ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Dzontra_Volta
Posts: 6483
Joined: 20/01/2011 11:10

#176 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by Dzontra_Volta »

excalibur00 wrote:Da li je pouzdana i tacna informacija da se u Albaniju moze samo sa licnom kartom :shock: ili je vijest tipa "rekla kazala" :run:

Hvala
Nepouzdana i netačna. :D
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#177 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by Amazonka27 »

Dzontra_Volta wrote:
excalibur00 wrote:Da li je pouzdana i tacna informacija da se u Albaniju moze samo sa licnom kartom :shock: ili je vijest tipa "rekla kazala" :run:

Hvala
Nepouzdana i netačna. :D
kao sto rekoh, nama carinik na albansko crnogorskoj granici (znaci kada samo iz Albanije ulazili u cg) reče a da ga nismo ni pitali - od juče ovaj granični prelaz možete preći i sa LK...i mi pitamo jel bh cg ili i se računa i ova albanska? on odgovara - ođe piše da se može proći.

ja nisam lažov, a carinik ako je mislio samo na bh ljude i cg granicu, to je drugi par čarapa. Ja se svakako ne bi uputila u Albaniju bez pasoša. Malo je i glupavo da se dvije države prelazi sa LK.
Dzontra_Volta
Posts: 6483
Joined: 20/01/2011 11:10

#178 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by Dzontra_Volta »

U Albaniju može crnogorac sa CG pasošem. Albanija, Crna Gora, Srbija i Makedonija imaju sporazum da mogu prelaziti granice samo s ličnom. BiH takav sporazum ima samo sa Srbijom i Crnom Gorom (pregovara se sa Makedonijom).
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#179 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by Puf »

Dzontra_Volta wrote:U Albaniju može crnogorac sa CG pasošem. Albanija, Crna Gora, Srbija i Makedonija imaju sporazum da mogu prelaziti granice samo s ličnom. BiH takav sporazum ima samo sa Srbijom i Crnom Gorom (pregovara se sa Makedonijom).

Uz duzno postovanje se_r_es , ja sam jucer presao granicu i usao bez problema u Albaniju sa licnom kartom i trenutno sam u Ksamilu. Zato ne pricaj gluposti i ne siri dezinformaijce, ako kome to nije jasno ima broj granicne policije, neka nazove, i dobit ce 100% tacne informacije. (prije puta ja nazvao i potvrdili mi da moze)... evo broj telefona na koji mozete provjeriti 033/ 755-300 (Operativni centar granicne sluzbe)

Ma zdra'o
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#180 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by aditon »

Pošto sam u fazi traženja destinacije za godišnji koji mi počinje početko septembra, interesuje me da li mi preporučujete Albaniju kao destinaciju. Naravno, iskustva onih koji su bili. U Drač mi se ne ide obzirom da je more stotinama metara od obale jako plitko. Kakva je situacija u Vlori ili Sarandeu, prije svega more i plaže ali i put do tamo. Generalno me zanimaju sve informacije koje mi mogu poslužiti. Hvala unaprijed :)
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#181 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by JanuaryJones »

aditon wrote:Pošto sam u fazi traženja destinacije za godišnji koji mi počinje početko septembra, interesuje me da li mi preporučujete Albaniju kao destinaciju. Naravno, iskustva onih koji su bili. U Drač mi se ne ide obzirom da je more stotinama metara od obale jako plitko. Kakva je situacija u Vlori ili Sarandeu, prije svega more i plaže ali i put do tamo. Generalno me zanimaju sve informacije koje mi mogu poslužiti. Hvala unaprijed :)
Kakav je tip odmora? Mala djeca, familija, duškanje sa pivom ili izlasci, kokteli, koke i more?
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#182 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by aditon »

JanuaryJones wrote:
aditon wrote:Pošto sam u fazi traženja destinacije za godišnji koji mi počinje početko septembra, interesuje me da li mi preporučujete Albaniju kao destinaciju. Naravno, iskustva onih koji su bili. U Drač mi se ne ide obzirom da je more stotinama metara od obale jako plitko. Kakva je situacija u Vlori ili Sarandeu, prije svega more i plaže ali i put do tamo. Generalno me zanimaju sve informacije koje mi mogu poslužiti. Hvala unaprijed :)
Kakav je tip odmora? Mala djeca, familija, duškanje sa pivom ili izlasci, kokteli, koke i more?
Supruga i ja, ništa djeca, ništa lumpovanja, samo odmor, da je more čisto i kao što rekoh u prvom postu da mi nije plićak 300 metara od obale
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#183 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by JanuaryJones »

