Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66036
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1051 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by _BataZiv_0809 »

Slusaj sta hodza prica, ne gledaj sta radi :D
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#1052 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Lajavikrelac »

_BataZiv_0809 wrote:Slusaj sta hodza prica, ne gledaj sta radi :D
Image

:mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66036
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1053 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by _BataZiv_0809 »

Lajavikrelac wrote::mrgreen:
Pogledah film :thumbup:

Kuba :thumbup:
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#1054 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by UnscarD »

Avetinho wrote:
UnscarD wrote:Kad mi krenu o Venecueli iz kapitalisticke vizure pricati pa im glavni argument bude tipa " kako to da je u venecueli ranije prije revolucije ouput i prihod od nafte i GDP bio toliko i toliko a sada je manji za xy % , eto to znaci da im je tada bilo bolje " ....ja na to obicno odgovorim : pa sta ako je manji, ako je to sto imaju ravnopravnije podjeljno? " ...sta je imao onaj Venecuelanac od ne znam ti kakvog izvoza i ne znam ti kolikog GDP-a kada mu je to sve uzimalo onih par % na vrhu jos ih ganjali po ulicama kao pse i ubijali (ko ne vjeruje, googlati " Caracazo")....jebes bilo kakv apartheid za to sto su njima radili. Bolje da je GDP malo manji ali ravnomjernije rasporedjen nego da je 10% veci a da sve ode onima na vrhu a da se od tih para niti jedn skola ili bolnica ne otovori. Normalno sta ce im skole, bolje da su nepismni, nasi se svakako skoluju u USA a i bolnice su skupe, vidis da se kote non stop.

A za Kubu ... bio sam i opet cu ako bude srece i ako Bog da... jebali su im znanje Amerikanci za svo ovo vrijeme....iskljucili ih iz svih mogucih organizacija, pritisak katastrofa, terorizam (zaliv svinja),sankcije nema sta im nisu radili evo koliko vec to traje, 50-60 godina i opet kada odes i popricas sa ljudima, onim obicnim skloni su kritici i jeste tesko zive ali od tekovina revolucije vecina ne odustaje. To sto bjeze, bjeze od siromastva koje je opet smisljena strategija USA. Destabilizovati vladu siromastvom. Jedino sto je SSSR iskamcio za Kubu tokom Kubanske krize jeste da se Zaliv Svinja vise ne smije desiti i to su USA postovale (morale su jer je to bio jedan od uslova da SSSR skloni rakete).
Mani se te kuknjave o sankcijama. U Venecueli je nafta jeftinija od vode, nemaju tariguza. U Kubi dobivaju od Venecuele naftu jeftinije od vode, nemaju pelena. Kakve tekovine revolucije? Ljudi sjedili po zatvorima sto prodaju paprike na ulicnim tezgama, jer su "truhli kapitalisti sto zive na grbaci naroda".

Tako je to kad se bandit dohvati dozivotne vlasti, za opste dobro vjecite sirotinje.
Kada odes, popricas sa desetinama obicnih ljudi, vrati se da nam preneses sta kazu. Takodjer, dobro bi bilo da procitras malo o pre-Castro Kubi i Fulgencio Batisti i kako su kod njega prolazili stanovnici Kube ...
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#1055 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Lajavikrelac »

Inače za tu sirotinju i neimaštinu na Kubi nisu ni direktno ni indirektno odgovorne vlasti SAD...... :roll:
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#1056 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Avetinho »

UnscarD wrote:
Avetinho wrote:
UnscarD wrote:Kad mi krenu o Venecueli iz kapitalisticke vizure pricati pa im glavni argument bude tipa " kako to da je u venecueli ranije prije revolucije ouput i prihod od nafte i GDP bio toliko i toliko a sada je manji za xy % , eto to znaci da im je tada bilo bolje " ....ja na to obicno odgovorim : pa sta ako je manji, ako je to sto imaju ravnopravnije podjeljno? " ...sta je imao onaj Venecuelanac od ne znam ti kakvog izvoza i ne znam ti kolikog GDP-a kada mu je to sve uzimalo onih par % na vrhu jos ih ganjali po ulicama kao pse i ubijali (ko ne vjeruje, googlati " Caracazo")....jebes bilo kakv apartheid za to sto su njima radili. Bolje da je GDP malo manji ali ravnomjernije rasporedjen nego da je 10% veci a da sve ode onima na vrhu a da se od tih para niti jedn skola ili bolnica ne otovori. Normalno sta ce im skole, bolje da su nepismni, nasi se svakako skoluju u USA a i bolnice su skupe, vidis da se kote non stop.

