Albanija All about

Post Reply
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#226 Re: Albanija All about

Post by Helikopter »

Last edited by Helikopter on 07/06/2016 17:29, edited 1 time in total.
Rosso
Posts: 191
Joined: 23/06/2010 23:39

#228 Re: Albanija All about

Post by Rosso »

Pozdrav. Planiram putovati u Albaniju za nekih 20-ak dana, a pasoš mi istice 01.09. Sad zanima me da li neko zna da li i pri ulasku u Albaniju prostoji ono pravilo kao pri ulasku u zemlje Šengena da pasoš mora važiti minimalno 3 mjeseca?
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#229 Re: Albanija All about

Post by Helikopter »

Image
Last edited by Helikopter on 20/07/2016 18:15, edited 1 time in total.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#230 Re: Albanija All about

Post by salik79 »

Rosso wrote:Pozdrav. Planiram putovati u Albaniju za nekih 20-ak dana, a pasoš mi istice 01.09. Sad zanima me da li neko zna da li i pri ulasku u Albaniju prostoji ono pravilo kao pri ulasku u zemlje Šengena da pasoš mora važiti minimalno 3 mjeseca?
U Albaniju mozes i sa licnom kartom, uopce ti nije potreban pasos, tako da don't worry be happy ;-)
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#231 Re: Albanija All about

Post by Helikopter »

Image

PRIVREDA

Energoinvest uspješno završio posao u Albaniji

Klix.ba
prije 2h 32 min

U Tirani je svečano puštena pod napon dalekovodna linija Tirana – Morine, jedan od najvećih poslijeratnih projekata izgradnje dalekovoda na kojem je radio Energoinvest, d.d – Sarajevo.

Image

Ceremoniji je prisustvovala i delegacija bh. kompanije, predvođena direktoricom Biserom Hadžialjević i njenim saradnicima Amilom Kamenicom, Erolom Rahmanovićem i Nedimom Ibrakovićem.

Albanski premijer Edi Rama je simbolično pustio pod napon ovu dalekovodnu liniju napona 400 kV, a na ceremoniji su prisustvovali brojni zvaničnici Albanije, premijer Kosova Isa Mustafa, kao i predstavnici investitora, izvođača radova i konsultanata.

Vrijednost ugovora, kojeg je finansirala Njemačka razvoja banka (KfW), iznosi blizu 29 miliona eura, a radi se o projektu po sistemu "ključ u ruke", što znači da Energoinvest izvodio projektovanje, nabavku opreme, isporuku, izvođenje radova, ispitivanje i puštanje pod napon. Projekat je završen u skladu sa ugovornim rokovima i sa međunarodnim standardima, a interkonekcijski dalekovod Albanija – Kosovo je pušten pod napon.

Ovo je drugi veliki projekat koji je realizirao Energoinvest za investitora OST Albanija (Elektroprenos Albanije), nakon uspješno realiziranog projekta izgradnje dalekovoda na jugu Albanije koji je završen početkom ove godine. Nadamo se da ćemo uspješnu saradnju sa albanskim partnerom ostvariti i u budućnosti na novim projektima.

"Radi se o izuzetno zahtjevnom terenu, koji prolazi preko planinskog lanca Prokletije, ali smo uspjeli u roku uspješno završiti i ovaj projekat. Ovo je izuzetno značajno kako za Albaniju tako i za Kosovo i taj region, te predstavlja veliki korak ka modernizaciji elektroenergetske mreže u ovom dijelu Evrope", rekao je Nedim Ibraković, direktor Energoinvestovih podružnica u Albaniji i Kosovu.

