Ajeti, hadisi, dove....

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Narkoman
Posts: 309
Joined: 23/01/2014 14:38

#601 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Narkoman »

taylors wrote:"Muhammed a.s. rekao je; "Naređena mi je mudara prema ljudima kao što mi je naređeno da izvršavam farzove." (Mudara- postupati prema onima koje ne voliš tako kao da ih voliš)"


"I spominji svoga Gospodara ujutru i uvečer, u sebi, ponizno i sa strahopoštovanjem i ne podižući glas..."
(A'raf, 205)
Hvala ti.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#602 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by nasa »

User avatar
zulfikkar
Posts: 294
Joined: 05/04/2008 11:29
Location: Bistrik

#603 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by zulfikkar »

Allahov Poslanik, s.a.v.s., je rekao: "Za primljen Hadž kod Allaha ne postoji druga nagrada izuzev Dženneta!"
Prisutni su upitali: "Koji je to primljeni hadž, Allahov Poslaniče?" Odgovorio je: "U kome je hadžija dijelio hranu potrebnim i obraćao se drugima lijepom i prijatnom rječju!"
U drugom rivajetu stoji: ...i nazivao ljudima selam!
(Ahmed, Hakim, Bejheki, Ibn Huzejme i Taberani u El-Mu'džemu-l-evastu – sahih)
User avatar
zulfikkar
Posts: 294
Joined: 05/04/2008 11:29
Location: Bistrik

#604 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by zulfikkar »

Uzvišeni Allah kaže: “I Kur’an je, sigurno, objava Gospodara svjetova; donosi ga povjerljivi Džibril na srce tvoje, da opominješ na jasnom arapskom jeziku” (Eš-Šuara, 192–195); “Knjigu objavljuje, u to nema sumnje, Gospodar svjetova” (Es-Sedžda, 2)
Uzvišeni Allah kaže: “Mi vam Knjigu objavljujemo u kojoj je ponos vaš, pa zašto se ne opametite?!” (El-Enbija, 10); “Kur’an je, zaista, čast tebi i narodu tvome; odgovarat ćete vi.” (Ez-Zuhruf, 44)
Zizi505
Posts: 9251
Joined: 25/04/2011 14:06

#605 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Zizi505 »

U ime Allaha Milostivog Samilosnog!

"A ti, o dušo smirena,
vrati se Gospodaru svome zadovoljna,
a i On tobom zadovoljan,
pa uđi među robove Moje,
i uđi u Džennet Moj!"

( Al-Fagr, 27,28,29,30)
User avatar
ELECTRIC CLOUDS
Posts: 309
Joined: 06/12/2016 19:56

#606 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by ELECTRIC CLOUDS »

”I ne recite za one koji su na Allahovom putu poginuli: ”Mrtvi su!” Ne, oni su živi, ali vi ne znate!” (El-Bekare,154) ”Nikako ne smatraj mrtvima one koji su na Allahovu putu izginuli! Ne, oni su živi i u obilju su kod Gospodara svoga.” (Ali Imran, 169
U hadisu Ibn Abbasa u kom on kaže da je Vjerovjesnik, s.a.v.s, rekao: ”Kada su izginula vaša braća (tj. na Uhudu) Allah je dao da njihove duše budu u kljunovima zelenih ptica koje piju sa džennetskih rijeka, hrane se džennetskim plodovima i zanoćavaju na zlatnim svjetiljkama koje vise u hladu Arša…” (Ebu Davud, Sunen, ”Kitabul-džihad”, br. 2520)



Image
User avatar
zulfikkar
Posts: 294
Joined: 05/04/2008 11:29
Location: Bistrik

#607 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by zulfikkar »

Allahov Poslanik ﷺ je rekao: „Najbolji među vama su oni koji su najbolji prema svojim ženama...“ (Bilježi Tirmizi, br. 3895)
User avatar
zulfikkar
Posts: 294
Joined: 05/04/2008 11:29
Location: Bistrik

#608 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by zulfikkar »

„Onaj ko ih usvaja (dokazi od Allaha), u SVOJU KORIST TO ČINI!“ (Al-An'am, 104.)

„Ko učini dobro, u SVOJU KORIST ČINI!“ (Fusisilat, 46.)

