Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#926 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by konektovan »

Seawolf wrote: 20/06/2021 10:51
konektovan wrote: 20/06/2021 10:35
Seawolf wrote: 20/06/2021 10:29
Sa kojeg aspekta sigurnosti?

Meni su najveći sigurnosni problem predstavljale krave koje se slobodno šeću po brzoj cesti. Zato izbjegavam voženje u sumrak i u večer.
Morski, koliko sati ti je trebalo do odredišta i kojom si rutom išao??
Preko Trnova :-D

Sarajevo - Tjentište - Bileća - G.P. Deleuša - Nikšić - Danilovgrad - TitoVgrad - Tuzi - G.P. Bozhaj - Shkodër - Durrës - Tepelenë - Gjirokaster - Ksamil.

S tim što treba nekako eskivirati dionicu Danilovgrad - Podgorica, jer je tu gradilište u dužini od oko 20 km.

Što se tiče vremena i ostalih parametara, piše sve na displeju putnog računara.
:thumbup:
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#927 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by NediM17 »

Seawolf wrote: 20/06/2021 10:51
konektovan wrote: 20/06/2021 10:35
Seawolf wrote: 20/06/2021 10:29
Sa kojeg aspekta sigurnosti?

Meni su najveći sigurnosni problem predstavljale krave koje se slobodno šeću po brzoj cesti. Zato izbjegavam voženje u sumrak i u večer.
Morski, koliko sati ti je trebalo do odredišta i kojom si rutom išao??
Preko Trnova :-D

Sarajevo - Tjentište - Bileća - G.P. Deleuša - Nikšić - Danilovgrad - TitoVgrad - Tuzi - G.P. Bozhaj - Shkodër - Durrës - Tepelenë - Gjirokaster - Ksamil.

S tim što treba nekako eskivirati dionicu Danilovgrad - Podgorica, jer je tu gradilište u dužini od oko 20 km.

Što se tiče vremena i ostalih parametara, piše sve na displeju putnog računara.
Ja sam skoro isao do Podgorice ono je strasno od DG do PG, prasina do neba.
Ima nekih alternativnih lokalnih cesta, ne znam kakve su ali sve je bolje od gutanja prasine i unistavanja auta.
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#928 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Seawolf »

NediM17 wrote: 20/06/2021 11:55
Seawolf wrote: 20/06/2021 10:51
konektovan wrote: 20/06/2021 10:35

Morski, koliko sati ti je trebalo do odredišta i kojom si rutom išao??
Preko Trnova :-D

Sarajevo - Tjentište - Bileća - G.P. Deleuša - Nikšić - Danilovgrad - TitoVgrad - Tuzi - G.P. Bozhaj - Shkodër - Durrës - Tepelenë - Gjirokaster - Ksamil.

S tim što treba nekako eskivirati dionicu Danilovgrad - Podgorica, jer je tu gradilište u dužini od oko 20 km.

Što se tiče vremena i ostalih parametara, piše sve na displeju putnog računara.
Ja sam skoro isao do Podgorice ono je strasno od DG do PG, prasina do neba.
Ima nekih alternativnih lokalnih cesta, ne znam kakve su ali sve je bolje od gutanja prasine i unistavanja auta.
Ja ću se, definitvno, vratiti putem Bar - Budva - Kotor - Risan - Deleuša.
User avatar
van Basten
Posts: 7516
Joined: 21/09/2006 02:59

#929 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by van Basten »

Ja sam isao preko Scepan polja... ipak je sat krace... na granici bio iza nekog Passata nasih tablica, i kroz cijelu CG ga pratio... vidjelo se da poznaje cestu... te mi frajer stade pred Danilovgradom, kaze sad su ti radovi tu, hajde za mnom i provuce me nekom lokalnom cestom do Podgorice. Pamtio sam je za povratka.
Voznja kroz Albaniju je svakako dio turisticke ponude... :lol: :lol: :lol:
Slike nabacim ako skontam kako tl uciniti preko mobitela...
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#930 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by tataćusak »

van Basten wrote: 20/06/2021 18:45 Ja sam isao preko Scepan polja... ipak je sat krace... na granici bio iza nekog Passata nasih tablica, i kroz cijelu CG ga pratio... vidjelo se da poznaje cestu... te mi frajer stade pred Danilovgradom, kaze sad su ti radovi tu, hajde za mnom i provuce me nekom lokalnom cestom do Podgorice. Pamtio sam je za povratka.
Voznja kroz Albaniju je svakako dio turisticke ponude... :lol: :lol: :lol:
Slike nabacim ako skontam kako tl uciniti preko mobitela...
Kako zaobici te radove daj kakve info
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#931 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by njonjica »

Pozdrav ekipa

Zna li neko ima li neki autobus za Albaniju? Konkretno vlora ali moze i Drac i Tirana; znaci treba mi samo prevoz bez aranzmana.
Hvala :)
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#932 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by njonjica »

JanuaryJones wrote: 19/06/2021 20:58 Imaju jednu od najljepših privatnih plaža oko Vlore.

