Alati i pribor za obradu drveta

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply

Kojeg proizvođača koristite kod motornih pila?

Husqvarna
1
11%
Stihl
4
44%
Bosch
0
No votes
Villager
1
11%
Einhell
1
11%
Makita
1
11%
Ostale
1
11%
 
Total votes: 9

Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#26 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

Stvar sa svim alatima koji se pomjeraju preko materijala je ta da ne mogu rezati male dimenzije. Jer, oslonac na materijalu je nedovoljan. Alat nije čvrsto oslonjen pa je i neprecizan i opasan. Paradoksalno, na stonoj pili se može izrezati komad drveta 1x1 cm, a sa ručnim cirkularom, koji je neuporedivo manji od stone pile, to je nemoguće. Eventualni izuzetak, modelarski alati (Vidi Proxxon i slične).

Pa se može reći, mali alati za velike komade, veliki alati za male.

Naravno, uvijek se mogu praviti razna postolja, šabloni itd da se to prevaziđe.
Android Knego
Posts: 1553
Joined: 13/03/2012 08:11

#27 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Android Knego »

...
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#28 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Majstori,

Crni je petak, tj giga mega popusti (al malo morgen), je li "pao" kakav alat :D
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#29 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 28/11/2021 00:20 Majstori,

Crni je petak, tj giga mega popusti (al malo morgen), je li "pao" kakav alat :D
Bili popusti, ali ne za ono šta meni treba. Kao da i nisu bili :lol:
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#30 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Ista priča!
Ono sto bi mene interesovalo, nema sanse da bude na velikom popustu, sto znaci- sjedi s mirom, stekaj pare i kupi kad skupis.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#31 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Ima li ko kakva prakticna iskustva sa kvadratnim borerima za drvo?
Kvalitet, brand?
Nasao sam na Conrad-u Holtzmann-ove, set 6-16 mm, pa se dvoumim...
Prijedlozi?
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#32 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 20/09/2022 22:22 Ima li ko kakva prakticna iskustva sa kvadratnim borerima za drvo?
Kvalitet, brand?
Nasao sam na Conrad-u Holtzmann-ove, set 6-16 mm, pa se dvoumim...
Prijedlozi?
Kako misliš "kvadratnim"?

Ako si mislio na ove:

https://conrad.ba/product/holzmann-masc ... ratne-rupe

oni ne mogu na običnu bušilicu. Treba ti ili posebna bušilica ili adapter koji se stavlja na običnu bušilicu. I to stupna bušilica ne može ručna, pa ni ručna na stalku. Mora moći izdržati veliku silu pritiskanja.

Vidi pod "tenon drill press" na googleu i youtubeu.

Što se same firme Holzmann tiče, o njima ne znam lično, samo šta sam čitao na stranim forumima. Po pročitanom, ja bih je izbjegao. Piše da je to prepakovana kineska roba, ne austrijska proizvedena u Kini, nego baš kineska. Iste proizvode, mašine identičnog izgleda, kvaliteta i karakteristika ima i Axminster u UK i mnogi drugi. Nivo kvaliteta stonih i preklopnih pila od Einhella, samo što imaju i velike mašine. Doduše, na forumima više pišu ljudi koji su nezadovoljni nego oni koji su zadovoljni, pa možda imam krivu sliku. Uz to Conrad je tradicionalno skup, možda ćeš za isti kvalitet jeftinije proći na Banggood.
Last edited by Hakiz on 20/09/2022 23:05, edited 1 time in total.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#33 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Znam kakva glava ili adapter za standardni borfuter treba i u postupku je nabavke.
Naravno, ovaj alat se ne koristi na busilicu, "iz ruke" nego obavezno i jedino moguce stubna busilica, a to sam rijesio.
Ni sam nisam pametan, ne znam nista o Holtzmann-u , pa sam i pitao za prakticna iskustva...
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#35 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Hvala, vidio..
ali- hm! set- jeste bitno jeftiniji, ali npr. prvi set je u inčima, a ostali setovi neke ćoškaste milimetarske mjere, ne paše mi baš
pojedinacna kupovina- nabere se, pa je vrlo blizu Conrada
razmislicu i posto imam mogucnosti, vidjeti da li se u Austriji ili Njemackoj moze naci jeftinije polovno, a ispravno
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#36 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 20/09/2022 23:23 Hvala, vidio..
ali- hm! set- jeste bitno jeftiniji, ali npr. prvi set je u inčima, a ostali setovi neke ćoškaste milimetarske mjere, ne paše mi baš
pojedinacna kupovina- nabere se, pa je vrlo blizu Conrada
razmislicu i posto imam mogucnosti, vidjeti da li se u Austriji ili Njemackoj moze naci jeftinije polovno, a ispravno
Ako nećeš koristiti često, možeš i običnom bušilicom ili glodalicom i dlijetom napraviti nekoliko utora. Taj komplet se isplati samo ako se često koristi pogotovo jer za njega treba i posebna bušilica ili jaka obična stupna uz adapter. Saberu se ti troškovi.

