Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#776 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Bumerang »

Luka Durres/Drac
Image
Last edited by Bumerang on 08/01/2017 15:31, edited 1 time in total.
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#777 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Bumerang »

BIH

Autoputevi u 2016. godini: Srbija je lider regije, BiH malo bolja od Kosova

Klix.ba prije 5h 44 min

Zemlje regije, ne uključujući Srbiju, ove godine nisu isuviše osvjetlale obraz kada je riječ o novim i otvorenim kilometrima autoputeva i brzih cesta.
Autoputevi u 2016. godini: Srbija je lider regije, BiH malo bolja od Kosova


Image
Foto: Arhiv/Klix.ba

Počevši sa Bosnom i Hercegovinom, jedini novootvoreni kilometri u zemlji pušteni su u saobraćaj 11. septembra. Riječ je o prvim kilometrima autoputa Banja Luka – Doboj na dionici Prnjavor – Doboj na dužini od blizu 36 kilometara.

Kada je riječ o kilometrima u izgradnji, ni tu se BiH ne može previše pohvaliti jer je ima nešto manje od 55 kilometara, što u Republici Srpskoj, što u Federaciji BiH.

Srbija je imala bolji "urod" tokom 2016. godine. Naime, Na Koridorima X i XI srbijanski političari u promet su svečano pustili 51 kilometar autoputa na tri različite dionice. Riječ je o dionicama Leskovac – Grdelice, Kragujevac – Batočina i Ljig – Preljina. Ako računamo sve završene, a ne nužno i otvorene dionice, dolazimo do novih stotinjak kilometara.

Naše komšije s istoka trenutno grade 200 kilometara autoputa, dok će u 2017. biti završena izgradnja kompletnog Koridora 10 kroz Srbiju, kao i kompletiran autoput od Obrenovca do Preljine na Koridoru 11.

Na Kosovu je situacija nešto lošija nego u BiH. Čekajući posljednji dan u godini, kosovske vlasti su u promet pustile 20 kilometara dionice budućeg autoputa Priština – Skoplje.

Za sljedeću godinu kosovske vlasti očekuju završetak dodatnih 40-ak kilometara spomenutog autoputa.

Albanija također ove godine nije izgradila ni metar autoputa. Zapadni i južni susjedi u Hrvatskoj i Crnoj Gori ove godine nisu izgradili nijedan novi kilometar autocesta. S druge strane, Hrvatska je gotovo završila svoju mrežu autoputa dugačku više od 1.300 kilometara.

Albanija ima blizu 180 kilometara autoputa, Srbija trenutno raspolaže sa više od 750 kilometara autoputa, dok Bosna i Hercegovina raspolaže sa 160 kilometara uključujući i brzu cestu Banja Luka - Bosanska Gradiška.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/autoput ... a/17010406
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#778 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Bumerang »

Last edited by Bumerang on 07/02/2018 16:49, edited 2 times in total.
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#779 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Bumerang »

Albanija unutrasnjost

http://vimeo.com/157450267
Last edited by Bumerang on 07/02/2018 16:47, edited 3 times in total.
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#780 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Bumerang »

Last edited by Bumerang on 26/04/2017 14:12, edited 2 times in total.
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#782 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Bumerang »

Prespa Lake

Image
Last edited by Bumerang on 05/07/2017 20:14, edited 2 times in total.
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#783 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Bumerang »

Albanija rivijera

Last edited by Bumerang on 07/02/2018 16:51, edited 1 time in total.
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#784 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Bumerang »

Albanian Riviera - Top 21 Beaches

User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#785 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija

Post by semmy »

Sarajcica_88 wrote:
Hrulj wrote: Po cemu je prljava? Iskustvo ili predrasuda?
Iskustvo, bila sam u Dracu i Tirani.

Kome je Albanija cista zemlja, mora da je ljetovao u Indiji i Ugandi citav zivot...cak vecina Albanaca sa kojima sam pricala je rekla da ih je sramota zbog prljavstine, da ne mogu vjerovati da toliko mogu zagadjivati takvu lijepu zemlju.

