Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post Reply
detroit-mercy
Posts: 16041
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#926 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by detroit-mercy »

JThomas wrote:
Gojeni H wrote:
JThomas wrote:sve su to po definiciji socijalističke tekovine. to je socijalizam izmislio u vrijeme "čistog" kapitalizma u zapadnoj evropi i to je "implementirano" u kapitalizam. mislim to što radnik ne radi od jutra do sutra i što ima normalne uslove rada.
Netacno. Skoro sva veca prava radnika su ostvarena i implentirana u kapitalizmu. Ili mislis da je npr. proslava 1. maja krenula iz SSSR-a?
Gdje su ljudi ginuli da bi drugi imali osmosatno radno vrijeme?
Da li je zastita na radu, zastita okolisa bila jaca u socijalistickim ili kapitalistickim zamljama?

Svjetina k'o svjetina, neka hljeba i igara. Zahvalu za civilizacijska dostignuca zasluzuje u sustini vrlo mali broj ljudi.
Ali je demokratija omogucila entuzijastima i onima posvecenim cilju da se izbore za druge.
Demokratija omogucava iskazivanje misljenja i malog covjeka.
100% čisti kapitalizam i čisti socijalizam nikad nisu postojali, niti mogu postojati. sindikati, ograničeno radno vrijeme, minimalna plata, sva ostala radnička prava, država blagostanja su sve tekovine i ideje socijalizma implementirane u kapitalizam. osim ako ne misliš da su ovo kapitalističke ideje?
Problem je izgleda skontati da drustva evoluiraju da sistemi evoluiraju, mijenja se slika svijeta, ono sto je prije 100 godina bilo nenormalno sada je normalno i obrnuto. Pa valjda i ta neka kolektivna svijest podlaze promjenama.
I taj jebeni kapitalista je sigurno skontao da je bolje imati drustvo koje je sposobno da si priusti nesto nego drustvo koje je sposobn da si priusti samo saku rize. Pa jebaji ga, valjda ti sam logika nalaze da ako vec proizvodis nesto proizvodis zato da bi prodao nekome :-) . Je li bolje imati radinika koji ce moci zaraditi za casu rize ili radnika koji moze zaraditi za kucu, odmor, auto, camac i sl. zajebancije. Sta imas od nekoga ko bi radio 20 sati na dan, 7 dana u sedmici i ne bi imao vremena ni do granapa da ode kontra nekoga ko radi 8-9 sati dnevno, 5 dana u sedmici.
Suvise se crno bijelo gledaju stvari, lik postavlja slike iz 1911e u 2015 i ibreti se. E jebaji ga.
Ova prica o socijalizam/kapitalizam me podsjeca na onu pricu o islamskim drustvima. Ta islamska drustva su vazda perfektna, vlada pravda, svi sretni i slicno a kad im pomenes bilo koje od tih drustava prvi odgovor im je ma to nije pravo islamsko drustvo, to oni pogresno tumace i slicno :mrgreen:
Tako je i sa socijalizmom, kako mozemo vagati neki drustveni model koji u sustini nikada nije ni zazivio.
Ono sto je bilo socijalizam u pokusaju je skocilo samo sebi u stomak i samo sebe unistilo. Nije kapitalizam ili Regan unistio socijalizam, on se je urusio sam od sebe, iznutra. Jer da je bio tako jak superioran, savrsen, onda bi historija isla u drugom pravcu.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#927 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by UnscarD »

Putnik ali stvarno wrote:Vidi sta je na vrhu piramide koju si postao,

ko finansira nauku ?

Poruka je da nam treba da ne razmisljamo, dobra fora - poznato zvuci :roll:
Ako vec nisi, procitaj sljedeci link (ako imas vremena naravno) .... zajednicka stvar svim dosadasnjim sistemima je MONETARNI SISTEM.
Naravno jer nikako drugacije i nije moglo da bude. Ovaj ciko misli da za tim vise nema potrebe i da nam je monetarni sistem postao teret koji pravi vise problema nego sto ih rjeseva :

https://www.thevenusproject.com/en/about/essay
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#928 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Avetinho »

