Akcija "Zadruga", osumnjiceni par pusten na slobodu!

Post Reply
Nero Histrion
Posts: 1898
Joined: 09/03/2013 13:26
Location: Negdje

#1 Akcija "Zadruga", osumnjiceni par pusten na slobodu!

Post by Nero Histrion »

Ne znam je li ova tema do sad pokretana, mislim da joj je mjesto u podforumu "Politika".

Jos jedno od spektakularnih hapsenja, pritvori, saslusanja, onda odjednom manjak informacija u javnosti. Oko 500 ljudi, imenom i prezimenom, dovedeno je u vezu s ovim slucajuem, neka imena zvucna :roll:, ali sve tisu-misu, odjednom tajac, vrlo malo informacija u medijima. Navodno su neki odmah priznali (koji? ima li ovaj unesreceni nard pravo znati koji su to privilegovani cija imena se ne smiju povlaciti po medijima?). Priznali i platili kaznu, i nikom-nista, izijo vuk magarca. Onda se dirigent hapsi, pa se i on pusti. E sad se i kolovodje odjednom nasle na slobodi, a Gospodja je drzavljanka CG i postoji opravdana sumnja da klizne preko grane. Sve izaziva neopsivo gadjenje. :(

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... odu-363036
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2 Re: Akcija "Zadruga", osumnjiceni par pusten na slobodu!

Post by JThomas »

čudna je cijela priča, manje više bez presedana kod nas poslije rata. za taj "sistem" se znalo i država je prešutno tolerisala. nije to bilo nikakvo podzemno ni tajno znanje, o čemu svjedoči i broj osumnjičenih i to kod samo jedne "zadruge", a ima ih još.

ko god je priznao i izrazio spremnost da izmiri dodatne obaveze, i pušten je na slobodu. ko se pravi pametan i insistira da nije kriv iza brave je, jer jeste kriv, po karađozovom sistemu e danas nam baš jedan nevin treba :mrgreen: iz toga je očito da je opredjeljenje da se napuni budžet, a ne zatvori. ali ko zna. ima vjerovatno još neki cilj.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#3 Re: Akcija "Zadruga", osumnjiceni par pusten na slobodu!

Post by dječak sa šibicama »

Neka je od 40 miliona, 10 zavrsilo u djepovima sudija, advokata, politicara, vjestaka, oni opet dobri 30
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#4 Re: Akcija "Zadruga", osumnjiceni par pusten na slobodu!

Post by walk_M-A-N »

Tog što je „propustio“ bi prvo trebalo javno imenovati, popljuvati, otpustiti pa optužiti za propuštanje da učini službenu dužnost.

A svi su znali šta su studentski servisi „sem države“.
studentski-servis-zadruga-t58051.html
15/12/2008
Zao mi je sto cu te razocarati, ali studentski servisi kod nas postoje uglavnom u svrhu pranja para... tesko da ce oni prstom mrdnut da te zaposle negdje..
15/12/2008
Znam ja da je sve to pranje para! Više puta sam poljubila vrata raznih zadruga!
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#5 Re: Akcija "Zadruga", osumnjiceni par pusten na slobodu!

Post by JThomas »

opet pranje para... :mrgreen:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#6 Re: Akcija "Zadruga", osumnjiceni par pusten na slobodu!

Post by ExNihilo »

walk_M-A-N wrote:Tog što je „propustio“ bi prvo trebalo javno imenovati, popljuvati, otpustiti pa optužiti za propuštanje da učini službenu dužnost.

A svi su znali šta su studentski servisi „sem države“.
studentski-servis-zadruga-t58051.html
15/12/2008
Zao mi je sto cu te razocarati, ali studentski servisi kod nas postoje uglavnom u svrhu pranja para... tesko da ce oni prstom mrdnut da te zaposle negdje..
15/12/2008
Znam ja da je sve to pranje para! Više puta sam poljubila vrata raznih zadruga!

Blast from the past.... :D
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#7 Re: Akcija "Zadruga", osumnjiceni par pusten na slobodu!

Post by Roccohljup »

pušteni na slobodu da mogu pobjeći.........nagrada d ane progovore :)
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#8 Re: Akcija "Zadruga", osumnjiceni par pusten na slobodu!

Post by high_volume »

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /180125036

Šta je sa ovom akcijom policije u tužilaštva? Preko noći sve se utihnulo, svi direktori i drugi učesnici i dalje posluju i dalje su direktori i dalje rade kako hoće...

Afera "Zadruga" u BiH ima razmjere afere veće od Abićeve u Agrokomercu, ili Sanaderove Fimi-Media. Neko moćan štiti kriminal u BiH
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#9 Re: Akcija "Zadruga", osumnjiceni par pusten na slobodu!