Ako ti često treba onda se isplati kupovati kvalitetno iako je skupo.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#37 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

dojadilo mi je više borer+ dlijeto, dok dlijetom formiram ćoškove/uglove, oci ispadnu, ako hocu da bude precizno, a hocu. Zato gledam ova tenon drills...
Ne radim u mahagoniju pa da mi treba jaka busilica, pokazala m ise dovljnom moja od 680 vati, ali koja lako podrzava 1000-1500 obrtaja/min, koliko je optimalno za ove borere. Rijec je o bukvi i hrastu- rjedje, cesce cetinar- bor/ smreka, jela
Sa druge strane volim imati adekvatan alat, pa taman ga jednom godisnje upotrijebim. Kada mi nesto treba hocu da to imam sad i odmah, spasava mi vrijeme i nema trazenja stolara i jos da mu platim za moje moljakanje. Ponasaju se kao da su akademici!
Evo, sad sam u nekoj zavrsnoj fazi izrade unutrasnjosti brvnare ("drvene kuce/vikendice) dasku rezem na mjeru prastarim i vrlo prostim elektricnim Black&Decker ger-om. Zeza me, vrlo se desko podesava, svaki cas moram provjeravati pravi ugao ostrice u odnosu na podlogu (staro, izlizalo se).. a sve zato sto prije godinu dana nisam si mogao priustiti npr. Metabo 264 poteznu pilu...sad kad mogu, skoro da mi ne treba. ali, prelomio sam- krajem oktobra dolazim poslovno u Sarajevo i pravac Cron i peglam karticu!
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#38 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

U pravu si, treba imati alat koji radi to šta treba, improvizacije brzo pojedu živce.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#39 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Sinoc naletio na OLX:
Image
i kupih!
Dobro ce mi koristiti.
Polovna, ali minimalno radila, cijena fino ispod maloprodajne u npr. CROM Sa
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#40 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

Čestitam :thumbup:
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#41 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Hvala!
Po običaju, originalno uputstvo nije prevedeno, a mora biti, shodno domaćim zakonima. U ovom slucaju nista strasno, jer vladam jednim od jezika uputstva, a na YT postoji odlican prikaz podesavanja lista pile, vodilica, mnogo precizniji nego u samom uputstvu.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#42 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

@kuli1961

Kakvi su prvi utisci sa pilom?
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#43 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Sta da kazem- kada je stigla, ocito je bilo da raniji vlasnik ili nije znao podesiti ili nije mario, pa je list bio u totalnom- off-u. Poprilicno sam vremena potrosio da je pravilno podesim- spanovanje lista, centriranje da list ide tacno sredinom gornjeg i donjeg točka, zatim fino stelovanje lezajeva u gornjoj i donjoj vodilici.. kad sam to sve uradio.. test--komad polusirove jelove, gradjevinske daske, zatim fina suha hoblana smrča, suha borovina (sve debljina do 2,5 cm-col), štafla od bukovine (8 x 5 cm), te konačno- iveral (iverica) od 18 mm. Rez odličan, čist, bez ulomaka na gornjoj strani (lice materijala, prodavac je govorio istinu kada je rekao da je vrlo malo radila, dakle, list nije tup), sa donje strane ima nešto sitnijeg krzanja (drvo). U Iveralu postoji sitnije krzanje obostrano, ali sam primijenio onaj jefitni trik sa krep trakom i krzanje u iveralu je zanemarljivo, a u drvetu ga nema. Prednost masine je što ima soft start.
Motor od 400 W je više nego dovoljan za mekše drvo, a za npr bukovinu, hrastovinu, vjerovatno i jasen bi mogao biti i nešto jači, ukoliko se želi brže sječenje više komada. No, koliko para, toliko i muzike- ima i jači model, ali meni ne treba. Ja ne radim često sa tim tvrdim drvetom, dakle nema puno komada, pa lagano guranje tog tvrdog drveta, uobicajenim pritiskom, nije problem. U svakom slučaju za moje DIY potrebe, pun pogodak.
List je standardni, mislim da je širina 12 mm- ne znam broj zubaca po dužnom cm. Postoji i varijanta od 6 mm širine lista, no za sada nemam potrebu da ga kupujem.
Pošto pilom namjeravam pripremiti dasku za ogradu terase brvare-mislim da nisam pogriješio sa ovom investicijom. Fasciniran sam jednostavnošću konstrukcije i kvalitetom graničnika/firunga. Medjutim, ugaoni graničnik (onaj manji, na kome se može podesiti ugao rezanja) je daleko od "dobar". Negdje do polovine utora na radnoj ploči je OK, nema zazora, ali vec od polovine (sto je negdje u ravni pile), zazor postaje sve veci, ide u off do 1 mm, što je previše. To znači da ako se reže neki duži komad pod zadatim uglom, postoji mogućnost greške. Vjerovatno je riječ o greški u izlivanju radne ploče- tako da se zazor utora širi prema kraju ploče. U nekom narednom vremenu ću to pokušati riješiti stavljanjem neke trake počev od dijela gdje vodjica graničnika kreće u off. No, to mi za sada nije nikakav problem.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#44 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