"Ovaj projekat je najvažniji interkonekcijski projekat i za Albaniju i za Kosovo, zbog prirode kapaciteta energetskih potencijala. Radi se o interkonekcijskom 400 kV dalekovodu Albanija – Kosovo sa ukupnom dužinom cca 241 km od Tirane do Prištine. Naime, Albanija ima 'samo' hidro-energetski konvencionalni potencijal za generisanje električne energije u Hidroelektranama, a Kosovo “samo” termo-energetski konvencionalni potencijal za generisanje električne energije u termoelektranama, za razliku npr. od Bosne i Hercegovine koja ima i hidro i termo energetski potencijal. Da bi jedan energetski sistem bio stabilan potrebne su termoelektrane za obezbjeđenje konstantne potrošnje električne energije ali i hidorelektrane za obezbjeđenje parcijalno konstantne i varijabilne potrošnje", rekao je rukovodilac ovog projekta Dževad Dautbegović.

Energoinvest je realizovao albanski dio projekta od Tirane do granice sa Kosovom (Morina) sa dužinom trase dalekovoda 151 km. Albanski dio se sastojao od dva segmenta: Isporuka i instalacija drugog sistema faza od trafostanice Tirana 2 do Vau i Dejes (80 km) na već postojećem dalekovodu Tirana 2 - Podgorica (dupli sistem, stubovi tipa “dupla jelka”) i to sa instalacijom bez isključenja prvog sistema faza ovog dalekovoda ("rad pored napona”).

"Prvi put u historiji naša kompanija je radila instalaciju 400 kV drugog sistema faza bez isključenja prvog sistema u značajnijem obimu. Ugrađeno je 480 km provodnika", kazali su.

Drugi segment bilo je projektovanje, testiranje, isporuka, i izgradnja 400 kV dalekovoda od Vau i Dejesa do Kosovske granice (Morina) sa dužinom trase 71 km. Na ovom projektu su primjenjena jednostruka “Y” familija stubova koju su dizajnirali Energoinvestovi stručnjaci. Ispitivanje stubova je obavljeno također na Energoinvestovoj ispitnoj stanici, a rezultati su pokazali izuzetno dobar dizajn.
Izgrađeni dalekovod na terenu pokazuje izuzetno dobar dizajn dalekovoda uklopljen u prirodni teren trase dalekovoda.

Pravovremena isporuka opreme u trenutnoj situaciji je također bila izazov, posebno izgradnja dalekovoda u teško pristupačnom planinskom terenu.

Izgrađena su 193 stuba, većina na izuzetno nepristupačnom terenu, ugrađeno je 426 km provodnika i 71 km OPGW-a, te izvršena instalacija joint boxova i spajanje OPGW-a na 220kV trafostanice Vau Dejes i Fierza.

http://forum.klix.ba/posting.php?mode=r ... 3&t=101995
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#234 Re: Albanija All about

Post by Helikopter »

User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#236 Re: Albanija All about

Post by Helikopter »

Mjesto Kruja

Image

Mjesto Korca

Image
Last edited by Helikopter on 25/08/2016 13:44, edited 1 time in total.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#238 Re: Albanija All about

Post by aditon »

molim za odgovor...
planiram u septembru u albaniju na godišnji ali sam ograničen u smislu neposjedovanja vlastitog automobila te ne mogu bez dodatnog izvaljivanja keša za prevoz iz Drača u Sarande ili Vloru. Ono što mene zanima, obzirom da u tom mjestu pored Drača ili u samom Draču koliko sam čuo, voda u moru je plitka i po nekoliko stotina metara od obale. To mi se ne dopada te zbog toga se i ne mogu odlučiti da idem u Drač jer agencije rade aranžmane s prevozom samo do Drača ali ne i Sarandea/Vlore. Dakle, za one koji su bili u Draču, da li postoji bilo gdje u blizini da se normalno možeš okupati a ne da hodam okolo kao po lokvi. Jer ako ne postoji takvo mjesto, onda definitivno ne želim dole da idem. Bazeni me ne zanimaju, to imam i kod kuće.
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#239 Re: Albanija All about

Post by Helikopter »

"Re: Albanija- DRAČ
Postby inconnu » 05. Aug. 2016. 13:50

Da li zna neko postoji li bilo kakva autobuska linija na relaciji Sarajevo -Drac ?"
Imaju ove Charter linije!

