Al se nekad dobro jelo bas...

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#76 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by tempuser »

To je sad nema ko da nasljedi zanat, ali ne mozes apriori kriviti djecu, ne mozes im nametnuti sta ce biti u zivotu.
Ja sam par godina poslije rata odlicne cevape jeo na uglu V. Perica i Dj. Mazalica gdje je sad nova zgrada u sarajevska berza. Tu je do unazad mozda 15 godina, mozda i manje, bio plavi montazni objekat i starinska cevabdzinica, ne mogu sa se sjetim kako sve zvala. Gazda sitan, crn sa brkovima. Cevapi odlicni, ali djeca pozavrsavala fakultete, ne mozes ih natjerati da budu cevabdzije cijeli zivot i tu je kraj price.
User avatar
arslanica
Posts: 292255
Joined: 22/07/2008 07:48
Location: pod stolom :D

#77 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by arslanica »

pratim :D
coco1
Posts: 670
Joined: 11/09/2017 09:25

#78 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by coco1 »

bili su i oni cevapi kuhani u loncu, valjda s maslom. radnja bila na cosku izmedju danasnjeg zeljo 1 i 2
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#79 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by ljevoruki »

high_volume wrote:
ljevoruki wrote:... buregdzinica, zaboravio ime, pored cevapdzinice Zeljo, bila dobra krompirusa. ..
Rekord?
Moguce, buregdzinica je bIla izmedju Zelje i Svrakiceve radnje.
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#80 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by muha_sa »

coco1 wrote:bili su i oni cevapi kuhani u loncu, valjda s maslom. radnja bila na cosku izmedju danasnjeg zeljo 1 i 2
jašta--cevapi u maslu :D

kad smo vec u toj mahali--dobra bila kajgana u "Kalimeru" kod Reše Torlaka
mehana
Posts: 9
Joined: 03/11/2008 20:23

#81 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by mehana »

pizza u Maestra na vrbanji / grbavici 1, ja bolju u zivotu nisam jeo do dana danasnjeg. sto je najcudnije, nakon rata vise nigdje nisam nasao onakve nedopecene pizze kakve je Abid tu prodavao.

naravno, pereci kod prve (to je drzao jedan moj komsija), nema dalje. njemci se mogu hvalit sa onim njihovim pretzel-sranjima, ali onim perecima ne mogu opepelit.

burek kod Dzinovica, ali sirnica i zeljanica kod onog jednog na grbavici 1 kod kafane Mis, na samoj trolejbuskoj stanici (ja mislim da se tip zvao Prodanovic ili tako nekako).

pljeskavice na vise mjesta, koja manje vise svi znaju, ali 2 su neprevedno zapostavljena, prvo (mada vec spomenuto) kod pored doma zdravlja omer maslic (kod vranice) u redu malih radnji, a druga odma kad se prodje zeljin stadion u pravcu prema dobrinji s lijeve strane, isto se zvala zeljo. ajd sto su im pljeskavice ukusne, nego sto su bile povrsine ko djon tena kosarkasa.

itd


ih, bilo je krkanluka i hedonizma po sarajevu u ta vremena...
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#82 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by karanana »

tempuser wrote:To je sad nema ko da nasljedi zanat, ali ne mozes apriori kriviti djecu, ne mozes im nametnuti sta ce biti u zivotu.
Ja sam par godina poslije rata odlicne cevape jeo na uglu V. Perica i Dj. Mazalica gdje je sad nova zgrada u sarajevska berza. Tu je do unazad mozda 15 godina, mozda i manje, bio plavi montazni objekat i starinska cevabdzinica, ne mogu sa se sjetim kako sve zvala. Gazda sitan, crn sa brkovima. Cevapi odlicni, ali djeca pozavrsavala fakultete, ne mozes ih natjerati da budu cevabdzije cijeli zivot i tu je kraj price.
da se nije zvala faruk?
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#83 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by muha_sa »

