Aliexpress- all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
kabal1337
Posts: 8067
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#426 Re: Aliexpress- all about

Post by kabal1337 »

Kada vidis poruku airline departure do 5 dana od tog dana kod tebe je.
inace u prosjeku od pocetka do kraja nekih 15 tak dana
Primjetio sam da je prosjek od hand over to airline to departure oko 5 dana
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#427 Re: Aliexpress- all about

Post by amar1994 »

:thumbup:

osim ako roba nije u Pekingu,onda dodje i brze :)
deny_s
Posts: 750
Joined: 22/04/2018 20:55

#428 Re: Aliexpress- all about

Post by deny_s »

SmokingMan wrote:
deny_s wrote:
SmokingMan wrote:Pustit ću neka istekne,pa ću se sporiti ako vidim da mi poštar nije isporučio veoma važnu robu. :D
Ništa puštanje da prođe rok.
Ako ti 14.9 izlazi onaj rok od 60 dana,dispute moraš napraviti prije tog roka..
Da li ćeš to uraditi 10-og ili 13.9 mislim da ti ne igra neku veliku ulogu jer će ali vjerovatno čekati do 14-og,pa će tek onda riješavati dispute
Eno poslali su mi poklopce za objektive fotoaparata.....Yey.... :thumbup: :bih:

Jes da se čekalo dok se nakane ali Bože moj.... :D

Josh mi je ostala zaštita za Huawei mob,vidim tracking stoj kako stoji,hmh..... :oops:
Ne kontam baš,prvo kažeš da ti krajnji rok ističe 14.9 što u biti znači da čekaš preko 50 dana..
Znači,čekao si preko 50 dana da ti gospoda iz kine pošalju artikal :lol: ili sam ja nešto pogrešno razumio..
Nejse,ti ćeš poklopce barem dobiti..Ja taman završio dispute za 2 artikla a pripremam se da otvorim i na još 2 pošiljke..danas tačno 50 dana,još ništa
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#429 Re: Aliexpress- all about

Post by betametazon »

naxx99 wrote:Image

Pozdrav,
Naručio sam telefon 28.08, sl. dan mi je poslan tracking broj (SingPost). Išao je par dana po Aziji i kreno je iz Singapura prema nama i pojavio se na BHP.

Kad mogu očekivat da se pojavi kod nas? Koliko je ova SingPost brza trenutno?
U mom slucaju posiljka je stigla 5.8. u 15:30, ja je dobio na adresu 6.8. oko 12:00, dakle ni 24 sata....

P.s. govorim od momenta kad je zaprimljen u BH posti, inace na trackingu bh poste artikal se prvi put pojavio (prva stavka) 29.7. oko 14:00 mada ja to nisam znao, meni je obavjest na mail stigla tek kad je zaprimljen u nasoj posto 5.8....dakle od tog prvog momenta, prve stavke pa do isporuke na adresu nekih 8 dana
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#430 Re: Aliexpress- all about

Post by Mehemed »

Zavisi od pošte do pošte, u China posta odmah se pojavi na trackingu bhpošte, "prijem pošiljke od korisnika", dok se u nekih pojavi kada krene iz zemlje slanja.
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#431 Re: Aliexpress- all about

Post by betametazon »

Mehemed wrote:Zavisi od pošte do pošte, u China posta odmah se pojavi na trackingu bhpošte, "prijem pošiljke od korisnika", dok se u nekih pojavi kada krene iz zemlje slanja.
Kod mene je taj drugi slucaj valjda :-D
naxx99
Posts: 74
Joined: 10/10/2013 00:30

#432 Re: Aliexpress- all about

Post by naxx99 »

Znaci mogao bih ocekivat telefon ove sedmice.. Suuper :-D
I jos jedno sedam dana na carini :shock:
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#433 Re: Aliexpress- all about

Post by TheGodfather001 »