http://ekskurzije.ba

http://www.centrotours.ba/albanija__ind ... ni_polasci

https://busticket4.me/autobuske-stanice ... a/MNE/31/3

Imas ovdje recimo iz istocnog sarajeva za Crnu Goru i gradove Herceg Novi, Budva, Bar, Ulcinj a odatle imas direktne linije za Albaniju do Tirane, Duress (Drac) itd: https://busticket4.me/autobuska-stanica ... E/132/1309

Ovdje imas iz CG direktne linije za Albaniju pa pogledaj sta ti odgovara: https://busticket4.me/autobuske-stanice ... ora/MNE/42

[url Vozi dalje https://www.google.se/search?q=albanija ... 4NAKqzM%3A

Imas nesto diskusija o tvom pitanju i na ovoj temi pa ako ti nije tesko procitaj :)
http://forum.klix.ba/albanija-drac-p128 ... #p12807841
PM72
Posts: 17626
Joined: 30/04/2012 16:54

#240 Re: Albanija All about

Post by PM72 »

aditon wrote:molim za odgovor...
planiram u septembru u albaniju na godišnji ali sam ograničen u smislu neposjedovanja vlastitog automobila te ne mogu bez dodatnog izvaljivanja keša za prevoz iz Drača u Sarande ili Vloru. Ono što mene zanima, obzirom da u tom mjestu pored Drača ili u samom Draču koliko sam čuo, voda u moru je plitka i po nekoliko stotina metara od obale. To mi se ne dopada te zbog toga se i ne mogu odlučiti da idem u Drač jer agencije rade aranžmane s prevozom samo do Drača ali ne i Sarandea/Vlore. Dakle, za one koji su bili u Draču, da li postoji bilo gdje u blizini da se normalno možeš okupati a ne da hodam okolo kao po lokvi. Jer ako ne postoji takvo mjesto, onda definitivno ne želim dole da idem. Bazeni me ne zanimaju, to imam i kod kuće.
Šta bio? hodo... :lol:

Drač je mjesto na kojem se možeš osjećati komotno i sigurno i gdje se za male pare možeš nažderati i nalokati.Kafa i to jako dobra na plaži košta 1 KM a piva točena u krigli pola litra je 2 KM.Pica od 3,5 do 10 KM ,pečeno pile 4 KM a čokoladice Snikers ili Mars 0,5 KM.

Zato im je more prava hala.Na dva mjesta sam vidio kanalizaciju kako otiče u more,voda prljava i uvijek ima talasa.Ideš 300 metara do dubine od 2 metra.Smeća na sve strane,makadam između hotela i ciganluk.Na sve strane idu oni što prodaju i nude od grožđa do sunčanih naočala i haljina.

Nemaš se gdje okupati k'o čo'ek prije Sarande.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#241 Re: Albanija All about

Post by aditon »

PM72 wrote:
aditon wrote:molim za odgovor...
planiram u septembru u albaniju na godišnji ali sam ograničen u smislu neposjedovanja vlastitog automobila te ne mogu bez dodatnog izvaljivanja keša za prevoz iz Drača u Sarande ili Vloru. Ono što mene zanima, obzirom da u tom mjestu pored Drača ili u samom Draču koliko sam čuo, voda u moru je plitka i po nekoliko stotina metara od obale. To mi se ne dopada te zbog toga se i ne mogu odlučiti da idem u Drač jer agencije rade aranžmane s prevozom samo do Drača ali ne i Sarandea/Vlore. Dakle, za one koji su bili u Draču, da li postoji bilo gdje u blizini da se normalno možeš okupati a ne da hodam okolo kao po lokvi. Jer ako ne postoji takvo mjesto, onda definitivno ne želim dole da idem. Bazeni me ne zanimaju, to imam i kod kuće.
Šta bio? hodo... :lol:

Drač je mjesto na kojem se možeš osjećati komotno i sigurno i gdje se za male pare možeš nažderati i nalokati.Kafa i to jako dobra na plaži košta 1 KM a piva točena u krigli pola litra je 2 KM.Pica od 3,5 do 10 KM ,pečeno pile 4 KM a čokoladice Snikers ili Mars 0,5 KM.

