!! AKCIJA !! Sarajevo-X UNITED za Djeciji Dom Bjelave

Forum za humanitarne akcije.
Post Reply
User avatar
Ivy
Posts: 1689
Joined: 08/02/2004 00:00
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#1 !! AKCIJA !! Sarajevo-X UNITED za Djeciji Dom Bjelave

Post by Ivy »

Evo topic za prijedloge kako pomoci Domu i djeci u ovim teskim trenutcima!

Ivy
Last edited by Ivy on 22/04/2007 21:57, edited 1 time in total.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#2

Post by _BosanaC »

Ja upravo dogovorih s ljepsom polovinom da jednu od prezivjelih beba uzmemo 'pod svoje', naravno ako je to uopste moguce. Vjerovatno cemo jos sutra ici do Doma pa se raspitati.
User avatar
Ivy
Posts: 1689
Joined: 08/02/2004 00:00
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#3

Post by Ivy »

_BosanaC wrote:Ja upravo dogovorih s ljepsom polovinom da jednu od prezivjelih beba uzmemo 'pod svoje', naravno ako je to uopste moguce. Vjerovatno cemo jos sutra ici do Doma pa se raspitati.
Ajd se raspitaj kakva je procedura za usvajanje djece pliz, sto malih sto starijih i mogu li "single parents" usvojiti djecu! Hvala :)
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#4

Post by Shoshana »

Ima li ikakvih vijesti o steti u zgradi? Ja citam o tri spavaonice koje su bile zahvacene pozarom...
U kolikoj mjeri je zgrada ostecena? Imaju li prezivjela djeca gdje da zive? Gdje ce zivjeti ova djeca sto su trenutno u bolnici - dok se renovacije ne izvrse? Moze li se 'usvojiti' dijete preko ljeta (barem)?
Ima li neko ko bi mogao dati vise podataka?
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#5

Post by _BosanaC »

Ivy wrote:
_BosanaC wrote:Ja upravo dogovorih s ljepsom polovinom da jednu od prezivjelih beba uzmemo 'pod svoje', naravno ako je to uopste moguce. Vjerovatno cemo jos sutra ici do Doma pa se raspitati.
Ajd se raspitaj kakva je procedura za usvajanje djece pliz, sto malih sto starijih i mogu li "single parents" usvojiti djecu! Hvala :)
Hocu, nije problem nikakav :)
User avatar
Ivy
Posts: 1689
Joined: 08/02/2004 00:00
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#6

Post by Ivy »

_BosanaC wrote:
Ivy wrote:
_BosanaC wrote:Ja upravo dogovorih s ljepsom polovinom da jednu od prezivjelih beba uzmemo 'pod svoje', naravno ako je to uopste moguce. Vjerovatno cemo jos sutra ici do Doma pa se raspitati.
Ajd se raspitaj kakva je procedura za usvajanje djece pliz, sto malih sto starijih i mogu li "single parents" usvojiti djecu! Hvala :)
Hocu, nije problem nikakav :)
Muchas gracias :)
User avatar
amalka
Posts: 1649
Joined: 11/04/2006 13:31
Location: U komsiluku

#7

Post by amalka »

Bozeee :( Jedna beba je imala svega mjesec dana, a druga je primljena jucer :( :( Ovo je zaista pretuznooo :(
dashing
Posts: 256
Joined: 30/05/2006 07:10

#8

Post by dashing »

_BosanaC wrote:Ja upravo dogovorih s ljepsom polovinom da jednu od prezivjelih beba uzmemo 'pod svoje', naravno ako je to uopste moguce. Vjerovatno cemo jos sutra ici do Doma pa se raspitati.
bosanac - svaka cast na incijativi. mi nismo trenutno u situaciji da usvojimo, ali bismo voljeli biti sponzor nekog djeteta iz doma i koliko-toliko mu/joj uljepsati zivot. naravno, htjeli bi smo da dijete direktno osjeti tu pomoc, a ne administracija doma. uz tu financijski pomoc, da provede s nama nekoliko dana prilikom boravka u SA, te posjeta nama u singapuru. bila bih ti zahvalna ako bi mi dao par ideja ili se raspitao za nacine.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#9

