Aldi i LIDL u BiH????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Locked

Aldi/Lidl u BiH????

Da
337
67%
Samo Aldi
16
3%
Samo Lidl
67
13%
Ni jedan!
80
16%
 
Total votes: 500

User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#101 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by bach »

Konzum prop'o ko kauč


http://www.akta.ba/bs/Vijest/Vijesti/li ... evu-/68670
Njemačka trgovačka kom­panija Lidl, prema nezvaničnim informacijama do kojih je došao Faktor, kupi­la je sarajevsku prodavni­cu Konzum u Ložioničkoj 16 (bivši Mercator centar), te će u narednim danima i zvanično ući na tržište BiH.

Već nekoliko godina priča se o ulasku njemačkog giganta u našu zemlju, a najglasnije priče bile su nakon što je Agrokor, u okviru kojeg posluje Konzum BiH, preuzeo Mercator, a tuzlanski Bingo krenuo u kupovinu Interexa.

Jedno vrijeme bila je aktuelna i priča da će Bingo kupovinom Interexa preuzeti vodeću tržišnu poziciju u na­šoj zemlji, te nakon toga cije­lu kompaniju prodati Lidlu.

Međutim, do danas od toga ništa nije realizirano, a pre­ma informacijama koje su se pojavile, Lidl je iznenadio cjelokupnu javnost i kupio prvu prodavnicu u BiH. I to od kompanije od koje niko nije očekivao.

Kontaktirali smo i Konzum BiH kako bi nam potvrdili ove informacije, ali su negirali prodaju te prodavnice. Ipak, u narednim danima vidjet ćemo koliko su naše informacije tačne.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#102 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by StupskaBitanga »

Ovo ko je pisao je jeo ludih gljiva
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#103 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by The 51st State »

Ne budalite za lidl, ljudi od ledine krecu po svojim standardima i gabaritima, tako ako kad udju ocekujte novoizgradjene objekte, a to nece zadugo biti tj. dok ime se ne pojeftini distribucija i ne budemo na izvjesnom putu za eu.
Inace, lidl je prava firma kao disciplinator bahate konkurencije i solidna sansa za domacu proizvodnju.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#104 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by bach »

The 51st State wrote:Ne budalite za lidl, ljudi od ledine krecu po svojim standardima i gabaritima, tako ako kad udju ocekujte novoizgradjene objekte, a to nece zadugo biti tj. dok ime se ne pojeftini distribucija i ne budemo na izvjesnom putu za eu.
Inace, lidl je prava firma kao disciplinator bahate konkurencije i solidna sansa za domacu proizvodnju.
Konzum je u debelim problemima...Bingo je daleko od idealnog trgovačkog lanca, ali rastura Konzum ko hašim onu pjevaljku sa RTV Vogošća...Ne bi me začudilo da su prodali ex-Merkator u Ložioničkoj...Ionako ne znaju šta će sa tim objektom...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65934
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#105 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by _BataZiv_0809 »

A ti si poznat po objektivnosti :D
User avatar
Thorgerson
Posts: 8526
Joined: 15/04/2015 11:26

#106 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Thorgerson »

bach wrote:
The 51st State wrote:Ne budalite za lidl, ljudi od ledine krecu po svojim standardima i gabaritima, tako ako kad udju ocekujte novoizgradjene objekte, a to nece zadugo biti tj. dok ime se ne pojeftini distribucija i ne budemo na izvjesnom putu za eu.
Inace, lidl je prava firma kao disciplinator bahate konkurencije i solidna sansa za domacu proizvodnju.
Konzum je u debelim problemima...Bingo je daleko od idealnog trgovačkog lanca, ali rastura Konzum ko hašim onu pjevaljku sa RTV Vogošća...Ne bi me začudilo da su prodali ex-Merkator u Ložioničkoj...Ionako ne znaju šta će sa tim objektom...
Ne znam u kakvim su problemima, ali jucer udjoh na Konzum na Dobrinji, sve su izmjenili, nove police, premjestili kase, prosirili, novi frizideri, nove police, podobro su prosirili asortiman...parking ofarban, sve ocisceno, nove reklame postavljene, uopste mi se nije cinilo na firmu sa problemima.

