Alergičari, na šta ste alergični?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
SaciragicB
Posts: 91
Joined: 11/02/2015 18:55
Grijem se na: sluty
Contact:

#401 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by SaciragicB »


Kazes polen?! Moja terapija se sastoji od 4x depomedrol inekcije,znaci 4 u mjesec dana,a za to vrijeme pio flonidan mjesec dana i singulair kojeg cu piti ukupno tri mjeseca. Fleexonase,svako jutro i vecer,al' cesto zaboravim spricnuti,alergodil kapi za oci,koje sam samo dva puta upotrijebio,i to prva dva dana( realno,nemam vise problema sa svrbezom ociju) ,quixx sprej za nos,morska voda koju mí je dr. napisala da koristim,al' sam je samo jednom koristio( u medjuvremenu sluzi k'o igracka) i to bilo to. :mrgreen: Generalno,opste stanje fantasticno,bez ikakvih tegoba. :thumbup:
Evo sad mi rekose da ima neki sprej za nos, pa cu jos to probat, ako to ne bude islo, onda tvoje. :-D
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#402 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by JanuaryJones »

Kako ste se testirali na inhalatorne alergene?
User avatar
konektovan
Posts: 40613
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#403 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by konektovan »

Ma nista sprej,vjeruj mi. Ja zadnje dvije godine koristim terapiju,koju sam vec opisao,i hvala Bogu,nema vise nikakvih tegoba. Koristio sam sve zive medikamente,dostupne u apoteci,al' nista nije pomoglo. Ova terapija nije jeftina,al' je najbolja za koju ja znam. Vec 18 godina imam alergiju,i tek zadnje dvije godine sam rahat,zahvaljujuci Dr. Zehri Dizdarevic,koja mi je dala tu terapiju. Kod mene su simptomi kod tih napada,jako izrazeni. Od svrbeza ociju,neprestanog kihanja,stalnih upala zdrijela koji su me izludjivali i uticali na sami kvalitet zivota. Sad je to sve proslost.

@ january

Ja sam radio prick i ige testove,na kosevu.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#404 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by JanuaryJones »

Mene satra postnazalni drip evo više od mjesec dana. Moraću otići uraditi testove.
User avatar
konektovan
Posts: 40613
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#405 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by konektovan »

JanuaryJones wrote:Mene satra postnazalni drip evo više od mjesec dana. Moraću otići uraditi testove.
Koliko dugo imas simptome alergije???
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#406 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by JanuaryJones »

konektovan wrote:
JanuaryJones wrote:Mene satra postnazalni drip evo više od mjesec dana. Moraću otići uraditi testove.
Koliko dugo imas simptome alergije???
Uvijek sam muku mučila sa sinusima i ovaj postnazalni drip (slijevanje i zadržavanje šlajma u grlu) sam pripisivala sinusima. Izgleda da je alergija. Počelo je kao prehlada, curenje nosa (bistri sekret) i kihanje al sve upućuje na alergijski rinitis. Vjerujem da imam godinama a da nisam ni svjesna.
User avatar
konektovan
Posts: 40613
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#407 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by konektovan »

Ja sam redovno pio antibiotike zbog sinusa na pocetku terapije,a evo itove godine sam popio sumamed da se malo smire. Najbolje ti je uraditi testove,al' ako si koristila vec neke lijekove,moraces odmoriti par dana od njih,da bi uspjesno uradila testove.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#408 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by JanuaryJones »

konektovan wrote:Ja sam redovno pio antibiotike zbog sinusa na pocetku terapije,a evo itove godine sam popio sumamed da se malo smire. Najbolje ti je uraditi testove,al' ako si koristila vec neke lijekove,moraces odmoriti par dana od njih,da bi uspjesno uradila testove.
Osim aspirina c i pokojeg antihistamina, nisam ništa drugo pila.
User avatar
Ecci
Posts: 441
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#409 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Ecci »

friskyoreo wrote:
Ecci wrote:Ja na proljece (maj i prva polovina juna) imam problema sa alergijom na polen (lipa, breza, trava)
Curi nos, kisem, kasljem, teze disem itd).
Dosad koristio Flonidan, od prije dvije godine poceo koristiti i Flixonase sprej za nos (po preporuci ljekara naravno), po jedan sprej u svaku nosnicu ujutro.
Bocica spreja kosta oko 20 KM i traje mi taman tih mjesec i po dana.
Alergija kao rukom odnesena :-D

I da, prestao sam pusiti, pa imam koristi i sa te strane.
Jel' to flixonase na recept isao ili je u slobodnoj prodaji 20 km? :)
Slobodna prodaja. Mada je i Avamys sprej dobar, upola manja doza kortikosteroida a efekat isti.
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#410 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Lalena »

