Alati i pribor za obradu drveta

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply

Kojeg proizvođača koristite kod motornih pila?

Husqvarna
2
20%
Stihl
4
40%
Bosch
0
No votes
Villager
1
10%
Einhell
1
10%
Makita
1
10%
Ostale
1
10%
 
Total votes: 10

User avatar
TriDe
Posts: 51
Joined: 12/10/2021 10:24

#151 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by TriDe »

Postoji razlika kada pričamo o motorkama za proređivanje, rezanje tanke jehe, šljiva, greda znači one za oko kuće i one koje se koriste u šumarstvu da narežeš kamion i sa kojom radiš čečće, do onih sa kojima radiš skoro svaki dan.

Ove profesionalne pored toga što moraju biti jake i da dobro hvataju u dubini, moraju biti izdržljive i čvrste. Nećeš svako malo mijenjati dijelove.

Kažem ti nisam vidio do sad profesionalnca da reže naveliko nekom fuš motorkom, što zbog sigurnosti, što zbog vremena i kvaliteta posla.

I ja, koji godišnje narežem 5 do deset metara drva, trebam nešto približno tog kvaliteta. Šuma je zeznuto okruženje koje rijetko prašta greške, bilo da su tvoje ili one mehaničke.

Ali eto svakom svačije. :D
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#152 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

[mention]kuli1961[/mention] će se sjetiti ovog videa: https://youtu.be/ihwEOQ49s3Y

Svi prizvođači te klase imaju slične probleme, to je cijena jeftinog alata. Od izvedbe do sigurnosnih rješenja koja ne rade kako bi trebala pa korisnika dovode u opasnost.

Sada zamislite motornu pilu koja ima svoj ekvivalent problema pile iz videa.

Ja sa takvom ne bih radio, bio bi me strah da ne ostanem bez ruke, noge ili života.

Vrijede li neki ud ili život 500-1.000 maraka i više ili vrijede 200-500?

Svako neka sebi odgovori. Odrasli ljudi, odgovorni za sebe. A i one oko nas. Koje ili hranimo, dakle djeca, pa povredom od lošeg alata to više ne bismo mogli ili su nam u fizičkoj blizini pa ih takvim alatom možemo povrijediti, ne samo sebe.
pemanapemani
Posts: 5362
Joined: 09/09/2008 15:12

#153 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by pemanapemani »

Ima li neko iskustvo sa alatom Elmark?

Radio sam sa njihovom brusilicom i udarnom bušilicom i nisu loše.

Razmišljam o kupovini aku bušilice. Imaju u ponudi aku bušilice cjenovnog ranga vilagera i black n deckera i tri godine garancije.
kuli1961
Posts: 2437
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#154 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Momci, hvala na savjetima kako makar osnovno ispitati polovnu motorku!
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3672
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#155 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by anex »

Evo imate gore u vrhu anketu koju je tražio jedan od članova teme.
Pa izvolite!
kuli1961
Posts: 2437
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#156 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 04/04/2023 11:45 @kuli1961 će se sjetiti ovog videa: https://youtu.be/ihwEOQ49s3Y

Svi prizvođači te klase imaju slične probleme, to je cijena jeftinog alata. Od izvedbe do sigurnosnih rješenja koja ne rade kako bi trebala pa korisnika dovode u opasnost.

Sada zamislite motornu pilu koja ima svoj ekvivalent problema pile iz videa.

Ja sa takvom ne bih radio, bio bi me strah da ne ostanem bez ruke, noge ili života.

Vrijede li neki ud ili život 500-1.000 maraka i više ili vrijede 200-500?

Svako neka sebi odgovori. Odrasli ljudi, odgovorni za sebe. A i one oko nas. Koje ili hranimo, dakle djeca, pa povredom od lošeg alata to više ne bismo mogli ili su nam u fizičkoj blizini pa ih takvim alatom možemo povrijediti, ne samo sebe.
Ovaj i jos nekoliko slicnih YT priloga me je odvratio da za male pare kupim nagibno-poteznu pilu. Promijenio odluku, presabrao se, obezbijedio pare i kupio Metabo KGS 254- za mene- Stradivarijus violina!
User avatar
matsuda
Posts: 484
Joined: 13/07/2011 18:55

#157 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by matsuda »

Da li postoji neka stranica za usporedbu cijena po ovim raznoraznim webshopvima u BiH? Nesto tipa idealo.de ili geizhals.de... Vidim da je po u ovim nasim prodavnicama opsta zbrka vezana za cijene i 'akcije' (da ih ne nazivam prevarama). Ili mi preostaje samo da googlam.


