Aladža džamija Foča : počinje obnova

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Straza
Posts: 315
Joined: 02/05/2014 13:52

#1 Aladža džamija Foča : počinje obnova

Post by Straza »

Image


Velika stvar

Napokon !!!

http://www.medzlisfoca.com
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#2 Re: Aladža džamija Foča : počinje obnova

Post by karanana »

koliko dugo ce trajati obnova? hoce li ko ferhadije jedno 15-20 godina?
Straza
Posts: 315
Joined: 02/05/2014 13:52

#3 Re: Aladža džamija Foča : počinje obnova

Post by Straza »

karanana wrote:koliko dugo ce trajati obnova? hoce li ko ferhadije jedno 15-20 godina?

Rekose dvije godine. Sad ne znam koliko tacno ce trebati te konacne radove, unutrasnjost itd...Uglavnom ici ce monogo brze od Ferhadije. Ovdje je prednost sto je vec osiguran novac pa ce zato ici brze od Ferhadije.

Najznacajniji islamski objekat u Bosni.

http://medzlisfoca.com/index.php/novost ... nju-aladze
SarajevoHorde
Posts: 60
Joined: 30/05/2014 18:41

#4 Re: Aladža džamija Foča : počinje obnova

Post by SarajevoHorde »

A za sta je ovo velika stvar tacno?
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#5 Re: Aladža džamija Foča : počinje obnova

Post by NIN »

Koliko vas zna sta zapravo znaci aladza, na kojem jeziku i zasto je tako nazvana? :D

Naravno, bez guglanja! :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#6 Re: Aladža džamija Foča : počinje obnova

Post by fatamorgana »

Neki me džavo natjera da proguglam ali neću sad reći drugima šta znači, :smeker:
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#7 Re: Aladža džamija Foča : počinje obnova

Post by nasa »

SarajevoHorde wrote:A za sta je ovo velika stvar tacno?
Znace oni koji su je porusili!

A ne znam odgovor....odoh guglati :mrgreen:
Straza
Posts: 315
Joined: 02/05/2014 13:52

#8 Re: Aladža džamija Foča : počinje obnova

Post by Straza »

Postavljen kamen temeljac za ponovnu izgradnju Aladže

http://www.medzlisfoca.com/index.php/novosti#
Danas (30.05.2014.g) je nakon klanjanja džuma-namaza postavljen kamen temeljac za ponovnu izgradnju Aladža džamije u Foči. Džumu-namaz je imamio i hutbu održao reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović.

Među brojnim prisutnim na svečanosti bio je i generalni direktor Generalne direkcije vakufa Republike Turske Adnan Ertem. Direkcija vakufa Republike Turske je i investitor projekta. Sporazumom između Vakufske direkcije Islamske zajednice i Generalne direkcije vakufa Republike Turske omogućena je ponovna izgradnja Aladža džamije.

Kamen temeljac položili su Reisu-l-ulema IZ BiH Husein ef. Kavazović, član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, ambasador Turske u BiH Ahmet Yildiz, direktor Direkcije vakufa Turske Adnan Ertem, direktor Vakufske direkcije hfz. Senaid Zaimović, novi i goraždanski muftija na odlasku Hamed ef. Efendić i Remzija ef. Pitić.

Posebno zadovoljstvo činilo je i prisustvo načelnika Opštine Foča gosp. Radisava Mašića, pripadnika Srpske Pravoslavne crkve i mnogobrojnih drugih pripadnika pravoslavne vjere.

Koristimo priliku da se ispred Medžlisa Islamske zajednice Foča zahvalimo svima koji su pomogli u organizaciji ovog historijskog događaja uz dovu Uzvišenome da ih obilato nagradi!
Straza
Posts: 315
Joined: 02/05/2014 13:52

#9 Re: Aladža džamija Foča : počinje obnova

Post by Straza »

Aladža džamija je najvrijedniji islamski objekat u Bosni i jedan od najvrijednijih na Balkanu.

http://bosnjaci.net/prilog.php?pid=52395


Inače je u Foči(gradu) bilo 17 džamija. Do sada je obnovljena Atik Ali pašina na Musluku (Donje Polje) i u toku je obnova Careve džamije.
Straza
Posts: 315
Joined: 02/05/2014 13:52

#10 Re: Aladža džamija Foča : počinje obnova

Post by Straza »

Za pročitati
Aladža (Hasan Nazirova) džamija, mjesto i ostaci graditeljske cjeline - Nacionalni spomenik

Objavljeno u "Službenom glasniku BiH", broj 85/05.

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika na osnovu člana V stav 4 Aneksa 8 Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i člana 39 stav 1 Poslovnika o radu Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, na sjednici održanoj od 6. do 10. jula 2004. godine donijela je
O D L U K U
I
Mjesto i ostaci graditeljske cjeline Aladža (Hasan Nazirove) džamije u Foči proglašavaju se nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: nacionalni spomenik).
http://www.kons.gov.ba/main.php?id_stru ... ew&id=2484
User avatar
argyle
Posts: 1840
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#11 Re: Aladža džamija Foča : počinje obnova

Post by argyle »

User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#12 Re: Aladža džamija Foča : počinje obnova

Post by arzuhal »

Šteta što će ostati prazna...
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#13 Re: Aladža džamija Foča : počinje obnova

Post by mali jomu »

arzuhal wrote: Šteta što će ostati prazna...