Zato im je more prava hala.Na dva mjesta sam vidio kanalizaciju kako otiče u more,voda prljava i uvijek ima talasa.Ideš 300 metara do dubine od 2 metra.Smeća na sve strane,makadam između hotela i ciganluk.Na sve strane idu oni što prodaju i nude od grožđa do sunčanih naočala i haljina.

Nemaš se gdje okupati k'o čo'ek prije Sarande.
tako sam i ja čuo, zato i pitam ovdje da vidim ima li ko kakva iskustva. Za Sarande i Vloru sam čuo da je super, za Drač upravo ove stvari koje ti govoriš. Ne želim se u bazenima kupati jer to mogu tokom cijele godine si priuštiti. Želim more, a koje u Draču kao što kažeš je odron, nije baš da me privlači... A što se kanalizacije tiče svi gradovi na moru odvode svoju kanalizaciju u more, doduše u mnogo veće dubine i udaljenost od obale, ali odvode u more...Ovi što prodaju po plažama sve i svašta su standardan priča bilo gdje da odeš, i u Hrvatskoj ih je masa, još kad pođu vikati kukuuuruuuzzz, kkkuuuukuuuruuuzz...ospem se. hvala na infu, definitivno sam odlučio da neću dole ići, bar dok ne budem u prilici svojim autom otići do Vlore ili Sarandea..
PM72
Posts: 17626
Joined: 30/04/2012 16:54

#242 Re: Albanija All about

Post by PM72 »

Ja nigdje nisam vidio sem u Draču da kanalizacija ide u more iz cijevi koja je daleko od vode nekih 5-6 metara i koja je napravila svojevrsni jarak u kome pluta sve,od govana do uložaka.To se dole uredno preskače i nastaviš kao da si preskočio potočić.

Ja sam išao svojim autom i jako je zajebano.Ceste su odlične ali su vozači kreteni kakvih vidio nisam.ja sam mislio da je ova sarajevska papanija dno - dna ali sam dole poželio ove izbrijane kretene na cesti ispred sebe.Dole nema ni pune linije ni semafora ni ograničenja niti pravila prvenstva.Ko je jači i bezobrazniji ide prvi.I nema trubljenja,psovki i prijetnji.To je kod njih normalno a ja strepio kako će me neko složit' u blatobran i serbez vožnju nastaviti.
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#243 Re: Albanija All about

Post by Helikopter »

BIH

Čović se susreo s premijerom Albanije Edijem Ramom

FENA prije 58 min

Image

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragan Čović susreo se u Draču s premijerom Republike Albanije Edijem Ramom.

Čović i Rama razgovarali su o sveukupnim odnosima dviju zemalja, te zajednički zaključili da, iako su odnosi prijateljski, postoji prostor za unaprjeđenje u nekoliko oblasti.

Razgovarano je i o statusu stanovnika Albanije porijeklom iz BiH, kojih ima više od 10.000. Čović je istaknuo kako bi bilo dobro da ova grupacija što prije dobije status nacionalne manjine, kao što je to slučaj s Albancima u Bosni i Hercegovini.

Jedna od tema sastanka bile su i europske integracije. Premijer Rama informirao je Čovića da Vlada Albanije ubrzo očekuje početak pregovora, nakon što je ispunjen dio uvjeta.

