Aldi i LIDL u BiH????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Locked

Aldi/Lidl u BiH????

Da
337
67%
Samo Aldi
16
3%
Samo Lidl
67
13%
Ni jedan!
80
16%
 
Total votes: 500

User avatar
Better Man
Posts: 16771
Joined: 01/10/2006 20:10

#51 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by Better Man »

Lucky Strike wrote:Evo, ova tema se mogla smjestiti na pdf Ekonomija, no odlucih da je stavim ovdje gdje ce je vise ljudi vidjeti i podijeliti svoje misljenje sa nama.

Naravno, svi mi volimo jesti i kad je hrana u pitanju, tu se ne treba stediti.. Ali nesto mi je zapelo za oko. :izet:

A to je samo koliko je hrana jeftina u ovim lancima koje sam naveo i koji bi, ako ikada udju na BH trziste napravili pravi zaokret i ljudi bi, po mom nekom sudu, masovno prelazili da kupuju kod njih. :izet:

Zasto to govorim? Pa evo samo par primjera:

- 1 kg rize u ALDIJU kosta 1,30 EUR, a kod nas je preko 2,30-2,50 KM
- 1 l mlijeka u ALDIJU kosta od 0,7 EUR do 1,3 EUR (zavisi) , a kod nas je od 1,40-1,70 KM
- 1 kg brasna u LIDLU kosta 0,49 EUR, kod nas je oko 1 KM
- 1 ulja je u ALDIJU kosta 1,4 EUR , a kod nas je oko 2+ KM
- 10 komada jaja u ALDIJU kosta 1,60 EUR, kod nas je oko 2,50 KM

Hocu reci, za ove osnovne zivotne namirnice i ne osjeti se neka velika razlika u cijeni. To mi je nelogicno. :roll:

Zato zelim pitati, jeste li za to da se ALDI / LIDL pojave na nasem trzistu i da li biste im poklonili svoju paznju i kod njih presli kupovati?

Ja dok sam bio u Njemackoj, mjesecno mi je trebalo oko 150 EUR za prehranu, sto opet nije puno, kad i ovdje znam izletiti preko 300 KM ako zelim da ne gladujem. :D

Hrana je relativno jeftina na zapadu, samo kod nas nabijaju cijene i opet sam misljenja da se cak ni BINGO ne moze mjeriti sa ponudom ALDIJA ili nekog drugog lanca. Ipak su to svjetske kompanije, dok je Bingo donedavno bio mahalski granap.

Meni je licno svejedno gdje ce mi pare otici, jal u Njemacku, jal u Tuzlu, samo ako placam za neki artikal, ocekujem da bude kvalitetan za te pare koje sam dao za isti.

To je sve, otprilike.

Eto da cujem misljenja. :thumbup:
Ove cijene koje si naveo ili su indentične cijenama u Bingu/Konzumu ili su veće. Dakle nisu niže. Možda par pfeninga neki artikli koje si naveo ovdje.
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#52 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by sinuhe »

Malo trziste, slaba potrosnja, slaba domaca proizvodnja.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#53 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by Walther »

Treba porediti iste ili bar slicne stvari. To su u startu razlicte stvari. Shopping u Konzumu ili slicnom market nije moguce porediti sa diskontima.
Isto tako nije mogoce porediti rizu A sa rizom B. Ako poredis iste stvari cijene su cca iste. I ako dodju (a hoce I nemoj se tome previse radovati) oni ce se prilagoditi Konzumu i dodatno naguziti potrosace.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#54 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by insomnia78 »

Lucky Strike wrote:
Dobrinja80 wrote:Kolika je plata u BINGU a kolika u ALDIJU?
Vjeruj da ne znam, ali sta ja znam, možda je plata trgovcima u Bingu 450-500 KM, dok u Njemačkoj mislim da je minimalna satnica 8 € / h.

