Alergičari, na šta ste alergični?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#376 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Cholina_Lokica »

Ja se nisam nikad udebljala od tih tableta, a spavala sam kao luda od tih tableta. Ja zadnjih godina u njemackoj uzimam neke tablete i od njih ne spavam, normalno funkcionisem. Rekose mi da sad imaju i kod nas neke koje ne uspavaju.

mene jos nije uhvatilo, doduse ja sam trudna, i kazu da u trudnoci se znaju alergije smiriti, pa se nadam da cu ovu godinu biti mirna
ZenaZbrkovima
Posts: 1890
Joined: 06/01/2015 21:32

#377 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by ZenaZbrkovima »

Lalena wrote:nisam radila test na njih,mislim da ranije nisam bila alergicna, ne znam je li moguce da sam postala s vremenom :(
naravno da je moguce..
User avatar
dzejkej
Posts: 746
Joined: 16/03/2011 16:17

#378 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by dzejkej »

Mozete li mi reci da li se alergotestovi mogu odraditi u Opcoj bolnici u Sarajevu?

Dobila sam uputnicu za DIP ali evo vec tri sedmice nemaju reagense. Jutros kad su mi rekli da nemaju i da ne znaju kad ce doci doslo mi je da placem. Ali fakat. Ne moze privatno, ne priznaju nalaze. Ne mozes kupiti reagense i donijeti im. Samo zivkaj i cekaj :(
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#379 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by konektovan »

Preporuke za alergologa u Sarajevu?????? Alergija na polen je u pitanju,pa ako neko ima kakav prijedlog,pisite?!
Fauja Singh
Posts: 2467
Joined: 07/12/2011 12:40

#380 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Fauja Singh »

dzejkej wrote:Mozete li mi reci da li se alergotestovi mogu odraditi u Opcoj bolnici u Sarajevu?

Dobila sam uputnicu za DIP ali evo vec tri sedmice nemaju reagense. Jutros kad su mi rekli da nemaju i da ne znaju kad ce doci doslo mi je da placem. Ali fakat. Ne moze privatno, ne priznaju nalaze. Ne mozes kupiti reagense i donijeti im. Samo zivkaj i cekaj :(
Bio u istoj situaciji kao ti, nikad nemaju reagense, bilo mi je jasno da ih nikad nece ni nabaviti, bar ne za nas koji nemamo stelu ili koji necemo da nekoga pocastimo, na kraju uradio privatno u laboratoriji u gradu u bliznini doma armije, ista laboratorija ima i na ilidzi u vinka samarlica
http://laboratorijbih.ba/
meni su doktori priznali ovaj nalaz sto sam uradio privatno.
User avatar
dzejkej
Posts: 746
Joined: 16/03/2011 16:17

#381 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by dzejkej »

Fauja Singh wrote:
dzejkej wrote:Mozete li mi reci da li se alergotestovi mogu odraditi u Opcoj bolnici u Sarajevu?

Dobila sam uputnicu za DIP ali evo vec tri sedmice nemaju reagense. Jutros kad su mi rekli da nemaju i da ne znaju kad ce doci doslo mi je da placem. Ali fakat. Ne moze privatno, ne priznaju nalaze. Ne mozes kupiti reagense i donijeti im. Samo zivkaj i cekaj :(
Bio u istoj situaciji kao ti, nikad nemaju reagense, bilo mi je jasno da ih nikad nece ni nabaviti, bar ne za nas koji nemamo stelu ili koji necemo da nekoga pocastimo, na kraju uradio privatno u laboratoriji u gradu u bliznini doma armije, ista laboratorija ima i na ilidzi u vinka samarlica
http://laboratorijbih.ba/
meni su doktori priznali ovaj nalaz sto sam uradio privatno.
Hvala na info.
U ponedjeljak su mi rekli da su im dosli reagensi. Ja sam mislila da me zezaju, skrivena kamera :roll: :roll: . U utorak sam odvela dijete da uzmu krv. Cekamo dvije sedmice pa cemo vidjeti.
akcija007
Posts: 2808
Joined: 17/05/2008 23:50

#382 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by akcija007 »

ja trebam uraditi ukupni IgE i pojedinacni. bio proslu srijedu na DIP-u i rekli mi da imaju za pojednicane a nemaju za ukupni. da li su dosli reagensi za sve ovo ?