„A ko je zahvalan, u SVOJU KORIST JE ZAHVALAN!“ (An-Naml, 40.)

„Onaj ko se očisti, očistio se ZA SVOJE DOBRO!“ (Fatir, 18.)

„A onaj ko se bori, bori se SAMO ZA SEBE!“ (Al-Ankabut, 6.)

„Onaj ko ide pravim putem, od toga će SAMO ON KORISTI IMATI!“ (Al-Isra, 15.)

„A ko škrtari, na SVOJU ŠTETU ŠKRTARI!“ (Muhammed, 38.)

„Onaj ko prekrši zakletvu, krši je NA SVOJU ŠTETU!“ (Al-Feth, 10.)

„Onaj ko grijeh uradi, na SVOJU ŠTETU GA JE URADIO!“ (An-Nisa, 111.)

Iz navedenih kur'asnkih ajeta možemo zaključiti, da će svako za sebe i svoja djela odgovarati. Da svako od nas, bez obzira šta uradio, loše ili dobro, radi ga na svoju štetu ili u svoju korist. Bićemo pitani za ono, što smo mi lično uradili, a ne šta su uradili drugi. Brinimo se više o sebi, a manje o drugima.

(preuzeto, od dr. Ali es-Salabia)
User avatar
ELECTRIC CLOUDS
Posts: 309
Joined: 06/12/2016 19:56

#609 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by ELECTRIC CLOUDS »

“I jedan od znakova Njegovih je stvaranje nebesa i Zemlje, i raznovrsnost jezika vaših... (Er-Rum, 22)

Od majke pravovjernih Džuvejrije se prenosi da je Allahov Poslanik a.s izašao od nje rano, nakon što je klanjao sabah, a ona je ostala na mjestu gdje je klanjala. Zatim se vratio kada ja nastupilo vrijeme duha (namaza), a ona je I dalje sjedila na svom mjestu, pa joj je rekao: “Još uvijek si ondje gdje sam te ostavio?” Rekla sam potvrdno. Tada je Allahov Poslanik a.s rekao: “Nakon što sam otišao rekao sam četiri riječi tri puta, kada bi ih vagali s onim što si rekla (proučila) od jutros bile bi teže od njih, a te riječi su:

‘Subhanallahi ve bi hamdihi, addede halkihi, ve rida nefsihi, ve zinete aršihi, ve midade kelimatihi!'(Slavljen neka je Allah i Njemu pripada hvala onoliko koliko ima Njegovih stvorenja, onoliko koliko je On zadovoljan, onoliko koliko je težak Njegov Arš i onoliko koliko ima Njegovih riječi!)
(Muslim, 2726)
User avatar
ELECTRIC CLOUDS
Posts: 309
Joined: 06/12/2016 19:56

#610 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by ELECTRIC CLOUDS »

U ispravnoj se predaji spominje da je Poslanik, sallalahu alejhi ve sellem, rekao: “Allah ima dva meleka. Svakog jutra jedan od njih doziva i govori: ‘Allahu, onome ko dijeli, podari naknadu’, a drugi govori: ‘Allahu, onome ko škrtari, podari propast.’”Buhari i Muslim
User avatar
ELECTRIC CLOUDS
Posts: 309
Joined: 06/12/2016 19:56

#611 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by ELECTRIC CLOUDS »

Dova prilikom ženidbe
Dova prilikom ulaska kod mlade sunnet je Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. Nažalost, ovaj sunnet pao je u zaborav zbog naše nehajnosti i nemarnosti prema prakticiranju sunneta. Prenosi se od Abdullaha b. Amra b. Asa, radijallahu anhuma, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Kada se neko od vas oženi ili kupi slugu, neka kaže: ‘Allahu moj, molim Te da mi u njoj podariš dobro i da ono čemu je ona po naravi sklona bude dobro. I utječem Ti se od njenog zla i zla onoga čemu je po prirodi sklona.’” (Ebu Davud, 2160. Albani ga je ocijenio dobrim)
User avatar
ELECTRIC CLOUDS
Posts: 309
Joined: 06/12/2016 19:56

#612 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by ELECTRIC CLOUDS »

Image
Post Reply