alarm-pomoc

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
kukuljas

#1 alarm-pomoc

Post by kukuljas » 05/06/2012 12:43

Moze li mi neko preporuciti alarm za određeni prostor odnosno vikendicu, koji salje sms poruku ili poziva na br. mobitela ali da radi na baterije, naime svako mjesec-dva mi provaljuju kroz prozor i odnose stvari. Nasao sam na internetu alarme koje rade na taj princip međutim svaki zahtijeva napajanje na struju, pa eto ako neko ima neke preporuke bio bih zahvalan.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.
Been thanked: 3 times

#2 Re: alarm-pomoc

Post by PipiDugaDevetka » 05/06/2012 14:03

kukuljas wrote:Moze li mi neko preporuciti alarm za određeni prostor odnosno vikendicu, koji salje sms poruku ili poziva na br. mobitela ali da radi na baterije, naime svako mjesec-dva mi provaljuju kroz prozor i odnose stvari. Nasao sam na internetu alarme koje rade na taj princip međutim svaki zahtijeva napajanje na struju, pa eto ako neko ima neke preporuke bio bih zahvalan.
UPS-uninterrupted power suply ti radi na baterije, pa kupiš UPS malo veće snage i ko da je na struju, a u stvari radi na baterije. Valja ti nosati teški UPS svaki put kada odlaziš sa vikendice i na vikendicu da dopuniš baterije. Vidi na podforumu IT tehnologija, tamo su inžinjeri i tehničari...Sve znaju i hoće pomoći. UPS je za njih ''mala maca''.

Prethodno prouči zakone kako postupati prema pljačkašu kada ga uhvatiš na djelu. Ne smiješ ga tući. Nedo-bog da postaviš bombu ili minu neku ....ZENICA ti ne gine.

kojeime

#3 Re: alarm-pomoc

Post by kojeime » 06/06/2012 15:53

UPS radi na struju i u trenutku kada struje nestane prebacuje se na bateriju. Sto znaci da u trenutku kada provalnici prekinu napajanje strujom, ima dovoljno vremena, to jeste baterija UPS-a daje dovoljno energije da alarm nastavi raditi toliko da bi poslao poruku ili ako je ukljucena kamera snimila provalnike ili zasvirala sirena. U principu UPS na kojem pise 600W bi trebao da isporuci 600W standardne, to jeste naizmjenicne struje od 230V u trajanju jedan sat. Ako ti alarm trosi manje, na primjer 100W to znaci da ce na UPS-u od 600W alarm raditi 6 sati.

Mozes postaviti skrivene kamere kao zatvoreni sistem (CCTV) koje kada detektuju pokret snime provalnika i sa tim snimkom otici u policiju pa kada ih uhvate da ti se pokusaju vratiti stvari. Zasto kamere koje detektuju pokret, pa zato sto ako koristis kamere koje konstantno snimaju onda ti treba puno prostora za snimljeni materijal. Ovako kamera snima samo kada je aktivira pokret. Da li je to isplativo tebi, ne znam. Za to ti osim kamere treba jos ili poseban uredjaj ako kupis takav komplet (kamera sa detektorom pokreta i snimac) ili racunar (mozes kupiti samo kameru sa detektorom pokreta i onda je prikopcas na racunar sa programom koji snima kada kamera detektuje pokret). U BiH jos nisam nasao za sistem koji vlasniku salje poruku kada mu neko provali u kucu, ali ne kazem da ne postoji, samo ja za takav ne znam.

Ove sisteme sa kamerame sakrijes, jer ako provalnik vidi kameru moze doci do snimaca ili racunara i unistiti snimke, dakle da se ne vidi ni kamera. Mozes staviti naljepnicu da je vikendica zasticena video snimanjem, nekada to odvrati provalnike. Ali onda ti ttrebaju dva sistema, jedan kao mamac koji ce provalnik uspjeti vidjeti pa ga ili izbjeci ili onemoguciti, a drugi skriveni koji ce ti tajno snimiti provalnika. Ovaj vidljivi treba zbog naljepnice, ovaj skriveni treba da uradi posao.

