Alfa Romeo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Gost1515
Posts: 964
Joined: 09/12/2003 00:00

#101 Re: Alfa Romeo

Post by Gost1515 »

Majjah wrote:Čuj fau wee kompleksaša, buahahaha, znaju oni da im kockaste glave nisu za Alfe ;)
nemoj molim te, bas neki dan umalo me ne pregazi lik u alfi ... 156 mislim, ne znam tačno, siva, na talijanskim tablama, dvije obrijane glave unutra i to se još desilo na parkingu. Garant žurili u pozorište :-)
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#102 Re: Alfa Romeo

Post by emko1234 »

chelo wrote:
jefferson wrote: Evo ja cu biti prvi koji ce potvrditi da nam je izuzetno drago sto ti imas para da kupis "pravi premium".
Evo i nek ostali forumasi to isto potvrde, samo da ne konstruises recenice takvog tipa, jer tako nesto ne prilici nekome ko vozi "premium."
Tuspas mene! :D Djesi Emkoooo renomirani reketasu. Svi znamo da od prodaje suncobrana sigurno nemas premium. Prije ce biti da si SBB ili SDA podmladak, pa onda Universitas studiorum Travnikensis :D :D itd.
Pozdrav Emki.
celo,to sto ja imam a vi nemate je sve za vase dobro..mozda vam sad nije jasno al jednog dana ce vam bit jasnije :D :D
johntra* upravu si brate,alfa je najbolje auto na svijetu,imaju najbolje dizele,najbolji sistem urbizgavanja,najbolji dizajn,najbolju historiju..ja mislim cak da je ferdinand zacet na zadnjem sjedistu jedne alfe i zato danas neko njegov zeli da stavi tu alfu pod fauve okrilje..alfa se ne prodaje jer samo ljudi koji imaju scudedeto u svojoj dnka je mogu kupit..a ostali koji je ne kupe su samo obicni smrtnici koji vozaju ostala obicna auta i njihov zivot nema smisla..yeah,right..
moram u travnik na fax,ne mogu pisat vise.. :D
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#103 Re: Alfa Romeo

Post by johntra »

ja to nisam napisao, ti si...moraš malo bolje poznavati tematiku, da bi mogao kakiti bez premca...Alfa je Alfa, to vama nikad neće biti jasno, a ja se i ne trudim objašnjavati previše...svakom svoje, ali mrzim kad se nešto pljuje bez argumenata i iz neznanja, kao što je to često slučaj sa Alfom...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#104 Re: Alfa Romeo

Post by madner »

Da da, ali zato vi imate jake argumente.
Ja procitao nekad negdje...
On mi rekao...
Ja vozio...

Kakva je ovo fora sa 159kom? Prestala se prozivoditi a nasljednika ni na mapi.
lavic
Posts: 3081
Joined: 14/04/2011 15:03

#105 Re: Alfa Romeo

Post by lavic »

Mozemo mi sad ovdje raspravljati do kome sta valja ili ne valja, ali cinjenica je da trzisni uspjeh je mjera u danasnjem svijetu, a ja bas i ne vidim neki uspjeh marki iz Italije izuzev jednog i jedinog Ferrari-a, kojem jedinom skidam kapu, Ovi ostali Fiat, AR,Lancia, jos malo pa ce ih Kineski Great Wall kupit, koliko su uspjesni.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#106 Re: Alfa Romeo

Post by johntra »

pa za tebe madnere imam jako dobre argumente i imam izvore, koje toliko tražiš... :D
159 je specifičan model, a nju je ubila težina i specifičan izgled, jer jednostavno, na ovom modelu nisi imao šta promijeniti osim enterijera...kvalitet nikada nije bio upitan...FL nikada nije mogao biti izvršen na pravi način i niko se nije smio upustiti u tu avanturu, kao što se upustio Giugaro sa 156...2005. godina je bila daleko, a bez osvježenja modela, nema novih kupaca...zato je ona i propala...
@lavic, ne vidiš uspjeh zato što ne pratiš tu marku i što misliš da je FIAT samo prosječni proizvođač automobila koji prodaje automobile u Italiji..nije sve tako crno ili bijelo, kao što izgleda...na kraju krajeva i taj Ferrari je dio grupacije, koja, kad se sve sabere, uspješno posluje...nikome danas nije sjajno u prodaji automobila, pa tako ni FIAT-u..
Pravi Valter
Posts: 353
Joined: 22/12/2011 09:38
Contact:

