Akademija Scenskih Umjetnosti - Sarajevo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
zagrepčanec
Posts: 18
Joined: 29/08/2007 21:31
Contact:

#1 Akademija Scenskih Umjetnosti - Sarajevo

Post by zagrepčanec »

Pitanje, dva o Akademiji Scenskih Umjetnosti u Sarajevu - zna li itko kakva je sarajevska Akademija? :bih: Ima li među forumašima studenata te iste Akademije da podijele svoja iskustva? Ili ukoliko niste student Akademije kakve ste priče čuli o Akademiji? - Jesu li kvalitetni profesori; nastava itd itd... ;-)
User avatar
legionarka
Posts: 812
Joined: 24/10/2005 21:24

#2

Post by legionarka »

profesore mozes okarakterisati kao kvalitetne ako ti pase da od tebe naprave klona samih sebe, koji se nikad nece usuditi realizovati vlastite ideje...

k tom jos minus veliki, ne smijes raditi "prakticno" nista do trece godine, (osim ako nisi neciji sin/kci)....sto je apsurd u poslu kojim se hoces baviti...
zagrepčanec
Posts: 18
Joined: 29/08/2007 21:31
Contact:

#3

Post by zagrepčanec »

k tom jos minus veliki, ne smijes raditi "prakticno" nista do trece godine, (osim ako nisi neciji sin/kci)....sto je apsurd u poslu kojim se hoces baviti...
Istina, malo je paradoksalno, ali zar nije Mirela Lambić debitirala u filmu "Savršeni krug" ( mislim da je to bila 1996. ) kada je bila na drugoj godini Akademije?
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#4

Post by ladyblue18 »

Sve je to divno krasno al moras imat nadljudske sposobnosti da se upises na asu :D :roll:
Znam da haris lik koji je glumio u "Ljeto u zlatnoj dolini" Fikreta nije uspjeo da se upise samo zbog toga sto je godinama nosao onu malu spravicu zvanu aparatic za zube :D :roll:
valjda je imao poteskoca zbog njeg a sve ostalo je briljirao a ipak se ne upisa :shock:
User avatar
Truba
Posts: 81766
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5

Post by Truba »

onako iskreno

***** im mater eto

:D

to se sve preko rodbinskih veza sređuje

s oca na sina prelazi mjesto i tako to fuuuuuuuuj
zagrepčanec
Posts: 18
Joined: 29/08/2007 21:31
Contact:

#6

Post by zagrepčanec »

ladyblue18 wrote:Sve je to divno krasno al moras imat nadljudske sposobnosti da se upises na asu :D :roll:
Da nadljudske... čovječe... :D
Znam da haris lik koji je glumio u "Ljeto u zlatnoj dolini" Fikreta nije uspjeo da se upise samo zbog toga sto je godinama nosao onu malu spravicu zvanu aparatic za zube :D :roll:
Zaista, svašta... :roll: Nego, što je s njim, nema ga nigdje? :?
komi wrote:onako iskreno

***** im mater eto

:D

to se sve preko rodbinskih veza sređuje

s oca na sina prelazi mjesto i tako to fuuuuuuuuj
La vita e bella... :D
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#7

Post by ladyblue18 »

Nemam pojma fkt gdje je :?
Nekad sam ga znala po gradu vidjet...Onaj drugi Chebo je cesto znao doc u skolu svojevremeno da posjeti profesore a Hare nikad...mozda je zbriso gdje preko bare da se okusa u Hollywoodu :D
zagrepčanec
Posts: 18
Joined: 29/08/2007 21:31
Contact:

#8

Post by zagrepčanec »

ladyblue18 wrote:Nemam pojma fkt gdje je :?
NLO?! :-) Nikada ne znaš... :D

Nekad sam ga znala po gradu vidjet...Onaj drugi Chebo je cesto znao doc u skolu svojevremeno da posjeti profesore a Hare nikad...mozda je zbriso gdje preko bare da se okusa u Hollywoodu :D
Hollywood?! :shock: Ajd', nek' mu je sa srećom.
Psihee
Posts: 8
Joined: 06/04/2007 11:00