Necista je i Crna Gora, ali da je kao Albanija, nije.

A Hrvatsku je smijesno spomenuti u tom kontekstu. Moze se raspravljati o (ne)ljubaznosti Hrvata, ali sto se cistoce tice, sve je za 10.
Meni je smjesno kad neko komentarise bilo koju zemlju po 2 grada u koja ode. I Sarajevo je prljavo za razliku od mnogih EU gradova pa opet niko ne kaze Bosna je uzadno prljava zemlja. Bila sam u Albaniji prosle godine, Himmera, Borsh, Sarande i obisli smo poprilicno plaza u tom dijelu i iskreno cistiji su od Hr, plaze preciste, more se ne moze opisati koliko je cisto i ima totalnu drugu dimenziju za razliku od Jadranskog. Jednostavno je posebno, s posebnim bojama, temperaturom, ujutru pjesak poslijepodne vec talasi navuku krupniji pijesak. Ni na jednoj plazi nismo vidjeli opusak od cigara a kamoli drugo smece. Hotel u kojem smo bili, bukvalno mozes sjesti na pod i jesti koliko ciste i vode brigu o higijeni, sto mi se u Hr jos nije desilo.
Za razliku od Draca juzniji dio gdje smo mi bili je skuplji i sa smjestajem i sa hranom ali i punooo cistiji i ljepsi. Drac je na Jadranskom a od Vlore je vec Jonsko more i tu vec pocinje totalno druga prica i mora i cijena a i cistoce. Mrsko mi sad traziti slike ali nadjem jedan dan i postavim.
Tako da jug Albanije ne mozete porediti sa Tiranom nit Dracem, jug je vise orjentisan ka Grckoj i tako i izgleda.
Elem koliko para toliko i muzike, ne samo u Albaniji nego bilo gdje da odes
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#786 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Bumerang »

POZNAT FOTOMODEL

Zgodna Albanka Oriola Marashi

Klix.ba 10.2.2018. u 14:26

Image

Oriola Marashi je fotomodel iz Tirane, glavnog grada Albanije, a rođena je 18. marta 1996. godine.
Marashi trenutno studira na Muzičkoj akademiji u Tirani, a želja joj je da postane profesionalna muzičarka.

Dvadesetjednogodišnja Albanka je aktivna i na društvenim mrežama, a na Instagramu je prati više od 178.000 osoba. Ova djevojka spada među najatraktivnije iz svoje zemlje, a mnogi za nju ipak kažu da nema konkurenciju.

Pojavljivala se i u nekoliko videospotova, kao i u jednom od napopularnijih u prethodnoj godini koji je skupio više od 414 miliona pregleda. Radi se o pjesmi "Mama" Jonasa Bluea.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#787 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija

Post by Radio Sarajevo »

semmy wrote:Meni je smjesno kad neko komentarise bilo koju zemlju po 2 grada u koja ode. I Sarajevo je prljavo za razliku od mnogih EU gradova pa opet niko ne kaze Bosna je uzadno prljava zemlja. Bila sam u Albaniji prosle godine, Himmera, Borsh, Sarande i obisli smo poprilicno plaza u tom dijelu i iskreno cistiji su od Hr, plaze preciste, more se ne moze opisati koliko je cisto i ima totalnu drugu dimenziju za razliku od Jadranskog. Jednostavno je posebno, s posebnim bojama, temperaturom, ujutru pjesak poslijepodne vec talasi navuku krupniji pijesak. Ni na jednoj plazi nismo vidjeli opusak od cigara a kamoli drugo smece. Hotel u kojem smo bili, bukvalno mozes sjesti na pod i jesti koliko ciste i vode brigu o higijeni, sto mi se u Hr jos nije desilo.
Za razliku od Draca juzniji dio gdje smo mi bili je skuplji i sa smjestajem i sa hranom ali i punooo cistiji i ljepsi. Drac je na Jadranskom a od Vlore je vec Jonsko more i tu vec pocinje totalno druga prica i mora i cijena a i cistoce. Mrsko mi sad traziti slike ali nadjem jedan dan i postavim.
Tako da jug Albanije ne mozete porediti sa Tiranom nit Dracem, jug je vise orjentisan ka Grckoj i tako i izgleda.
Elem koliko para toliko i muzike, ne samo u Albaniji nego bilo gdje da odes
Porediti Albaniju s Grčkom, koja je najljepša zemlja Evrope, i u kojoj ljudi turizam imaju u malom prstu, je fakat degutantno. Ili nisi nikad bio u Grčkoj.