#107 Re: Alfa Romeo

Post by Pravi Valter »

ne volim da ulazim u rasprave tipa koje je auto bolje alfa ili audi ili legendarni vw, sto i nije tema koja je ovde zapoceta. zato cu samo navesti svoja iskustva. 8 godina sam vozio alfu 156 2,4 jtd. fantasticno auto, isprva skupa za odrzavanje dok nisam presao na jeftinije dijelove i nasao novog majstora. svaki, ama bas svaki put kad sam pritisnuo papucicu gasa su mi trnci niz ledja isli. to je nesta sto se ne moze objasniti ljudima koji auta koriste kao prevozno sredstvo od tacke A do tacke B. moja alfa je šahtove dizala ispod sebe. i ja sam joj na tome bio neizmjerno zahvalan. imala je ona i svojih mana. naravno. istovremeno ti opali turbina pa dimi, dvije krajnice pa cijuce kao cuko po cesti, crijevo turbine pa pisti kao jumbo jet, ali kad to popravis. brate, master card. a to se kao ne desava nekim drugim autima?
danas vozim bolje, novije, skuplje, atraktivnije, i sta ti ja znam sta jos, auto nego sto je ta alfa bila ali se jos uvujek za njima okrecem. to nekada moje auto trenutno gazi 240.000 km i sva sretna paradira.
samo pokusavam da budem realan sto se tih auta tice. i tesko je onda objasniti notornu cinjenicu: ili je volis ili je ne volis! ja je volim! i potpuno razumijem i postujem one koji je ne vole, sto se bas za njih ne moze reci kada govore o nama koji je vole. moramo li se slagati u svemu? naravno da ne. sretno forumanje.
Majjah
Posts: 672
Joined: 01/04/2004 02:26
Location: Iza choska

#108 Re: Alfa Romeo

Post by Majjah »

Gost1515 wrote:
Majjah wrote:Čuj fau wee kompleksaša, buahahaha, znaju oni da im kockaste glave nisu za Alfe ;)
nemoj molim te, bas neki dan umalo me ne pregazi lik u alfi ... 156 mislim, ne znam tačno, siva, na talijanskim tablama, dvije obrijane glave unutra i to se još desilo na parkingu. Garant žurili u pozorište :-)
Ma jok, da im se trafika ne zatvori da djelova uzmu :D :D
User avatar
basicm
Posts: 10461
Joined: 16/01/2012 21:38

#109 Re: Alfa Romeo

Post by basicm »

Hajmo sad ljudi malo o Alfi pricati :)

Bas sam htio da vidim iskustva ljudi sa ovim autima, nisam imao kontakta sa njom ali mi se auti svidjaju, ljudi ih ne vole dzaba, da je auto koje ima dusu, kao BMW :D
Medutim, ako opet sve svodi na Audi i ostale gluposti, onda stvarno vise nema smisla ikakve teme otvarati na ovom forumu.
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#110 Re: Alfa Romeo

Post by Chemist »