Bingo i nakon evo kolko 2 godine od preuzimanja Interexa se nije udostojio da malo sredi onaj parking ispred, ocrta mjesta, uredi malo onaj prilaz, malo zelenila, bilo sta...kakvi...to je za njih misaona imenica. :run:
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#107 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Qoom »

5 miliona Konzum uvaljuje u rekonstrukciju Ložioničke.
Ci-Nick
Posts: 5163
Joined: 15/03/2015 17:38

#108 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Ci-Nick »

Qoom wrote:5 miliona Konzum uvaljuje u rekonstrukciju Ložioničke.
Možda urede super konzum kao ovaj,..
http://www.vecernji.hr/kompanije-i-trzi ... na-1045753
37.000 artikala,...ne bi me mrzilo doći iz Zenice dva puta mjesečno.
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#109 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Qoom »

Ci-Nick wrote:
Qoom wrote:5 miliona Konzum uvaljuje u rekonstrukciju Ložioničke.
Možda urede super konzum kao ovaj,..
http://www.vecernji.hr/kompanije-i-trzi ... na-1045753
37.000 artikala,...ne bi me mrzilo doći iz Zenice dva puta mjesečno.
Ugodnost kupovine je bitan ali ne i presudan razlog kupovine u određenom tržnom centru.
U državi gdje je su plate realnog sektora izuzetno niske, cjenovna konkurencija je definitivno primarna. Konzum sa svojim bezobrazno visokim maržama i razlikom u cijenama većine artikala odbija većinu potencijalnih kupaca.
Ci-Nick
Posts: 5163
Joined: 15/03/2015 17:38

#110 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Ci-Nick »

Qoom wrote:
Ci-Nick wrote:
Qoom wrote:5 miliona Konzum uvaljuje u rekonstrukciju Ložioničke.
Možda urede super konzum kao ovaj,..
http://www.vecernji.hr/kompanije-i-trzi ... na-1045753
37.000 artikala,...ne bi me mrzilo doći iz Zenice dva puta mjesečno.
Ugodnost kupovine je bitan ali ne i presudan razlog kupovine u određenom tržnom centru.
U državi gdje je su plate realnog sektora izuzetno niske, cjenovna konkurencija je definitivno primarna. Konzum sa svojim bezobrazno visokim maržama i razlikom u cijenama većine artikala odbija većinu potencijalnih kupaca.
Plate su niske jer između ostalog i Bingo isplaćuje niske plate.
Visoka marža ?
Marža je visoka jer pravilno rade rasvjeta, klimatizacija, rashladne vitrine, troškovi po uposlenom veći za 3000 KM godišnje nego u Bingu a dobit manja nekoliko puta nego dobit Binga iako ostvaruju veći promet .
Dakle postavlja se pitanje da li je cilj da svi poslodavci u BiH snižavaju cijene svojih proizvoda i usluga na račun plata radnika, uređenja objekata, ispravnosti robe,...
Ako je to cilj, Afrika je idealno mjesto za život.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65934
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#111 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by _BataZiv_0809 »

Bingu svaka cast za Ditu i tu od mene imaju bjanko simpatije. Takodjer smatram da ce najbolji patriotizam pokazati ako radnike pocnu bolje tretirati.

Iz aviona je vidljivo da oni u Konzumu imaju bolje uslove.
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#112 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Altsa »

U Aldi-ju nikad bio ali se zato obavezno svrati u Lidl u Metkovicu nakon mora. Uvijek se moze nesto interesntno naci. Prema tome Lidl DA.
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#113 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Qoom »

Ci-Nick wrote:
Qoom wrote:Ugodnost kupovine je bitan ali ne i presudan razlog kupovine u određenom tržnom centru.
U državi gdje je su plate realnog sektora izuzetno niske, cjenovna konkurencija je definitivno primarna. Konzum sa svojim bezobrazno visokim maržama i razlikom u cijenama većine artikala odbija većinu potencijalnih kupaca.
Plate su niske jer između ostalog i Bingo isplaćuje niske plate.
Visoka marža ?
Marža je visoka jer pravilno rade rasvjeta, klimatizacija, rashladne vitrine, troškovi po uposlenom veći za 3000 KM godišnje nego u Bingu a dobit manja nekoliko puta nego dobit Binga iako ostvaruju veći promet .
Dakle postavlja se pitanje da li je cilj da svi poslodavci u BiH snižavaju cijene svojih proizvoda i usluga na račun plata radnika, uređenja objekata, ispravnosti robe,...
Ako je to cilj, Afrika je idealno mjesto za život.
Očito se ne razumijemo. Govorim o platama u realnom sektoru u državi koji su kupci artikala u tržnim centrima.
Dakle, onaj ko dobije 400-500KM plate (ako je ima i kada je dobije), njemu je ušteda od cca 10% po računu vrlo bitna. Zajebi klimatizaciju, svjetlo i ostale gluposti. Mi još nismo na tom nivou.

