Aliexpress- all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
kenan77
Posts: 302
Joined: 05/10/2013 09:02

#3251 Re: Aliexpress- all about

Post by kenan77 »

eltroxin wrote: 24/05/2021 22:46
kenan77 wrote: 24/05/2021 22:19 Pozz,zna li neko iz kine do slovenije za koliko dođe paket i da li u sloveniji naplacuju porez i carinske preglede i koliko? U pitanju je jedan paket od 40eura i drugi od 75Eura..hvala
Sve zavisi ko i kako salje. Mozes dobiti posiljku za nekoliko dana a moze se i oduziti mjesecima. Kada si vec u Sloveniji, zasto ne izaberes da ti salju iz EU? Tako izbjegnes sve zezancije.
Pa nisam ja u sloveniji,buraz mi je tamo,( jedno je iz kine i nema u EU i ako ima 3-4 puta je skuplje a drugi paket 75e je iz švedske)..plus za sloveniju ima free shipping a za BiH 100$ zato uzimam na njegovu adresu..da li znate ima li u sloveniji dodatnih troškova pri prispjecu paketa kako iz kine ako i iz svedske? Hvala opet
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#3252 Re: Aliexpress- all about

Post by rovac13 »

Moze li mi neko pomoc,kako ide procedura,prvi put mi se desava.
Da sta ne zeznem.

Porucio sam nesto sa aliexpres.
Kao i uvijek,sve glatko.
Pisao sa prodavcem oko detalja toga sto sam narucio da ne bude da ne pase nesto,i kaze sve ok to je to.

Sad nakon nekoliko dana mi pise taj proizvod vise nije dostupan.
Da otkazem narudzbu oni se vratiti novac.

Ja to nisam radio nikad.
Moze li neko objasnit sta trebam u radit a sta ne trebam.
Da bi dobio pare nazad,trebalo bi to ispravno napravit pretpostavljam.
kenan77
Posts: 302
Joined: 05/10/2013 09:02

#3253 Re: Aliexpress- all about

Post by kenan77 »

rovac13 wrote: 25/05/2021 20:52 Moze li mi neko pomoc,kako ide procedura,prvi put mi se desava.
Da sta ne zeznem.

Porucio sam nesto sa aliexpres.
Kao i uvijek,sve glatko.
Pisao sa prodavcem oko detalja toga sto sam narucio da ne bude da ne pase nesto,i kaze sve ok to je to.

Sad nakon nekoliko dana mi pise taj proizvod vise nije dostupan.
Da otkazem narudzbu oni se vratiti novac.

Ja to nisam radio nikad.
Moze li neko objasnit sta trebam u radit a sta ne trebam.
Da bi dobio pare nazad,trebalo bi to ispravno napravit pretpostavljam.
Čekaj,da li si ga kupio,imaš li ga u My orders,status njegov tebe interesuje..to što ga nema u ponudi više govori da si ti zadnji kupio..on mora brisati artikal ako ga nema na stanju da ga ne bi neko kupio pa onda izvinjavanje i refund..logično
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#3254 Re: Aliexpress- all about

Post by rovac13 »

Kad odem na moje narudzbe uz taj artikal stoji ovo :

Will be shipped within: 5 days 20 hours 33 minutes

A kad otvorim ponovo na taj oglas gdje sam kupio,tamo sad stoji :

Leider, ist dieser Artikel nicht mehr verfügbar!

Uglavnom nedostupan dalje za kupit,kao sto su i rekli.
Jel ovo ok sad da otkazem,vjerovatno ce trazit razlog zasto otkazujem,vjda bude opcija za izabrat da ga vise nemaju,nedostupan.
Meni zvuci sve uredno.
Ali prvi put mi se desava pa nije lose neko iskusniji da kaze sta tacno trebam napravit.
kenan77
Posts: 302
Joined: 05/10/2013 09:02

#3255 Re: Aliexpress- all about

Post by kenan77 »

rovac13 wrote: 25/05/2021 21:59 Kad odem na moje narudzbe uz taj artikal stoji ovo :

Will be shipped within: 5 days 20 hours 33 minutes

A kad otvorim ponovo na taj oglas gdje sam kupio,tamo sad stoji :

Leider, ist dieser Artikel nicht mehr verfügbar!