A za Kubu ... bio sam i opet cu ako bude srece i ako Bog da... jebali su im znanje Amerikanci za svo ovo vrijeme....iskljucili ih iz svih mogucih organizacija, pritisak katastrofa, terorizam (zaliv svinja),sankcije nema sta im nisu radili evo koliko vec to traje, 50-60 godina i opet kada odes i popricas sa ljudima, onim obicnim skloni su kritici i jeste tesko zive ali od tekovina revolucije vecina ne odustaje. To sto bjeze, bjeze od siromastva koje je opet smisljena strategija USA. Destabilizovati vladu siromastvom. Jedino sto je SSSR iskamcio za Kubu tokom Kubanske krize jeste da se Zaliv Svinja vise ne smije desiti i to su USA postovale (morale su jer je to bio jedan od uslova da SSSR skloni rakete).
Mani se te kuknjave o sankcijama. U Venecueli je nafta jeftinija od vode, nemaju tariguza. U Kubi dobivaju od Venecuele naftu jeftinije od vode, nemaju pelena. Kakve tekovine revolucije? Ljudi sjedili po zatvorima sto prodaju paprike na ulicnim tezgama, jer su "truhli kapitalisti sto zive na grbaci naroda".

Tako je to kad se bandit dohvati dozivotne vlasti, za opste dobro vjecite sirotinje.
Kada odes, popricas sa desetinama obicnih ljudi, vrati se da nam preneses sta kazu. Takodjer, dobro bi bilo da procitras malo o pre-Castro Kubi i Fulgencio Batisti i kako su kod njega prolazili stanovnici Kube ...
Pricao sam sa desetinama Kubanaca koji su POBJEGLI iz Kube. Vole oni Kubu, ali Kuba ne voli njih. Svaki do jednog bi j mater i Fidelu i Raulu, i svim ostalim aparatcicima koji su "ostali dosljedni revoluciji". Nijedan od njih ne zeli da protrati svoj i zivot svoje djece u zemlji u kojoj je zlocin raditi za sebe umjesto za vladajucu kliku.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#1057 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by Avetinho »

Lajavikrelac wrote:Inače za tu sirotinju i neimaštinu na Kubi nisu ni direktno ni indirektno odgovorne vlasti SAD...... :roll:
Ma ja, uvijek je onaj tamo kriv. Samo to mozes citati po kubanskim novinama. I u vrijeme nasih "ekonomskih stabilizacija" sigurno bi Cemerika bila kriva, ali CK SKJ nije mogao da nadje vezu svog propalog sistema s imperijalistima iz Vasingtona.
User avatar
agnostic_front
Posts: 6323
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#1058 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by agnostic_front »

Dakle
Venecuela na prvom mjestu: Top 10 zemalja s najvećim rezervama nafte
http://www.klix.ba/biznis/venecuela-na- ... /150723008

Ali,
To get by, pregnant women wake up at the crack of dawn to join long store lines, try to stock up on diapers before their baby is born, visit a dozen shops for a single product, tap social media to barter goods, and spend small fortunes on the black market where smugglers jack up prices at the sight of their bellies.
http://www.voanews.com/content/scarcity ... 81582.html


http://www.huffingtonpost.com/2015/05/1 ... 98426.html
The second reason though is that the government, first under Chávez and then under Maduro, has expropriated [taken control of] a number of production facilities -- everything from soda and beverage companies to dairy farms to supermarkets, food production, and they've basically created all these bottlenecks. It creates inefficiencies.

http://www.bbc.com/news/world-latin-america-32357849
It's a symbol of a system that's failing



Da li je ovdje zaista potrebna rasprava?
LDLT
Posts: 627
Joined: 30/06/2013 18:33

#1059 Re: Ako je kapitalizam bolji od socijalizma

Post by LDLT »

Lajavikrelac wrote:Inače za tu sirotinju i neimaštinu na Kubi nisu ni direktno ni indirektno odgovorne vlasti SAD...... :roll:

Pa za siromaštvo i neimaštinu u marksizmu je (kao i u svakom drugom totalitarnom marksizmu) prvenstveno odgovoran totalitarni marksizam.
Kao da tako nisu završile ono, apsolutno SVE komunističke tvorevine, u neimaštini i siromaštvu (a malo koja je dobila sankcije od ikoga).
Ili je tvoj argument da bi Kuba bila svijetli primjer samo da nema Amera, ili bar da im je otok tamo negdje bliže drugovima u Pyongyangu.
Ne bi se složio sa ekonomskog gledišta, makar bila bi zgodna gesta od Amera da skinu sankcije pošto ova braća neće još dugo. Pa će možda i Kuba konačno putem tranzicije.
Post Reply