Aldi i LIDL u BiH????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Locked

Aldi/Lidl u BiH????

Da
337
67%
Samo Aldi
16
3%
Samo Lidl
67
13%
Ni jedan!
80
16%
 
Total votes: 500

User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#151 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by zlo zlo »

do tada------ Metković :lol:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#152 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Dope_Man »

Il Zupanja, sta ti blize :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#153 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by _BataZiv_0809 »

Lidl je smece ali bi dobro bilo sto vise konkurencije.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#154 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by CPT »

_BataZiv_0809 wrote:Lidl je smece ali bi dobro bilo sto vise konkurencije.
Lidl i slicni trgovci se prilagode trzistu in ne obratno. Znaci plata ce u najboljem slucaju biti isto samo sto ce radnici maksimalno izkoristiti. A i drzava, dobavljaci, itd, itd, ... Nema u tome nista dobro. Osim toga sumnjam oni i ne mogu poslovati na "svoj" nacin u drzavama gdje su muslimani vecina ili bitan dio stanovnistva.
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#155 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by karanana »

CPT wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Lidl je smece ali bi dobro bilo sto vise konkurencije.
Lidl i slicni trgovci se prilagode trzistu in ne obratno. Znaci plata ce u najboljem slucaju biti isto samo sto ce radnici maksimalno izkoristiti. A i drzava, dobavljaci, itd, itd, ... Nema u tome nista dobro. Osim toga sumnjam oni i ne mogu poslovati na "svoj" nacin u drzavama gdje su muslimani vecina ili bitan dio stanovnistva.
ne razumijem zadnju recenicu.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#156 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by CPT »

karanana wrote:
CPT wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Lidl je smece ali bi dobro bilo sto vise konkurencije.
Lidl i slicni trgovci se prilagode trzistu in ne obratno. Znaci plata ce u najboljem slucaju biti isto samo sto ce radnici maksimalno izkoristiti. A i drzava, dobavljaci, itd, itd, ... Nema u tome nista dobro. Osim toga sumnjam oni i ne mogu poslovati na "svoj" nacin u drzavama gdje su muslimani vecina ili bitan dio stanovnistva.
ne razumijem zadnju recenicu.
Sortiman koji trenutno furaju Bosni ili slicnoj drzavi ... Svinjetina je u svemu od boba do govedjeg gulasa.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#157 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by The 51st State »

lidl dobar za mora, ovdje bi isfuro brzo.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#158 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by insomnia78 »

CPT wrote: Sortiman koji trenutno furaju Bosni ili slicnoj drzavi ... Svinjetina je u svemu od boba do govedjeg gulasa.
Nije tacno. Osim toga Lidl ima i halal odjel
Image
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#160 Re: ALDI/LIDL vs BINGO/KONZUM

Post by Nisrin »

Ni Aldija ni Lidla, imamo mi nas dobri Bingo i Konzum/Merkator sa skart robom, i cega god da se sjetis NEMA, jer..Bosna :D
The BEN10
Posts: 7577
Joined: 19/09/2011 09:03

#161 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by The BEN10 »

Evo ih u Srbiji. Nas svi zaobilaze... :roll:
http://ba.n1info.com/a288551/Biznis/Lid ... rbiji.html
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#162 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by CPT »

Thorgerson wrote:
suncana_strana wrote:Ja redovito kupujem u Lidlu. Hrana u Njemackoj je dalekooo kvalitetnija nego u BIH, pritom je cak i cjenovno jeftinija nego u BIH.
Za primjer mlijeko u BIH 1.35 , u LIDLU 0.69. ; milka 0.89 , banane 1.25 EUR bile kad su u BIH bile 3 KM.
Lidl je diskont, ali zbog same regulacije trzista u DE ne moze prodavati trecu klasu, dobri su im proizvodi.
Tu nema zamjerki.
U HR su odavno prisutni, BIH zaobilaze rade slabe platezne moci i unistene ekonomije. Ne vjerujem da itko razmislja u smjeru da ista ozbiljno investira u BIH, to su ipak svjetski igraci, a trziste u BIH nije primamljivo.
Ovo mi nema logike.

Cijene nize nego kod nas, a eto nece da dodju ovdje zbog nase platezne moci. Hoces da kazes da jedan Lidl ne bi mogao ovdje raditi, jer ne bi imao ko tu kupovati?

Ako jedan McDonalds radi punom parom, a cijene su mu iste kao i Austriji ili Njemackoj. Onda ne vidim zasto ne bi mogao raditi Lidl koji ima cijene nekih proizvoda nize nego sto su to ovdje npr. u Bingu.

Dakle, platezna moc uopste nije problem. Problem je politicko i ekonomsko okruzenje koje nije primamljivo. Ako se ne varam Lidl kupuje zemlju i pravi svoje objekte? Pa kako to da uradi u zemlji u kojoj se svaki mjesec obiljezava neki ratni dogadjaj, u kojoj svaki dan neko od politicara koristi ratnu retoriku, gdje se niko ne moze nista dogovoriti itd.