Uglavnom nedostupan dalje za kupit,kao sto su i rekli.
Jel ovo ok sad da otkazem,vjerovatno ce trazit razlog zasto otkazujem,vjda bude opcija za izabrat da ga vise nemaju,nedostupan.
Meni zvuci sve uredno.
Ali prvi put mi se desava pa nije lose neko iskusniji da kaze sta tacno trebam napravit.
Ništa ne diraj,sve je u redu,kupio si artikal i čekaš da ga pošalje..to što ga nema više u ponudi jednostavno,nema ga. 6 dana mu je rok da ti pošalje a stim ti mozes povecati rok ako on slučajno te zamoli da ima problem sa dostavom i sl. To je do tebe..A ako ga ne pošalje u obecanom roku mozes i prekinuti kupovinu i traziti refund,na pitanje zasto najbolje da ideš na other reason,on to mora prihvatit i dati ti refund,ALI je zastitio kupce maximalno,jedino problem je što refund nekoliko dana traje..Čekaj i ne diraj ništa,i ja imam 3 naruđbe i čekam,jedna je poslata nakon 6 dana,ove čekam još 4-6 dana..
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#3256 Re: Aliexpress- all about

Post by rovac13 »

Nisam shvatio zasto je dobro cekat.

Pisao mi je poruku,da nece poslat,nema vise valjda.
Kaze da otkazem narudzbu,a on ce refundirat pare nazad.

Nema veze sto pare dodju nazad par dana.
Ali ne kontam zasto cekat,ako znamo da on to ne moze poslat.
kenan77
Posts: 302
Joined: 05/10/2013 09:02

#3257 Re: Aliexpress- all about

Post by kenan77 »

rovac13 wrote: 25/05/2021 22:23 Nisam shvatio zasto je dobro cekat.

Pisao mi je poruku,da nece poslat,nema vise valjda.
Kaze da otkazem narudzbu,a on ce refundirat pare nazad.

Nema veze sto pare dodju nazad par dana.
Ali ne kontam zasto cekat,ako znamo da on to ne moze poslat.
A da izvini,nisam te razumio,nisi naveo da ti je u porukama rekao da nije dostupan..jbga otkazuj i refund automaski ide..i meni je slično bilo,dogovorio sa kinezom prostirače za auto,slao mu slike i broj šasije auta,najgore dva puta mu govorim da provjeri za dostavu za BiH iako je bila 40$,kupim isti dan da bi sutradan on poruku poslao problem dostava,nema kompanija koje dostavljaju za BiH,,sve sam mu na kamaru
ST11
Posts: 677
Joined: 09/03/2015 12:24

#3258 Re: Aliexpress- all about

Post by ST11 »

kenan77 wrote: 24/05/2021 22:19 Pozz,zna li neko iz kine do slovenije za koliko dođe paket i da li u sloveniji naplacuju porez i carinske preglede i koliko? U pitanju je jedan paket od 40eura i drugi od 75Eura..hvala
Platit ce carinski pregled od 5€ po paketu (mozda koji cent vise, zavisi od vrijednosti istog), carine nece biti, platit ce i 22% poreza. Sva carinska procedura traje od 7 do 10 dana. Paket ce doci na adresu i sve se placa onda postaru. Paket u SLO dodje za oko mjesec dana (xxxxxCN), (xxxxNL) moze zaglaviti u NL i po mjesec dana. Bez tracking broja je lutrija kao svugdje.

Onaj iz Svedske doci ce na adresu bez dodatnih carinskih troskova.
ST11
Posts: 677
Joined: 09/03/2015 12:24

#3259 Re: Aliexpress- all about

Post by ST11 »

rovac13 wrote: 25/05/2021 20:52 Moze li mi neko pomoc,kako ide procedura,prvi put mi se desava.
Da sta ne zeznem.

Porucio sam nesto sa aliexpres.
Kao i uvijek,sve glatko.
Pisao sa prodavcem oko detalja toga sto sam narucio da ne bude da ne pase nesto,i kaze sve ok to je to.

Sad nakon nekoliko dana mi pise taj proizvod vise nije dostupan.
Da otkazem narudzbu oni se vratiti novac.