Post by dječak sa šibicama »

Ko god je iole upucen u stvari u BiH, a upucen je svako ko radi ili krece se medju narodom, svi znaju ali svi sute jer skoro svi imaju oraha u djepovima... dakle, svi sve znaju, ali bolje sutiti.

Ili si primio, ili si dao mito, za posao, za operaciju, za ovo i za ono.

Nece niko sam sebi granu na kojoj sjedi sjeci.

Ovo je odvratno korumpirano drustvo u kojem svi ucestvuju u korupciji, ili skoro svi. Jedan od glavnih razloga sto mnogi bjeze iz takve drzave. Sve funkcionise po sistemu ja tebi ti meni, imal mene tu, i slicno.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#10 Re: Akcija "Zadruga", osumnjiceni par pusten na slobodu!

Post by high_volume »

Potvrđena optužnica u predmetu "Zadruga", optužene 32 osobe i četiri firme

Kantonalni sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu Tužilaštva Kantona Sarajevo u predmetu "Zadruga" protiv 32 osobe i četiri firme.

A) Zbog krivičnih djela organiziranog kriminala, zloupotrebe položaja ili ovlasti, krivotvorenja isprave, nedozvoljenog korištenja ličnih podataka i pranja novca optuženi su Enisa Đalić, Sanel Đalić, Agencije za posredovanje pri zapošljavanju Leading i Eslider, posrednici Husein Borišić, Hasan Lojo, Amela Lojo, Šaćir Suljić, Alija Prašović, Srđan Badrov, Ibrahim Karavdić, Samira Kušljugić te Selver Geko i njegova firma Anadi i Adnan Karahasan i firma Simp-company koje su obavljale knjigovodstvene poslove za agencije.

Adnan Karahasan ujedno je optužen i kao odgovorna osoba firme Hromadžić-company.

B) Za zloupotrebu položaja ili ovlasti optuženi su Milan Bralović i Maja Bralović-Smith kao odgovorne osobe fime Mibral, Saliha Dervišević i Fahrudin Dervišević kao odgovorne osobe OD Obnova, Hadis Kustura i Ali Kadrić kao odgovorne osobe firme MHS, Nihad Bilić kao odgovorna osoba firme Best&Team, Alija Velagić kao odgovorna osoba firme Social net, Gabrijel Delić kao odgovorna osoba firme Deling, Senad Biberović kao odgovorna osoba firme Elmax-inžinjering, Omar Lačević odgovorna osoba firme Sikra Security, Alija Gadžo i Ejub Fako kao odgovorne osobe firme ANS DRIVE, Hajrudin Vlajčić kao odgovorna osoba GPD DRINA, Dubravka Vukadin kao odgovorna osoba firme Infosoft, Zijad Okanović i Melika Nezirovac kao odgovorne osobe Udruženja vjeroučitelja Sarajevo, Danijel Burazorović kao odgovorna osoba firme H&T Tehnika i Azra Fajić kao odogovorna osoba PRO.MED.CS.a.s.

Prema navodima iz optužnice, Enisu i Sanela Đalić, inače vlasnici agencija za posredovanje pri zapošljavanju Eslider i Leading tereti se da su od 2010. do 2018. godine organizirali kriminalnu grupu koja je sklapanjem fiktivnih ugovora s više stotina firmi "oprala" blizu 50 miliona maraka.

Dakle, Đalići su sklapali ugovore s firmama o angažmanu studenata i đaka na osnovu kojih su firme na račun ove dvije agencije prebacivale novac, a da pritom niko od studenata i đaka nije bio stvarno angažiran.

Novac uplaćen na račun agencija Đalići su podizali u gotovini te procenat oko 10 posto zadržavali za sebe, a ostatak vraćali odgovornim osobama firmi.

Optužnica sadrži više od 3.500 stranica, predloženo je nekoliko hiljada materijalnih dokaza, planirano je saslušanje 571 svjedoka i pet vještaka.

Inače, Tužilaštvo KS je u ovom predmetu istražne radnje provodilo u koordinaciji s MUP-om KS, Poreznom upravom Federacije BiH i finansijsko-obavještajnim Odjelom Državne agencije za istrage i zaštitu.

Istraga protiv drugih osumnjičenih u predmetu "Zadruga" se nastavlja.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/potvrdj ... /190201033
Zna li neko objasniti razliku između A) i B) u krivičnoj odgovornosti učesnika u ovoj najvećoj kriminalnoj aferi u BiH od njene samostalnosti do danas?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#11 Re: Akcija "Zadruga", osumnjiceni par pusten na slobodu!

Post by Haris.ba »

Različita krivična djela. Kod b su sve osobe kao direktori u okviru svojih ovlaštenja po optužnici izvršili zloupotrebu.
wowausername
Posts: 115
Joined: 21/06/2017 18:50
Location: Sarajevo

#12 Re: Akcija "Zadruga", osumnjiceni par pusten na slobodu!