Pogrešno sam razumio...
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#45 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

U vezi prijedloga iz tačke 2.- jos nisam precizno mjerio, no imajuci u vidu da je do polovine hoda, vodjica granicnika tight, dakle, "zazmirila" a potom "off" krece, imam utisak da se utor za vodjicu rasirio u obliku slova V, jer vise nema paralele. Vodjicu granicnika sam mjerio sublerom, tj. pomicnim mjerilom- Ok je, ivice i gornje i donje plohe su jednake, i paralelno je. Iz tog razloga sam i napisao da mislim da je greska u izlivanju radne ploce, koja je sivi liv.
Pogledacu specifikaciju, naci kat.br. ploce i njih kontaktirati za cijenu - osoblje CROM-a je vrlo usluzno.
Spominjes preklopnu pilu- cisto preklopna ili potezna preklopna? Htio -ne htio, ja moram kupovati, moj prastari ger/preklopna B&D, kojom zavrsavam mansardu, je vec postala opasna- stitnik lista pile pravi ozbiljne probleme, ne smijem je vise koristiti...
Njuskam oko KGS 216 M i 254 M (obe Metabo) i nove i polovne. Einhell necu ni da gledam, preciznost im nije odlika!
Koji brand ti imas, je li problem uvesti je u pravi ugao i paralelu, da li se cesto mora stimati, provjeravati, koje su osnovne specs- max dubina reza za 90 stepeni, uglovi (45L/2D ili vise) radna sirina, snaga motora?
216 M ima dubinu reza 60- do 65 mm (zavisno od verzije), a 254 M -92 mm
U polovnoj opciji, u Austriji (nije mi problem za dobaciti ovdje) sam nasao 216 M za 99 EUR, a 254 M za 215 EUR.
Last edited by kuli1961 on 07/10/2022 23:44, edited 1 time in total.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#46 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 07/10/2022 23:18 Pogrešno sam razumio...
Nisi, u sustini..
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#47 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 07/10/2022 23:43 U vezi prijedloga iz tačke 2.- jos nisam precizno mjerio, no imajuci u vidu da je do polovine hoda, vodjica granicnika tight, dakle, "zazmirila" a potom "off" krece, imam utisak da se utor za vodjicu rasirio u obliku slova V, jer vise nema paralele. Vodjicu granicnika sam mjerio sublerom, tj. pomicnim mjerilom- Ok je, ivice i gornje i donje plohe su jednake, i paralelno je. Iz tog razloga sam i napisao da mislim da je greska u izlivanju radne ploce, koja je sivi liv.
Pogledacu specifikaciju, naci kat.br. ploce i njih kontaktirati za cijenu - osoblje CROM-a je vrlo usluzno.
Spominjes preklopnu pilu- cisto preklopna ili potezna preklopna? Htio -ne htio, ja moram kupovati, moj prastari ger/preklopna B&D, kojom zavrsavam mansardu, je vec postala opasna- stitnik lista pile pravi ozbiljne probleme, ne smijem je vise koristiti...
Njuskam oko KGS 216 M i 254 M (obe Metabo) i nove i polovne. Einhell necu ni da gledam, preciznost im nije odlika!
Koji brand ti imas, je li problem uvesti je u pravi ugao i paralelu, da li se cesto mora stimati, provjeravati, koje su osnovne specs- max dubina reza za 90 stepeni, uglovi (45L/2D ili vise) radna sirina, snaga motora?
216 M ima dubinu reza 60- do 65 mm (zavisno od verzije), a 254 M -92 mm
U polovnoj opciji, u Austriji (nije mi problem za dobaciti ovdje) sam nasao 216 M za 99 EUR, a 254 M za 215 EUR.
Kod mene je preklopno-potezna, Metabo KGS 216 M. Nemoj se zeznuti, preklopno-potezna je KGS 216 M, dok samo preklopna, ali ne potezna, je KS 216M, samo nedostaje jedno slovo u imenu, "G", lako ih je zamijeniti.