Ja to nisam radio nikad.
Moze li neko objasnit sta trebam u radit a sta ne trebam.
Da bi dobio pare nazad,trebalo bi to ispravno napravit pretpostavljam.
Samo idi na My Orders -> Awaiting Shipment -> View Detail -> Request Order Cancellation -> ja tu stavim "Other" i do sada nikada problema sa vracanjem novca, ako produkt vise nije dostupan.
kenan77
Posts: 302
Joined: 05/10/2013 09:02

#3260 Re: Aliexpress- all about

Post by kenan77 »

ST11 wrote: 26/05/2021 05:48
kenan77 wrote: 24/05/2021 22:19 Pozz,zna li neko iz kine do slovenije za koliko dođe paket i da li u sloveniji naplacuju porez i carinske preglede i koliko? U pitanju je jedan paket od 40eura i drugi od 75Eura..hvala
Platit ce carinski pregled od 5€ po paketu (mozda koji cent vise, zavisi od vrijednosti istog), carine nece biti, platit ce i 22% poreza. Sva carinska procedura traje od 7 do 10 dana. Paket ce doci na adresu i sve se placa onda postaru. Paket u SLO dodje za oko mjesec dana (xxxxxCN), (xxxxNL) moze zaglaviti u NL i po mjesec dana. Bez tracking broja je lutrija kao svugdje.

Onaj iz Svedske doci ce na adresu bez dodatnih carinskih troskova.
Hvala puno na objasnjenju..znaci ako je paket oko 40 eura,bit će 5 i plus 22% poreza,ukutno oko 13-15eura..nista strašno ako je tako,taman kao za dostavu što bi dao mozda i više a ovako je free shipping za slo..u pravu ste za pracenje pošiljke,iako imam broj za pracenje an aliju ne mogu pratiti ali preko "globalno praćenje logistike imam uvid u pošiljku,7 dana otkako je poslato još se vrti po šangaju i po pekingu po nekim stanicama i obradama,terminalima :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 40496
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3261 Re: Aliexpress- all about

Post by konektovan »

Ljudstvo, imali li koristi naruciti sa aliexpresa cainiao standard, hoce li doci u ovoj godini?? :mrgreen:
Dva artikla, svaki 30 ak KM....
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#3262 Re: Aliexpress- all about

Post by Mehemed »

Hoće, doći će za otprilike dva mjeseca, vjerovatno i prije, slobodno naruči.
User avatar
konektovan
Posts: 40496
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3263 Re: Aliexpress- all about

Post by konektovan »

Mehemed wrote: 26/05/2021 11:58 Hoće, doći će za otprilike dva mjeseca, vjerovatno i prije, slobodno naruči.
Hvala drug... :thumbup:
ST11
Posts: 677
Joined: 09/03/2015 12:24

#3264 Re: Aliexpress- all about

Post by ST11 »

kenan77 wrote: 26/05/2021 11:13Hvala puno na objasnjenju..znaci ako je paket oko 40 eura,bit će 5 i plus 22% poreza,ukutno oko 13-15eura..nista strašno ako je tako,taman kao za dostavu što bi dao mozda i više a ovako je free shipping za slo..u pravu ste za pracenje pošiljke,iako imam broj za pracenje an aliju ne mogu pratiti ali preko "globalno praćenje logistike imam uvid u pošiljku,7 dana otkako je poslato još se vrti po šangaju i po pekingu po nekim stanicama i obradama,terminalima :lol:
Nema na cemu. Da, otprilike tu negdje oko 15€ bi trebali platiti postaru (primaju samo u kešu).
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3265 Re: Aliexpress- all about

Post by S4mpion »

Prije mjesec dana sam napravio dvije različite narudžbe od istog prodavača i vidim da je obje stavio pod isti Tracking No, kontam, hajd ok, stavio je sve u jednu pošiljku, valjda da se smanje troškovi dostave.

Međutim, juče mi dolazi paket u kojem se nalazi samo jedan artikal, od naručena dva. Budući da je Tracking No isti za obje narudžbe, na AE stoji da su obje uručene i AE dunđeri ne priznaju žalbe na to da roba nije primljena.
Dany97
Posts: 238
Joined: 25/06/2017 15:50

#3266 Re: Aliexpress- all about

Post by Dany97 »

Ima li kakve razlike izmedju kupovanja sa dopunjivom karticom i karticom tekuceg racuna?
Jeli ova dopunjiva sigurnija za kupovinu sa neta,kao vise zasticena ili je isto samo sto eto ovu dopunjivu koristis online kupovinu?
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#3267 Re: Aliexpress- all about

Post by un1ted »

