Ako Bog naredi genocid, sta tad?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Ako Bog naredi genocid, sta tad?

Ne. Genocid je genocid, pa ko god ga naredio.
10
48%
Da, mi moramo poslusati Boga. A kada On to naredi, tada to nije genocid.
6
29%
Ni jedan od mogucih odgovora. Bog je moralno savrsen. On nikada takvo sto nebi naredio.
5
24%
Tesko je. Ne smijemo ciniti genocid, ali moramo poslusati i naredjenje od Boga. <b>Ne znam</b> kako bih se odlucio.
0
No votes
Neodlucan. Odluka je zaista teska. Ne mogu se <b>nikako</b> odluciti za jedan postupak.
0
No votes
 
Total votes: 21

User avatar
CiCiban
Posts: 2076
Joined: 17/02/2002 00:00

#51

Post by CiCiban »

zbog ograničenosti svojih pet čula
zbog nemogućnosti da percepira cjelolokupnu stvarnost
već samo na osnovu djelova koje vidi
zaključuje da postoji nešto više od puke slučajnosti
ovo je odlicno receno, s tim da bih ja umjesto ''covjek je zbog toga izmislio Boga.. rekla... covjek zbog toga ne moze da vidi Tvorca, jer slika je prevelika za ljudski um... mi mozemo takvim culima jedino da obuhvatimo tragove Stvoritelja.. kroz ono sto je on stvorio i sto se nalazi oko nas.. zato i jeste receno posmatraj, kako je sve savrseno i s mjerom sazdano..
ali covjek ni tu mogucnost koja mu je sasvim dostupna ne koristi , pa jos trazi da razumije sve do kraja :)
User avatar
Truba
Posts: 82193
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#52

Post by Truba »

progi

svaki narod ima mitologiju o prvom čovjeku potopu o tome kko je čovjek prije dobro živio pa je neko nešto zeznuo

samo je to kod nekih naroda ostalo u mitologiji
a u nekim je preraslo u religiju (stoljećima su nadodavane činjenice koje nemaju nikakvu povijesnu utemeljenost)
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#53

Post by TIFA29 »

Ako procitas knjigu "Kur'an - najsavrsenija mudziza (cudo)", a pri tom znas osnovne matematicke operacije, shvatices da je Kur'an BOZIJA KNJIGA. JEdnostavno. Procitaj ovu knjizicu i neces moci poreci. Osim ako si slijep za istinu.

Jeli to ovakva knjiga: http://www.quranm.multicom.ba/science/1 ... .htm#10u90 ? :)

Jedan od navodnih dokaza:
I provedosmo sinove Israilove preko mora, pa ih je slijedio faraon i vojske njegove nasiljem i plahovitošcu. Dok, kad ga stiže davljenje, rece: "Vjerujem da nema boga osim Onog u kojeg vjeruju sinovi Israilovi i ja sam od muslimana!"
Zar sad! A doista nisi poslušao prije i bio si od mufsida.
Zato cemo danas spasiti tebe - tijelo tvoje - da budeš znak za onog ko bude iza tebe. A uistinu, mnogi od ljudi su prema znacima Našim nemarni.

(Kur’an, 10:90-92)

Jedno od najznačajnijih predskazanja datih u Kur’anu odnosi se na egipatskog faraona zvanog Merneptah, koji je bio sin Ramzesa II. Prema historijskim zapisima ovaj faraon je bio potopljen dok je progonio Musa a.s. preko Crvenog mora. Pored Kur’ana ovaj faraon se spominje i u Bibliji u knjizi "Izlazak": "I vode se povratiše i prekriše dvokolice, i konjanike i svu vojsku faraonovu, koja je za njima krenula kroz more, tako da niko od njih ne ostade". (Izlazak, 14:2.

Začudo, kada je sav svijet znao kako se faraon utopio, Kur’an donosi ovu zapanjujuću objavu.