Ja sam obišao mnogo toga u Albaniji, između ostalog i jug. Mogu se složiti da nije tako odvratan kao sjever, ali je svejedno gadan. Nema smeća da pokrije cijelu rijeku, ali ima da se barem pola rijeke ne vidi.

Na putu za Grčku smo htjeli isprobati toliko izvikane Ksamil i Sarandu. Rezervisali smo po dvije noći u oba mjesta, na Bukingu ocjene imali oko 8,8, te kontamo ovo je okej, budući da je na plaži. Došli u prvi hotel, i nakon što smo jedva probudili recepcionera oko 11 naveče, smjestili se u sobu. Ujutru dolazimo na doručak, nema kafe. Kaže radnica "samo vlasnik može napraviti kafu". Čekamo vlasnika, ali u to nestane struje. Hajde nema veze, prvo ćemo doručkovati, pa tek onda piti kafu. Krenemo do hrane, kad ne lezi vraže... samo svinjetina i neki grozni sir, te koja kriška paradajza. Dakle, radi se o hotelu sa četiri zvjezdice, i ocjenom 8,8. Pitam ima li išta drugo osim šunke, svinjskih kobasica i viršli uvaljanih u jaja, ali ne dobijem odgovor jer me konobarica ne razumije. Hljeb od prije 4-5 dana... Pojedemo taj ružni sir i paradajz, izvadimo džemiće što smo ponijeli iz drugog hotela, doručkujemo i čekamo kafu. Ali struje nema već dva sata, ne možemo otići ni u WC jer je u međuvremenu nestalo i vode. Nakon tri sata dolazi sve, ja silazim na recepciju konačno da uzmem fucking kafu, i frajer mi naplati kafu po euro.

Nije do eura, ali naplatiti kafu je fakat smiješno. Kasnije dobijam informaciju da struje stalno nestaje jer Saranda ne može podnijeti toliki broj izgrađenih objekata. Naravno, svi su bez dozvole.

Krenemo prošetati gradom, kad imam šta vidjeti. Svaki jebeni objekat je "u izgradnji", iako je već juni. Nema asfalta, nego uglavnom makadam jer se "rade i putevi". U restoranima se čovjek može lako otrovati. Uđeš u piceriju, kad nema pice bez svinjetine, osim možda margarite. Lokalni likovi ne razumiju zašto nećeš da jedeš meso.

Voziš se autoputem, a na njemu pijaca. Ljudi stanu svako malo, iako voze po 120 km/h, da kupe tek oguljeno janje, voće, povrće, odjeću, obuću i sl. Okreću se nasred autoputa, čak i kamioni, nema nikakvog pravila, ne znaš kad će početi ponovo makadam... Elem, živi užas.

Odemo u drugi hotel, ista priča. S vana sve izgleda divno, unutra se raspada. Nema ventilacije u kupatilu, kad ukvasiš kupatilo, moraš ostaviti otvorena vrata, inače vlaga nikad neće izaći. Šta god pitaš, niko te ne razumije jer ne znaju engleski. Kasnije im daš lošu recenziju, oni se naljute, i još odgovore na recenziju lažima.

Smeća kao u priči, i to na svakom koraku. Restorani očajni, osim ako poznaješ nekog lokalca koji će te odvesti gdje je dobro. Imao sam i dobrih iskustava s hranom, jer sam znao ljude, posebno u Tirani i Draču, ali u južnim dijelovima ne d'o Bog nikome. Infrastruktura očajna, a oni nafurani kao da su centar svijeta. Vire iz američke guzice, stavljaju njihove zastave svugdje, a od Amerike su daleko pet stoljeća.