Zadnje dvije - tri godine imam problema sa sinusima... vjerovatno posljedica alergije.
Ove godine sam vec ispila antibiotik, plus dobila sam i upalu uha - dr. kaze zbog sinusa...
Pomazu li ovi sprejevi kod takvih problema? Vjerovatno sam trebala krenuti preventivno, prije nego sto sam dobila upalu...Koristila sam neke kapi, i nista... sinusi mi uopste ne cure, na meni se nista ne primjeti, ali imam uzasne glavobolje...
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#411 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by friskyoreo »

Ecci wrote:
friskyoreo wrote:
Ecci wrote:Ja na proljece (maj i prva polovina juna) imam problema sa alergijom na polen (lipa, breza, trava)
Curi nos, kisem, kasljem, teze disem itd).
Dosad koristio Flonidan, od prije dvije godine poceo koristiti i Flixonase sprej za nos (po preporuci ljekara naravno), po jedan sprej u svaku nosnicu ujutro.
Bocica spreja kosta oko 20 KM i traje mi taman tih mjesec i po dana.
Alergija kao rukom odnesena :-D

I da, prestao sam pusiti, pa imam koristi i sa te strane.
Jel' to flixonase na recept isao ili je u slobodnoj prodaji 20 km? :)
Slobodna prodaja. Mada je i Avamys sprej dobar, upola manja doza kortikosteroida a efekat isti.
Kupio sam flixonase sada, koristim vec 7 dana. Isperem prvo sa fizioloskom od morske soli, sacekam malo pa onda uzmem flixonase. Znam da treba vremena, ali ja fakat nista ne osjetim promjenu. :(
User avatar
konektovan
Posts: 40613
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#412 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by konektovan »

Ako imate problema sa alergijom na polen,i ako su simptomi jako izrazeni,u vidu kihanja,curenja nosa,svrbeza ociju,upale sinusa i jos nekih simptoma,fleexonase sprej,avamys i drugi slični lijekovi ne mogu vam pomoci,pa cak ni ublaziti te tegobe. Ovó vam pisem iz visegodisnjeg iskustva. Ja sam nekad kupovao te lijekove( fleexonas,avamys) na ubjedjenje doktora opste prakse,pa cak i nekih specijalista alergologa,ali nikad nikakvih rezultata nije bilo. Te lijekove koristite samo u kombinaciji sa drugim,nikako same. Vec sam ranije pisao kako izgleda moja terapija,pa pokusajte i vi,i bicete prezadovoljni. Postoje cak i infuzije( kokteli) koji se daju pacijentima,i koje daju dobre rezultate.
User avatar
Ecci
Posts: 441
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#413 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Ecci »

Kupio sam flixonase sada, koristim vec 7 dana. Isperem prvo sa fizioloskom od morske soli, sacekam malo pa onda uzmem flixonase. Znam da treba vremena, ali ja fakat nista ne osjetim promjenu. :([/quote]

Nakon tri dana bi trebalo biti poboljšanja. Premda se ja u ovom periodu najintenzivnijeg cvjetanja malo i pričuvam prirode i otvorenog prostora. Meni flonidan+flixonase ili flonidan+avamys super šljaka.
User avatar
Ecci
Posts: 441
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#414 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Ecci »

konektovan wrote:Ako imate problema sa alergijom na polen,i ako su simptomi jako izrazeni,u vidu kihanja,curenja nosa,svrbeza ociju,upale sinusa i jos nekih simptoma,fleexonase sprej,avamys i drugi slični lijekovi ne mogu vam pomoci,pa cak ni ublaziti te tegobe. Ovó vam pisem iz visegodisnjeg iskustva. Ja sam nekad kupovao te lijekove( fleexonas,avamys) na ubjedjenje doktora opste prakse,pa cak i nekih specijalista alergologa,ali nikad nikakvih rezultata nije bilo. Te lijekove koristite samo u kombinaciji sa drugim,nikako same. Vec sam ranije pisao kako izgleda moja terapija,pa pokusajte i vi,i bicete prezadovoljni. Postoje cak i infuzije( kokteli) koji se daju pacijentima,i koje daju dobre rezultate.
Zavisi od intenziteta alergije. Nemaju svi ljudi isti intenzitet niti su alergični na iste stvari.
Taj kortikosteroid (** No links ** medrol) što koristite je prilično jak, to se mlađima od 15 godina baš ne preporučuje.
Odnosno nikome, ako baš ne mora.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#415 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by dobar osjecaj »

Mene u obicnim uslovima prirodnog okruzenja ne muci nikakav oblik alergije. Najcesce mogu bez problema boraviti u prirodi i u vrijeme najintenzivnijeg rasta sveg moguceg bilja.