aditon wrote:
JanuaryJones wrote:
aditon wrote:Pošto sam u fazi traženja destinacije za godišnji koji mi počinje početko septembra, interesuje me da li mi preporučujete Albaniju kao destinaciju. Naravno, iskustva onih koji su bili. U Drač mi se ne ide obzirom da je more stotinama metara od obale jako plitko. Kakva je situacija u Vlori ili Sarandeu, prije svega more i plaže ali i put do tamo. Generalno me zanimaju sve informacije koje mi mogu poslužiti. Hvala unaprijed :)
Kakav je tip odmora? Mala djeca, familija, duškanje sa pivom ili izlasci, kokteli, koke i more?
Supruga i ja, ništa djeca, ništa lumpovanja, samo odmor, da je more čisto i kao što rekoh u prvom postu da mi nije plićak 300 metara od obale
Mi smo bili u Paradise Beach Hotel (Radhime). More super, hrana vrhunska, usluga isto. Samo uzmi veću sobu ;)
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#184 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by aditon »

JanuaryJones wrote:Mi smo bili u Paradise Beach Hotel (Radhime). More super, hrana vrhunska, usluga isto. Samo uzmi veću sobu ;)
Otprilike mi tako nešto i treba. Koliko ste platili smještaj i koja usluga, ako nije tajna...eventualno agencija preko koje ste išli. I zanima me ovaj grad gdje hotel smješten, koliko je od Drača udaljen pošto mi je to neki orijentir.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#185 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by JanuaryJones »

aditon wrote:
JanuaryJones wrote:Mi smo bili u Paradise Beach Hotel (Radhime). More super, hrana vrhunska, usluga isto. Samo uzmi veću sobu ;)
Otprilike mi tako nešto i treba. Koliko ste platili smještaj i koja usluga, ako nije tajna...eventualno agencija preko koje ste išli. I zanima me ovaj grad gdje hotel smješten, koliko je od Drača udaljen pošto mi je to neki orijentir.
Soba sa doručkom, 2 osobe + dijete, 45 eur. Mjesto je 5 km južno od Vlore, išli autom u vlastitom aranžmanu. Ručak/večeru smo većinom jeli u hotelu jer imaju vrhunski restoran na pieru u koji dolaze ljudi sa strane. Cijene ko kod nas. Plaža šljunčana, ima i bazen za klince a i ulaz u dubinu sa piera pomoću stepenica.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#186 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by aditon »

JanuaryJones wrote:
aditon wrote:
JanuaryJones wrote:Mi smo bili u Paradise Beach Hotel (Radhime). More super, hrana vrhunska, usluga isto. Samo uzmi veću sobu ;)
Otprilike mi tako nešto i treba. Koliko ste platili smještaj i koja usluga, ako nije tajna...eventualno agencija preko koje ste išli. I zanima me ovaj grad gdje hotel smješten, koliko je od Drača udaljen pošto mi je to neki orijentir.
Soba sa doručkom, 2 osobe + dijete, 45 eur. Mjesto je 5 km južno od Vlore, išli autom u vlastitom aranžmanu. Ručak/večeru smo većinom jeli u hotelu jer imaju vrhunski restoran na pieru u koji dolaze ljudi sa strane. Cijene ko kod nas. Plaža šljunčana, ima i bazen za klince a i ulaz u dubinu sa piera pomoću stepenica.
uglavnom, pozitivna iskustva koliko mogu primijetiti iz tvojih postova :)

hvala :thumbup:
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#187 ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by JanuaryJones »

Nama je bilo super. Išli smo da se odmorimo bez gužve, stresa a i da vidimo nešto 'novo'. Ljudi su ljubazni, svaki dan počiste sobu, promijene peškire pa čak i posteljinu. U Vlori se ima gdje prošetati, trgovine su dobro snadbjevene, ima čak paštete Argete :D ono što me baš iznenadilo je dosta američkih proizvoda koji preko Grčke stižu u Albaniju.
Pogledaj još Hotel Garden Radhime, Hotel Palace Vlore i po svom izboru u Sarandi, sve iznad ocjene 8.0 na bookingu je dobro ;)
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#188 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by Nadzorna_ploca »

Javlja mi se sestra iz Draca, kaze da je jako zadovoljna. Gledam slike, ako nekoga interesuje mogu i postaviti.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#189 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by jasko__ »