Kad čujem da neko priča kako je Albanija razvijenija od nas, poslao bih ga na sjever Albanije, pa da malo vidi kako je.

Elem, poslije nekoliko puta što sam bio tamo, što poslom, što time što sam se zajebao, rekao sam, "nikad više". Fak det šit.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8545
Joined: 15/04/2015 11:26

#788 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Thorgerson »

Nazalost ja isto tako ne bih nikome preporucio dole da ide. Ja sam se zajebao. Tj. koliko sam se sam zeznuo toliko su me i drugi zajebali, jer su rekli da je njima super bilo, bla bla...ustvari nisu bas bili iskreni. Jer nasem narodu je tesko priznati da se zajebao.

U Dracu bio, znam sve, to je kao crna ovca njihove obale, ali evo vidim iz komentara @RadioSarajevo da i dole prema jugu nije nista bolje. Plaze nisu prljave, mislim nema toliko smeca, tu i tamo poneki papiric nesto, ali ogromne su plaze tako da to i razumijem.

Ono sto se meni nije svidjelo jeste sto su na plaze javne (vecina). Jeste hotel sebi ogradio jedan dio, ali kakva korist kada pored odmah krkljanac. Plaze su usred grada, dakle odmah iza su zgrade gdje ljudi zive i hoteli, sve je izmjesano i toliko je nabacano zgrada i hotela, da npr. kada setas ulicom, kao setalistem pored mora uopste ne vidis ni jedan komadic, djelic mora.

Pa tako na plazi ima svega, domaci ljudi tu prodaju sve i svasta. Znaci nije to ono da hoda lik s korpicom i kukuruzima, ne. Ovdje znaci imam osjecaj da su svi iz tih zgrada izasli i tu eto ili nesto prodaju ili sjede, sta ja znam...uglavnom cudno izgleda i previse je ljudi na plazi, nekako mi se cini da je vise domacih ljudi tu nego turista.

Hotel u mom slucaju je bio sasvim ok. Nista spektakularno, ali cisto i uredno. Ali samo hotel. Ispred hotela gradiliste, pored nekakve barake, zgradurine...voda curi okolo, klime kapaju...dole makadam pod nogama...

Samo setaliste isto tako, moglo bi se napucati haos, ali oni to jos ne znaju. Puno je prodavaca, od kojih ne mozes normalno setati, auta su na svakom koraku, otvoreni kontejneri na +50 :skoljka:

Vozaci i njihovi putevi. E to je posebna prica koja se definitvno mora isprobati. Sto je vec rekao @RadioSarajevo sasvim normalno je da neko ispred vas ide 130km/h i odjednom stane pored puta bez zmigavca i icega, eto...ko zna ode nesta da kupi, ukljucuju se sa svim strana, znaci moras bukvalno sva cula ukljuciti da te neko ne pokupi.

Zanimljivo iskustvo, ali nikad vise. :D Dole je trenutno hipergradnja...tacnije hiperkrkljanac. Mozda za nekih 10-15 godina oni nadodju i skontaju sta turisti hoce i sta zele.

p.s. Da je jeftino, fkt jeste. Ali ako vec idem na more, jednom godisnje na taj neki veci odmor, onda cu radije dati i duplo vise novca, ali da se odmorim. I da, miris mora zaboravite...barem u Dracu, toga nema. :D
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#789 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Bumerang »

Kelione Albanija
Image

Drac/Durrës
Image


"Radio Sarajevo i Thorgerson"
Vase komentare smatram dobronamjernim savjetima a ne kritikama. Ima li ista da valja u Albaniji i sta je to sve da bi se moglo popraviti? da li je greska na prirodi ili ljudima ili obadvoje :D
Last edited by Bumerang on 18/03/2018 04:18, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#790 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by kiligonzales »

Lijepa zemlja, dvapuT je posjetio, ja sam joj dao nadimak balkanska Kuba, zbog toga sto je tranzicija u Albaniji zanimljiva, jednostavno naslijedje komunistickog rezima je ociglednije, taj sistem koji je Albaniju napravio jednom od siromasnijih zemalja Evrope, ako ne i mozda najsiromasnijom tada, vidi se i sada, ono vozis se putem i vidis staru rusevnu zgradu i top shoping pokraj nje.