Trebam novu terapiju XADOS i Allergodil (sva kolekcija, kapi za oci, sprej za nos ) i da li idu na recept, ako ne idu koliko kostaju ?
User avatar
dzejkej
Posts: 746
Joined: 16/03/2011 16:17

#383 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by dzejkej »

akcija007 wrote:ja trebam uraditi ukupni IgE i pojedinacni. bio proslu srijedu na DIP-u i rekli mi da imaju za pojednicane a nemaju za ukupni. da li su dosli reagensi za sve ovo ?

Trebam novu terapiju XADOS i Allergodil (sva kolekcija, kapi za oci, sprej za nos ) i da li idu na recept, ako ne idu koliko kostaju ?
ne znam zaista. na uputnici je pisalo Ig(nesto).
hoce li ti pomoci broj telefona laboratorije? ja sam zvala nekoliko puta da pitam za reganese i bas je ljubazna sestra. vjerujem da bi ti dala info.
promjenjivoblacno
Posts: 170
Joined: 16/08/2014 16:11

#384 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by promjenjivoblacno »

konektovan wrote:Preporuke za alergologa u Sarajevu?????? Alergija na polen je u pitanju,pa ako neko ima kakav prijedlog,pisite?!
Mozda kasnim s odgovorom na ovo pitanje, ali eto :)
Ja sam isla kod prof.dr. Zehre Dizdarevic, alergologa i pulmologa. Inace 6 godina su mi se javljale alergije i nikad nisam ustanovila na sta, dok nisam otisla kod doktorice Zehre. Nakon dugog razgovora i uzimanja citave anamneze (bitna stavka je da je i moja mama u mladosti imala jednu alergiju), uputila me u labaratoriju gdje sam radila pojedinacne Ige na namirnice koje sam jela taj dan kad se javila alergija, kao i prvi put prije 6 godina kad mi se javila (inace se jedino od tog puta sjecam) i eto ustanovila mi se alergija na narandzu.
Ordinacija joj se nalazi na ulazu u pijacu Sirano, iz ulice Branilaca Sarajeva.
dzejkej wrote:Trebam novu terapiju XADOS i Allergodil (sva kolekcija, kapi za oci, sprej za nos ) i da li idu na recept, ako ne idu koliko kostaju ?
Xados ide na recept, i ja sam ga koristila do nedavno, a za Allergodil ne bih znala reci.
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#385 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by konektovan »

Bio kod dr. Zehre,hvala!!!!!!!!!!!! :thumbup: :)
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#386 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Skyfox »

Da se ne ureknem, izgleda da ce me ove godine mimoici alergija... Ponekad kihnem, ili curi nos, ali ni nalik na proslogodisnje napade... prijatelj mi je na 3. kutiji Belodina, njega je bas uhvatilo.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#387 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Bluemore »

i mene hvata ove godine... a proslih sam uzivala... skoro nista... ne kontam..
Ljube
Posts: 90
Joined: 02/12/2011 16:14

#388 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Ljube »

akcija007 wrote:ja trebam uraditi ukupni IgE i pojedinacni. bio proslu srijedu na DIP-u i rekli mi da imaju za pojednicane a nemaju za ukupni. da li su dosli reagensi za sve ovo ?

Trebam novu terapiju XADOS i Allergodil (sva kolekcija, kapi za oci, sprej za nos ) i da li idu na recept, ako ne idu koliko kostaju ?
Allergodil kapi za oči idu na recept,koštaju oko 19-20 KM, sprej za nos ne znam da li de, a košta od 21,5-24 KM ,zavisno od apoteke do apoteke :-)
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#389 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by friskyoreo »

Zna li neko da li se kortikosteroidni sprejevi izdaju na recept i kolika je cijena otprilike?
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#390 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by friskyoreo »

