021 12:42

#5873 Re: Aliexpress- all about

Post by AdzijaFace »

To sto si podstanar ne igra nikakvu ulogu ako si:

-na interfonu nalijepio svoje prezime
-na postanskom sanducetu nalijepio svoje prezime.

Ako to dvoje imas, onda im i odgovori i upitaj sta je jos potrebno, jer postar nema evidenciju u mjesto prebivalista bilo koga od nas :) Ako nisi naveo, onda je do tebe.
Mehemed
Posts: 5715
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#5874 Re: Aliexpress- all about

Post by Mehemed »

Sunyou kasni baš, morao sam tražiti refund or artikla kojeg sam naručio 27.02., istekla sva vremena i nisam imao izbora.
Imam još par komada koji idu preko Sunyou a nešto što sam naručio poslije i išlo je preko Cainiao stiglo prije nekoliko dana a ovo preko Sunyou još ništa. Provjerite da li vam je to što kasni poslato preko Sunyou, ako jest to je razlog zašto kasni, nadam se da će sve proguliti da ne moram tražiti refund ni za šta.
muki_muky
Posts: 420
Joined: 13/01/2022 18:07

#5875 Re: Aliexpress- all about

Post by muki_muky »

Stigao manji paket za 30 dana. Novi cainiao rekord :D :lol:
Post Reply