Kako je izvanredno morao izgledati ovaj ajet, kada je objavljen! U to vrijeme se nije znalo da je faraonovo tijelo ostalo netaknuto, a to je bilo skoro 1400 godina prije nego što je ova činjenica izašla na vidjelo... bla, bla. Vise procitati (ili i ostatak ovog "dokaza") mozete ovdje: Kur`an i nauka
Jako cesto se ovakvi "dokazi" spominju kada se zeli "dokazati" superiornost Islama, ili uopste Kur`an kao savrsena mudziza. Citirani odlomak (kao i podebljane rijeci) sluzi mi kao primjer takvih nastupa. Teisti nikada da shvate, da svaki "dokaz" kojim se zeli potvrditi vlastito pripovjedanje o Kur`anu kao o cudu ispred ostalih (ili uopste o savrsenom djelu) se moze koristiti i kao dokaz protiv. Upravo gore citirani primjer ce jednostavno da ilustruje takvo sto. Podjimo redom:

Na drugim mjestima u Kur`anu nalazimo i slijedece ajete:

Sura 28, ajet 39-40:
A o­n i vojske njegove bijahu se bez ikakva osnova ponijeli na Zemlji i mislili su da Nam neće biti vraćeni,
pa Mi dohvatismo i njega i vojske njegove i u more ih bacismo; pogledaj kako su skončali nevjernici!


Sura 17, ajet 103:
I faraon odluči da ih iz zemlje istjera, pa Mi potopismo i njega i o­ne koji su bili s njim - sve,
Sura 43, ajet 55:
A kad izazvaše Naš gnjev, Mi ih kaznismo i sve ih potopismo,
Sta sada? Jesu li ovi posljednji ajeti zapravo dokazi da Kur`an ipak ne tvrdi drugacije od Biblije, tj. da arheolozi ipak nisu dokazali ispravnost tvrdnje u Kur`anu? Ili cemo, da bi sacuvali "obraz" poceti tvrditi bajke u slijedecem stilu: Jesu potopljeni, ali je Bog onda izvadio njegovo tijelo iz mora, te ga vratio Egipcanima koji su njega (faraona) uz sve pocasti sahranili (balzamirali) i na taj nacin je njegovo tijelo sacuvano za sva vremena. ? Ako da, gdje su dokazi takvoj bajki? Pored toga, koji su to "historijski zapisi" sto su tvrdili isto kao i Biblija? Zatim ponovimo rijeci gospodina koji je ovaj "dokaz" naveo:
Začudo, kada je sav svijet znao kako se faraon utopio, Kur’an donosi ovu zapanjujuću objavu.
Nije se utopio, ili jeste? :)
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#54

Post by TIFA29 »

Harun Yahja: Sve kompleksno ima dizajnera

Izvor: http://www.evolutiondeceit.com/bosanski/index.php
Hajde da postavimo ovo pitanje koristeći se jednim primjerom. Hajde da, u pogledu njihove kompleksnosti, uporedimo ćeliju sa jednim automobilom visoke tehnologije. (Ustvari, ćelija je mnogo kompleksniji i razvijeniji sistem nego što je to automobil sa svojim motorom i sa svom svojom tehničkom opremom.)

Zapitajmo se sada: Šta biste pomislili kada biste otputovali u dubine veome guste šume i naišli na najnoviji model automobila među drvećem? Da li biste pomislili da su se različiti elementi u šumi tokom miliona godina sasvim slučajno okupili i proizveli takvo vozilo? Sav materijal koji sačinjava automobil dobiven je od željeza, plastike i gume, dakle od zemlje ili njenih prerađevina. Ali, da li bi vas ova činjenica navela da pomislite da su ovi materijali proizvedeni "slučajno" i da su se onda sastavili i proizveli auto?

Bez sumnje, bilo ko sa zdravim razumom znao bi da je auto produkt svjesnog dizajnera, a to je fabrika, i čudio bi se šta taj auto radi ovdje, usred džungle. Iznenadno stvaranje jedne kompleksne strukture, u potpunom obliku i iz vedra neba, pokazuje da je ona stvorena od strane svjesnog uzroka-sile. Jedan kompleksni sistem kao što je ćelija, bez sumnje, kreiran od strane više - nadmoćne volje i mudrosti. Drugim riječima, ona je nastala kao Allahova kreacija-djelo.
Slazete se? :)

P.S: Ja se ne slazem. :D
User avatar
CiCiban
Posts: 2076
Joined: 17/02/2002 00:00

#55

Post by CiCiban »

Boga se najvise boje njegovi Uceni :) robovi.. i ono sto ucen dosegne umom to jednostavan covjek dosegne srcem..
.. sredina je najstrasnija .. tjera na sumnju, a ne dozvoljava da se razumiju odgovori
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#56

