Akademsko-stručne titule

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Eborg

Akademsko-stručne titule

Post by Eborg » 30/11/2011 18:13

S obzirom da nam dragi Bolonjski proces uvodi razne promjene u obrazovanju a ukoliko još uključimo naš tradicionalno zakomplikovani princip visokoškolskog obrazovanja (entiteti i kantoni) koji je još protkan divnim univerzitetima po Travniku, Vitezu, Bijeljini i ostalim akademskim bastionima, ne treba čuditi sataraš koji se pojavljuje u diplomama diljem BiH.

Mene interesuju dvije stvari.

Prva, da li će se standardizovati stručne titule koje se dodjeljuju po okončanju fakulteta ili će i dalje ostati u nadležnosti univerziteta i fakulteta? Npr. student koji diplomira na Pravnom fakultetu Zenica ima titulu "diplomiranog pravnika" a njegov kolega sa Pravnog fakulteta Sarajevo, koji je također studirao 4 godine uz 99% istog curriculuma, tek titulu "bakalaureata prava". Naravno da ova prva stručna titula ima daleko veću težinu, "bakalaureat prava" zvuči nekako neozbiljno, nedoškolovano.

Drugo, koji je pravopisno-tradicijski sistem po kojem mi tituliramo svoje profesore? Da li je uvijek prof. dr XY ili je dovoljno dr? Vidim da neki insistiraju i na verziji sa tačkom - prof. dr. no valjda to dr. označava skraćenicu za "drugi".

TRANCE

Re: Akademsko-stručne titule

Post by TRANCE » 05/12/2011 17:18

Eborg wrote:S obzirom da nam dragi Bolonjski proces uvodi razne promjene u obrazovanju a ukoliko još uključimo naš tradicionalno zakomplikovani princip visokoškolskog obrazovanja (entiteti i kantoni) koji je još protkan divnim univerzitetima po Travniku, Vitezu, Bijeljini i ostalim akademskim bastionima, ne treba čuditi sataraš koji se pojavljuje u diplomama diljem BiH.

Mene interesuju dvije stvari.

Prva, da li će se standardizovati stručne titule koje se dodjeljuju po okončanju fakulteta ili će i dalje ostati u nadležnosti univerziteta i fakulteta? Npr. student koji diplomira na Pravnom fakultetu Zenica ima titulu "diplomiranog pravnika" a njegov kolega sa Pravnog fakulteta Sarajevo, koji je također studirao 4 godine uz 99% istog curriculuma, tek titulu "bakalaureata prava". Naravno da ova prva stručna titula ima daleko veću težinu, "bakalaureat prava" zvuči nekako neozbiljno, nedoškolovano.

Drugo, koji je pravopisno-tradicijski sistem po kojem mi tituliramo svoje profesore? Da li je uvijek prof. dr XY ili je dovoljno dr? Vidim da neki insistiraju i na verziji sa tačkom - prof. dr. no valjda to dr. označava skraćenicu za "drugi".

Zvanje diplomiranog se koristilo prije u Njemačkoj, Austriji, Švicarskoj, te u nekim bivšim komunističkim državama u koje spadamo i mi. Zvanje bachelora se koristi stoljećima u Britaniji, Irskoj, SAD-u, Kanadi, Australiji, odnosno u svim državama engleskog govornog područja. Cilj bolonjskog procesa je između ostalog i da uskladi nazive, tako da se sada u svim državama Europe osim Bjelorusije i Kosova koji nisu u bolonjskom sistemu dobija zvanje bachelora. To što neki seoski fakultet izdaje i dalje diplome "diplomiranog" znači da nije u trendu sa dešavanjima u svim normalnim europskim državama.

pezzar
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post by pezzar » 05/12/2011 17:25

1) Mislim da je Ministarstvo obrazovanja nadležno da daje tumačenja titula, i to na osnovu broja ECTS bodoca, al' su oni to površno uradili. Ja sam siguran samo u to da je titula doktora nauka (ili nečeg drugog) ista po Bolonjskom procesu i po starom sistemu, jer dalje nema.