Post by _BosanaC »

dashing wrote:
_BosanaC wrote:Ja upravo dogovorih s ljepsom polovinom da jednu od prezivjelih beba uzmemo 'pod svoje', naravno ako je to uopste moguce. Vjerovatno cemo jos sutra ici do Doma pa se raspitati.
bosanac - svaka cast na incijativi. mi nismo trenutno u situaciji da usvojimo, ali bismo voljeli biti sponzor nekog djeteta iz doma i koliko-toliko mu/joj uljepsati zivot. naravno, htjeli bi smo da dijete direktno osjeti tu pomoc, a ne administracija doma. uz tu financijski pomoc, da provede s nama nekoliko dana prilikom boravka u SA, te posjeta nama u singapuru. bila bih ti zahvalna ako bi mi dao par ideja ili se raspitao za nacine.
To je ono sto konkretno i mene interesuje. Nije mi problem odnjeti svaki mjesec u dom igracke, novac ili nesto slicno, ali takodje zelimo da to dodje konkretno do djeteta a ne do nekoga kome to apsolutno ne treba... Ne kazem da se te stvari gore desavaju niti prejudiciram bilo sta, ali svjedoci smo sta se desava i na sta su sve ljudi spremni, pa opreza nikad nije dosta.

U glavnom, kada sutra saznam koji su uslovi i kako sta hoda, javim ovdje.
User avatar
TheWatcher
Posts: 2603
Joined: 08/03/2007 12:09
Location: *** tamo gdje prestaje logika tu pocinje Bosna ***

#10

Post by TheWatcher »

prvo ona informacija od nekidan da je za 17 dana umrlo 11 beba na Kosevu a sada jos ovu ... katastrofa ... ne ponovilo se nikada ...
dashing
Posts: 256
Joined: 30/05/2006 07:10

#11

Post by dashing »

_BosanaC wrote:
dashing wrote:
_BosanaC wrote:Ja upravo dogovorih s ljepsom polovinom da jednu od prezivjelih beba uzmemo 'pod svoje', naravno ako je to uopste moguce. Vjerovatno cemo jos sutra ici do Doma pa se raspitati.
bosanac - svaka cast na incijativi. mi nismo trenutno u situaciji da usvojimo, ali bismo voljeli biti sponzor nekog djeteta iz doma i koliko-toliko mu/joj uljepsati zivot. naravno, htjeli bi smo da dijete direktno osjeti tu pomoc, a ne administracija doma. uz tu financijski pomoc, da provede s nama nekoliko dana prilikom boravka u SA, te posjeta nama u singapuru. bila bih ti zahvalna ako bi mi dao par ideja ili se raspitao za nacine.
To je ono sto konkretno i mene interesuje. Nije mi problem odnjeti svaki mjesec u dom igracke, novac ili nesto slicno, ali takodje zelimo da to dodje konkretno do djeteta a ne do nekoga kome to apsolutno ne treba... Ne kazem da se te stvari gore desavaju niti prejudiciram bilo sta, ali svjedoci smo sta se desava i na sta su sve ljudi spremni, pa opreza nikad nije dosta.

U glavnom, kada sutra saznam koji su uslovi i kako sta hoda, javim ovdje.
ok. hajd vidi. ako je to jedini nacin (odnijeti gore direktno), ako biste vi to vec radili, poslali bismo vama, pa vi proslijedite.
freak_with_a_laptop
Posts: 1024
Joined: 12/10/2006 13:01
Location: Kifino selo

#12

Post by freak_with_a_laptop »

Podrzavam akciju u svakom slucaju, no prije sto krenete, ja bih vas iskreno zamolila, da kao prvo razmislite u kojoj mjeri ste spremni a i u mogucnosti da pomognete.

Postoje razne vrste pomoci, materijalna ili novcana donacija, donacija/usvajanje jednog djeteta ili donacija doma, ima takodjer i mogucnost volontarnog rada.

Ja sam jos davno preuzela dvije donacije djece u S.O.S. djecijem selu. Svjesna sam da se radi o dugorocnoj obavezi i taj angazman shvatam veoma ozbiljno. Djeca u domu su vec jednom u svom zivotu dozivjeli ogroman poraz, kada su ih roditelji odbacili. Ne smijemo dozvoliti da im se to ponovi, da krenemo u akciju, pa da je obustavimo.

Bez obzira na koju vrstu donacije da se odlucite, budite svjesni, da je kontinuitet veoma bitan.