I ovo malo kompanija koje dolazi, dodju oni, ali ovdje realno nemaju nista. U slucaju belaja, mogu se pokupiti i otici za 5-10 minuta. Jedino eto arapi sto prave ova naselja i investiraju, a i taj novac boga pitaj odakle i kako dolazi. Ali eto u nedostatku stranih investicija, bolje ista nego nista.

Tako da sve dok se takva situacija ne popravi, dok se ne posalje poruka investitorima da je ovo sigurno tlo, da mogu slobodno doci i poslovati nece biti nista bolje.
Kriterij je platezna moc tj. dobit.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#163 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by CPT »

Nema "halal odjela", postoje samo takve ili drugacije ponude koje nisu stalne. Sve je prilagodjeno Austriji&Njemackoj tako da ne ocekuj nesto ni priblizno "halal" u redovnoj ponudi. Oni sigurno nece svoj sistem poslovanja prilagoditi BiH, samo plate. Ako uopste dodju u BIH iducih 20-30 godina.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#164 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Nisrin »

E vala, kod nas niko nece nista otvoriti, neka mi imamo Bingo i Mkonzum/Merkator, Hose i Robot, ponuda ko da su 80e ...jadno da jadnije ne moze biti...
Kada odem u Hrvatsku boljih i JEFTINIJIH stvari kupim u Lidlu i Kauflandu i ponuda jedno 10x veca...a eto i Srbija ce sad imati mogucnost izbora...

Nigdje nisam vidjela (ni u Njem, Hrv, Aus) halal odjel, ali bez problema nadjem puretinu, piletinu i sve proizvode :D

Nismo mi interesantni trziste nikome, bas mi zao sto nece da otvore Pepco- duplo jeftiniji od Retro Homea, JYSKa i Jumba..ali dzaba...
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#165 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by CPT »

Nisrin wrote:E vala, kod nas niko nece nista otvoriti, neka mi imamo Bingo i Mkonzum/Merkator, Hose i Robot, ponuda ko da su 80e ...jadno da jadnije ne moze biti...
Kada odem u Hrvatsku boljih i JEFTINIJIH stvari kupim u Lidlu i Kauflandu i ponuda jedno 10x veca...a eto i Srbija ce sad imati mogucnost izbora...

Nigdje nisam vidjela (ni u Njem, Hrv, Aus) halal odjel, ali bez problema nadjem puretinu, piletinu i sve proizvode :D

Nismo mi interesantni trziste nikome, bas mi zao sto nece da otvore Pepco- duplo jeftiniji od Retro Homea, JYSKa i Jumba..ali dzaba...
Malo trziste, niska kupovna moc, nema subvencije drzave, ... Ti diskonti imaju dobre i lose stvari, generalno vise one lose al to je do prioriteta. Jednom sam paradajz iz Lidla zaboravio u autu... Nakon cca 3 mjeseca, parajz jos uvijek cca isti. :run: :lol:
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#166 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by DaffyDuck »

A sto bi otvarao? Skoro da mora da ima dvije administracije- za RS i FBiH. Sta ce im to u zivotu.
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#167 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by muzicar_iz_parka »

Koliko sam ja čuo, LIDL u Hrvatskoj ima bolje uslove za radnike nego većina drugih poslodavaca.
Dosta su pouzdaniji u isplati dobavljača i sa cijenama su poprilično korektni.

Bilo bi super da otvore u BiH, ali pitanje je to višegodišnjeg analiziranja tržišta i same kupovne moći. Kakav je prosjek plate ako se odmakne od Sarajeva?

Opet Lidl ne otvara jednan dva marketa nego odmah 10-15, znači ako nemaju sigurnog plasmana neće ni počinjati.

Sa obzirom kako naš robovlasnici muče radnike, dolazak stranih kompanija je poželjan.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#168 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by CPT »

muzicar_iz_parka wrote:Koliko sam ja čuo, LIDL u Hrvatskoj ima bolje uslove za radnike nego većina drugih poslodavaca.
Dosta su pouzdaniji u isplati dobavljača i sa cijenama su poprilično korektni.

Bilo bi super da otvore u BiH, ali pitanje je to višegodišnjeg analiziranja tržišta i same kupovne moći. Kakav je prosjek plate ako se odmakne od Sarajeva?

Opet Lidl ne otvara jednan dva marketa nego odmah 10-15, znači ako nemaju sigurnog plasmana neće ni počinjati.