Član Predsjedništva BiH Dragan Čović sutra će se sastati s predsjednikom Republike Makedonije Gjorge Ivanovim u Ohridu.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/covic-se ... /160830132
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#244 Re: Albanija All about

Post by Helikopter »

LJEPOTICE

Eva Ndoja, Albanka koja nikog ne ostavlja ravnodušnim

Image

Klix.ba

Albanska pjevačica Eva Ndoja je ove godine postigla velike muzičke uspjehe u svojoj zemlji, a zahvaljujući atraktivnoj pojavi zaslužuje da se o njoj čuje i izvan Albanije. Rođena je 1989. godine u Tirani, a dugi niz godina živi i radi u Švicarskoj. Senzualna pop pjevačica je karijeru započela 2014. godine, a do sada su njeni spotovi ostvarili milionske preglede. O Evi se mnogo pisalo nakon što se pojavila kao vatrena navijačica Albanije na Evropskom nogometnom prvenstvu 2016. godine.

http://www.klix.ba/magazin/ljepotice/ev ... 60920010#1
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#245 Re: Albanija All about

Post by Helikopter »

LJEPOTICE

Zanosna Albanka Bleona Qereti

Klix.ba prije 16h 21 min

Bleona Qereti je uspješna albanska pjevačica i glumica, a rođena je 14. maja 1979. godine u gradu Korča u Albaniji. Od 2009. godine živi u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje radi s producentima kao što su Timbaland, Rodney Jerkins i dobitnik Grammyja David Foster.

Image
1 / 24
Kada je imala samo pet godina, Bleona je počela pjevati i nastupati na albanskim muzičkim festivalima. Odlično govori engleski, njemački i talijanski jezik te svira violinu, a diplomirala je na Akademiji scenskih umjetnosti u Tirani.

Tridesetsedmogodišnja Albanka uprkos godinama može konkurisati mnogo mlađim ljepoticama.

http://www.klix.ba/magazin/ljepotice/za ... /161003022
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#246 Re: Albanija All about

Post by Helikopter »

Image
Last edited by Helikopter on 16/10/2016 09:33, edited 2 times in total.
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#247 Re: Albanija All about

Post by Helikopter »

Image
Last edited by Helikopter on 16/10/2016 09:31, edited 1 time in total.
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#248 Re: Albanija All about

Post by Helikopter »

EDI RAMA: "Šta je Emir Kusturica? Je l’ on Bosanac ili Srbin?"

"Bio sam gotovo javno linčovan kada sam dao ključeve (grada Tirane) Goranu Bregoviću. Bijelo dugme je bilo nešto čudesno u vrijeme kada je u Albaniji nešto tako bilo zabranjeno,“ kazao je Rama.

Regija

Prije 19h

Image

Rekao sam Aleksandru Vučiću: “Slušaj, jako je dobro ovo što danas radimo, ali moramo osigurati da ono što je danas napisano na papiru, u ugovoru, bude sprovedeno. Jer, naposljetku, suština nije u sporazumima, zakonima ili formulacijama, već u tome da se stvari urade.”

Tako je albanski premijer Edi Rama prenio u razgovoru za agenciju Tanjug svoje utiske iz razgovora sa srbijanskim premijerom Aleksandrom Vučićem, u petak u Nišu, posle srpsko-albanskog poslovnog foruma i razgovora dvije vladine delegacije.

Na pitanje šta je po njemu ključno u kontekstu svih zajedničkih projekata o kojima je bilo riječi, Rama je rekao kako je to „bitka sa administracijom“.

„Najveći neprijatelj razvoja naših zemalja nismo jedni drugima, već su to administracije u svakoj od naših zemalja“, rekao je Rama.

On je potvrdno odgovorio na pitanje da li je zaista iskreno posvećen saradnji sa Srbijom, a sa Vučićem mu je, kaže, zajedničko to što nisu klasični političari, već ljudi kojima je cilj moderniziranje svojih država, da ih „protresu, oslobode inercije i naprave diskontinuitet“.

„Duboko vjerujem kako bi trebali apsolutno tražiti svaki mogući prostor za dobrobit naših građana. Jedan od tih prostora je i odnos Srbije i Albanije“, rekao je.

Pomjeranje sa “mrtve tačke”

Zadatak vlada je da poboljšaju život naroda, a unaprjeđenje odnosa dvije države jedan od načina na koji se to može učiniti.