Cijena za apartman za porodicu:

Image
Moze ovdje ili u pp link za ovaj smjestaj? Ovo je najpovoljnije sto sam vidjela za Vloru.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4191
Joined: 25/08/2013 13:31

#933 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by JanuaryJones »

njonjica wrote: 20/06/2021 19:08
JanuaryJones wrote: 19/06/2021 20:58 Imaju jednu od najljepših privatnih plaža oko Vlore.

Cijena za apartman za porodicu:

Image
Moze ovdje ili u pp link za ovaj smjestaj? Ovo je najpovoljnije sto sam vidjela za Vloru.
https://www.booking.com/hotel/al/vila-a ... en-gb.html
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#934 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by njonjica »

JanuaryJones wrote: 20/06/2021 20:25
njonjica wrote: 20/06/2021 19:08
JanuaryJones wrote: 19/06/2021 20:58 Imaju jednu od najljepših privatnih plaža oko Vlore.

Cijena za apartman za porodicu:

Image
Moze ovdje ili u pp link za ovaj smjestaj? Ovo je najpovoljnije sto sam vidjela za Vloru.
https://www.booking.com/hotel/al/vila-a ... en-gb.html
Hvala...tek kasnije vidjeh da je rijec o 5 noci.
User avatar
van Basten
Posts: 7516
Joined: 21/09/2006 02:59

#935 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by van Basten »

van Basten wrote: 20/06/2021 18:45 Ja sam isao preko Scepan polja... ipak je sat krace... na granici bio iza nekog Passata nasih tablica, i kroz cijelu CG ga pratio... vidjelo se da poznaje cestu... te mi frajer stade pred Danilovgradom, kaze sad su ti radovi tu, hajde za mnom i provuce me nekom lokalnom cestom do Podgorice. Pamtio sam je za povratka.
Voznja kroz Albaniju je svakako dio turisticke ponude... :lol: :lol: :lol:
Slike nabacim ako skontam kako tl uciniti preko mobitela...
Ja sam to vizualno pamtio, imena mi nista ne znace... ugl u Danilovgradu na kruznom se skrene (iz pravca Niksica) lijevo a ne pravo, kao da cete prema Ostrogu i onda nakon nekih 200injak metara gdje se opet skrece lijevo za manastir a mi smo skrenuli desno. Lokalna cesta, ima dosta lezecih i rijetko gdje se moze preko 40, ali dovede do Podgorice ali s kontra strane.
Bolje objasniti ne mogu, jer o Podgorici puno ne znam da bih dao preciznije orijentire
User avatar
van Basten
Posts: 7516
Joined: 21/09/2006 02:59

#936 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by van Basten »

tataćusak wrote: 20/06/2021 18:54
van Basten wrote: 20/06/2021 18:45 Ja sam isao preko Scepan polja... ipak je sat krace... na granici bio iza nekog Passata nasih tablica, i kroz cijelu CG ga pratio... vidjelo se da poznaje cestu... te mi frajer stade pred Danilovgradom, kaze sad su ti radovi tu, hajde za mnom i provuce me nekom lokalnom cestom do Podgorice. Pamtio sam je za povratka.
Voznja kroz Albaniju je svakako dio turisticke ponude... :lol: :lol: :lol:
Slike nabacim ako skontam kako tl uciniti preko mobitela...
Kako zaobici te radove daj kakve info
Eno napisah ali greskoh citirao sam sebe umjesto tebe :lol:
last mohicans
Posts: 11698
Joined: 09/08/2012 23:19

#937 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by last mohicans »

