Aldi i LIDL u BiH????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Locked

Aldi/Lidl u BiH????

Da
337
67%
Samo Aldi
16
3%
Samo Lidl
67
13%
Ni jedan!
80
16%
 
Total votes: 500

Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#126 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Ci-Nick »

Qoom wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Sam se zapetljas pa ti se onda jebe za stvari koje si forsirao, a one te zapetljale :D
Volio bih da me dežurni forumski pametolozi, koji pišu po 15-16 postova dnevno i to im je životna preokupacija, prosvijetle gdje sam eksplicite primarno pisao o platama radnika u Konzumu/Bingu?

Dakle, boli spolovilo čovjeka koji jedva naplati siću od privatnika da li je jebeno osvjetljenje LED i rafa crna, ako mu je ulje skuplje 20%, a brašno 40%.
Jesi li fino rekao:
"Dakle, onaj ko dobije 400-500KM plate (ako je ima i kada je dobije), njemu je ušteda od cca 10% po računu vrlo bitna."

Je li smatraš da ljudi koji rade u Bingu za 400 do 500 KM ne kupuju, ne jedu, nemaju troškove života.
Skupo nam je jer radimo za takve poslodavce kao što je Bingo,..
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#127 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Ci-Nick »

Qoom wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
Qoom wrote:
Volio bih da me dežurni forumski pametolozi, koji pišu po 15-16 postova dnevno i to im je životna preokupacija, prosvijetle gdje sam eksplicite primarno pisao o platama radnika u Konzumu/Bingu?

Dakle, boli spolovilo čovjeka koji jedva naplati siću od privatnika da li je jebeno osvjetljenje LED i rafa crna, ako mu je ulje skuplje 20%, a brašno 40%.
Ako niske plate kod privatnika uzimas kao referencu, onda ne mozes reci da je razlika od cca 200 KM u tim platama "5 dk" jer nije.
Lažeš da je razlika u platama 200KM!
Sa doprinosima sigurno preko 300 KM u prosjeku, dakle Bingo zakida i penzionere, i zdravstvene radnike koji su prinuđeni da kupuju kod njeg jer im je mala plata.
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#128 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Qoom »

Ci-Nick wrote:
Qoom wrote:Lažeš da je razlika u platama 200KM!
Sa doprinosima sigurno preko 300 KM u prosjeku, dakle Bingo zakida i penzionere, i zdravstvene radnike koji su prinuđeni da kupuju kod njeg jer im je mala plata.
Lažeš!
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#129 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by _BataZiv_0809 »

Evo jedna maksuzija za Quma:

Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#130 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Ci-Nick »

Qoom wrote:
Ci-Nick wrote:
Qoom wrote:Lažeš da je razlika u platama 200KM!
Sa doprinosima sigurno preko 300 KM u prosjeku, dakle Bingo zakida i penzionere, i zdravstvene radnike koji su prinuđeni da kupuju kod njeg jer im je mala plata.
Lažeš!
Ta riječ koju si napisao nije nikakav argument.
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#131 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Qoom »

Zajebi pjesmuljke i kvazi humor, prestani biti forumski lažov i pametolog.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#132 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by _BataZiv_0809 »

A dje "Prestani lagati ovaj napaceni narod, nemas to pravo" :lol:

E'o sad cu :thumbup:
neki
Posts: 6692
Joined: 17/02/2005 07:57

#133 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by neki »

Eno sad Bingo kriv i za male plate u realnom sektoru :lol: :-)
Inače, prosječna plata u konzumu za cca 70 KM veća nego u Bingu, s tim da konzumovi radnici topli obrok dobivaju u bonovima koje moraju potrositi u konzumu.
Da...treba napomenuti da je Konzum natjerao sve domaće dobavljače da potpišu ugovore prema kojima pristaju na kompenzacije i naplate robe sa 6 mjeseci odgode. To jelde ne utiče na plate u realnom sektoru???
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#134 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Qoom »

Koliko znam u Bingu su planirali uvesti kazan umjesto toplog obroka.

Ne znam da li je to već zaživjelo.
benjen
Posts: 940
Joined: 17/07/2016 12:05

#135 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by benjen »

.....
cranberries
Posts: 594
Joined: 02/04/2010 15:19
Location: Earth

#136 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by cranberries »

Plašim se kada čitam i kontam da ovi ljudi stvarno postoje i hodaju među nama. Ja bi uveo obavezne psihijatrijske preglede svake godine, cisto radi predostrožnosti.

Lidl vode pametni ljudi i znaju jednu činjenicu, Bih je veliki izazov za njihove robne marke i na činjenicu da naši ljudi vole jeftini luksuz, odnosno da su centri uređeni, sređeni, fensi smensi, a da su cijene ispod svake granice.