2) Ima nekakav redoslijed titula za profesore, ne znam tačno kako ide. Mora prvo biti asistent, pa viši asistent, pa vanredni profesor, pa redovni pa nešto mozda ima i izmedju. Prof. dr. je redovni profesor, doc.dr je vanredni mislim. :)

TRANCE

Post by TRANCE » 05/12/2011 20:16

I btw. samo se u našim balkanskim zaostalim državama daje neka važnost titulama. Jedino kod nas možete vidjeti razne kreacije tipa prim. prof. doc. dr. sc. med. Mujaga Mujagić... :lol:

bosniamaj

Post by bosniamaj » 05/12/2011 21:34

Sto se tice stecenih zvanja, na unsa.ba ima pravilnik:
UNSA pravilnik o tiuulama

A ovdje ima pravilnik o ovim titulama kao redovnih prof, vanredni i ostalo (clan 28, strana 11)...
ZAKON O VISOKOM OBRAZOVANJU U BOSNI I HERCEGOVINI

Alfa159-1.7Turbo

Post by Alfa159-1.7Turbo » 06/12/2011 12:06

Samo da odgovorim ovom gore sto je Zenicki Univerzitet nazvao seoskim, da je Zenicki Univerzitet tj.pravni fakultet tog univerziteta drzavni fakultet, na kojem jos nije zabiljezen slucaj sex afere, te da ljudi moraju shvatiti da i pored SA univerzieta imaju i Tuzlanski,Zenicki ,Mostarski.....dok na sarajevskom studentice mogu da sve poloze,ukoliko imaju odredjene kvalitete...stvarno su mi upitne diplome studnetica tog elitnog SA pravnog fakuleta... :run: Trebalo bi prvo uvesti reviziju tih diploma na SA pravu kod studentica da smo iole ozbiljna drzava,ali po BiH moze sve pa se tako i polagati ispiti....Ne vidim nikakvu razliku izmedju Travnickih univerzieta gdje se kupuju diplome i Sarajevskih gdje se sexom polaze...NE STUDIRAM NA PRIVATNOM UNIVERZITETU!
Lijep pozdrav!;)

palamuda

Post by palamuda » 06/12/2011 12:13

Alfa159-1.7Turbo wrote:Samo da odgovorim ovom gore sto je Zenicki Univerzitet nazvao seoskim, da je Zenicki Univerzitet tj.pravni fakultet tog univerziteta drzavni fakultet, na kojem jos nije zabiljezen slucaj sex afere, te da ljudi moraju shvatiti da i pored SA univerzieta imaju i Tuzlanski,Zenicki ,Mostarski.....dok na sarajevskom studentice mogu da sve poloze,ukoliko imaju odredjene kvalitete...stvarno su mi upitne diplome studnetica tog elitnog SA pravnog fakuleta... :run: Trebalo bi prvo uvesti reviziju tih diploma na SA pravu kod studentica da smo iole ozbiljna drzava,ali po BiH moze sve pa se tako i polagati ispiti....Ne vidim nikakvu razliku izmedju Travnickih univerzieta gdje se kupuju diplome i Sarajevskih gdje se sexom polaze...NE STUDIRAM NA PRIVATNOM UNIVERZITETU!
Lijep pozdrav!;)

:thumbup: :thumbup:
Sarajevski univerzitet je godinama leglo svakavih jada, to je ustanova gdje se na jednom mjestu sakupilo najviše nepismenjaka i sumnjivaca sa zvanjem profesor u svijetu.

pezzar
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post by pezzar » 06/12/2011 16:17

Alfa159-1.7Turbo wrote:Samo da odgovorim ovom gore sto je Zenicki Univerzitet nazvao seoskim, da je Zenicki Univerzitet tj.pravni fakultet tog univerziteta drzavni fakultet, na kojem jos nije zabiljezen slucaj sex afere, te da ljudi moraju shvatiti da i pored SA univerzieta imaju i Tuzlanski,Zenicki ,Mostarski.....dok na sarajevskom studentice mogu da sve poloze,ukoliko imaju odredjene kvalitete...stvarno su mi upitne diplome studnetica tog elitnog SA pravnog fakuleta... :run: Trebalo bi prvo uvesti reviziju tih diploma na SA pravu kod studentica da smo iole ozbiljna drzava,ali po BiH moze sve pa se tako i polagati ispiti....Ne vidim nikakvu razliku izmedju Travnickih univerzieta gdje se kupuju diplome i Sarajevskih gdje se sexom polaze...NE STUDIRAM NA PRIVATNOM UNIVERZITETU!
Lijep pozdrav!;)

Nije niko rekao da je zenicki seoski, nego da ista količina ECTS bodova ne nosi istu titulu u Ze i u Sa. Ovo oko načina polaganja ispita uopšte nije tema, Nemam pojma sta se desava na Pravu (masinac sam, tu sigurno nema sexa. :D ).