Eh, evo nakon 2 godine Aliexpress-a dođoh u situaciju da se moram dopisivati sa njihovim službenicima koji rade na "sporovima", ali to nije poenta, već je poenta da su pojedini prodavci počeli varati kupce, što mi je potvrđeno u BH Pošti koja je (ne)kredibilna.
Priča ide ovako: 08.08.2019.godine naručim plastični alat (1.44$ sa shippingom), 13.8.2019.g. prodavac, navodno, šalje alat i dostavlja TN Singapurske pošte, 25.08.2019.godine meni stiže obavijest da je alat u lokalnoj pošti, a 26.08.2019.godine da sam alat već preuzeo. Istog dana, 26.08.2019.g., odlazim u svoju poštu i tražim informaciju u vezi paketa koji je stigao i preuzet a glasio je na moje ime. Službenica govori da dostavljeni TN uopšte nije na moje ime niti na moju adresu već da je isti poslat i preuzet u mjestu Bukinje, Tuzla na ime XX osobe. Tražim da mi odštampa tu informaciju, što ista i čini. Također, službenica navodi da ja nisam prvi kojem je dat pogrešan TN i da u toj sedmici su imali 10ak reklamacija i žalbi.
Dolazim kući, otvaram "dispute", pohranjujem informaciju pošte, a u međuvremenu pišem prodavcu da provjeri šta se dešava. U "dispute" navodim da je uz paket priložen nepripadajjući broj. Narednog dana, prodavac navodi da je alat još kod njih u skladištu i da će ga poslati čim prije te da budem strpljiv. Naravno, ne popušim tu foru. Upload-ujem i fotku komunikacije kao Evidence. Nakon 6 dana, dostavljaju mi iz Aliexpress-a odgovor da je pošiljka uredno uručena na mojoj adresi i da provjerim sa ukućanima i komšijama da nisu oni preuzeli slučajno istu i na kraju da nemam pravo na refundaciju jer je prodavac svoju obavezu izvršio i da će mu odmah sredstva biti prebačena..
Mislim, nije neka pljačka 1.44$, ali je jasno da su kinezi već provalili kako varati na ovom servisu.
Prodavac je Car&Motorcycle Parts Store.
Sretno.
User avatar
kabal1337
Posts: 8067
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#434 Re: Aliexpress- all about

Post by kabal1337 »

oni da idu preko paypala ne bi se tako mangupisali
User avatar
_Reds_
Posts: 9356
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#435 Re: Aliexpress- all about

Post by _Reds_ »

TheGodfather001 wrote:Eh, evo nakon 2 godine Aliexpress-a dođoh u situaciju da se moram dopisivati sa njihovim službenicima koji rade na "sporovima", ali to nije poenta, već je poenta da su pojedini prodavci počeli varati kupce, što mi je potvrđeno u BH Pošti koja je (ne)kredibilna.
Priča ide ovako: 08.08.2019.godine naručim plastični alat (1.44$ sa shippingom), 13.8.2019.g. prodavac, navodno, šalje alat i dostavlja TN Singapurske pošte, 25.08.2019.godine meni stiže obavijest da je alat u lokalnoj pošti, a 26.08.2019.godine da sam alat već preuzeo. Istog dana, 26.08.2019.g., odlazim u svoju poštu i tražim informaciju u vezi paketa koji je stigao i preuzet a glasio je na moje ime. Službenica govori da dostavljeni TN uopšte nije na moje ime niti na moju adresu već da je isti poslat i preuzet u mjestu Bukinje, Tuzla na ime XX osobe. Tražim da mi odštampa tu informaciju, što ista i čini. Također, službenica navodi da ja nisam prvi kojem je dat pogrešan TN i da u toj sedmici su imali 10ak reklamacija i žalbi.
Dolazim kući, otvaram "dispute", pohranjujem informaciju pošte, a u međuvremenu pišem prodavcu da provjeri šta se dešava. U "dispute" navodim da je uz paket priložen nepripadajjući broj. Narednog dana, prodavac navodi da je alat još kod njih u skladištu i da će ga poslati čim prije te da budem strpljiv. Naravno, ne popušim tu foru. Upload-ujem i fotku komunikacije kao Evidence. Nakon 6 dana, dostavljaju mi iz Aliexpress-a odgovor da je pošiljka uredno uručena na mojoj adresi i da provjerim sa ukućanima i komšijama da nisu oni preuzeli slučajno istu i na kraju da nemam pravo na refundaciju jer je prodavac svoju obavezu izvršio i da će mu odmah sredstva biti prebačena..
Mislim, nije neka pljačka 1.44$, ali je jasno da su kinezi već provalili kako varati na ovom servisu.
Prodavac je Car&Motorcycle Parts Store.
Sretno.
Isto mi se dešavali, ali novac uredno vraćen.
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#436 Re: Aliexpress- all about

Post by TheGodfather001 »

Tražio sam ja refund i pokrenuo "dispute" u ostavljenom roku, ali Aliexpress donosi odluku da sam uredno preuzeo pošiljku i da ne mogu tražiti refundaciju, jedino mogu otvoriti dispute ako je alat oštećen i sl.
Za 2 godine kupovine preko Ali-a, 1 sam otvarao prije dispute jer nije stiglo ništa, novac uredno vraćen.
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#437 Re: Aliexpress- all about

Post by betametazon »

Jutros primio dva paketica, na oba je procjenjeni rok isporuke bio 10.9. Kako su ga u bobu uboli :) i novina, na oba platio po 1.80 KM iako sam narucio kao free shipping...kaze onaj placa se bar kod naljepnica, sta li vec....
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#438 Re: Aliexpress- all about

Post by betametazon »