Post by Fair Life »

progDVB wrote:... Fair, shvati kako hoces, ali ti cesto imas nedostatak kucnog odgoja, ali samo-reklame ti ne nedostaje koliko vidim.
Cestitao sam ti rodjendan ! Iz kurtoazije ? Ne, nego "kucni odgoj".
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#57

Post by progDVB »

Fair Life wrote:
progDVB wrote:... Fair, shvati kako hoces, ali ti cesto imas nedostatak kucnog odgoja, ali samo-reklame ti ne nedostaje koliko vidim.
Cestitao sam ti rodjendan ! Iz kurtoazije ? Ne, nego "kucni odgoj".
Fair, tvoja poruka koju sam ja kritikovao, bila je opsteg karaktera. Ja ti je ne moram uzeti za zlo, ali sasvim sigurno ima dosta onih koji nisu reagovali, a da su se nasli uvrijedjenim zbog toga. Razmisli malo o svojoj poprilicno pretenciozoj poruci, pa ces vidjeti da li sam u pravu.

P.S. hvala ti na lijepim cestitkama za rodjendan
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#58

Post by progDVB »

TIFA29 wrote:
Začudo, kada je sav svijet znao kako se faraon utopio, Kur’an donosi ovu zapanjujuću objavu.
55. A kad izazvaše Naš gnjev, Mi ih kaznismo i sve ih potopismo,
56. i učinismo ih primjerom i poukom narodima kasnijim.

Da...zapanjujuca je objava da je to tijelo ostalo sacuvano toliko vremena, uprkos broijnim pljackama piramida i svega onoga sto se u njima nalazilo. Naravno da ovo nije jedino mumificirano tijelo koje je sacuvano, ali ono sto je vazno, upravo za ovo tijelo se tvrdi da ce ostati sacuvano da bude poukom narodima kasnijim, i kao sto i sam znas, ostalo je sacuvano. Vjerovatno znas da je analizom utvrdjeno da je tijelo koje je mumificirano umrlo davljenjem?? Sad' ne znam koliko su Arapi, koji su u vrijeme prije objave Kur'ana bili poprilicno zaostali, mogli da znaju sta se desilo 3.000 godina ranije u sasvim drugom, kraju svijeta? Ljudi u to vrijeme nisu znali sta se desava hiljadu kilometara od mjesta gdje su zivjeli, i umirali su a da nikada ne saznaju masu informacija, a jos da znaju sta se desilo 3.000 godina ranije i nekoliko hiljada kilometara od njih?? Tijelo je kao sto znamo zaista ostalo sacuvano, a analize su potvrdile smrt davljenjem. Oko svega sto se desavalo, ima dosta knjiga koje su rezultat dugotrajnih analiza ljudi iz struke...treba ih samo procitati, tj barem neke.
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#59

Post by progDVB »

TIFA29 wrote:Slazete se? :)

P.S: Ja se ne slazem. :D
Ti se ne slazes sa onim tekstom, neko se ne slaze sa tobom, onaj slijedeci se opet ne slaze ni sa kim...to je zacarni krug...ne treba se opterecavati tudjim slaganjem ili ne slaganjem. Neka svako donosi odluke i zakljucke sam za sebe.
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#60

Post by TIFA29 »

Kao prvo: Na tijelu se ne moze ustanoviti dali je davljenjem ili ne umrlo. Kao drugo: Kako je to tijelo sacuvano? Allah ga iznio opet pa dao Egipcanima da ga balzamiraju? Ljudi nasli tijelo koje "isplivalo" opet, pa ga onda balzamirali? :lol:


P.S: Mani se takvih dokaza. Rekoh ja, sada ce da tvrde da je dokaz ipak tacan. Sve u stilu: Obrni, okreni, izmijeni, dopuni. oduzmi i sl., dok ne pase. :)