UnscarD wrote:
{...}


Na kraju krajeva, sve sto radnik danas ima mu nije dao kapitalista zato sto je dobrog srca, nego zato sto se uz mnogo znoja i krvi i zivota izborilo za ovo...a ko je to izborio nego radnici organizovani u sindikate, i iz postovanja prema njima, od kojih su mnogi dali svoje zivote, ne bi bilo lose poznavati malo istoriju te borbe.
Samo dokazuje da su socijalisticke ideje upravo uspjele u kapitalizmu, ne u socijalistickim revolucijama. Proleterijat se u kapitalizmu izborio za bolji zivot, individualizam bez uravnilovki, drustvo u koma ama bas bilo ko moze od svog zivota napraviti bilo sta. U zemljama socijalistickih revolucija sve se ipak svelko na kultove licnosti, proklamacije pravednog drustva samo u nazivima drzava i opstu bijedu stanovnistva.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#929 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by UnscarD »

Avetinho wrote:
UnscarD wrote:
{...}


Na kraju krajeva, sve sto radnik danas ima mu nije dao kapitalista zato sto je dobrog srca, nego zato sto se uz mnogo znoja i krvi i zivota izborilo za ovo...a ko je to izborio nego radnici organizovani u sindikate, i iz postovanja prema njima, od kojih su mnogi dali svoje zivote, ne bi bilo lose poznavati malo istoriju te borbe.
Samo dokazuje da su socijalisticke ideje upravo uspjele u kapitalizmu, ne u socijalistickim revolucijama. Proleterijat se u kapitalizmu izborio za bolji zivot, individualizam bez uravnilovki, drustvo u koma ama bas bilo ko moze od svog zivota napraviti bilo sta. U zemljama socijalistickih revolucija sve se ipak svelko na kultove licnosti, proklamacije pravednog drustva samo u nazivima drzava i opstu bijedu stanovnistva.
Dakle doslo je i nesto dobro od tog Marxa i njegovih pristasa? Makar i integrisano u kapitalizam?
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#930 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Avetinho »

UnscarD wrote:
Avetinho wrote:
UnscarD wrote:
{...}


Na kraju krajeva, sve sto radnik danas ima mu nije dao kapitalista zato sto je dobrog srca, nego zato sto se uz mnogo znoja i krvi i zivota izborilo za ovo...a ko je to izborio nego radnici organizovani u sindikate, i iz postovanja prema njima, od kojih su mnogi dali svoje zivote, ne bi bilo lose poznavati malo istoriju te borbe.
Samo dokazuje da su socijalisticke ideje upravo uspjele u kapitalizmu, ne u socijalistickim revolucijama. Proleterijat se u kapitalizmu izborio za bolji zivot, individualizam bez uravnilovki, drustvo u koma ama bas bilo ko moze od svog zivota napraviti bilo sta. U zemljama socijalistickih revolucija sve se ipak svelko na kultove licnosti, proklamacije pravednog drustva samo u nazivima drzava i opstu bijedu stanovnistva.
Dakle doslo je i nesto dobro od tog Marxa i njegovih pristasa? Makar i integrisano u kapitalizam?
Naravno, nisam vidio da to iko spori. I nije "makar", nego samo u kapitalizmu.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#931 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by JThomas »

detroit-mercy wrote: Problem je izgleda skontati da drustva evoluiraju da sistemi evoluiraju, mijenja se slika svijeta, ono sto je prije 100 godina bilo nenormalno sada je normalno i obrnuto. Pa valjda i ta neka kolektivna svijest podlaze promjenama.
I taj jebeni kapitalista je sigurno skontao da je bolje imati drustvo koje je sposobno da si priusti nesto nego drustvo koje je sposobn da si priusti samo saku rize. Pa jebaji ga, valjda ti sam logika nalaze da ako vec proizvodis nesto proizvodis zato da bi prodao nekome :-) . Je li bolje imati radinika koji ce moci zaraditi za casu rize ili radnika koji moze zaraditi za kucu, odmor, auto, camac i sl. zajebancije. Sta imas od nekoga ko bi radio 20 sati na dan, 7 dana u sedmici i ne bi imao vremena ni do granapa da ode kontra nekoga ko radi 8-9 sati dnevno, 5 dana u sedmici.
Suvise se crno bijelo gledaju stvari, lik postavlja slike iz 1911e u 2015 i ibreti se. E jebaji ga.
Ova prica o socijalizam/kapitalizam me podsjeca na onu pricu o islamskim drustvima. Ta islamska drustva su vazda perfektna, vlada pravda, svi sretni i slicno a kad im pomenes bilo koje od tih drustava prvi odgovor im je ma to nije pravo islamsko drustvo, to oni pogresno tumace i slicno :mrgreen:
Tako je i sa socijalizmom, kako mozemo vagati neki drustveni model koji u sustini nikada nije ni zazivio.
Ono sto je bilo socijalizam u pokusaju je skocilo samo sebi u stomak i samo sebe unistilo. Nije kapitalizam ili Regan unistio socijalizam, on se je urusio sam od sebe, iznutra. Jer da je bio tako jak superioran, savrsen, onda bi historija isla u drugom pravcu.
socijalizam nije samo "realni socijalizam" iliti komunizam u pokušaju, to je mnogo širi pojam. ovo su sve socijalističke ideje po definiciji i tu nema neke velike pameti. a uz evoluciju svijesti nužna je bila i teška borba, kao što je bila nužna i za zbacivanje kraljeva i feudalaca da bi kapitalizam mogao zaživjeti. ta borba i te ideje se ne mogu nazvati drukčije nego socijalističkim. prvo je morala doći ideja, ali to nije bilo dovoljno, kapitalizam nije dobrovoljno skratio radno vrijeme isto kao što se ni feudalci nisu dobrovoljno odrekli svojih privilegija da bi kapitalizam mogao postati dominantni način proizvodnje.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#932 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Avetinho »