Cim saznate broj konto racuna za donaciju, molim vas, objavite.
User avatar
Ivy
Posts: 1689
Joined: 08/02/2004 00:00
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#13

Post by Ivy »

freak_with_a_laptop wrote:Podrzavam akciju u svakom slucaju, no prije sto krenete, ja bih vas iskreno zamolila, da kao prvo razmislite u kojoj mjeri ste spremni a i u mogucnosti da pomognete.

Postoje razne vrste pomoci, materijalna ili novcana donacija, donacija/usvajanje jednog djeteta ili donacija doma, ima takodjer i mogucnost volontarnog rada.

Ja sam jos davno preuzela dvije donacije djece u S.O.S. djecijem selu. Svjesna sam da se radi o dugorocnoj obavezi i taj angazman shvatam veoma ozbiljno. Djeca u domu su vec jednom u svom zivotu dozivjeli ogroman poraz, kada su ih roditelji odbacili. Ne smijemo dozvoliti da im se to ponovi, da krenemo u akciju, pa da je obustavimo.

Bez obzira na koju vrstu donacije da se odlucite, budite svjesni, da je kontinuitet veoma bitan.

Cim saznate broj konto racuna za donaciju, molim vas, objavite.
Da sacekamo Mirci i cnerminu (vodi NGO http://www.dobro.ba) pa da vidimo s njima!
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#14

Post by danas »

_BosanaC wrote: U glavnom, kada sutra saznam koji su uslovi i kako sta hoda, javim ovdje.
prijavi, da se organizujemo sto brze...
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#15

Post by senada »

Valter je dobro pitanje postavio - gdje ce (se) vratiti bebe sa klinike?




U kakve uslove?



Nadlezni organi bi morali obavijestiti javnost o tim pitanjima, ili da mi trazimo informacije iz doma i sa klinike?
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#16

Post by bpsang »

_BosanaC wrote:Ja upravo dogovorih s ljepsom polovinom da jednu od prezivjelih beba uzmemo 'pod svoje', naravno ako je to uopste moguce. Vjerovatno cemo jos sutra ici do Doma pa se raspitati.
Moguce je dragi kolega ali je procedura uzasno teska jer kao prvo porodica koja usvaja dijete iz doma po mom saznanju treba da ima uslove za usvajanje redovnu platu svoj stan i da garantuje pred sudom starateljstvo usvojenog djeteta,
da ne duljim uglavnom radi se o vrlo krupnoj stvari.
Iskreno receno zao mi je tih malisana i beba kao da su i dio mene,i veoma mi je drago da ima dobrih dusa u ovom gradu koji su voljni pomoci na taj nacin.
Ja sam u sustini za pomoc,ali kad se radi o usvajanju, to mi zakon ne bi dozvolio jer , i pored moje dobre volje ,ne bih zadovoljio uslove koji oni traze.
pozdrav svim dobrim ljudima
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#17

Post by melb26sa »

Ivy wrote:
_BosanaC wrote:Ja upravo dogovorih s ljepsom polovinom da jednu od prezivjelih beba uzmemo 'pod svoje', naravno ako je to uopste moguce. Vjerovatno cemo jos sutra ici do Doma pa se raspitati.
Ajd se raspitaj kakva je procedura za usvajanje djece pliz, sto malih sto starijih i mogu li "single parents" usvojiti djecu! Hvala :)
Ja ti mogu reci vezano za usvajanje iz Bjelava. Ide vrlo tesko nazalost, zbog cinjenice da ova djeca jesu ostavljena u domu zbog toga sto im roditelji ili nisu u mogucnosti da brinu za njih/su narkomani/alkoholicari i slicno - znaci djeca su u domu ali nije oduzeto roditeljsko staranje za ovu djecu. To je i najveci problem (a ja licno ne znam sta se ceka) da se djeca usvoje - u nekim slucajevima nazalost cekaju i 18 godina da se zaista uvjere da ih porodica ne zeli. I do tada bebe porastu u skolsku djecu...