Lidlovi, pa i ostali diskonteri po Europi su čak i ružni i nabacani za moj lični ukus, meni je Bingo pod novim formatima i Konzum svjetlosne godine ispred nekih hipermarketa recimo u francuskoj, njemackoj, italiji i slicno.

Vjerujem da će im Srbija dati najbolji rezultat i ako uspiju tamo, vjerujem onda da ce pred kraj 2018., pocetkom 2019. najaviti dolazak u BiH
User avatar
mayab
Posts: 27167
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#137 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by mayab »

A šta bi sa vijesti da KAUFLAND dolazi u BiH, i da prvu radnju otvara u Mostaru ????
melac
Posts: 1585
Joined: 25/08/2008 19:33

#138 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by melac »

Qoom wrote:
Ci-Nick wrote:
Qoom wrote:5 miliona Konzum uvaljuje u rekonstrukciju Ložioničke.
Možda urede super konzum kao ovaj,..
http://www.vecernji.hr/kompanije-i-trzi ... na-1045753
37.000 artikala,...ne bi me mrzilo doći iz Zenice dva puta mjesečno.
Ugodnost kupovine je bitan ali ne i presudan razlog kupovine u određenom tržnom centru.
U državi gdje je su plate realnog sektora izuzetno niske, cjenovna konkurencija je definitivno primarna. Konzum sa svojim bezobrazno visokim maržama i razlikom u cijenama većine artikala odbija većinu potencijalnih kupaca.
Ti ocito dugo nisi bio u Konzumu. Cijene vise i nisu vece od Binga, a da ne kazem od Hose Komerca i ostalih.
I Konzum je zaigrao na cijenu, a dodatno je sredjeniji od ostalih.
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#139 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Qoom »

melac wrote:Ti ocito dugo nisi bio u Konzumu. Cijene vise i nisu vece od Binga, a da ne kazem od Hose Komerca i ostalih.
I Konzum je zaigrao na cijenu, a dodatno je sredjeniji od ostalih.
Bio u Ložioničkoj po začine prije heftu. Letimično bacio oko na Nutellu W, skuplja marku i po nego u Bingu.
Slijedeći put ću pogledati i ostale artikle.

Btw. Ranije se po fasungu redovno išlo u Merkator na istoj lokaciji... ranije, dok nije Todorić metastazirao.
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#140 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Karabaja »

User avatar
Thorgerson
Posts: 8545
Joined: 15/04/2015 11:26

#141 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Thorgerson »

Kakve veze ovo ima sa BiH?

Nisam bas upratio.

Al jedino sto vidim i kod njih isto. Predsjednik drzave otvara poveci granap i dici se time. :lol:

E na sta su spale ove drzave... :run:
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#142 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by CPT »

Thorgerson wrote:
Kakve veze ovo ima sa BiH?

Nisam bas upratio.

Al jedino sto vidim i kod njih isto. Predsjednik drzave otvara poveci granap i dici se time. :lol:

E na sta su spale ove drzave... :run:
Ulazak takvih trgovaca bi unistio trgovinu i trgovce u BiH.
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#143 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Karabaja »

Thorgerson wrote:
Kakve veze ovo ima sa BiH?

Nisam bas upratio.

Al jedino sto vidim i kod njih isto. Predsjednik drzave otvara poveci granap i dici se time. :lol:

E na sta su spale ove drzave... :run:
Ulazi Vučić u restoran...

Konobar: Izvolite...Sto za jednog?
Vučić: Ne, to je izvučeno iz konteksta!
:D

Ima veze sa BiH to što se vidi da ekspanzija ide i preko balkana, dakle za očekivati je kad-tad da dođe i u BiH.
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#144 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by karanana »

u zadnjih 10 godina su se firme u slicnoj industriji samo povlacile iz bih pa cak i dijelom iz ostalih zemalja iz okruzenja, iako su tamo neke nove i dolazile, tako da ne znam zasto bi se neke sada odlucile vratiti tj. pokrenuti poslove u bih.
ja se sjecam prica iz 2004-5 o dolasku nekih lanaca, cak su neke revizorske kuce i radile studije i poslovne planove (za metro znam), ali na kraju od toga nista, plus izlazak/propadanje mnogih.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#145 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Hajvan »

karanana wrote:u zadnjih 10 godina su se firme u slicnoj industriji samo povlacile iz bih pa cak i dijelom iz ostalih zemalja iz okruzenja, iako su tamo neke nove i dolazile, tako da ne znam zasto bi se neke sada odlucile vratiti tj. pokrenuti poslove u bih.
ja se sjecam prica iz 2004-5 o dolasku nekih lanaca, cak su neke revizorske kuce i radile studije i poslovne planove (za metro znam), ali na kraju od toga nista, plus izlazak/propadanje mnogih.
koji su to mnogi propali i izasli?
promaklo mi je to sve...
samo znam za intermarche (INTEREX)
suncana_strana
Posts: 156
Joined: 03/01/2018 18:09