„Vidite šta se danas dogodilo, imali smo toliko ljudi koji su došli, zbog svojih interesa. Oni vide interes u ovim odnosima, vidimo istinsko interesiranje za ulaganja i razvoj naših ekonomija. Na kraju dana, možemo pričati šta hoćemo, ali moramo ispuniti očekivanja ljudi za boljim životom, više posla“, kazao je albanski premijer.

Dodaje kako se to može učiniti samo ako se shvati i prihvati ideja zajedničkog tržišta, pošto su tržišta dvije države veoma mala i kako je zato potrebno raditi zajedno.

Činjenicu kako se poslije sedam decenija odsustva dijaloga i kontakata dvije zemlje stvari sada pomjeraju s „mrtve tačke“, Rama tumači političkom voljom.

„Političari mogu nanijeti mnogo štete, ali i učiniti dobro. Pitanje je šta biramo uraditi“, kaže objašnjavajući ulogu koju su izabrali on i njegov srbijanski kolega.

Istovremeno, želi naglasi ti kako Srbija ima nešto potpuno novo:
„Srbija po prvi put ima liderstvo koje se trudi pomjeriti fokus sa prošlosti ka budućnosti i veoma je posvećen kandidat za ulazak u EU.“

I Albanija se nada kako će početi pregovore, a dvije države ne trebaju čekati da postanu članice EU kako bi se počele ponašati jedna prema drugoj kao članice EU, dodao je Rama.

“Zapaljiva” konferencija

Na pitanje na kojoj tački je uspostavljeno razumijevanje između njega i Vučića, Rama je podsjetio na prvu „zapaljivu“ konferenciju za medije u Beogradu, nakon koje je, po njegovoj ocjeni, pređen dugačak put.

„Priznat ću vam nešto. Kada sam bio prvi put u Beogradu i kad smo imali onu zaista ‘zapaljivu’ press konferenciju, Vučić je bio veoma iznerviran i ja sam mu rekao: ‘Slušaj, ako zaista misliš da gradimo prijateljstvo, trebaš biti svjestan kako je ono što se danas dogodilo dobro. Jer, potrebno nam je prijateljstvo koje neće biti zasnovano na licemjerju i uvjetovanju. Ja moram moći tebi reći šta mislim, i obratno, svidjelo se to nama ili ne’.“

Šta je na to rekao premijer Srbije, pitali su iz Tanjuga, a Rama je odgovorio kako se Vućić nasmijao na to.

Albanski premijer navodi kako je on ponovo pokrenuo isto pitanje, statusa Kosova, i na Beogradskom sigurnosnom forumu, što se Vučiću, kako kaže „naravno, nije dopalo“, ali je način na koji su u Nišu o tome razgovarali bio, tvrdi, drugačiji.

„Prije dvije godine izgledalo je kako bi zbog nogometne utakmice i glupe šale mogli zaratiti. Ali, danas smo ovdje, stvari su odmakle.“

Političari, ukazuje Rama, često zaboravljaju kako moraju razmišljati o ljudima, a ne samo o historiji, mitovima ili o „bučnim bezveznjacima, bučnoj manjini“, koja ponekad „diktira javnu agendu“.

„Ova zemlja je bila zatočenik prošlosti toliko godina, ja zaista veoma poštujem Vučićev napor da to prevaziđe“, kaže albanski premijer.

Pitanje Kosova

Na pitanje šta je to što je zajedničko njemu i Vučiću, šta ih povezuje, Rama je odgovorio:
„Možda to da nismo previše dobri političari, to što imamo zajednički cilj i volju da moderniziramo, da ‘protresemo’ zemlju i oslobodimo se inercije. To što smo za ‘diskontinuitet'“.

Dodao je kako diskontinuitet, ako se on pita, treba postojati i po pitanju Kosova, ali kako zna da je za Vučića „to teško“.

