ALERGO-TEST

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

mona
Posts: 284
Joined: 09/06/2005 10:07
Location: Sarajevo

#1 ALERGO-TEST

Post by mona »

Zna li neko gdje se može (privatna ordinacija) brzo i bez čekanja uraditi alergo test?

Neka iskustva sa alergijama ?
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#2

Post by modesti »

Moj sin devera sa alergijama... Privatno ne znam, ali znam da na DIPu možeš obaviti sve te pretrage. U stvari, ono što znam privatnika, oni samo djelimično rade alergo testove (ili samo kontaktni dermatitis ili inhalacijske alergene... najbolje ti je ipak na Koševu).

Traži uputnicu od ljekara opšte prakse i idi gore. Mom su sinu radili i kožne probe (ono bockanje) ii vadili krv da provjere nivo imunoglobulina u krvi (opšteg i specifičnih). Najbolje ti je sve to odraditi i onda barem znaš sigurno na šta si alergična...
kaokakao
Posts: 396
Joined: 13/04/2007 11:43

#3

Post by kaokakao »

dermatoloska klinika KCS-a!

ja sam alergicna na polen...nikada nisam radila te alergo-testove...kada me uhvate ti dosta neugodni alergijski simptomi(hunjavica, kihanje, peckanje ociju i grla) popijem Letizen(Krkin proizvod) i bude ok. i da, tih dana se malo dopingujem sa shumecim Ca-i to pomaze.

sretno! :)
mona
Posts: 284
Joined: 09/06/2005 10:07
Location: Sarajevo

#4

Post by mona »

hvala vam !!!

taj krkin proizvod ću svakako potražiti
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#5

Post by ztluhcs »

Kod lijekova vezanih za alergije najprije poprièaj s kakvim dobrim ljekarom zato ¹to ti lijekovi sa sobom nose more dodatnih (ne¾eljenih) stvari...

Za pregled ti je nekakav logièan tok: dermatologija da ugrubo odrede na ¹ta si alergièna a onda na nuklearnu medicinu da ti urade Rist / Rast testove uzimanjem krvi (par boèica) :D ...
User avatar
Isabell
Posts: 379
Joined: 04/07/2005 14:45
Location: Sarajevo

#6

Post by Isabell »

Obvezno se testiraj nemoj bezveze uzimati lijekove. Nije to tako bezazleno kako neki misle.
Ja sam alergicna na grinje tj. kucnu prasinu. Sve ti je to tesko izlijecivo uglavnom se lijekovima suzbijaju simptomi i normalno zivis, kao i bez alergija. No obvezno se testiraj.
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#7

Post by Pooll »

Kod blazih alergijskih reakcija (nazalni problemi, alergijski rinitis, kod prehlade) pomaze Actifed (Glaxo Smith)... nalazi se jos pod nazivima: Actifed, Allercon, Allerfrim, Allerfrin, Histafed, sastav je pseudofedrin...
Juiceman
Posts: 73
Joined: 09/02/2006 15:08

#8

Post by Juiceman »

Privatna pulmološka ordinacija DR. NADA ČIVIĆ
Zgrada Papagajka
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#9

Post by melb26sa »

Ja sam danas bila na Klinici da vidim za alergo testove. Ide se nakon sto se prvo uradi bris grla i nosa. Cetiri dana prije testa (prick test na valjda 13 alergena?) se ne smiju uzimati lijekovi za bolove i jos neke grupe lijekova. Nakon prick testova te salju dalje na testove krvi. Javim kako dalje kad dodjem do toga.

Cijene (ja sam na stranom osiguranju pa sve placam): pregled kod doktora 13 KM, prick testovi 26 KM, bris grla i nosa 34 KM.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#10

Post by ztluhcs »

melb26sa wrote:Ja sam danas bila na Klinici da vidim za alergo testove. Ide se nakon sto se prvo uradi bris grla i nosa. Cetiri dana prije testa (prick test na valjda 13 alergena?) se ne smiju uzimati lijekovi za bolove i jos neke grupe lijekova. Nakon prick testova te salju dalje na testove krvi. Javim kako dalje kad dodjem do toga.

Cijene (ja sam na stranom osiguranju pa sve placam): pregled kod doktora 13 KM, prick testovi 26 KM, bris grla i nosa 34 KM.
za ciljane alergene ti uzmu krvi u velikim kolièinama i èeka¹ par dana na nalaze... Poslije toga jal ¹opanje bocama u redovnim intervalima (desenzibilizacija) ili po potrebi lijekovima od kojih neki imaju nuspojave da ti obaraju organizam pa ne moze¹ ni¹ta pametno raditi (uèiti, radit, seksati se) :) ili ti bubrege ili reproduktivni sistem razaraju, ili ako ima¹ sreæe da naðe¹ neki koji nema nuspojava :)
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#11

Post by melb26sa »

ztluhcs wrote:
melb26sa wrote:Ja sam danas bila na Klinici da vidim za alergo testove. Ide se nakon sto se prvo uradi bris grla i nosa. Cetiri dana prije testa (prick test na valjda 13 alergena?) se ne smiju uzimati lijekovi za bolove i jos neke grupe lijekova. Nakon prick testova te salju dalje na testove krvi. Javim kako dalje kad dodjem do toga.