Alfa159-1.7Turbo

Post by Alfa159-1.7Turbo » 06/12/2011 16:38

Neko je gore spomenuo da je u Ze titula dipl.iur.,pa je ovaj ili ova spomenula da neki seoski faks daje takve titule...
To sto durgi drzavni fakulteti imaju razlicite titule, ne znaci da su seoski,nego nemoraju se svi ravnati prema SA Univerzitetu...
Nisu tema studiranja na privatnim fakuletima,samo mi je glupo da se svakom prilikom omalovazavaju privatni fakuleteti po Travniku i Kiseljaku,a omalovazavaju ih isti ti sto vjerovatno studiraju na SA Univerzitetu, dok eto postenije je otici na kraju i kupiti npr.dipolomu u Kiseljaku, nego se seksati sa nekim profom da se polozi ispit...
Eto konekretno, svi govore treba uvesti reviziju tih diploma na privatnim faksovima,treba naravno, ali isto tako sad bi po nekoj logici trebalo i npr. izvrsiti reviziju diploma na SA pravu svim zenskim iz generacije u kojoj su studirale studentice koje su ispite polagale na gore opisani nacin...
Evo,npr. ko ce meni kao poslodavcu garantovati danas sutra ako primam u svoju firmu dipl.pravnicu koja je zavrsila SA pravo, da nije seksom stekla diplomu?
Zato je bolje da se ne prozivaju privatni fakulteti,nego nek svako krene od svog dvorista....
I neka svi drzavni fakulteti, i Sa i Ze i Tz naprave uslove kakve imaju i privatni,jer nije tacno da se prave po livadama...
Opet ponavljam,NEMAM NIKAKVE VEZE SA PRIVATNIM FAKSOVIMA,NITI STUDIRAM NA ISTOM!
Pozdrav,Alfa 159!

TRANCE

Post by TRANCE » 06/12/2011 16:57

Pa ako svi evropski univerziteti osim bjeloruskih i kosovskih izdaju diplome sa zvanjem bachelora, šta drugo reći o tih par bosanskih univerzitetima koji i dalje štancaju zvanja "diplomiranog"?
Što se tiče fakulteta, npr. zenički ekonomski fakultet ima zaposlenih 10 profesora prema informacijama sa njihove web stranice. Kako tih 10 profesora može kvalitetno pokriti 36 predmeta koliko ih ima npr. u Sarajevu do zvanja bachelora? Nije seoski fakultet, ali nije ni ozbiljan. A da se razumijemo, i UNSA je neozbiljan univerzitet ako ga uporedimo sa dosta zapadnih univerziteta. Ali jbg. koliko novca za obrazovanje, toliko i muzike...

Alfa159-1.7Turbo

Post by Alfa159-1.7Turbo » 06/12/2011 17:15

Onda ocito ne azuzriraju web stranicu kako treba,mislim da Zenicku ekonomiju...ima vise od 10 uposlenih...
Svakako,trebalo bi vise da ta famozna agencija krene da radi svoj posao, a normlano da ce to tada biti sve neujednaceno....
A,nebi rekao da dipolme diplomiranog stancaju jos samo Bjelorusija ili Kosovo....odakle vam ta informacija,izvor??
Malo bolje provjerite prije nego nesto napisete..