TheGodfather001 wrote:Tražio sam ja refund i pokrenuo "dispute" u ostavljenom roku, ali Aliexpress donosi odluku da sam uredno preuzeo pošiljku i da ne mogu tražiti refundaciju, jedino mogu otvoriti dispute ako je alat oštećen i sl.
Za 2 godine kupovine preko Ali-a, 1 sam otvarao prije dispute jer nije stiglo ništa, novac uredno vraćen.
Zar Ali ne prbacuje sredtva prodavcu tek kad potvrdis da si primio robu na stranici? Ja jutros potvrdio prijem dvije posiljke i to mi je pisalo...jesi li ti preko stranice potvrdio prijem posiljke?
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#439 Re: Aliexpress- all about

Post by TheGodfather001 »

betametazon wrote:
TheGodfather001 wrote:Tražio sam ja refund i pokrenuo "dispute" u ostavljenom roku, ali Aliexpress donosi odluku da sam uredno preuzeo pošiljku i da ne mogu tražiti refundaciju, jedino mogu otvoriti dispute ako je alat oštećen i sl.
Za 2 godine kupovine preko Ali-a, 1 sam otvarao prije dispute jer nije stiglo ništa, novac uredno vraćen.
Zar Ali ne prbacuje sredtva prodavcu tek kad potvrdis da si primio robu na stranici? Ja jutros potvrdio prijem dvije posiljke i to mi je pisalo...jesi li ti preko stranice potvrdio prijem posiljke?
Nisam uopšte potvrdio prijem. XX osoba iz Tuzle je dobila svoj paket sa TNom koji sam ja dobio i lice je to potvrdilo da je primilo paket. Njegov TN bio vezan i za moj paket i ispada kao da sam ja uredno dobio paket.
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#440 Re: Aliexpress- all about

Post by betametazon »

TheGodfather001 wrote:
betametazon wrote:
TheGodfather001 wrote:Tražio sam ja refund i pokrenuo "dispute" u ostavljenom roku, ali Aliexpress donosi odluku da sam uredno preuzeo pošiljku i da ne mogu tražiti refundaciju, jedino mogu otvoriti dispute ako je alat oštećen i sl.
Za 2 godine kupovine preko Ali-a, 1 sam otvarao prije dispute jer nije stiglo ništa, novac uredno vraćen.
Zar Ali ne prbacuje sredtva prodavcu tek kad potvrdis da si primio robu na stranici? Ja jutros potvrdio prijem dvije posiljke i to mi je pisalo...jesi li ti preko stranice potvrdio prijem posiljke?
Nisam uopšte potvrdio prijem. XX osoba iz Tuzle je dobila svoj paket sa TNom koji sam ja dobio i lice je to potvrdilo da je primilo paket. Njegov TN bio vezan i za moj paket i ispada kao da sam ja uredno dobio paket.
Komplikovano, a cudi me od Alija da ne moze da utvrdi da je prijem potvrdjen s drugog profila...ne znam, nisam pametan :S jbg probaj se jos zaliti i izvuci pare...
User avatar
kabal1337
Posts: 8067
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#441 Re: Aliexpress- all about

Post by kabal1337 »

"Narednog dana, prodavac navodi da je alat još kod njih u skladištu i da će ga poslati čim prije te da budem strpljiv." Naravno, ne popušim tu foru
ScreenShot i taj dokaz
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#442 Re: Aliexpress- all about

Post by TheGodfather001 »

kabal1337 wrote:"Narednog dana, prodavac navodi da je alat još kod njih u skladištu i da će ga poslati čim prije te da budem strpljiv." Naravno, ne popušim tu foru
ScreenShot i taj dokaz
Sve sam poslao uz žalbu. Kompletnu korespondencijj sa prodavem. Čekam odluku po žalbi. Mislim ovo je sitnica, nije neka pljačka, ali vrlo lukava prevara je po srijedi.
User avatar
kabal1337
Posts: 8067
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#443 Re: Aliexpress- all about

Post by kabal1337 »

Nisi ti prvi kome je to ucinio sigurno. Nabere se tz dolara, a njima znaci dosta.
deny_s
Posts: 750
Joined: 22/04/2018 20:55

#444 Re: Aliexpress- all about

Post by deny_s »

TheGodfather001 wrote:
kabal1337 wrote:"Narednog dana, prodavac navodi da je alat još kod njih u skladištu i da će ga poslati čim prije te da budem strpljiv." Naravno, ne popušim tu foru
ScreenShot i taj dokaz
Sve sam poslao uz žalbu. Kompletnu korespondencijj sa prodavem. Čekam odluku po žalbi. Mislim ovo je sitnica, nije neka pljačka, ali vrlo lukava prevara je po srijedi.
Nema tu ništa lukavo, nego glupo,zbog 1.44 dolara rade takvo nešto.
Lik je obični prevarant koji je prodao nešto sa TN tom drugom tipu...tip dobio i potvrdio dolazak pošiljke
Ti si vjerovatno naručio taj svoj proizvod bez tracking number,jer ne vjerujem da će ti neko dati TN za narudžbu od 1.44 dolara.
Prodavač ti je dao broj od tog drugog tipa,i to je to.
Mene čudi samo aliexpress,nemoguće da padaju na takve prijevare,ali vjerujem da će to riješiti u tvoju korist
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#445 Re: Aliexpress- all about