Rade i grade mnogo, samo malo vise reda i discipline, pa i kulture i mogli bi stvarno postati jednom od boljih destinacija za obilazak. Interesantno je da se tamo moze vidjeti tonu razlicitog naslijedja od grckog, ilirskog, rimskog, bizantijskog, osmanskog, mletackog, do ko zna sve vec cijeg ne.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#791 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Radio Sarajevo »

Bumerang wrote:"Radio Sarajevo i Thorgerson"
Vase komentare smatram dobronamjernim savjetima a ne kritikama. Ima li ista da valja u Albaniji i sta je to sve da bi se moglo popraviti? da li je greska na prirodi ili ljudima ili obadvoje :D
Priroda je super, ali nažalost sjebana.

Vjerujem da ima i dobrih mjesta, ali ja ih nisam vidio mnogo :).

Lokalci su me odveli u restoran Mrizi i Zanave, i tu je bilo sjajno. Evo link ispod.

https://www.tripadvisor.rs/Restaurant_R ... ounty.html

U Tirani sam našao još nekoliko finih kafića i restorana, ali opet su me odveli lokalci. Što se tiče mora, meni je sve bilo užas, osim Drača u novembru, tad nije bilo toliko ljudi i nije smrdilo kao inače :).

Ko nema para, neka ide tamo i traži gdje je dobro, ali iskreno, ja bih sada radije ljetovao na Modracu nego tamo.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#792 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by PM72 »

Bio i više nemam ni volje ni želje.Domaćini ljubazni,hrana ok ali prljavo,more nikakvo i neko kaže prelijepe plaže...
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#794 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Bumerang »

Zašto je Albanija doživjela turistički bum: Šta treba znati ako želite ljetovati u "zemlji orlova"?

24h.ba

20.07.2017. u 09:33

Za početak, ostavimo predrasude. Mi koji smo odrastali uz priče o vojnicima Enver Hodže u „zakrivljenim opancima“ i vjerovali da „neprijatelj nikada ne spava“ (pa tako valjda i Albanci), prije svega moramo prihvatiti da je Albanija danas država koja se snažno razvija, napreduje, ulaže, čiji ljudi svoju zemlju žele vidjeti boljom i prosperitetnijom, piše INS.

Image

To više nije zemlja orlova, Enverovih Sigurimija i bunkera već zemlja koja će vrlo skoro sigurno napraviti snažnije iskorake na Balkanu.

Dovoljno je ilustrativna činjenica da je Albanija u 2016. od turizma zaradila više od 1,16 milijardi eura ili 15 posto više nego u istom periodu prošle godine. Prihodi u trećem kvartalu, od jula do septembra, dakle, u jeku turističke sezone, dostigli su 521 milion eura i za 25 posto su veći nego u istom prošlogodišnjem periodu. Dakle, ova zemlja u posljednjih nekoliko godina razvija se ubrzanim tempom.

U ovoj balkanskoj zemlji u kojoj živi oko tri miliona ljudi smjestila se obala dva mora, Jadranskog i Jonskog, kulturno naslijeđe je veliko, a sve više pažnje posvećuje se zimskom turizmu, posjetama religijskim i historijskim znamenitostima.

Jedna od stvari koja Albaniju čini privlačnom destinacijom jeste i činjenica da je od zemalja Evrope udaljena sat do tri sata leta, nudeći raznolike mogućnosti za kvalitetan odmor. Relativno blizu je i za bh. turiste, a iz Sarajeva automobilom možete doći za nekih 8 do 10 sati intenzivne vožnje, ali ugodnije je putovati uz, primjerice, pauze u Crnoj Gori.

Albanci su ljubazan narod. Građane naše zemlje posebno će oduševiti mentalitet ljudi i kultura Albanije, jer se mnogo ne razlikuje od BiH.