Cijene (ja sam na stranom osiguranju pa sve placam): pregled kod doktora 13 KM, prick testovi 26 KM, bris grla i nosa 34 KM.
za ciljane alergene ti uzmu krvi u velikim količinama i čekaš par dana na nalaze... Poslije toga jal šopanje bocama u redovnim intervalima (desenzibilizacija) ili po potrebi lijekovima od kojih neki imaju nuspojave da ti obaraju organizam pa ne mozeš ništa pametno raditi (učiti, radit, seksati se) :) ili ti bubrege ili reproduktivni sistem razaraju, ili ako imaš sreće da nađeš neki koji nema nuspojava :)
Divno, jos mi i to fali :D . Koja je tacno kolicina krvi potrebna? I da, smijem li poslati svoju blizanku da umjesto mene da krv? 8-)
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#12

Post by ztluhcs »

melb26sa wrote:
ztluhcs wrote:
melb26sa wrote:Ja sam danas bila na Klinici da vidim za alergo testove. Ide se nakon sto se prvo uradi bris grla i nosa. Cetiri dana prije testa (prick test na valjda 13 alergena?) se ne smiju uzimati lijekovi za bolove i jos neke grupe lijekova. Nakon prick testova te salju dalje na testove krvi. Javim kako dalje kad dodjem do toga.

Cijene (ja sam na stranom osiguranju pa sve placam): pregled kod doktora 13 KM, prick testovi 26 KM, bris grla i nosa 34 KM.
za ciljane alergene ti uzmu krvi u velikim kolièinama i èeka¹ par dana na nalaze... Poslije toga jal ¹opanje bocama u redovnim intervalima (desenzibilizacija) ili po potrebi lijekovima od kojih neki imaju nuspojave da ti obaraju organizam pa ne moze¹ ni¹ta pametno raditi (uèiti, radit, seksati se) :) ili ti bubrege ili reproduktivni sistem razaraju, ili ako ima¹ sreæe da naðe¹ neki koji nema nuspojava :)
Divno, jos mi i to fali :D . Koja je tacno kolicina krvi potrebna? I da, smijem li poslati svoju blizanku da umjesto mene da krv? 8-)
Ako me sjeæanje slu¾i... Za 3-4 alergena 2-3 boèice... Al uglavnom vi¹e nego klasiènog vaðenja je bilo...
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#13

Post by modesti »

Mom su malenom sa 2,5 godine radili sve te testove i preživio je, nije baš toliko strašno kako zvuči (kad se radi o odrasloj osobi).

Budi sretna ako i uspiju odrediti na šta si tačno alergična. Njemu poslije svega toga nisu znali tačno reći :( pa je na pumpici (kortikosteroidima) 2x dnevno već 1,5 godinu...

a, mislim da je glupo liječiti simptome, a ne uzrok. Znači obavezno na testiranje. Kalcij možeš svakako piti, ali nemoj prije testiranja.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#14

Post by ztluhcs »

modesti wrote:Mom su malenom sa 2,5 godine radili sve te testove i pre¾ivio je, nije ba¹ toliko stra¹no kako zvuèi (kad se radi o odrasloj osobi).

Budi sretna ako i uspiju odrediti na ¹ta si taèno alergièna. Njemu poslije svega toga nisu znali taèno reæi :( pa je na pumpici (kortikosteroidima) 2x dnevno veæ 1,5 godinu...

a, mislim da je glupo lijeèiti simptome, a ne uzrok. Znaèi obavezno na testiranje. Kalcij mo¾e¹ svakako piti, ali nemoj prije testiranja.
Ja pretpostavljam da ti zna¹ veæinu ovoga ali mo¾da drugi ne znaju...
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#15

Post by modesti »

Hvala ztluhc, dobar link. Znam na žalost sve nuspojave, a kod djece postoji i mogućnost zastoja u rastu... :(

trenutno mu samoincijativno smanjujem dozu kortikosteroida.