Tako da vjerujem da je trgovcima u Aldiju oko tog minimuma, što je za naše uslove EXTRA plata.
A sta mislis da bi oni bosanskim radnicima davali njemacku platu?
Ne znam za ALDI ali u Fr LIDL je cisti odron prodavnice za socijalne slucajeve
Od kvalitete do robnih marki
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#55 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by Danguba »

Dobrinja80 wrote:Kolika je plata u BINGU a kolika u ALDIJU?
Koliki su troskovi zivota radnika u Aldiju i radnika u Bingu?
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#56 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by Danguba »

Lucky Strike wrote:
Danguba wrote:
Koliki su troskovi zivota radnika u Aldiju i radnika u Bingu?
Radnik u Aldiju
Neka stan plaća 500 EUR, hrana za samca 200 EUR
prevoz 50 EUR, gardaroba 100 EUR,
LUKSUZ (cigare, izlasci) 200 EUR.. Minimalna plata u DE je oko 1400 EUR (FULL TIME=8 sati rada)

Ukupno troškova = 1050 EUR. Znači nakon svega ostaje mu 350 EUR.

Radnik u Bingu

Neka stan plaća 200 KM, hrana 150 - 200 KM, gardaroba 100 KM, prevoz 50 KM, LUKSUZ (cigare, izlasci) 100 KM

A plata 450 KM. Ukupno troškova : 650 KM!

Kako se radnici u Bingu uspjevaju pokriti:

POJMA NEMAM!
Nisi precizan.

...u konacnici su na istom. Na kraju mjeseca ne ostane im nista.
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#57 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by friskyoreo »

Eto usao je DM na nase trziste, iako neke cijene jesu iste kao u Njemackoj, mnogo stvari je ovdje skuplje nego tamo.
A na trzistu HR LIDL je odavno, i opet nisu imali Njemacke cijene, nego su se prilagodili hrvatskom trzistu. A hrana u Njemackoj definitivno jeftinija nego u Hrvatskoj.
Last edited by friskyoreo on 26/03/2015 23:06, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#58 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by insomnia78 »

Danguba wrote:
Lucky Strike wrote:
Danguba wrote:
Koliki su troskovi zivota radnika u Aldiju i radnika u Bingu?
Radnik u Aldiju
Neka stan plaća 500 EUR, hrana za samca 200 EUR
prevoz 50 EUR, gardaroba 100 EUR,
LUKSUZ (cigare, izlasci) 200 EUR.. Minimalna plata u DE je oko 1400 EUR (FULL TIME=8 sati rada)

Ukupno troškova = 1050 EUR. Znači nakon svega ostaje mu 350 EUR.

Radnik u Bingu

Neka stan plaća 200 KM, hrana 150 - 200 KM, gardaroba 100 KM, prevoz 50 KM, LUKSUZ (cigare, izlasci) 100 KM

A plata 450 KM. Ukupno troškova : 650 KM!

Kako se radnici u Bingu uspjevaju pokriti:

POJMA NEMAM!
Nisi precizan.

...u konacnici su na istom. Na kraju mjeseca ne ostane im nista.
Ma isti kurac, znam par ljudi ovdje koji rade u Carrefour-u, uslovi rada, robija
Plata, mizerna
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#59 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by paladinka »

Minimalna plata u Njemackoj je brutto, moras uracunati na to i odbitke.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#60 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by madner »

Manji broj ljudi u BiH placa kiriju.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#61 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by Danguba »

madner wrote:Manji broj ljudi u BiH placa kiriju.
:thumbup:

u sridu majstore. :D

da sam ja to napisao bilo bi ''sta ti znas dijasporac''.

U BiH radnik kada dobije i ako dobije i kada dobije :D platu pa je stavi u padze, niko mu ne moze nista traziti niti ocekuje neke nepredvidjene troskove a na truhlom :D zapadu nikada nisi siguran da se nece neko sjetiti necega od prije 3-4 god.
User avatar
Cracked
Posts: 576
Joined: 16/05/2012 02:31

#62 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by Cracked »

Samo mozemo o Lidlu pricati (slabijem) Aldi ide samo na zapadna trzista.
User avatar
Cracked
Posts: 576
Joined: 16/05/2012 02:31