I drugo pitanje, posto radim na terenu i ima me svugdje po Njemackoj i Skandinaviji, sta od alata i materijala se isplati kupiti ovamo, a ne u Bosni? Pitam posto ako udjem u napr Bauhaus da razgledam, mogu se komotno pozdraviti sa stanjem na racunu zbog svojih potrosackih navika ako nemam zacrtano tacno sta kupujem. Primjera radi, prosle sedmice sam kupio set 3-dijelni set Knipex Cobra papagajki za 75 eura, a u BiH je 2-dijelni set toliko. Govoreci o Knipexu, nesto prije prosle kupovine set klijesta (znaci kombinerke, pincete i sjecice) u De placene 50 EUR, u BiH pojedinacno 75 eur minimalno.
Pozeljno samo da su artikli zgodni za transport u torbi za avion od 30KG :D
User avatar
TriDe
Posts: 51
Joined: 12/10/2021 10:24

#158 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by TriDe »

matsuda wrote: 14/04/2023 11:13 Da li postoji neka stranica za usporedbu cijena po ovim raznoraznim webshopvima u BiH? Nesto tipa idealo.de ili geizhals.de... Vidim da je po u ovim nasim prodavnicama opsta zbrka vezana za cijene i 'akcije' (da ih ne nazivam prevarama). Ili mi preostaje samo da googlam.


I drugo pitanje, posto radim na terenu i ima me svugdje po Njemackoj i Skandinaviji, sta od alata i materijala se isplati kupiti ovamo, a ne u Bosni? Pitam posto ako udjem u napr Bauhaus da razgledam, mogu se komotno pozdraviti sa stanjem na racunu zbog svojih potrosackih navika ako nemam zacrtano tacno sta kupujem. Primjera radi, prosle sedmice sam kupio set 3-dijelni set Knipex Cobra papagajki za 75 eura, a u BiH je 2-dijelni set toliko. Govoreci o Knipexu, nesto prije prosle kupovine set klijesta (znaci kombinerke, pincete i sjecice) u De placene 50 EUR, u BiH pojedinacno 75 eur minimalno.
Pozeljno samo da su artikli zgodni za transport u torbi za avion od 30KG :D

Evo onako odoka da uporedim. Ugaona brusilica Bosch 750 W - 115 mm, u Bauhausu ti košta 108 KM kada se pretvori u KM. Kod nas ista takva je barem 25 KM skuplja i to dok im traju neke akcije na prox, masineialati, alatishop itd. Čak je na proxu i preko 50 KM skuplja.

Isti slučaj sa Makita aku busilica, tačnije model Makita Akku-Schlagbohrschrauber DHP482F3JB 18 V, 3 Akkus, 3 Ah, 62 Nm koji u Bauhus košta 239 eura, kod nas je sigurno barem 30 do 50 KM skuplje. Plus tamo čini mi se dobiješ tri ova nastavka itd.

Moj ti je savjet kupuj tamo, puno veće tržište i kraći lanci isporuke dostave, jer dok naši levati uvezu to ti odma cijena ide gore, pa onda i pitanje odakle uvoze i svašta nešta.
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#159 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

User avatar
GandalfSivi
Posts: 18352
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#160 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by GandalfSivi »

Hakiz wrote: 27/05/2023 02:05 @GandalfSivi

Vidi ovo: https://www.nextwavecnc.com/rs1000-pro
Ako sam dobro razumio, kompjuter ti samo pomice X osu, nista drugo. To je dobro ako radis male i precizne stvari naveliko sa routerom, meni to ne treba.