karanana wrote:
tempuser wrote:To je sad nema ko da nasljedi zanat, ali ne mozes apriori kriviti djecu, ne mozes im nametnuti sta ce biti u zivotu.
Ja sam par godina poslije rata odlicne cevape jeo na uglu V. Perica i Dj. Mazalica gdje je sad nova zgrada u sarajevska berza. Tu je do unazad mozda 15 godina, mozda i manje, bio plavi montazni objekat i starinska cevabdzinica, ne mogu sa se sjetim kako sve zvala. Gazda sitan, crn sa brkovima. Cevapi odlicni, ali djeca pozavrsavala fakultete, ne mozes ih natjerati da budu cevabdzije cijeli zivot i tu je kraj price.
da se nije zvala faruk?
"Kod Faruka"--samo što Faruk nit je bio sitan nit je brkove imo

rahmet mu duši
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#84 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by tempuser »

muha_sa wrote:
karanana wrote:
tempuser wrote:To je sad nema ko da nasljedi zanat, ali ne mozes apriori kriviti djecu, ne mozes im nametnuti sta ce biti u zivotu.
Ja sam par godina poslije rata odlicne cevape jeo na uglu V. Perica i Dj. Mazalica gdje je sad nova zgrada u sarajevska berza. Tu je do unazad mozda 15 godina, mozda i manje, bio plavi montazni objekat i starinska cevabdzinica, ne mogu sa se sjetim kako sve zvala. Gazda sitan, crn sa brkovima. Cevapi odlicni, ali djeca pozavrsavala fakultete, ne mozes ih natjerati da budu cevabdzije cijeli zivot i tu je kraj price.
da se nije zvala faruk?
"Kod Faruka"--samo što Faruk nit je bio sitan nit je brkove imo

rahmet mu duši
Jbga proslo 15 god, vjerovatno sam nesto pmjesao u glavi ili je imao radnika... :D
Sinoc prolazim pored ex AS-a, Hose i zamirisu mi kesteni. Tacno me vratise u djetinjstvo i kospicarnu na mostu na Otoci.
Malo psolije toga o ovo temi pricam s jaranom i on me podsjeca na poslijeratnog trovaca sa Marindvora. Hamburger marka, pljeskavica dvije, s tim sto za pljeskavica meso hamburgera i razvaljano ga oklagijom da dobije na dimenzijama u 1/2 sa istim prilozima. :lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#85 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by bitanga_sa_otesa »

zar nije cevabdzinica kod faruka bila u privatnoj kuci na mjestu gdje je sad ona hrdjava zgrada?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#86 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by JThomas »

jeste. na trokutastom parkingu.
User avatar
rahmetli dedo
Posts: 402
Joined: 04/12/2017 18:51
Location: Vlakovo M-28

#87 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by rahmetli dedo »

evo i moj prilog temi o hapi prije rata
iako sam bio relativno mlad, ali su me ovi moji iz firme vodali kao lokalca i poznavaoca kad bi noćili u Sa (a ja sve pito starog, kad šta treba rezervisat, on to odradi)
ćevapi - klasika - Devetka, Mrkva, Kurto i meni omiljeni Sport, u mojoj mahali Agronom
Janjetina - kod Stake na vracama i Jekovac
pizza meni najbolja bila kod Age Čauševića u La Scali na donjim ciglanama
kod Palate šta te zapadne :) i u morića hanu "na meso"
od ovih finijih restorana Šentada (riba, školjke..), onaj u Lorisu kasnije bio, zaboravio sam ime
Luna u neđarićima dernek do zore
honorable mention Kineski restoran na obali, meni klopa nako, al imali smo kineski restoran
garant sam svašta zaboravio
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#88 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by Banksy »

Pica bila najbolja u Pescari, u Filipa Kljajića, morsko u Šentadi, kifle kod Jerlagića, pereci kod Prve, topli sendviči u Milku, pita kod Džinovića, janjetina kod Minje, pače Hadžibajrić, ćevapi Ferhatović, sve kod Palate, itd.
Jah...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#89 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by tempuser »

JThomas wrote:jeste. na trokutastom parkingu.

Aaaaaa, onda su @karanana i @muha_sa mozda fulili, mozda je gazda ipak bio sitan s brkovima! :lol:

Ova cevabdzinica na koju ja mislim je bio plavi montazni objekat na uglu sadasnjih V. Perica i Djoke Mazalica. Na tom mjestu je sad nova zgrada sa sarajevskom berzom i nekim IT shopom.
Evo na mapi, ova na koju ja mislim je plavi krug,kod faruka bi trebao biti crveni krug sa druge strane Hisete.

