Aktivacija MAP-a

Post Reply
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#1 Aktivacija MAP-a

Post by bunk »

Danas je potvrdjeno da je NATO pokrenuo proces aktivacije MAP- a za Bosnu i Hercegovinu.
Najbitniji dokument od ZAVNOBiH-a naovamo.
Prilika koja nam se pruzila se mora iskoristiti.





BiH dobija ponudu za Akcioni plan za članstvo u NATO-u (MAP), potvrdio je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg u Briselu.

"Očekujem da ćemo od BiH zatražiti izradu prvog godišnjeg programa. Sada je na vlastima BiH da prihvate ovu ponudu", kazao je.

“Trebamo čekati i vidjeti hoće li BiH iskoristiti ovu mogućnost. Mi smo im ponudili šansu. Bosna i Hercegovina je zatražila MAP, a mi smo sada spremni da primimo podnošenje njihovog godišnjeg nacionalnog programa. Sada je na njima da odluče da li će to učiniti”, izjavio je generalni sekretar NATO prenosi RSE.

Sutra i u srijedu se u Briselu održava sastanak ministara vanjskih poslova zemalja članica NATO. MAP će prema najavi biti odobren u srijedu. To je prvi korak u procesu punopravnog članstva.

Od svake zemlje koja se zalaže za članstvo biće zatraženo da izradi godišnji nacionalni program pripreme za buduće članstvo.




User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2 Re: Aktivacija MAP-a

Post by Maraschino »

Usijale se zice na relaciji BG-BL.
DonieBrasco
Posts: 15529
Joined: 31/08/2016 16:09

#3 Re: Aktivacija MAP-a

Post by DonieBrasco »

Dodik ce ovo nas sve sile pokusati da blokira a jedini saveznik u tome mu moze biti Covic.

Beograd se moze napusiti samo ili da se jasno uplicu u unutrasnju politiku BiH, sto opet nama ide u korist.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#4 Re: Aktivacija MAP-a

Post by zavrzlama »

Nema zime sa ce to Crnadak i mektic ekspresno potpisati kao sto se digla rukia protiv ulaska kosova u interpol. 8)
Last edited by zavrzlama on 03/12/2018 15:28, edited 1 time in total.
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#5 Re: Aktivacija MAP-a

Post by hizo ramidovic »

za opstojnost i stabilnost drzave BiH, clanstvo u nato-u, po meni, bitnije je nego ulazak u eu.
prigoda je ovo koju treba maksimalno iskoristiti

p.s. ide referendum u rs-u oko ovoga.
mile gleda u vucka...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6 Re: Aktivacija MAP-a

Post by Maraschino »

hizo ramidovic wrote:za opstojnost i stabilnost drzave BiH, clanstvo u nato-u, po meni, bitnije je nego ulazak u eu.
prigoda je ovo koju treba maksimalno iskoristiti

p.s. ide referendum u rs-u oko ovoga.
mile gleda u vucka...
mislis anketa?
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#7 Re: Aktivacija MAP-a

Post by zavrzlama »

hizo ramidovic wrote:za opstojnost i stabilnost drzave BiH, clanstvo u nato-u, po meni, bitnije je nego ulazak u eu.
prigoda je ovo koju treba maksimalno iskoristiti

p.s. ide referendum u rs-u oko ovoga.
mile gleda u vucka...
Upravo tako...