Više od 13.000 bh. turista, prema zvaničnim podacima, je prošle godine posjetilo ovu zemlju, a vjerovatno je broj i veći. Tako je i ove godine, jer smo prilikom putovanja primijetili dosta vozila s bh. regitarskim oznakama, autobus u iz Doboj Istoka je parkiran u centru Drača, a na ulicama se mogu vidjeti naši zemljaci. I turističke agencije ove godine su više angažirane na promociji Albanije.

Turisti iz BiH ovdje mogu ljetovati dobro i relativno jeftino. Zvanična valuta je lek (1 evro = 139 leka), ali u svim prodavnicama, kafićima i restoranima primaju i eure.

Primjerice, u prosjeku za sedmodnevni odmor za dvije osobe u Sarandi, na jugu Albanije, potrebno je izdvojiti oko 350 eura (oko 684), uključujući prevoz, smještaj i hranu.

Slični podaci su i za Drač (Duress), koji je sjevernije na Jadranskoj obali. Primjerice, u njemu prosječna porodica s jednim djetetom, u veoma pristojnom hotelu, može da ljetuje za 330 (645 KM) eura za pet dana, uz doručak. Hoteli su uglavnom novi, a dodatni kapaciteti se grade.

Cijene hrane su prihvatljive. U hotelu se može jesti za 7-8 eura (oko 15 KM) po osobi. U okolnim restoranima i ašćinicama cijene su i niže. Cijena, primjerice, kafe na plaži je oko 80 albanskih leka ili oko 1,2 KM, supa je 250 leka (oko 3,5 KM), a solidno glavno jelo se može dobiti za otprilike 750 leka ili 12 KM.

Cijene hrane u supermarketima je povoljna. Tako koka-kola u limenci košta oko 60 do 100 leka, flaširana voda od 1,5 litara 50, hljeb 60… Ukoliko rezervirate mjesto u hotelu, ležaljke su besplatne, a hoteli uz obalu imaju svoje plaže.

Halal hrana je dostupna u restoranima koje drže Albanci s Kosova ili Makedonije. Prepoznat ćete ih po nazivima Priština, Prizren, Gostivar, Tetovo… Mnogo restorana koristi samo halal hranu, poštujući svoje goste koji se isključivo tako hrane. Cijene voća, sladoleda i slatkiša su približne sarajevskim, što je, obzirom da se radi o morskoj obali, sasvim prihvatljivo.

Da bi se u Albaniji lakše snašli, evo i nekoliko važnih napomena

Kakav je put i smještaj u Albaniji?
Albanski putevi su novi, ali su nerijetko neobilježeni, pa je potrebno oprezno voziti, a naročito treba paziti na albanske vozače koje puna linija, vozila iz suprotnog smjera i druga ograničenja ne sprječavaju da pretiču i voze neprimjerenom brzinom.

U gradovima imate utisak da će se u svakom trenutku neko baciti na vaše vozilo. Biciklisti, pješaci, svako ide svojim putem, a vama je u nekim gradoivma, poput Skadra, potrebno mnogo živaca za vožnju. Signalizacija je loša. Žmigavci, semafori i pješački prelazi postoje, ali se uglavnom ne koriste.

No, s druge strane, izgrađeno je više od 100 kilometara autoputa, pa se prilično brzo možete doći do Drača i Valone. Pošto je saobraćajna signalizacija u gradovima veoma loša, ne pomišljajte da vozite bez sistema za navigaciju.

Naročito treba biti oprezan tokom vožnje u kružnim tokovima koji uopće nisu označeni, a njima se, također, kreću pešaci, biciklisti, motorna vozila, zaprežna kola i svi drugi mogući učesnici u saobraćaju.

Pješčane plaže
Uprkos putevima, postoji puno razloga je mnogo da ove godine posjetite Albaniju. Ovdje postoje predivne pješčane plaže, pristupačne cijene i ne putujete dugo. More je divno.