Image
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#90 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by tempuser »

rahmetli dedo wrote: Janjetina - kod Stake na vracama i Jekovac
Bio sam premlad da samo stalno idem na janjetinu ali mi je stari pricao da je u Mladom jagnjetu u Lukavici meso bilo odlicno. Mlado jagnje i danas radi...
User avatar
rahmetli dedo
Posts: 402
Joined: 04/12/2017 18:51
Location: Vlakovo M-28

#91 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by rahmetli dedo »

tempuser wrote:
JThomas wrote:jeste. na trokutastom parkingu.

Aaaaaa, onda su @karanana i @muha_sa mozda fulili, mozda je gazda ipak bio sitan s brkovima! :lol:

Ova cevabdzinica na koju ja mislim je bio plavi montazni objekat na uglu sadasnjih V. Perica i Djoke Mazalica. Na tom mjestu je sad nova zgrada sa sarajevskom berzom i nekim IT shopom.
Evo na mapi, ova na koju ja mislim je plavi krug,kod faruka bi trebao biti crveni krug sa druge strane Hisete.

Image
da to nije ćevabdžinica "kod Zudija"?
i Loru je držo Ćundo
Umočak u mom grilu na pijaci je bilo pola somuna umočeno u mast od grila piletine (rottisserie) i kašika senfa
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#92 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by tempuser »

rahmetli dedo wrote:
tempuser wrote:

Aaaaaa, onda su @karanana i @muha_sa mozda fulili, mozda je gazda ipak bio sitan s brkovima! :lol:

Ova cevabdzinica na koju ja mislim je bio plavi montazni objekat na uglu sadasnjih V. Perica i Djoke Mazalica. Na tom mjestu je sad nova zgrada sa sarajevskom berzom i nekim IT shopom.
Evo na mapi, ova na koju ja mislim je plavi krug,kod faruka bi trebao biti crveni krug sa druge strane Hisete.

Image
da to nije ćevabdžinica "kod Zudija"?
i Loru je držo Ćundo
Umočak u mom grilu na pijaci je bilo pola somuna umočeno u mast od grila piletine (rottisserie) i kašika senfa
Nije, i Faruk i Zuhdi su sa desne strane Hisete, Zuhdi je i danas tu, a ova je bila sa lijeve u Valtera Perica. Pogledaj gdje je plavi krug.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#93 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by bitanga_sa_otesa »

sjecam se te plave cevabdzinice,ne znam kako se zvala,ali bio je uvijek taj brko unutra,slabo je ko i ulazio tu,vazda prazna...kod zuhdija sam dvaput jeo cevape i nisu bili losi .mozda 1988. i jednom 2003.
coco1
Posts: 670
Joined: 11/09/2017 09:25

#94 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by coco1 »

i danas znam otic na uckurusu. mada, nema mi ukus kao nekad. bila je i furdenjaca, pravili je u buregdzinici jahorina, onaj prolaz sto vodi od bivseg stakla, prema obali. ja jednom pojeo, al kad su mi rekli od cega se pravi, vise nikad :D mada, bilo je raje, davili se s njom
Stari_Jarac
Posts: 225
Joined: 18/07/2016 12:45

#95 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by Stari_Jarac »

bitanga_sa_otesa wrote:sjecam se te plave cevabdzinice,ne znam kako se zvala,ali bio je uvijek taj brko unutra,slabo je ko i ulazio tu,vazda prazna...kod zuhdija sam dvaput jeo cevape i nisu bili losi .mozda 1988. i jednom 2003.
I ja se sjećam te ćevabdžinice, ni ja nisam nikada ušao u nju i ne mogu sjetiti imena :roll: , kod Zudija sam bio dosta puta do rata, slovo h je dodao poslije, nekada, ja ga se sjećam kao "Kod Zudija". Sjeća li se neko ćevabdžinice u Kralja Tomislava nekadašnjoj, je li bješe Koševo? uvijek mi je izvana imala neki specifičan miris.
dimnjacar
Posts: 138
Joined: 30/11/2016 15:34