Gdje se Ezani tu vazda sve vrije, zato su je i srusili, i svugdje gdje su mogli dzamije su srusili, zato sto vazda sve vrije......
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#14 Re: Aladža džamija Foča : počinje obnova

Post by Rampage »

arzuhal wrote:Šteta što će ostati prazna...
Nažalost.

Juče poslije podne namaza:

Image
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#15 Re: Aladža džamija Foča : počinje obnova

Post by mali jomu »

Kad pocne brojanje ljudi u dzamijama, tad ne treba nikako ni ici u dzamije.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#16 Re: Aladža džamija Foča : počinje obnova

Post by mali jomu »

Nakon prvog ezana s munare fočanske ljepotice, fočanka vratila Kur'an iz srušene Aladže


Image
Žena je Svetu knjigu našla pored ceste, u travi, nakon miniranja Aladže




Dok nam pokazuje primjerak Kur'ana, na kojem se još vide tragovi zemlje na koju je bačen, Goraždanin Mensur Kadrić ne može sakriti emocije s kojima se već danima bori.

Ni sam ne može vjerovati da u rukama drži svetu knjigu koja je nekad pripadala džematu Aladža džamije, a još više je ganut gestom dobre Fočanke koja je Kur'an čuvala 27 godina u svom domu, da bi ga vratila obnovljenoj fočanskoj ljepotici.



Zamotan u peškir

- Evo, tri dana ne dolazim sebi. Imam neki drhtaj u sebi, želju da što prije odem, popričam s fočanskim imamom Dženanom ef. Krajišnikom. Otići ću u petak na džumu i osjećam da će i meni tada biti lakše - kaže Kadrić.


Fočanka, koja zbog sigurnosti nije željela odati identitet, u trgovinu „Gradac“ u Džindićima, između Foče i Goražda, ušla je dan nakon otvaranja Aladže. Razgledala je po policama, kupila neku sitnicu, diskretno čekajući da trgovac ostane sam za pultom.


- Pitala me je jesam li vjernik. Odgovorio sam da jesam. Rekla je da je došla iz Foče kako bi nekome od vjernika vratila Kur'an. Pronašla ga je nakon miniranja Aladže, pored ceste u travi, a pošto je odrasla s muslimanima, znala je da se radi o svetoj knjizi. Očistila ga je od zemlje, zamotala u peškir i krila i od supruga i porodice. Živjela je s tim godinama. Kada je bilo otvorenje Aladža džamije, čula je ezan i to ju je ponukalo da dođe u Goražde - priča nam Kadrić.



Put u Foču

Dobra Fočanka nije htjela nikakvu nagradu za svoj gest.

- Rekao sam joj da je dženetlija, a ona je odgovorila da joj je to bila dužnost i da nije mogla dopustiti da Knjigu narod gazi po ulici. Poslije sam razgovarao s imamom iz Goražda i on mi je rekao da me ova gospođa sada zadužila, da bi bilo dobro da odem u Foču i Kur'an vratim Aladža džamiji. Nakon toliko godina neka ga tamo gdje je i bio i neka narod priča da ima ljudi i ove i one vjere, da ljudi i neljudi ima i tamo i ovamo – ističe Kadrić.



„Žali Bože ljudi kojih više nema“

Fočanka, koja je donijela Knjigu Mensuru, nije željela otkriti ime.

- Odbila je i bilo kakvu naknadu, samo me zamolila da, kada se budem molio Bogu, to učinim i za nju. Dodala je: „Žali Bože ljudi kojih više nema“ – kaže Mensur.



https://avaz.ba/vijesti/bih/483345/foca ... ene-aladze
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#17 Re: Aladža džamija Foča : počinje obnova

Post by arzuhal »

Hvala Allahu, Njegova dobrota i milost su neizmjerne i ničim uvjetovane... S njima nam se pokazuje i otkriva gdje god, kad god i kako god hoće...
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#18 Re: Aladža džamija Foča : počinje obnova

Post by zagortenej »

Princ sevdaha Božo Vrećo za "Avaz": Plakao sam znajući da je džamija Aladža ponovo raširila krila
Plakao sam znajući da je ponovo, kao u mojoj pjesmi, raširila krila i pokazala raskoš svoje duhovne ljepote, mira i skrušenosti. Pjesma je doživjela ponovno rođenje otvaranjem džamije i mnogo ljudi mi je pisalo i dijelilo objave koje su u svom sadržaju imale moju pjesmu kao muzičku podlogu. Veliki je to uspjeh, ona je već zaživjela u narodu i ljudi je posmatraju baš kao duhovnu pjesmu ili pjesmu koja sevdahom progovara o našoj tradiciji, vjeri i ljepoti običajnog i kulturološkog blaga naše zemlje. Ponosan sam i sretan zbog toga.

Uskoro idem, ne stižem od putovanja i koncerata, no svakako hoću. A ezan o kojem pričate je u mom srcu, on se ne sluša ušima, već srcem, i tu je uvijek u meni i oko mene, kao i samilosna božanska sveprisutnost.
https://avaz.ba/showbiz/jet-set/485595/ ... rila-krila
Post Reply