Nadzorna_ploca wrote:Javlja mi se sestra iz Draca, kaze da je jako zadovoljna. Gledam slike, ako nekoga interesuje mogu i postaviti.
ako može slike, nisu na odmet :D
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#190 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by Nadzorna_ploca »

jasko__ wrote:
Nadzorna_ploca wrote:Javlja mi se sestra iz Draca, kaze da je jako zadovoljna. Gledam slike, ako nekoga interesuje mogu i postaviti.
ako može slike, nisu na odmet :D
Evo drug.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#191 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by Amazonka27 »

Nije ovo u Dracu nego Goljem...kompleksi Plepa Golem, pored Drača :) Tu smo mi bili :)
User avatar
konektovan
Posts: 40519
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#192 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by konektovan »

Boja mora je ocajna, gdje god da je...

poslano sa Sonija Ze
User avatar
_Reds_
Posts: 9352
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#193 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by _Reds_ »

Zna li ko koju karticu uzeti tamo, da se koze imati inernet, 2-3GB internata bar ??
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#194 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by jasko__ »

Ljudi ako je ko bio u Draču, gdje se ovdje moze prosetati navecer..ovo setaliste kraj vode je preusko, ne mogu ni zamisliti koliko je guzva na njemu nevecer kad svi izađu vani

Citao sam negdje da ima neki extra lijep trg, ogroman..pa moze li me ko uputiti gdje je..kako da dodjem do njega???

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#195 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by valjuga »

konektovan wrote:Boja mora je ocajna, gdje god da je...

poslano sa Sonija Ze
I meni.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#196 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by Nadzorna_ploca »

Nije ocajna onima koji su proveli tamo sedam dana.
User avatar
_Reds_
Posts: 9352
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#197 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by _Reds_ »

Bijah i ja u ovom Draču.

Pa par riječi o Albaniciji.

1. Ceste, tri puta bolje do naših.
2. Hotel (Palace) tip top sve na mjestu, unutrasnji bazen, vanjski bazen, privatna plaza.
3. Šetalište u ovom dijelu drača, preusko, nije čisto ne vrijedi šetati tu.
4. Šetališe u samom gradu Draču, ti top, resotrani vrhunski, sušta suportnost ovom dijelu, čak su i ljudi drugačiji.
5. More čisto bar i dijelu gdje je moj hotel bio i nije gužva.
6. Albanaci ljubazni, gdje god smo jeli, ponudili su nam kafu poslije od kuće.
7. Auta koja voze su wow, u garaži hotela je bilo par auta jeftinijih od 100.000 KM, i inače na cetama su dosta bolja auta nego kod nas
8. Saobaraćajna nekuletura uopće nije toliko koliko pričaju, trake su im šire od naših,a prvaci većinom pa znaju ljudi kod reticanja napraviti tri trake od dvije, ali sve ok, oni su tako navikli i ima prostora.
9. Cijene, kao i kod nas tu negdje, kako gdje.
10. Otišao bi opet nekad.
vrapcic
Posts: 243
Joined: 20/07/2011 16:53

#198 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by vrapcic »

I mi smo ove godine bili u Albaniji, okolina Draca.

Oni koji su rekli da se Cro i Alb ne mogu porediti su bili u potpunosti u pravu, ovaj dio nam se nije dopao. Ako niste navikli, onda ce vam biti neobicno da nema borovine, setnica, negdje se "cuje" i kanalizacija, nismo bili sigurno ni da ima vodovoda pa se voda ne pije - iskljucivo iz flasa, more je muljevito, nema privatnih kuca, samo veliki kompleksi koji su potpuno neuskladjeni sa okolinom (citaj urbicid)..

S druge strane, mi smo imali odlican odmor, volimo ciste pjescane plaze i kupanje i igranje u plicaku (dok stignes u doboko dobro se umoris, business opportunity - dajte koji bar par stotina metara od plaze u pravcu mora :) ), more je cisto - pjeskovito ali cisto, ljudi su bili i vise nego ugodni i ljubazni, cijene normalne, Drac kao grad nam je bio super... Da li bi isli ponovo u Drac-ne. Da li aBd idemo ponovo u Albaniju-da, i to sljedece godine, ali ovaj put idemo juznije.