Ecci wrote:Ja na proljece (maj i prva polovina juna) imam problema sa alergijom na polen (lipa, breza, trava)
Curi nos, kisem, kasljem, teze disem itd).
Dosad koristio Flonidan, od prije dvije godine poceo koristiti i Flixonase sprej za nos (po preporuci ljekara naravno), po jedan sprej u svaku nosnicu ujutro.
Bocica spreja kosta oko 20 KM i traje mi taman tih mjesec i po dana.
Alergija kao rukom odnesena :-D

I da, prestao sam pusiti, pa imam koristi i sa te strane.
Jel' to flixonase na recept isao ili je u slobodnoj prodaji 20 km? :)
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#391 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by konektovan »

friskyoreo wrote:
Ecci wrote:Ja na proljece (maj i prva polovina juna) imam problema sa alergijom na polen (lipa, breza, trava)
Curi nos, kisem, kasljem, teze disem itd).
Dosad koristio Flonidan, od prije dvije godine poceo koristiti i Flixonase sprej za nos (po preporuci ljekara naravno), po jedan sprej u svaku nosnicu ujutro.
Bocica spreja kosta oko 20 KM i traje mi taman tih mjesec i po dana.
Alergija kao rukom odnesena :-D

I da, prestao sam pusiti, pa imam koristi i sa te strane.
Jel' to flixonase na recept isao ili je u slobodnoj prodaji 20 km? :)
Ja ga kupio prije dvije sedmice na recept,uz jos neke lijekove za alergiju.
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#392 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Donnie Smith »

promjenjivoblacno wrote: eto ustanovila mi se alergija na narandzu.
.

Bil ti bilo mrsko da opišeš to, alergija na narandžu, kako se manifestovalo, kako si znala da ti smeta
kakvi su bili simptomi? koliko si ih pojela itd itd
slobodno budi opširna
hvala :-D
promjenjivoblacno
Posts: 170
Joined: 16/08/2014 16:11

#393 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by promjenjivoblacno »

Donnie Smith wrote:
Siptomi su bili plikovi po cijelom tijelu, nesnosan svrbez, koji pocinju od usiju/vrata/grudi/stezanje grla, eto taj potez tako nekako i naticanje lica. Usne postanu duplo vece, obrazi, oci mi se zatvaraju. Budem neprepoznatljiva. Moj najveci problem kad se to javi je sto mene gusi. Grlo mi se steze i ne mogu da disem, pa na kraju u hitnoj dobijem i kisik.
Prvi put kad mi se desila alergija izmedju ostalog, pila sam Juicy sok multivitamin (izmedju ostalog sadrzi i narandzu). Narednih puta kad mi se desila, ne sjecam se sta sam jela i pila, ali je bilo toplo vrijeme kad sam ja najvise Cedevitu od narandze pila. Ovaj zadnji put kad se desilo, jela sam dosta mandarina i narandzi. I bas za dorucak sam pojela 2 mandarine. Alergija je nastupila nakon pola sata do sat vremena i isti nacin manifestvovanja i procedura u hitnoj.

Plikovi ukazuju da je rijec o alergiji na hranu koliko sam shvatila. Prvi nalaz koji sam radila je bio onaj da li imam urodjenu ili stecenu alergiju, i kod mene je stecena. Onda su krv testirali na one standardne kucne prasine, grinje itd. To mi je sve negativno. I na hranu koju sam jela taj dan za dorucak. "Dobro" je bilo da sam jela jaja, kruh, pila kafu pa su eto i to neke ceste alergije, na zumanjac, bjelanjak, psenicno brasno, mlijeko, sir, te sam ja jos trazila sama bez doktorice da mi se ispita i na orah, ljesnjak, badem, kikiriki, zato sto su i oni cesti alergeni, a i ja ih cesto konzumiram.