Da ne bi neko pomoslio,ne branim ja privatne fakulete,grozno je to sto neko moze doci i kupiti diplomu, i onda se stelom uvaliti u neku drzavnu instituciju...
Samo trebala bi bisti ista rigorozna pravila za sve fakultete, ma ovako sam reagovao jer me naljuti to izrugivanje privatnim,ili svi durgi drzavni fakulteti nevaljaju,samo Sarajevski Univerzitet pravilno radi svoj posao i svi se trebaju prema njemu ravnati....jer u ovome slucaju to dodje kao ona stara poslovica rugao se lonac loncu,a obadva su bila suplja...sad neko manje,neko vise supalj,ali je supalj!Hehehe! Evo,poslije sex afere, meni je isto ili diploma sa SA prava ili iz Viteza, u cemu je razlika??

threshold

Post by threshold » 07/12/2011 22:22

TRANCE wrote:I btw. samo se u našim balkanskim zaostalim državama daje neka važnost titulama. Jedino kod nas možete vidjeti razne kreacije tipa prim. prof. doc. dr. sc. med. Mujaga Mujagić... :lol:

pogresno. u austriji se tome pridaje ooogroman znacaj.

TRANCE

Post by TRANCE » 08/12/2011 21:37

threshold wrote:
TRANCE wrote:I btw. samo se u našim balkanskim zaostalim državama daje neka važnost titulama. Jedino kod nas možete vidjeti razne kreacije tipa prim. prof. doc. dr. sc. med. Mujaga Mujagić... :lol:

pogresno. u austriji se tome pridaje ooogroman znacaj.

To je bitno samo kompleksašima, bilo u Austriji ili Bosni. Ako je neko učio, učio je valjda zbog sebe i zbog znanja, a ne da se zakiti skraćenicama ispred imena. Evo, kad si vidio npr. da negdje piše mr. George Bush ili dr. Barack Obama? Jedan je magistrirao, a drugi doktorirao. A kod nas na dnevniku osvane čoban koji ne zna sastaviti dvije rečenice, a ispred imena mu nakite prof. doc. dr. sc. :lol: Seljačka posla... :run:

lajk

Post by lajk » 08/12/2011 21:48

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Alfa159-1.7Turbo wrote:Neko je gore spomenuo da je u Ze titula dipl.iur.,pa je ovaj ili ova spomenula da neki seoski faks daje takve titule...
To sto durgi drzavni fakulteti imaju razlicite titule, ne znaci da su seoski,nego nemoraju se svi ravnati prema SA Univerzitetu...
Nisu tema studiranja na privatnim fakuletima,samo mi je glupo da se svakom prilikom omalovazavaju privatni fakuleteti po Travniku i Kiseljaku,a omalovazavaju ih isti ti sto vjerovatno studiraju na SA Univerzitetu, dok eto postenije je otici na kraju i kupiti npr.dipolomu u Kiseljaku, nego se seksati sa nekim profom da se polozi ispit...
Eto konekretno, svi govore treba uvesti reviziju tih diploma na privatnim faksovima,treba naravno, ali isto tako sad bi po nekoj logici trebalo i npr. izvrsiti reviziju diploma na SA pravu svim zenskim iz generacije u kojoj su studirale studentice koje su ispite polagale na gore opisani nacin...
Evo,npr. ko ce meni kao poslodavcu garantovati danas sutra ako primam u svoju firmu dipl.pravnicu koja je zavrsila SA pravo, da nije seksom stekla diplomu?
Zato je bolje da se ne prozivaju privatni fakulteti,nego nek svako krene od svog dvorista....
I neka svi drzavni fakulteti, i Sa i Ze i Tz naprave uslove kakve imaju i privatni,jer nije tacno da se prave po livadama...
Opet ponavljam,NEMAM NIKAKVE VEZE SA PRIVATNIM FAKSOVIMA,NITI STUDIRAM NA ISTOM!
Pozdrav,Alfa 159!

Eborg

Post by Eborg » 12/12/2011 18:58

Glede ovih akademskih titula, mislim da je docent "tehničko" zvanje koje nema veze sa nivoom obrazovanja, tj. kada neko doktorira on je već dr XY a do ustanove u kojoj je zaposlen je da li će biti docent, vanredni ili redovni profesor.

Ali kod nas je još uvijek debilni sistem iz socijalizma. Nešto po prinicipu kad doktoriraš pa moraš biti imenovan za docenta pa onda nakon 5-10 godina možeš biti vanredni profesor i još moraš knjigu napisati i sve nešto. U svakom slučaju, ne znam kako su neki fakulteti to riješili, npr. vidim da historičari na Filozofskom fakultetu Sarajevo mladi dobijaju profesorske pozicije što je jako pohvalno.