Najveci problem za sve ovo su centri za socijalni rad jer toliko dugo cekaju da oduzmu roditeljsko pravo/staranje i nadaju se da ce ih porodica uzeti nazad a do tada dijete odraste a oni koji bi zeljeli da usvoje dijete i pruze mu sve sto mogu cekaju i cekaju... (imas vise info o usvajanju cak i u BiH na roda.hr)

Znam da ima dobna granica do kada se dijete moze usvojiti - mislim do 9-10 godina ali ne znam za single parents jer samo spominju ljude u braku ili vanbracne partnere. Zakon mozes naci na http://www.fbihvlada.gov klikaj na link vlada pa ce ti dati usvojene zakone - ovaj je iz 2005 godine.
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#18

Post by senada »

Vezano za ovu nesrecu, mislim da bi trebalo sacekati Mirci da ona po obicaju preuzme sve na sebe a mi smo tu. Svi koji zivimo ovdje i surfujemo po sa-x-u i dr. forumima, mozemo pomoci na ine nacine a posebno bi dijaspora mogla dati svoj doprinos za pomoc djeci bez roditeljskog staranja, po prijedlogu i principu i duboko vjerujem aktivnom ucescu Suncice24 i Ivy i ostalih aktivnih sax humanitarnih djelatnica/ka.
User avatar
Ivy
Posts: 1689
Joined: 08/02/2004 00:00
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#19

Post by Ivy »

senada wrote:Vezano za ovu nesrecu, mislim da bi trebalo sacekati Mirci da ona po obicaju preuzme sve na sebe a mi smo tu. Svi koji zivimo ovdje i surfujemo po sa-x-u i dr. forumima, mozemo pomoci na ine nacine a posebno bi dijaspora mogla dati svoj doprinos za pomoc djeci bez roditeljskog staranja, po prijedlogu i principu i duboko vjerujem aktivnom ucescu Suncice24 i Ivy i ostalih aktivnih sax humanitarnih djelatnica/ka.
Bas sam napisala da sacekamo Mirci i cnerminu (http://www.dobro.ba), one ce se sutra javiti, ranom zorom!

:kiss:
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#20

Post by Pearl »

senada wrote:Vezano za ovu nesrecu, mislim da bi trebalo sacekati Mirci da ona po obicaju preuzme sve na sebe a mi smo tu. Svi koji zivimo ovdje i surfujemo po sa-x-u i dr. forumima, mozemo pomoci na ine nacine a posebno bi dijaspora mogla dati svoj doprinos za pomoc djeci bez roditeljskog staranja, po prijedlogu i principu i duboko vjerujem aktivnom ucescu Suncice24 i Ivy i ostalih aktivnih sax humanitarnih djelatnica/ka.
mislim da nije ok da se Mirci ceka da organizuje i pokrene sve za svaku akciju... ako suncica ima potrebne informacije i pokazala je inicijativu, mislim da bi trebali od toga da krenemo... mirci je definitivno najjaca spona koja nas moze vezati, ali dajte da krenemo od necega..

nadam se da cemo sutra imati malo vise informacija (prije svega sta je sa smjestajem te djece) pa da mozemo krenuti sa akcijom..
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#21

Post by luciferino »

Ja sam pronašla da se problematikom usvajanja bavi tzv. porodični zakon, ali tamo ne piše crno na bijelo šta se treba konkretno uradititi (znate kako to ide, član ovaj, član onaj). Najbolje je raspitati se lično. Znate i sami koliko samo papira treba za neke banalne stvari, a mogu misliti šta sve zahtijevaju za usvajanje djeteta.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#22

Post by Bumbar »

[quote="freak_with_a_laptop"]Podrzavam akciju u svakom slucaju, no prije sto krenete, ja bih vas iskreno zamolila, da kao prvo razmislite u kojoj mjeri ste spremni a i u mogucnosti da pomognete.

Postoje razne vrste pomoci, materijalna ili novcana donacija, donacija/usvajanje jednog djeteta ili donacija doma, ima takodjer i mogucnost volontarnog rada.

quote]

usvojiti ne mogu :roll: ...ali mogu pomoci materijalno i volonterski :) :)...
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#23

Post by valterbranisarajevo »

Evo da se i ja prijavim!


S obzirom da ova situacija zahtjeva najhitniju reakciju, ja predlažem, vjerujući da ove naše diskusije čitaju i oni koji mogu angažovati vladajuće strukture, da kao prvi korak uputimo apel gradskom vijeću i kantonalnoj vladi da hitno, još u toku noći, sazovu vanredne sjednice i da poduzmu mjere, uključujući i izdvajanje novčanih sredstava za sanaciju štete i prihvat beba koje će biti otpuštene sa klinike.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#24

Post by Nosferatu »

Tuzno je ovo sve, do te mjere da bih najradije izbiflao listu uvreda, psovki, kletvi i svega drugog na sve racune otvorene, ljudi koji su placeni da sprijece da se ovako nesto ne dogodi, ljudi radi cijih primanja - nema dovoljno nikad sredstava za domove, za djecu nezbrinutu i slicno. Ali ako ima ikakva olaksica a proprije danasnje situacije, ja koji sam odrastao pored Ljubice Ivezica vam mogu reci - da nije nikad situacija u tom domu bila zlatana, tj. uvijek je moglo bolje nego sto je i kako je bilo.