Ustanovila mi se alergija na narandzu prije nekih pola godine i 6 mjeseci sam pila tablete. Sad cekam da se izbace potpuno iz organizma jer planiram slijedece sedmice da uradim ponovo testiranje na narandzu. Naime, vrijednost treba da bude do 0,35, a kod mene je 0,37 sto je neznatno povecanje. Bitna stavka koja se kod mene javlja prilikom svakog alergijskog napada je stres. Prvi put kad se javila, ja sam trebala da krenem na fakultet za par dana, pa onda slijedeci put imala problema sa profesorom mentorom za diplomski itd. Trebala bih uskoro magistrirati, samo se nadam da nece opet biti :lol:
Ja mislim da sam ja samo "osjetljiva" na velike kolicine narandze, te kad u to ubacimo elemenat stresa zbog teskih zivotnih situacija ja dobijem takvu reakciju.

Eto mislim da nije moglo opsirnije :D
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#394 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by Donnie Smith »

promjenjivoblacno wrote:
Donnie Smith wrote:
Siptomi su bili plikovi po cijelom tijelu, nesnosan svrbez, koji pocinju od usiju/vrata/grudi/stezanje grla, eto taj potez tako nekako i naticanje lica. Usne postanu duplo vece, obrazi, oci mi se zatvaraju. Budem neprepoznatljiva. Moj najveci problem kad se to javi je sto mene gusi. Grlo mi se steze i ne mogu da disem, pa na kraju u hitnoj dobijem i kisik.
Prvi put kad mi se desila alergija izmedju ostalog, pila sam Juicy sok multivitamin (izmedju ostalog sadrzi i narandzu). Narednih puta kad mi se desila, ne sjecam se sta sam jela i pila, ali je bilo toplo vrijeme kad sam ja najvise Cedevitu od narandze pila. Ovaj zadnji put kad se desilo, jela sam dosta mandarina i narandzi. I bas za dorucak sam pojela 2 mandarine. Alergija je nastupila nakon pola sata do sat vremena i isti nacin manifestvovanja i procedura u hitnoj.

Plikovi ukazuju da je rijec o alergiji na hranu koliko sam shvatila. Prvi nalaz koji sam radila je bio onaj da li imam urodjenu ili stecenu alergiju, i kod mene je stecena. Onda su krv testirali na one standardne kucne prasine, grinje itd. To mi je sve negativno. I na hranu koju sam jela taj dan za dorucak. "Dobro" je bilo da sam jela jaja, kruh, pila kafu pa su eto i to neke ceste alergije, na zumanjac, bjelanjak, psenicno brasno, mlijeko, sir, te sam ja jos trazila sama bez doktorice da mi se ispita i na orah, ljesnjak, badem, kikiriki, zato sto su i oni cesti alergeni, a i ja ih cesto konzumiram.

Ustanovila mi se alergija na narandzu prije nekih pola godine i 6 mjeseci sam pila tablete. Sad cekam da se izbace potpuno iz organizma jer planiram slijedece sedmice da uradim ponovo testiranje na narandzu. Naime, vrijednost treba da bude do 0,35, a kod mene je 0,37 sto je neznatno povecanje. Bitna stavka koja se kod mene javlja prilikom svakog alergijskog napada je stres. Prvi put kad se javila, ja sam trebala da krenem na fakultet za par dana, pa onda slijedeci put imala problema sa profesorom mentorom za diplomski itd. Trebala bih uskoro magistrirati, samo se nadam da nece opet biti :lol:
Ja mislim da sam ja samo "osjetljiva" na velike kolicine narandze, te kad u to ubacimo elemenat stresa zbog teskih zivotnih situacija ja dobijem takvu reakciju.

Eto mislim da nije moglo opsirnije :D

hvala
:thumbup:

Ja sam isto mišljenja da stres diktira te neke alergije, onda bilo što može biti okidač, kikiriki kojeg si jeo cijelog života taj dan zasmeta
eto narandža
prvi put čujem da uopće postoji alergija na narandžu
mislim
koji dio nje
odmah se zapitam
to nešto iz narandže možda ima i u kiviju? limunu? kupusu?
sad treba sve izbaciti iz jelovnika?
ma kako god, baš je alergologija totalno slabo istraženo/definisano područje :(
User avatar
skuterumoj
Posts: 405
Joined: 24/10/2014 12:21

#395 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by skuterumoj »

Alergican sam na rizu.
promjenjivoblacno
Posts: 170
Joined: 16/08/2014 16:11

#396 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by promjenjivoblacno »