#63 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by Cracked »

friskyoreo wrote:Eto usao je DM na nase trziste, iako neke cijene jesu iste kao u Njemackoj, mnogo stvari je ovdje skuplje nego tamo.
A na trzistu HR LIDL je odavno, i opet nisu imali Njemacke cijene, nego su se prilagodili hrvatskom trzistu. A hrana u Njemackoj definitivno jeftinija nego u Hrvatskoj.
Upravo tako. Ako Lidl dodje bice cijene iste. Mozda jedino ako ima neku agresivnu strategiju da napadne konzum, inace to ce sve biti u par deka. Nece nutela biti jedtina kao u njemackoj :( Vidjet cemo sta je sa kupovinom binga od strane Lidla i da li je plan propao
Dobrinja80
Posts: 499
Joined: 31/10/2011 20:25

#64 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by Dobrinja80 »

insomnia78 wrote:
Lucky Strike wrote:
Dobrinja80 wrote:Kolika je plata u BINGU a kolika u ALDIJU?
Vjeruj da ne znam, ali sta ja znam, možda je plata trgovcima u Bingu 450-500 KM, dok u Njemačkoj mislim da je minimalna satnica 8 € / h.

Tako da vjerujem da je trgovcima u Aldiju oko tog minimuma, što je za naše uslove EXTRA plata.
A sta mislis da bi oni bosanskim radnicima davali njemacku platu?
Ne znam za ALDI ali u Fr LIDL je cisti odron prodavnice za socijalne slucajeve
Od kvalitete do robnih marki
Zašto nebi ako su cijene iste?
Zašto onda i cijene nebi bile niže, ako imaju radnici manje plate onda poslodavac ima manje troškove odnosno veću dobit. Znači radnja u BiH donosi veću dobit nego ona u Nemačkoj.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#65 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by Danguba »

Kazu i Kinezima daju iste plate ko i Nijemcima. :D
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#66 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by TRANCE »

Lucky Strike wrote:Evo, ova tema se mogla smjestiti na pdf Ekonomija, no odlucih da je stavim ovdje gdje ce je vise ljudi vidjeti i podijeliti svoje misljenje sa nama.

Naravno, svi mi volimo jesti i kad je hrana u pitanju, tu se ne treba stediti.. Ali nesto mi je zapelo za oko. :izet:

A to je samo koliko je hrana jeftina u ovim lancima koje sam naveo i koji bi, ako ikada udju na BH trziste napravili pravi zaokret i ljudi bi, po mom nekom sudu, masovno prelazili da kupuju kod njih. :izet:

Zasto to govorim? Pa evo samo par primjera:

- 1 kg rize u ALDIJU kosta 1,30 EUR, a kod nas je preko 2,30-2,50 KM
- 1 l mlijeka u ALDIJU kosta od 0,7 EUR do 1,3 EUR (zavisi) , a kod nas je od 1,40-1,70 KM
- 1 kg brasna u LIDLU kosta 0,49 EUR, kod nas je oko 1 KM
- 1 ulja je u ALDIJU kosta 1,4 EUR , a kod nas je oko 2+ KM
- 10 komada jaja u ALDIJU kosta 1,60 EUR, kod nas je oko 2,50 KM

Hocu reci, za ove osnovne zivotne namirnice i ne osjeti se neka velika razlika u cijeni. To mi je nelogicno. :roll:

Zato zelim pitati, jeste li za to da se ALDI / LIDL pojave na nasem trzistu i da li biste im poklonili svoju paznju i kod njih presli kupovati?

Ja dok sam bio u Njemackoj, mjesecno mi je trebalo oko 150 EUR za prehranu, sto opet nije puno, kad i ovdje znam izletiti preko 300 KM ako zelim da ne gladujem. :D

Hrana je relativno jeftina na zapadu, samo kod nas nabijaju cijene i opet sam misljenja da se cak ni BINGO ne moze mjeriti sa ponudom ALDIJA ili nekog drugog lanca. Ipak su to svjetske kompanije, dok je Bingo donedavno bio mahalski granap.

Meni je licno svejedno gdje ce mi pare otici, jal u Njemacku, jal u Tuzlu, samo ako placam za neki artikal, ocekujem da bude kvalitetan za te pare koje sam dao za isti.