Ono što znam i što mi sada pade na pamet je da ni slučajno ne uzimate onaj sirup, kako se zove :? , Opril :? nisam sada sigurna. Doktori ko ludi daju - ode srce od njega. Inhalacije su manje-više OK (ako se alergija manifestuje kašljem), ali sirup je :x
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#16

Post by melb26sa »

U petak vadila krv za te alergene - nemam sad kod sebe tacno za sta su vadili ali koliko se sjecam da su uzeli za candida albanics?, nesto fito... uglavnom za 3-4. Uzeli su jednu vecu i jednu manju dozu. Rezultati za 10tak dana.
User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#17 Re: ALERGO-TEST

Post by vertigo24 »

Molim nekog da mi objasni kako se rade alergo-testovi...ima nesto putem krvi i koze...pa nesto se spominju prick testovi...rist/rast???? stvarno jako malo znam o ovome...zelim da uradim alergo-testove sve moguce...kako i na koji nacin se to radi???
i gdje to mogu da uradim... ko je naj za to kod nas u sarajevu? ako je privatno kolika je cijena itd...
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#18 Re: ALERGO-TEST

Post by citroen »

vertigo24 wrote:Molim nekog da mi objasni kako se rade alergo-testovi...ima nesto putem krvi i koze...pa nesto se spominju prick testovi...rist/rast???? stvarno jako malo znam o ovome...zelim da uradim alergo-testove sve moguce...kako i na koji nacin se to radi???
i gdje to mogu da uradim... ko je naj za to kod nas u sarajevu? ako je privatno kolika je cijena itd...
ja sam radio u aprilu mjesecu taj,prick test,mislim da se tako zove,to se radi na kozi i ima nekih desetak alergena na koje se testira,ja sam radio na kosevu ali poslije ovog testa doktorica mi rekla da trebam uraditi jos nekakav test,tj nesto iz krvi,nemam pojma kako se zove tacno ali na kosevu tj dip-u u laboratoriji nemaju tih testova,halata :D kazu ne znaju kad ce to nabaviti,u pregovorima su sa nekom kompanijom :D ja pitao da mi kazu gdje mogu uraditi taj test(iz krvi) ali ne znaju,nemaju pohjma..inace prick mi pokazao halergiju na polen,grinje,prasinu,zivotinjsku dlaku,ama svasta nesta i Dr.mi propisala Contral lijekove(tablete) koje su mi pomogle kao ni jedne druge, a za ovaj test iz krvi cu cekat izgleda 2011 godinu,valjda ce nabaviti te testove
User avatar
Rauber
Posts: 1104
Joined: 07/05/2009 16:47

#19 Re: ALERGO-TEST

Post by Rauber »

Ja sam privatno radio prvo ovaj brzi, tj test na ruci. Radi se tako da te izbode po ruci sa sicusnim iglicama koje na sebi imaju razne inhalacione alergene, cini mi se da ih ima 10-tak, i onda se ceka par minuta da se vidi gdje ces se zacrveniti i koliko.
Poslije toga sam dobio uputnicu da radim specificni alergo test na 4-5 alergena na koje sam se najvise bio zacrvenio, kod tog testa se vadi krv, nalaz se ceka par dana i onda znas tacno koliko si na nesto alergicna i dali ti to moze zadavati tegobe.
E sad imas i one testove na hranu, ali to nisam radio i ne znam gdje imas to kod nas.

A sto se tice ovog testa gore, ja sam radio privatno jer ova nasa bagra na DIP-u to ne radi skoro pa godinu dana, vidim da su ih i po novinama prozivali jer kao nemaju potrebne reagense i onda je raja primorana da placa privatnicima, i sam sam jedan od tih.
Ovaj iz krvi me je kostao 110 ili 120 KM, a za ove na ruci se ne sjecam koliko sam platio, tad sam platio oko 100KM ali bilo je jos nekih nalaza pa ne znam koliko je alergo test posebno kostao.

Nadam se da sam bio od pomoci ;)
User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#20 Re: ALERGO-TEST

Post by vertigo24 »

Rauber wrote:Ja sam privatno radio prvo ovaj brzi, tj test na ruci. Radi se tako da te izbode po ruci sa sicusnim iglicama koje na sebi imaju razne inhalacione alergene, cini mi se da ih ima 10-tak, i onda se ceka par minuta da se vidi gdje ces se zacrveniti i koliko.
Poslije toga sam dobio uputnicu da radim specificni alergo test na 4-5 alergena na koje sam se najvise bio zacrvenio, kod tog testa se vadi krv, nalaz se ceka par dana i onda znas tacno koliko si na nesto alergicna i dali ti to moze zadavati tegobe.
E sad imas i one testove na hranu, ali to nisam radio i ne znam gdje imas to kod nas.

A sto se tice ovog testa gore, ja sam radio privatno jer ova nasa bagra na DIP-u to ne radi skoro pa godinu dana, vidim da su ih i po novinama prozivali jer kao nemaju potrebne reagense i onda je raja primorana da placa privatnicima, i sam sam jedan od tih.
Ovaj iz krvi me je kostao 110 ili 120 KM, a za ove na ruci se ne sjecam koliko sam platio, tad sam platio oko 100KM ali bilo je jos nekih nalaza pa ne znam koliko je alergo test posebno kostao.