Posto sam upoznat malo sa situacijom u Americi, znam da postoje liste i liste ljudi koji bi platili 10-tine hiljada dollara, ako ne i vise, za usvajanje bijele bebe. Jer bjelackih beba - nema za usvajanje onoliko koliko je familija koje bi zeljele usvojiti takvu bebu. Ima Indijaca, ima Kineza, ima crncica i Latinosa, koliko hoces. Ali dobiti bijelu bebu, i to - svega par mjeseci staru - je kao osvojiti lutriju, za roditelje koji ne mogu imati djecu. U tome prednjace Rusi i Rumuni - koji se rijesavaju svojih problema - saljuci djecu u Ameriku, i u isti mah, ostvarujuci maksimalan profit, od onih koji ovakvu djecu dolaze da usvoje, za ranzno-razne papirologije ali i troskove. Da postoji ikakva volja - kod nas bi se napravila jedna organizacija koja bi trazila - prvo da neko usvoji djecu u BiH, a ako nema nikog, ko je u prilici, onda ici u Europu i Ameriku, zasto da ne. Ukoliko bi se takvi projekti ostvarili, i donacije - od strane ljudi koji usvajaju djecu - bi mogle poboljsati uslove u domovima, il' obezjbediti nesto bolje standarde - starijoj djeci koju u velikom broju slucajeva - je mnogo teze pronaci nekog zainteresiranog za njihovo usvajanje, i ne samo to, vec i takva dijeca obicno ne zele napustiti dom jer im je to - familija, ma kako defektvina i abnormalna, za bolju ne znaju. Naravno - ovdje ima hejbet legalno-pravnih problema u vezi toga, ko moze, koju bebu, kad i kako, usvojiti i odvesti iz zemlje, al' ako ne postoji drugo rijesenje - bolje je i to, nego da djeca budu nezbrinuta u domu, bez da se taj isti legalni sistem ikad pozabavi rijesavanjem problematike u vezi - neadekvatnosti uslova, neadekvatnosi osoblja, i potpunom ignorantnosti po pitanju postojanja ovakvih institucija - od strane velike vecina gradjana.

Ja bih da pomognem, ako ko skuplja pomoc iz vana, predlazem da otvori Paypal adresu na koju se moze poslati donacija nekom ko je pouzdana osoba koja ce prosljediti novac tamo gdje je najpotrebinije. Medjutim - ne vidim da ce suma skupljenog novca ista moci - promjeniti dugorocno, to moze uraditi jedino vlast, ciji je ovo i posao, izmedju ostalog, i zbog toga apeliram da ljudi koji su u BiH - vrse pritisak, tamo gdje mogu i kako znaju, da ovo ne prodje kao sto nas 99% problema prolazi - nerijesenih, zavrse na dnu kakve fioke i nakon sto nabacimo fasadu i okrecimo zidove - mozemo reci, zavrsen posao i objesi o klin. Usvarsavanja instuticija kao sto su domovi za djecu nezbrinutu - je posao koji nema kraja, i na kojem se uvijek nesto mora radiit, al' evidetno je da situacija nije takva.

Isto tako mislim da volunterski rad moze mnogo toga popraviti, ako nista nasu svjest i znanje o tome - sta je i kakva je situacija po domovima, a svaki kanton ima svoj dom, za djecu, i mislim da je najgore i najteze onima koji vrse brigu o djeci koja su mentalno retardirana i zaostala u razvoju, jer su to slucajevi, koji kad napusti familija - ostaju dozivotno u sistemu bez sposobosti da ikad se zaposle, i postanu normalni gradjani ove zemlje. Zbog toga - volonteri su prijeko potrebni - da prvo, imaju uvid u to sta se desava u domvima, da vide - da li ce biti ikave promjene i pomoci, koja ce dosegnuti do djecice u domovima, i nakon svega - da mogu tacno odrediti na koji nacin oni koji bi da pomognu mogu to uraditi najefikasnije. Ovako - bez njih dosta toga sto se pokusa - ce biti pucanj u mrak, i bojim se da je to sve iz potrebe da se osjetimo plemenitim i briznim, al' ta potreba kod nas uvijek jene nakon vrlo kratkog vremenskog perioda. Zbog toga, ako ce se ukljuciti neko u akciju, molio bih prvo da to budu ljudi koji su spremni na duze staze da pomognu a ne oni koji surfaju na trenutnom talasu emocija, koji kad splahne, ce okrenuti ledja.
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#25