#146 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by suncana_strana »

Ja redovito kupujem u Lidlu. Hrana u Njemackoj je dalekooo kvalitetnija nego u BIH, pritom je cak i cjenovno jeftinija nego u BIH.
Za primjer mlijeko u BIH 1.35 , u LIDLU 0.69. ; milka 0.89 , banane 1.25 EUR bile kad su u BIH bile 3 KM.
Lidl je diskont, ali zbog same regulacije trzista u DE ne moze prodavati trecu klasu, dobri su im proizvodi.
Tu nema zamjerki.
U HR su odavno prisutni, BIH zaobilaze rade slabe platezne moci i unistene ekonomije. Ne vjerujem da itko razmislja u smjeru da ista ozbiljno investira u BIH, to su ipak svjetski igraci, a trziste u BIH nije primamljivo.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8545
Joined: 15/04/2015 11:26

#147 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Thorgerson »

suncana_strana wrote:Ja redovito kupujem u Lidlu. Hrana u Njemackoj je dalekooo kvalitetnija nego u BIH, pritom je cak i cjenovno jeftinija nego u BIH.
Za primjer mlijeko u BIH 1.35 , u LIDLU 0.69. ; milka 0.89 , banane 1.25 EUR bile kad su u BIH bile 3 KM.
Lidl je diskont, ali zbog same regulacije trzista u DE ne moze prodavati trecu klasu, dobri su im proizvodi.
Tu nema zamjerki.
U HR su odavno prisutni, BIH zaobilaze rade slabe platezne moci i unistene ekonomije. Ne vjerujem da itko razmislja u smjeru da ista ozbiljno investira u BIH, to su ipak svjetski igraci, a trziste u BIH nije primamljivo.
Ovo mi nema logike.

Cijene nize nego kod nas, a eto nece da dodju ovdje zbog nase platezne moci. Hoces da kazes da jedan Lidl ne bi mogao ovdje raditi, jer ne bi imao ko tu kupovati?

Ako jedan McDonalds radi punom parom, a cijene su mu iste kao i Austriji ili Njemackoj. Onda ne vidim zasto ne bi mogao raditi Lidl koji ima cijene nekih proizvoda nize nego sto su to ovdje npr. u Bingu.

Dakle, platezna moc uopste nije problem. Problem je politicko i ekonomsko okruzenje koje nije primamljivo. Ako se ne varam Lidl kupuje zemlju i pravi svoje objekte? Pa kako to da uradi u zemlji u kojoj se svaki mjesec obiljezava neki ratni dogadjaj, u kojoj svaki dan neko od politicara koristi ratnu retoriku, gdje se niko ne moze nista dogovoriti itd.

I ovo malo kompanija koje dolazi, dodju oni, ali ovdje realno nemaju nista. U slucaju belaja, mogu se pokupiti i otici za 5-10 minuta. Jedino eto arapi sto prave ova naselja i investiraju, a i taj novac boga pitaj odakle i kako dolazi. Ali eto u nedostatku stranih investicija, bolje ista nego nista.

Tako da sve dok se takva situacija ne popravi, dok se ne posalje poruka investitorima da je ovo sigurno tlo, da mogu slobodno doci i poslovati nece biti nista bolje.
Last edited by Thorgerson on 14/06/2018 08:51, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24839
Joined: 08/09/2005 20:08

#148 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Haris.ba »

2019. - 2020. :D

:run:

P.S.
Možda.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8545
Joined: 15/04/2015 11:26

#149 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Thorgerson »

Haris.ba wrote:2019. - 2020. :D

:run:

P.S.
Možda.
Nema sanse.

Lidl je u Srbiji poceo sa gradnjom testnog objekta 2015. godine, tek prije dva dana su otvorili ovaj distributivni centar.

Maloprodajni objekti jos nisu otvoreni i ne zna se kada ce biti. Najvjerovatnije krajem godine.


Sad na ovo sve dodaj to da je Srbija administrativno i birokratski ipak ispred nas. Dakle, ako je kod njih sam ovaj dio trajao 3 godine, a boga pitaj jos prije toga koliko su morali trajati pregovori, kupovina zemljista, objekata itd. To je sigurno proces od nekih 5 do 6 godina.

Kod nas ja jos nisam cuo da se iko uopste raspituje za takve objekte. Mozda grijesim, ali u narednih 5 godina Lidl ovdje sigurno nece biti otvoren.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24839
Joined: 08/09/2005 20:08

#150 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Haris.ba »

Bumo vidjeli. :D
Locked