To je sve, otprilike.

Eto da cujem misljenja. :thumbup:
A tek što je hrana jeftina u Velikoj Britaniji. Ovo su cijene proizvoda što si naveo u britanskom Tescu:

1 kg riže - 0,45 funti (1,20 KM)
http://www.tesco.com/groceries/product/ ... =258386314

1 l mlijeka - 0,44 funte (1,17 KM)
http://www.tesco.com/groceries/product/ ... =254656399

1 kg brašna - 0,30 funti (0,80 KM)
http://www.tesco.com/groceries/product/ ... =258289700

1 l suncokretovog ulja - 1,00 funta (2,67 KM)
http://www.tesco.com/groceries/product/ ... =254918234

10 jaja - 0,80 funti (2,14 KM)
http://www.tesco.com/groceries/product/ ... =252114301

Za usporedbu, prosječna neto plata u BiH je 828 KM prema Agenciji za statistiku BiH, dok je prosječna neto plata u Velikoj Britaniji 2265 funti (6048 KM) prema Eurostatu, što je više za 7,30 puta. Znači prosječan Bosanac i Hercegovac radi skoro 7 i pol mjeseci da zaradi iznos mjesečne plate prosječnog Britanca, i onda još za tu crkavicu od plate plaća skuplju hranu, odjeću, elektronske uređaje, namještaj i bilo koje druge proizvode koji se kupuju u prodavnicama.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#67 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by insomnia78 »

Vidi im ba neke no name rize
Daj neku gotivnu
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#68 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by insomnia78 »

I sta si ti jeo kad ti je 150€ moglo biti mjesecno :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#69 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by insomnia78 »

Nisu ni oni debili, korigovale bi se cijene
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#70 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by Walther »

Lucky Strike wrote:Nevjerovatno samo kako je hrana u Velikoj Britaniji jeftina. Mlijeko košta 1 km pobogu.. Isplatilo bi se sa kolicima otići u London u nabavku. hahaha

Ne mogu da vjerujem samo koliko je hrana kod nas samo skupa. A vjeruj mi kada ti kažem da i Aldi i Lidl mogu našim trgovcima oteti značajan dio udjela u tržištu samo ako zadrže poslovnu politiku kakvu imaju u Njemackoj ili Evropi.

Svi bi išli kupovati kod njih kad bi mlijeko bilo 1 KM, ili kad bi 10 jaja bilo 2 KM.

Kod naših trgovaca je barem 50% skuplje za većinu artikala.
Poredi iste stvari... inace se oni prilagode trgovcima i ne obratno. Osim toga, shebali bi plate ostalim trgovcima koje ionako nisu nesto... Nije svako mlijeko ili jaje isto. Znam da se mnogi tjese kako je isto tj. "jos bolje" al u vecini slucajeva nije. Cak i kod "oem" proizvoda.
Last edited by Walther on 27/03/2015 10:42, edited 1 time in total.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#71 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by Ci-Nick »

Aldi i Lidl su obični granapi sa uskom ponudom. Bolje da se pojavi trgovac sa kvalitetnijim i boljim asortimanom.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58730
Joined: 03/08/2010 19:04

#72 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by kakavdanakneiskustvu »

Lucky Strike wrote:
Danguba wrote:
Dobrinja80 wrote:Kolika je plata u BINGU a kolika u ALDIJU?
Koliki su troskovi zivota radnika u Aldiju i radnika u Bingu?
Radnik u Aldiju
Neka stan plaća 500 EUR, hrana za samca 200 EUR
prevoz 50 EUR, gardaroba 100 EUR,
LUKSUZ (cigare, izlasci) 200 EUR.. Minimalna plata u DE je oko 1400 EUR (FULL TIME=8 sati rada)

Ukupno troškova = 1050 EUR. Znači nakon svega ostaje mu 350 EUR.

Radnik u Bingu

Neka stan plaća 200 KM, hrana 150 - 200 KM, gardaroba 100 KM, prevoz 50 KM, LUKSUZ (cigare, izlasci) 100 KM

A plata 450 KM. Ukupno troškova : 650 KM!