Ne bih se doticao plata radnika u Konzumu i Bingu i generalno neljudskog odnosa poslodavca prema radnicima, jer su tu obje firme u 5dkg.
Svaki poslodavac funkcioniše po osnovnom ekonomskom principu: minimalan input za maksimalan output. Ne bi ni plaćao radnika da ne mora, a radio bi mu 24/7 da može po ZoR-u. No... da ne širimo priču.

Prednost Bingu ne zato što su "naši" jer su to najmanje, nego čisto iz principa, a poslije toga mali granapi.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65934
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#114 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by _BataZiv_0809 »

Qoom wrote:
Očito se ne razumijemo. Govorim o platama u realnom sektoru u državi koji su kupci artikala u tržnim centrima.
Dakle, onaj ko dobije 400-500KM plate (ako je ima i kada je dobije), njemu je ušteda od cca 10% po računu vrlo bitna. Zajebi klimatizaciju, svjetlo i ostale gluposti. Mi još nismo na tom nivou.

Ne bih se doticao plata radnika u Konzumu i Bingu i generalno neljudskog odnosa poslodavca prema radnicima, jer su tu obje firme u 5dkg.
Svaki poslodavac funkcioniše po osnovnom ekonomskom principu: minimalan input za maksimalan output. Ne bi ni plaćao radnika da ne mora, a radio bi mu 24/7 da može po ZoR-u. No... da ne širimo priču.

Prednost Bingu ne zato što su "naši" jer su to najmanje, nego čisto iz principa, a poslije toga mali granapi.
Prvi i drugi pasus u koliziji. Plate u Konzumu su vece nego u Bingu.
Ci-Nick
Posts: 5163
Joined: 15/03/2015 17:38

#115 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Ci-Nick »

Qoom wrote:
Ci-Nick wrote:
Qoom wrote:Ugodnost kupovine je bitan ali ne i presudan razlog kupovine u određenom tržnom centru.
U državi gdje je su plate realnog sektora izuzetno niske, cjenovna konkurencija je definitivno primarna. Konzum sa svojim bezobrazno visokim maržama i razlikom u cijenama većine artikala odbija većinu potencijalnih kupaca.
Plate su niske jer između ostalog i Bingo isplaćuje niske plate.
Visoka marža ?
Marža je visoka jer pravilno rade rasvjeta, klimatizacija, rashladne vitrine, troškovi po uposlenom veći za 3000 KM godišnje nego u Bingu a dobit manja nekoliko puta nego dobit Binga iako ostvaruju veći promet .
Dakle postavlja se pitanje da li je cilj da svi poslodavci u BiH snižavaju cijene svojih proizvoda i usluga na račun plata radnika, uređenja objekata, ispravnosti robe,...
Ako je to cilj, Afrika je idealno mjesto za život.
Očito se ne razumijemo. Govorim o platama u realnom sektoru u državi koji su kupci artikala u tržnim centrima.
Dakle, onaj ko dobije 400-500KM plate (ako je ima i kada je dobije), njemu je ušteda od cca 10% po računu vrlo bitna. Zajebi klimatizaciju, svjetlo i ostale gluposti. Mi još nismo na tom nivou.

Ne bih se doticao plata radnika u Konzumu i Bingu i generalno neljudskog odnosa poslodavca prema radnicima, jer su tu obje firme u 5dkg.
Svaki poslodavac funkcioniše po osnovnom ekonomskom principu: minimalan input za maksimalan output. Ne bi ni plaćao radnika da ne mora, a radio bi mu 24/7 da može po ZoR-u. No... da ne širimo priču.

Prednost Bingu ne zato što su "naši" jer su to najmanje, nego čisto iz principa, a poslije toga mali granapi.
Znači, ipak je Afrika idealno mjesto za život.
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#116 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Qoom »

_BataZiv_0809 wrote:
Qoom wrote:
Očito se ne razumijemo. Govorim o platama u realnom sektoru u državi koji su kupci artikala u tržnim centrima.
Dakle, onaj ko dobije 400-500KM plate (ako je ima i kada je dobije), njemu je ušteda od cca 10% po računu vrlo bitna. Zajebi klimatizaciju, svjetlo i ostale gluposti. Mi još nismo na tom nivou.

Ne bih se doticao plata radnika u Konzumu i Bingu i generalno neljudskog odnosa poslodavca prema radnicima, jer su tu obje firme u 5dkg.
Svaki poslodavac funkcioniše po osnovnom ekonomskom principu: minimalan input za maksimalan output. Ne bi ni plaćao radnika da ne mora, a radio bi mu 24/7 da može po ZoR-u. No... da ne širimo priču.