Ma kakav Audi, Alfa je ipak nesto posebno, uvijek bila, sjecam se njihovih modela jos od prije rata kao dijete, nekako me privlacila, bez da sam ista znao o tome. Ipak, trenutno mana politike Alfe je sto su stavili preveliku cijenu na svoja vozila. Sve je meni jasno da su oni pioniri u novim tehnologijama, da nude dosta toga, ali imaju samo jednu manu, jednu manu koji ni jedan ozbiljan nijemac tog cjenovnog razreda nema (pri tome mislim na BMW i Mercedes), a to je kvaliteta. U nijemca se mozes uvijek pouzdati, kvalitetan je, luksuzan, udoban, brz i sto je najvaznije ne kvari se. Recimo, svedske marke nisu ni nesto pretjetano uzbudljive, niti su najbrze, ali se brate ne kvare, cvrste su ko granit i to je ono sto njih izdvaja. Ukoliko bi talijani proveli dobru politiku kvaliteta, sa naglaskom na pouzdanost ne bi im bilo premca. Marka sa toliko istorije, zaljubljenika, entuzijasta, kada bi dala u toj cijeni koju trazi i kvalitet kakav pripada ne bi joj bilo ravne.
hostapler
Posts: 1135
Joined: 28/02/2012 18:47
Location: Selo Mravići pokraj Matuzica

#111 Re: Alfa Romeo

Post by hostapler »

@emko
Pogodio si poentu danasnje autoindustrije (prodaj sto vise),pogodio si poentu Alfa Romeo (nemaju para,nazalost),pogodio si poentu VW grupacije (ljudi se igraju auta i motora,sto me pomalo zalosti kad vidim sta radi Fiat,a sta bi mogao),svaka cast vozis Audi A6 3.0 Tdi Quattro (fenomenalan auto,jer sam imao priliku da ga vozim) on je za mene trenutno van domasaja.
Ali sve ovo sto sam naveo ne bih mjenjao za jednu Alfu Romeo 159 2.4 JTD Q4 sa 210 KS (i ona je van domasaja,jer sam u prevelikom kreditu za stan).
Neko je spomenuo jednu jedinu Giuliettu u gradu,po meni je taj frajer veca faca nego njih 1000 koji imaju Golfa 6,njih ne znam koliko sto imaju Audi A6 (dakle veca je faca od tebe emko :wink: ),pa njih sto imaju ne znam koliko BMW,itd itd. Pa covjek ima auto koji je teze vidljiv od Porschea na ulici,mada nije bolja ni od Audija,ni od BMW,a pogotovo ne od Porschea.
Dok je Golf za nju smijesan (po mom misljenju,a ne morate se slagati sa mnom niti me napadati zbog toga),a cijena je tu negdje u pet deka ako uzmemo isti motor i opremu Golfa i Alfe.
Zaboli me koliko ko prodaje auta i koliko cu ga poslije prodati ili koliko cu na njemu izgubiti,kupujem auto zbog sebe i svog gusta,a ako je cijena toga 1000 ili 2000 KM u odnosu na Golfa,vrijedi svakog feninga a ne marke.
Hvala bogu pa ih se ne prodaje 500 000 godisnje,zamisli izadjem iz kuce i u mojoj ulici ih ima pet,dok izadjem iz opstine vidio sam ih 50,krug po gradu nazad kuci ukupno sam vidio 100. Bljaaaaak.
Last edited by hostapler on 06/03/2012 13:40, edited 1 time in total.
lavic
Posts: 3081
Joined: 14/04/2011 15:03

#112 Re: Alfa Romeo

Post by lavic »

@lavic, ne vidiš uspjeh zato što ne pratiš tu marku i što misliš da je FIAT samo prosječni proizvođač automobila koji prodaje automobile u Italiji..nije sve tako crno ili bijelo, kao što izgleda...na kraju krajeva i taj Ferrari je dio grupacije, koja, kad se sve sabere, uspješno posluje...nikome danas nije sjajno u prodaji automobila, pa tako ni FIAT-u..[/quote]

@johntra,
Auto industriju pratim koliko ostale obaveze dozvoljavaju, ali koliko god ti pratio sve marke, a favorizirao Fiat, cinjenica stoji, da Fiat je samo jedan prosjecan proizvidjac auta, sa prosjecnom ili cak losom kontrolom kvaliteta, losom finansijskom situaciom, i malom ponudom modela, u "kooperaciji" sa isto toliko losim "Amerima".
Fiat se ne moze porediti cak ni sa Francuzima, a o Njemcima ili Japancima necu ni govoriti.
Za kraj da me nebi pogresno razumio, AR mi se svidja, i kupio bi je polovnu zato sto su polovne jeftine, naravno kao drugo auto u kuci, ali dati neke ozbiljne pare za AR pored drugih marki, ni pijan kao zemlja.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#113 Re: Alfa Romeo

