Albanci i Crnogorci bogatiji od građana BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

biscanka84
Posts: 343
Joined: 20/12/2006 10:03

#1 Albanci i Crnogorci bogatiji od građana BiH

Post by biscanka84 »

Albanci i Crnogorci bogatiji od građana BiH


Iako je u protekloj godini Bosna i Hercegovina zabilježila porast bruto društvenog proizvoda za čak šest posto što predstavlja rekord u regiji, u apsolutnim iznosima to za njezine građane nije značajno promijenilo godišnji ostvarene prihode.



MOSTAR - Iako je u protekloj godini Bosna i Hercegovina zabilježila porast bruto društvenog proizvoda za čak šest posto što predstavlja rekord u regiji, u apsolutnim iznosima to za njezine građane nije značajno promijenilo godišnji ostvarene prihode.

Tako je u 2006. ostvaren bruto nacionalni prihod po glavi stanovnika u iznosu od 2440 dolara čime se BiH svrstava u donji razred na svjetskog rang listi koju objavljuje Svjetska banka (WB). U toj su skupini od europskih država uglavnom države iz istočnog susjedstva Balkana ili pak europskoga istoka. Pa ipak, na ovome je popisu zemalja Albanija ipak ispred BiH s prihodom od 2850 dolara po glavi stanovnika, piše Večernji list.

Crnogorci su bogatiji od svojih zapadnih susjeda sa 3600 dolara, dok pak Srbijanci u prosjeku godišnje ostvaruju 3280 dolara. Stanovnici Hrvatske su prema podacima WB tri i pol puta bogatiji s ostvarenim prihodima od 8060 dolara po glavi stanovnika. Građani Hrvatske godišnje u prosjeku ostvaruju prihode od 8060 dolara. U odnosu na nove članice Europske unije Rumunjsku i Bugarsku, hrvatski su građani više od dva puta bogatiji.

I u brojnim drugim ekonomskim parametrima Bosna i Hercegovina nalazi se na samome europskome dnu. Jedino u čemu je olakšana procedura s bržom realizacijom jest dobivanje zajmova u Bosni i Hercegovini.

U odnosu na regiju, u Bosni i Hercegovini čak 22 dana duže vremena treba za registrirati tvrtku i pokrenuti posao. Kako navodi Svjetska banka za dobivanje licenci od raznih agencija i državnih institucija u prosjeku je potrebno čak 467 dana dok je pak u regiji potrebna 242 dana. Hrvatska niti istočni susjed Srbija ne bježe značajno brzini zapošljavanja ili pak ostvarenoj učinkovitosti u ovoj oblasti.
ins
Posts: 2710
Joined: 12/05/2005 10:50

#2

Post by ins »

Netacno!

Prvo, ovo je podatak iz 2005. godine, tada je bio $2600 i to po statistici Agencije za statistiku koja se koristi maloumnim metodama, u najboljem stilu sezdesetih...
Po statistici Centralne banke i Svjetske banke, u 2005 je bio oko $3100

Prva procjena za 2006 je $4100, a ako se gleda po kupovnoj moci onda je daleko veca

Pogledaj https://www.cia.gov/cia/publications/fa ... os/bk.html i http://www.cbbh.ba/bh/statistika.html

Jebo Vecernji... :x
EI Presidente
Posts: 765
Joined: 17/11/2004 21:24

#4

Post by EI Presidente »

bruka i sramota. na samom dnu Europe i niko ne uzima odgovornost niti ko poziva na odgovornost...fuckin' twilight zone...