Kako se radnici u Bingu uspjevaju pokriti:

POJMA NEMAM!
mozda ne zive sami nego sa nekim ko jos radi i zarađuje
Sunny-7
Posts: 1111
Joined: 29/06/2014 23:12

#73 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by Sunny-7 »

Ci-Nick wrote:Aldi i Lidl su obični granapi sa uskom ponudom. Bolje da se pojavi trgovac sa kvalitetnijim i boljim asortimanom.
Za koga bolje? Narod u BiH (vecina) obrce jednu marku tri puta dok je ne potrosi. Nazalost.
Lidl u Holandiji meni extra. Jeste da spada u ovu nizu klasu, jer ne prodaju brendiranu robu, ali voce i povrce uvijek svjeze, i jeftinije nego u nekim drugim supermarketima.
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#74 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by saibaba »

Lucky Strike wrote:Evo, ova tema se mogla smjestiti na pdf Ekonomija, no odlucih da je stavim ovdje gdje ce je vise ljudi vidjeti i podijeliti svoje misljenje sa nama.

Naravno, svi mi volimo jesti i kad je hrana u pitanju, tu se ne treba stediti.. Ali nesto mi je zapelo za oko. :izet:

A to je samo koliko je hrana jeftina u ovim lancima koje sam naveo i koji bi, ako ikada udju na BH trziste napravili pravi zaokret i ljudi bi, po mom nekom sudu, masovno prelazili da kupuju kod njih. :izet:

Zasto to govorim? Pa evo samo par primjera:

- 1 kg rize u ALDIJU kosta 1,30 EUR, a kod nas je preko 2,30-2,50 KM
- 1 l mlijeka u ALDIJU kosta od 0,7 EUR do 1,3 EUR (zavisi) , a kod nas je od 1,40-1,70 KM
- 1 kg brasna u LIDLU kosta 0,49 EUR, kod nas je oko 1 KM
- 1 ulja je u ALDIJU kosta 1,4 EUR , a kod nas je oko 2+ KM
- 10 komada jaja u ALDIJU kosta 1,60 EUR, kod nas je oko 2,50 KM

Hocu reci, za ove osnovne zivotne namirnice i ne osjeti se neka velika razlika u cijeni. To mi je nelogicno. :roll:

Zato zelim pitati, jeste li za to da se ALDI / LIDL pojave na nasem trzistu i da li biste im poklonili svoju paznju i kod njih presli kupovati?

Ja dok sam bio u Njemackoj, mjesecno mi je trebalo oko 150 EUR za prehranu, sto opet nije puno, kad i ovdje znam izletiti preko 300 KM ako zelim da ne gladujem. :D

Hrana je relativno jeftina na zapadu, samo kod nas nabijaju cijene i opet sam misljenja da se cak ni BINGO ne moze mjeriti sa ponudom ALDIJA ili nekog drugog lanca. Ipak su to svjetske kompanije, dok je Bingo donedavno bio mahalski granap.

Meni je licno svejedno gdje ce mi pare otici, jal u Njemacku, jal u Tuzlu, samo ako placam za neki artikal, ocekujem da bude kvalitetan za te pare koje sam dao za isti.

To je sve, otprilike.

Eto da cujem misljenja. :thumbup:
Ne slazem se s tobom... Meni nije svejedno da li ce pare otici u jal Tuzlu jal u Njemacku ... Itekeko mi nije svejedno !!!
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#75 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by Walther »

Sunny-7 wrote:
Ci-Nick wrote:Aldi i Lidl su obični granapi sa uskom ponudom. Bolje da se pojavi trgovac sa kvalitetnijim i boljim asortimanom.
Za koga bolje? Narod u BiH (vecina) obrce jednu marku tri puta dok je ne potrosi. Nazalost.
Lidl u Holandiji meni extra. Jeste da spada u ovu nizu klasu, jer ne prodaju brendiranu robu, ali voce i povrce uvijek svjeze, i jeftinije nego u nekim drugim supermarketima.
I nakon pola godine jos uvijek je "svjeze"... doslovce :-) :run:
Locked