Znaci sve u svemu pozitivno iskustvo i spremni smo ponovo dati sansu Albaniji apsolutno.
NediM17
Posts: 21640
Joined: 05/11/2009 11:49

#199 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by NediM17 »

Amazonka27 wrote:
Dzontra_Volta wrote:
excalibur00 wrote:Da li je pouzdana i tacna informacija da se u Albaniju moze samo sa licnom kartom :shock: ili je vijest tipa "rekla kazala" :run:

Hvala
Nepouzdana i netačna. :D
kao sto rekoh, nama carinik na albansko crnogorskoj granici (znaci kada samo iz Albanije ulazili u cg) reče a da ga nismo ni pitali - od juče ovaj granični prelaz možete preći i sa LK...i mi pitamo jel bh cg ili i se računa i ova albanska? on odgovara - ođe piše da se može proći.

ja nisam lažov, a carinik ako je mislio samo na bh ljude i cg granicu, to je drugi par čarapa. Ja se svakako ne bi uputila u Albaniju bez pasoša. Malo je i glupavo da se dvije države prelazi sa LK.
Iz prve ruke, provjereno u nedjelju, 30.10.2016.g. rezim prelaska albanske granice sa bh. licnom kartom funkcionise besprijekorno.
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#200 Re: ALBANIJA - Ljetovanje - Drac - Vlora

Post by Helikopter »

Helikopter wrote:Obišli smo Hrvatsku i Crnu Goru, provjerili smo cijene i u Albaniji: Isplati li se?

Objavljeno: 30. 06. 2017 - 23:25

Image

Obišli smo Hrvatsku i Crnu Goru, provjerili smo cijene i u Albaniji: Isplati li se?
Kao i ranijih godina, Bosanci i Hercegovci najviše ljetuju u Hrvatskoj i Crnoj Gora, a sve više su traženi apartmani ili hotelski smještaj u Albaniji, koja je posljednjih godina postala pravi hit. Prvi val turista iz naše zemlje na morskoj obali očekuje se početkom jula. Istražili smo kolike su cijene namirnica u prodavnicama, hrane u restoranima i pića u kafićima u ovim zemljama.

Flaširana voda

Svake godine turisti koji posjete Hrvatsko primorje suočavaju se s enormnim cijenama voća, povrća, hljeba, ali i kafe, sladoleda... Cijene u prodavnicama nisu iste u ljetnoj sezoni i van nje, pa se tako od 1. jula na policama mogu naći proizvodi i dvostruko skuplji nego inače.

Primjerice, hljeb košta oko pet kuna, a u jeku sezone oko deset, odnosno malo više od dvije marke, a mlijeko oko tri marke. U kafićima kafa se može popiti za 2,1 do 3,15 KM u ovisnosti o lokaciji, a flaširana voda košta oko 5,2 KM.

Najmlađi se najčešće hlade sladoledom, a na hrvatskoj obali kugla košta od 1,84 do 2,63 KM. Cijene voća i povrća su paprene. Kilogram dinje košta 3,15 KM, lubenice 2,36, a grožđa 11,8 KM. Niže su cijene u velikim tržnim centrima.

cijene-111

Crna Gora i ove je godine neizbježna destinacija. Tamo hljeb košta od 1,2 do 1,6 KM, a litar mlijeka od 1,6 do dvije marke. U kafićima kafa košta dvije marke, koliko i flaširana voda. U poređenju s Hrvatskom, jeftiniji su i voće i povrće, pa tako kilogram paradajza košta oko dvije marke, krastavca 1,5, dinje dvije, lubenice marku. Cijene su u prosjeku niže u Ulcinju, Baru i Herceg-Novom nego u Budvi i Tivtu.

Voće i povrće

Jeftiniji smještaj, hrana i piće privlače mnoge građane da ljeto provedu u Albaniji. Kafa košta 0,85 KM, flaša vode isto toliko, a sok 1,2 KM. Kugla sladoleda na albanskim plažama košta 0,70 KM. Cijene voća i povrća dosta su niže nego u Hrvatskoj, a kreću se od jedne do tri marke.

Ležaljke od 3 do 30 maraka

Na skoro svim turističkim lokacijama mogu se unajmiti ležaljke i suncobrani. Najskuplje je u Hrvatskoj, gdje dan korištenja ležaljki i suncobrana košta od 20 do 30 maraka, u ovisnosti o gradu. Ništa jeftinije nije u Crnoj Gori, odnosno u Budvi. Cjelodnevno unajmljivanje košta 30 maraka. Jeftinije je u Sutomoru, gdje se mogu naći i za 20, dok je najjeftinije u Baru i Ulcinju, deset maraka za cijeli dan. U Albaniji unajmljivanje košta tri marke.

Autor: A. ČENGIĆ

http://www.avaz.ba/clanak/300921/obisli ... lati-li-se
Post Reply