U Sarandi, primjerice, postoje dvije javne plaže, ali zbog blizine luke i nije neki užitak za plivanje i odmaranje. Zato su obje gradske plaže uglavnom poluprazne. Međutim, u blizini se nalaze predivna mala turistička mjesta s predivnim pješčanim plažama, kao što su Ksamil, Manastir, Himare… Cijene smještaja u ovim mjestima su malo veće, ali ništa posebno u odnosu na prirodne ljepote koje nude, pisao je ranije srbijanski Telegraf.

Divni gradovi
Oni koji su se naslušali priča o Enver Hdoži i zaostaloj Albaniji sigurno će biti veoma iznenađeni kada upoznaju predivne gradove Drač, Skadar, Valonu, Saranadu…Moderni objekti, lijepo uređene šetnice, kulturno-historijski objekti, sigurno će vas oduševiti.

Ko su posjetioci?
Kao što je očekivano, posjetioci s Kosova čine veliki dio turista. Također, ima sve više posjetilaca iz Makedonije, Crne Gore, Grčke… No, ove godine smo primijetili i turiste iz Holandije, Hrvatske, Češke, pa i Njemačke. Broj turista iz BiH nije na samom vrhu liste, ali, kako kažu u Albaniji, iz godine u godinu raste.

Cijene goriva
Za jedan litar dizela je potrebno u prosjeku izdvojiti oko 185 leka (1,33 eura).

Cijene u restoranima
Cijene u restoranima su pristojne i u glavnoj turističkoj ulici/šetalištu uz plažu možete dobiti večeru za najviše 10 eura po osobi.

Hodžini bunkeri kao turistička atrakcija
Prije 40 godina, komunistički diktator Enver Hodža naredio je izgradnju više od 750.000 bunkera po cijeloj Albaniji. Nakon kolapsa komunističkog režima, napušteni bunkeri na jadranskoj obali opet se vraćaju u funkciju. Ovog puta njihova namjena nije da strance drže daleko od albanske obale, nego da ih privlače.

Razloga je mnogo da ove godine posjetite Albaniju. Imaju predivne pješčane plaže, pristupačne cijene i ne putujete mnogo. Pa zašto ne biste vidjeli Albaniju iz drugog ugla i sebi već sad isplanirali ljetovanje?


https://www.biscani.net/zasto-je-albani ... lji-orlova
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#795 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Bumerang »

Image

Image

CESTOVNI UPDATE

BiH sada ima 200 km autoputa: U ovom mandatu RS izgradila 72 km, FBiH nijedan

Klix.ba 3.10.2018. u 13:48

Foto: FENA
Otvorenjem nove dionice od 25 kilometara na autoputu Banja Luka - Doboj, Bosna i Hercegovina dobila je više od 200 kilometara savremenih saobraćajnica. U Federaciji BiH koristi se oko 95 kilometara, dok se u Republici Srpskoj koristi oko 105 kilometara.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Treba imati na umu da u Federaciji BiH "leži" 10 kilometara autoputa koji se ne koristi, a riječ je o najsjevernijoj dionici autoputa A1 između Svilaja i Odžaka. Kada u obzir uzmemo taj put, onda RS i FBiH imaju gotovo isti broj kilometara, razlika kilometar ili dva u korist RS-a, a zbir iznosi oko 210 km.

Rast broja kilometara u posljednjem mandatu bio je rezervisan samo na Republiku Srpsku u kojoj su u dva navrata u saobraćaj puštena 72 kilometra novog autoputa. S druge strane, u Federaciji BiH novi kilometri autoputa nisu pušteni u promet još od oktobra 2014. godine, odnosno od posljednjih općih izbora.



Ruku na srce, trenutno se gradi Zenička zaobilaznica u dužini od blizu 8 kilometara, a čiji završetak ne možemo očekivati prije sredine 2019. godine.

Zašto se u FBiH nije gradilo? Ukratko, kako kažu, za sve je "kriva prošla vlast".