Post by senada »

Nosferatu wrote:Tuzno je ovo sve, do te mjere da bih najradije izbiflao listu uvreda, psovki, kletvi i svega drugog na sve racune otvorene, ljudi koji su placeni da sprijece da se ovako nesto ne dogodi, ljudi radi cijih primanja - nema dovoljno nikad sredstava za domove, za djecu nezbrinutu i slicno. Ali ako ima ikakva olaksica a proprije danasnje situacije, ja koji sam odrastao pored Ljubice Ivezica vam mogu reci - da nije nikad situacija u tom domu bila zlatana, tj. uvijek je moglo bolje nego sto je i kako je bilo.

Posto sam upoznat malo sa situacijom u Americi, znam da postoje liste i liste ljudi koji bi platili 10-tine hiljada dollara, ako ne i vise, za usvajanje bijele bebe. Jer bjelackih beba - nema za usvajanje onoliko koliko je familija koje bi zeljele usvojiti takvu bebu. Ima Indijaca, ima Kineza, ima crncica i Latinosa, koliko hoces. Ali dobiti bijelu bebu, i to - svega par mjeseci staru - je kao osvojiti lutriju, za roditelje koji ne mogu imati djecu. U tome prednjace Rusi i Rumuni - koji se rijesavaju svojih problema - saljuci djecu u Ameriku, i u isti mah, ostvarujuci maksimalan profit, od onih koji ovakvu djecu dolaze da usvoje, za ranzno-razne papirologije ali i troskove. Da postoji ikakva volja - kod nas bi se napravila jedna organizacija koja bi trazila - prvo da neko usvoji djecu u BiH, a ako nema nikog, ko je u prilici, onda ici u Europu i Ameriku, zasto da ne. Ukoliko bi se takvi projekti ostvarili, i donacije - od strane ljudi koji usvajaju djecu - bi mogle poboljsati uslove u domovima, il' obezjbediti nesto bolje standarde - starijoj djeci koju u velikom broju slucajeva - je mnogo teze pronaci nekog zainteresiranog za njihovo usvajanje, i ne samo to, vec i takva dijeca obicno ne zele napustiti dom jer im je to - familija, ma kako defektvina i abnormalna, za bolju ne znaju. Naravno - ovdje ima hejbet legalno-pravnih problema u vezi toga, ko moze, koju bebu, kad i kako, usvojiti i odvesti iz zemlje, al' ako ne postoji drugo rijesenje - bolje je i to, nego da djeca budu nezbrinuta u domu, bez da se taj isti legalni sistem ikad pozabavi rijesavanjem problematike u vezi - neadekvatnosti uslova, neadekvatnosi osoblja, i potpunom ignorantnosti po pitanju postojanja ovakvih institucija - od strane velike vecina gradjana.

Ja bih da pomognem, ako ko skuplja pomoc iz vana, predlazem da otvori Paypal adresu na koju se moze poslati donacija nekom ko je pouzdana osoba koja ce prosljediti novac tamo gdje je najpotrebinije. Medjutim - ne vidim da ce suma skupljenog novca ista moci - promjeniti dugorocno, to moze uraditi jedino vlast, ciji je ovo i posao, izmedju ostalog, i zbog toga apeliram da ljudi koji su u BiH - vrse pritisak, tamo gdje mogu i kako znaju, da ovo ne prodje kao sto nas 99% problema prolazi - nerijesenih, zavrse na dnu kakve fioke i nakon sto nabacimo fasadu i okrecimo zidove - mozemo reci, zavrsen posao i objesi o klin. Usvarsavanja instuticija kao sto su domovi za djecu nezbrinutu - je posao koji nema kraja, i na kojem se uvijek nesto mora radiit, al' evidetno je da situacija nije takva.