Bosnia and Herzegovina has the lowest GDP per capita in Europe
14 February 2007 | 21:02 | FOCUS News Agency
Sarajevo. Per capita gross domestic product (GDP) in Bosnia and Herzegovina is USD 2,400 and it is the lowest one in Europe despite the country’s regional record of 6 % growth of the GDP, a World Bank report reads, cited by the Macedonian Total.
In the region Croatia has the highest GDP per capita – USD 8,060, which is nearly twice as high as Bulgaria and Romania’s. Montenegro has USD 3,600, Serbia – USD 3,280 and Albania – USD 2,850, Total adds.


http://www.focus-fen.net/index.php?id=n105769
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#5

Post by Bosanac_21 »

Da su oni pretrpili sta ja pretrpila Bosna i Hercegovina pito bi ih ja za GDP :?
Uz vjerske objekte fabrike su prve paljene i unistavane, toliko je istih ostalo pusto i poslije rata. Sva sreca sto makar privatluk jos nesto fecera i sto je Bosanski narod opet ostao snalazljiv.
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#6

Post by forUMASH »

Bosanac_21 wrote:Da su oni pretrpili sta ja pretrpila Bosna i Hercegovina pito bi ih ja za GDP :?
Uz vjerske objekte fabrike su prve paljene i unistavane, toliko je istih ostalo pusto i poslije rata. Sva sreca sto makar privatluk jos nesto fecera i sto je Bosanski narod opet ostao snalazljiv.
.....jest', pretrpile su se i vladajuce stranke koje su namjerno dokrajcile te iste fabrike poslije rata da bi ih pojedinci lakse prodali/otkupili u procesu privatizacije.....
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18228
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#7

Post by GandalfSivi »

Bosanac_21 wrote:Da su oni pretrpili sta ja pretrpila Bosna i Hercegovina pito bi ih ja za GDP :?
Uz vjerske objekte fabrike su prve paljene i unistavane, toliko je istih ostalo pusto i poslije rata. Sva sreca sto makar privatluk jos nesto fecera i sto je Bosanski narod opet ostao snalazljiv.
Proslo punih 11 godina od rata. Nebi me cudilo da isto opravdanje imamo i za nekih 50 godina... J.ebo rat vise...
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#8

Post by Bosanac_21 »

Upravu jeste obojica, sto se tice stranaka bolje mi je da ni ne pocinjem, onaj ko najvise ima vuce sebi kao da nikad nije ni imao :roll:
Ne mogu se porediti ni Crna Gora ni Albanija s BiH jer su u drugcijoj situaciji, dok nasi politicari nas stalno u situaciju neobranog grozdja dovode. Sve u svemu nasa sadasnja vlast i politika svemu tome doprinosi. Sreca je sto se narod opet po svom koprca.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#9

Post by nineac »

Jestel vi pogledali one tri stranice?
Tamo fino pise da BiH ima GDP 5.500$, Srbija 4.400$, a Albanija 5.600$
Za usporedbu HR je imala 2002 je imala GDP 8.400$!
Ali, ja neznam sto se neko zali, vidite da nam je dobro, biramo stalno iste!
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#10

Post by Danko_Bananko »

nineac wrote:Jestel vi pogledali one tri stranice?
Tamo fino pise da BiH ima GDP 5.500$, Srbija 4.400$, a Albanija 5.600$
Za usporedbu HR je imala 2002 je imala GDP 8.400$!
Ali, ja neznam sto se neko zali, vidite da nam je dobro, biramo stalno iste!
...i birat cemo jos, saburli smo i uporan narod ;)
I ne znam sto se ti zalis, GDP USA nije toliko los ;)

Nije se uopce cuditi da se u Crnoj Gori u buducnosti bude zivjelo puno bolje nego u Bosni.
Imaju stanovnika ko Sarajevo, samo od turizma bi svi mogli zivjet pravo dobro.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#11

Post by nineac »

Uopce to nije naznaka da li ce dobro zivjeti ili nece! Ako budu nastavili ovako slabo da ce otici toliko naprijed. Mi smo isto mala zamlja, ali sve vise zaostajemo, ne u ekonomiji nego u tkz. "human development" tj. razvoju drustva jer imamo sve vise nepismenih i slabo obrazovanih, sto je opet direktna posljedica politike tri nacionalne stranke koje su svjesne da je lakse manipulirati neobrazovanim narodom.
Druga stvar, neznam kakve veze ima sto ja trenutno zivim u USA sa ovom temom?
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#12