Samo sto mi imamo win win situaciju..ako srbi u BIH pristanu na Nato OK,ako ne pristanu opet dobro jer sebe sami diskvalifikuju i odrzavanju neprijateljstvo sa Nato i zapadom...BIH zapad treba radi npoliticke potpore a vojna ne treba u slucaju da ovi separatisti u BIH sta pokusaju,jer nije vise 92-a.

dodik ne moze nazad jer vucicu treba konfrontacija radi njegovog polozaja u samoj srbiji...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#8 Re: Aktivacija MAP-a

Post by Maraschino »

Dodik se ne oglasava iako su mu savjetnici to saopstili. Ceka se misljenje iz matice.
U svakom slucaju bi ce to tema za naredne 4 pa i vise godina.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#9 Re: Aktivacija MAP-a

Post by mO k3 »

Mile nas voli ka NATO!!!+





Mile najveci bosanski sine !!
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#10 Re: Aktivacija MAP-a

Post by soha96 »

Koji su iduci koraci u vezi ovoga, koliko bi sve to trebalo potrajati? Ko moze blokirati itd moze li neko detaljnije objasniti.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#11 Re: Aktivacija MAP-a

Post by zavrzlama »

soha96 wrote:Koji su iduci koraci u vezi ovoga, koliko bi sve to trebalo potrajati? Ko moze blokirati itd moze li neko detaljnije objasniti.
Mogu blokirati srbi u BIH,jer taj isti Nato u Dejtonu im dao ustavom pravo na blokadu svega i svacega...

MEDJUTIM ako zapad istinski zeli BIH u Nato,oni ce naci nacin da primoraju srbe u BIH......BIH srbi ce kad tad morati pristati na NATO silom ili milom,nego oni odugovlace da bi zauzvrat dobili jos veci stepen neovisnosti manjeg entiteta od drzave BIH.

Manji entitet ne zeli u Nato jer je to kraj iluzija i nadanja o podjeli BIH,jer kad BIH udje u NATO,srbi ne dijele samo BIH, nego atakuju na jednu clanicu NATO-a.

Kako rusi rovare i otimaju tudje teritorije,jedna od kazni rusima lako moze biti unistenje ruskog faktora u BIH....
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#12 Re: Aktivacija MAP-a

Post by General War »

Maraschino wrote:
hizo ramidovic wrote:za opstojnost i stabilnost drzave BiH, clanstvo u nato-u, po meni, bitnije je nego ulazak u eu.
prigoda je ovo koju treba maksimalno iskoristiti

p.s. ide referendum u rs-u oko ovoga.
mile gleda u vucka...
mislis anketa?
:lol: :thumbup:
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#13 Re: Aktivacija MAP-a

Post by asker »

Jel' ono MAP predvidja modernizaciju OS, postepeno prilagodjavanje NATO standardu? Povecanje budzeta za OS? Sta se desilo sa onom planiranom kupovinom 12 Puma?
O tome se puno pricalo pa onda nista par godina. Medjutim da nije suplja i propala stvar, cuo sam u nekom od intervjua sa Dodikom prije samo par mjeseci. Bio je kao kivan na "izdajnike" Srbe koji su to dopustili, kao da je nezaustavljiv proces nabavka tih helikoptera.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#14 Re: Aktivacija MAP-a

Post by bunk »

Ma nema nazad.
Crna Gora sa jedne strane a Hrvatska s druge u NATO.Mi smo sledeci.
A iskreno se radujem opstrukcijama s bilo cije strane.
Jer jos nisam cuo da je nekoj suverenoj clanici UN otvoren MAP a da je zbog opstrukcija nekog politicara koji je u stvari lut(j)ka na koncu taj proces nezavrsen.
tabloid
Posts: 372
Joined: 16/03/2010 13:21

#15 Re: Aktivacija MAP-a

Post by tabloid »

Srbi proslavljaju MAP


vjecnikomentator
Posts: 74
Joined: 08/10/2018 01:39

#16 Re: Aktivacija MAP-a

Post by vjecnikomentator »

Bosna i Hercegovina će sigurno postati članica NATO-a htjeli to Srbi ili ne. Ako bi se kojim slučajem desila opstrukcija ulaska u NATO - ludorije iskusnog Milorada, onda bi bio raspisan referendum na kojem bi Srbi vjerovatno bojkotovali isti, a Bošnjaci preglasali ostala dva naroda - ako već Hrvati ne žele ulazak u NATO.