Medjutim, rjesenja pri kojem bi provalnici bili uhvaceni na djelu je tesko uraditi. Jedno od rjesenja je potpisivanje ugovora sa sigurnosnom firmom i kada se aktivira alarm na vikendici, patrola firme izlazi na teren, pa ako koga uhvate, uhvate. E, sad, da li je to isplativo, to jeste da li je takav ugovor preskup, ne znam. Drugo rjesenje je fizicka zastita pored alarma i kamere. Dakle, resetke na prozore, vrata i slicno, sto mozda kvari izgled i ugodjaj, ali mozda ce odvratiti provalnike. Sve se moze provaliti, svaka vrata ili resetka, ali lopovi se obicno ne vole dugo zadrzati na mjestu, pa ako im treba puno vremena da provale mozda ce odustati.

Ljudi po svijetu svasta rade, prave sisteme kod kojih provalnik udje i aktivira sistem koji ga zarobi u prostoru da ne moze izaci. Ali to su vec fanatici i ko zna da li je tako nesto ovdje isplativo ili uopste izvedivo.

Miniranje bombama, udarom struje i slicno je krivicno djelo, i to nemoj raditi.

Ako ove sisteme ne mozes kupiti u BiH, vani ima svega, a i cijene mogu biti prihvatljive, pa proguglaj i nesto ces pronaci da kupis.

Sretno.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#4 Re: alarm-pomoc

Post by PipiDugaDevetka » 06/06/2012 21:04

Poznat je slučaj narkomana Konjicije (sin političara koji je umro). Postavio bombu da se aktivira kada neko nepozvan uđe i poštar jadnik teško ranjen, ja mislim da je i sada invalid. Jedva preživio nedužni čovjek.

m-m

#5 Re: alarm-pomoc

Post by m-m » 06/06/2012 21:16

-
Last edited by m-m on 06/12/2014 01:06, edited 1 time in total.

PipiDugaDevetka

#6 Re: alarm-pomoc

Post by PipiDugaDevetka » 06/06/2012 23:38

m-m wrote:
kukuljas wrote:Moze li mi neko preporuciti alarm za određeni prostor odnosno vikendicu, koji salje sms poruku ili poziva na br. mobitela ali da radi na baterije, naime svako mjesec-dva mi provaljuju kroz prozor i odnose stvari. Nasao sam na internetu alarme koje rade na taj princip međutim svaki zahtijeva napajanje na struju, pa eto ako neko ima neke preporuke bio bih zahvalan.
I šta imaš od tog ako dobiješ sms ili poziv ??? Ne znam koliko si udaljen od vikendice ali neš valjda u po noći u pidžami ganjat lopove ?

Moj ti je savjet ... dobri gelenderi... željezni... betonski... asfaltni... to ti je jedino rješenje !
Valjda čovjek misli pozvati policiju i poslati ih da uhvate pljačkaše. Zabluda,...Bićeš pravo razočaran kada prvi put dobiješ SMS i pozoveš dežurnog operativnog u policijskoj stanici koja je nadležna....

Nema druge, nego izađi na izbore i glasaj za promjenu vlasti=revoluciju,...

kukuljas

#7 Re: alarm-pomoc

Post by kukuljas » 07/06/2012 00:11

Hvala na savjetima, naumpalo mi je da imam jedan nekorišten ups pa cu pokušati spojiti na alarm koji mislim uskoro nabaviti.Vikendica je udaljena nekih 20 minuta voznje od kuce ali je na usamljenom mjestu tako da lopov moze raditi sta hoce satima da ga niko ne vidi. Što se tice ovih mina to niti pomišljam niti smijem oko toga radit jer bih prvi stradao.
Tako mislim da bi mi najbolje odgovarao ovaj sistem da mi pošalje sms i da odem i vidim situaciju, u najboljem slučaju mogu zapisati registracije vozila jer imaju tragovi od prošlog puta kad su dolazili. Policija je dolazila 2 puta ali nista samo napravili zapisnik i ništa dalje.

Post Reply