Ajeti, hadisi, dove....

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#101 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by arzuhal »

Control panel wrote:ima li neko da mi tacno odgovori na kojim mjestima se uci fatiha umrlim. jeli samo na mezarju ili i u svim prilikama, kada na nekim skupovima, recimo pozovu da ucenjem fatihe ili na drugi nacin odamo pocast.
Ja ti ne znam ''tačno'' odgovoriti, ali nikad nisam čuo da je učenje fatihe umrlom određeno/ograničeno bilo kojim mjestom.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#102 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Control panel »

arzuhal wrote:
Control panel wrote:ima li neko da mi tacno odgovori na kojim mjestima se uci fatiha umrlim. jeli samo na mezarju ili i u svim prilikama, kada na nekim skupovima, recimo pozovu da ucenjem fatihe ili na drugi nacin odamo pocast.
Ja ti ne znam ''tačno'' odgovoriti, ali nikad nisam čuo da je učenje fatihe umrlom određeno/ograničeno bilo kojim mjestom.
ja sam cuo da se uci samo na mezarju. pa provjeravam.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#103 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by arzuhal »

Control panel wrote:
arzuhal wrote:
Control panel wrote:ima li neko da mi tacno odgovori na kojim mjestima se uci fatiha umrlim. jeli samo na mezarju ili i u svim prilikama, kada na nekim skupovima, recimo pozovu da ucenjem fatihe ili na drugi nacin odamo pocast.
Ja ti ne znam ''tačno'' odgovoriti, ali nikad nisam čuo da je učenje fatihe umrlom određeno/ograničeno bilo kojim mjestom.
ja sam cuo da se uci samo na mezarju. pa provjeravam.
Kontam. Vjeruj, proučio sam toliko fatiha umrlim na raznim mjestima (u grupi ili sam), a da nikada niko od učenih nije rekao da se ne može učiti. Naprotiv, pozvali bi da se prouči. A nikad ni čitanjem nisam naišao na to.
sana 21
Posts: 2
Joined: 21/02/2012 19:44

#104 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by sana 21 »

"Njemu se mole oni koji su na nebesima i na Zemlji; svakog časa On se zanima nečim." (Er-Rahman, 29)
ice2cube
Posts: 707
Joined: 18/03/2012 13:47
Location: Hell

#105 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by ice2cube »

Ima li neka dova za zelju ?????
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#106 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by bijela »

ima, spominje je (i dva rekata namaza koja se klanjaju prije) imam Gazali u svome Ihjau, poglavlje o posebnim namazima
i kaže da ulema nije htjela dilati tu dovu običnoj raji iz straha da je se kakav ahmak ne dočepa pa zaišće neku budalaštinu 8-) , eto, toliko je jaka ta dova :-D

a beli ima nešto i do onoga koji traži i u načinu na koji traži,
da li mu, na primjer, srce zatreperi jer je hakkul-jekinom uvjeren da moli Onoga, Jedinoga, koji mu može udovoljiti

i da li, na primjer, poput Zekerijaa, alejhi-selama, tiho zovne svoga Gospodara,
uz riječi: ...nikada nisam, kad sam Ti, Gospodaru moj, molbu uputio, nesretan ostao.

a šta je nesreća? ne dobiti ono za šta moliš ili pak dobiti to :D ? ko će ga znat'...
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#107 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by kamen spoticanja »

bijela wrote: a šta je nesreća? ne dobiti ono za šta moliš ili pak dobiti to :D ? ko će ga znat'...
"dal sreca il nesreca samo Allah znade"
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#108 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by miskin »

Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Allahov Poslanik sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Covjekov namaz u dzema'atu vrijedniji je od njegovog namaza u privatnoj kuci, ili ducanu u kojem radi za dvadeset i nekoliko stepeni. To zbog toga sto kada covjek lijepo uzme abdest i krene u dzamiju sa iskljucivom namjerom samo da klanja namaz u dzematu, svakim njegovim korakom povecava mu se po jedan stepen i brise po jedna pogreska, sve dok ne uđe u dzamiju, a od momenta kada uđe u dzamiju on je u namazu sve dok je dzamiji zbog namaza. Svakog od vas meleki blagosiljaju dok god se nalazi na mjestu na kojem je klanjao govoreci: Smiluj mu se Allahu, oprosti mu i primi njegovo kajanje. Meleki to cine sve dok covjek ne izgubi abdest i time uznemiri meleke." (Muttefekun alejhi)
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#109 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by bijela »

u vezi sa dovama i malo za nasikirat se:

Allahov Poslanik je spomenuo čovjeka koji je bio na dugom putu pa mu je kosa razbarušena a odjeća prašnjava, pa je ispružio i podigao svoje ruke ka nebu govoreći:
- O Gospodaru, o Gospodaru! - a hrana koju jede je haram, piće koje pije je haram i cio njegov imetak mu je haram pa kako da mu dova bude primljena?