Sigurno to imate na njihovom BIHAMK. Izaguglajte malo, ne moze vam niko rutu ovdje nabaciti.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#938 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by NediM17 »

njonjica wrote: 20/06/2021 19:06 Pozdrav ekipa

Zna li neko ima li neki autobus za Albaniju? Konkretno vlora ali moze i Drac i Tirana; znaci treba mi samo prevoz bez aranzmana.
Hvala :)
Sarajevo-Podgorica, pa iz Podgorice za Tiranu, pa iz Tirane po cijeloj Albaniji.
User avatar
van Basten
Posts: 7516
Joined: 21/09/2006 02:59

#939 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by van Basten »

last mohicans wrote: 20/06/2021 22:07 Sigurno to imate na njihovom BIHAMK. Izaguglajte malo, ne moze vam niko rutu ovdje nabaciti.
Ma ne pise... spominju radove i cekanje 15ak min maksimalno... nikakve obilaznice ni potrebu za istim nemA... sta je crnogorcu cekati 15min :lol:
Ja sam mislio to neku dionicu od 500-600metara digli, da me ljudi iz passata ne skrenuse nadrljao bih. Hvala im ako citaju forum slucajno
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#940 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Novi_Nick »

NediM17 wrote: 20/06/2021 22:11
njonjica wrote: 20/06/2021 19:06 Pozdrav ekipa

Zna li neko ima li neki autobus za Albaniju? Konkretno vlora ali moze i Drac i Tirana; znaci treba mi samo prevoz bez aranzmana.
Hvala :)
Sarajevo-Podgorica, pa iz Podgorice za Tiranu, pa iz Tirane po cijeloj Albaniji.
http://www.autoprevoz.ba/?modul=stranic ... 73348-8267
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#941 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by tataćusak »

van Basten wrote: 20/06/2021 22:04
van Basten wrote: 20/06/2021 18:45 Ja sam isao preko Scepan polja... ipak je sat krace... na granici bio iza nekog Passata nasih tablica, i kroz cijelu CG ga pratio... vidjelo se da poznaje cestu... te mi frajer stade pred Danilovgradom, kaze sad su ti radovi tu, hajde za mnom i provuce me nekom lokalnom cestom do Podgorice. Pamtio sam je za povratka.
Voznja kroz Albaniju je svakako dio turisticke ponude... :lol: :lol: :lol:
Slike nabacim ako skontam kako tl uciniti preko mobitela...
Ja sam to vizualno pamtio, imena mi nista ne znace... ugl u Danilovgradu na kruznom se skrene (iz pravca Niksica) lijevo a ne pravo, kao da cete prema Ostrogu i onda nakon nekih 200injak metara gdje se opet skrece lijevo za manastir a mi smo skrenuli desno. Lokalna cesta, ima dosta lezecih i rijetko gdje se moze preko 40, ali dovede do Podgorice ali s kontra strane.
Bolje objasniti ne mogu, jer o Podgorici puno ne znam da bih dao preciznije orijentire

Otprilike sam upratio na mapama, skrenuo si lijevo pa desno i onda onim dugim pravcem 15ak kilometara do ppdgorice. Hvala na informacijama, sevapa se zaradi na razne načine :thumbup:
User avatar
zenny
Posts: 883
Joined: 11/03/2005 05:03
Location: Sarajevo

#944 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by zenny »

prosle godine sam bio u vlori i totalno sam fulio obzirom da ne volim guzvu na plazama, od 7 dana 4 smo proveli u okolnim mjestima, a dhermi mi je bio top, iako je bilo vise od 40 minuta voznje od apartmana.
narednih dana planiram ponovo ali neki smjestaj u okolini dhermija. moze li svjeza informacija, prolazak kroz CG i albaniju, trebaju sada neki testovi itd? koliko vidim niko nista ne trazi...
User avatar
Bumerang
Posts: 1604
Joined: 27/06/2003 00:00

#946 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Bumerang »

NOVA HIT-DESTINACIJA: More tirkizno, cijene smiješne, a korona kao da ne postoji!

Velika pizza od koje se mogu najesti tri osobe stoji 700 leka ili tek 5,7 eura. Turska kafa može se popiti za manje od jednog eura

Regija

12. Jul. 2021

Image

Uslijed pandemije koronavirusa i ograničenja u putovanjima, srbijanski turisti otkrili su novu ljetnu destinaciju.

"Kod mene je sve zauzeto do 25. septembra su rezervirali gosti iz Srbiji, zadovoljna je Ana Miri, vlasnica pansiona u Ksamilu na samom jugu Albanije. Ljetovalištem na Jonskom moru, prekoputa grčkog Krfa, odjekuje srpski jezik, a na predivnim pješčanim plažama s tirkiznim morem čuju se i srpski narodnjački hitovi. Albanija definitivno otkriva turizam i sve podređuje njemu, piše portal nova.rs u velikoj reportaži iz Albanije.