JThomas wrote:
detroit-mercy wrote: Problem je izgleda skontati da drustva evoluiraju da sistemi evoluiraju, mijenja se slika svijeta, ono sto je prije 100 godina bilo nenormalno sada je normalno i obrnuto. Pa valjda i ta neka kolektivna svijest podlaze promjenama.
I taj jebeni kapitalista je sigurno skontao da je bolje imati drustvo koje je sposobno da si priusti nesto nego drustvo koje je sposobn da si priusti samo saku rize. Pa jebaji ga, valjda ti sam logika nalaze da ako vec proizvodis nesto proizvodis zato da bi prodao nekome :-) . Je li bolje imati radinika koji ce moci zaraditi za casu rize ili radnika koji moze zaraditi za kucu, odmor, auto, camac i sl. zajebancije. Sta imas od nekoga ko bi radio 20 sati na dan, 7 dana u sedmici i ne bi imao vremena ni do granapa da ode kontra nekoga ko radi 8-9 sati dnevno, 5 dana u sedmici.
Suvise se crno bijelo gledaju stvari, lik postavlja slike iz 1911e u 2015 i ibreti se. E jebaji ga.
Ova prica o socijalizam/kapitalizam me podsjeca na onu pricu o islamskim drustvima. Ta islamska drustva su vazda perfektna, vlada pravda, svi sretni i slicno a kad im pomenes bilo koje od tih drustava prvi odgovor im je ma to nije pravo islamsko drustvo, to oni pogresno tumace i slicno :mrgreen:
Tako je i sa socijalizmom, kako mozemo vagati neki drustveni model koji u sustini nikada nije ni zazivio.
Ono sto je bilo socijalizam u pokusaju je skocilo samo sebi u stomak i samo sebe unistilo. Nije kapitalizam ili Regan unistio socijalizam, on se je urusio sam od sebe, iznutra. Jer da je bio tako jak superioran, savrsen, onda bi historija isla u drugom pravcu.
socijalizam nije samo "realni socijalizam" iliti komunizam u pokušaju, to je mnogo širi pojam. ovo su sve socijalističke ideje po definiciji i tu nema neke velike pameti. a uz evoluciju svijesti nužna je bila i teška borba, kao što je bila nužna i za zbacivanje kraljeva i feudalaca da bi kapitalizam mogao zaživjeti. ta borba i te ideje se ne mogu nazvati drukčije nego socijalističkim. prvo je morala doći ideja, ali to nije bilo dovoljno, kapitalizam nije dobrovoljno skratio radno vrijeme isto kao što se ni feudalci nisu dobrovoljno odrekli svojih privilegija da bi kapitalizam mogao postati dominantni način proizvodnje.
Ako pod "teskom borbom" mislis na Lenjinovu Rusiju ili Maovu Kinu, u ovim a i drugim slucajevima rasdilo se o "sjasi Kurta da uzjase Murta". Sitna raja nikakve koristi nije imala od ovih propalih exsperimenata.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#933 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by JThomas »

nažalost, da bi se znalo čitati nije dovoljno znati sva slova.

naročito na prvu rečenicu obratiti pažnju.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#934 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Avetinho »

JThomas wrote:nažalost, da bi se znalo čitati nije dovoljno znati sva slova.

naročito na prvu rečenicu obratiti pažnju.

Onda bi mogao pojasniti na koju si "tesku borbu" mislio.