Alfa159-1.7Turbo

Post by Alfa159-1.7Turbo » 14/12/2011 12:55

Po mome misljenju sadasnji sistem ne valja...Meni je licno bezveze da neko odmah zasjedne na poziciju profesora,pa imamo tako mlade profoesore...nekazem da profesori trebaju biti starije osobe,ali evo mislim da bi prvo trebalo da se po zavrsetku doktortske disertacije radi minimalno 5 godina u praksi u toj olbasti pa da se tek onda moze predavati na fakultetu...Ovako imamo malde profesore,koji misle da su pokupili svu pamet svijeta, a nemaju dana radnog iskustva u praksi...a takvi su koliko vidim najgori,uzidgnu se jako visoko,i misle niko im ravan...a da im se dadne neki strucni zadatak da urade,vejrovatno ne bi znali to sami uraditi...mozda bi nesto i znali,ali...npr. zamisli da neko mlad doktorira u oblasti pravnih nauka,i bez dana prakse krene da predaje npr.na pravu jako bitan predetm krivicno-procesno pravo...a mozda je jednom ili dva puta u zivotu usao u sudnicu...
Nedavno sam cuo,sad ne znam jeli to istina,da je u Austriji npr. takav sistem kao sto sam gore opisao da bi trebao biti u BiH...vjerovatno nam moze vise reci @thresold,koliko sam skontao iz postova,on je izlgeda u Austriji...
Takodje, jako bitno sto sam gore zaboravio navesti, mladi profesori koji doktoriraju, ako ranije nisu radili ko asistenti,morali bi prvo biti odredjeno vrijeme asistenti..a kod nas doktorira i odmah profesor...jednostavno iskustvo rada kao asistent,puno izgraduje buduceg profesora...jako se vidi razlika izmedju profesora koji su bili asistenti,i onih koji nisu bili,tj,.koji su odmah poslije doktoriranja postali profesori..jednostavno,ovi sto imaju staza kao asistenti,po miljsljenju vecine sutednata su bolji profesori,i imaju bolje ostavrenu komunikaciju sa stuendtima..
Pozdrav,Alfa 159!
P.S.Sorry zbog pogreski u kucanju, ovaj post sam pisao preko mobitela...:)

Eborg

Post by Eborg » 15/12/2011 19:48

A šta to asistent bitno radi? Truni na vježbama isto kao profesor te se bavi tabelama, oglasima i sličnim "glupostima". :)

Alfa159-1.7Turbo

Post by Alfa159-1.7Turbo » 15/12/2011 19:58

Pa,malo popricaj sa kojim asistentom,pa ces vidjeti sta rade...;)Profesori uglavnoim veliki dio posla svale na asitente..
Stvar je u tome da se kroz staz asitenta nauci bolja komunkacija sa studentima,imamo ovako hrpu profesora koji takodje su veliki srucnjaci u svome poslu,ali jednsotavno ne znaju da prenesu to znanje studentima,ili nece da ga prenesu...a ko mlad krene da radi kao aistent ,bolje ce nauciti se toj komunikaciji sa stuendtima...
A,sada je stvar do tebe kao asitenta,dali ces iskoristiti to vrijeme koje ces raditi kao asitent da se sto vise izgradis,da bi jednog dana bio sto uspjesniji profesor;);)

ortega

Post by ortega » 15/12/2011 23:09

ja mislim da ne mozes odmah biti prof dr, tj kad doktorisas imas titulu doktora nauka iz odredjene oblasti, mislim da poslije ide docent, pa neki vanredni profesor sa ne znam koliko sati, pa tek na kraju ponovo sa odredjenim broje sati postaje se prof dr, neko je naveo da ne valja da odmah neko mlad postane prof dr, ja bih se slozio, jer takvi se cesto izgube u iznenadnoj moci, slozio bih se da bi trebalo da se prvo dokaze u nekoj praksi, nekih desetak godina, kako bi osim suhih stiva mogli prenijeti i nesto iz prakse, i kako bi i ti mladi doktoranti postali em zrelije licnost, em kako bi nadogradili svoje teorijsko znanje...?

Post Reply