S4mpion wrote: 27/05/2021 10:54 Međutim, juče mi dolazi paket u kojem se nalazi samo jedan artikal, od naručena dva. Budući da je Tracking No isti za obje narudžbe, na AE stoji da su obje uručene i AE dunđeri ne priznaju žalbe na to da roba nije primljena.
Trebao si otvoriti ticket na drugi nacin. Roba je primljena, barem to kaze TN :) Probaj eskalirati slučaj, a naredni put pazi koji razlog odabereš.
Dany97 wrote: 27/05/2021 10:59 Ima li kakve razlike izmedju kupovanja sa dopunjivom karticom i karticom tekuceg racuna?
Nema razlike, isto je. Za nekoga ko stalno kupuje, po meni je najjednostavnije uzeti debitnu karticu i stavljati novca koliko zelis. Nekako bih ove dopunjive kartice koristio vani, gdje bi placao gdje stignem, bez brige da ostaje kartica u "Arhivi".
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3268 Re: Aliexpress- all about

Post by S4mpion »

un1ted wrote: 27/05/2021 11:27
S4mpion wrote: 27/05/2021 10:54 Međutim, juče mi dolazi paket u kojem se nalazi samo jedan artikal, od naručena dva. Budući da je Tracking No isti za obje narudžbe, na AE stoji da su obje uručene i AE dunđeri ne priznaju žalbe na to da roba nije primljena.
Trebao si otvoriti ticket na drugi nacin. Roba je primljena, barem to kaze TN :) Probaj eskalirati slučaj, a naredni put pazi koji razlog odabereš.
Dany97 wrote: 27/05/2021 10:59 Ima li kakve razlike izmedju kupovanja sa dopunjivom karticom i karticom tekuceg racuna?
Nema razlike, isto je. Za nekoga ko stalno kupuje, po meni je najjednostavnije uzeti debitnu karticu i stavljati novca koliko zelis. Nekako bih ove dopunjive kartice koristio vani, gdje bi placao gdje stignem, bez brige da ostaje kartica u "Arhivi".
Nekoliko puta se dešavalo da mi stavljaju nekoliko različitih narudžbi u isti paket, ali prvi put da se ovo desi. AE su fakat dunđeri.

Ma skont'o sam i ja sad, morat ću lagat' ubuduće da je roba neispravna, jer dispute sa "quantity shortage" nije prošao kod dunđera.
Dany97
Posts: 238
Joined: 25/06/2017 15:50

#3269 Re: Aliexpress- all about

Post by Dany97 »

un1ted wrote: 27/05/2021 11:27 Nema razlike, isto je. Za nekoga ko stalno kupuje, po meni je najjednostavnije uzeti debitnu karticu i stavljati novca koliko zelis. Nekako bih ove dopunjive kartice koristio vani, gdje bi placao gdje stignem, bez brige da ostaje kartica u "Arhivi".
Cek,malo me zbuni sada...nisam upoznat sa tim pa ako mi mozes samo reci,koja je razlika izmedju debitne i te dopunjive.Debitna je povezana sa tekucim jel da,a na dopunjivu moras nadopunjavati novac (kako samo ime kaze lol) ili ima jos nekih razlika.
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#3270 Re: Aliexpress- all about

Post by Hakiz »

Dany97 wrote: 27/05/2021 13:19
un1ted wrote: 27/05/2021 11:27 Nema razlike, isto je. Za nekoga ko stalno kupuje, po meni je najjednostavnije uzeti debitnu karticu i stavljati novca koliko zelis. Nekako bih ove dopunjive kartice koristio vani, gdje bi placao gdje stignem, bez brige da ostaje kartica u "Arhivi".
Cek,malo me zbuni sada...nisam upoznat sa tim pa ako mi mozes samo reci,koja je razlika izmedju debitne i te dopunjive.Debitna je povezana sa tekucim jel da,a na dopunjivu moras nadopunjavati novac (kako samo ime kaze lol) ili ima jos nekih razlika.
Imaš svoju debitnu karticu za račun na kojoj ti je tvoj novac, na koju ti liježe plata itd. Izvadiš još jednu debitnu karticu. Kada kupuješ, na tu novu karticu prebaciš onoliko novca koliko treba za kupovinu. I na internet formi za kupovinu pišeš broj te nove kartice. Tako ti glavna kartica ostaje zaštićena, njen broj nije u bespućima interneta. Ako neki haker uzme broj nove kartice, ne može ti uzeti sav novac sa glavnog računa, može uzeti samo onoliko koliko si odvojio za tu kupovinu.