Nadam se da sam bio od pomoci ;)
Zahvaljujem...ako nije problem napisi mi gdje si radio privatno ove testove na ruci...moze na PP...
Cula sam i za te testove na hranu...ali o njima isto znam malo...
User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#21 Re: ALERGO-TEST

Post by vertigo24 »

citroen wrote:slim da se tako zove,to se radi na kozi i ima nekih desetak alergena na koje se testira,ja sam radio na kosevu ali poslije ovog testa doktorica mi rekla da trebam uraditi jos nekakav test,tj nesto iz krvi,nemam pojma kako se zove tacno ali na kosevu tj dip-u u laboratoriji nemaju tih testova,halata :D kazu ne znaju kad ce to nabaviti,u pregovorima su sa nekom kompanijom :D ja pitao da mi kazu gdje mogu uraditi taj test(iz krvi) ali ne znaju,nemaju pohjma..inace prick mi pokazao halergiju na polen,grinje,prasinu,zivotinjsku dlaku,ama svasta nesta i Dr.mi propisala Contral lijekove(tablete) koje su mi pomogle kao ni jedne druge, a za ovaj test iz krvi cu cekat izgleda 2011 godinu
Zahvaljujem...zanima me...npr...kad hoces da uradis taj test...moras li imati preporuku pulmologa...ili koga vec...ili odes kod dr opste prakse i kazes da hoces uputnicu za alergotestove...
User avatar
Rauber
Posts: 1104
Joined: 07/05/2009 16:47

#22 Re: ALERGO-TEST

Post by Rauber »

Ja sam se prvo narucio dr. opste prakse, cekao par dana da me primi, kazem joj tegobe, dala mi uputnicu za pulmologa gdje sam opet cekao par dana da me primi, tu radio spirometriju,slikao pluca, malo grlo bilo crveno pa me kljukao antibioticima. Uglavnom kako tegobe nisu prestajale a on tvrdio da je sve u redu ja mu sam zatrazim da uradim alergo test, naravno prije nego sam dosao do njega da mu trazim uputnicu za alergo test opet sam morao proci ove precedura cekanja, i onda kad mi je on dao uputnicu za DIP i gore sam cekao par mjeseci, sve fol "nazovi 1-og, trebali bi do tad stici reagensi" i ja tako zvao mjesecima i nikad nista.
Odem privatno pulmologu, odmah radio alergo test na ruci, poslije dobijem uputnicu da uradim ukupni IGE, RAST i RIST, uradim to i otkrijem napokon uzrok tegoba s disanjem, od tad dobar mashala, bacio ventolin pumpicu ;)
Detalje o pulmologu cu ti na PP da ne bude da nekoga reklamiram ;)
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#23 Re: ALERGO-TEST

Post by citroen »

vertigo24 wrote:
citroen wrote:slim da se tako zove,to se radi na kozi i ima nekih desetak alergena na koje se testira,ja sam radio na kosevu ali poslije ovog testa doktorica mi rekla da trebam uraditi jos nekakav test,tj nesto iz krvi,nemam pojma kako se zove tacno ali na kosevu tj dip-u u laboratoriji nemaju tih testova,halata :D kazu ne znaju kad ce to nabaviti,u pregovorima su sa nekom kompanijom :D ja pitao da mi kazu gdje mogu uraditi taj test(iz krvi) ali ne znaju,nemaju pohjma..inace prick mi pokazao halergiju na polen,grinje,prasinu,zivotinjsku dlaku,ama svasta nesta i Dr.mi propisala Contral lijekove(tablete) koje su mi pomogle kao ni jedne druge, a za ovaj test iz krvi cu cekat izgleda 2011 godinu
Zahvaljujem...zanima me...npr...kad hoces da uradis taj test...moras li imati preporuku pulmologa...ili koga vec...ili odes kod dr opste prakse i kazes da hoces uputnicu za alergotestove...
Ja otisao kod doktorice opste prakse u lokalnoj ambulanti,uzeo uputnicu za kosevo kod alergologa i pravo gore,isti dan,tacnije na dermatolosko-venerolosku kliniku,nadam se da sam ispravno ovo napisao :D predao knjizicu i odmah na test koji traje nekih 20 minuta,jos par minuta sa dr malo procavrljo,propisala mi neke lijekove i objasnila da moram raditi i taj test iz krvi
User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#24 Re: ALERGO-TEST

Post by vertigo24 »

hvala vam na odgovorima evo vec sam se narucila kod dr opce prakse pa cemo vidjeti dalje...
armin071
Posts: 5261
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#25 Re: ALERGO-TEST

Post by armin071 »

http://www.astma.rs/iskustva-astmaticar ... tiv-astme/
Da li ima mozda neko ko kuburi sa alergijama i astmom a da je probao ovaj lijek.....
Post Reply