#9

Post by Psihee »

Jao kako neki ljudi na ovoj temi zvuce isfrustirano i kako bacaju bombe i informacije bez ikakvih argumenata i dodatnih objašnjenja.
Kvalitet akademije se mjeri prema uspjesima režisera ili glumaca ili dramaturga ... nakon završene akademije. Što se režije tiče, naša akademija je jedna od najboljih u Europi (oskar, zlatni medvjed, zlatna palma...). Rijetko koja akademija na svijetu se može pohvaliti takvim nagradama.
Što se tiče štela, sigurno mogu tvrditi da ih na toj akademiji ima ponajmanje. Znam da sin jednog profesora sa akademije već godinama pada na prijemnom...
Ako izadjete na prijemni, pa padnete, nekako je najlakše razmišljati na način: nisam prošao jer nisam imao štelu. Time štitite svoje samopouzdanje, što je o.k. ali nemojte druge ubjeđivati da neće proći ako nemaju štelu. Isto je i sa upisom na ostale fakultete. Ako imate znanja i sposobnosti, nema šanse da ne prođete zbog nekog sa štelom. Knjigu u u ruke i samo naprijed!
Pusur
Posts: 280
Joined: 25/04/2005 15:43

#10

Post by Pusur »

Iz provjerenih izvora znam da profesori bas nisu pretjerano sretni ni da nesto naucis previse, da sputan si do 3-e godine sto ej glupost najveca umjesto da se samo puca praksa cijelo vrijme jer u biti to i jeste zanimanje kao zanat.
Kvalitet akademije se mjeri prema uspjesima režisera ili glumaca ili dramaturga ... nakon završene akademije. Što se režije tiče, naša akademija je jedna od najboljih u Europi (oskar, zlatni medvjed, zlatna palma...). Rijetko koja akademija na svijetu se može pohvaliti takvim nagradama.
Oskar-covjek je zavrsio reziju u Belgiji
Medo- sama Jasmila je rekla da je akademija ispod prosjeka u interviju za Dane
Palma-ko je dobio palmu osim kusturice koji je zavrsio FAMU u Pragu?

U biti skola nije bitna koliko covjekov talenat i mogucnost da isprica pricu na nacin da je dopadljiva ljudima tj da je priblizi ljudima. I jako je vazno sta si dozivio u zivotu, jel imas sjebanih situacija i tako to, nesto sto bi mogao da pretvoris u pricu a na nasim prostorima ima prica kao u prici:)
User avatar
Truba
Posts: 81766
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11

Post by Truba »

a literatura...

literatura je iz vremena mađarskog ustanka :roll: :roll: mislim
svaka čast Plaževskom ili kako se već ali je li išta bolje napisano u drugoj polovici prošlog stoljeća
User avatar
Truba
Posts: 81766
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12

Post by Truba »

:D on je poljak men se čini...
:D
Pusur
Posts: 280
Joined: 25/04/2005 15:43

#13

Post by Pusur »

Ima li na ASU odsjek za kameru/foto ili bilo gdje u BIH?

nesto kao sto ADU zg ima:
http://www.adu.hr/index.php?option=com_ ... &Itemid=34
User avatar
legionarka
Posts: 812
Joined: 24/10/2005 21:24

#14

Post by legionarka »