Post by wowausername »

Zijad Okanović i Melika Nezirovac kao odgovorne osobe Udruženja vjeroučitelja Sarajevo :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#13 Re: Akcija "Zadruga", osumnjiceni par pusten na slobodu!

Post by Hajlac »

ZATAŠKAVANJE ZADRUGE

Kada je u januaru 2018. godine provedena akcija "Zadruga", Tužilaštvo Kantona Sarajevo, kojim je tada rukovodila Dalida Burzić, saopćilo je da se radi o jednoj od najvećih i najopsežnijih istraga organiziranog kriminala u vezi sa pranjem novca i utajom poreza.

Žurnal je tada objavio spisak svih osumnjičenih osoba, među kojima su bili zvaničnici skoro svih političkih partija, ali i biznismeni Hamed Ramić, vlasnik Euroasfalta i finansijer SDA i SDP-a, Mirsad Berberović, zet porodice Izetbegović, Mirza Čelik, dugogodišnji kadar SDA, Ramiz Duraković, direktor "Lokoma", pravna lica poput Atlant BiH, ASA grupacije, Sarajevoputeva ... No, kada je u konačnici podignuta optužnica, niko od navedenih se nije našao u njoj. Sudeći na osnovu navoda iz pisama tužilaca, jasno je da je Dalida Burzić poduzimala sve kako bi ovaj predmet, u najmanju ruku, zataškala.
U pismu koje je potpisao tužilac Sanin Bogunić navedeno je nekoliko detalja koji to potvrđuju.

"Negdje oko 20 sati, noć prije lišenja slobode visoko profiliranog lica, nazvala me kao šefa Odjela tužiteljica Mehmedić Amra i rekla mi da joj je zamjenica glavne kantonalne tužiteljice Anika Kešelj prenijela telefonski zahtjev Dalide Burzić da trebamo odustati od planiranih aktivnosti, te da se lica ne mogu dovoditi u prostorije MUP-a Kantona Sarajevo, a kao razlog je navedeno da će tamo biti novinari i tamo slikati ta lica", izvijestio je Bogunić VSTV.
Nadalje, on u svom dopisu navodi da su ga poslije toga postupajuće tužiteljice u više navrata obavještavale da ih je Dalida Burzić pozivala u svoju kancelariju i od njih tražila "da izmijene pravnu kvalifikaciju krivičnih djela koja su se osumnjičenima u ovom predmetu naredbom o provođenju istrage stavljala na teret".

"Također sam informisan da su se u uredu glavnog tužioca održavali sastanci sa nekim od advokata-branilaca u ovom predmetu, bez da su na njih pozvane postupajuće tužiteljice Amra Mehmedić i Amina Ruždić, na kojima se razgovaralo o detaljima ovog predmeta", piše u dopisu VSTV-u.

Prema informacijama Žurnala, Burzićka se u tom periodu sastajala sa advokaticom Vasvijom Vidović, koja zastupa jednog od osumnjičenih čije se ime nije našlo na optužnici u predmetu Zadruga. Kako bi se, na neki način, osvetila tužiteljima zaduženim predmetom Zadruga, Dalida Burzić je dala niže ocjene postupajućim tužiteljicama Amri Mehmedić i Amini Ruždić.

https://zurnal.info/novost/22193/tuzioc ... e-prikrio-

A iz ovoga:

""Džaba to pišete, ja sam već sve završila u VSTV-u", kazala je Dalida Burzić, nakon što je 11 tužilaca Kantonalnog tužilaštva Sarajevo sredinom marta ove godine odlučilo obavijestiti Visoko sudsko i tužilačko vijeće o sumnjivim poslovima tada glavne kantonalne tužiteljice.
I, uistinu je "završila". Umjesto da 11 pritužbi sarajevskih tužilaca proslijedi Uredu disciplinskog tužioca i nadležnom tužilaštvu na daljnje postupanje, Milan Tegeltija je odlučio da sjednicu VSTV-a, na kojoj su razmatrani prigovori na ocjenjivanje i rad Dalide Burzić zatvori za javnost. Priča je tako zataškana a već na narednoj, otvorenoj sjednici, VSTV je tužiteljicu Burzić imenovao za sutkinju Suda BiH."

je i pticama na grani jasno da Bakir&SDA preko Dodika kod Tegeltije urgiraju i da su im Tegeltija i ovakvo VSTV POTREBNI kad god treba zastiti nekog od clanova svoje MAFIJE i tajkuna.
Pa tako i Adnana Terzica koji je preko OPET DODIKOVE Bobar banke od privrednika Alesevica ukrao desetine miliona KM
:twisted:
Post Reply