Post by johntra »

vidiš, opet pravite greške i povezujete FIAT i AR sa modelima koji su hrđali od ruskog čelika ili imali više problema sa elektronikom od starog Commodora 64...
onda, kad već pratiš autoindustriju, hajmo stvari postaviti ovako...koliko su u životu posjedovao FIAT i AR modela, pa da bi mogao tvrditi kako su oni prosječni i kako se stalno kvare?
FIAT danas ništa ne zaostaje za bilo kim, samo ima drugačiju filozofiju prodaje modela...na kraju krajeva da ne valja, ne bi se njegova tehnologija obilato koristila kod drugih proizvođača, a da ne pričam da ga odavno ne bi bilo na mapi...ovako, zajedno sa Chryslerom, koji je daleko od prosjeka u SAD (za poimanje američkog automobila), prošlu godinu su završili u plusu, dok je pola evropskih proizvođača otišlo u debeli minus...ne shvati ni ti mene pogrešno.. ;-)
lavic
Posts: 3081
Joined: 14/04/2011 15:03

#114 Re: Alfa Romeo

Post by lavic »

johntra wrote:vidiš, opet pravite greške i povezujete FIAT i AR sa modelima koji su hrđali od ruskog čelika ili imali više problema sa elektronikom od starog Commodora 64...
onda, kad već pratiš autoindustriju, hajmo stvari postaviti ovako...koliko su u životu posjedovao FIAT i AR modela, pa da bi mogao tvrditi kako su oni prosječni i kako se stalno kvare?
FIAT danas ništa ne zaostaje za bilo kim, samo ima drugačiju filozofiju prodaje modela...na kraju krajeva da ne valja, ne bi se njegova tehnologija obilato koristila kod drugih proizvođača, a da ne pričam da ga odavno ne bi bilo na mapi...ovako, zajedno sa Chryslerom, koji je daleko od prosjeka u SAD (za poimanje američkog automobila), prošlu godinu su završili u plusu, dok je pola evropskih proizvođača otišlo u debeli minus...ne shvati ni ti mene pogrešno.. ;-)
Hajde molim te objasni mi tu drugaciju filozofiju prodaje modela, kad njihova ponuda se zasniva na varijacijama na temu malih gradskih auta, kako oni misle rasti kao kompanija kad sami sebi prave konkureciju, modeli su im Panda, 500, Punto, Bravo, i Sedici, i onaj Amercki "Jip" sa Fiat znakom.
I molim te navedi ti konkurenciju ovim modelima sto sam ja nabrojao i cijene, pa ces vidjeti i ti bi kupio konkurenciju, a ne Fiata.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#115 Re: Alfa Romeo

Post by johntra »

lavic wrote:
Hajde molim te objasni mi tu drugaciju filozofiju prodaje modela, kad njihova ponuda se zasniva na varijacijama na temu malih gradskih auta, kako oni misle rasti kao kompanija kad sami sebi prave konkureciju, modeli su im Panda, 500, Punto, Bravo, i Sedici, i onaj Amercki "Jip" sa Fiat znakom.
I molim te navedi ti konkurenciju ovim modelima sto sam ja nabrojao i cijene, pa ces vidjeti i ti bi kupio konkurenciju, a ne Fiata.
pa upravo je FIAT stekao popularnost na pravljenju malih auta, mada im nije strana ni proizvodnja većih modela i to jako uspješno...da sad ne idemo dalje u prošlost, sam si skontao šta sam htio reći...ne moram ja nabrajati nikakve cijene, FIAT ima svoje kupce, a Bože moj, svako ima mogućnost izbora prilikom kupovine...ja znam da bi uvijek prije izabrao FIAT-a, ali ja nikome ništa ne bi nametao...
User avatar
Arslan_11
Posts: 6436
Joined: 13/05/2011 21:17

#116 Re: Alfa Romeo

Post by Arslan_11 »

Alfa Romeo je dno dna od auta. Ruzna, kvalitet velika 0, motor malo malo pa vrisne itd...Sretni?