Na pitanje koje je mjesto Kosova u ovom novom odnosu između Srbije i Albanije kada je riječ o unapređenju ekonomske saradnje, on je primijetio kako podaci pokazuju da su „dvije zemlje“ koje imaju najveći obim trgovine među sobom upravo Srbija i Kosovo i kako je tako bilo i mnogo težim vremenima nego sada.

Ne možete, kaže, birate susjede, iako bi možda to voljeli, morate živjeti jedni s drugima, a za to postoje samo dva načina – da gradite zidove ili da gradite mostove.

„Snažno vjerujem kako je Kosovo posljednja velika prepreka za Srbiju da se konačno i zauvijek oslobodi vlastite prošlosti, jednom za svagda“, tvrdi Rama.

On smatra kako bi priznanje Kosova bilo veoma racionalan i mudar potez i olakšanje za Srbiju.
„Možda nisam u pravu, ali, vjerujem kako za obične ljude to ne bi bio skandal, oni bi to prihvatili“, kaže i dodaje:

„Međutim, to se koristi kao mamac za raspirivanje nacionalizma, negativnih osjećanja, koja nisu dobra za dvije zemlje“, rekao je Rama.

Rama se složio sa konstatacijom Miše Glenija koji je, govoreći o njegovom panelu sa Vučićem na forumu, rekao kako su obojica „jaki ljudi“, ali kako „vole previše pričati“.

„Da, ljudi u ovoj regiji vole govoriti, ali i slušati. Mislim da imamo za sobom previše godina u kojima nismo mogli govoriti, obje zemlje su prošle kroz diktaturu i teška vremena, tako da je to i neka vrsta osvete. Nadam se kako će naredne generacije manje voljeti da govore“, rekao je albanski premijer.

Kusturica i Bregović

Na pitanje šta mu se još od srpske kulture sviđa, pored Ive Andrića koga je citirao na poslovnom forumu, Rama kaže kako njegovo znanje o književnosti, filmu i umjetnosti uglavnom datira iz vremena bivše Jugoslavije, pa ne bi želio napraviti grešku:

„Na primjer, šta je Emir Kusturica? Je l’ on Bosanac ili Srbin? Svakako je jedan od najčudesnijih filmskih stvaralaca. Bio sam gotovo javno linčovan kada sam dao ključeve (grada Tirane) Goranu Bregoviću. Bijelo dugme je bilo nešto čudesno u vrijeme kada je u Albaniji nešto tako bilo zabranjeno.“

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/390 ... srbin.html
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#249 Re: Albanija All about

Post by Helikopter »

BIH

Crnadak: Izgradnja ceste Sarajevo-Podgorica-Tirana ojačat će saradnju BiH i Albanije
Piše: A. B./Klix.ba prije 59 min

Crnadak: Izgradnja ceste Sarajevo-Podgorica-Tirana ojačat će saradnju BiH i Albanije 18
Ministar vanjskih poslova Republike Albanije Ditmir Bushati danas je došao u službenu posjetu Bosni i Hercegovini, a između ostalih ga je primio ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak koji je kazao kako se ponovo mora aktuelizirati pitanje izgradnje ceste Sarajevo-Podgorica-Tirana jer će se na taj način BiH i Albanija još više zbližiti i ojačat će se odnosi.

Image 1 / 5
Igor Crnadak (Foto: Feđa Krvavac/Klix.ba)

Crnadak je kazao kako je s ministrom Bushatijem najviše razgovarao o ekonomskim odnosima BiH i Albanije te da je potrebno ostvariti napredak u smislu što veće koristi za narode koji žive u dvije zemlje.