Ovo je jako kompleksno pitanje, jer Bošnjaci više za saveznike nemaju Hrvate, već smo jedino sami sebi saveznici, moramo rasti procentualno na nivou BiH - to nam je jedini način da donosimo odluke sami i da možemo ostale preglasavati.

Bez većine ne možemo ništa.
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#17 Re: Aktivacija MAP-a

Post by Ironman_88 »

Rusi su se počeli previše bahatiti u zadnje vrijeme, i ja kontam da je lako moguće da je ovo više odgovor na djela i provokacije Rusije a manje zbog toga što smo zaslužili, ali znamo svi onu o poklonu i zubima...

Uglavnom to bi bila super stvar iz već navedenih razloga: separatističke tendencije adieu, Crna Gora članica NATO-a, Makedonija također uskoro nakon deblokade, Kosovu ne smije faliti dlaka sa glave (vidjeli smo koliko čvrsto Amerika stoji iza njih, ljudi kulturno i EU odjebali u vezi carina i formiranja vojske). Srbija okružena NATO zemljama ni u snu se nebi usudila pokušavati da glumi neku regionalnu velesilu i sprovodi u djelo bilo kakve teretorijalne pretenzije u bilo kojoj susjednoj državi - tako da na kraju ostaje pitanje hoće li sama Srbija prije u EU ili u NATO. U međuvremenu mogu jedino u regionu nas politički maltretirati preko RS-a, ali i taj bi utjecaj onda trebao biti manji.

A što se tiče blokada unutar BiH, mišljenja sam da svaki otpor (koji će biti snažan) ide probosanskim strujama na ruku. Na Dodika se odavno gleda kao na otvorenog ruskog igrača sa crne liste (što i jeste), a Čović koji je u međunarodnim krugovima već identificiran kao faktor blokada i destabilizacije, neka objasni svima zašto on kao nositelj evropskih, civilizacijskih i demokratskih vrijednosti ne želi progres i pristup NATO-u.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4836
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#18 Re: Aktivacija MAP-a

Post by duh_sa_sjekirom »

Članstvo BiH u NATO savezu od ključne je važnosti za mir i stabilnost u cijelom regionu.
Bošnjaci (i svi oni koji ovu državu doživljavaju kao svoju) nemaju dilema oko toga-članstvo im je u rangu vitalnog nacionalnog interesa, prije svega zbog opstanka samog naroda. Zato bi im to trebalo biti prioritet u političkom djelovanju. Naravno, uz mir i stabilnost idu i investicije, ekonomska stabilnost itd.
Hrvati također ne bi trebali imati dvojbu-Hrvatska je članica već godinama. Ovdje problem može biti Dragan Čović i njegov podanički odnos spram Dodika. No, u slučaju da bude protiv ulaska, bit će to njegov autogol.
Srbi su, navodno, protiv zbog bombardovanja 1999. Naravno, ovo je samo izgovor a stvarni razlog je to što ulaskom BiH u NATO zanavijek nestaju snovi o stvaranju neke nezavisne srpske države zapadno od Drine ili nekakvog ujedinjenja entiteta RS sa Srbijom. Time nestaje municije i sredstava za ucjene kojima se služi Srbija, konstantno povlačeći paralelu između Kosova i entiteta RS. Srbija je u dešavanjima devedesetih svugdje doživjela katastrofalne poraze (što vojne što diplomatske) jedino je u BiH "odigrala neriješeno" i nada se da će nekad u budućnosti, u pogodnom trenutku, uspjeti da pripoje RS kao ratni plijen. A znaju da, ako BiH bude članica NATO-a, od toga nema ništa sve dok NATO postoji. A sve su prilike da će NATO još dugo, dugo postojati.
:bih:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#19 Re: Aktivacija MAP-a

Post by JoseMujica »

samo NATO :thumbup:
Post Reply