P.P.S: Pored toga: Zamisli da u Kur`anu doista to pise... znaci, da ce tijelo biti sacuvano (iako se ne govori se gdje, dali ovdje na Zemlji ili u dzenetu... to nema veze ionako). Zamisli da pise i tacno gdje je tijelo. Zamisli takodje da u Kur`anu pise i tacno (znaci jasno, a ne kako inace se to pokusava "intepretirati" u stilu Nostradamusa) Einsteinova teorija relativiteta, pa opisan covjekov krvotok do u najsitnije detalje, pa recimo cak i nacrt kako napraviti svemirski brod, satelit, pa pod kojim uglom se izlazi iz atmosefere da se ne "izgori", itd. itd. Dali je sve to tada zaista dokaz da je ta knjiga od Boga? Kao sto vec rekoh, pretpostavimo da zaista sve to navedeno u njoj i pise, dali je to dokaz da je Kur`an od Boga?
DonDavudes
Posts: 814
Joined: 09/12/2003 00:00
Location: sarajevo

#61

Post by DonDavudes »

govorio ti njima ili ne govorio. oni nece vjerovati
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#62

Post by TIFA29 »

Ja imam valjano opravdanje zasto se ne slazem: U takvom "dokazu" je vec logicna greska ugradjena. Naime, iz njegovih navoda koje koristi kao analogiju, zakljucak koji je postavio uopste ne slijedi.

Dali oni koji se slazu s time imaju opravdanje valjano, ili je to samo zelja da takvo sto bude? :)
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#63

Post by TIFA29 »

govorio ti njima ili ne govorio. oni nece vjerovati
Postoji primat/prednost razuma nad vjerovanjem. Bilo bi besmisleno, bez nuzde zapostaviti ili uopste odbaciti razum. Ili se varam? :)
DonDavudes
Posts: 814
Joined: 09/12/2003 00:00
Location: sarajevo

#64

Post by DonDavudes »

logika nije svemoguca
objasni mi logicki zasto sunce ide od istoke prema zapadu, a ne obrnuto :?

vjerovanje u Boga je stvar uvjerenja a ne logike

ako vec potezes nauku, pravo mi je logicki klimava teorija o postanku covjeka od majmuna :D
DonDavudes
Posts: 814
Joined: 09/12/2003 00:00
Location: sarajevo

#65

Post by DonDavudes »

vjerovanje ni u jednom trenutku ne isključje razum čak ga propagira (govorim o islamskom vjerovanju koje najbolje poznajem)
samo isto tako govoriti da je razum sve je besmislica
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#66

Post by TIFA29 »

Gospodine DonDavudes,... logika nije to sto ti mislis. :)


P.S: Ni nauka ne tvrdi da je covjek postao od majmuna. Jarane, danas je 21. vijek, nismo jos uvijek u 19. vijeku. :)
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#67

Post by TIFA29 »

DonDavudes wrote:vjerovanje ni u jednom trenutku ne isključje razum čak ga propagira (govorim o islamskom vjerovanju koje najbolje poznajem)
samo isto tako govoriti da je razum sve je besmislica
Jesi siguran u taj navod od tebe?
User avatar
CiCiban
Posts: 2076
Joined: 17/02/2002 00:00

#68

Post by CiCiban »

e, da to me podsjetilo na nesto cudno
u Kur'anu se pominje na par mjesta istok i zapad.. mislim da ide ovako '' On je gospodar istoka i zapada..''
pa me je cudilo zasto je taj smjer toliko vazan.. sjever i jug se ne pominju..
..onoga dana, kada sunce izadje sa zapada.. zatvorice se vrata oprosta.. i pokajanje se vise nece primiti
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#69

Post by TIFA29 »

Mislim da je slicna razmisljanja imao i pracovjek. :)
User avatar
CiCiban
Posts: 2076
Joined: 17/02/2002 00:00

#70

Post by CiCiban »

kakva ima natcovjek :) ?
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#71

Post by TIFA29 »

CiCiban wrote:kakva ima natcovjek :) ?
Mislis na savremenog covjeka (homo sapiens sapiens)? I on danas provodi dane razmisljajuci u stilu sta bi bilo kad bi bilo... pa onda razvija teorije. Sve to super, kada bi sve te teorije imale i valjan zakljucak ili tok. I kada bi se, naravno i naznacile kao teorije, a ne predstavljale kao apsolutna istina. Naime, apsolutna istina ne postoji. :)
User avatar
CiCiban
Posts: 2076
Joined: 17/02/2002 00:00