Zbog prinove u porodici :) vrijeme je da se kupuje karavan :-D . Strasno mi se svidja ova vozilica.
Image

Kakva su iskustva vasa opcenito sa 156-om? Prvenstveno odrzavanje i to benzinca!
frngla
Posts: 3222
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#117 Re: Alfa Romeo

Post by frngla »

lave :D ar je auto visoke klase, a samim tim i dijelovi su skupi (ako ces uzimati originalne, a ne one feng shui) nema mnogo ljudi koji znaju oko ar-a, tako da je odrzavanje skuplje nego ostala prosjecna auta...
hostapler
Posts: 1135
Joined: 28/02/2012 18:47
Location: Selo Mravići pokraj Matuzica

#118 Re: Alfa Romeo

Post by hostapler »

@arslan
Ja sam imao 156 SW 1.9 JTD sa 115 KS,odrzavanje vise nije skupo kao nekada,npr kao prije 5 godina,vjerovatno sa pojavom neorginalnih dijelova doslo je do pada cijena,po meni jedina boljka 156 su gornje lafete (nekada su bile 150 KM kom,a sada sam cuo da ih ima i ispod 100 KM),ostalo kao i kod ostalih auta.
Po meni ako neces u benz staviti plin potpuno neisplativa kupovina. Za taj auto najbolji motor 2.4 sa 150 KS,moj savjet.
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#119 Re: Alfa Romeo

Post by Qler »

vukojebina wrote:
Qler wrote:emko, jesi li ti ikada sjeo i vozio alfu? Ali onako odvozio komad puta? Ja nisam nesto gotivio alfu (iako joj nisam nikad sporio historijsku vaznosti i ulogu u autosportu :) ), ali jednostavno prica okoline a i sto sam vidio, nije mi se svidjelo i nisam je gotivio. Vozao sam 145 1.4 boxer mislim motor, malo po gradu, ono ostao odusevljen motorom, ali i dalje sam bio skeptik.

Dok nisam prije par godina sjeo u 166 2.4 JTD :D braco moja :D do pocitelja i nazad :D sramota :) hebo svakog TDI-a od vauvea :D kako ono slatko ide. Ne volim dizele ali ono su napravili svaka im dala :D a tek osjecaj voznje :D:D bas su mi ovakvi kezovi bili na licu :D U glavnom, taj dio puta sam prosao milion puta, ali nikada tako nasmijan :D kao sa alfom :

aj molim te odgovori mi na jedno pitanje (bez zafrkancije)... zasto posle tako udobne, carobne, neopisive voznje, koja je ostavila neizbrisiv trag kao nijedno drugo auto, nisi kupio jednu od tih, ili takvu istu alfu??? sigurno ima neka koja je u cjenovnom rangu ford mondea...
Nemam love za drugo auto, za sada me ford slusa odlicno, a imao sam ga dok sam vozao tu alfu. Samo cu ti reci da kada budem kupovao sljedece auto alfa nije iskljucena.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#120 Re: Alfa Romeo

Post by madner »

johntra wrote:pa za tebe madnere imam jako dobre argumente i imam izvore, koje toliko tražiš... :D
159 je specifičan model, a nju je ubila težina i specifičan izgled, jer jednostavno, na ovom modelu nisi imao šta promijeniti osim enterijera...kvalitet nikada nije bio upitan...FL nikada nije mogao biti izvršen na pravi način i niko se nije smio upustiti u tu avanturu, kao što se upustio Giugaro sa 156...2005. godina je bila daleko, a bez osvježenja modela, nema novih kupaca...zato je ona i propala...
@lavic, ne vidiš uspjeh zato što ne pratiš tu marku i što misliš da je FIAT samo prosječni proizvođač automobila koji prodaje automobile u Italiji..nije sve tako crno ili bijelo, kao što izgleda...na kraju krajeva i taj Ferrari je dio grupacije, koja, kad se sve sabere, uspješno posluje...nikome danas nije sjajno u prodaji automobila, pa tako ni FIAT-u..
Pa ovo je vrh. Procitao sam svasta, ali da je auto predobro i da se zato nije radio FL je stvarno vrh. Cura je bila toliko dobra da se nikad nije udala, niko joj nije prisao da je pita :D
Istina je malo drugacija. AR je podbacio sa prodajom 159 i kada je bila friska, 2010 je trebao izaci novi model ali iz nekog razloga to se nije desilo.