Ali jebo to, vidi im CNC masine, super jeftina…
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#161 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

GandalfSivi wrote: 27/05/2023 13:32
Hakiz wrote: 27/05/2023 02:05 @GandalfSivi

Vidi ovo: https://www.nextwavecnc.com/rs1000-pro
Ako sam dobro razumio, kompjuter ti samo pomice X osu, nista drugo. To je dobro ako radis male i precizne stvari naveliko sa routerom, meni to ne treba.

Ali jebo to, vidi im CNC masine, super jeftina…
Kompjuter pomiče i ogradu i ruter (diže ga i spušta). To znači pomjera i X i Y ose.

Kao što si vidio olakšava, automatizuje dovetail i box joints, ne moraš više računati i crtati gdje da siječeš, kompjuter sve izračuna i pomjera i ogradu i ruter da isječe spojeve.
Last edited by Hakiz on 27/05/2023 16:29, edited 1 time in total.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18352
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#162 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by GandalfSivi »

Hakiz wrote: 27/05/2023 13:42
GandalfSivi wrote: 27/05/2023 13:32

Ako sam dobro razumio, kompjuter ti samo pomice X osu, nista drugo. To je dobro ako radis male i precizne stvari naveliko sa routerom, meni to ne treba.

Ali jebo to, vidi im CNC masine, super jeftina…
Kompjuter pomiče i ogradu i ruter (diže ga i spušta). To znači pomjera i X i Y ose.

Kao što si vidio olakšava, automatizuje dovetail i box joints, ne moraš više računati i crtati gdje da siječeš, kompjuter sve izračuna i pomjera i ogradu i ruter da isječe spojeve.
Ja to koristim samo kad krevete pravim, ali veca mi je patnja promijeniti router bid, nego namjestiti mjere, tu sam stela, sekunda mi treba
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#163 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

GandalfSivi wrote: 27/05/2023 13:46
Hakiz wrote: 27/05/2023 13:42

Kompjuter pomiče i ogradu i ruter (diže ga i spušta). To znači pomjera i X i Y ose.

Kao što si vidio olakšava, automatizuje dovetail i box joints, ne moraš više računati i crtati gdje da siječeš, kompjuter sve izračuna i pomjera i ogradu i ruter da isječe spojeve.
Ja to koristim samo kad krevete pravim, ali veca mi je patnja promijeniti router bid, nego namjestiti mjere, tu sam stela, sekunda mi treba
Da. Samo, stvar je u slijedećem:

Hoćeš da napraviš 5 žlijebova dubine 2 cm svaki. Namjestiš ogradu na prvi žlijeb, visinu bita na 5 mm. Napraviš prvi prolaz. Onda moraš uzeti mjerač da vidiš koliko da podigneš ruter za sljedećih 5 mm. I tako sve dok ne napraviš prvi žlijeb.

Onda moraš uzeti mjerač da pomjeriš ogradu na pravo mjesto za drugi žlijeb. Pa ponoviti gornji postupak.

I tako za svih 5 žlijebova.

Sa ovom mašinom zadaš koliko žlijebova, koliki razmak između njih i koja dubina. I tvoje je samo da pomjeraš drvo. Ne moraš svaki put kada želiš podignuti ruter zbog dubine žlijeba, ili ogradu za sljedeći žlijeb, mjeračem provjeravati koliko dizati ruter ili micati ogradu. Mašina to uradi automatski i precizno.

Sve to može "pješice", ručno, svaki put mjeriti koliko pomjerati ogradu ili ruter, ali s ovom mašinom je puno brže.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18352
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#164 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by GandalfSivi »

Ma super je stvarcica kome treba. Ja uglavnom ne pravim te precizne stvari. Kazem ti, ako radis ovakve stvari i to jos serijski, svjetska je…
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#165 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

GandalfSivi wrote: 27/05/2023 16:44 Ma super je stvarcica kome treba. Ja uglavnom ne pravim te precizne stvari. Kazem ti, ako radis ovakve stvari i to jos serijski, svjetska je…
To i ja kažem, ko radi kao na pijretnoj traci super je. Hobisti, malom zanatliji i ne treba.