je li halal ono što jedem ako sam primila platu, bila na poslu u toku radnog vremena, a sfušerila posao ili uopšte nisam radila?
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#110 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by miskin »

'Abdullah ibn 'Abbas, r.a. prenosi da je Allahov Poslanik sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Allah, dz.s. je odredio dobra i losa djela, zatim to objasnio, pa ko bude odlucio da ucini dobro djelo, zatim ga ne ucini(bude sprijecen) Allah mu to djelo u cjelosti upisuje kao da ga je i ucinio, a ako odluci uciniti dobro djelo, pa ga i ucini, Allah mu ga upisuje od deset do sedam stotina puta, pa cak i vise. A ako zazeli uciniti neko lose djelo, pa ga ne ucini, Allah mu upisuje jedno dobro djelo, a ako zazeli uciniti neko lose djelo, pa ga i ucini, Allah mu upisuje samo jedno lose djelo." (Muttefekun alejhi)
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#111 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by miskin »

Prenosi se da je 'Abdullah ibn 'Omer, r.a. rekao: Cuo sam Allahovog Poslanika sallallahu 'alejhi ve selleme, kada je ispricao slijedece: „Zaputila se trojica ljudi – od prijasnjih naroda – na dalek put, te ih zatece noc pored jedne pecine u koju uđose da bi u njoj prenocili. Međutim, jedna stijena se zakotrlja i potpuno zatvori ulaz pecine. Oni tada jedan drugom rekose: Jedini nacin da se spasimo iz ove situacije je da zamolimo Allaha dz.s. da ukloni ovu stijenu zbog nasih dobrih djela koja smo ucinili.“

Jedan od njih tada rece: „Allahu dragi, ja sam imao stare i iznemogle roditelje i nikad nisam prije njih nahranio niti napojio svoju djecu, niti svoje robove i sluge. Jednog dana trazio sam bolju pasu mome stadu, pa im nisam dosao na vrijeme, te sam ih, nakon sto sam im namuzao mlijeka i donio, nasao da spavaju. Nezgodno mi je bilo da ih probudim, ali i da prije njih nahranim i napojim svoju porodicu i svoje robove, pa sam cekao sa sudom u svojo ruci i gledao kada ce se sami probuditi, i tako ostao sve do zore, a djeca su u neposrednoj mojoj blizini plakala od gladi. Zatim su se probudili i popili svoj dio mlijeka. Dragi Allahu, ako sam ja to ucinio iskljucivo radi Tebe, a ni radi cega drugog, onda nam odmakni ovu stijenu sa vrata ove pecine u kojoj smo mi“! Stijena se malo maknu, ali ne toliko da bi mogli izaci pored nje.

Drugi od njih rece: „Allahu dragi, ja sam imao jednu bliznju rodicu, koju voljeh vise od cijelog svijeta, koju voljeh, kaze se u jednoj drugoj predaji tako jako kako to ljudi samo vole zene, pa sam je pozelio imati, ali ona mi to ne dopusti. Jedne godine zavladala je jaka glad, te mi ona dođe i zatrazi pomoc. Ja joj dadoh 120 zlatnika, ali pod uslovom da mi se dopusti. Ona na to pristade, i kad sam joj se priblizio, po drugom rivajetu: kad sam je zagrlio onako kako muz zagrli svoju zenu u postelji, ona zaplaka i rece: „Boj se Allaha, i ne raskidaj prsten moje nevinosti bespravno“! Na to sam se ja odmakao od nje, iako mi je bila najdraza na svijetu, i ostavio joj zlato koje sam joj bio dao. Allahi dragi ako sam ja to uradio iskljucivo radi Tebe, spasi nas ove nase nedace u kojoj se nalazimo“! Stijena se ponovo malo pomjeri, ali ne toliko da bi mogli izaci.

Treci od njih rece: „Allahu dragi, ja sam drzao najamnike i svima sam odmah zasluzenu nagradu placao, osim jednom covjeku koji je pobjegao sa posla i otisao prije prijema svoje place. Ja sam tu njegovu placu posteno ulozio tako da se njegov mal namnozio. Nakon izvjesnog vremena mi je dosao i zatrazio svoju placu koja mu je ostala kod mene. Ja sam mu na to odgovorio: Sve sto ispred sebe vidis od ovog blaga: deva, stoke, ovaca i robova tvoje je. On mi tada rece: „Robe Boziji, ne izigravaj se sa mnom“! Ne izigravam se sa tobom, rekoh mu ja, na sto je on uzeo sav taj mal i otjerao ga, a da meni nije nista ostavio. Allahu dragi, ako sam ja to iskljucivo radi Tebe ucinio, spasi nas ove nase nevolje u kojoj se nalazimo“! Stijena se tada potpuno pomjeri te oni iziđoše iz pecine i odose dalje“
. (Muttefekun alejhi)
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#112 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by NIN »