Sa obzirom kako naš robovlasnici muče radnike, dolazak stranih kompanija je poželjan.
Pogresno si cuo.. Imas pdf "Crna knjiga Lidla" na netu.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#169 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Nisrin »

CPT wrote:
Malo trziste, niska kupovna moc, nema subvencije drzave, ... Ti diskonti imaju dobre i lose stvari, generalno vise one lose al to je do prioriteta. Jednom sam paradajz iz Lidla zaboravio u autu... Nakon cca 3 mjeseca, parajz jos uvijek cca isti. :run: :lol:

Mi ljetos na moru zaboravili breskve, navecer u 00h se vratili, ostale 2 dana u autu, nismo mogli izraciti auto mjesec dana, ubudjale se...
Volim ja LIDLove slatkise, kupim Nutellu original, a ne ove nase splacine, volim sokove SOLEVITINE, posebno od narandze, imaju MCKENEDY super proizvode, odlicne masine, torteline od 22kune, a dodje kila...imaju kafe za ponijeti, 2 za 2.50KM, peciva su im nenadmasna, ali sva..W5 deterdzenti itd
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#170 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by muzicar_iz_parka »

CPT wrote:
muzicar_iz_parka wrote:Koliko sam ja čuo, LIDL u Hrvatskoj ima bolje uslove za radnike nego većina drugih poslodavaca.
Dosta su pouzdaniji u isplati dobavljača i sa cijenama su poprilično korektni.

Bilo bi super da otvore u BiH, ali pitanje je to višegodišnjeg analiziranja tržišta i same kupovne moći. Kakav je prosjek plate ako se odmakne od Sarajeva?

Opet Lidl ne otvara jednan dva marketa nego odmah 10-15, znači ako nemaju sigurnog plasmana neće ni počinjati.

Sa obzirom kako naš robovlasnici muče radnike, dolazak stranih kompanija je poželjan.
Pogresno si cuo.. Imas pdf "Crna knjiga Lidla" na netu.
Takoe, neka mi uživamo u Bingu i sličnima.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#171 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Hajvan »

muzicar_iz_parka wrote: Takoe, neka mi uživamo u Bingu i sličnima.

odselis u mackanje i uzivas u lidlu…
ili preastanes kupovat u mrskom bingu, te ides u koncum/merkatorante - tu nas cijene
dok ne udje aldi i lidl na trziste, ako od trzista ista ostane jer ce se isto preseliti u mackanje
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#172 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by CPT »

muzicar_iz_parka wrote:
CPT wrote:
muzicar_iz_parka wrote:Koliko sam ja čuo, LIDL u Hrvatskoj ima bolje uslove za radnike nego većina drugih poslodavaca.
Dosta su pouzdaniji u isplati dobavljača i sa cijenama su poprilično korektni.

Bilo bi super da otvore u BiH, ali pitanje je to višegodišnjeg analiziranja tržišta i same kupovne moći. Kakav je prosjek plate ako se odmakne od Sarajeva?

Opet Lidl ne otvara jednan dva marketa nego odmah 10-15, znači ako nemaju sigurnog plasmana neće ni počinjati.

Sa obzirom kako naš robovlasnici muče radnike, dolazak stranih kompanija je poželjan.
Pogresno si cuo.. Imas pdf "Crna knjiga Lidla" na netu.
Takoe, neka mi uživamo u Bingu i sličnima.
Sve je to u pet deka...
Svi ti diskonti koriste ljude i drzavu. Nisu skontali nista novo ili fantasticno. Cijene "brand" je kao kod ostalih (Coca Cola, Raffaelo, Nutella,...). Svi rade 4 sata (uz gratis sat prije i poslije), doprinos se placa 1/2. Od drzave pokupe novac za novog uposlenika, drze ga obavezan rok i onda noga. Kod nekih je cak obavezan rad dzaba nekoliko mjeseci ("treninig"). Sanse da neko od 40+ dobije posao, pogotovo stalno je minimalna. Kad udju u drzavu prilagode platu drzavi i uniste konkurenciju u siroj okolini. Proizvodjac radi po "recepturi" i za brand diskonta. Proizvovodjac istog proizvoda moze biti svakog mjeseca drugi (ako ne pristane na uslove), itd, itd, itd...
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#173 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by djkurt »

Pa Zelenika je obećala nakon akciza da će doć IKEA, pa što ne bi i lidl pratio ove najnovije akcize. :)
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#174 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by muzicar_iz_parka »

Hajvan wrote:
muzicar_iz_parka wrote: Takoe, neka mi uživamo u Bingu i sličnima.

odselis u mackanje i uzivas u lidlu…
ili preastanes kupovat u mrskom bingu, te ides u koncum/merkatorante - tu nas cijene
dok ne udje aldi i lidl na trziste, ako od trzista ista ostane jer ce se isto preseliti u mackanje
Ja sam to više sarkastično mislio.
Bingo je samo primjer, naši poslodavci su skoro isti u odnosu prema radnicima.
Dolazak konkurencije koja zna posao je uvijek za pozdraviti.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#175 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Dope_Man »

Dobise i istocne komsije Lidl.. i jeftinu piletinu :lol:

http://nsuzivo.rs/novi-sad/video-nemoj- ... e-piletine
Locked