Post by Svemirski_Jebach »

nas drug Danko ima problem sa amerikom i dzaba je :-)

ne mislim da ce crna gora odjednom neki bum napraviti, treba dosta posla uraditi da bi mogli zovjeti od turizma
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#13

Post by pitt »

Po ekonomistu, Albanija je druga po siromastvu u evropi....prva je Moldova :D

Albania's energy problem

Switching on the lights
Feb 8th 2007 | ATHENS
From The Economist print edition

Not enough help from the neighbours

WINTER in Albania, Europe's second-poorest country (after Moldova), is a wretched season, bringing power-cuts of 12 hours a day in the cities and 20 hours in the countryside. Hence the brisk import each autumn of portable oil-fired generators: without their own private electricity supply, the thousands of small businesses that drive the economy would collapse.

This year the electricity shortage is worse than usual. A drought has severely reduced water levels in dams that feed the elderly hydro-power plants along the Drin river in the north of the country. Thirty years ago these were the pride of the late Enver Hoxha's Stalinist regime: Albania even exported electricity to Greece and Yugoslavia.

Now the situation is reversed: electricity demand is growing at almost three times the European average as more Albanians move to the cities and furnish their homes with dishwashers, tumble-dryers and electric heaters—paid for by remittances from relatives working abroad. KESh, the inefficient and corrupt state electricity utility, struggles to send bills to, and collect money from, people living without addresses or electricity meters in squatter suburbs around Tirana.


Albania used to get by with free or heavily subsidised electricity imports from Italy, its friendliest neighbour, and with cheap supplies from Bulgaria, the region's biggest exporter. But last month two Chernobyl-era units were shut down at Kozloduy, Bulgaria's nuclear-power complex on the Danube, as a condition of Bulgaria's accession to the European Union. That has led to Bulgaria cutting electricity exports by more than two-thirds—and so to soaring energy prices in the Balkans. Meanwhile, Albania's electricity shortage is showing up in slower economic growth and less foreign investment than elsewhere in the western Balkans.

In an attempt to find a solution, the World Bank, Italian energy companies and private consultancies have come up with a stream of proposals to modernise hydro-power plants, reduce transmission losses and build new power stations close to fast-growing towns in the centre and south of the country. But only one large project has made progress. After several years of foot-dragging by the energy ministry, an Italian company has won a tender to build a 100-megawatt oil-fired plant at Vlore in Albania's south. It should start producing electricity in 2010.

With local elections due on February 18th, Sali Berisha, the prime minister, is under attack for letting the lights go out. Voters are poised to punish his Democratic Party for not delivering on its promise at the general election in 2005 to clean up KESh and provide cheap, year-round power. Last month he made a joint appeal with Sergey Stanishev, his Bulgarian counterpart, for units 3 and 4 at Kozloduy to stay open (units 1 and 2 are already closed; units 5 and 6 are more modern and safer). Bulgarians argue in Brussels that Balkan countries need as much energy as the region can produce if they are to grow faster.

Andris Piebalgs, the EU energy commissioner, is not convinced. On February 1st he told Mr Berisha that instead of teaming up with the Bulgarians to demand special treatment he should do more to sort things out at home. This was not quite the pre-election response Mr Berisha had been hoping for.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#14

Post by Svemirski_Jebach »

makar smo bolji od dvije...moldavije i albanije, vjerovatno jos i od srbije, bjelorusije, makedonije, kosova. :D
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#15

Post by Danko_Bananko »

Svemirski_Jebach wrote:nas drug Danko ima problem sa amerikom i dzaba je :-)

ne mislim da ce crna gora odjednom neki bum napraviti, treba dosta posla uraditi da bi mogli zovjeti od turizma
imam, nije da nemam...

al chemerika nije ovdje issue. vec oni koji iz chemerike po vazdan pricaju o promasajima prosjecnog bosanskog biraca.