Isto tako mislim da volunterski rad moze mnogo toga popraviti, ako nista nasu svjest i znanje o tome - sta je i kakva je situacija po domovima, a svaki kanton ima svoj dom, za djecu, i mislim da je najgore i najteze onima koji vrse brigu o djeci koja su mentalno retardirana i zaostala u razvoju, jer su to slucajevi, koji kad napusti familija - ostaju dozivotno u sistemu bez sposobosti da ikad se zaposle, i postanu normalni gradjani ove zemlje. Zbog toga - volonteri su prijeko potrebni - da prvo, imaju uvid u to sta se desava u domvima, da vide - da li ce biti ikave promjene i pomoci, koja ce dosegnuti do djecice u domovima, i nakon svega - da mogu tacno odrediti na koji nacin oni koji bi da pomognu mogu to uraditi najefikasnije. Ovako - bez njih dosta toga sto se pokusa - ce biti pucanj u mrak, i bojim se da je to sve iz potrebe da se osjetimo plemenitim i briznim, al' ta potreba kod nas uvijek jene nakon vrlo kratkog vremenskog perioda. Zbog toga, ako ce se ukljuciti neko u akciju, molio bih prvo da to budu ljudi koji su spremni na duze staze da pomognu a ne oni koji surfaju na trenutnom talasu emocija, koji kad splahne, ce okrenuti ledja.
Pearl wrote:
senada wrote:Vezano za ovu nesrecu, mislim da bi trebalo sacekati Mirci da ona po obicaju preuzme sve na sebe a mi smo tu. Svi koji zivimo ovdje i surfujemo po sa-x-u i dr. forumima, mozemo pomoci na ine nacine a posebno bi dijaspora mogla dati svoj doprinos za pomoc djeci bez roditeljskog staranja, po prijedlogu i principu i duboko vjerujem aktivnom ucescu Suncice24 i Ivy i ostalih aktivnih sax humanitarnih djelatnica/ka.
mislim da nije ok da se Mirci ceka da organizuje i pokrene sve za svaku akciju... ako suncica ima potrebne informacije i pokazala je inicijativu, mislim da bi trebali od toga da krenemo... mirci je definitivno najjaca spona koja nas moze vezati, ali dajte da krenemo od necega..

nadam se da cemo sutra imati malo vise informacija (prije svega sta je sa smjestajem te djece) pa da mozemo krenuti sa akcijom..
Ivy wrote:
senada wrote:Vezano za ovu nesrecu, mislim da bi trebalo sacekati Mirci da ona po obicaju preuzme sve na sebe a mi smo tu. Svi koji zivimo ovdje i surfujemo po sa-x-u i dr. forumima, mozemo pomoci na ine nacine a posebno bi dijaspora mogla dati svoj doprinos za pomoc djeci bez roditeljskog staranja, po prijedlogu i principu i duboko vjerujem aktivnom ucescu Suncice24 i Ivy i ostalih aktivnih sax humanitarnih djelatnica/ka.
Bas sam napisala da sacekamo Mirci i cnerminu (http://www.dobro.ba), one ce se sutra javiti, ranom zorom!

:kiss:
Draga @Ivy, @Suncice24 i @Pearl, najlakse je dati prilog, ali nije ni malo lako preuzeti fizicke dijelove posla na sebe - kontakti sa donatorima, sa primaocima, sa raznim ljudima i raznim cudima.

Nisam sposobna za taj dio aktivnosti koji zahtijeva ogroman utrosak intelektualne i fizicke energije, vrijeme, zivce i jos x i y kojekakvih pratecih nus pojava.

Mogu i punim srcem hocu dati prilog i jednom mjesecno i vrlo rado posjetiti neko dijete, ali vase dobro organizovane i sinhronizovane akcije jesu potezi za svaku pohvalu, ali iskreno ja nisam u mogucnosti aktivno kao vi (trckarati, skakati, pregovarati itd.) sudjelovati u svim tim za mene prenapornim akcijama.

Na kraju, poznavajuci vas rad, duboko vjerujem da ste barem neki uvodni dio posla vec odradili, ali ipak bez ljutnje svi cekamo na Mirci.

Svi ste vi na svoj nacin divni, vrijedni uglavnom mladi ljudi... ukljucujuci i uvijek vrlo konstruktivnog, postovanog - naseg dragog Valtera.

PS.Da ne pokvarim izvrstan LJUDSKIM RAZUMOM i srcem napisan @Nosferatuov komentar, izvinjavam se na citatu istoga.

Svim humanitarnim djelatnicama/cima sarajevo-x.foruma, i svim normalnim ljudima dobre volje -

Postovanje i veliki -

Pozdrav!
Post Reply