Podsjećamo, premijer Federacije Bosne i Hercegovine Fadil Novalić izjavio je nedavno kako njegova vlada, čiji mandat ističe početkom 2019. godine, nije 2011. dočekala rješenje finansija i dokumentacije za gradnju autoputeva od prethodne vlade, što navodno opravdava manjak završenih kilometara.

S druge strane, autoput u Republici Srpskoj svakako predstavlja lakši podvig s obzirom na topografiju terena, a možemo reći i da je jedna te ista partija na vlasti u ovom i prošlom mandatu.

Ipak, kako smo i ranije pisali, to ne može biti opravdanje vlastima u FBiH za manjak bagera u Hercegovini gdje su radovi na dionici Zvirovići - Počitelj mogli početi prije pet godina! Pored ovoga, ACFBiH su pokrenule nekoliko tendera čija se okončanja još uvijek čekaju iako su rokovi prošli.

Da sve bude za nekoliko nijansi gore, Autoceste FBiH su početkom ove godine predstavile plan početka gradnje čak 190 kilometara autoputeva i brzih puteva. Vlada FBiH je plan usvojila, ali nijedno novo gradilište nije otvoreno od početka godine do pisanja ovog članka.



https://www.klix.ba/biznis/privreda/bih ... /181003026
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#796 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Bumerang »

Izgradnja autoputeva u Crnoj Gori (Monte Negro)

Autoput Bar - Boljare, godina treća

User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#797 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Bumerang »

ODLUKE Prijavila se na audiciju Filharmonije

Violinistica Arvida Kuloli doselila se prije deset godina u Sarajevo:
Albanka postala Bosanka. Kolege me nikad ne gledaju kao strankinju.


Autor: A. SPREČAKOVIĆ
prije 7 sati

Image

Violinistica Arvida Kuloli napustila je rodnu Albaniju prije deset godina, kad joj je ponuđeno da svoj talent pokaže i u Sarajevskoj filharmoniji. Kuloli je ovih dana dobila i državljanstvo Bosne i Hercegovine i ne krije da joj to mnogo znači.

Drugi dom

- Osjećam se priznato u državi koja ima veliku historiju i tradiciju. Biti državljanin BiH je velika čast. Bosnu i Hercegovinu smatram svojim drugim domom, živim i radim ovdje – dodala je.

Muzikom se bavi od djetinjstva, svirati je počela kad je imala šest godina.

- Jedan stari profesor violine čuo me kako pjevam. Insistirao je na tome da počnem svirati. Njemu trebam zahvaliti što sam tu gdje jesam. U Tirani sam završila akademiju u klasi jednog od najboljih violinista Lorenca Radovanija – prisjeća se Kuloli.

Njena biografija je zavidna. Svirala je u Opernom orkestru u Tirani, Orkestru Radio-televizije RTSH Tirana, u mnogim kamernim orkestrima.

U Sarajevu je nakon što se prijavila na audiciju Filharmonije.

- Odličan smo tim, djelujemo kao jedno. Nema rivalstva među muzičarima. Kolege iz Filharmonije toplo su me primile, nikad me nisu gledali kao strankinju – napominje Kuloli.

Odlična publika

Osim kolegama, zadivljena je i publikom, Sarajlije, kaže, vole klasičnu muziku, svaki koncert ispunjen je do posljednjeg mjesta. U Sarajevu ima dobre prijatelje i dosta omiljenih mjesta, koja redovno posjećuje.

Najviše vremena, priznaje, provodi u pozorišnom klubu. Kad je riječ o nostalgiji, najviše joj nedostaju porodica i more.

Naučila bosanski

Kuloli priznaje da joj je bio izazov naučiti bosanski jezik. No, i to je savladala pa je završila i master studij na Muzičkoj akademiji u Sarajevu.

- Bilo je teško s obzirom na to da albanski jezik nema sličnosti s bosanskim. Najviše su mi pomogli prijatelji i kolege iz orkestra – dodala je Arvida.

https://avaz.ba/vijesti/bih/443820/viol ... la-bosanka
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#798 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Bumerang »

.
Last edited by Bumerang on 08/01/2019 03:23, edited 1 time in total.
Post Reply