Ovo rastinje u gradu u kombinaciji s inace losim zrakom zasicenim prasinom i izduvnim gasovima me ubi. Pitam se ponekad da li ove razne ukrasne biljke koje su zasadjene po gradu imaju neka jaca alergena svojstva.
User avatar
konektovan
Posts: 40613
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#416 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by konektovan »

Ecci wrote:
konektovan wrote:Ako imate problema sa alergijom na polen,i ako su simptomi jako izrazeni,u vidu kihanja,curenja nosa,svrbeza ociju,upale sinusa i jos nekih simptoma,fleexonase sprej,avamys i drugi slični lijekovi ne mogu vam pomoci,pa cak ni ublaziti te tegobe. Ovó vam pisem iz visegodisnjeg iskustva. Ja sam nekad kupovao te lijekove( fleexonas,avamys) na ubjedjenje doktora opste prakse,pa cak i nekih specijalista alergologa,ali nikad nikakvih rezultata nije bilo. Te lijekove koristite samo u kombinaciji sa drugim,nikako same. Vec sam ranije pisao kako izgleda moja terapija,pa pokusajte i vi,i bicete prezadovoljni. Postoje cak i infuzije( kokteli) koji se daju pacijentima,i koje daju dobre rezultate.
Zavisi od intenziteta alergije. Nemaju svi ljudi isti intenzitet niti su alergični na iste stvari.
Taj kortikosteroid (** No links ** medrol) što koristite je prilično jak, to se mlađima od 15 godina baš ne preporučuje.
Odnosno nikome, ako baš ne mora.
Ja sam alergican na polen trava i drveca,i ta terapija je jedina koja mi pomaze. Sve ostalo je preblago.
User avatar
Sta ti bi?
Posts: 57
Joined: 06/03/2008 20:44

#417 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Sta ti bi? »

Pozdrav,
Da podijelim svoje iskustvo.Alergicar sam oduvijek, na polen drveca najvise (davno testove radio). Patim se uvijek od sredine Aprila do kraja Maja (mislim da je breza najveci razlog!?!?). Pio sam svasta nesto, Flonidan, Lostop,Lardes,.....ali uvijek patnja ziva,pogotovo prije podne, rinitis, oci i alergijski konjuktivitis,kihanje 100x,...ludilo!
U zadnje dvije godine sam poprilicno OK kako sam provalio Aerius tablete (desloratodin, koje pijem po potrebi). U kombinaciji sa Alergodil kapima i Flixonise sprejom (kortikoster.... ) prezivim nekako tih mjesec dana i to prilicno dobro, poslije ponekad nesto naleti (malo kihanja i rinitisa) ali ne tako jako ko ovih mjesec dana. Inace, ne volim bas puno lijekovima(hemijom) da se trujem i ovo sto uzmem je bas sto moram.
To je moje prilicno pozitivno iskustvo poslije godina patnje pa eto ako kome pomogne, super :D
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#418 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by dobar osjecaj »

Sta ti bi? wrote:Pozdrav,
Da podijelim svoje iskustvo.Alergicar sam oduvijek, na polen drveca najvise (davno testove radio). Patim se uvijek od sredine Aprila do kraja Maja (mislim da je breza najveci razlog!?!?). Pio sam svasta nesto, Flonidan, Lostop,Lardes,.....ali uvijek patnja ziva,pogotovo prije podne, rinitis, oci i alergijski konjuktivitis,kihanje 100x,...ludilo!
U zadnje dvije godine sam poprilicno OK kako sam provalio Aerius tablete (desloratodin, koje pijem po potrebi). U kombinaciji sa Alergodil kapima i Flixonise sprejom (kortikoster.... ) prezivim nekako tih mjesec dana i to prilicno dobro, poslije ponekad nesto naleti (malo kihanja i rinitisa) ali ne tako jako ko ovih mjesec dana. Inace, ne volim bas puno lijekovima(hemijom) da se trujem i ovo sto uzmem je bas sto moram.
To je moje prilicno pozitivno iskustvo poslije godina patnje pa eto ako kome pomogne, super :D
Aerius koristim i ja na preporuku doktorice jer se za razliku od Flonidana moze biti u bilo koje doba dana posto ne izaziva pospanost i slicne popratne pojave. Meni pomaze.
User avatar
Ecci
Posts: 441
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#419 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Ecci »

Zavisi od intenziteta alergije. Nemaju svi ljudi isti intenzitet niti su alergični na iste stvari.
Taj kortikosteroid (** No links ** medrol) što koristite je prilično jak, to se mlađima od 15 godina baš ne preporučuje.
Odnosno nikome, ako baš ne mora.[/quote]

Ja sam alergican na polen trava i drveca,i ta terapija je jedina koja mi pomaze. Sve ostalo je preblago.[/quote]