#72

Post by CiCiban »

to se valjda podrazumjeva :? , pitala sam za razmisljanja :) ?
pardon nisam vidjela odgovor:)

daklem cini mi se da natcovjek parazitira .. (gledajuci kako se savremeni covjek pati ) uglavnom zvacuci njegove zablude :)
i zadovoljio se zatvorenim ocima... manje boli glava.. a i mozak :P
Last edited by CiCiban on 09/06/2004 17:30, edited 1 time in total.
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#73

Post by TIFA29 »

Pa nisam tu da ti nabrajam sve teorije u stilu sta bi bilo kad bi bilo. I sama ih vec mnogo poznajes. Spomenimo religije (procjena je da ih ima oko 50.000), metafiziku itd.
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#74

Post by JBT »

"Naime, apsolutna istina ne postoji. "

-Kako to?
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#75

Post by progDVB »

TIFA29 wrote:Kao prvo: Na tijelu se ne moze ustanoviti dali je davljenjem ili ne umrlo. Kao drugo: Kako je to tijelo sacuvano? Allah ga iznio opet pa dao Egipcanima da ga balzamiraju? Ljudi nasli tijelo koje "isplivalo" opet, pa ga onda balzamirali? :lol:


P.S: Mani se takvih dokaza. Rekoh ja, sada ce da tvrde da je dokaz ipak tacan. Sve u stilu: Obrni, okreni, izmijeni, dopuni. oduzmi i sl., dok ne pase. :)
Citat Maurice Bucaille:
U junu 1975, egipatske vlasti su mi veoma ljubazno dozvolile da ispitam ostatke Faraonovog tijela, koje je prije toga bilo nedostupno javnosti. Takodjer su mi dozvolili da napravim fotografije. Ono sto se vec moze zakljuciti iz ovog mog ispitivanja su brojne ozljede kostiju sa velikim supljinama. Neke od njih su mogle biti smrtonosne, mada jos uvijek nije moguce utvrditi da li su neke nastale prije ili poslije faraonove smrti. On je umro najvjerovatnije ili od davljenja, pozivajuci se na biblijske nalaze, ili od veoam jakog soka prilikom davljenja, ili zbog oba razloga istovremeno. Povezivanje ovih ozljeda sa krvarenjem, ciji su izvori gore navedeni, cini mumificiranje faraonovog tijela problematicnim, osim da se mjere i sredstva zastite ne poduzmu veoma brzo.
TIFA29 wrote: Allah ga iznio opet pa dao Egipcanima da ga balzamiraju? Ljudi nasli tijelo koje "isplivalo" opet, pa ga onda balzamirali? :lol:
Jesi li ti one ajete protumacio da je Allah iznio tijelo i dao ga Egipcanima, ili da je tijelo ostalo sacuvano Allahovom voljom??
TIFA29 wrote:P.P.S: Pored toga: Zamisli da u Kur`anu doista to pise... znaci, da ce tijelo biti sacuvano (iako se ne govori se gdje, dali ovdje na Zemlji ili u dzenetu... .
Pa jel' Kur'an objava vjernicima na Zemlji ili u Dzenetu? Takodjer, sumnjam da Faraon moze uopste zavrsiti u Dzenetu, jer se direktno suprotstavio Allahovom poslaniku, i trece, zasto bi se mislilo na Dzenet ili Dzehenem, kada ce svako od nas zavrsiti na jednom od ta dva mjesta? Po cemu bi se onda to tijelo razlikovalo od bilo kojeg drugog, koje ce takodjer zavrsiti u Dzenetu ili Dzehenemu? Logicna je stvar da se mislio da ce njegovo tijelo ostati kao dokaz buducim pokoljenjima na Zemlji, jer ce im to (izmedju ostalog) biti svojevrsna poruka.
TIFA29 wrote: Kao sto vec rekoh, pretpostavimo da zaista sve to navedeno u njoj i pise, dali je to dokaz da je Kur`an od Boga?
OK...hajde ti meni odgovori na pitanje koje ja sam sebi veoma cesto pokusavam odgovoriti. Ako ljudi u vrijeme objave nisu ni teoretski mogli znati mnoge stvari koje su objavljene u Kur'anu, kako su te stvari dospjele u Kur'an?? Covjek?? Svemirci?? Slucajnost?? Bog??
Od koga moze biti nesto sto se konstantnim razvojem nauke, samo potvrdjuje??
Post Reply