Prednost Bingu ne zato što su "naši" jer su to najmanje, nego čisto iz principa, a poslije toga mali granapi.
Prvi i drugi pasus u koliziji. Plate u Konzumu su vece nego u Bingu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65934
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#117 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by _BataZiv_0809 »

Pa ne mozes tvrditi da je 200-tinjak maraka za koliko je u prosjeku veca plata u Konzumu 5dk razlike.
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#118 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Qoom »

Ma jebemese za plate u Bingu i Konzumu, pričam o percepciji kupaca i prihvatljivosti cijena u jednom, odnosno drugom tržnom centru.

Iako nije tema, jučer dadoh nani ispred pekare marku, kaže sine puno je. Koliko je takvim bitna ljepota rafa u tržnom centru? (pitanje je više retoričko)
Nije Sarajevo reper za ekonomsko stanje države iako se pametolozima to tako čini.

No tema je Aldi/Lidl, helem po informacijama iz Konzuma, ulažu 5 miliona u rekonsutrkciju Ložioničke i Faktor dobro loži raju na tu priči. I btw. čovjek iz marketinga Konzuma nedavno prešao u Faktor, tako da me priča i ne čudi.
Ci-Nick
Posts: 5163
Joined: 15/03/2015 17:38

#119 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Ci-Nick »

Nije problem,
tražit ćemo od Konzuma da radnicima snizi plaće 30% ako će i cijene sniziti 10%, a radnici Konzuma će tražiti da se snize plate konobara za 30% ako će piće u kafićima biti 10% jeftinije,..i tako dok svima ne snizimo plate za 30% i cijene za 10%,... nema veze što ćemo biti donji 20%.
Last edited by Ci-Nick on 18/08/2016 12:26, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65934
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#120 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by _BataZiv_0809 »

Sam se zapetljas pa ti se onda jebe za stvari koje si forsirao, a one te zapetljale :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65934
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#121 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by _BataZiv_0809 »

Altsa wrote:U Aldi-ju nikad bio ali se zato obavezno svrati u Lidl u Metkovicu nakon mora. Uvijek se moze nesto interesntno naci. Prema tome Lidl DA.
Imaju dobre pidzame i majice sa likom Simpsonovih :D

Ostalo-nabacana roba nekih nepoznatih proizvodjaca.
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#122 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Qoom »

_BataZiv_0809 wrote:Sam se zapetljas pa ti se onda jebe za stvari koje si forsirao, a one te zapetljale :D
Volio bih da me dežurni forumski pametolozi, koji pišu po 15-16 postova dnevno i to im je životna preokupacija, prosvijetle gdje sam eksplicite primarno pisao o platama radnika u Konzumu/Bingu?

Dakle, boli spolovilo čovjeka koji jedva naplati siću od privatnika da li je jebeno osvjetljenje LED i rafa crna, ako mu je ulje skuplje 20%, a brašno 40%.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65934
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#123 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by _BataZiv_0809 »

Qoom wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Sam se zapetljas pa ti se onda jebe za stvari koje si forsirao, a one te zapetljale :D
Volio bih da me dežurni forumski pametolozi, koji pišu po 15-16 postova dnevno i to im je životna preokupacija, prosvijetle gdje sam eksplicite primarno pisao o platama radnika u Konzumu/Bingu?

Dakle, boli spolovilo čovjeka koji jedva naplati siću od privatnika da li je jebeno osvjetljenje LED i rafa crna, ako mu je ulje skuplje 20%, a brašno 40%.
Ako niske plate kod privatnika uzimas kao referencu, onda ne mozes reci da je razlika od cca 200 KM u tim platama "5 dk" jer nije.
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#124 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Qoom »

_BataZiv_0809 wrote:
Qoom wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Sam se zapetljas pa ti se onda jebe za stvari koje si forsirao, a one te zapetljale :D
Volio bih da me dežurni forumski pametolozi, koji pišu po 15-16 postova dnevno i to im je životna preokupacija, prosvijetle gdje sam eksplicite primarno pisao o platama radnika u Konzumu/Bingu?

Dakle, boli spolovilo čovjeka koji jedva naplati siću od privatnika da li je jebeno osvjetljenje LED i rafa crna, ako mu je ulje skuplje 20%, a brašno 40%.
Ako niske plate kod privatnika uzimas kao referencu, onda ne mozes reci da je razlika od cca 200 KM u tim platama "5 dk" jer nije.
Lažeš da je razlika u platama 200KM!
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65934
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#125 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by _BataZiv_0809 »

Qoom wrote:
Lažeš da je razlika u platama 200KM!
Ako su lagali mene, onda lazem vas :)
Locked