Na svakom koraku niču novi hoteli i vile spremni da ugoste turiste. Kao i prošlog ljeta i ove sezone turisti su dobrodošli bez ikakvih testova ili potvrda o vakcinaciji. To je jedan od važnijih razloga zbog kojega su brojni Srbi odabrali Albaniju za ljetni odmor.

"Nema maltretiranja, nema testiranja, zato smo ovdje. Sljedeće godine, kada se, dao Bog, riješi sve oko korone, eto nas opet u Grčkoj. Još ove sezone će za Albaniju vladati veliki interes, a već sljedeće godine će svi opet u Grčku", uvjeren je Milinko koji je na ljetovanje u Ksamil s porodicom došao iz Novog Sada.

Inače, Albanija se ponaša kao da korona više ne postoji, piše nova.rs. Na ulazu u dućane stoje obavijesti koji vas upozoravaju da bi trebali nositi zaštitnu masku, ali to u praksi, pišu, niko ne poštuje, čak ni trgovci.

Ističu da je Albanija veliko gradilište te se u šetnji mogu posmatrati novoizgrađeni hoteli i vile.

Za bračni par iz Beograda Aleksandru i Zorana povoljna cijena smještaja presudila je da dođu u Albaniju. Djeca i studiraju u inostranstvu, pa su sada sami krenuli na ljetovanje.

Albanija im se učinila kao dobra i još uvijek neispitana avantura.

"Godinama nismo odlazili na more, imali smo neke druge prioritete. Sada smo izračunali da za relativno malo novca možemo provesti 20 dana na moru, odlučili smo da se baš dobro odmorimo. Nije samo stvar u povoljnom smještaju, nego i u cijeni hrane. Nikada više ribe i morskih plodova nisam pojela", kroz osmijeh priča Aleksandra.

Kaže da su albanski ugostitelji vrlo ljubazni i susretljivi, a srpski turisti se osjećaju sigurno uz toplu dobrodošlicu.

Osim srpskih turista, u Albaniju su stigli i brojni Makedonci, a čuje se i bosanski naglasak. Tirkizno plavo more, prelazak granice bez većih kovid procedura te pristupačne cijene samo su neki od razloga koji privlače srpske turiste u osvajanju suncobrana i ležaljki na albanskim plažama.

Kako sezona bude odmicala cijene će rasti, objašnjavaju zaposleni u ugostiteljstvu i turističkom sektoru. U prvoj polovici jula smještaj u apartmanu uz kupaonu i malu kuhinju može se pronaći za oko 30 eura po danu. U mjenjačnici se primjenjuje kurs prema kojemu jedan euro vrijedi 120 leka. Na plažama se naplaćuju suncobrani i ležaljke. Jedan suncobran plus dvije ležaljke stoji između 1.000 ili 1.500 leka, ovisno o plaži. Turska kafa može se popiti za 80 leka, što znači manje od jednog eura, a za hladan frape na plaži treba izdvojiti 250 leka ili dva eura.

Velika pizza od koje se mogu najesti tri osobe stoji 700 leka ili tek 5,7 eura. Rižoto s morskim plodovima stoji između 900 ili 1.000 leka ili 7,4 eura, musaka se može pojesti za 700 leka, a punjene paprike za 400 ili 3,2 eura.

Imaju odličnu ponudu morskih plodova i raznih vrsta ribe. Jeftin i vrlo ukusan obrok može se dobiti u ribarnicama koje za turiste po narudžbi peku tek ulovljenu ribu, pripremaju lignje ili škampe. Za oko 1.000 leka ili 8 eura može se naručiti kilogram orade, brancina ili drugih morskih plodova. Uz ribu tu je i bijelo vino, a čaša stoji oko 1,5 eura.

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/20 ... stoji.html
Last edited by Bumerang on 21/05/2022 00:08, edited 1 time in total.
User avatar
Bumerang
Posts: 1604
Joined: 27/06/2003 00:00

#948 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Bumerang »

Ksamil/Albanija

Image
User avatar
Bumerang
Posts: 1604
Joined: 27/06/2003 00:00

#949 Re: Albanija kao nova turisticka ljetna i zimska destinacija!

Post by Bumerang »

Drac/Albanija

Image
Post Reply