Mi se ne razumijemo a isto govorimo :lol:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18352
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#166 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by GandalfSivi »

@Hakiz

Evo ti jedina stvar za koju koristim routing table na taj nacin, bas maloprije pravio…

Image
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#167 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

GandalfSivi wrote: 29/05/2023 18:28 @Hakiz

Evo ti jedina stvar za koju koristim routing table na taj nacin, bas maloprije pravio…

Image
Znaš kada kupiš ruter da uz njega dođe i parallel fence, ovo:

Image

Eh, možeš praviti žlijeb na uskim komadima tako da okreneš ruter za 180 stpeni (da mu je bit u vazduhu prema gore, ne prema dole), tako ga staviš u neki vice, stegu i drvo guraš preko ploče samog rutera, a parallel fence namjestiš na potrebnu širinu. Ne treba ti ni router table.

Nešto kao na sljedećem videu, samo staviš parallel fence po kojoj vodiš drvo:



To jeste, svašta se može na razne načine uraditi. Samo što neke stvari olakšavaju i ubzavaju rad.
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#168 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

@kuli1961

Što se tiče shellaca, našao sam ga u Semikemu u Sarajevu.
SHELLAC (Gomma Laca)
FL 01223
2.KF01223F
2.K0F1223I
RH.GRM7471H
100g
1000g
500g
9000-59-3
http://semikem.ba/nova/wp-content/uploa ... atalog.pdf
zposao
Posts: 2593
Joined: 22/03/2019 09:27

#169 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by zposao »

Hakiz wrote: 08/10/2022 00:15
Ako ne nabaviš elektronski uglomjer, za namještanje liste u odnosu na radnu ploču ti treba mašinski uglomjer sa bazom, bazu staviš na ploču a duži krak prisloniš uz list pile, ali između zubaca, zupci će pokvariti imjerenje ako ih ne izbjegneš. Ovakav uglomjer ti treba:

Image

Ovo što piše DIN 875-2 odnosi se na preciznost uglomjera, pokušaj nabaviti da je barem DIN 875-1, bolje 875-0. Ima i 875-00, ali to ti ne treba, sa njim se provjerava preciznost uglomjera, preciznost 00 je laboratorijska. Avioni i space-shuttle se prave sa 875-0. Što manji broj (2, 1, 0, 00), to je veća cijena koja raste eksponencijalno, ne linearno. Ako na uglomjeru ne piše DIN 875-xx, nemaš garanciju koliko je uglomjer precizan. Može biti precizan, a može griješiti toliko da ti rez bježi za nekoliko milimetara.

Kod mene su DIN875-1. Za ugao od 45 stepeni nema DIN norme, tu moraš vjerovati proizvođaču. Moja preporuka proizvođača alata za precizno mjerenje (linijari, uglomjeri, pomična mjerila itd) su Scala, Helios Preisser iz Njemačke, Mitutoyo iz Japana, njima možeš vjerovati. Ima ih još puno, ovi su meni poznati.
@Hakiz
Gdje najpovoljnije kupiti takav mašinski uglomjer sa bazom?
Vidim da su podobro skupi ako su razvikane marke.
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#170 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

zposao wrote: 02/08/2023 16:12
Hakiz wrote: 08/10/2022 00:15
Ako ne nabaviš elektronski uglomjer, za namještanje liste u odnosu na radnu ploču ti treba mašinski uglomjer sa bazom, bazu staviš na ploču a duži krak prisloniš uz list pile, ali između zubaca, zupci će pokvariti imjerenje ako ih ne izbjegneš. Ovakav uglomjer ti treba:

Image

Ovo što piše DIN 875-2 odnosi se na preciznost uglomjera, pokušaj nabaviti da je barem DIN 875-1, bolje 875-0. Ima i 875-00, ali to ti ne treba, sa njim se provjerava preciznost uglomjera, preciznost 00 je laboratorijska. Avioni i space-shuttle se prave sa 875-0. Što manji broj (2, 1, 0, 00), to je veća cijena koja raste eksponencijalno, ne linearno. Ako na uglomjeru ne piše DIN 875-xx, nemaš garanciju koliko je uglomjer precizan. Može biti precizan, a može griješiti toliko da ti rez bježi za nekoliko milimetara.