@miskin, jel' ti treba crtat?
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#113 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by miskin »

NIN wrote:@miskin, jel' ti treba crtat?
sta je pisac htio da kaze ne razumijem te u cemu je problem
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#114 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by miskin »

Ebu Hurejre, r.a. prenosi od Allahovog Poslanika sallallahu 'alejhi ve selleme, da je rekao: "Tako mi Allaha, ja zatrazim oprost od Allaha, dz.s. i obratim Mu se tevbom vise od sedamdeset puta dnevno". (Buhari)
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#115 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by miskin »

El-Egarr ibn Jesar el-Muzeni, r.a. prenosi da je Allahov Poslannik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "O ljudi, obracajte se Allahu sa tevbom i trazenjem oprosta! Zaista ja to uradim stotinu puta na dan." (Muslim)
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#116 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by dr.gog »

Može li mi neko pomoći oko potrage za hadisima koji se odnose na djecu i sve vezano za porodicu, možda citiranje njih nekoliko i link.

Hvala. :)
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#117 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by miskin »

dr.gog wrote:Može li mi neko pomoći oko potrage za hadisima koji se odnose na djecu i sve vezano za porodicu, možda citiranje njih nekoliko i link.

Hvala. :)
neznam da ima nesto takvo da je neko to sabrao
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#118 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by miskin »

Enes ibn Malik el-Ensari, omiljeni sluga Poslanikov, pripovjeda da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Allah se vise obraduje pokajanju Njegova roba, nego sto bi se neko od vas obradovao pronalasku svoje izgubljene deve u pustinji bez vode i plodova". (Muttefekun alejhi)

A u drugom rivajetu Muslimovom stoji: "Allah se vise obraduje tevbi Svoga roba koji se pokaje, nego sto bi to ucinio neko od vas kada bi putovao na devi kroz pustinju, i izgubio je, a na njoj mu sva hrana i voda, pa je dugo trazio i izgubivsi svaku nadu da ce je pronaci legao pod hlad jednog drveta da se odmori i u takvom stanju ocaja odjedanput ugleda svoju devu u neposrednoj blizini kako mirno stoji, te odmah skoci i uhvati je za povodac i od silne radosti uzvikne: "Boze moj, Ti si moj rob, a ja sam tvoj gospodar," pogresno se izrazivsi od silne radosti".

User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#119 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by miskin »

Ebu Musa el-Es'ari, r.a. pripovjeda da je Allahov Poslanik sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Zaista Allah dz.s. drzi Svoju ruku ispruzenom tokom cijele noci primajuci pokajanja od onih koji danju grijesili, a danju pruza Svoju ruku primajuci pokajanja onih koji su nocu grijesili, sve dok Sunce ne izađe sa zapada (kao jedan od posljednjih predznaka kraja ovoga svijeta)". (Muslim)
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#120 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by miskin »

Ebu Hurejre, r.a. pripovjeda da je Allahov Poslanik sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Ko se pokaje prije nego sto Sunce izađe sa zapada, Allah ce primiti njegovo pokajanje". (Muslim)
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#121 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by kritichar »

Vezano za sadašnji vakat

Prenosi se od Ebi Seida El Hudrija r.a. da je Resulullah s.a.v.s. rekao: "Allah dž.š. će reći: "O Ademe", a on će reći: "Odazivam ti se i sva je radost od Tebe i sve je dobro u Tvojim rukama." A reći će Allah dž.š.: "Izvedi skupinu za džehennem.", a on će upitati: "A kolika je ta skupina?", pa će mu biti rečeno: "Od svake hiljade po 999." I rekao je Resulullah s.a.v.s.: "To će se desiti onda kada mladići budu osjedili, i kad svaka trudnica svoj plod pobaci, i ti ćeš vidjeti ljude pijane, a oni neće pijani biti već će tako izgledati zato što će Allahova kazna strašna biti." i dodao je: "I žestoka će im kazna biti."
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#122 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by miskin »

Abdullah ibn Omer, r.a. prenosi da je Allahov Poslanik sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Zaista Allah prima pokajanje Svoga roba sve dok mu dusa ne stigne u njegovo grlo (do posljednjeg daha)". (Tirmizi, hasen)
ice2cube
Posts: 707
Joined: 18/03/2012 13:47
Location: Hell

#123 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by ice2cube »

Da Vas pitam, kada se 'dovi' da li mozemo moliti Boga za nesto sto je npr. fizicki nedostatak ili nesto slicno ?? Dal' je moguce to da upali ??
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#124 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by harač »

:lol: Image
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#125 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by miskin »

ice2cube wrote:Da Vas pitam, kada se 'dovi' da li mozemo moliti Boga za nesto sto je npr. fizicki nedostatak ili nesto slicno ?? Dal' je moguce to da upali ??
Naravno da mozes evo pogledaj pricu ovog covjeka http://www.youtube.com/watch?v=CZBak_2n ... ure=relmfu
Post Reply