Jer, kao sto ti je detroit gore napisao, kapitalisti je itekako u interesu bogato drustvo, u kojem moze zaradjivati jos vise.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#935 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by JThomas »

apsolutno mi ne pada na pamet, jer sam sve napisao. bar ako počneš sa vrha stranice, i izbaciš mozak sa lera i ubaciš u prvu.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#936 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Avetinho »

JThomas wrote:apsolutno mi ne pada na pamet, jer sam sve napisao. bar ako počneš sa vrha stranice, i izbaciš mozak sa lera i ubaciš u prvu.
Cemu nadmenost? Ne vidim na ovoj stranici da si ista napisao na koju "tesku borbu" proleterijata mislis.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#937 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by JThomas »

to je tvoj problem.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#938 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Avetinho wrote:
JThomas wrote:nažalost, da bi se znalo čitati nije dovoljno znati sva slova.

naročito na prvu rečenicu obratiti pažnju.

Onda bi mogao pojasniti na koju si "tesku borbu" mislio.

Jer, kao sto ti je detroit gore napisao, kapitalisti je itekako u interesu bogato drustvo, u kojem moze zaradjivati jos vise.
Ne bih se ja složio sa tobom. Kapitalisti i kapitalu je svejedno sve dok on zarađuje. Što se njega tiče društvo može kompletno i da poumire ali ako će on u tom procesu imati koristi on će biti za to. Kao što je i sam Amshel Rothschild jednom rekao "Dajte mi kontrolu nad valutom nacije i nije me briga ko stvara njene zakone". Kapitalu se jebe živo kako društvo živi, samo ako ono ima profita podržat će bilo kakav sistem ili ideju pa makar to značilo i preko leševa.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#939 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Avetinho »

JThomas wrote:to je tvoj problem.
Fakat ne razumijem. Sta si napisao? Ima li neko drugi ovdje osim Tomasa da mi pokaze sta je covjek napisao o teskoj borbi proleterijata?
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#940 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Avetinho »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Avetinho wrote:
JThomas wrote:nažalost, da bi se znalo čitati nije dovoljno znati sva slova.

naročito na prvu rečenicu obratiti pažnju.

Onda bi mogao pojasniti na koju si "tesku borbu" mislio.

Jer, kao sto ti je detroit gore napisao, kapitalisti je itekako u interesu bogato drustvo, u kojem moze zaradjivati jos vise.
Ne bih se ja složio sa tobom. Kapitalisti i kapitalu je svejedno sve dok on zarađuje. Što se njega tiče društvo može kompletno i da poumire ali ako će on u tom procesu imati koristi on će biti za to. Kao što je i sam Amshel Rothschild jednom rekao "Dajte mi kontrolu nad valutom nacije i nije me briga ko stvara njene zakone". Kapitalu se jebe živo kako društvo živi, samo ako ono ima profita podržat će bilo kakav sistem ili ideju pa makar to značilo i preko leševa.
Mozda "nekom kapitalisti" ali ne svakom. Imas primjera milion, narocito po SAD gdje kapitalist itekako mari i za ljude koji za njega rade, i za klijentelu koju opsluzuje. Mozda su u Bosni vecinom beskrupulozni, ali nisu svugdje.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#942 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Avetinho wrote: Mozda "nekom kapitalisti" ali ne svakom. Imas primjera milion, narocito po SAD gdje kapitalist itekako mari i za ljude koji za njega rade, i za klijentelu koju opsluzuje. Mozda su u Bosni vecinom beskrupulozni, ali nisu svugdje.
Kojem? Rotshieldu, Rockefelleru, JP Morganu? :lol: To su masovne ubice svjetskog kalibra. :oops:

To što ti misliš da je kapitalizam svugdje isti kao u Njemačkoj, Švedskoj i Danskoj je tvoj problem. U tim sistemima imaš dobar dio socijalnog i socijalnih rješenja koja su došla iz lijevo orjenitranih pokreta (komunista) nego stvarnog kapitalizma. Sva dostignuća modernog doba koja danas uzimamo zdravo za gotovo kao npr. plaćeni godišnji, bolovaje, 48 satna radna sedmica...itd je izvedeno iz lijevo orjentiranih pokreta a ne iz kapitalizma. Da se kapitalizam pita i danas bi djeca radila po rudnicima ili u najboljem slučaju bi radnici radili po 18 sati u nepodnošljivim uslovima za stotinu dolara kao po Aziji.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#943 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Kada bi gledali istorijski preteča socijalnog osiguranja i sistema je bio "piratski groš". Pirati su solidarno plaćali po zlatnik svojim drugovima koji su u borbi ostali invalidi i tako izdržavali one koji fizički nisu mogli da se brinu sami o sebi.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#944 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Avetinho »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Avetinho wrote: Mozda "nekom kapitalisti" ali ne svakom. Imas primjera milion, narocito po SAD gdje kapitalist itekako mari i za ljude koji za njega rade, i za klijentelu koju opsluzuje. Mozda su u Bosni vecinom beskrupulozni, ali nisu svugdje.
Kojem? Rotshieldu, Rockefelleru, JP Morganu? :lol: To su masovne ubice svjetskog kalibra. :oops:

To što ti misliš da je kapitalizam svugdje isti kao u Njemačkoj, Švedskoj i Danskoj je tvoj problem. U tim sistemima imaš dobar dio socijalnog i socijalnih rješenja koja su došla iz lijevo orjenitranih pokreta (komunista) nego stvarnog kapitalizma. Sva dostignuća modernog doba koja danas uzimamo zdravo za gotovo kao npr. plaćeni godišnji, bolovaje, 48 satna radna sedmica...itd je izvedeno iz lijevo orjentiranih pokreta a ne iz kapitalizma. Da se kapitalizam pita i danas bi djeca radila po rudnicima ili u najboljem slučaju bi radnici radili po 18 sati u nepodnošljivim uslovima za stotinu dolara kao po Aziji.
Naravno da se kapitalista pita. Da se proletarijat pita, svi bi lezali pod tresnjom i zijevali u nebo da nam upadaju pecene prepelice. Eto vidi kako su zavrsile sve socijalisticke drzave, ili kako jos ona preostala saka jada tavori.

Ako nema fabrike, nema ni plate za hljeb i mlijeko.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#945 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by JThomas »

i iz toga izvodiš zaključak da su kraljevi, velmože i popovi dobrovoljno, a ne prinudom ove ili one vrste predavali svoje privilegije?
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#946 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Avetinho »

JThomas wrote:i iz toga izvodiš zaključak da su kraljevi, velmože i popovi dobrovoljno, a ne prinudom ove ili one vrste predavali svoje privilegije?
Sta ti znaci pod prinudom ove ili one vrste? Izglasalo po parlamentu nije prinuda kao sto je boljsevicka revolucija. Neki prinudom neki dobrovoljno. Po zemljama zapadne Evrope nije bilo nikakve revolucije, ako ne racunas socijalizam uvezen iz CCCP-a. Da ne spominjem mirno skretanje ulijevo po Skandinaviji. Kapitalizam jede malu djecu ali samo po zaostalim brdima Balkana i slicnim vukojebinama. Svugdje drugo ljudi normalno zive od svog rada.
Megiddo
Posts: 396
Joined: 01/06/2014 23:37

#947 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Megiddo »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: Kapitalisti i kapitalu je svejedno sve dok on zarađuje. Što se njega tiče društvo može kompletno i da poumire ali ako će on u tom procesu imati koristi on će biti za to.
Tako se može ponašati bilo koji čovjek na planeti Zemlji.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#948 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Avetinho »

Megiddo wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: Kapitalisti i kapitalu je svejedno sve dok on zarađuje. Što se njega tiče društvo može kompletno i da poumire ali ako će on u tom procesu imati koristi on će biti za to.
Tako se može ponašati bilo koji čovjek na planeti Zemlji.
Tacno. Isto vazi i sa "socijaliste" i "komuniste".
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#949 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by JThomas »

Avetinho wrote:
JThomas wrote:i iz toga izvodiš zaključak da su kraljevi, velmože i popovi dobrovoljno, a ne prinudom ove ili one vrste predavali svoje privilegije?
Sta ti znaci pod prinudom ove ili one vrste? Izglasalo po parlamentu nije prinuda kao sto je boljsevicka revolucija. Neki prinudom neki dobrovoljno. Po zemljama zapadne Evrope nije bilo nikakve revolucije, ako ne racunas socijalizam uvezen iz CCCP-a. Da ne spominjem mirno skretanje ulijevo po Skandinaviji. Kapitalizam jede malu djecu ali samo po zaostalim brdima Balkana i slicnim vukojebinama. Svugdje drugo ljudi normalno zive od svog rada.
to znači da revolucija oružjem nije jedina vrsta prinude.

u gimnazijama se uči predmet sociologija i u okviru njega veberova definicija prinude. možda od toga da počneš.
User avatar
Putnik ali stvarno
Posts: 842
Joined: 12/02/2015 14:57
Location: on the ride

#950 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Putnik ali stvarno »

.
Last edited by Putnik ali stvarno on 02/06/2015 07:30, edited 1 time in total.
Post Reply