Kod mene su DIN875-1. Za ugao od 45 stepeni nema DIN norme, tu moraš vjerovati proizvođaču. Moja preporuka proizvođača alata za precizno mjerenje (linijari, uglomjeri, pomična mjerila itd) su Scala, Helios Preisser iz Njemačke, Mitutoyo iz Japana, njima možeš vjerovati. Ima ih još puno, ovi su meni poznati.
@Hakiz
Gdje najpovoljnije kupiti takav mašinski uglomjer sa bazom?
Vidim da su podobro skupi ako su razvikane marke.
Imaš ih bez DIN norme kupiti kupiti u OBI, Penny itd, pitanje je da li u trenutku kada si u radnji imaju.

Ja sam svoje (sa i bez baze) sa DIN 875-1 naručivao u Schachermayeru.

Evo bez DIN norme

https://webshop.schachermayer.com/cat/h ... rch=Kutnik

Evo sa DIN za iste dimenzije:

https://webshop.schachermayer.com/cat/h ... rch=Kutnik

Ja sam ih kupio samo za podešavanje preciznosti alata. Za obilježavanje na samom drvetu sam kupovao bez DIN norme, zbog toga što bi ugaonik sa DIN 875 normom i stranicama od 20 ili 30 cm koštao puno.
Last edited by Hakiz on 02/08/2023 16:59, edited 2 times in total.
zposao
Posts: 2593
Joined: 22/03/2019 09:27

#171 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by zposao »

@Hakiz
E to tražim!
Bravo, hvala :thumbup:
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#172 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

zposao wrote: 02/08/2023 16:54 @Hakiz
E to tražim!
Bravo, hvala :thumbup:
Super, uživaj :thumbup:

Samo pazi, u Schachermayeru su cijene bez PDV. Dodaj PDV da dobiješ "pravu" cijenu.
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#173 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

Moje iskustvo je da su uglomjeri bez DIN norme koje možemo kupiti u OBI ili HM Muller u FIS dovoljno precizni za drvo. Nisu za mašinski rad, nisu za namještanje alata, za to trebaju sa DIN normom.

Ne znam za ove iz Penny, Zeko itd odakle dolaze, pa ne smijem o njima ništa reći.

Kupio sam impulsivno jedan ovaj https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... square.jpg "no name" u Penny, koštao 4 KM (zato ga i kupih), i čini mi se da je OK.
kuli1961
Posts: 2437
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#174 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Nek ide do đavola!
Kupih debljaču Metabo DH 330. Ljetos mi promače ista takva u Austriji za vrlo povoljnu sumu..
Polovna, kupljena u CROM Sarajevo u martu ove godine, još je debelo u garanciji, a očigledno vrlo malo radila, nigdje nijedne ripne ,bilo kakvog wear and tear oštećenja.
Jedva čekam prvi suh dan da je isprobam, a ima se šta raditi-elementi drvene ograde na verandi čekaju.
Dotle, čitam korisničko uputstvo.
Hakiz
Posts: 40610
Joined: 30/07/2015 20:01

#175 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 25/09/2023 21:53 Nek ide do đavola!
Kupih debljaču Metabo DH 330. Ljetos mi promače ista takva u Austriji za vrlo povoljnu sumu..
Polovna, kupljena u CROM Sarajevo u martu ove godine, još je debelo u garanciji, a očigledno vrlo malo radila, nigdje nijedne ripne ,bilo kakvog wear and tear oštećenja.
Jedva čekam prvi suh dan da je isprobam, a ima se šta raditi-elementi drvene ograde na verandi čekaju.
Dotle, čitam korisničko uputstvo.
Super :thumbup:

Moj ti je savjet da savršeno poravnaš ulaznu i izlaznu ploču sa unutrašnom pločom debljače. Ako to ne uradiš može ti se dogoditi da ti na početku i kraju daske nastanu udubljenja od 1-2 cm. Vidi na youtube pod "planer snipe". To jeste, dok čekaš suhe dane dovedi debljaču "u nulu".
Post Reply