Ili kako ono rece sef te firme: 159 je bila greska :D
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#121 Re: Alfa Romeo

Post by johntra »

madner wrote: Pa ovo je vrh. Procitao sam svasta, ali da je auto predobro i da se zato nije radio FL je stvarno vrh. Cura je bila toliko dobra da se nikad nije udala, niko joj nije prisao da je pita :D
Istina je malo drugacija. AR je podbacio sa prodajom 159 i kada je bila friska, 2010 je trebao izaci novi model ali iz nekog razloga to se nije desilo.

Ili kako ono rece sef te firme: 159 je bila greska :D
pa vrh, ne vrh...tako ti je...niko nije rekao da je auto predobro po svim parametrima, ali da je dizajnom dobro, dobro je...upravo je odugovlačenje redizajna dovelo do jako mizernih podataka u prodaji, a onda nije ni bilo potrebe za predstavljanjem FL verzije..takav model sigurno ne bi poboljšao prodaju i Alfa bi proizvodila samo gubitke...
i da, kad je bila friška, imala je jako dobre prodajne rezultate, koji su kasnije najviše smanjenji zbog Opelovih dijelova i težine...zato je danas jako popularna kao polovnjak...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#122 Re: Alfa Romeo

Post by madner »

Dobro, po sefu Fiata je podbacio pa su 2008 doveli novog covjeka da prodaju AR podigne na bar 300 000 auta godisnje sa nekih 100 000. Vjerovatno jer im je pravo dobra isla :roll:

Nije 2010 trebao izac FL, nego nasljednik.
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#123 Re: Alfa Romeo

Post by AmADin_gospo »

Bakir1 wrote:alfa je kao zgodna zena samo sto imati je kosta nebesa
ja mislim da je ovo najbolji opis alfe :thumbup:

BTW, mislim da se ovde pogrešno alfa previše poziva na brojke prodanih vozila dok bi je ja ipak svrtao u posebne kompanije koje prave auta s nekom "dušom" koja se nemože prodavati na kilu ko ostali (vag, gm, toyota) nego na komad. lamborghini, ferrari, prave strašna auta pa su bankrotirali ko i mnoge firme.. tako i alfa. firma koja ima svoj određeni krug kupaca koji nije velik, ali kupuju tu marku iz strasti

il je obožavaš ili mrziš, nema treče
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#124 Re: Alfa Romeo

Post by johntra »

madner wrote:Dobro, po sefu Fiata je podbacio pa su 2008 doveli novog covjeka da prodaju AR podigne na bar 300 000 auta godisnje sa nekih 100 000. Vjerovatno jer im je pravo dobra isla :roll:

Nije 2010 trebao izac FL, nego nasljednik.
Švabo nije doveden da podigne prodaju 159-ke, nego da podigne prodaju Alfe, pogotovo jer se tada pripremao teren za dolazak MiTa...nasljednik 159 je bio planiran za ovu godinu, ne za 2010, tada je urađena promjena na paketima opreme i stilsko dotjerivanje enterijera...159 je trebala imati prodajni vijek od sedam godina, slično kao kod 156, od 98 do 2005. godine, s tim što je 2010 godine trebao ići FL, ali to nikada nije urađeno...
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#125 Re: Alfa Romeo

Post by 530i »

Giulia dolazi ove godine 8-)
Iako je meni 159 alfa jedan od najkvalitetnijih auta uopće...
Post Reply