Sad, to je OK ako odeš u banku i kažeš da ti prebace. Ako imaš elektronsko bankarstvo, pa sam prebacuješ sa jednog računa na drugi, onda ukucavaš broj i glavne kartice. Iako je to web stranica banke, ipak ti broj glavne kartice ide na internet, pa ti je i mogućnost hakiranja veća.
Dany97
Posts: 238
Joined: 25/06/2017 15:50

#3271 Re: Aliexpress- all about

Post by Dany97 »

Hakiz wrote: 27/05/2021 13:28 Imaš svoju debitnu karticu za račun na kojoj ti je tvoj novac, na koju ti liježe plata itd. Izvadiš još jednu debitnu karticu. Kada kupuješ, na tu novu karticu prebaciš onoliko novca koliko treba za kupovinu. I na internet formi za kupovinu pišeš broj te nove kartice. Tako ti glavna kartica ostaje zaštićena, njen broj nije u bespućima interneta. Ako neki haker uzme broj nove kartice, ne može ti uzeti sav novac sa glavnog računa, može uzeti samo onoliko koliko si odvojio za tu kupovinu.

Sad, to je OK ako odeš u banku i kažeš da ti prebace. Ako imaš elektronsko bankarstvo, pa sam prebacuješ sa jednog računa na drugi, onda ukucavaš broj i glavne kartice. Iako je to web stranica banke, ipak ti broj glavne kartice ide na internet, pa ti je i mogućnost hakiranja veća.
Aaaham,sad sam razumio heh.
Htjeo sam provjeriti za ovu dopunjivu/prepaid karticu,obisao 3 banke u ni jednoj nema,zapravo...U mikrofinu kaze ima ali moram imati otvoren racun,u novoj banci kad sam pitao cura me gleda kao kretena sa tim pitanjem cudi se....u addiko banci kaze takodje nema.Samo eto u zadnjoj Unicredit ima kaze 15km vadjenje i mjesecno po 1km,ne treba mi tekuci.U pm al sam se izvucao po gradu radi niceg 😂😂.
Isaiah4110
Posts: 491
Joined: 01/05/2020 11:59

#3272 Re: Aliexpress- all about

Post by Isaiah4110 »

Indija-Bosna za 11 dana, pa i prije korone se znalo duze cekati...dobar znak...samo sto ce radi carine kod mene biti naredne sedmice...
16.05.2021 21:45:00 India INDELA - DELHI INTERNATIONAL MAIL CENTRE Otprema pošiljke u inostranstvo (EDI poruka )
27.05.2021 15:41:22 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Prispijeće pošiljke u Izmjenicnu poštu - UVOZ
Sega222
Posts: 553
Joined: 04/08/2020 01:38

#3273 Re: Aliexpress- all about

Post by Sega222 »

Isaiah4110 wrote: 27/05/2021 18:50 Indija-Bosna za 11 dana, pa i prije korone se znalo duze cekati...dobar znak...samo sto ce radi carine kod mene biti naredne sedmice...
16.05.2021 21:45:00 India INDELA - DELHI INTERNATIONAL MAIL CENTRE Otprema pošiljke u inostranstvo (EDI poruka )
27.05.2021 15:41:22 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Prispijeće pošiljke u Izmjenicnu poštu - UVOZ
Pa cime onda putuju ove Kineske,jebem li ga ? Camcima iz Kine ? Al bitno je da se lupetaju statusi arived itd...
Isaiah4110
Posts: 491
Joined: 01/05/2020 11:59

#3274 Re: Aliexpress- all about

Post by Isaiah4110 »

Sega222 wrote: 27/05/2021 20:53
Isaiah4110 wrote: 27/05/2021 18:50 Indija-Bosna za 11 dana, pa i prije korone se znalo duze cekati...dobar znak...samo sto ce radi carine kod mene biti naredne sedmice...
16.05.2021 21:45:00 India INDELA - DELHI INTERNATIONAL MAIL CENTRE Otprema pošiljke u inostranstvo (EDI poruka )
27.05.2021 15:41:22 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Prispijeće pošiljke u Izmjenicnu poštu - UVOZ
Pa cime onda putuju ove Kineske,jebem li ga ? Camcima iz Kine ? Al bitno je da se lupetaju statusi arived itd...
haha i ja se pitam, iako vidim da speedpak u zadnje vrijeme ima prolazno vrijeme ispod 30 dana...treba to pojednostaviti HK-Frankfurt pa Frankfurt-Sarajevo i to je to...ili preko Istanbula kao i prije korone za 15-ak dana stizlao, non stop su letovi...ukinuti Litvaniju, Tongu, Uzbekistan...
User avatar
konektovan
Posts: 40496
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3275 Re: Aliexpress- all about

Post by konektovan »

Accepted by last mile carrier.... Cainiao, 16.5....je li to sad do naše pošte??
Post Reply