Post by TheGodfather001 »

kabal1337 wrote:Nisi ti prvi kome je to ucinio sigurno. Nabere se tz dolara, a njima znaci dosta.
Reče gospođa iz BH Pošte da je u toj sedmici bilo 10ak takvih reklamacija i žalbi. Nakupi se tu dolara jer idu na količinu...
deny_s wrote:
TheGodfather001 wrote:
kabal1337 wrote:"Narednog dana, prodavac navodi da je alat još kod njih u skladištu i da će ga poslati čim prije te da budem strpljiv." Naravno, ne popušim tu foru
ScreenShot i taj dokaz
Sve sam poslao uz žalbu. Kompletnu korespondencijj sa prodavem. Čekam odluku po žalbi. Mislim ovo je sitnica, nije neka pljačka, ali vrlo lukava prevara je po srijedi.
Nema tu ništa lukavo, nego glupo,zbog 1.44 dolara rade takvo nešto.
Lik je obični prevarant koji je prodao nešto sa TN tom drugom tipu...tip dobio i potvrdio dolazak pošiljke
Ti si vjerovatno naručio taj svoj proizvod bez tracking number,jer ne vjerujem da će ti neko dati TN za narudžbu od 1.44 dolara.
Prodavač ti je dao broj od tog drugog tipa,i to je to.
Mene čudi samo aliexpress,nemoguće da padaju na takve prijevare,ali vjerujem da će to riješiti u tvoju korist
Lik je vidio da je neka narudžba otišla u BiH i samo prikačio taj TN za moju poštu, nije on neki mudrac ili slično, ali je lukav jer malo ko od njih zna za BiH, a posebno koja pošiljka ide gdje... Uglavnom, čekam odluku po žalbi od Ali-a. Čovjek postane oprezniji, jer šta da se ovo desi sa nekom skupljom stvarčicom? Teret dokazivanja padne na kupca da nije dobio stvar, a prodavcu se vjeruje...
naxx99
Posts: 74
Joined: 10/10/2013 00:30

#446 Re: Aliexpress- all about

Post by naxx99 »

Kreće se, krećee :)

11.09.2019 14:24:40 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Prispijeće pošiljke u Izmjenicnu poštu - UVOZ
11.09.2019 14:58:41 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Otprema pisama na carinu - UVOZ
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#447 Re: Aliexpress- all about

Post by betametazon »

naxx99 wrote:Kreće se, krećee :)

11.09.2019 14:24:40 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Prispijeće pošiljke u Izmjenicnu poštu - UVOZ
11.09.2019 14:58:41 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Otprema pisama na carinu - UVOZ
Allahmubareci, sta se narucilo? :-D
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#448 Re: Aliexpress- all about

Post by kloniran »

Kaze meni postar danas, evo naslutio si ga

Sta sam naslutio sunce ti ljubim dva mjeseca te pitam iz dana u dan ima li sta za mene :lol:
naxx99
Posts: 74
Joined: 10/10/2013 00:30

#449 Re: Aliexpress- all about

Post by naxx99 »

betametazon wrote:
naxx99 wrote:Kreće se, krećee :)

11.09.2019 14:24:40 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Prispijeće pošiljke u Izmjenicnu poštu - UVOZ
11.09.2019 14:58:41 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Otprema pisama na carinu - UVOZ
Allahmubareci, sta se narucilo? :-D
Telefon (Xiaomi Redmi Note 7), bila neka akcija pa platio ga oko 240 KM na AliExpress-u :D
Nadam se da ce ga pustiti bez da im moram ista slat', al vidjet cemo...
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#450 Re: Aliexpress- all about

Post by betametazon »

naxx99 wrote:
betametazon wrote:
naxx99 wrote:Kreće se, krećee :)

11.09.2019 14:24:40 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Prispijeće pošiljke u Izmjenicnu poštu - UVOZ
11.09.2019 14:58:41 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Otprema pisama na carinu - UVOZ
Allahmubareci, sta se narucilo? :-D
Telefon (Xiaomi Redmi Note 7), bila neka akcija pa platio ga oko 240 KM na AliExpress-u :D
Nadam se da ce ga pustiti bez da im moram ista slat', al vidjet cemo...
Uui, cestitam, odlicna cijena za taj telefon...jel to 4/64, sd660?
Post Reply