nasa akedmija nema odsjeka za kameru....
po meni je apsurd ne dati studentu da radi do 3 godine...treba ga potpuno ubiti u pojam i isisati njegovu individualnost pa pustiti nakon tri godine ispiranja mozga....
a nasa akademija da je nabolja u Evropi objesi macku o rep.... akademije u Evropi imaju svoje studije, studentima predstavljaju najjnovije tehnologije (post-produkcija), studentima dovode gostujuce profesore...imaju odsjeke koji su definisani...imaju kadar SA ISKUSTVOM....
Nasa akademija NAZALOST ima profosore koje njihove nekadasnje studetice tuze za seksualno uznemiravanje, profesore koji pijani napustaju predstavu u toku...dekane koji predaju produkciju a do prije rata producirali porodicu Milici...Dekan jedne takve ustanove treba da ima napisana djela iza sebe....nabroj mi knjge koje su napisali dosadasnji dekani ove akademije...
Struka koji pokusavaju nauciti na akademiji, najbolje se uci praksom, a na ASU ti to slabo pruzaju...
Kakav je prijemni koji od gimanzijalca trazi da procita listu od 32 knjige koji vecina profesora koji ti sjede u komisiji nisu ni vidjeli a ne procitali, traze da pogledas filmove koje samo nekim cudom mozes naci....
traze da napravis rediteljsku eksplikaciju, a da im trazis jednu njihovu nikad je ne bi dobio jer je NIKAD NISU napisali...Dodje jedan Gospodin u komisiji na prijemnom i kaze buducem studentu koji za primjer uzme film iz BH kinematografije " e jesi nasao primjer, sto neki strani ne pokusas"....
Cast pojedincima, od kojih neki nazalost vise nisu ni medju zivima...kao sto je rahmetli Bato Cengic..ali cini mi se da ce u parku bolje nauciti praviti filmove nego u toj ustanovi...




:D :D
User avatar
legionarka
Posts: 812
Joined: 24/10/2005 21:24

#15

Post by legionarka »

P.S. nikad nisam bila studen ove ustanove, niti sam pokusala biti...:) cisto da ne bude zabuneda pisem iz frustracije.... :D :D :D
No_oNe__
Posts: 797
Joined: 21/11/2003 00:00

#16

Post by No_oNe__ »

Znam po svojoj prijateljici da studenti na reziji rade kao robovi u toku studija, to je po meni pozitvno jer imaju oni na ASU dosta prakticnih radova koje mi ne vidimo.

Sto se tice Harisa koji je glumio u Dolini, nije bio problem u aparaticu, probavao je on i bez njega. Jednostavno, momak nema govornu manu, njegov izgovor je totalno nerazumljiv i zato ga nisu primili.
necropolis
Posts: 32
Joined: 18/12/2010 15:18

#17 Re: Akademija Scenskih Umjetnosti - Sarajevo

Post by necropolis »

Da iko zna o Odsjeku za produkciju na ASU i kakvi su kriteriji za prijemni? Nisam nigdje našla nikakav info dosad... :)
semaky92
Posts: 1
Joined: 17/11/2012 21:29

#18 Re: Akademija Scenskih Umjetnosti - Sarajevo

Post by semaky92 »

Ma pričate gluposti. Na Akademiji je sjajno! Profesori su vrhunski, i studirati gore je nešto najljepše. Razlog zašto su tako rigorozni je zato što im se trebaš pokazati, trebaju vidjeti TEBE a ne da im glumiš nešto što nisi. Naravno nešto talenta ide uz sve to. Zašto nema rada van Akademije prve dvije godine? Pa upravo zato što ti prve dvije godine se učiš bitnim stvari, ti nisi nikakav glumac/ica dok ne savladaš te prve dvije godine koje su ključne. Ostale dvije ti se samo usavršavaš i već si profiliran. Doslovno, prve dvije godine te rastavljaju u najsitnije komade, da bi te onda lijepo sastavili u pravog glumca/icu u druge dvije. Zato ne pričajte ono što ne znate. Vjerovatno vi što govorite negativno o tome, govori vaša frustracija (možda neki su pokušavali, pa je bilo neuspješno). Najbitnija je volja i motivacija, ako imaš to uspjećeš upisati. Ja sam ove godine pokušao upisati i bio sam u užem krugu i iskusio sam kako je divno raditi s profesorima. Nisam uspio upisati jer nisam zadovoljio odredjene kriterije, ali vrlo malo mi fali. Zato i dalje se trudim i radim, i ako Bog da, pokušaću opet dogodine. Samo ne treba gubiti nadu i želju za tim. Ako vam išta znači (a meni znači i daje mi neku nadu), neki od najboljih glumaca naših danas, su tek iz 5 ili 6 puta upisali, tako da ako prvi ili drugi put ne upišeš, nije to nikakvo mjerilo. :)
Post Reply