Ja takođe, polen trave, polen drveća, polen korova. Na polen trave najviše 4+, a na korov 2+, pa vas razumijem kako se grozno čovjek zna osjećati.
User avatar
konektovan
Posts: 40613
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#420 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by konektovan »

Ja sam na polen 5+ ;-) a ukupni ige kad sam radio test,bio je 265.
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#421 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Donnie Smith »

SaciragicB wrote:
konektovan wrote:
SaciragicB wrote:Imal kakav lijek protiv alergije na polen, doktor mi je dao 3, al ništa ne radi!? :?
Sta 3,mozes li objasniti malo bolje o cemu se radi???
Kapi za oči, tablete i mast za nos. I kao od toga će proći...

Al već 5. dan ništa. :? :? :?
Ima. izjutra kad ustaneš, čašu što je moguće svježije sirutke, u podne isto tako, naveče takođe. nakon toga svaki dan po čašu makar. nakon određenog vremena, nećeš biti ni na šta alergičan. znači, ni na šta
osim što je najbolji izvor kalcijuma (onaj što kupujemo i papreno plaćamo je nula za sirutku)
sirutka očisti jetru od nakupljenih toksina koji su zapravo i glavni krivac što neko iz čista mira, kako se kaže, odjednom postane alergičan na nešto a dotad nije bio :izet:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#422 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by supercali »

Na kretenske ljude
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#423 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Lalena »

Nakanila sam se i uradila testove (vec sam pomislila da mozda i umisljam, da nisam stvarno alergicna :mrgreen: )...
Ipak jesam, mada mi se na osnovu onoga bockanja ne cini da su alergije velike, ali koliko i na sta tacno, kazu, znacu kada budu gotovi nalazi krvi (ukupni i specificni "nesto", tada cu dobiti konacan nalaz).

Ono sto sam vidjela je da ljudi masovno dolaze na neke injekcije, kazu "zastitne", ali to nisu "one zastitne", nego se radi o terapiji "senzibilizacije"... kako sam shvatila, ustvari dobijaju kontrolisane kolicine alergena i jos nesto, "imuno", prvo svake sedmice, zatim svake druge, zatim mjesecno... uglavnom, mnogi kazu da im je pomoglo.

Ima li neko iskustva s time? Zao mi je sto ne znam vise, saznacu naredne sedmice kod dr., ali voljela bih cuti iskustva drugih, jer terapija nije nimalo jeftina, a moje tegobe su sitnica naspram problema vecine pacijenata koji tu dolaze...

Jos nesto, da li se vama desilo da vam "zakace" venu prilikom onog bockanja?! Ili je moja koza toliko tanka, ili covjek koji mi je radio nema pojma, ostale su mi velike modrice na rukama, grozota...
Jos nekakvim flomasterom sara po ruci, obiljezava... ja sam odmah dobila reakciju na flomaster :mrgreen:
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#424 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by bosan »

Alergican sam valjda od rodjenja.Simptomi : kihanje (milion puta na dan) , glavobolja i kao da sam imao pijesak u ocima- strasno. Uvijek sam mislio da sam na polen alergican , koristio razne sprejeve , kapi za oci ali bez nekog poboljsanja. Test je pokazao da sam alergican na razne trave .Doktor mi je predlozio terapiju injekcijama u trajanju od 3 godine i morao sam traziti odobrenje od osiguranja jer su te injekcije bile poprilicno skupe ,jedno pakovanje oko 600€ a narucivao sam nekoliko puta.Injekcije sam primao svaki dan , onda sedmicno zatim u 15 dana , mjesecno i u zadnjoj godini u 6 mjeseci.I posle 3 godine jedno veliko razocarenje , nista se nije poboljsalo .
Na poslu sam imao radnog kolegu koji je isto bio alergican i njegova alergija je pocinjala uvijek mjesec dana prije moje.Imao je strasne napade kihanja.
On je alergican na polen. I ove godine sam primjetio da nema uopste znakova alergije.Pitam ga sta je uzimao pa nema ni traga alergiji, rece mi da je nasao tablete koje su rijesile problem.Odem i ja u apoteku i uzmem iste , posle prve tablete sve je nestalo i evo 10-ti dan prolazi mozda sam 3-4 puta kihno, nemam glavobolje niti me oci zuljaju. Tablete se mogu uzeti bez recepta , 30 tableta kosta oko 10€ i zovu se ALLERNON 10mg. Ove tablete su u Austriji , ne znam da li su pod istim imenom i kod nas. Mozda jos nekom pomogne :)
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#425 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Daryl Dixon »

.
Last edited by Daryl Dixon on 16/06/2016 02:30, edited 1 time in total.
Post Reply