Donnie Smith wrote: hvala
:thumbup:

Ja sam isto mišljenja da stres diktira te neke alergije, onda bilo što može biti okidač, kikiriki kojeg si jeo cijelog života taj dan zasmeta
eto narandža
prvi put čujem da uopće postoji alergija na narandžu
mislim
koji dio nje
odmah se zapitam
to nešto iz narandže možda ima i u kiviju? limunu? kupusu?
sad treba sve izbaciti iz jelovnika?
ma kako god, baš je alergologija totalno slabo istraženo/definisano područje :(
I ja vala sam prvi put cula, ali s obzirom da se broj alergena povecava nista me ne iznenadjuje. Nakon tog saznanja, testirala sam se na C vitamin, ali je test bio negativan. Ipak, ja sam prestala da konzumiram narandze, mandarine, u biti sve agrume. Prestala sam piti Cedevitu, sve kupovne sokove. Kad izadjem vani pijem vodu, ako je neka specijalna prilika popijem kolu ili vino. Posto je tad bila zima, jela sam puno jabuka. Salata za rucak mi je bila kombinacija rotkve, rotkvica, bijelog luka, nikakve kiseline. Tek sam prije mjesec dana uvela limun po salati bilo kupusu ili zelenoj salati, zajedno sa maslinovim uljem. Jabuke su mi i dalje glavna vocka, srecom dolazi ljeto pa ce mi i voce biti raznovrsnije :D

Iako nema veze bas sa alergijom, ja sam uradila i onaj test inotolerancije na hranu. Iznenadilo me, negativno, da mi je vecina voca crvena (oprez, izbjegavati), a povrce svo zeleno (slobodno jesti stalno). Izmedju ostalog, meni su svi agrumi crveni, narandze, mandarine, grejp, limun, limeta... Meni vala ne pada na pamet praviti smothie od povrca :roll: :sad:
User avatar
SaciragicB
Posts: 91
Joined: 11/02/2015 18:55
Grijem se na: sluty
Contact:

#397 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by SaciragicB »

Imal kakav lijek protiv alergije na polen, doktor mi je dao 3, al ništa ne radi!? :?
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#398 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by konektovan »

SaciragicB wrote:Imal kakav lijek protiv alergije na polen, doktor mi je dao 3, al ništa ne radi!? :?
Sta 3,mozes li objasniti malo bolje o cemu se radi???
User avatar
SaciragicB
Posts: 91
Joined: 11/02/2015 18:55
Grijem se na: sluty
Contact:

#399 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by SaciragicB »

konektovan wrote:
SaciragicB wrote:Imal kakav lijek protiv alergije na polen, doktor mi je dao 3, al ništa ne radi!? :?
Sta 3,mozes li objasniti malo bolje o cemu se radi???
Kapi za oči, tablete i mast za nos. I kao od toga će proći...

Al već 5. dan ništa. :? :? :?
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#400 Re: Alergičari, na šta ste alergični?

Post by konektovan »

SaciragicB wrote:
konektovan wrote:
SaciragicB wrote:Imal kakav lijek protiv alergije na polen, doktor mi je dao 3, al ništa ne radi!? :?
Sta 3,mozes li objasniti malo bolje o cemu se radi???
Kapi za oči, tablete i mast za nos. I kao od toga će proći...

Al već 5. dan ništa. :? :? :?
Kazes polen?! Moja terapija se sastoji od 4x depomedrol inekcije,znaci 4 u mjesec dana,a za to vrijeme pio flonidan mjesec dana i singulair kojeg cu piti ukupno tri mjeseca. Fleexonase,svako jutro i vecer,al' cesto zaboravim spricnuti,alergodil kapi za oci,koje sam samo dva puta upotrijebio,i to prva dva dana( realno,nemam vise problema sa svrbezom ociju) ,quixx sprej za nos,morska voda koju mí je dr. napisala da koristim,al' sam je samo jednom koristio( u medjuvremenu sluzi k'o igracka) i to bilo to. :mrgreen: Generalno,opste stanje fantasticno,bez ikakvih tegoba. :thumbup:
Post Reply