"Danas smo razmatrali polje ekonomske saradnje, odnosno o sporazumu o zaštiti stranih investicija koji još uvijek nije na visokom nivou. Vanjskotrgovinska razmjena između Albanije i BiH u prošloj godini je bila blizu 27 miliona eura, dok je ostvareni izvoz iznosio 42 miliona KM, a uvoz iz Albanije u BiH 11 miliona KM. Ovo nam govori da još moramo ojačati ekonomske odnose dvije države, a tome u ovom periodu mogu pomoći i albanski turisti koji će tokom zimske sezone posjetiti bosanskohercegovačke planine. Albanija i BiH se dodatno moraju infrastrukturno razvijati i približavati, a tome najviše u prilog ideja izgradnje ceste Sarajevo-Podgorica-Tirana", rekao je Crnadak i dodao kako je Albanija jedina zemlja (osim zemalja iz susjedstva, op.a.) s kojom BiH ima potpisan ugovor o putovanju s ličnom kartom.

Crnadak je izjavio kako će dvije zemlje dodatno sarađivati i u segmentu približivanja BiH i Albanije Evropskoj uniji.

Image
Ditmir Bushati (Foto: Feđa Krvavac/Klix.ba)

Ministar vanjskih poslova Republike Albanije Ditmir Bushati je kazao kako mu je posebno drago što je u BiH u trenutku kada je prihvaćena aplikacija za pridruživanje EU.

"Drago mi je što sam ovdje kada se BiH približava EU i želim naglasiti da je Albanija zainteresirana za kultiviranje dobrih odnos s vašom zemljom, a u fokusu toga su građani. Odnosi dva naroda se moraju poboljšati, a političari će uraditi sve da te odnose unaprijede i ojačaju ekonomske odnose. Naši odnosi idu uzlaznom putanjom, a to se pokazuje i pripremom bilateralnih sporazuma koji će ojačati i poboljšati naše veze. Drago mi je što ste pozvali građane BiH da posjete Albaniju te na osnovu statističkih informacija koje smo dobili vidimo da vidimo povećanje broja turista iz BiH. Taj uspjeh je zajednički", rekao je Bushati.

Ministri vanjskih poslova dvije države najavili su za danas otvaranje Počasnog generalnog konzulata Republike Albanije u Sarajevu.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/crnadak- ... /161031027
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#250 Re: Albanija All about

Post by Helikopter »

BIH

Izetbegović primio Bushatija: Bilateralni odnosi BiH i Albanije su dobri i prijateljski


Klix.ba prije 3h 13 min

Bilateralni odnosi BiH i Republike Albanije dobri su i prijateljski, bez otvorenih pitanja. Izražena je opredijeljenost da dobre bilateralne odnose prati i dobra regionalna saradnja, posebno putem regionalnih inicijativa. Istaknuta je važnost saradnje u okviru Jadransko-jonske inicijative, istaknuto je na sastanku predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića i primio ministra vanjskih poslova Republike Albanije Ditmira Bushatija.

Image

Izetbegović primio Bushatija: Bilateralni odnosi BiH i Albanije su dobri i prijateljski
Iskazan je interes za unapređenje saradnje u oblastima ekonomije, energetike, prehrambene industrije, poljoprivrede, građevinarstva i turizma, kao i u oblastima obrazovanja i kulture.

Dviju zemlje veže i zajednički vanjskopolitički prioritet pristupanja EU. Konstatirano je da se mogu podijeliti iskustva u oblastima ključnim za proces priključenja EU.

Ministar Bushati pozdravio je i čestitao prihvatanje aplikacije BiH za članstvo u EU i izrazio zadovoljstvo dosadašnjim napretkom na tom putu.

Članstvo u EU najvažniji je vanjskopolitički prioritet i strateški cilj BiH. Perspektiva članstva u EU nastavlja biti pokretačka snaga za pozitivne demokratske, političke, ekonomske i društvene promjene u BiH, istaknuto je na sastanku.

Razgovarano je o poboljšanju saradnje u oblastima odbrane i sigurnosti, te na planu integracije u NATO strukture.

Sastanku je u ime člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladena Ivanića prisustvovala savjetnica Diana Čekić, a u ime člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda Dragana Čovića savjetnik Dejan Vanjek.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/izetbego ... /161031074
Post Reply