Nije je problem uvesti u pravi ugao, imaš šarafe kojima se namješta tačno 90 stepeni, 45 stepeni, šarafe kojima se namješta ograda, laser itd. Samo ti trebaju precizni uglomjeri od 90 stepeni i 45 stepeni. Možeš koristiti kvalitetne studentske plastične trouglove da ne kupuješ mašinske, oni su začuđujuće precizni. I mnogo ćeš sebi olakšati namještanje ako nabaviš mali elektronski uglomjer, kao što je Wixey WR300 ili sličan. Pogledaj ova dva video klipa kako se namješta KGS 216 M, isto je i za KGS 254 M:

https://www.youtube.com/watch?v=i0cdyAb9gBY
https://www.youtube.com/watch?v=TpHtBEGd4uo

Ako ne nabaviš elektronski uglomjer, za namještanje liste u odnosu na radnu ploču ti treba mašinski uglomjer sa bazom, bazu staviš na ploču a duži krak prisloniš uz list pile, ali između zubaca, zupci će pokvariti imjerenje ako ih ne izbjegneš. Ovakav uglomjer ti treba:

Image

Ovo što piše DIN 875-2 odnosi se na preciznost uglomjera, pokušaj nabaviti da je barem DIN 875-1, bolje 875-0. Ima i 875-00, ali to ti ne treba, sa njim se provjerava preciznost uglomjera, preciznost 00 je laboratorijska. Avioni i space-shuttle se prave sa 875-0. Što manji broj (2, 1, 0, 00), to je veća cijena koja raste eksponencijalno, ne linearno. Ako na uglomjeru ne piše DIN 875-xx, nemaš garanciju koliko je uglomjer precizan. Može biti precizan, a može griješiti toliko da ti rez bježi za nekoliko milimetara.

Kod mene su DIN875-1. Za ugao od 45 stepeni nema DIN norme, tu moraš vjerovati proizvođaču. Moja preporuka proizvođača alata za precizno mjerenje (linijari, uglomjeri, pomična mjerila itd) su Scala, Helios Preisser iz Njemačke, Mitutoyo iz Japana, njima možeš vjerovati. Ima ih još puno, ovi su meni poznati.

Eh, sad:

Što se tvog Metabo BAS 216 problema tiče, govorimo o napravi za rezanje uglova, dakle ovakvoj:

Image

Mogu biti tri uzroka:

1. Kanal na radnoj ploči pile kojim ide šipka ograde se deformisao ili je loše urađen, to je tvoja pretpostavka.

2. Šipka se deformisala ili je loše urađena, a kanal je dobar.

3. I kanal i šipka su ispravni, ali je sama naprava loša. To bi bila moja pretpostavka.

Što se tiče tačaka 1 i 2, to je lako provjeriti, pomičnim mjerilom provjeriš širinu kanala kao i širinu šipke na oba kraja. Ako su širine uredu, onda je problem u samoj napravi. A sada ću pokušati obrazložiti:

Te naprave (ograde, mitre fence) koje se isporučuju upakovane sa stonim, tračnim pilama ili stolovima za glodalice su kod svih proizvođača, čak i onih zvučnijih kao što su Metabo, DeWalt, Bosch itd su, u suštini, loše. To je oprema koju puno ljudi kada kupi pilu odmah baci i kupi bolju.

Sa druge strane, primijetio sam da ti i ja imamo sličan izbor alata. Pa je i meni Metabo BAS 261 na spisku želja. Zbog toga sam puno istraživao o toj pili i nailazio sam na komentare da je naprava o kojoj govorimo loša, ali nigdje nisam naišao da se ljudi žale na radnu ploču, na kanal za tu napravu na radnoj ploči. Dakle, ako se provjerom pokaže da su kanal i šipka uredu, onda je problem u sljedećem:

Ako je komad koji režeš uži, list pile pruža mali otpor. Ako je komad širok, list pruža malo veći otpor, počneš možda gurati tu napravu malo jače. I, kako je naprava nekvalitetna, popušta vijak koji služi da se ograda na napravi uz koju se prislanja radni komad stegne kada odabereš željeni ugao. To popuštanje može biti tako slabo da ne primijetiš kako se ograda na koju je prislonjen radni komad malo po malo pomjera. I kada režeš na primjer 10 ili 20 cm širok radni komad, na kraju dobiješ nekoliko milimetara odstupanje, grešku.