Come back and make changes !!!
Or dont sruch to much :D
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#16

Post by nineac »

Jaro moj ja sam svoju gradjansku duznost iz amerike obavio ciste savjesti (i pri tom nisam glasao za SDA/SBiH, HDZ i slicne oblike najnizeg stepena ljudske civilizacije). To sto ja trenutno zivim u americi je moja licna stvar, tj. nadgradnja mog obrazovanja jer su nam takvi koje sam vec spomenuo fakultete pretvorili u trafike za rasprodaju diploma, a direktno su odgvoroni za nizak GDP o kojem je tema!
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#17

Post by Danko_Bananko »

nineac wrote:Jaro moj ja sam svoju gradjansku duznost iz amerike obavio ciste savjesti (i pri tom nisam glasao za SDA/SBiH, HDZ i slicne oblike najnizeg stepena ljudske civilizacije). To sto ja trenutno zivim u americi je moja licna stvar, tj. nadgradnja mog obrazovanja jer su nam takvi koje sam vec spomenuo fakultete pretvorili u trafike za rasprodaju diploma, a direktno su odgvoroni za nizak GDP o kojem je tema!
Ma jest ba, ali udavi bolan sa navodjenjem tih stranaka u svakom postu.

Daj nesto konkretno radi, konstantnim pljuvanjem drugih postajes antipatican i onima koji bi te mozda simpatisali.

A sto se tice moje, tvoje, nase ili njihove stvari, pa ja da sam glasao za bilo koga, to bi bila moja stvar, pa to tebe opet ne sprijecava da na svakoj temi kloniras svoje postove. Ne treba ih covjek ni citati, a da zna na sta ce ti odgovoriti.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#18

Post by nineac »

Svaki put spomenem ove stranke zato sto vidim tebe tu, jel nemozes da nespomenes ameriku.
A druga stvar ti nemas pojma sta ja radim, jel radim za drzavu, i jel pomazem drzavu (nemislim finansijski da se odmah razumijemo)!
Stoga, ja ako hocu svoje misljenje iznijeti iznjet cu, jer imam pravo na to, i mislim svojim mozgom a ne mozgom utemeljitelja!
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#19

Post by Danko_Bananko »

:D - taman si zreo za kakvo odvikavanje od utemeljitelja :D

Nadam se da ce taj proces proci sto bezbolnije, i sa sto manje stresova.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#20

Post by Svemirski_Jebach »

svako ima svoju mantru haman :D :D
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#21

Post by nineac »

Neznam, vidjet cemo po tvojim buducim postovima, isto kao da su prekopirani iz avaza :lol:
Ali to nema veze sa ovom temom, ili ima, kao sto sam vec spomenuo ko je krivac za GDP kakav imamo danas!
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#22

Post by Danko_Bananko »

nineac wrote:Neznam, vidjet cemo po tvojim buducim postovima, isto kao da su prekopirani iz avaza :lol:
Ali to nema veze sa ovom temom, ili ima, kao sto sam vec spomenuo ko je krivac za GDP kakav imamo danas!
ja, zaboravih da i sa avazom imas problema..al valjda mozes porazit pomoc u paketu :D
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#23

Post by nineac »

Fakat da imam problema sa Avazom!
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#24

Post by Dezze »

Vidim vas dvojica se pravo zadeverali oko ovog GDP-a.

Nas GDP je nizak, prenizak. Kao sto vidimo, rzaliciti su izvori informacija. Sve dok se ne uspostavi jedinstvena i funkcionalna (!) agencija za statistiku u BiH, mi necemo znati ni koliko nas ima, pa tako ni koliki je stvarno GDP.

I ne vidim sto trebamo biti ponosni da smo ispred neke Moldavije, Albanije, Crne Gore....ako uopce i jesmo! :(
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#25

Post by nineac »

Ma ko je rekao da je neko ponosan! Ako jesmo ispred, onda necemo dugo biti.
Srbijanski savjetnik za ekonomiju je Joseph Stiglitz, nobelovac iz oblasti eknomije, koji je u Davosu pravio drustvo buducem srbijanskom premijeru Djelicu.
Nas predstavnik je bio Reis Ceric!
Locked