#96 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by dimnjacar »

bitanga_sa_otesa wrote:sjecam se te plave cevabdzinice,ne znam kako se zvala,ali bio je uvijek taj brko unutra,slabo je ko i ulazio tu,vazda prazna...kod zuhdija sam dvaput jeo cevape i nisu bili losi .mozda 1988. i jednom 2003.
Ćevabdžinica "Kod Zudija" je jos krajem 70-ih bila na maloj pijaci na M. Dvoru - tačno prekoputa Zorine pekare, ta pijaca je "odsječena" kada se ulica Brankova proširivala pred olimpijadu (pijaca radila i jedno vrijeme iza rata, tu bio onaj Mediteran fish grill), a Zudi se preselio 30-ak metara niže u narandžasti limeni objekat, gdje je i sada - prekoputa frizerske radnje rahm. Seje Čerkeza. Poslije rata malo proširio poslovanje i kao buregdžinica i aščinica, i napravio "ribrending" - postao "Kod ZuHdija". Sa njim radio brat, Seba mu nadimak, koji se odvojio i otvorio "Mimozu" u novim zgradama na bivšem Bulevaru Borisa Kidriča.

Na ćošku ulice Veljka Čubrilovića (sada Đoke Mazalića) i V. Perića Valtera je bil ta montažna limeno-staklena ćevabdžinica u kojoj je na roštilju radio čovjek koji se zvao Besim - Besko, iz Velešića, a navodno prije radio na roštilju kod Želje. Ne znam ima li tu neka konekcija sa ovom sada, vidim, vrlo popularnom ćevabdžinicom "Kod Beska" u Hrasnom?

Ćevabdžinica "Kod Faruka" otvorena par godina poslije rata, na komadiću bivšeg parkinga (gdje je sada "hrđava" zgrada :lol: ), i radila do prije par godina kada je gazda - Faruk, umro.

Zorina pekara, kad je već spominjem, imala solidne hljebove, kifle, perece, i ono što u tadašnjim sarajevskim pekarama nije bilo (kao u Srbiji) - pitu (burek, krompiraču, zeljanicu, sirnicu) i jogurt ili povlaku. Osim toga, peklo se razno meso po narudžbi, a i kod nje se mogao dobiti umak ili umočak - pecivo umočeno u saft. I, što je najvažnije, imala extra radno vrijeme - ne znam da je ikada bila zatvorena :D , što je pogotovo dolazilo do izražaja u kasnim noćnim / ranim jutarnjim satima prilikom povratka kući iz grada.....
User avatar
petunija
Posts: 3039
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#97 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by petunija »

Lignje u Kapriju na Grbavici, ne znam radi li još. Imali su i dobru picu mada mi je super bila i u Peskari i La Skali.
Da, i pereci kod Prve, tamo sam kao osnovka često svraćala :gladna:
Stari_Jarac
Posts: 225
Joined: 18/07/2016 12:45

#98 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by Stari_Jarac »

dimnjacar wrote: Ćevabdžinica "Kod Zudija" je jos krajem 70-ih bila na maloj pijaci na M. Dvoru - tačno prekoputa Zorine pekare, ta pijaca je "odsječena" kada se ulica Brankova proširivala pred olimpijadu (pijaca radila i jedno vrijeme iza rata, tu bio onaj Mediteran fish grill), a Zudi se preselio 30-ak metara niže u narandžasti limeni objekat, gdje je i sada - prekoputa frizerske radnje rahm. Seje Čerkeza. Poslije rata malo proširio poslovanje i kao buregdžinica i aščinica, i napravio "ribrending" - postao "Kod ZuHdija". Sa njim radio brat, Seba mu nadimak, koji se odvojio i otvorio "Mimozu" u novim zgradama na bivšem Bulevaru Borisa Kidriča.
Bila i ribarnica kod Pere, mislim prva radnja u tom nizu prije Zudija.
nedzadrk
Posts: 177
Joined: 26/04/2011 09:06

#99 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by nedzadrk »

petunija wrote:Lignje u Kapriju na Grbavici, ne znam radi li još. Imali su i dobru picu mada mi je super bila i u Peskari i La Skali.
Da, i pereci kod Prve, tamo sam kao osnovka često svraćala :gladna:
Kapri je sada Paper Moon prodato Bolicu
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#100 Re: Al se nekad dobro jelo bas...

Post by tempuser »

petunija wrote:Lignje u Kapriju na Grbavici, ne znam radi li još.
Capri je radio do prije par god, tad ga je preuzeo fudbaler Bolic i zove se Paper Moom.
Post Reply