Moja pretpostavka je da je to razlog, prije nego nepravilnost u izradi radnog stola. Ali, kao što sam rekao, pomičnim mjerilom se lako utvrdi da li je greška u radnom stolu.
Last edited by Hakiz on 08/10/2022 00:45, edited 1 time in total.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#48 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Razumijemo se mi, uz malu varijaciju:
mjerio sam širinu vodjice/šipku graničnika, ista je.
Obzirom da do polovine hoda ta vodjica/šipka ide tijesno, ali je ok- bez bocnog pomaka, pa potom dobija luft, moja pretpostavka je da se utor u radnoj ploci siri. Stoga, mislim da nije rijec o 2 i 3.
U svakom slucaju, prvom prilikom cu sublerom izmjeriti kanal i tako tacno saznati da li je do ploce.
Konkretni graničnik je nov, a to cijenim po tome sto nema ama bas nikakvih, ni najmanjih ogrebotina, koje se po redovnom toku stvari desavaju u radu.
No, ispitacu, pa javiti. Sve se nadam da je ipak do granicnika,tj do njegove vodjice- ravne sipke koja klizi u toru, jer mi je tesko povjerovati da bi Metabo sebi dozvolio krivu/nepravilno izlivenu radnu plocu ili nepravilno urezani utor. A opet, moguce je, ipak je rijec o mass production, gdje se QC test ne radi bas na svakom primjerku. Ipak Metabo nije Festool :D .
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#49 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 08/10/2022 00:35 Razumijemo se mi, uz malu varijaciju:
mjerio sam širinu vodjice/šipku graničnika, ista je.
Obzirom da do polovine hoda ta vodjica/šipka ide tijesno, ali je ok- bez bocnog pomaka, pa potom dobija luft, moja pretpostavka je da se utor u radnoj ploci siri. Stoga, mislim da nije rijec o 2 i 3.
U svakom slucaju, prvom prilikom cu sublerom izmjeriti kanal i tako tacno saznati da li je do ploce.
Konkretni graničnik je nov, a to cijenim po tome sto nema ama bas nikakvih, ni najmanjih ogrebotina, koje se po redovnom toku stvari desavaju u radu.
No, ispitacu, pa javiti. Sve se nadam da je ipak do granicnika,tj do njegove vodjice- ravne sipke koja klizi u toru, jer mi je tesko povjerovati da bi Metabo sebi dozvolio krivu/nepravilno izlivenu radnu plocu ili nepravilno urezani utor. A opet, moguce je, ipak je rijec o mass production, gdje se QC test ne radi bas na svakom primjerku. Ipak Metabo nije Festool :D .
E, da.

Ja sam bacio oko na ovo: https://www.youtube.com/watch?v=k_qkzWHfETs

CIjena? Prava sitnica, oko 700 eura. Dodatno se plaćaju Mafell listovi pile :-D

Mafell pravi malo drugačije alate, i one alae koje pravi, najbolji su. Bolji od Festoola. Onda ide Festool, pa tek onda DeWalt, Bosch, Makita, Metabo itd. Mafell nema epezu proizvoda kao drugi proizvođači, ograničio se na alate za drvo. Nema alata za bušenje i rezanje metala, betona itd.

Sada malo realnije, ja se nadam sljedećim alatima i time sam zaokružio alate na struju:

Metabo HC 260 C, blanja i debljača u jednom, stona pila DeWalt 7942, Metabo BAS 261 tračna pila i Einhell ( :lol: ) TC-SS 405 mala pila za izrezivanje. Uz to bolji radionički usisivač, i sistem za ventilaciju i uklanjanje prašine iz radione.

Nešto ručnog alata, kao što su, dlijeta (vjerovatno Narex, dobri su a nisu preskupi), kamenovi i vodilice za oštrenje, blanja ili dvije, alati za oblikovanje drveta i slično. I to bi bilo to.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#50 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 08/10/2022 00:35 Ipak Metabo nije Festool :D .
Jedna napomena uz ovo:

Ima Metabo i precizne pile, idu pod imenom "Xact". Samo, mali nedostatak je cijena. U Cromu imaju dvije, 2.000 i 2.400 KM.

Ali, opet jeftinije nego što bi ovdje koštao Festool :-D
Post Reply